Wieringermeer. Met algemeene stemmen* Een Regeering van alle groepen. NOTA AAN DU1TSCHLAND. Advertentiën. Critiek, maar ook waardeering voor het werk van B. en W.. Een nieuw opkomende stemming om in de toekomst gezamenlijk de handen inéén te slaan. De Alkmaarsche Raad heeft in de gebruike lijke twee-daagsche zijn hart gelucht en ten slotte de begrooting met algemeene stemmen aangenomen. Over 't algemeen genomen was de critiek van de zijde der oppositie minder scherp dan velen misschien hadden verwacht, ja ver schillende leden van de niet regeerende groe pen hadden woorden van waardeering voor het College van B. en W., welks moeilijkhe den men niet onderschatte en dat, sedert de uittreding van den heer Westerhof, blijk had gegeven van een grooter bereidwilligheid, zich met beide beenen op den grond te plaat sen en de ernst der tijden onder oogen te zien. Uit den aard der zaak richtte-de oppositie zich meer in het bijzonder tegen de finantieele politiek van het College. In een leven op te groote voet zag ze de oorzaak van de stijgende belastingen en van het gebrek aan middelen om belangrijke werkver schaffingsobjecten te kunnen uitvoeren. Over 't algemeen kreeg men steeds den indruk, dat ieder de meeste bezwaren had tegen datgene, waar hij zich buiten gesteld voelde. Voor wat de oppositiepartijen betrof was dit na tuurlijk de regeering zelve. Bij de katholieken be stonden, waarschijnlijk om dezelfde reden, bezwaren tegen het Centraal Ziekenhuis en de S.D.A.P. wilde vooral graag een commissie, die een onderzoek zou hebben in te stellen naar de toestanden bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Goede redevoeringen hoorden we van den heer Vogelaar (Chr. H.), die zich spei ialiseerde op de fi- nancieele politiek; van den heer v. d. Vall, (S.D.A.P.) die zoowaar met allerlei voorstellen van de opposi tie kon meegaan, terwijl de heer Bulens (S.D.A.P.) bijzonder op dreef was, toen hij het had over maat regelen ter bestrijding van de werkloosheid onder jeugdige arbeiders. Van vele sprekers kreeg men den indruk, dat een grooter bereidwilligheid bestond om in de toekomst gezamenlijk de handen inéén te slaan, ten einde te komen tot een regeering van alle groepen, waarbij niet een deel der gekozenen als 't ware werd uitge sloten. Het is jammer, dat het de nood der tijden is, die de hoofdoorzaak vormt van deze nieuwe opkomen de strooming. Wat echter niet wegneemt, dat een dergelijke gang van zaken mag worden toegejuicht. .Van de wethouders voerde het eerst de heer Bon- sema het woord. De lichtpunten, welke hij wist aan te geven waren de feiten, dat het radiobedrijf er bui tengewoon gezond voorstaat, en eind 1937 geheel af geschreven zal zijn, terwijl daarnevens ook de licht- bedrijven voor het komend jaar stellig nog wel een overschot zullen laten. Overigens verdedigde hij met zijn bekende vrijmoedigheid, zooals de heer Sietsma het later uitdrukte, de door het college gevolgde po litiek, welke verdediging in hoofdzaak daarop neer kwam, dat de opposanten zelf hadden meegewerkt door vóór de begrootingen te stemmen. De wethouder van financiën hield een rede in te legramstijl. Hij gaf toe, dat allerlei dingen misschien beter konden worden geregeld, doch dit was onmo gelijk! Wanneer het College alles van te voren had geweten, zou het stellig soms andere maatregelen hebben genomen. Hii zegt gaarne een onderzoek toe naar aanleiding van een baat- en een assurantiebe lasting, doch voelt voor de uit de vergadering voor gestelde verhoogingen of verlagingen niet veel. De voor werkloozen- en armenzorg geraamde bedragen zullen, gezien de werkloosheid uit de eerste drie maanden vermoedelijk te laag zijn. Hii is het er