Bezuinigingsontwerp van 77 milioen Sport Zondag D-Eindepijr DOUWE EGBERTS Van de Alkmaarsche Sportvelden Maandag 29 April 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9710 Een deel beschikbaar voor verlaging der belastingen Schagen I=West»Frisia II. 2«4 Krachtig ingrijpen bij sociale zaken. Verlaging van salarissen en pensioenen - Vervanging van onderwijzers door kweekelingen. Daling rentevoet. Alle hoop heeft de regeeringdat in de daling van den rentevoet de laagste grens niet is bereikt en vraagt in een bijgevoegd wetsontwerp, de machti ging, welke zij noodig heeft, om ten opzichte van leeningen tot conversie over te gaan. Loonpositie. De regeering meent, dat niet algemeen genoeg aan het verlaagde loon wordt aangepast. Alleen wat het overheidspersoneel betreft kan de regeering direct ingrijpen. Verder kan zij alleen voorwaarden stellen bij steunverleening aan bedrijfs takken of door steunonthouding aan werkloozen uit bedrijfsgroe pen, waarin de loonen onvoldoende zijn aangepast. Handelsregister. Binnenlandsche Zaken f 600.000. waarvan opvalt de opheffing der Armenraden f79272 en aanpassing van ondersteuning van. behoeftige Ne derlanders in het buitenland aan de Duitsche steun normen f 200.000. Onderwijs, K. en W. f 14.000.000. waarvan vooral genoemd dienen te worden: vervan ging van onderwijzers door kweekelingen i 8 a f 9.000.000.verhooging leerlingenschaal U.L.O. f 150.000.beperking aantal bijzondere lagere scho len f 1.000.000.tal van bezuinigingen op 't Hoo- ger onderwijs door opheffing van enkele leerstoelen f92.000.en tal van kleine subsidies aan musea en dergelijke. Financiën 19.650.000. inkrimping bemoeiingen Rijksihkoopbui*eau f25.000, afschaffing van de bladschijvers op de hypotheekkan toren f 100.000.—, beperking c.q. liquidatie van het visscherijtoezicht f50.000—, bezuinigingen bij den be lastingdienst f60.000—, tijdelijke wijziging van de muntwet f3.250.000.—, tijdelijke overbrenging uitkee- ringen wegens afschrijving door de bedrijven naai den gewonen dienst f 6.000.000. Defensie f 5.500.000. HEEREN BAAI A 15 ct per !4 ons HEEREN-BAAI Paars 10 ct per t ons ECHTE FRIESCHE HEEREN BAAI co BAAI-TABAK PROGRAMMA N.H.V.B. I 5 Mei. 1 A: Bergen 1—K.V.V. 2. 2 E: Hollandia 4Aartswoud 1. 4 E: Oudorp 2—Koedijk 2; Alkm. Boys 6—Koedijk 3 4 H: Atlas 2—Helder 6. Adspiranten: Alkmaar a—Vrone a; D.T.S. b Schoorl a; Helder fSucces b; J.V.C. aH.R.C. c. Kampioenschap van Noord-Holland: H.R.C. 3 Strandvogels. Promotiecompetitie 2e klasse. Voor drie plaatsen in 1 C: Hoogkarspel—M.F.C. 2. Voor twee plaatsen in 1 D: M.L.D.—Atlas. (Alg. Sportblad). Verder moet men rekening houden met een proef- wedstrijd van het N.H.V.B.-elftal te Wieringen. schen uit, passeert Vlottes en kogelt van zeer groo ten afstand op het doel. Arnoldus valt en kalm rolt de bal onder hem door in het net, 12. Nog voor de rust brengen de Spartanen den stand op gelijken voet. Boontjes plaatst een bal op de juiste wijze naar den vrijstaanden W. Rus. Deze geeft een fraaie voor zet, waardoor Boontjes opnieuw in het bezit van den bal komt. Deze draait met den bal om enkele rood gelen heen. Hij ziet de geheele West-Frisia-verdedi- ging naar de linkerdoelhelft loopen. Tactisch schiet hij dan in de verlaten rechterhelft. Het is gelijk 2-2. Tot de rust beurtelingsche aanvallen van Schagen en West-Frisia. Direct na rust breekt Boontjes door, maar krijgt geen kans tot schieten. West Frisia gaat dan weder ten aanval. Hun rechtsbuiten bemachtigt den bal, zet mooi voor en