VAN GEELEN Uit 3 de OMGEVING KADES) UIT DEN RAAD VAN ALKMAAR. DE MOOISTE FOTO De gouddiefstal te Croydon. Zïbra-plaag en droogte in Z.-Afrika. De aarde rond in een zevende seconde. BERGEN LIEFDADIGHEIDS-UITVOERING. Ten bate van de Algemeene Armen. Meer sympathie ware gewenscht geweest Het was inderdaad een sympathieke gedachte van rien heer Joh. Kuiper te Alkmaar, om met zijn Ber ger zangklasse een liefdadigheidsuitvoering te ge ven, waarvan de netto-opbrengst geheel zou ten goede komen aan de algemeene armen in deze ge meente. Wie nu verwacht had, dat de groote zaal van de Rustende Jager stampvol zou zijn geweest, kwam wel zeer bedrogen uit. Zonderling genoeg was niet meer dan de helft van het aantal plaatsen bezet en als we dan nog in aanmerking nemen, dat er onder de aanwezigen zeer velen uit Alkmaar wa ren, dan hebben de eigen ingezetenen toch wel heel slecht begrepen, dat deze uitvoering er een was met een apart karakter en daarom finantieelen steun verdiende in ruime mate. Het Berger publiek had o.i. meer sympathie moeten toonen met dit mooie streven van den heer Kuiper en z'n medewerksters en medewerkers. En de man van de krant? Och, die bekijkt een dergelijk gebeuren allicht met meer welwillende tegemoetkoming, die vergeet in milde stemming, het wapen der kritiek scherp toe te spitsen. En wanneer we het gebodene aldus be schouwen, dan kunnen we gerust spreken van een uitstekend geslaagde uitvoering, waarop allen zich ten volle hebben gegeven. Dat begon al bij de allerkleinsten, peuters van één, twee turven hoog, die met een heerlijken ernst en met een volkomen overgave, onder leiding van mei. Tonny Siegmond den avond openden met een drietal liedjes. Het was bijna aandoenlijk te zien. hoe de kleine snoetjes, waarin de glinsterende vraagoogen, opgeheven waren naar de leidster, om toch maar vooral geen fouten te maken. En de leidster had er zoo heerlijk slag van. de zangertjes mede te krijgen en er het beste uit te halen. Een mooi begin, o-mdat het zoo waar, zoo na tuurlijk was! Na de kleintjes deden de oudere jongens en meis jes zich hooren onder leiding van Joh. Kuiper. De zang klonk zuiver en helder en getuigde van ern stige studie en goede discipline. Waarom het noodig was, dat een tiental dames, door den dirigent op de voorste stoelenrij in de zaal geplaatst, mee moest zingen, is ons een raadsel. Ze ker, het versterkte den zang der kinderen, doch het nam er ook het natuurlijke, het gave van weg. Jam mer, want het had absoluut niet gehoefd, de kinde ren konden het met elkander best af. Dat bewezen ze trouwens in den altijd dankbaren Kleopermarsch van Annie Frank, toen de dames zwegen en de klei nen het alleen deden. Dat was mooi en oogstte dan ook een daverend applaus. Het dubbel mannen-kwartet „Bel Canto" uit Alkmaar heeftz ich in een viertal nummers op niet onverdienstelijke wijze doen hooren en ook het da meskoortje met begeleiding van viool en blokfluit, gaf drie liederen ten beste. We konden de combi natie niet erg gelukkig achten, misschien ook om dat de blokfluit-begeleiding voor ons nieuw was. Ze leek ons de violen te overstemmen en behalve dus te hard, ook te rauw. Voorts vragen we ons af, of de opstelling van hei koor wel juist was? Waarom moest dit een plaats vinden, net in een tochtgat tusschen de coulissen? Na de pauze ging de Kinderoperette „Lentebloe men" van Cath. van Rennes. Hier past een woord van hulde aan den regisseur Jean Robert Snr. voor de wijze van aankleeding van het tooneel. Het twee de bedrijf, het Ijspaleis van Koning Winter was een juweeltje. Trouwens, het geheel was keurig in orde; de groote verscheidenheid van bloemen, de kleuri ge costuumpjes en de schattige