Contra Rooseveit Raad Harenkarspel. SPORT. Pater Coughün en Senator Long. De pers-beknotting in Duitschland. Een monopolie van Amerika gebroken Vergadering van den Raad op Vrijdag 26 April 1935, 's morgens om half elf- Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester, secreta ris de heer G. H. Essing. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering; de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden we: proces verbaal van gehouden opneming van kas en boeken van den gemeenteontvanger. In kas was en moest zijn f 1965.58. De Minister van Sociale Zaken heeft afwijzend be schikt op het verzoek om bij de werkverschaffing de georganiseerde arbeiders een toeslag te verleenen. Het wordt algemeen betreurd dat een kleine toe slag voor de georganiseerden niet kan worden toege staan, waar toch de minister zelf organisatie propa geert. Ged. Staten hebben het besluit tot verhuring van de gemeentewoning aan J. Barwegen verdaagd. Benoeming bureaux. Volgens de aanbeveling van B. en W. worden de verschillende stembureaux samengesteld. De schattingscommissie voor deRijksinkomstenbe- lasting zal er als volgt uitzien. H. Nolet, A. Dekker, L. Doekes en P. Borst en is dus in z'n geheel herbe noemd. B. en W. stellen voor het opnieuw vaststellen van de verordening op de heffing van 200 opcenten op de Personeele Belasting. In verband met de wijziging van het tarief van paarden in gemengd gebruik is het noodig de ver ordening opnieuw vast te stellen. Conform besloten. B. en W. stellen voor aan het Plaaselijk Crisis Co mité beschikbaar te stellen een bedrag van f 147, voor extra hulp aan werkloozen over 1985. Over het kalenderjaar 1935 mag per gemeente voor deze uit- keering worden besteed een bedrag, berekend door vermenigvuldiging van het aantal werkloozen ter plaatse met f 10, met dien verstande, dat het Na tionaal Crisiscomité 79 pet van dit bedrag voor zijn rekening zal nemen, indien de gemeentebesturen 21 pet. van dit bedrae beschikbaar stellen.Ter bepaling van het aantal werkloozen wordt aangenomen het gemiddelde cijfer over de eerste 10 maanden van 1934, hetgeen voor deze gemeente neerkomt op een gemiddelde van 70. De heer Bakker informeert of deze steun alleen aan werkloozen kan worden verleend. Natuurlijk misgunt spr. het hen niet, maar ook andere groepen als tuinders en middenstanders staan er slecht voor. Zou het niet mogelijk zijn dat dezen ook iets ten goede kwam. De voorzitter antwoordt, dat dit een onmogelijk heid is. De heer De Vries merkt op, dat wanneer de werk loozen dezen extra steun wordt verstrekt, ook al licht de door den heer Bakker eenoemde categorieën ervan profiteeren, al is het dan niet in zoo sterke mate. B. en W. stellen voor de kasgeldleening met de N.V. Bank voor Nederl. gemeenten te verhoogen tot een bedrag van f 35000. In verband met het tekort aan kasgeldmiddelen is deze verhooging noodzake lijk. Aldus wordt besloten. Voorstel tot het aangaan van een geldleening ad i 9206.50 tot dekking van het nadeelig slot van de rekening 1933 tegen een rente van 4 1/8 pet., met een looptijd van 10 jaren. Aangezien het niet mogelijk is, dit bedrag op te nemen in de kasgeldleening, stelt de N.V. Bank voor Nederl. gemeenten voor, voor dekking van het na deelig slot bovenstaande geldleening aan te gaan. Hieruit concludeeren B. en W. dat door de Bank met hoogere instanties overleg dienaangaande is gepleegd en derhalve de goedkeuring van Ged. Sta ten niet in den weg zal staan. Allen voor. Verlaging der aasprijzen in zicht. Voorstel tot wijziging van het contract gaslevering met de gemeente Warmenhuizen. B. en W. stellen voor. aan art. 15 van het contract toe te voegen een nieuwe alinea, luidende: .De gemeente Warmenhuizen kan echter nimmer verplicht worden een gasnriis te handhaven die la ger is dan die. welke gold in het iaar 1934. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat door het gemeente bestuur van Warmenhuizen hii wiize van nroef een matige verlaging van den nriis voor gaslevering wordt ingevoerd. Mocht deze nroef niet slagen, dan zou volgens het bestaande artikel 15 niet meer tot veriiooging van den nriis die gold in 1934 overgegaan mogen worden, tenzij de nriizen van de grondstoffen verhoogd worden." De heer L. Doekes vraagt of B. en W. ervan over tuigd zijn, dat de nriizen van 1934 niet meer ver laagd kunnen worden. De Voorzitter antwoordt, dat de menschen tegen woordig bezuinigen. De tarieven van het gas ziin laag en het hedriif loont nog. Maar de omzet mag niet meer dalen, moet zelfs als het kan nog eenigs- zins ongevoerd worden. Warmenhuizen wil trachten dat te bereiken en zal misschien hii wiize van nroef een verlaging van de nriizen invoeren En mocht de proef onverhoont niet slagen, zou men volgens, ge noemd artikel de bevoegdheid missen, de nHizpn te verhoogen. Wanneer nu het contract wordt gewij zigd zooals wordt voorgesteld, dan bestaat de mo- gpbikheid van nriisverlaging. De heer Borst wil dat artikel niet oriisgeven, we ziin het dan voor altiid kwiit en daarmee één van onze rechten. Snr kan dan ook eeen voorstander van het voorstel ziin. De heer Francis vindt het mooi dat Warmenhui zen het nrohperen wil. mocht de nroef niet slagpn dan mac Warmenhuizen daarvan evenwel niet de dune worden. De heer Borst zou de wiizlging willen aanvullen. ZO"Hat ze alipen sloeg on dpze nreof. De hepr K Dnpkpc gelooft niet. dat er een bezwaar Is tegen het voorstel. De Voorzitter wiist nog on andere bepalingen. Zoo mogen de nriizen van TTarpnkarsnel niet hooger ziin. dan die van Warmenhuizen; ook dit is een waarhorg. De hepr L. Doekes zou dp wt?ri<ring alleen willen laten gelden vnor de huidige tiidpr»ms+and!a'T-t»dpn De exnioitatie kan straks nog wel minder ziin (o.m. door lagere arbeidd/vmen^ en dan kan men het gas oo1r tvopr voor minder leveren. De heer TC. Doekpc det niet in. dat het arbeids loon 7oo'n invloed heeft on de gasnriizen. De heer De Groot heeft tegen het voorstel geen be zwaren. De heer De Vries heeft den indruk gekregen, dat Warmenhoizpn. doord en gasnriis te verlagen, meer omzet wil bereiVnn en niet dat men een lastige be- ppUntr kwiit wil ziin. De heer Borst ziet erin dat men de zeggenschan van TTnrenkarsnpl wil hpknotten. Als het nu voor proef wa« maar ig niet voor nroef. Anders kan spi* er nipt in zien. De hoor Frnriei«5 zegt. dat wanneer Harenknrsne* deze roo-oling niet aanvaardt, van de nroef nipte komt. Dat zou dan gepn vermindering van de <?as- prii-rnn wezen door de tegenwerking van Harenkar spel. De heer A. Dekker ziet ook geen kwaad in het voorstel van B. en W. Dat voorstel wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 9—2 stemmen. Tegen stemden de heeren L. Doekes en Borst. Rondvraag. De heer L. Doekes zegt misschien vervelend te worden, maar hii wou toch nog even spreken over de baggerregeling Er ziin gemeenten, die hun werk loozen naar de Weiringermeer zenden: wanneer er zoo'n werklooze echter in de gemeente geplaatst kan worden, is dat mogeliik. Is het werk gedaan, dan kan zoo'n werklooze evengoed weer naar de Wie- rlngermeer; ook al zfoti er gedurende een periode niemand uit zoo'n gemeente in de Wieringermeer werken. Snr. zag dat ook in Harenkarsnel graag toegepast. Ook hier ziin tuinders, die on z'n tiid een mannetje kunnen gebruiken: blijven er dan enkelen over voor de Wieringermeer. te kort echter om een bus voor te laten riiden. Han zouden deze kunnen werken hii het Staatshoschbeheer. Snr. vindt dit een voordeel voor de gemeente en bovendien voor de betrokkenen. De Voorzitter ontkent, al zou de heer Doekes ver velend ziin maar Voorz. kan niet met den heer Doe kes accoord gaan. Zulke gemeenten liggen waarschiinliik on anderen afstand van de Wieringermeer. Inderdaad ziin er enkele tuinders, die een baggeraar hebben gevraagd en niet hebben verkregen. Voor alles moet de bus vol zijn en het