hunl inksbinnen doelpunt, 2—3. Bij een plotselineen doorbraak van Schagen komt Ruig geheel alleen voor den West-Frisia-doelman te staan. Z'n schot faalt echter. Wc zien dan West-Frisia steeds meer in den aanval komen Wel is waar brengen de Spartanen het dan nog tot enkele uitval len, maar gevaarlijk kunnen ze door het te korte sa menspel niet meer worden. De tweede helft geeft dan ook een heel ander spelbeeld dan de eerste helft. De eerste helft was stukken mooier om te aan schouwen dan de tweede. Na een strafschop wordt het uitzicht van Arnoldus belemmerd waardoor de bal voor de vierde maal in het net belandt. 24. We kunnen echter niet ontkennen dat Arnoldus de laat ste wedstrijden niet erg klemvast is. Verschillende malen liet hij de ballen vallen. De Schagcn-spil ver laat dan het veld, zoodat Schagen de laatste 10 mi nuten van den strijd met 10 spelers moet spelen. Erg sportief was het niet. Er is echter de laatste 10 mi- nuen door de overige 10 spelers goed gespeeld, waar door West-Frisia niet meer kon doelpunten. Zoo is dan Schagen 1 in de eerste ronde van den Rauch- beker gesneuveld. Erkend moet worden, dat er reeds wat beter werd gespeeld .Na nog meerdere oefenwed- sti'ijden krijgt Schagen voor de competitie zeer zeker weer een goed elftal. Schagen aB.K.C. a, 40. Beide partijen hebben invallers. Onder leiding van den heer G. Koch Sr. wordt begonnen. De Spartanen zijn iets sterker dan de B.K.C.-ertjes, die steeds iets later bij den bal zijn. Na een aardig gespeeld wed strijdje won Schagen A tenslotte met 4—0. Ren- en Tourvereenioinq „West-Friesland". Zondagmorgen werden er weer eenige trainingsrit- ten gehouden.Manneveld weerde zich bijzonder goed door Zeeman te slaan. De renners Willemse. Zee man, Manneveld, Ligthart. Visser, J. en P.Husaarfs vielen na deze buitengewoon goed geslaagde trai- ningsx-it in de termen voor een door eenige winke liers hier ter plaatse beschikbaar gestelde cadcaux. S.R.C. 1Meervogels 1, 14. Zondagmiddag speelde onze plaatselijke R.K. voet balvereniging S.R.C. tegen Meervogels van Aker sloot. De rust ging in met blanco stand, doch daarna scoofde Meervogels 4 en S.R.C. 1 deolpunt, zoodat M. met 41 won. OUDKARSPEL. Voetbaluitslagen D.T.S. D.T.S. 1Texel 1 (om den Rauchbeker) 1—3. D.T.S. 2—Bergen 1 (om het Gouden kruis) 1—5. Alkm. Boys d—D.T.S. b 5—1. De reeds eenigen tijd In uitzicht gestelde gi-oote bezuinigingen op de Staatsuitgaven, zijn thans in een wetsontwerp belichaamd bij de Tweede Kamer ingediend. Het wetsontwerp is door het geheele ministerie ge- teekend, wel een bewijs dat het van het geheele ka binet is uitgegaan. Tx-ouwens de bezuinigingen raken ook elk depax-tement afzonderlijk. Bij'het wetsontwerp is natuurlijk gevoegd een uit voerige memorie van toelichting waaraan wij hier onder enkele korte punten ontleenen. Er wordt herinnerd aan de opmerking in de Mil- lioenennota van September 1934, dat ingx-ijpende ver mindering der rijksuitgaven geboden werd geacht. De regeering wenschte op de minst pijnlijke wijze, de ovex-heidshuishouding te doen aanpassen aan de gewijzigde bestaansvoorwaarden van ons volk en dit wel in sneller tempo, dan tot heden is geschied. Zij wijst er nogmaals op, dat hier geen sprake is van tij delijke inzinking van het economische leven en dat optex-ing der reserves tot een volkomen economische ineenstorting moet leiden. Gewezen wordt op de opdroging der welvaartsbx-on- nen in Indië en daardoor onze internationale positie sterk is aangetast. Deze aantasting van