Postrekening No. 23330 Int. Telel No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland FELE BRAND TE ROTTERDAM. WEER EEN GEVAL VAN MENSCHENROOF den BET. D R H Installatie van den nieuwbenoemden en afscheid van den aftredenden Gemeen' Secretaris. Dinsdag 30 April 1935 78s!e Jaargang. No. 971* Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. COURANT. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERUN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsnc Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Anti=Duitsche stemming in Engeland De gevoeligste plek van Engeland is nog altijd de bedreiging ter zee. Eigenlijk moet dit verwondering wekken, want ons lijkt de ontwikkeling van het luchtwapen veel en veel gevaarlijker voor het sinds eeuwen geïsoleerde eilandenrijk, dan welk zeewapen ook. Maar bet Britsche volk hecht nu eenmaal aan tra dities en één daarvan is de wenschelijkheid van een onbetwiste suprimatie ter zee. Dat het trotsche Albion de plaats van eerste ma ritieme mogendheid heeft moeten afstaan aan het stamverwante Amerika zit menig Engelschman al dwars genoeg. Nu echter Hitier zijn voornemen heeft te kennen gegeven om een moderne, krachtige vloot te bouwen en daarenboven betrouwbare geruchten melding maken van het op stapel zetten van twaalf duik booten, nu staat Engeland op zijn achterste beenen. Zelfs de meest vredelievende Engelschman roept thans om een snelle vlootuitbreiding en wij overdrij ven niet als wij zeggen, dat een geweldige anti- Duitsche golf het Britsche volk beroert. Alles wilde men ter wille van de lieve vrede slik ken! Men hield zich doof en blind voor de prikken, gdie Hitier de nationale trots toebracht, maar duik booten, neen, dat doet de beker overloopen. Duikbooten zijn tijdens den oorlog de schrik ge weest van de Engelschen en deze schrik zit er dan ook nog zoo in, dat met groote zekerheid mag wor den verwacht, dat Engeland op deze nieuwe Duit- sche bedreiging met zeer versnelde vlootsaanbouw zal antwoorden. Nu heeft de Duitsche regeering, waarschijnlijk uit schrik voor de opwinding, die zij in Engeland waarnam, wel laten verklaren, dat de duikbooten nog niet op stapel staan en zij daarvoor graag eerst nog op de a.s. maritieme conferentie te Londen wil praten, maar er is in Engeland niemand meer, die daaraan gelooft. Men heeft te veel leergeld betaald met de plotseling opgedoken sterke Duitsche lucht vloot om nog langer verzekeringen van Berlijn zon der meer als waarheden te accepteeren. Zoo blijft Hitier maar voortdurend doorgaan met maatregelen, die duchtig werken op de zenuwen van zijn tegenstanders. Onverdroten demonstreert hij, maling te hebben aan het Verdag van Versaijles en hij aarzelt niet om èn Frankrijk èn Engeland tot het uiterste te prikke len. Zijn eisch van vlootpariteit met Frankrijk, het geen practisch neerkomt op een veel sterker wapen dan dat van zijn tegenstander, is weinig minder dan een nogmaals herhaalde uittarting. Frankrijk toch moet altijd een belangrijk deel van zijn oorlogsvloot vastleggen ten behoeve van zijn groot koloniaal bezit., terwijl Duitschland daarentegen zijn macht ten volle in Europa zal kunnen aanwen den. De militaire eerzucht van Duitschland brengt ons werelddeel wel heel dicht op den rand van een tota le débacle en wij kunnen nog slechts hopen, dat meer bezadigde lieden spoedig het roer van het Duit sche schip van staat zullen overnemen. Dit is niet onwaarschijnlijk! Hitier schijnt meer en meer te gaan luisteren naar zijn bezadigde Minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, die onge twijfeld ook al zijn invloed ten goede heeft uitge oefend op het Duitsche protest tegen de veroordee ling van Genève. Als de meer pacifistische kringen te Berlijn er in slagen hun invloed op den Führer te heroveren, dan 2ou de mogelijkheid niet uitgesloten zijn, dat een érnstig conflict waarbij men nog niet direct aan oorlog moet denken zou kunnen worden verme den, maar blijft Hitier op den ingeslagen weg voort gaan, dan vreezen wii het ergste. Ook over de militairisatie van den linker Rijn- Oever loopen thans zulke verontrustende geruchten, dat wij ons afvragen of men in Duitschland steke blind is geworden en het monsterachtige dreigende oorlogsgewrocht niet ziet, dat door de eigen, maat regelen is opgeroepen. Gebouw van de Rotterdamsche Electrische Tram door het vuur aangetast. Gistermiddag is een uiterst zware brand uitgebro ken in de groote materiaall'oods van de Rotterdam- sche Electrische Tram in de- Izaac Hubertstraat te Rotterdam. De brand is ontstaan door een' ontplof fing, waai*van de oorzaak onbekend is. In het ge bouw waren 16 personen aanwezig, die bij het hooren van een knal naar beneden renden. De brand is hierop fel uitgebroken. In dé loods Avas veel brand baar materiaal aanwezig. Er hadden voortdurend ontploffingen plaats, die vermoedelijk veroorzaakt werden door vaten teer. De brandweer was met al het groote materiaal uitgerukt. liet J>lusschingswerk werd zeer bemoeilijkt dopr- enorme rookmassa's. Om binnen te komen heeft de brandweer met zware boomen, deur en ramen moet ram ei en. Schade van eenige tonnen. Nader wordt gemeld: De brandweer is erin geslaagd om, den brand met vereende krachten tebedwingen. Omstreeks kwart over twee kon men zeggen, dat het gevaar geweken was. Ook de huisjes van het hofje aan de achterzijde van de oude remise zijn behouden gebleven. De be woners hadden echter reeds hun bezittingen op straat gebracht. Daar enorme rookmassa's door de geheele stad zichtbaar waren was de publieke be langstelling zeer groot. De politie had voor een goe de afzetting gezorgd.. Verschillende autoriteiten wa ren aanwezig. Naar de directeur van de Rotterdamsche Electri sche Tram mededeelt,- bedraagt de schade eenige honderd duizenden guldens. Gebouw grootendeels ingestort. De materialenopslagplaats is geheel een prooi der Vlammen geworden. Het dak is doorgebrand en groo tendeels ingestort. Ook de vloer van de bovenver dieping heeft zich vrijwel geheel hegeven. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Jnliana ontvingen, wij bovenstaan de foto van den Engelsche hoffotograaf. Zij werd genomen tijdens het jongste bezoek van de Prinses aan Engeland, en toont prinses Julia na in gezelschap van groothertogin Kyra van Rnsland. Wij, die Zaterdagmiddag zijn opgeschrikt door de bezuinigingsplannen van onze regeering, vragen ons wel eens af, waar die buitengewoon kostbare bewa peningswedloop op moet uitloopen. Terwijl' wij als betrekkelijk rijk volk, steeds maar weer onze behoeften moeten inkrimpen en ons tal van dingen moeten ontzeggen, bouwt het in wezen gefailleerde Duitschland een milliarden verslindend militair apparaat op en tart daarmede de geheele we reld. Het is natuurlijk een thans wel afgemeen er kend feit, dat een belangrijk deel der daarvoor be- noodigde fondsen zijn onthouden aan de rechtmatr ge buitenlandsche schuldeischers, maar toch ver slindt de oorlogsmoloch thans zulke geweldige som men,- dat de finantiën bij onze Oosterburen steeds meer moeten vastloopen. Dit