Over het inkuilen van gras. Donderdag 25 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9708 MIDDENSTANDSZIEKTEVERZEKERING. Geheim Duitsch oorlogsfonds? Groot werk in Rusland. KERKELIJK LEVEN IN NOORDHOLLAND. Noodlottige brand te Hilversum. Rooversbenden in Abessinië. Zij zochten eieren van „den grooten vogel" De toezichtlooze kinderen in Rusland. Polen's Grondwet onderteekend. Voor den Praatavond van Ir. Lienesch over 't in kuilen van gras, welke praatavond gecombineerd was met een ledenvergadering van de afdeeling Schagen en O. van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, was weinig belangstelling, wat de Voorzitter de heer P. S. Eenhoorn maar wilde toe schrijven aan het minder gunstige weer. Spr. heette in het bijzonder welkom de beide nieuwe bestuurs leden Ir. Lienesch en C. Lakeman, zoomede de pers. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat de landbouwcursus te Sint Maarten is geëindigd en het Bestuur der afdeeling heeft besloten een subsidie te geven voor een excur sie naar Hoorn, door de deelnemers aan dezen land bouwcursus. De ingekomen stukken geven geen aanleiding tot bespreking. Bijde behandeling van de agenda van de Alge- meene vergadering van de Maatschappij, wordt de wenschelijkheid naar voren gebracht, dat zoo spoe dig mogelijk bekend worde gemaakt hoeveel vee men zal mogen melken. Tevens zal gevraagd worden naar de conclusie van het contact dat de secretaris van de Maatschappij gedurende den afgeloopen win ter met de afdeelingen heeft gehad. Bij de rondvraag deelt de heer Ir. Lienesch mede, dat aan verschillende landbouwscholen ter bevor dering van het schoolbezoek door de plattelandsche jeugd een voorbereidende cursus wordt gehouden. Het onderwijs van dezen voorbereidenden cursus staat vrij van het eigenlijke onderwijs aan de land bouwschool, doch dient om het onderwijs aan de R.L.W. school beter te kunnen volgen. Spr. vraagt het advies van de vergadering over het plan om ook aan de school te Schagen een dergelijken voor bereidenden cursus te houden. Bij de bespreking over dit onderwerp wordt er op gewezen dat er inderdaad te veel ruimte is tusschen de lagere school en het volgen van de landbouw school en daardoor ongetwijfeld meerdere leerlingen der R.L.W.S. met moeite het onderwijs aan die school kunnen volgen. Het bezoek aan de landbouwhuis- houdscliool toont aan dat 1 of 2 dagen per week een onderwijsinrichting te volgen, wel zijn aantrekkelijk heid heeft. Een voorbereidende cursus wordt ook een goed middel gevonden om contact te krijgen met de jon- gelui, want erkend wordt, dat in deze belangrijke landbouwstreek het aantal leerlingen aan de R.L. W.S. veel te klein is. De bespreking heeft tot resultaat dat de verga dering zich uitspreekt vóór een dergelijken voorbe reidenden cursus en de heer Ir. Lienesch deelt mede dat hij reeds dit jaar de proef zou willen nemen. Door den Voorzitter wordt een lans gebroken voor den te houden melkerscursus, daarbij wijzende op het groote belang van goed melken. Het inkuilen van gras. Door den heer Ir. Lienesch wordt daarna op onder houdende wijze een inleiding over het inkuilen van gras gehouden. Spr. begint met erop te wijzen dat het inkuilen van gras steeds meer belangstelling trekt, doch dat bij den huidigen prijs van de soja niet moer op het groote voordeel besparing van eiwit kan worden gewezen. Evenwel de economie van het bedrijf vergt meer dan ooit aanwending van het aanwezige materiaal in dit geval dus van gras. Op den voorgrond stelle men echter, dat men met het kuilen dient te verkrijgen een goed gewas, dat men dus niet kuile, omdat het met iets anders misloopt. In de economie draait het er om, „wat kost het en brengt het me voordeel". Spr. wijst er op dat tegèn het inkuilen gemakke lijk verschillende bezwaren zijn op te noemen en dat het er dus om