juist de voornaamste, wijl specifiek Nedeidandsche bronnen van welvaax-t door porzaken, die voor verx-eweg voor het gi'ootste gedeel te in het buitenland liggen, vormt een benauwend probleem, te benauwendex-, omdat de bestrijding van die internationale oorzaken door een klein land slechts in gex-inge mate succes kan opleveren. Slechts een opmerkelijk gebx-ek aan inzicht of wel een ver achtelijke demagogie kunnen er toe drijven, eenigen Nedex-landschen regeerder te verwijten, dat de toe stand niet snel genoeg verbetert, d.w.z. dat hij nog niet in staat is gebleken, het huidige aangezicht der wex*eld te veranderen. Was dit juist, dan zou men zich er in kunnen vei-heugen. dat door een eenvou dige verwisseling van regeerders de welvaart kon worden hersteld. Dat de factoren, die hiex-boven in het kort werden aaxxgestipt, de welvaart diep hebben geschokt, be hoeft geen uitvoerig betoog. De memorie van toelich ting geeft enkele cijfers ter illustratie van den toe stand. Gewezen wordt op de scherpe daling van het inko men der belastingbetalex-s die de verzwaarde belasting druk niet meer kunnen di-agen. De vex-zwaarde belastingdruk alleen geeft echter geen volledig beeld van den wei-kelijken toestand. In dien met deze belastingverzwaring de publieke dien- stexi zonder verderen teruggang nog eenigen tijd in evenwicht gehouden konden worden, bestond er al thans geen oogenblikkelijk gevaar en zou de aanpas sing van het levenspeil aan de vex-mindei'de draag- ki-acht, met meer geleidelijkheid kunnen geschieden. Terwijl de belastingexi de grens der maximale op brengst hebben ovei-schreden, komen nog telkens nieuwe behoeften voorziening vx-agen, die de met zooveel inspanning verkregen besparingen voor een belangx-ijk gedeelte weer te niet doen. De regeering geeft daarna een becijfering van het tekoi't op de begrooting en komt tot f73.000.000 voor 1935 en f76.COO.OCO voor 1936 en komt op de hiex-on- der aangegeven wijze tot een becijfering yan f 97.000.000. Wanneer deze besparingen ten volle zijn doorge voerd, zal dus niet alleen sluitend budget zijn vex*- kregen doch zal bovendien een bedrag van ruim f20 millioen beschikbaar zijn gekomen voor de nood zakelijke verlaging van die belastingen,welker hoog te een hijzonder nadeelige werking uitoefent met het oog op het economisch hei-stel. Deze belasting verlaging zal niet. aanstonds voer dit volle bedrag kunnen worden ingevoerd, omdat de perspectiefbe sparingen eerst geleidelijk doox*wei*ken. Van het be drag van f97 millioen zijn de volgende posten reeds in 1936 als effectief te beschouwen.: Salarissen en pensioenen f15 millioen; Onderwijs f8 millioen; Fi nanciën f9 millioen; Watex-staat f 14 millioen; So ciale Zaken f 16 millioen; overige hoofdstukken f 1 millioen; totaal f63 millioen. Er blijft derhalve over 1936 een tekort van f 12 mil lioen, tex-wijl nog aan perspectiefbesparingen be schikbaar is f34 millioen. De belastingvei'laging die de regeering in uitvoe ring stelt is in de le plaats een vermindering van de opcenten op de aanslagen in de grondbelasting wc- geins (gebouwde éiigendommen, zulks teneinde ide lasten op het huizenbezit, die op hum beurt een na- doeligen invloed oefenen op het huurpeil, althans eenigermate te verminderen. Daarnaast zal aandacht zijn te geven aan een vermindering der Omzetbe lasting, voor zoover het gas en de electrische ener gie betreft. Bijzondere redenen doen voorts een ver laging van de accijnzen op het gedistilleerd en het bier zeer gewenscht zijn. Gewezen