mee eens, dat er te weinig werkgelegenheid is, doch ziet geen kans daarin verandering te brengen. Ver laging der personeele belasting voor caféhouders zou misschien kunnen worden onderzocht voor 1936. Wethouder Klaver belichtte als derde eenige kwes ties de huisvesting en gemeentewerken betreffende en wees er op, dat men bij het Rijk geen steun had kunnen vinden voor verschillenden werkobjecten. Ten aanzien van de particuliere bouwnijverheid vraagt hij zich af of men zich op den duur deze wel zal kunnen laten doorgaan. Krotwoningen zijn in Alkmaar niet meer aanwezig althans naar de in den Haag heerschende meening. Van een reorganisatie der G.W. meent hij nauwe lijks iets te kunnen verwachten. De burgemeester zelf behandelde daarop allereerst de uitwonende ambtenaren, wat, zooals meestal bij dergelijke dingen, niet zoo heel veel beteekende. In 't geheel waren het er negen. V.V.V. vervult zijns inziens behoorlijk haar taak. De kwestie van het parkeeren in de Langestraat heeft twee zijden: de veiligheid en het middenstandsbelang. vandaar de weifelende houding van het College. Autobusdienst en vaste standplaatsen voor taxi's acht hij naast el kaar niet bestaanbaar. Hij meent verder, dat er geen aanleiding bestaat verandering te brengen in de standplaats der bussen in den Berger Hout. Aan gaande het ziekenhuis gelooft hii de tegenwoordige klasseverpleging te moeten handhaven. Het ligt niet in de bedoeling van B. en W. alle bo ventallige onderwijzers direct door kweekelingen te vervangen. Wat precies zal geschieden is echter nog niet nauwkeurig aangegeven. Intusschen juicht hij toe, dat blijkbaar ook de bijzondere lagere scholen de uiterste zuinigheid betrachten. Hoewel de Handels school slechts 75 leerlingen telt, hoopt hij toch deze te kunnen behouden. Voor de replieken krijgt iedere fractie 10 minuten spreektijd. De heer Vogelaar heeft twee voorstellen om B. en W. te verzoeken bij den Raad te komen met plannen omtrent vaste standplaatsen voor taxis en omtrent de reorganisatie van G.W. De heer Sietsma heeft een voorstel om een onder zoek te doen instellen naar den vochtigheidstoestand aan de Steijnstraat, de heer v. d. Vall om een com missie te benoemen ter bestudeering van den toe stand aan M.H. De heer Bakker stelt voor de subsidies voor een zestal cultureele organisaties niet te schrappen, doch met 50 pet. te verlagen. De heer Geels tenslotte heeft een motie, waarbij wordt voorgesteld voor 1936 de per soneele belasting voor koffiehuishouders met een derde te verlagen. i Het resultaat is, dat de motie v. d. Vall wordt ver worpen, de andere worden overgenomen of aange nomen, waarna om 1 uur de begrooting in haar ge heel wordt goedgekeurd. Tekst er van inzake de ontvoering van Jacob vastgesteld. Bern: In zijn gister gehouden vergade ring heeft de Zwitsersche Bondsraad een tekst 1 vastgesteld van de nieuwe nota, die inzake j het geval Jacob in antwoord op de jongst Duitsche nota aan de Rijksregeering zal wor den gezonden. De Zwitsersche nota zal heden door den Zwitserschen gezant te Berlijn aan het Rijks ministerie van buitenlandsche zaken worden afgegeven. Ofschoon geen officieele mededeeling omtrent den inhoud van deze nieuwe Zwitsersche nota voor het begin van de volgende week te verwachten is, weet de Zwitsersche pers toch reeds mede te deelen, dat deze niet volstaat met een weerlegging van de argu menten, die de Duitsche nota heeft aangevoerd tegen de inwilliging van de Zwitsersche vordering om te ruggeleiding van Bertold Jakob naar Zwitserland, doch tevens de Duitsche regeering reeds in kennis stelt met het besluit van de Zwitsersche regeering om in deze zaak de toepassing van het Zwitsersch- Duitsche