gaat, een methode te vinden, die deze verschillende bezwaren ondervangt of ze verkleint. Die methode zal er b.v. op gericht moeten zijn dat er minder kantverliezen zijn, dat men zeker van zijn product zij, dat men minder last heeft van het wisselend weer, en dat de kosten van het inkuilen zoo min mogelijk zijn. Allereerst behandelt spr. dan de Hollandsche me thode, het kuilen op den grond en in den grond; hij geeft ons een theoretische uiteenzetting van de 'bacteriekwestie, vertelt ons dat hij aan een ronden kuil de voorkeur geeft, omdat het kantverlies min der bedraagt. Door middel van lantaarnplaatjes zien we diverse kuilen naar de Hollandsche metho de, om vervolgens kennis te maken met de meer moderne werkwijze, met den silobouw en waarbij de Finsche methode wordt behandeld. Met cijfers wordt ons duidelijk gemaakt, hoe de houten silo ten aanzien van de kosten plaats moet maken voor de betonsilo met houten opzetstuk, wat de kosten zijn wanneer de boer zelf de silo bouwt, "maar ook bij aanbesteding op betrekkelijk goedkoo- pe wijze een silo is te bouwen. Zijn hij het inkuilen de verliezen aan eiwit', enz. tamelijk groot, de silobouw en de toepassing van de Finsche methode zijn oorzaak dat voldoende be sparing plaats vindt. Spr. deelt mee, de resultaten die worden verkregen met zuurtoevoeging, het z.g. aanzuren, maar zet ook zijn bezwaren tegen die zuurtoevoeging uiteen en vertelt, ons van de proef die door hem bij den heer Schuijt is genomen, met het weglaten van dat moeilijk te verwerken zuur, doch dit te doen vervangen door wei. Rentabilitiets- berekeningen, zoowel van de Finsche zuurtoevoe ging, als van het gebruik van wei, komen op het witte doek en al is dan de methode met weitoevoe- Een nieuwe commissie uit do Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van de geneeskunst heeft weder een rapport uitgebracht over middenstands- ziekteverzekering. Door de oprichting van tal van nieuwe maatschap pijen op dit gebied en het instellen van dergelijke verzekeringen van gemeentewege (Haarlem) is men bevreesd, dat op den duur de geheele particuliere practijk door overheidslichamen zóu worden ge^ distribueerd. Na minitueus onderzoek adviseert de commissie aan do Nederlandsche maatschappij tot bevordering van de geneeskunst om zelf een middenstandsziek teverzekering in het loven te roepen, waarvan de ta lieven zouden bedragen f8 per kwartaal voor ge huwden, de twee eerste kinderen f 3, ieder volgend kind f2, on,gehuwden naar gelang van den leeftijd f5f7. Bovendien zou van elk bezoek nog 1/3 deel der kosten door den verzekerde moeten worden vol daan. Sanatoriumverpleging is voor een deel voor rekening van de verzekering. Het hoofdbestuur heeft het door de commissie uit gewerkte plan overgenomen, zoodat het geheele vraagstuk thans aan het oordeel van de algemeen© "Vergadering zal worden voorgelegd. ging geen rijkmakerij, het is toch een bruikbare methode. Wat betreft de bedenkingen, die men t.a.v. de zui velbereiding tegen het gebruik van kuilgras heeft, merkt spr.' op dat als men voorzichtig is met kuil, voer, men geen besmetting met boterzuurbacteriën- behoeft te duchten. In zijn inleiding deelt spr. dan verder mede, dat hooien en kuilen weinig verschil geeft, dat hooien bij gunstig weer voordeeliger is, doch bij slecht weer kuilen voordeel geeft. Men kuilt een vroeg ge was, omstreeks 10 Mei, want dan heeft men een ei witrijker gewas en een kleine massa om te ver werken. In het gebruik van een silo ziet spr. een groot voordeel; men heeft b.v. een betere bescherming te gen kantverliezen en kan de silo elk jaar opnieuw gebruiken en behoeft niet steeds weer een kuil te maken. Van de gelegenheid om vragen te stellen wordt een dankbaar gebruik gemaakt, waarbij nog eens duidelijk uitkomt, dat het inkuilen van gras moet dienen ter vervanging van