wordt nog op den verre van rooskleuri- gen toestand van de finantiën in vele gemeenten, die op Rijkssteun zijn aangewezen. Zoiider ingrijpen der overheid zou ook herstel van economisch evenwicht verkregen kunnen wor den, maar deels veel te langzaam, ten anderen te snel. Te snel op agrarisch ge-bied en van de koop kracht der arbeidex-sklasse; te langzaam t. a. v. de vaste lasten, die op het bedrijfsleven drukken en ten opzichte vaxi sommige kosten van levensonderhoud, welker onvoldoende daling aansluiting van het loon peil bij de veranderde omstandigheden belet. Mede wordt de aanpassing belet, doordat de pu blieke huishouding op te gx-oote leest is geschoeid; hier ligt dan ook de voornaamste taak der overheid. Salarisvermindering en korting op pensioenen wordt onafwijsbaar geacht. Pensioenverlaging zal niet meer dan 10 bedragen. Een speciale commis sie zal dit alles uitwerken. Wachtgelders, die niet meer voor herplaatsing in aanmerking komen, zullen naar het pensioenfonds worden overgebracht. Samenvoeging gemeenten. Tegenover den aandrang, om door samenvoeging van kleine gemeenten op groote schaal bezuiniging te verkrijgen, deelt de regeering mede, dat zij niet bereid is, op groote schaal in die x-ichting stappen te doen. Met het oog op de drukkende geldelijke lasten wil de regeering, tc beginnen 1 Januari 1936 de j'aarlyk- sche bijdrage voor het handelsregister halveeren. Warenwet. Ook deze kosten wil de regeering zoo mogelijk ge heel schrappen, door intrekking der wet. Het aange boden ontwerp zal, wet geworden, aan de Kx-oon de bevoegdheid geven om hetzij de geheele wet, hetzij een deel van de wet, buiten werking te stellen. Voor zoover de Warenwet in beperkten vorm vex-plichtin- gen aan de Overheid zou blijven opleggen, zullen uiteraard dc kosten daarvan op gelijke wijze als tot dusver over het Rijk en de gemeenten verdeeld moe ten blijven. Met dit tweeledig voorstel wordt beoogd nader te overwegen of het andere deel van de Warenwet in werking zal worden gelaten. Dat andere deel omvat de bevoegdheid van de Kroon, omschreven in de artt. 1416 om eischen te stellen met betrekking tot waren en andex*c artikelen. Hieronder laten wij de voornaamste bezuinigingen die worden voorgesteld, volgen: Buitenlandsche Zaken totaal f220.000. waarvan de voornaamste bezuiniging op de diploma tieke vertegenwoordiging c.a. f 130.000. Justitie f530.000.—, met vermindering op crimineele psychopathenzox-g f 100.000.en Rijksopvoedingswezen f 60.000.over brenging van het grootste gedeelte der functie van de deurwaarders in strafzaken naar de posterijen f200.000.—. Officieele opening der tribune van de Alkmaarsche Boys, die met 25 van West Frisia verliezen. Voor de Alkmaarsche Boys was het een grooten dag, de nieuw gebouwde tribune met kleedkamers zou officieel worden geopend en daaraan verbonden was een wedstrijd tegen den Enkhuizer tweede klas- ser West Frisia. Zoo hadden we dus een begin, waarbij de stuurlui, die voor deze gelegenheid xxiet aan den wal, doch op de nieuwe tribune stonden, zich niet behoefden te bepalen tot het op het voetbalterrein vertoonde spel, doch voor zoover het die der Boys betrof met recht trotsch konden zijn op het door hen verrichte werk. Nadat de voorzitter der rood-wit-gehloktexi de aan wezigen welkom had geheeten, kreeg eerst de heer Bak, de architect, het woord, die het bouwwerk, dat in hoofdzaak door werklooze leden der Boys zelve is gebouwd, aan de vereeniging overdroeg. De heer v. d. Horst eccepteerde de tribune natuur