Staatshosehheheer heeft dit bezwaar, dat het in de zomermaanden stil Het. De heer L. Doekes geloof niet. dat men verplicht was geweest, de menschen naar de Wieringermeer te sturen. We hebben altiid gedacht hier dat wan neer we de werkloozen terughaalden, ze dan niet meer voor de Wieringermeer in aanmetking kwamen Dit blijkt nu evenwel zie andere gemeenten onjuist te zijn. Spr. zou dan de regeling, zooals door hem genoemd voor den zomer willen laten gelden en is ervan overtuigd, dat de arbeiders 's winters weer naar de Wieringermeer kunnen. De Voorzitter zal informeeren (o.a. bij Wieringer- meerdirectie) of de heer Doekes juist is ingelicht. Een halve bus kan men echter onder geen voorwaar de laten rijden. De heer L. Doekes vindt het raadhuis een onge lukkig stemlokaal. Sommige menschen moet men bij de trap opdragen. De heer K. Doekes wil een lift laten aanbrengen. (Vroo'iikheid). Geprobeerd zal worden de stemming in de open bare lagere school te houden. De heer K. Doekes zag het Crisiscomité graag aan gevuld met vertegenwoordigers van de land- en bouwvakarbeiders. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. PROGRAMMA-WIJZIGING. N.H.V.B. Competitie: Uiteesteld 3 D: Ursem 1Bergen 2: Adsp. L: D.T.S. a—Alkmaar a. Ingelascht: Adsp. L. Alkmaar aVrone a. Verder is het volgende programma voor het Gou den Kruis en den Rauchbeker vastgesteld: Rauchbeker. Voorronde: Succes—B.K.C.. Eerste ron de: D.T.S.—'Texel: ZaanlandinH.R.C. 2; Schagen— West-Frisia 2: K.V.V.—Helder 2. Gouden Kruis (Den Helder). Voorronde: Succes 2— M.L.D.. 10 uur. Tweede ronde: PettenHeld. Boys; R.K.C. 2—DOSKO. (Drechterland): Eerste ronde o.a. Siibekarspel 1 Flevo 1; O K B. 2—Flevo 2. (Alkmaar!: Voorronde: D.T.S. 2—Bergen 1. Eerste ronde UrsemKoedijk; Bergen 2— Eerm Bovs 2. (Alg. Sportblad). K.N.V.B. Onveranderd, zooals Donderdag 1.1. gepubliceerd. BONDSELFTAL—FIRST VIENNA. Woensdagmiddag heeft een aardige Bondsploeg met eervolle cijfers van de talentvolle Oostenrijkers verloren (1—2). HOLLAND—ENGELAND. Zaterdag 18 Mei zendt de K.R.O. dezen wedstrijd uit. (Tel.) De Amerikaansche radio-priester is voornemens een nieuwe partij te stichten.Senator Long schaart zich aan zijn zijde. De bekende Amerikaansche radiopriester, pater Charles Coughün, heeft te Detroit op een vergadering van vijftien duizend men schen zijn sociaal-politiek program nogmaals ontwikkeld en daarbij felle aanvallen gericht op de politiek van de regeering-Roosevelt. Pater Coughün riep zijn aanhangers op, om in zeven en veertig groote steden „natio nale eenheidsgroepen voor den strijd voor sociale gerechtigheid" te vormen. Uit de rede, welke pater Coughün op deze vergadering gehouden heeft, blijkt, dat hij op deze wijze een derde partij denkt te kunnen stichten, van welker houding de verkiezing van den volgenden president zou kunnen af hangen. Pater Coughün verklaarde: Ons voornemen is het, van het politieke tooneel die mannen te verdrijven, die beloofd hebben rechtvaardig te regeeren maar die practisch ..een philoso- phie der huichelarij" volgen. Roosevelt's bekende tegenstander, senator Huey Long, heeft zich in een verklaring open lijk uitgesproken voor de actie van pater Coughün. Long zeide o.a.: „Ik vind dat pater Coughün een verduiveld goed program heeft en ik onderschrijf voor honderd procent wat hij zegt". De wekelijksche radiopreeken van pater Coughlin worden door vijftig millioen Amerikanen beluisterd. Naast president Roosevelt beheerschen bovenge noemde twee mannen de politieke discussies in de Praktisch alleen Rijk en N.S.D.A.P. dag blad-uitgevers. Arische afstamming ook in het geding. Berlijn: De president van de rijksperskamer, Amann, heeft (naar reeds in 't kort gemeld werd) drie verordeningen uitgevaardigd, waarin de détails van het dagbladuitgeverswezen geregeld worden. In de eerste verordening wordt o.a. bepaald, dat uitgevors de Arische afstamming van de financieele deelhebbers aan