KIJKEI) isKOÖPEn tijCLOECK Woensdag 24 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9707 DE AARDBEVING OP FORMOSA. DE MOORD IN DEN HAARLEMMERMEER POLDER. TERLEP's DROGISTERIJ MGR. LORENZO SCHIOPPA. t Roekelooze chauffeur. Bedreiging van een burgemeester. Onfortuinlijke pleziertocht. UW BRIL KAPOT? W. C. VAN GEELEN De Fransche aviateur Fmat verongelukt. Ernstig auto-ongeluk bij Beverwijk. De Paaschdrukte bij Haarlem. f2.000.— verduisterd. Boy PRUIMTABAK Het eiland door hongersnood bedreigd. De eerste officieele opgaven. Tokio. Van Formosa wordt gemeld, dat na de verschrikking van de aardbevingsramp het eiland thans bedreigd wordt door hongersnood, terwijl men vreest dat door den noodtoestand, waardoor duizen den menschen dakloos zijn geworden, epidemieën zouden kunnen uitbreken. De doctoren en het ver plegend personeel, alsmede de ambulance-troepen van het Japansche leger, die onmiddellijk voor hulp- yerleening beschikbaar werden gesteld, ondervinden moeilijkheden om het binnenland te bereiken aan gezien het verkeer volkomen ontwricht en de meeste wegen onbegaanbaar zijn. Volgens officieele opgaven van het ministerie van koloniën werden 3075 personen gedood en 8050 ernstig gewond. Ongeveer veertig duizend personen werden dakloos en de aangerichte materieele scha de wordt geschat op 28 millioen dollar. In bijna alle steden zijn de buizen der waterleidin gen gebroken. Natuurlijke bronnen zijn drooggelegd en vele vijvers en meren zijn eveneens droog geloo- pen. Het aantal vernielde huizen wordt volgens of ficieele mededeelingen geschat op 12.647, terwijl het aantal ernstig beschadigde gebouwen eveneens ruim 12.000 zou bedragen. De ellende der bevolking wordt nog verergerd door den zwaren regenval, die vooral het kustgebied teistert. Deelneming nit het buitenland. De minister van buitenlandsche zaken Hirota heeft een boodschap ontvangen van den Amerikaanschen staatssecretaris Cordell Huil, waarin deze zijn diep leedwezen uitspreekt over de ramp, die de bevolking van Formosa getroffen heeft. Hirota heeft geant woord met een dankbetuiging, waarin hij o.a. seinde dat zoowel de Japansche regeering als de bevolking zich diep getroffen voelen door de deelneming uit het buitenland. De commandant van het Britsche marinestation in China, admiraal Dreyer, die momenteel te Tokio vertoeft, heeft aangeboden de Japansche marine te assisteeren bij de hulpverleening door het zenden van oorlogsschepen uit Hongkong naar Formosa. Admiraal Uphem opperbevelhebber van de Ameri- kaansch-Aziatische vloot heeft een dergelijk aanbod gedaan. Zoowel de Japansche regeering als 'de Japansche •pers toonen zeer groote waardeering voor deze aan biedingen. Ter bevoegder plaatse gelooft men echter dat men over voldoende krachten beschikt om het hulpwerk naar behooren te kunnen verrichten. In tegenstelling tot de anders luidende berichten verklaart het Japansche ministerie van koloniën van den gouverneur-generaal van Formosa bericht te hebben ontvangen, dat men aldaar over voldoen de voorraden levensmiddelen beschikt om met een goede distributie voor de voorziening der bevolking te kunnen zorgen. 1 De laatste cijfers. Volgens hef fongsfe bericht over de aardbeving op Formosa zijn 3152 menschen gedood en bedraagt het aantal gewonden 10.500, terwijl 36.000 huizen geheel of gedeeltelijk zijn verwoest. De Japansche keizer heeft een spocialen vertegenwoordiger naar Formo sa gezonden, om leiding te geven aan de hulpmaat regelen. Vulkanische uitbarstingen. Naar "de bladen melden is behalve de vulkaan Asa- ma, ook de Akoesan begonnen te werkclT^Daar deze laatste vulkaan in 350 jaar niet meer had gewerkt, nam men aan, dat hij uitgedoofd was. Uit den krater van den Akoesan. die ongeveer 40 KM. ten Oosten van Foeikoei ligt. stijgen dichte rookwolken op. Uit het binnenste van den krater hoort men een dof gerommel opstijgen. De ongerustheid in de omliggende dorpen stijgt voortdurend. De dader te Lochem gearresteerd. Naar wij vernemen, is de dader van den gruwelij- ken moord op de 53-jarige molenaar Klaas Duiser uit Leimuiden, die met een afgesneden hals langs den weg gevonden was. Paaschmaandag te Lochem ge arresteerd. Het is de 19-jarige landbouwerszoon C. R. uit Hoofddorp. De arrestatie geschiedde door den inspecteur van politie Jelsma