draagstertjes daar van maakten het geheel tot een sprookje. Voeg daar bij de altijd frissche, expressieve muziek van de com poniste, den keurigen zang en het aardige spel wij denken speciaal aan den winterkoning! en wij behoeven niet nader te betoogen, dat de opvoe ring dezer operette een waardig slot was van een goed geslaagden avond. Wij zouden mei. Dora Hoedjes tekort doen, als we haar geen hulde braohten, voor de knappe wijze waarop zij gedurende den gcheelen avond de piano begeleiding verzorgde. DECLAMATIE-AVOND IN GEBOUW REHOBOTH. Dr. J. W. Wicherink, oud-geneesheer te Alkmaar, leest voor uit eigen dichtwer ken. Na de interessante lezing door dr. Wicherink eeni- ge maanden geleden gehouden, die bij de aanwezi gen een zoo prettigen indruk nagelaten had, besloot het bestuur van de Evangelisatie-Vereeniging Mara- natlia, dezen veelzijdigen arts nogmaals uit te noo- digen, oim ditmaal het een en ander voor te lezen uit eigen dichtwerken. De heer W. Mol, voorzitter van de Vereeniglng, opende met gebed en leidde vervolgens den declama tor met een kort woord in. Zeker, het werk van dr. Wicherink moge dan geen hooge dichtkunst zijn, zooals deze zelf verklaarde, het heeft het niet te onderschatten voo-deel, ge schreven zijn door een diepgodsdienstig mensch, waardoor van elk van zijn meer religieuse gedicht jes een zekere wijding uitgaat., een wijding welke diep ontroert. Zijn voordracht is sober en van een indrukwekkenden eenvoud. Met een enkel gebaar wordt een nuance onderlijnd. Wij noemen „Herfst" „Laatste Dans" en „Mysterie" als de beste uit dit genre. Maar ook is dr. Wicherink iemand, die de zonzijde van. het loven ziet. Want. een gedicht als „Gcloovigen", met een ongetwijfeld religieusen in slag, is niet geheel vrij te pleiten, van een nochtans in het geheel niet storende fijne ironie. Wij voelen de kleurige wijze aan, waarop hij ons dezen Phari- zecr schildert. Iets, wat in nog sterker mate bij ziin zuiver humoristische gedichtjes tot uiting komt. Ook zijn meer nationale gedichtjes, veelal hande lende over de figuur van Willem den Zwijger, heb ben een eenigszins religieusen inslag, gemengd met een vurige liefde voor het Oranjehuis. Dit komt in „Lijden" b.v. tot uiting, n.1. in een plechtige gelofte van trouw aan de Oranje's. Ook willen wii nog even noemen „Strijdzang der Geuzen", met weer die kleu rige schildering van de natuur. Minder konden ons de gedichtjes over de „Uiver" en de „Melbourne- race" bekoren. Zij deden eenigszins profaan aan na hetgeen er aan was vooraf gegaan. Tot slot gaf dr. Wicherink ons een proefje van zijn humoristisch talent. Op rake wijze teekende hij ons enkele voorvalletjes uit zijn practijk. waarbij de koddige mimiek en do leutige wijze van voordragen, deze versjes ten volle tot zijn recht deden komen. Wij noemen b.v. „Verstokte Hanpes" en „Casuaris". Een speciaal woord verdient wel „Muziek voor den Dans", een zuivere, rake schildering van een dorps bal in den goeden ouden tijd. Dr. Wicherink heeft aan een klein maar aandach tig gehoor weer een genotvollen avond bezorgd. Een zangkoortje, met begeleiding van orgel, niano en viool onder leiding van den heer V. Tielrooij. go1*' op verdienstelijke wijze voor eenige afwis- se1 u' W. van der Vusse sloot dezen mooien avond Ui«v dankzegging. HEERHUGO WAARD Woensdagavond hield de afd. Heerhugowaard van den Kon. Ned. Middenstandsbond een propaganda filmavond in het lokaal van den heer Rus. Als spreker trad op de heer Swaan uit Den Haag, terwijl ook aan dezen avond weer medewerking werd verleend door het strijkje „O. O." onder leiding van den heer P. de Geus. De heer Glas opende de avond met een kort woord van welkom. Spr. zei, dat het doel van