de uitgeverij moeten kunnen aantoo- nen, teruggaande tot het jaar 1800. De verordening bepaalt verder, wie geen dagblad uitgever kan zijn. Practisch kunnen alleen het Rijk en de N.S.D.A.P. dit zijn. De verordening schrijft ook voor, dat bladen niet op een confessioneelen, in beroeps- of belangen-op zicht beperkten personenkring „afgesteld" mogen zijn en belast den Rijksbond der Duitsche dagbladuitge vers met de uitvoering der verordening. Voor de nauwkeurig voorgeschreven afzonderlijke bepalingen worden overgangstermijnen van 3, 6 en 12 maanden toegestaan en de voorwaarden voor deze overgangstermijnen vastgesteld. De tweede verordening van den president der rijks- nerskamer, bepaalt dat in een plaats, waarin meer dere uitgaven verschijnen, die op den afzet van een hoogere oplage zijnaangewezen, dan naar de plaat selijke omstandigheden en gezonde uitgeversbeginse len in totaal aan den man gebracht kan worden sommige uitgeversbedrijven gesloten kunnen worden In de derde verordening wordt vastgelegd, dat die uitgeverijen van de werkzaamheid als dagbladuitge vers zijn uitgesloten, wier bladen hun karakter en hun afzet hierdoor verkrijgen, dat zij berichten ge ven in een vorm, die geëigend is aanstoot te geven, oi de waardigheid der pers te schaden. De tekst der verordeningen telt ongeveer 12 blad zijden. Heliumgas op öland en Gotland ontdekt. Stockholm: In een bijeenkomst van het Zweedsch geologisch gezelschap heeft men vastge steld, dat de ontdekking van heliumgassen op de Zweedsche eilanden Öland en Gotland kan leiden tot de mogelijkheid om deze gassen in zoo groote hoeveelheid te vergaren, dat zij voor de industrie bruikbaar zullen zijn en het monopolie, dat Amerika tot nu toe op dit gebied had, te breken. Oorspronkelijk heeft men het gas, dat uit de bodem opsteeg, zooals dat ook in Amerika plaats vindt, slechts op het eiland Öland gevonden; daarna is men met gunstig resultaat ook op Gotland gaan speuren waar de bodemgesteldheid ongeveer van gelijken aard is. Ofschoon de horingen nog niet diep genoeg zijn verricht om de kwantiteit van het gas vast te stellen, verwacht men zeer loonende resultaten van deze onderzoekingen. MENSCHENSMOKKELAARS IN POLEN. De Poolsche politie heeft een smokkelaarsorgani satie ontdekt, die er haar werk van maakte Joodsehe kleine kooplieden en arbeiders, die om verschillende redenen clandestien wilden emigreeren naar de Jood sche kolonie Birobidjan, over de grens te smokkelen Per hoofd vroegen zij voor een zoodanig illegaal over de grens brengen een som van maximaal 800 zloty. Het hoofdbureau der organisatie was gevestigd te Lodz, terwijl in verschillende andere steden filialen gevestigd waren. De emigranten werden bij de grens plaats Rowne over de grens gebracht. De geheelo bende is uiteengedreven. 53 Personen zijn achter slot en grendel geplaatst. DROOGTE IN GIBRALTAR. Er heerscht op het oogenblik te Gibraltar groote droogte, die den autoriteiten tot groote bezorgdheid aanleiding geeft Het gemeentebestuur heeft reeds beperkende be palingen uitgevaardigd voor de drinkwatervoorzie ning. De regenval was dezen winter zoo gering, als sedert 1922—1923 niet het geval is geweest President Roosevelt, die felle aanvallen heeft af te weren. Vereenigde Staten: senator Huey Long en pater Coughün. Deze zijn ongetwijfeld op het oogenblik de populairste menschen in Amerika en hun aan hang, openlijk of heimelijk, bedraagt vele milüoenen. waarmede de officieele politiek ongetwijfeld rekening houden moet Terwijl Longs methode hierin bestaat om alles in een belachelijk daglicht te stellen, hetgeen in de Noordelijke staten wel eenig succes oogst, is de metho de van pater Coughün geheel anders. Zeker is ook hij niet van eenige demagogie vrij te pleiten en veel van hetgeen hij zegt is niet veel meer dan opgebla zenschandaal-affaires. Nochtans staat hij nog steeds in verbinding met de Katholieke kerk, welke hij in de meest