uit Hoofddorp, die den dader op het spoor was gekomen en hem was nage reisd. Nog denzelfden dag is R. naar Hoofddorp overge bracht, waar hij aan een verhoor werd onderworpen. R. bekende den moord te hebben gepleegd en na den moord zijn slachtoffer te hebben beroofd. Bij fouilleering werd op R. een bedrag van ruim f1000.gevonden, waarbij de twee bankbiljetten van f500.die de heer D. bij de Boerenleenbank had gehaald. Hoewel alle bijzonderheden van het misdrijf nog niet bekend zijn, kan worden medegedeeld, dat de jeugdige dader den moord heeft gepleegd in de on middellijke nabijheid van de woning van zijn ouders. Met de auto van zijn slachtoffer is de jongeman naar Haarlem gereden, waar hij het voertuig in het Florapark liet staan. Daar werd de auto Zaterdag nacht te half twee door de politie gevonden. Om het onderzoek niet te bemoeilijken, is hiervan geen mel ding gemaakt. Op de zitplaatsen in de auto, aan het portier, en op de linkertreeplank werden bloedvlek ken gevonden. De auto is naar Hoofddorp overge bracht en daar ter beschikking van de autoriteiten gesteld. De politie had aanwijzingen, dat R. de vermoede lijke dader van het misdrijf was. Sinds Vrijdag was R. niet meer thuis geweest. De politie kwam er ach ter, dat hij na in Haarlem de auto te hebben laten staan, naar het Oosten van het land was gegaan, Waarschijnlijk met de bedoeling om te trachten over de grens te komen. Maandag slaagde inspecteur Jelsma erin R. in Lochem te vinden en hem aan te houden. R. bevindt zich thans nog te Hoofddorp voor de Verdere verhooren, waarna hij naar Haarlem zal wor den overgebracht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. De arrestatie van R. is, na de geheimzinnigheid, welke de eerste dagen na het misdrijf werd betracht, spoedig geschied. Men had in Hoofddorp niet ver wacht, dat de nog jeugdige dader zich aan een der gelijk misdrijf zou kunnen schuldig maken. Een vurig deelnemer aan het ruiterfeest, dat Maandag in Regents- parkt e Londen de be langstelling van hon derden liefhebbers der paardensport trok. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur- 767 m.M. Temperatuur: 11 gr. C. is 53 gr. F. Wind: Noord-Oost. Verdere vooruitzichten; Weinig verandering. Is Uw bril stuk? Kunt U er niet lang buiten? Opticien Teriep repareert ze vlug en goedkoop. Apothekers-Assistenten, HOOGZIJDE E 103. SCHAGÈN. Op 63-jarigen leeftijd is gisterochtend in zijn wo ning aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage over leden mgr. dr. L. Schioppa, pauselijk internuntius te 's Gravenhage. Met mgr. Schioppa is een diplomaat heengegaan, die hooge waardeering genoot in diplomatieke krin gen. In Mei 1925 kreeg hij zijn zending als internun tius in ons land als opvolger van mgr. Orsenigo. Hij was te Napels geboren op 10 November 1871 en in 1894 te Rome tot priester gewijd,, waarna hij in 1895 promoveerde tot doctor in de theologie en het kerke lijk en burgerlijk recht. Mgr. Schioppa op een van zijn bezoeken aan het hof. Gisteren zijn den geheelen dag tallooze bewijzen van deelneming met het overlijden van den Pause- lijlcen internuntius, mgr. Schioppa, aan de Internun- ciatuur aan het Bezuidenhout ontvangen,. In den loop van den middag is de bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent, in Den Haag aangeko men; hij heeft een bezoek afgelegd aan de Inter- nunciatuur. Onder de vele schriftelijke blijken van deelneming waren er van den minister-president, dr. Colijn, van den minister van sociale zaken, prof. Slotemaker de Bruine, van den gouverneur der residentie, jhr. Röell, en van het lid van Ged. Staten jhr. von Fisenne. Dc minister van staat jhr. Ruys de Beerenbrouck had een .telegram gezonden, ^yapals da aartsbisschop van Utrecht, mgr. Jansen.