krachtvoer, en is geheele vervanging niet mogelijk, dan toch vermindering van krachtvoer. Uit de stemmen van de practijk bleek wel, dat zij die met ernst tot het inkuilen overgaan, steeds meer voordeelen aan het inkuilen verbonden zien. De verschillende vragen die werden gesteld en de opmerkingen die werden gemaakt, werden uitr voerig door den heer Ir. Lienesch beantwoord en met een hartelijk woord van dank tot den heer Ir. Lienesch, zoomede tot den heer Muntjewerf, voor de bediening van de lantaarn, werd tenslotte de bij eenkomst gesloten. Ter financiering van herbewapening. Reuter meldt uit Parijs: In een inteiwiew met de „Agence Economiqué" heeft een anoniem lid van de Londenschc effectenbeurs verklaard, dat er een geheim Duitsch oorlogsfonds ter waarde van 500 millioen pond sterling bestaat, dat verborgen is in Nederland, Zwitserland en de Ver- eenigde Staten. Duitschland gebruikt deze fondsen voor het koo- pen van grondstoffen voor zijn herbewapening, aldus de „Agence Ec.". De uiteenzettingen van dr. Schacht, president van de Duitsche Rijksbank in zake het gebrek aan geld in Duitschland zijn slechts een list om tijd te win nen voor de herbewapening. Het betreffende bestuurslid verklaarde tegenover de „Agence", dat de fondsen waren gevormd door over geheel de wereld marken te verlcoopen. De aldus ver kregen buitenlandsche deviezen worden door de Duit. sche autoriteiten onder gefingeerde namen bij een bank gedeponeerd. De aanleg van het Wolga-kanaal. Moskou. Er wordt goede voortgang gemaakt met den aanleg van het Wolga-kanaal. De in bedrijfstel- ling van. de eerste groote sluis in de Sovjet Unie zail spoedig geschieden. De schepen die de wintermaan den te Moskou hebben doorgebracht, zullen reeds deze enorme sluiswerken passeeren. Het kanaal van de Wolga naar Moskou heeft een lengte van 123 K.M. en het zal de grootste binnen vaart ter wereld worden. De breedte wordt 46 M. Iedere seconde zal het kanaal van 78 tot 94 M3. wi- ter uit de Wolga ontvangen. Het kanaal zal boven dien goed drinkwater leveren. De burgers van Mos kou kunnen thans gemiddeld 150 L. water per dag gebruiken, doch deze hoeveelheid zal tot 500 L. kun nen worden uitgebreid. Kerkvoogdijen protesteeren over den slech ten toestand. - Vacatures tengevolge van de crisis. In een te Hoorn gehouden vergadering van de afd. Noord-Holland der Vereeniging van Protesteerende Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk zijn, naar „De Standaard" meldt, opnieuw mededeelingen gedaan over den slechten toestand van het kerkelijk leven in deze provincie. Algemeen was de klacht, dat het kerkelijk leven sterk achteruitging, bijzonder in die gemeenten waar de pastorie leeg staat. In Boven- karspel, waar de Ned. Herv. Gemeente 600 zielen telt, is in 1934 niet één dooplid bevestigd. Desniettemin wenschen de protesteerende kerkvoogdijen hun verzet tegen het h.i. niet rechtsgeldige reglement op de pre- dikantstractementen niet te staken. De vergadering heeft in een motie uitgesproken, dat de instelling van den Raad van Beheer geleid heeft tot een noodtoe stand; gezegd, dat de verzorging der geestelijke be langen primair is, en aangedrongen op een regeling welke, met behoud van de levensmogelijkheden der gemeenten, een normale verzorging van de geeste lijke belangen zal schenken. In vele gevallen zoo bleek ter vergadering wordt in Noord-Holland in de predikantennood voor zien door de aanstelling van godsdienstonderwijzers of -onderwijzeressen, hoewel dit officieel niet geoor loofd is. De crisis is echter oorzaak dat wegens fi- nancieele bezwaren ook deze oplossing niet altijd kan worden te baat genomen. Vrouw om het leven gekomen. Hilversum, 24 April. - Dinsdagavond omstreeks 10 uur ontstond brand in een garage van een perceel aan den Johan Geradtsweg alhier, bewoond door Ir. J. van Berg. De 30-jarige