dezen avond was het contact tusschen den winkelier en het pu bliek nauwer te doen worden. Vervolgens sprak de heer Swaan over de voordee- len van het koopen bii den plaatselijken midden stand. Spr. begint met er op te wijzen, dat de mid denstand dreigt te worden kapot gedrukt door twee groote machten. Dat de middenstand lijdt onder de crisis, dat is niets bijzonders, daar ondergaat bijna iedereen de invloed van. maar die twee groote con currenten worden in een tijd als deze juist extra sterk gevoeld. Dit zijn aan den eenen kant de ver bruikscoöperatie en aan den anderen kant het groot winkelbedrijf. Deze bedrijven zijn niet nieuw, vooral de verbruikscoöperatie is al vrij oud. Wat moet de middenstand tegen deze machten doen? Sommigen willen ze bij de wet laten verbieden, maar daar is de K.N.M.B. niet voor, daarvoor hebben wij geen rechtsgrond. Wij moeten aantoonen, dat de midden stand als zoodanig bestaansrecht heeft en daarvan zijn wij wel overtuigd. De middenstand is een factor tegen het steeds scherper toespitsen van de verhoudingen in de maatschappij. Het kan ons inziens niet goed zijn. dat tegenover een steeds kleiner wordende groep van kapitalisten een alsmaar groeiende groep van werknemers komt te staan. Van veel belang voor den kooper is de band tus schen den winkelier en den klant. In het grootbe drijf is de klant een nummer. De winkelier en de klant kennen elkaar, ze weten wat ze aan elkaar hebben. In het grootbedrijf wordt er alleen maar op gelet dat de goederen de deur uit raken en het geld binnen komt. De zelfstandige kleine ondernemer zorgt daarnaast echter, dat zijn klant terugkomt. Voorts is de vakkennis van den winkelier veel groo- ter dan die van den bediende in het warenhuis, de winkelier is de raadgever van den klant. Voor de heele gemeenschap is het bestaan van den middenstand van heel veel belang, omdat de middenstand als zeer gewild belastingobject feitelijk de kassier wordt voor het rijk en de gemeenten. Daarnaast is de middenstand en niet het grootbe drijf de groote werkgever, uit den middenstand komt ongeveer 3/5 van het aantal werkgevers voort De warenhuizen zijn veelal slechts schijnbaar goedkooper. Alle waar is naar zijn geld. Het groot bedrijf doet het publiek door zijn geweldige reclame gelooven, dat het bij hen zoo goedkoop is. Het is wel eens goedkooper door de groote inkoopen die ze kunnen doen, maar daartegenover staat weer hun reusachtige onkostenrekening door de tonnen kos tende reclame, die ze maken. Verder wijdt spr. nog 'een enkel woord aan de eenheidsprijsmagazijnen en aan de filiaalzaken. Dan komt spr. op de verbruikscoöperatie. Spr. zegt, dat dit bedrijf niet veel verschil; met het mid- denstandsbedrijf. Beide zaken kunnen, evenals het grootbedrijf, slechts bloeien als er een goede leiding is. De coöperatie zegt geen winst t« -willen maken. Maar hoe staat het met de winst van den midden stand. In de laatste jaren is de winst kleiner ge worden, bovendien zijn de omzetten gekrompen en daarnaast zijn de onkosten ongeveer gelijk gebleven. Bovendien maakt de coöperatie eigenlijk ook winst. Spr. zegt de coöperaties niet te willen verbieden, maar spr. wil opkomen tegen de z.i. soms oneerlijke manier van propaganda-maken door de coöperaties Hun propagandisten stellen het voor alsof de coöpe ratie leidt naar een betere maatschappij, zonder cri sis en zonder klassenstrijd. Dat de loonen voor het personeel in de coöperaties niet beter zijn, dan bij den middenstand, blijkt wel uit een artikel voorko mende in „De Strijd", een blad van handels- en kan toorbedienden, waarin staat, dat er bij de coöperaties nog zijn, die slechter betalen dan hun slechtst beta lende concurrenten. Dan