voorspelt voor het Duitsche volk, dat door steeds toenemende ontbering en versobering de ka nonnen en linieschepen in letterlijke zin uit de mond moet sparen nog zéér, zéér moeilijke ja ren, doch het doet ook ons, die economisch zoo nauw met het Hitlerrijk zijn verbonden, nog weinig ver trouwen op de naaste toekomst koesteren. Aller hoop is thans op de 1 Mei-verklaring van Hitier gevestigd. Het is te wenschen dat de gebruikelijke rede van den leider, ditmaal niet alleen op het binnenland zal zijn georienteerd, maar dat de Führer ook zal trachten olie te werpen op de heftig bewogen golven van de internationale politiek. BROEK OP LANGENDIJK, 30 April 1935. 925 Kg. uien f 7.10, grove f 7.40, 1850 Kg. peen f 1.30 1.80, 585 bos rabarber f 3.20—4. 32000 Kg. gele kool f 1—2.10, D. witte kool f 1.10—1.70. NOORDSCHARWOUDE. 30 April 1935. Aangevoerd: 1800 Kg. uien f 7.20, drielingen f 4.10, nep f 0.60, 7000 Kg. peen f 1.101.60, kl. peen f 0.60— 0.80, 7800 Kg. kroten onverkoopbaar; 41300 Kg. gele kool f 1—2, 76800 Kg. D. witte kool f 0.70—1.80. Een jongeman met geweld te Eisenstein over de Boheemsche grens op Duitsch grondgebied ge sleept. Een géval van menschenroof, dat in zeker opzicht aan. dat van Jakob herinnert, heeft zich aan de Bo- heemsoh-Duitsche grens afgespeeld aan het station van Eisenstein, een bekend vacantieoord in het Bo heemsche woud, aldus de Praagsche corr. van de N.R.Crt. Het station heeft een Duitschen en een Tsjecho- slowaakschen kant: langs het gebouw loopt de straat weg, die naar Beieren leidt en op Tsjechisch gebied ligt. Ter hoogte van het station staat een bord, dat automobolisten waarschuwt, dat even verder de grens komt, welke weer op de gewone wijze met een grenspaal is aangegeven. Het viel nu gisteren een wachtmeester van de gen darmerie, die op het station dienst bij de passencon- trole kwam verrichten, op, dat op den straatweg, dicht bij het waarschuwingsbord, een jongeman stond, die onrustig om zich heenkeek en op iemand scheen te wachten. De wachtmeester meende hem al eens eerder gezien te hebben. Doch tijd om hem aan te spreken ontbrak, want de middagtrein liep juist binnen. Op het oogenblik, dat de eerste reizigers het sta tion verlieten, hoorde de wachtmeester buiten luid om hulp roepen. Hij rende het station uit, waar hij den jongeman van zooeven in een wanhopig gevecht gewikkeld zag met twee in burger gekleede per sonen. Hij klemde zich aan het waarschuwingsbord en toen aan de balustrade van den straatweg, vast, om te beletten, dat men hem over de grens zou sleepen, waar het zijn aanvallers kennelijk om te doen was. Tegelijkertijd zag de wachtmeester, datvier andere personen in burger zich meester hadden gemaakt van iemand, die op den eerste wastoegekomen en hem naar den wachtpost aan de Duitsche zijde van de grens brachten. Op het wanhopige hulpgeroep kwa men achter den wachtmeester ook. nog een inspecteur der kommiezen toesnellen. De wachtmeester riep den Gisteren heeft in een bijeenkomst van den Raad de installatie plaats gevonden van den nieuwbenoemden Gemeente-Secretaris, Mr. Dr. E. van Bolhuis, terwijl tevens afscheid werd genomen van den scheidenden functionaris, J. Kamman. Nadat de heer Van Bolhuis in handen van den Burgemeester de vereischte beloften had afgelegd, fe liciteerde de burgemeester den nieuwbenoemden en wenschte hem een aangenaam verblijf in zijn nieuwe woonplaats toe. Ook de heer Biersteker heette namens den Raad, de nieuwbenoemde functionaris welkom en hoopte dat de ruime geestesgaven waarover