arbitrageverdrag van 1921 te eischen, dat aan ieder der beide staten het recht geeft een geschil met den anderen staat aan het oordeel van een scheidsgerecht voor te leggen zonder dat daarvoor de toestemming van dien anderen staat vereischt is. In botsing met een ijsberg. Britsch schip in nood. New York: Het kuststation St. Johns op New Foundland heeft noodseinen opgevangen van het 4.900 ton metende Britsche motorschip Tinania. Vol gens deze seinen bevindt het schip zich op 150 mijl ten Oosten van New-Foundland met beschadigde boeg eD andere .averij in een veld van drijvende ijsbergen. Aan boord bevind zich een bemanning van 30 koppen. De robben jager „Imogena" is uitgezonden om hulp te verleenen. Vier smokkelaars gearresteerd. Betrapt op het frauduleus vervoeren van margarine. Beek (L.): Gisternacht zijn op den Valkenbur- .jerweg in de gemeente Nuth aangehouden de ge- broeders K., woonachtig te Beek (L.), IC uit Lutte- rade-Geleen en S. woonachtig te Snijdersberg-Geule die ieder 60 K.G. margarine frauduleus per rijwiel vervoerden. De gebroeders K. waren op de vlucht ge slagen, doch zij konden door de politie worden ach terhaald. Zij blijven echter hardnekkig ontkennen, dat de margarine hun toebehoort. K. en S. evenwel werden op heeterdaad betrapt. Zij hebben een beken tenis afgelegd. Gistermorgen zijn de gearresteerden, na door den hulpofficier van Justitie te zijn verhoord in vrijheid gesteld. Rijwielen en margarine zijn in be slag genomen. Moet nu siraks het spek worden uitgesmolten? Voorraad der Centrale 8.000.000 K.G.; neemt nog steeds toe. Toen de Varkenscentrale indertijd zware varkens ging invriezen, aldus de landbouwdeskundige mede werker van het „Alg- Hdbld.", welke dieren zij op kocht tegen een flink boven de markt liggenden richt prijs, hebben zeer vele boeren hun varkens, in de hoop op levering, vastgehouden. Maar in dien tijd groeiden de dieren door, zoodat deze invriezingspoli- tiek een productlevermeerdcring tengevolge had. Terwijl de Centrale aan het invriezen was en, de niet-afgenomen varkens doorgroeiden, waren de ex portkansen voor bevroren varkensvleesch zeer slecht, zoodat de Centrale een steeds grooteren onverkoopba ren voorraad maakte. Het bewijs hiervan is, dat op het oogenblik is over gegaan tot het uitsmelten (tot vet en varkensvoer) van de sedert een jaar of langer bevroren varkens. De „Vee- en Vleeschhandel" wijst er op, dat het met het spek precies denzelfden kant opgaat. Het op- koopen van spek door de Centrale tegen prijzen, die in verhouding tot de varkensprijzen hoog zijn, werkt productievermeerdering in de hand; zoo zijn b.v. in de tweede helft van het vorige jaar de gemiddelde gewichten der varkens voor binnenlandsche consump tie gestegen. Echter koopt de Centrale onbegrend op, zonder rekening te houden met redelijke afzetmogelijkhe den; daardoor ontstaat dus voorraadvorming van spek, zonder dat daarvoor afzet bestaat. Op 't oogen blik taxeert men den spekvoorraad op acht millioen kilo spek, waar per maand nog één millioen kilo on gezouten spek bij komt. De export bedraagt pl.m. Vi millioen kilo per maand, zoodat de voorraad per maand toeneemt met Y> millioen kilo. Wat zal dus straks het einde moeten zijn? Uit smelten, waarvan de verliezen worden bijgepast door den binnenlandschen varkensvleeschproducent. die immers zes cents per kilo varkensvleesch (ge slacht gewicht) crisis accijns betaalt! Zoo zou dus dan na de kapitalen verslindende var- kenspolitiek, culmineerende in een lucratief bacon- contract, het afmaken van 114.000 gemerkte biggetjes cn het uitsmelten van tienduizenden sedert een jaar ingevroren varkens (gekocht voor pl.m. 40 cents, en opbrengende 12 cents per