lijk met zeer vei'heugde gevoelens, hij gaf in enkele welgekozen woorden uitdrukking aan zijn dank en verklaarde het gebouw voor geopend. De heer Oud bood, namens de supportersvereni ging een kampioensvlag aan, die dit jaar helaas slechts kon worden geschonken ter eere van de Ile en IVe elftallen, doch hij hoopte natuurlijk, dat die het volgend seizoen voor het eerste in de mast zou verrijzen. Kort en krachtig alle heeren waren, naar ze te recht zeiden, in de eerste plaats gekomen om voetbal te zien en de spelers stonden te popelen! spraken nog de voorzitter van den Noord-Hollandschen Voet balbond, de heer Lutterot namens Alcmaria Victrix en de heer ter Hout namens den Nedex-landschen Politie Sportbond. De heer Hartman bood een voor zittershamer aan, een adspirant, van de V.V. Oudorp bloemen, cn nadat de heer v. d. Horst nog eens had bedankt, was de officieele plechtigheid ten einde. De Alkmaarsche Boys bezaten een fraaie tribune met kleedkamers en het spel kon beginnen. De Boys, dat moet gezegd zijn, schijnen van plan te zijn de ledematen los te houden voor het volgend seizoen. Ook nu weer was het een nuttige trainings wedstrijd. Evenals voor enkele weken toen een Blauw Wit combinatie te gast was, had men zich een zeer sterke tegenstander gekozen. Het bleek inderdaad een te sterke tegenstander te zijn. In de eerste speelhelft hadden de gasten met den wind in den rug het spel vrijwel voortdux-end in handen en het was ongeveer een kwartier oud, toen de West Frisianen hun meerderheid in een doelpunt wisten om te zetten. Of het kwam wijl ze de pas geheschcn kampioensvlag geen schande wilden aan doen, weten we niet. Wel echter, dat het vervolg bijna sensationeel mocht worden genoemd. Van den aftrap af bracht het middentrio der Boys den bal vlot op, deze belandde bij den rechtsbuiten, die hem vrij wist te spelen, geen oogenblik aarzelde en voor men nog goed en wel wist wat er gebeur de, was de gelijkmaker reeds daar. Deze rechtsbuiten, de invaller Poetskoker, verdient een woord van lof. In hem hebben de Boys een uitstekende reserve en anders zouden we ons al heel sterk vergissen we twijfelen cr niet aan of we zullen hem nog wel eens vaker in het eerste elftal ontmoeten. waar het meeste wordt bezuinigd op de gratis ver strekking van kleeding bij in diensttreding van vrij willigers f 70.000.en doorvoering van het capitu- lantenstelsel f 5.000.000.—. Waterstaat f 14.150.000.—, waar vooral de spoorwegen getroffen worden door een bezuiniging van f 10.000.000.wegens opschorting van afschrijvingen, loonsverlaging, personeelsvermin dering en verdere opheffing van lijnen. Economische Zaken f 500.000. die hoofdzakelijk gevonden zijn op de kosten van drukwei'k bij den Octrooiraad en bezuinigingen bij het Centi'aal Bureau van dc Statistiek f55.000.in trekking toelagen voor de akten Land- cn Tuinbouw L. O. f65.000.—, verlaging materieel e uitgaven van den Veeartsenijkundigen Dienst f39.506.en verdere kleinere besparingen. Sociale Zaken f 17.090.000.—, door scherpere raming en technische herziening van de werkloosheidsverzekering f375.000.intrekking van de Warenwet f723.300—, vermindering bijdra gen in verband met paragr. 7 der Woningwet f160.000—, en gewijzigde financiering der Invalidi- teits- en Ouderdormsverzekering pl.m. f 16.000.000.