echtgenoote van den heer van B. was in deze garage bezig met het wasschen van eenige kleedingstukken in waschbenzine. Vermoedelijk heeft zij daarbij een lucifer aangesto^ ken om een petroleumbrander te ontsteken, waarbij de benzine heeft vlam gevat. In minder dan geen tijd deelde het vuur zich mede aan de kleeren van mevr. van B., en aan eenige voorwerpen, die in de garage stonden. Mevrouw van B. heeft niet meer uit de garage kun nen ontkomen. Toen Ir. van B. den brand zag, heeft hij onmiddel lijk met een tuinslang op de waterleiding water ge geven en met behulp van eenige buren slaagde hij er in zijn vrouw naar buiten te brengen. Het bleek toen., dat het slachtoffer er zeer ernstig aan toe was. Dr. Planten van den Geneeskundigen Dienst ver leende de eerste hulp en deed het slachtoffer opne men in het Diakonessenhuis, waar mevrouw van B. spoedig is overleden. De brand was door de brandweer spoedig gebluscht. DREIGEND MIJNCONFLICT IN ZUID-LIMBURG. Overleg brengt nog steeds geen oplossing Gisterenmiddag heeft ten stadhuize te Heerlen de conferentie plaats gehad tusschen den rijksbemidde laar proL Aalberse en de partijen betrokken bij het mijnconflict." Ér.,werd geen overeenkomst bereikt. Besloten werd de onderhandelingen Zaterdag a.s. in Den Haag voort te zetten. DE AARDVERSCHUIVING BIJ OBERAUDORF. De aardverschuiving aan den Tatzhvurm bij Ober- audorf in Beieren, waarvan in ons vorige nummer is melding gemaakt, heeft gisteren aangehouden, zij het in langzamer tempo. Tengevolge van de gisteren gevallen stortregens is de toestand nog dreigender geworden. I Charmante belangstelling op de voorjaars-bijenmarkt, welke Woensdag op het sportpark aan den Goirlescheweg te Tilburg ls gehouden. Uit de te Rome voortdurend binnenkomende be richten blijkt, dat in Noord-Abessinië een krachtig bendewezen beerscht. Groote troepen bandieten, al dus wordt uit Asmara gemeld, zijn practisch meester van de streek tusschen Setit en Gondar, waar alle karavanen, die uit Erythrea komen, aangevallen en geplunderd worden, waarbij de roovers het voorzien hebben op bet geld en de goederen. Bij een dezer overvallen van karavanen is één persoon gedood, terwijl drie anderen gewond werden. Uit Asmara wordt verder nog gemeld, dat een der rooverhoofd- lieden verklaard zou hebben, dat geen enkele kara vaan meer zou mogen passeeren door de streek tus schen de rivieren Sangia en Soroca, zonder dat hij daar toestemming toe had gegeven. De regeering te Addis Abeba, die volledig op de hoogte zou zijn, van de situatie, zou niets ondernemen om hier een ein de aan te maken, hetgeen de absolute onmacht zou doen blijken van de regccring om de orde te hand haven in de uithoeken van bet Abessinische rijk Om „jonge vliegtuigen" te laten uitbroeden De wachtposten op het vliegveld van Cabuyaro hebben gedurende de Paaschdagen verscheidene In- diaansche krijgers gesignaleerd, die met gespannen boog langs een driemotorig Ford-vliegtuig slopen en daar Iets schenen te zoeken. Men sloeg onmiddellijk alarm en nam de wilden gevangen. Na een langdurig verhoor bekenden zit door hun hoofdman te zijn uitgezonden om in ver band met het Paaschfeest naar de eieren van den „grooten Vogel" te zoeken. Een hoofdman, aldus meldt de „Un. Press" uit Ca buyaro was namelijk op het idee gekomen, om eie ren van den ijzeren vogel te stelen, wijl bij dacht daarmede „ionge vliegtuigen" te kunnen laten uit broeden, die hij in den strijd tegen de blanken best zou kunnen gebruiken. Daarom had hij een aantal van zijn beste krijgers uitgestuurd om de eieren te bemachtigen, terwijl hij zelf met de overige stam- genooten in een hinderlaag aan den rand van het woud het doen en laten van de koene eierzoekers gade sloeg. Het gemeentebestuur van Moskou neemt maatregelen. Heteuvel van de „besprizornyje", de verwaarloosde kinderen, die jaren