kilo, en dan nog ongere kend de slacht-, keur-, bewaar- en vrieskostenl), nog een „spekdrama" komen? Blijkbaar ziet de Centra'e zélf de bui ook al zoon beetje hangen, want onlangs zijn de overnemings- prijzen voor spek door haar met zeven centen per kilo verlaagd. Een plotselinge stopzetting der overneming zou natuurlijk de spek- en varkensmarkt ontwrichten, maar geleidelijk zal er toch een „draai" moeten worden genomen! Kiesvergadering verstoord met dynamiet Vijf en twintig personen gewond. Praag, 26 April (D.H.B.) Bij pogingen der Marxisten, om een kiesvergade ring van het „Sudetendeutsche Heimatfront" in de turnzaal te Neudeck (West Bohemen) met dynamiet te verstoren, werden 25 personen gewond, van wie elf ernstig en drie levensgevaarlijk. Aaji de vergadering namen ongeveer 2000 perso nen deel, n.1. ^ongeveer tweerderde deel aanhangers ,van het „Sudefendeutsche Heimatfront" en één derde deel Marxisten. De bijeenkomst had een buitenge woon stormachtig verloop. Na een rede van ee Marxist, ontbond de regeeringsvertegenwoordiger de vergadering, waarna de Marxisten de zaal verlie ten. Des avonds was het te Neudeck kalm. Gendar merie patrouilleert door de stad. Onder de gewonden bevinden zich ook drie ge meentelijke politie-beambten van Neudeck. TREIN ONTSPOORD NABIJ LEON. Twee dooden en negen gewonden. Madrid. Nabij Leon is een personentrein uit Bilbao ontspoord. Twee reizigers kwamen om het leven en negen werden deels ernstig gewond. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. SPRINKHANENPLAAG IN ZUID-SPANJE. Madrid. Uit Badajoz komen alarmeerende be richten over een sprinkhanenplaag. Alleen reeds bii Siruela hebben de sprinkhanen een oppervlakte van 2000 H.A. bedekt. Ook in de omgeving van Sevilla bedreigen groote zwermen den oogst. NIEUWE ZANDSTORMEN IN TEXAS. Amarillo (Texas): Er hebben opnieuw zandstor men in Texas gewoed, welke evenwel niet zoo hevig zijn als de voorafgaande. Wel hebben zij groot onge mak veroorzaakt, terwijl het zicht ernstig wordt be moeilijkt-. De keizer van Japan met zijn gast, den keizer van Mansjoekwo bij diens aankomst te Tokio voor het officieel bezoek dat hij den heerscher van het Ja- pansche keizerrijk bracht. Te koop: TWEE RACE-FIETSEN, in goeden staat, Wegfiets, merk „Wonder", Baanfiets, Mol A, - Jn. LANGE DIJK, Oudkarspel. ENGELSCH ELFTAL TEGEN NEDERLAND. Een uitzonderlijke sterke ploeg, Uit Londen wordt aan het „Alg. Hsbl." geseind: Het Engelsche team, dat 18 Mei a.s. in het Stadion te Amsterdam zal uitkomen tegen het Nederlandsch •Hftal, is gistermiddag samengesteld. Het is aldus: Doel: Hibbs (Birmingham). Achter: Male (Arsenal) en Hapgood (Arsenal) cpt, Midden: Gardner (Aston Villa), Barker (Derby), Burrows (Sheffield). Voor: Worrall (Portsmouth), Carter (Sunderland), Drake (Arsenal), Westwood (Bolton), Boyes (West- ham). Reserves: Joy (Casuals), Craven «.Grimsby). ONGELUK IN EEN BRUINKOLENMIJN. Zeven arbeiders bedolven, Stassfurt: In de bruinkolenmijn Loederburg van de kalifabriek Stassfurt zijn gister zeven mijnwerkers door het binnenstroomen van modder geheel van do buitenwereld afgesloten. De modder stroomde plotseling de mijngang bin nen en men vreest dan ook dat de ongelukkigen niet te redden zullen zijn. De reddingsbrigade stuit op geweldige moeilijkheden en vordert slechts zeer langzaam. Huish. vergadering Middenstandsvereen, Donderdagavond was in hotel Smit te Middenmeer de industrieele en Handeldrijvende Middenstands- vereen. „De Wieringermeer" in huishoudelijke ver gadering bijeen. Aanwezig zijn 21 leden. Wegens ziekte van den heer v. d. Wal presideert de heer A. C. van Oeveren. Besloten werd o.m. tot bestuursuit- breiding met 2 leden. Bij gehouden