- Gistermiddag om vijf* uur is de Pauselijke nuntius te Brussel, mgr. Mikara, in Den Haag aangekomen om de condoleances in ontvangst te nemen en de noodzakelijke regelingen te treffen, in verband met de plechtige teraardebestelling. Naar vernomen wordt, is het de wensch van mgr. Schioppa geweest, om te Den Haag begraven te worden. De teraardebestelling van bet stoffelijk overschot zal, met militaire eer, aanstaande Vrijdag na een uitvaartdienst, welke om tien uur in de Roomsch- Ivatholieke kerk aan de Parkstraat begint, op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan plaats vin den. Reed bovendien in een gestolen auto. Zondagmiddag zag de agent van politie, die op eert verkeerspost Bezuidenhoutscheweg, hoek Rijnstraat in Den Haag, stond, van de Rijnstraat af een perso nen-auto naderen, welke door een motorpatrouille van de politie achtervolgd werd. De verkeersagent plaatste zich onmiddellijk op den rijweg en gaf het stopteeken. Inplaats hieraan echter gevolg te geven reed de be stuurder van den auto met volle vaart op den agent toe, zoodat deze slechts door snel opzij te springen, kon voorkomen, dat hij overreden werd. Nog even raakte de auto den agent, waarbij een der vingers gewond werd. Op de Heerengracht werd de auto door de motor politie ingehaald en tot stoppen gedwongen. Het bleek, dat in den auto zaten de 15-jarige loopjongen J. van W., wonende op den Insulindeweg te Amster dam, en nog zes andere jongens. Van W., die den auto bestuurde, dat deze dien ochtend op het Thorbeckeplein te Amsterdam gesto len en was daarna met het half dozijn makkers aan het toeren gegaan. De laatsten werden in den loop van den avond op transport gesteld naar Amsterdam. De chauffeur is voorloopig door de politie in bewaring gehouden. De tweede Paaschdag is voor den burgemeester van het Bildt (Fr.), den heer Poppinga, en zijn huis- genooten minder aangenaam geweest. Omstreeks één uur passeerde de ongeveer 50-jarige werkman C. R., wonende te St. Annaparochie, dreigend met gebald en vuist en onder den uitroep: Ik zal je ver moorden, de woning van den burgemeester aan deu Westerweg. Eenigen tijd later kwam R terug, de fiets werd op het bruggetje voor de burgemeesterswo ning geplaatst, en R. ging naar de deur, waaraan hij rammelde. De burgemeester deed persoonlijk open en hoorde, dat R. hem wenschte te spreken, waarbij de laatste gelast werd, zich van het erf te verwijderen. Dit bevel werd echter niet opgevolgd. Integendeel, R. haalde een gummistok voor den dag en nam een dreigende houding aan. De burgemeester evenwel greep de opgeheven hand met het gevaarlijke wapen en ontwrong dit aan R. Daarna ontstond een worsteling, waarbij R. op den grond werd geworpen. De burgemeester verwijderde R. van het erf, waar bij de aanvaller weer op den grond viel en door den burgemeester met de knie op de borst in bedwang werd gehouden. Mevrouw Poppinga had inmiddels de buren gehaald en met behulp van dezen is R., die intusschen tot kalmte was gekomen, naar de marechausseekazerne gebraent. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De oorzaak van dit voorval moet zijn gelegen in het feit, dat R. per deurwaardersexploit de huur van zijn woning door de woningstichting was opge zegd wegens huurschuld. R. is erover prikkelbaar geworden en had 's morgens ook reeds een bestuurs lid van de stichting aangesproken. D,o burgemeester echter maakt geen deel van het bestuur uit. Nederlandsche autobus met pelgrims in België verongelukt. Maandagochtend kwart over elf is een autobus uit Venlo, waarin 28 personen, die een bezoek hadden gebracht aan het bedevaartsoord Beauraing, tenge volge van het breken van den stuurstang, te Anton bij Andenne in de provincie Namen, op een telegraaf paal gereden en vervolgens gekanteld. Twaalf pas sagiers liepen min of meer ernstige wonden op. Een tien-jarig meisje, dat verschillende ribben was ingedrukt, en drie andere personen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Verscheidene andere reizigers, die minder zware verwondingen hadden opgeloopen, zijn te Andenne door een dokter en een aphotheker behandeld. Nadere bijzonderheden omtrent dit ongeluk mel den, dat een door een zekeren Jacob Terhaag uit Fiersen (Duitschland) bestuurde, zoo goed als nieu we autobus van 64 P.K., ongeveer acht meter en 2.20 meter breed, was op de thuisreis van Beauraing, waar Nederlanders uit de streek van Venlo en Duit- schers uit de grensstreek ten getale van 28 personen op bedevaart waren geweest. Gekomen ter hoogte van de steenkolenmijn „An- on" te Anenne, heeft de chauffeur, die juist over een kuil reed, uit nog onbekende oorzaak de macht over het stuur verloren. De autobus reed hierdoor over de rails van de tram en botste tegen een tele foonpaal, die middendoor brak. Door den schok van deze botsing .viel de bus. om en ble.ef