—. Algemeene bezuinigingen f 17.000.000. en wel door vermindering van Rijkssalarissen en loo nen f 10.000.000.door aanpassing der pensioenen aan de verlaagde salarisschaal f5.000.000.en ver mindering. der uitgaven voor nieuwbouw f 400.000. Bij dë'Enkhuizèharen ylelexi voöfal dë middenvoor en cie rechtsbuiten Peerèboom op. Deze spelers, die door de 'middenftriie degelijk werdch gesteund, bic-' ken de verdediging der gastheeren te sterk te zijn Geleidelijk voerden ze dc score op tot 12, 13. Bij dezen stand kwam de rust. Na Lalf-time met den wind mee hadden we van de Boys meer vex-wacht als ze te zien gaven. Het werd 14, het werd 15. Het halve dozijn kreeg West Frisia echter niet vol. Wel wist Boots vrij onvex-- wachts voor de "rood-1witten te scoren, waarna het met het doelpunten gedaan bleek te zijn. Met 25 moesten de Alkmaarders de meerderheid der gasten ex-kennen. Omtrent het elftal der Boys, zooals we dat thans ongeveer kennen, zouden we het volgende willen zeg gen. Door de opstelling van Brouwer in de vexxlediging is deze stellig veel boter geworden. De 5 doelpunten die heden door West Frisia gescoord werden, zijn geen bewijs van het tegendeel. De Boys stonden te gen een zeer stex'ken aanval en vooral Keesen lc- verde voortreffelijk werk, al moest hij ook vijf maal visschen. De middenlinie kan ons maar zeermatig bevallen. Koster, die uit de achterhoede daarheen is verhuisd, mocht enkele goede momenten hebben, hij blijft een zwakke plek vormen in het elftal. De vleugelhalfs wax-exi hoogstens vx-ij goed. Waarbij wel is waar niet mag worden vergeten, dat ze goede spelers tegen over zich hadden. Den buitenspelers der bezoekers werd echter veel te veel vrij spel gelaten. Ook het plaatsen, vooral dat van Licht, moet veel beter wor den. Van de voorhoede noemden we Poetskoker al. De rechtsbinnen, ook-een invaller, was een volkomen mislukking, wat de kracht der voorhoede in hooge mate verminderde. Hij deed niets, maakte niets klaar en liep meest in den weg. Waar we nu in drie achtereenvolgende wedstrijden successievelijk drie verschillende rechts-buitcnspelers bij de Boys hebben gezien, die jollen goed voldeden, zal men het in het vervolg wel buiten hem kunnen stellen. Kwadijk was als steeds: voor het doel gevaarlijk, in het veld maar matig. Boots en de Gx-and speelden een goeden wedstrijd, maar ze hadden te zware te genstanders om veel succes te hebben. Vooral de te genover de Grand staande rechtshalf van West-Frisia liet. zien hoe men een links-buiten in bedwang houdt. Indien de vleugelhalfs der gasten daar een voorbeeld aan nemen, dan hebben ze iets geleerd. Alles bijeen was het voor de Boys stellig een zeer nuttige oefenwedstrijd. 1 Goed spel voor de rust. Bij Schagen heeft men Loggers wegens verhinde ring en Peetoom vervangen door Franzen en Ruig. West-Frisia 2 brengt haar volledige ploeg in 't veld. Van den aftrap af brengt Schagen een bezoek aan het West-Frisia-doel waar hun keeper handelend moet optreden. Er volgt dan een tegenaanval van West-Frisia, hun spil zendt van grooten afstand een schot in. wat Arnoldus bijna verraste. Van z'n knie- en springt de bal het veld weer in, waar Slikker op het nippertje weet te redden. Direct daarop gaan de Spartanen er vandoor. Boontjes is inmiddels in het bezit van den bal gekomen. Handig draait hij om dc twee backs heen. Een cn ander duurde echter nogal lang. waai'door de linkshalf terug kan komen. Niet temin slaagt Boontjes er in op uitnemende wijze te scoren, 1-^0. Vlak hierop een West-Frisia-aanval, hun rechtsbuiten weet de bal netjes voor het doel tc plaatsen, waar hun middenvoor klaarstaat en in schiet, 11. De West-Frisiaspil trekt er dan zelf tus-

Schager Courant | 1935 | | pagina 5