agressieve vorm vertegenwoordigt Pater Coughün voert reeds lang den strijd niet meer vanaf den kansel; hij gebruikt thans de radio als strijdmid del en wel in een zelfs voor Amerikaansche begrip pen buitengewone mate. De uitwerking is in wijde kring merkbaar. Pater Coughün is een „selfmade man". Zijn vader heeft langen tijd als matroos op zee gezwalkt, voor dat hij lijkendrager te Hamilton werd. De kleine Coughün genoot zijn opvoeding in een klooster. Zoo wel in vroomheid als in leeren en in sport muntte hij uit Hij was een volkomen seminarist Pater Coughün heeft een buitengewoon redenaars talent. Hij heeft een warme, bij de massa in de smaak vallende stem en bezit een beeldrijke stijl, die niet van eenige originaliteit ontbloot is. De kleine paro chie, waarvan pater Coughlin de geestelijke herder was, bleek echter al ras veel te klein voor hem. Hij wilde tot de massa spreken. En zoo kondigde hij op een avond het was 15 Augustus 1926 zijn paro chianen aan, dat hij het plan had voor de radio te ZORG VOOR GLADDE APPELS EN PEREN. Herhaaldelijk blijkt mij, dat er ook bij de liefheb bers van fruit nogal belangstelling bestaat voor hec vraagstuk van schurftbestrijding. Ook blijkt dan veelal, dat men denkt, reeds zijn uiterste best ge daan te hebben, door in den winter met vrucht- boomcarbolineum te spuiten of te laten spuiten. Steeds weer moet er op gewezen worden, dat vrucht- boomcarbolineum een uitstekend middel is ter be strijding van dierlijke parasieten in vruchtboomen, maar dat het vrijwel onwerkzaam is tegen plantaar dige parasieten, n.1. verschillende zwammen. Tegen aantasting van schurft helpt vruchtboomcarbolinc- um dus niet. Wie in vorige jaren veel vruchten plukte, die niet geheel glad waren, die vlekken vertoonden of ge barsten waren moet door het uitvoeren van een of meer bespuitingen met een ander middel trachten dat kwaad te bestrijden. De eerste aantasting van de zeer jonge blaadjes en van vruchtjes in aanleg, door de schurftzwam kan nu spoedig plaats vinden. Om dit te voorkomen moeten nu de hoornen, waarvan de gemengde knop pen zijn opengegaan, bespoten worden met V/z pet. Bordeauxsche pap of met 4 pet. Californische pap. Als wij spreken over gemengde knoppen, verdient dat wellicht nog een andere omschrijving. Gemeng de knoppen zijn knoppen, waarin zoowel bladknop pen als bloemknoppen zitten opgesloten. Als wij nu zeggen, dat de gemengde knoppen open zijn wil dat zeggen, dat wij de knoppen ieder afzonderlijk kun nen zien. De bloempjes van de afzonderlijke knop pen zijn dus nog gesloten. Bloempjes zijn er dus nog niet te zien. In dat stadium moet dus voor het eerst gespoten worden. Een enkele bespuiting is veelal niet vol doende. De tweede bespuiting moet plaats hebben direct na den bloei en de derde bespuiting moet ge schieden als de vruchtjes ongeveer zoo groot zjjn als een knikker. De vruchtenkweekers spuiten nog veel meer. Voor de liefhebbers is het echter reeds aardig de resultaten van twee of drie bespuitingen te zien. In vele gevallen zal men zijn handen van verwondering ineen slaan. Als regel wordt de eerste bespuiting uitgevoerd, met Bordeauxsche pap, zoowel bij peren als bij ap pels. De volgende bespuiting gebruikt men dan Ca lifornische pap voor beide soorten. Heeft men voel peren en veel appels, dan spuit men bij voorkeur de peren met Bordeauxsche pap en de appels met Cali fornische pap. Goudreinetten zijn eenigszins gevoe lig voor bespuiting met Bordeauxsche pap of andere koperhoudende spuitmiddelen. Met Californische pap worden tevens enkele insecten bestreden. Heeft men veel last van vretende insecten dan kan men bij de te gebruiken sproeivloeistof tevens 0.3 pet. poe- dervormig loodarsenaat doen. Dit gif kan gemengd worden zoowel door Bordeauxsche als door Califor nische pap. Voor wie er nog meer van zou willen weten diene, dat inlichtingen gratis door ondergeteekende wor den verstrekt Wie veel met spuitmiddelen