komt spr. er nog tegen op, dat door den strijd op deze manier te voeren, deze ontaardt van een economische in een politieke strijd. Na de pauze werd de film van het Ringers-be- drijf vertoond. HANGKLOKKEN PENDULES BAROMETERS EN WEKKERS. KEUKEN- en KOEKOEKKLOKKEN. HEEREN- en DAMESHORLOGES is en blijft hiervoor toch maar het reeds van ouds bekende adres. Altijd een groote keuze. Steeds de nieuwste modellen. Alleen prima gegarandeerde Uurwerken en toch tegen prijzen beneden elke con currentie. Ook bij U thuis komen wij gaarne met een keuze. LAGEZIJDE B 40 - Tel. 26. - SCHAGEN. Diploma RijkshorlogemakersvakschooL SINT P A N G R A S De a.s. gemeenteraadsverkiezing. De V.D. Kiesvereeniging heeft een onderhoud ge had met de z.g. wilde groep, om zoo mogelijk tot combinatie der lijsten te kunnen komen voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Naar men ons mededeelt, is het niet tot goede re sultaten gekomen en komen beide vereenigingen met hun eigen lijst uit. Thans kan met zekerheid worden gezegd, dat de heer W. Snel bedankt voor de tweede plaats op de lijst der vrijzinnig-democraten. HOOGWOUD AARTSWOUD. De tooneelvereeniging „De Hoop" heeft de traditie getrouw tot sluiting van het seizoen hare Paaschuit- voeringen gegeven. Zondags waren de jongelui weer gekomen van heinde en verre per fiets en per auto, zoodat de zaal van Visser propvol was. Ons dorp heeft dan ook den naam van gezellig samenzijn en houdt deze steeds in eere. Geen wanklank wordt ge hoord. Al is tijdens het spel alle aandacht niet op het tooneel gevestigd, de finantiën varen er wel bij en dit is voor een vereeniging ook een voorname factor Woensdag was de opkomst minder goed, misschien was het wel wat laat in den tijd. terwijl de schoon maakwoede er ook wel niet vreemd aan zal zijn. Mevr. Helder—Brugman heette de aanwezigen als presidente namens de vereeniging hartelijk welkom, in het bijzonder eenige leden van de tooneelvereeni- ging „Advendo" uit Benningbroek. Spreekster wensch- te verder allen een aangenamen avond. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven: ..Frans knapt 't op", door Anioel Dala en P. Mossen- koff. Het stuk is als zoovele anderen, een blijspel mei een groote fantasie er door heen gevlochten, wel wat overdreven, doch voor dezen tijd uitstekend geschikt om pessimistische gedachten voor een oogenbllk te verbannen. De opvoering was zooals wij dat gewend zijn, prima. De rollen zaten er uitstekend in en het Hardnekkige constipatie. Wat zij al innam, niets hielp. Hoe zij tei.slotte beter werd. „Sinds heel lang was ik lijdende aan storingen in mijn spijsvertering, in die mate dat het mij onmo gelijk was, wat ik al innam, om mijn constipatie kwijt te raken. Sinds ik aan de Kruschen Salts-kuur begonnen ben, gaat het veel beter en daarom wil ik mijn bewondering uitspreken over de goede wer king van Uw Kruschen Salts. Ik zal Kruschen Salts dan ook aan al mijn kennissen en familie aanra den." Mej. P. S. te A. De zes zouten in Kruschen Salts zijn het recept van de natuur zelf om de afvoerorganen goed te la ten werken - om eiken dag zachtjes maar zeker alle vergiftige afvalstoffen uit het lichaam te verwijde ren. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, indien ze zich kun- kunnen ophoopen, den algeheelen gezondsheidstoe stand schaden. Begin morgen met de „kleine, daga- lijksche dosis" Kruschen en zet daarmee de eerste stap op den weg naar volmaakte gezondheid. Stra lende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar hij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Lel op, dat op het eti ket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. liep van een leien dakje. Vooral vlot spel is voor een blijspel een eerste vereischte. De grime en de too- neelaankleeding paste zich volkomen aan en dit werkte alles tezamen om uit het stuk te halen wai er in zit. Hierin slaagde men dan ook volkomen. Na afloop sprak de voorzitter van Advendo eenige waardeerende woorden, ook daar had men hetzelfde stuk opgevoerd en daarom kon hij wijzen op eenige moeilijkheden die er in voor komen en zeide dat de. vereeniging er in geslaagd was deze te overwinnen. Hij hoopte dat „De Hoop" op den ingeslagen weg mocht voortgaan. Het slotwoord was aan de voorzitster, die dankte voor de gesproken woorden van waardeering aan de vereeniging gewijd. Ook dank aan den leider den heer Maij voor de vele opofferingen en toewijding en tenslotte dank aan allen die meegewerkt hadden de zen avond te doen slagen. De heer Maii dankte voor de hem toegezwaaide lof, doch zeide volgaarne zijn vrijen tijd hiervoor te wil len geven. Het was wederom een uitstekend geslaagden avond de vereeniging waardig. Een kort, maar gezellig aai waarvoor de Gebr. Van Meurs wel zorgen, was het einde. föWiilMi ZONDAG 28 APRIL. HILVERSUM f391 MA 8.55 VARA, 10.00 VPRO. 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl.; 9.00 Voetbal- en postduiven- berichten; 9.05 Tuinbouwpraatje S. S Lantinga; 9.30 Orgelspel J. Jong; 9.45 A. Plevsier: Van staat en maatschappij; 10.30 Kerkdienst uit clen N.PB. te Hilversum." Voorg Ds. J. v. Dorp; 12.00 Klokkenspel en Uurslag v. d. Ned. Herv. Kerk te Middèlsturri; 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan; 12.30 De AVRO- Aeolians en Gram.pl.; 1.45 Pianorecital E. Veen; 2.00 Boekbespreking A. Donker; 2.30 „Madame Bntterflv", opera van Puccini (gr.pl.); 4.30 Gram.pl.. Sportuit slagen; 5.00 Gra.m.pl.; 515 H. v. d Liiri (v-oon 011 Folchini (guitaar); 5.45 Voetbalnraatje; 6.00 Svlvain Poons; 6.20 Orgelspel C. Steiin: 6.35 Vaz Dias (Sport nieuws): 6.45 „De booze buurvrouw", operette van Klerr. M.m.v. solisten en hef Omroonori*est olv. Tie- gers; 7.45 Gram.pl.; 8.00 Vaz D'as; 8.15 Omroeporkest olv. A. van Raalte, m.m.v. L. Krauss (piano); 8.50 „De eentleman-dief, charme en ridderlijkheid" spel van A. E. Drinkwater; 9.10 Omroenorkest olv. A van Raalte; 9.50 Radiojournaal; 10.05 Orsrpifmel P. Palla; 10.30 Kovacs Lams en zijn orkest: 11.00 Vaz Dias; I.10 Gram.pl.; 11.15 Vervolg Kovacs Laios. HUIZEN f1875 M.) 8.30 NCRV, 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11 00 8.30 Morgenwijding olv. Dr. J. H. Gunning J.H.zn., 9.30 Gram.pl.10.00 Hoogmis: 11.45 Gram.pl.: 1 00 Le zing; 1.20 Orkestconcert; 2.00 Gram.pl.: en Kwintet concert: 4.30 Ziekenhalfuur; 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Haarlem; Hierna gewijde muziek: 7.45 Sportnieuws; 7.50 Causerie: 8.10 Vaz Dias; 8.15 Or kestconcert en zang; 9.15 Causerie; 9.30 rv-^i- pti solistenconcert; 10.35 Vaz Dias; 10.40—11.00 Epiloog. DROITWICH fl50n MA 10.20—11.35 Kerkdienst in Welsch dinlect; 11.50 BBC- Northern-orkest olv. Morrison: 12.50 Pianorecital C. Fernandez: 1.20 Orkest v. d. Morris Motor Fabrieken olv. S. V. Wood, m.m.v. F. Richardson (bas); 2.20 Padvinders-Kerkdienst; 3.05 Orgelconcert G. Thalben- Ball: 3.50 Jeugdkerkdienst; 4.20 en 4.35 Lezing; 4.55 Het Reg. Paul Strijkkwartet, m.m.v. Else Rijkers 'so praan); 6.05 Lezing; 6.35 Concert door Fr. Rana^w (bariton) en M. Rostal (viool); 7.20 Kerkdienst; 7.35 Lezing: 8.05 Liefdadigh^idsoproep; 8.10 Berichten; 8.20 BBC-Orkest olv. Lewis, m.m.v. solisten; 9.20 Trio: 9.50 Epiloog. RADIO-^ATUS f1648 MA 6.20 en 7.20 Gram.pl.; 10.20 Dito; 10.35 Orgelconcert M. Letestu; 11.25 0*-am.pl.: 11.35 Orkestconcert olv. Letombe; 1.35 Zang. mandoline en declamatie; 4.20 Goldv-orkest; 7.20 Operette-uitzending; 