stemming wer den gekozen de heeren P. Kistemaker en Th. J. van Vegtcn, resp. te Slootdorp en Middenmeer. Hierop volgt sluiting. Vangst op wezels, Op de hier nog al vrij veelvuldig voorkomende we zel families wordt thans jacht gemaakt door den jachtopziener. Door plaatsing van vangkooien op onderscheidene kavels tracht men de hazen-bloedzuigers aan het openbare leven te onttrekken. Een heuglijke tijding voor de vele muizen. ZONDAG 28 APRIL 1935. NED. HERV. GEMEENTE. Geen opgave ontvangen. EVANGELISATIE. .._R. Middenmeer^ nam. 3 uïir. de heer O. Deen. GEREF. KERK. Slootdorp, voorm. 9 uur, Cand. v. d. Vliet. Nam. 2 uur Leesrdit. Middenmeer, voorm 9.30 uur Ds. J. H. Donner. van Broek op Langendijk. HA. Middenmeer, nam. 3 uur Ds. Donner. H.A. en Dankz. NIEUWE N 1 E DO RP ALGEMEEN BELANG. Ledenvergadering van de Kiesvereeniging Alga- meen Belang, op Vrijdagavond 26 April, ten huize van den heer H. J. Kossen. Aanwezig 17 leden. Ter vergadering aanwezig zijnde, geven zich nog 6 heeren als lid op, welke als entrée f0.50 betalen. Vier leden van de Kiesvereeniging Algemeen Pa lang van de Langereis zijn mede als gast aanwezig, zulks in verband met het besluit om met deze veiv eeniging samen te werken. De vergadering is belegd voor het stellen van can.- didaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Na opening door den voorzitter, den heer C. Rui sen, wordt een door het bestuur opgemaakt concept reglement voorgelezen, waarop de goedkeuring dei- vergadering wordt gevraagd. Onder voorbehoud, dat er enkele wijzigingen zullen worden aangebracht, wordt het reglement vastge steld. De heer D. Olie licht toe op welke wijze de samen werking met de Langereis bedoeld wordt. De vereenL ging blijft op zich zelf, maar er zal een gezamenlijke candidatenlijst worden opgemaakt. Van de te maken kosten, wordt het deel door de Langereis te betalen, per lid omgeslagen. Na nogal tamelijk uitgebreide besprekingen cn stemming wordt aangenomen de candidatenlijst als volgt in alphabetische volgorde in de dienen: 1, Amels C., 2. Kooij Cz. Jac., 3. Krap Fr., 4. Lont Jn., 5. Nieuwboer C., 6. Olie Az. D., 7. Poortermans J. A., 8. Stammes N., 9. Stok van der J. J., en 10. Wit Cz. D. Waar deze lijst een geheel ander karakter draagt als op voorgaande verkiezingen, wordt het door de vergadering raadzaam geacht do kiezers er ter zij ner tijd per circulaire nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, waarmede de kiezers door deze samenstel ling rekening dienen te houden met het uitbrengen van hun stem. Voor het bestrijden der eventueel te maken kosten wordt door ieder aanwezig lid f 0.50 betaald, zijnde de contributie over 1935 en 1936 Den niet aanwezige leden zal voor dit bedrag een kwitantie worden aan geboden. Tot bestuurslid wordt gekozen de heer J. Ie Clercq. Zoodat het Bestuur thans bestaat uit de heeren: C, Rutsen, voorzitter, S. G. Wit, secr.-penn. en Jb. Lan- gerijs, J. Faus en J. Ie Clercq. Vervolgens rondvraag en sluiting. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Deutekom Jacob, oud 29 jaren, trans portarbeider en Jasmer Frida, oud 26 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen. Getrouwd: Huiberts Jozef Petrus en Bleeker Eli- sabeth. POLITIE. Verloren 2 rijwielplaatjes. BROEK OP LANGENDIJK, 27 April 1935. 625 Kg. uien f 7.10, driel. f 4.50, 1340 Kg. bicten f 0.60 57000 Kg. gele kool f 1—1.90, doorschot f 1, 46000 Kg. D. witte kool f 0.70—1.40. NOORDSCHARWOUDE. 27 April 1935. 3800 Kg. uien f 77.50, drielingen f 44.90. grove f 6.30—8.50, 9700 Kg. peen f 0.00—1.80. 7000 Kg. kroten 40—60 ct., 80.000 Kg. gele kool f 1— 1.60, 169.600 Kg. D. witte kool f 0.70-1.50.

Schager Courant | 1935 | | pagina 11