en met spuiten te ma ken heeft in zijn dagelijksch bestaan, wordt verwe zen naar de juist verschenen mededeeling van den Plantenziektenkundigen dienst die tot titel heeft: „sproeien en sproeiers", (mededeeling No. 33). Hier in treft men een schat van gegevens aan over typen van spuiten, spuitmiddelen, ziekteverschijnselen enz. niet alleen voor fruitkweekers, maar ook voor an deren is dit een zeer belangrijke uitgave. De ambtenaar bij den Plantenziektenk. Dienst, St. Pancras. Van Herwijnen. UITBARSTING VAN ANTI SEMITISME IN WARSCHAU. Joodsch clubgebouw opgeblazen. Het voornaamste gebouw op het sportterrein van de Joodsehe club Maccabi te Warschau, is door onbe kenden opgeblazen. Het clubgebouw en het booten huis brandden tot den grond toe af. Men neemt aan, dat de daders lid zijn van de anti semitische nat.-radicale jeugd-organisaties, waar door reeds verschillende malen anti-Joodsche aan slagen zijn gepleegd. BOUW VAN ONDERGRONDSCHEN SPOORWEG TE BELGRADO. Belgrado. De Joegoslavische hoofdstad zal het voorbeeld van Moskou volgen en binnenkort zal be gonnen worden met den aanleg van een ondergrond- schen spoorweg. Het departement van verkeerswezen heeft zoowel het plan voor den ondergrond als een plan voor den bouw van nieuwe passagiers- en goe- derenstations goedgekeurd. De ondergrondsche spoor weg zal bijna twee en een halve kilometer lang zijn en de Save-haven met de Donau-haven verbinden. Ongeveer duizend arbeiders zullen hierbij worden te werk gesteld. spreken. Een stroom van protesten ging op. Coughlin stoorde zich hier echter niet aan en bezocht Fitz- patrick, de manager van de zender te Detroit Hij deelde dezen zijn voornemen mede. In de Vereenigde Staten kan iedereen voor de radio spreken; het is slechts een kwestie van geld. De zaak kwam dus in orde. Op de kansel werd een microfoon aangebracht en op de derde Zondag in October van het jaar 1926 namen de radioredevoeringen van pater Coughlin een aanvang. In het begin waren het preeken, die het evangelie van den dag verklaarden en welke aange past werden aan de massa der onbekende toehoor ders. Pater Coughlin ontving veel brieven en aan moedigingen. Een jaar later was deze corresponden tie zoo uitgebreid, dat hij voor de beantwoording een tiental secretarissen in dienst moest nemen. Het suc ces werd hoe langer hoe groot er. Coughlin voelde zich begrepen en in innig verband met de groote massa der Amerikanen, wier eenige zorg de crisis, de wer keloosheid en de dalende loonen was. Deze massa wilde pater Coughün veroveren om ze tot Christus te brengen. In deze groote ellende wilde hij de barm hartige Samaritaan zijn. Behalve over de crisis sprak hii ook nog over so ciale onderwerpen. Hij hield het communisme zijn zonden voor; hij bestreed het alcoholverbod en ont hulde tevens corruptie- en schandaalaffaires. Gelei delijk verklaarden andere zenders zich bereid de Detroitsche preeken te relayeeren. Allereerst Chi- cago, vervolgens Cincinnatti en tenslotte de groote zenders te Pittsburg en te Schenecdati. Een kleine zender hield een enquete onder de luisteraars of de Katholieke uitzendingen voortgezet moesten worden. Drie dagen later waren 137.428 antwoorden binnen, die allen zonder uitzondering verlangden, dat de radiopreeken niet onderbroken zouden worden. He den ten dage worden deze radiopreeken door zeven en twintig zenders uitgezonden en men schat het aantal luisteraars van pater Coughlin op meer dan vijftig millioen. Hoewel pater Coughün heftig tegen de misbrui ken van het kapitalisme van leer trekt, aarzelt hij ook niet het socialisme te bestrijden. Voor hem zijn marxisme en kapitalisme Siameesche tweelingen, gelijk hij in zijn preek van 18 Februari 1934 ver klaard, heeft, want beide systemen berusten op de zelfde materialistische opvatting van de slechts op winst gerichte arbeid: winst voor de kapitalisten, loon voor de marxisten.

Schager Courant | 1935 | | pagina 15