9.55 Populair concert. KALUNRBORR f1261 M"> II.20—12.50 C. Rvdahl's orkest; 2.20—4.20 L. Prell's orkest; 7.20 Operettemuziek olv. Mahler: 8.00 Koor- concert; 8.20 Hoorspel; 8.35 Mozart-concert; 905 Gr. pl.: 9.45 Omroeporkest olv. Mahler; 10.20—11.50 Dans muziek. KEULEN f*56 MA 5.55 Haven concert; 9.50 Mannenkoor en waldhoorn- kwartet; 10,50 Bach-rantate; 11.20 Weragkamerorkest olv. Hagestedt: 4.00 Blaasconcert: 7.30 Omroepklein- orkest olv. Eysoldt. en Omroepkoor olv. Breuer; 10.05 —12.20 Omroepkleinorkest olv. Rischka. ROME (421 MA 8.05 Concert m.m.v. orkest en koor. BRUSSEL (322 en ff! 322 M.: 9.20 Gram.pl.: 10.20 Salonorkcst olv. Walpot: 11.20 Gram.pl.; 11.50 Omroeporkest olv. Gason; 12.50 1.20 Gram.pl.: 4.20 Reportage; 5.20 Salonorkest olv. Walnot; 6.35 Pianorecital: 7.20 Svrnnhomemnrert; 8.05 Reportage: 8.20 Omroeporkest; 9.30—11 20 Popu lair concert: 484 M.: 9.20 Gram.pl.; 10.20 Zigeuner- muzlek; 11.20 Gram.nl.: 11.50 Salonorkest: 12.50—1.20 Oram.pl.: 4.20 Populair concert; 5.05 Snortrcnn'^fl^p; 5.15 Gram.pl.; 6.35 Dito: 7.20 Omroenorkest; 8.20 Gr. pl.; 8.35 Symphonieconcert; 9.30—11.20 Pop. concert. DEUTSCRT.AVBSENDEB (1"1 MA 7.20 Populair concert door het Omroeporkest; 9.20 en 10.05 Berichten; 10.2011.50 Concert uit Breslau olv. Rischka, Met de behandeling van de gemeente- begrooting begonnen, In de Donderdag gehouden gemeenteraadsvergade ring van Alkmaar, is een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting. Bij de algemeene beschouwingen heeft de heer Vo gelaar (c.h.) voornamelijk de financieele politiek van het college aan critiek onderworpen. Hij becritiseer- de het opmaken van de tot voor kort nog aanwezige reservepotjes en verweet B. en W., dat deze met het sluitend maken van deze begrooting geen rekening hebben gehouden met den veel moeilijker toestand welke zich bij de begrooting voor 1936 zal voordoen. Spreker bepleitte den aflossingstermijn van te slui ten leeningen voortaan korter te maken en de over schotten zoo die er zijn hoofdzakelijk te gebrul ken voor het aflossen van leeningen. Een reorganisa tie van het te kostbare bedrijf van gemeentewerken werd bepleit. De heer Sietma (v.d.) onderwierp het werkprogram van het college aan critiek en meende, dat B. en W. in vele dingen te kort waren geschoten. De heer Grondsma (c.h.) bepleitte meerdere propa ganda voor de Alkmaarsche kaasmarkt en versobe ring van de kosten voor het voorbereidend onderwijs. Voorafgaande aan de begrooting is langdurig ge discussieerd over het taxatie-rapport van het grond bedrijf, welk bedrijf te zwaar belast werd omdat daar in verscheidene grondcomplexen waren opgenomen, die niet voor verkoop als bouwgrond bestemd zijn en welker jaarlijksche verliezen steeds op de andere complexen drukken en den gemeentelijken bouw grond onnoodig duur maken. B. en W. stelden thans voor te besluiten dat voor de terreinen in gebruik bij de bedrijven der plantsoe nen, de gemeentereiniging en het sportpark welke in het grondbedrijf zijn gebracht jaarlijks een zoodanig bedrag ten laste dier bedrijven zal worden gebracht, dat het grondbedrijf volledig vergoed krijgt hetgeen ten laste van dit bedrijf komt wegens rente en aflos sing van de op deze terreinen rustende schuld en we gens grond- en polderlasten. Op deze terreinen zal geen bijschrijving van rente plaats hebben en dit be sluit zal voor het eerst over 1935 worden toegepast. W1 ERINGERW AARD Het Meifeest van de Landarbeiders zal gehouden worden op Zondag 28 April. Medewerking van een spreker en de Arb Zangvereeniging. Tevens zal opg ereden mevr. van Buuren uit Rotterdam als de- clamalrice. Daar genoemde Mevr v. Buuren verle den jaar op vele plaatsen succes heeft gehad, zal het voor velen een prachtigen avond wezen, hopende op een volle zaal. Den 18cn Mei a.s. heeft de Vereeniging Vrije Lief dadigheid alhier 50 jaar bestaan. Dit feit wil het bestuur niet onopgemerkt laten voorbij gaan. Er werd besloten om alsdan een soirée te houden. Eenige jongedames hebben zich beschikbaar ge steld, om bij de ingezetenen rond te gaan en te trach ten entréekaartjes te verkoopen. We twijfelen niet of er zal een flink aantal worden gekocht. Het is werkelijk voor een goed .doel. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER Een verdachte in vrijheid gesteld. Donderdag zijn de drie beklaagden in zake den gouddiefstal van 21.000 pond uit het kantoorgebouw op het Engelsche vliegveld van Croydon voor de assisen rechtbank aldaar verschenen. Het verhoor leverde hetzelfde resultaat als het door ons gemelde voor den politierechter met een be langrijke uitzondering. De hoofdgetuige, de chauffeur Manson, die de daders naar het vliegveld vervoerd heeft en twintig minuten later met de buit naar een huis in Tottenham gereden is zeide thans dat hij zijn identificatie ten opzichte van een der drie beklaag den, n.1. O'Brien niet durfde volhouden. Nopens de beide anderen verkeerde hij niet in de geringste on zekerheid, maar hij had O'Brien op het politiebureau te Croydon min of meer onder suggestie uit een rij mannen die hem getoond waren, uitgepikt en hij was thans niet zeker dat deze zich bij het gezelschap in zijn taxi bevonden had. Aangezien Manson feitelijk de eenige getuige is, de melkboer in Tottenham heeft hen alleen een kist naar buiten zien dragon maar de mannen daarbij op den rug gekeken bleef den rechter niets anders over dan de jury vrijlating voor O'Brien te vragen, waartoe deze na kort beraad besloot. Ten gevolge van de droogte zijn, naar uit Durban gemeld wordt., de meeste rivieren in het Noorden van Natal uitgedroogd, zoodat de boeren hun vee over groote afstanden moeten drijven naar plaatsen, waar nog water is. Bovendien vreest men dat de maisoogst zal mislukken wanneer er geen einde komt aan het droge weer. Bovendien ondervinden de landbouwers een nieu we moeilijkheid doordat wild geworden kudden zebra's tengevolge van den dorst uit het gebied, dat bestemd is als wild-reservaat, het akkergebied bin nendringen. Een kudde van vijftig zebra's uit Um- folosi ontsnapte uit het reservaat dwars door de droge rivierbedding, die anders de grens van het re servaat vormt, en ongeveer tien acres met mais be bouwden grond werd door de zebra's vernietigd, zoo dat de farmers die dieren, clie zij onder schot konden krijgen', neerschoten. Vijftig-jarig jubileum van The American Telegraph and Telephone Company. Morgen, Zondag 28 April, zal The American Te legraph and Telephone Company te New York haar 50-jarig bestaan herdenken. Dit feit zal o.m. worden herdacht door een gesprek van New-York met New-York geen stadstelefoontje maar dat voor deze gelegenheid rond de wereld zal worden geleid, n.1. van New-York naar Londen (radio-verbinding), Londen—Amsterdam (kabel), Am sterdarftRandoeng (radio-verb.), BandoengSan Francisco (radio-verbinding), San Francisco—New- York (lijnverbinding). Bij dit geheele gebeuren wordt dus uitsluitend van bestaande publieke verkeerswegen gebruik gemaakt, o.a. van de Nederlandsehe Rijksradioverbinding Ne derlandNod.-Tndië. Opmerkelijk is voorts, dat het gesprek feitelijk in tegengestelde richting de wereld rond gaat en wel voor elke richting in den tijd van slechts 1/7 seconde Dit gesprek zal Zondag a.s. over alle Amcrikaan- sche zenders worden uitgezonden, waarbij er zijn, die op een golflengte van pl.m. 500 meter werken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14