de heer Van Bolhuis beschikt, ten volle tot ontplooiing zullen komen. Mr. Van Bolhuis dankte daarna voor de vriendelijke woorden. Vervolgens richtte de Voorzitter zich tot den schei denden heer Kamman en herinnerde aan de belang rijke dingen, die dank zij het initiatief van den heer Kamman zijn tot stand gekomen. Namens den Raad sprak de Nestor, de heer Bier steker, hartelijke woorden tot den aftredende eri dankte den sympathieken functionaris voor zijn im mer groote bereidwilligheid. Namens voorzitter en alle raadsleden bood hij hem een prachtige encyclopaedie aan. Op het schutblad van het eerste deel bevindt zich een opdracht met de handteekening van alle raadsleden. Diep onder den indruk brengt de heer Kamman warmen dank aan den Burgemeester en de Raads leden en hij schetst uitvoerig den toestand van de gemeente zooals hij die bij zijn komst vond. Diep ontroerd bracht spreker ook zijn vrouw dank voor de steun die zij hem steeds is geweest en waar door het hem mogelijk was zich ten volle aan zijn soms moeilijke taak te wijden. (Wegens te late ontvangst sterk bekort.) aanvallers toe hun slachtoffer, dat zij bij handen en voeten hadden beetgepakt, en van wiens gezicht reeds het bloed in stroomen neerstroomde, los te la ten. Op het oogenblik, dat beide Tsjechen genoeg ge naderd war.en om den jongeman eventueel te kun nen ontzetten, schoot van de andere, Duitsche zijde de Duitsche wachtmeester der gendarmerie Wijspeck toe. Hij was ook in burger, doch werd door de Tsje chen onmiddellijk herkend. Met het pistool in de hand kwam hij de aanvallers te hulp, dië den jonge man ondertusschen bewusteloos hadden geslagen en hun handen nu tegenover de Tsjechen vrij hadden De inspecteur der kommiezen werd met boksbeugel en ploertendooder danig toegetakeld. De Tsjechische wachtmeester durfde niet van zijn vuurwapen ge bruik te maken, naar hij zegt uit vrees om menschen te treffen,, die ook kwamen toeloopen, maar met het geval niets te maken hadden. Terwijl de Duit sche wachtmeester den aftocht dekte sleepten toen de beide anderen den weerloozen jongeman de grens over, waar hij in een auto werd gestopt. Twee petten, die in het gevecht op den grond wa ren gevallen en een bloedplas bleven bij het waar schuwingsbord. Nader meldt bovengenoemde correspondent: Het vermoeden, dat de twee aanvallers agenten van de Duitsche geheime staatspolitie waren, schijnt door de omstandigheid, dat hen de Duitsche wacht meester te hulp kwam, versterkt. De Gestapo was te weten gekomen, dat de jonge man een afspraak aan de grens met een bekende uit Beieren had en maakte van deze gelegenheid tot 't plegen van menschenroof op Tsjechoslowaaksch ge bied gebruik, pp vijf tien. meter van den grenspaal. De 23-jarige jongeman is Josef Lampersberger, af komstig uit München en vroeger werkzaam in de vakbegweging en later lid van een afdeelings rijks banier, die zich nogal exponeerde. Hij moest vluch ten en woonde geruimen tijd in de buurt van Eger. Hij onderhield echter met zijn bloedverwanten en bekenden in Duitschland nog gerégeld contact en er bestond een drukke briefwisseling. Vermoedelijk had hij ook in de illegale beweging een zekere rol g- speld, afschoon men daarin herhaaldelijk aanstoot schijnt te hebben genomen aan zijn verregaande on voorzichtigheid. Hei bezoek van hei Belgijche vorstenpaar aan Nederland. Z. M. Koning Leopold betreedt in gezelschap van freule Gevers de woning van den burgemeester van Noordwijk, den heer J. B. V. M. J. van de Mortel

Schager Courant | 1935 | | pagina 1