op de tramrails liggen. De passagiers werden met geweld tegen el kaar geworpen. Op de noodkreten, die zij slaakten, daagde onmiddellijk hulp op. Het is vrij waarschijn lijk, dat indien de benzine-reservoirs in brand zou den zijn gevlogen, hierdoor een catastrofe zou zijn ontstaan. Thans liep alles evenwel minder ernstig af. Met moeite werden de passagiers uit hun lastige positie bevrijd. Spoedig bleek, dat een tiental hun ner verwonding enhad opgeloopen. veroorzaakt door den schok of door glasscherven. Bij vier personen bleken deze verwondingen van vrij ernstigen aard te zijn. Het ergste werd een 14-iarig meisje gewond dat een rib en een sleutelbeen had gebroken. Later werd vernomen, dat het stuur van de auto moet gebroken zijn op het oogenblik dat de wagen over een kuil reed en dat daardoor de wagen niet. langer bestuurd kon worden. Het tramverkeer is 4 uur lang gestremd geweest. Het telefoonverkeer wordt ernstig belemmerd, daar door het afknappen van den paal alle telefoondraden zijn gebroken. Het parket van Namen heeft een onderzoek inge steld. CLINCSWEll fa C/ïfountirujr Niets geen bezwaar, want gij dan even naar VAN GEELEN, daar kunt U op alle reparaties desnoods wachten. Wij repareeren Uw bril spoedig, goed en goedkoop. Ook op het gereedmaken van een nieuwe bril kan worden gewacht. Gediplomeerd Opticien V.v.O., LAGEZLIDE B 40. TEL. 26. SCHAGEN. Oogonderzoek geheel gratis. Tijdens recordvlucht van Madagascar. Nairobi: De bekende Fransche wedstrijdvlie ger Finat die met den graaf De Forges als passagier, een recordvlucht van Madagascar naar Frankrijk maakte, is met zijn toestel tegen de helling van den Kilimandsjaro te pletter gevlogen. Finat zelf werd gedood, terwijl De Forges zwaar werd gewond. De verongelukte aviateur Finat was 19 April van Madagascar gestart om te trachten het snelheids record voor het traject TananariveParijs te breken. Het vliegtuig, dat in een zwaar onweder geraakte, is nabij Moshi, Tanganjika te pletter gevallen. Finat was houder van het duurrecord, dat hij had gevestigd met een toestel met een 40 P.K. motor, waar mede hij twaalf uur in de lucht was gebleven. Vier gewonden. Gisternacht te ongeveer half drie heeft op den Zee weg te Beverwijk een ernstig auto-ongeluk plaats gëhad. Een auto, waarin zich vier personen bevonden, is met groote snelheid tegen een boom gereden. Alle vier inzittenden, mej. Hilbers uit Wijk aan Duin, mej. De Mug uit Beverwijk en de gebroeders- Slok uit Velsen Noord werden hierbij zoo zwaar gewond, dat opname in het Roode Kruis Ziekenhuis noodzakelijk bleek. Gistermorgen was de toestand van mej. Hiibers nog ernstig, de drie anderen maken het goéd. De Haarlemsche politie heeft in verband met de drukte tijdens de Paarschdagen een verkeerstelling gehouden bij de Amsterdamsche Poort. De cijfers ge ven een beeld van de drukte in beide richtingen. Op den eersten Paaschdag zijn geteld, in de rich ting AmsterdamHaarlem van 82 uur: 2434 motor fietsen en auto's, en 6142 rijwielen, in de richting HaarlemAmsterdam tusschen twee en tien uur n.m. 2823 auto's en motoren, 4990 rijwielen. Op den tweeden Paaschdag van Amsterdam naar Haarlem zijn tusschen acht en twee uur geteld 2199 motorfietsen en auto's en 3039 rijwielen. Van Haar lem naar Amsterdam tusschen twee en tien uur n.m 3510 motorfietsen en auto's en 4820 rijwielen. Lange Nel tot een jaar veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gister Nel K, bijgenaamd Lange Nel, een bekende figuur in donker Amsterdam, wegens verduistering tot een ge vangenisstraf van een jaar. De rechtbank had haar op andere gronden even eens tot een jaar veroordeeld. De procureur-generaal had bevestiging van het von nis gerequireerd. Verdachte had f2000 in bewaring gehad van een man, die een erfenis had gekregen. De rest van het geld had hij er met Nel en haar vrienden doorgebracht. Toen de „gelukkige" erfgenaam zijn twee biljetten van f 1000 terug kwam halen, ontken de de vrouw ze ooit te hebben ontvangen. Verdachte is onlangs wegens de diefstal bij Lis- sone gepleegd, door de rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Glanzend, donker, taai en stevig Is de inhoud van zoo'n pak; Lekker sappig en ook pittig Het is BLACK-BOY Pruim-tabak. GESAUSDE ZWARE Wordt vervolgd

Schager Courant | 1935 | | pagina 5