lang een ernstig zeer van de Sowjetmaatschappij geweest zijn, is nog niet verdwe nen. Gedeeltelijk echter is het wel verzwakt tot het kwaad van wat men nu de „beznadzornyje", de toe- zichtslooze kinderen, noemt, kinderen, die nog niet alleen op de wereld gebleven zijn, maar, door hun ou ders veronachtzaamd, tot bedelarij en kleine diefstal len komen. Terwijl het thans een tamelijke zeldzaam heid geworden is, dat men in de straten van Moskou een echte besprizorny ontmoet, is het aantal toezichts- looze kinderen kennelijk groot. Met de groote oprui ming, welke dit jaar echter in de „onderwereld" van de roode hoofdstad begonnen is, zijn ook de toezichts- looze kinderen aan de beurt gekomen. Een van de verschijnselen, welke er toe noopten, was wel het groote aantal ongelukken, dat op straat kinderen overkwam. Alleen in het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg dit aantal .583, waarvan 87 een doodelijken afloop hadden. In de stad zijn thans 47 „punten" in gericht, waar opvoeders en brigades van de hulppo litie gestationneerd zijn. Alleen in het Kirof-rayon zijn in de laatste twintig dagen van Maart 1202 kin deren van treeplanken en buffers opgepikt. Daarvan zijn er 706 met een waarschuwing aan hun ouders teruggegeven. Tegen de ouders van 474 kinderen is proces-verbaal opgemaakt. Slechts 22 kinderen moesten als besprizornyje naar een doorgangshuis worden opgebracht. In het geheel zijn in deze dagen in Moscou 2701 processenverbaal opgemaakt en aan de ouders van 8614 kinderen zijn waarschuwingen ge zonden. De meeste kinderen vallen in den school- gaanden leeftijd. Vreuqde-betoogingen in het heele land. Warschau: In het vroegere koninklijke paleis te Warschau, de tegenwoordige residentie van den pre sident der republiek, is Woensdagavond de nieuwe grondwet, welke op 23 Maart j.1. door den sejm is aangenomen, op plechtige wijze door president Mos- cicki onderteekend. In de Ridderzaal van het paleis waren de leden der regeering, de presidenten en vice-presidenten van den landdag en den senaat benevens de rapporteurs in zake de grondwet verzameld. Om half acht verscheen de president der republiek, vergezeld door den voor zitter van den ministerraad, die den tekst der nieu we grondwet droeg. Op het oogenblik, dat de president zijn pen ter onderteekening van de nieuwe constitutie op het papier zette, zetten militaire orkesten op het binnen plein van het paleis het nationale volkslied in, ter wijl een batterij artillerie 101 schoten loste. De heele stad is versierd en overal in het land hebben groo te betoogingen plaats. Na de onderteekening gaf Moscicki een groot diner, waaraan werd deelgeno men door leden der regeering en hooge beambten, alsmede een avondreceptie voor 2000 personen. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Vrouw door vrachtauto aangereden en gedood. In stroomenden regen stak gisterenmiddag even voor twaalf uren do ongeveer 60-jarige vrouw v. d. R. te Helmond de straat over. Zij sloeg geen acht op het verkeer en werd door een met zand beladen vrachtauto aangereden. Het hoofd der vrouw kwam onder het achterwiel terecht en werd totaal ver pletterd. Zij was op slag dood. Het lijk is naar het St. Antonius-gasthuis overgebracht. Voor zoover kwam vast te staan, treft den chauffeur geen schuld EEN VADER VERGIFTIGT ZIJN VIER KINDEREN. Te Boetzingen heeft de aldaar wonende dr. Kieffer op den tweeden Paaschdag zijn vier kinderen, meis jes van 6 tot 15 jaar, vergiftigd. Dinsdag heeft men de lijken gevonden, De vader is spoorloos verdwenen. BOOT OMGESLAGEN. Zes doo.._a Simla (Britsch Indië). Op de Chambal, in het vorstendom Cwaliar, is een boot omgeslagen, waar in dertien personen haddgn plaats genomen. Zes van hen zijn om het leven gekomen; de overigen konden worden gered.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5