DÜ1TSCHE MARINE-EISCHEN. Muur te Monster ingestort DE ROOFMOORD TE OYEN. De sponzen van de baby van Napels. schelijkheid die in deze omgeving wordt gevoeld, 0111 van liet Werktuigenbureau een depot te Schagen gevestigd te krijgen. Spr. vraagt of de werktuigen- commissie aan deze zaak aandacht schenkt. Do heer Jm. Blaauboer Gz. deelt mede, dat de be hoefte aan depots wordt gevoeld, maar dat de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw dit jaar wil de aanzien hoe de zaak zich ontwikkelt. Over de Meikcursnssen deelt de heer Dr. L. T. Scheij mede, dat ook voor dit jaar weer een 20-tal cursussen tot stand zijn geko men met een totaal aantal leerlingen van ongeveer 100. In het zuiden der provincie is er weinig belang- steling, maar de commissie zal volhouden met de propaganda. Er zal ook een cursus voor voormelkers worden gehouden. De lieer Nobel doet mededeelingen voor de We gen- en Kanalencommissie. We gencommissie. liet groote plan voor een wegennet voor door gaand verkeer gelegen tusschen het Rijks- en Provinciale wegennet van 400 K.M., waarvan 195 K.M. reeds in orde is, bleek velerlei bezwaren voor de uitvoering mee te brengen, zoodat de uitvoering hiervan gewijzigd is door aan iederen wegbeheerder te adviseeren, om de wegen onder zijn beheer te ver beteren met behulp van „Het Werkfonds" en „De Werkverschaffing". Dit is veel practischer dan af te wachten tot het geheele plan gereed is, wat zeer moeilijk is, omdat er zooveel wegbeheerders zijn. „Werkfonds" en „Werkverschaffing" willen in de ze zooveel mogelijk medewerken voor het tot stand- komen van deze verbeteringen, zoodat verwacht mag worden dat verschillende wegbeheerders hiervan gebruik willen maken. De commissie adviseert in deze gebruik te maken van de medewerking van het Hoogheemraadschap „Hollands Noorderkwartier." Kanalencommissie. De Kanalen-Commissie heeft overleg gepleegd met den heer I-Ioofd-Ingenieur Directeur van den Pro vincialen Waterstaat, met het doel om den stand van de plannen te leeren kennen voor het kanaal: MedemblikHoorn. Bij deze besprekingen is gebleken dat dit plan op nieuw in studie is genomen, zoodat er nu geen posi tieve mededeelingen over gedaan kunnen worden. Voor de doortrekking van het. kanaal Rustenburg Avenhorn, zijn ook nog geen definitieve plannen vastgesteld. De crisis en de middelen tot herstel. Na de pauze houdt de heer Ir. C. Nobel, Haarlem, een inleiding over dit onderwerp. Spr. zegt steeds meer tot de overtuiging te zijn ge komen, dat evenwicht tusschen het prijzen- en het loonenniveau de allereerste voorwaarde is om tot opheffing van de crisis te komen en dat ook alleen daardoor voor onzen landbouw weer een tijd kan aanbreken, dat hij zich zonder regeeringssteun zal kunnen staande houden. In onze z.g. kapitalistische maatschappij zal het stichten van ondernemingen alleen dan aan het par ticulier initiatief kunnen worden overgelaten, als voor de bestaande en voor de nieuwe ondernemingen te verwachten is dat de productiekosten door de geldelijke opbrengst zullen worden gedekt. Als nu bij alle ondernemingen de productiekosten juist even hoog zijn als de geldelijke opbrengst, zal die gelijkheid ook bestaan, als men van alle onderne mingen de geldelijke opbrengsten samentelt en het zelfde doet met de productiekosten. Spr. neemt als vanzelfsprekend aan, dat zoolang deze sommen ge lijk zijn en zooveel nieuwe ondernemingen worden opgericht, als noodig is, om alle beschikbare arbeids krachten van werk te voorzien en de vrije mede dinging ervoor zorgt, dat in alle takken van bedrijf de gelijkheid wordt hersteld, wanneer zij door wij zigingen in het verbruik of in de productiemethode verbroken wordt. Dan zal er dus sprake zijn van evenwicht tusschen prijzen- en loonenniveau. Uitvoerig en aan de hand van een ontworpen schema zet spr. uiteen hoe door slijging van het prijzenniveau of stijging van het loonniveau het evenwicht kan worden verstoord, hoe daarmede bijv. samenvalt minder of meer over blijven voor pachtrente en afschrijving. Worden er bijv. te groote winsten gemaakt, zoodat voortdurend meer vast kapitaal wordt gevormd, nieuwe onderne mingen worden begonnen, terwijl alle beschikbare arbeidskrachten in beslag worden genomen, dan wijst dit op een verbreking die hersteld kan worden door het prijzenniveau te laten dalen. Heerscht er daarentegen werkloosheid op groote schaal, dan is dit een bewijs dat te weinig nieuw kapitaal wordt gevormd om allen werk te kunnen geven en is daarvan de oorzaak dat van nieuwe ondernemingen te weinig opbrengst wordt verwacht voor voldoende rente en afschrijving. Evenwicht tusschen het prijzen- en het loonenni veau is door het ontbreken van werkloosheid een eerste voorwaarde voor een maximale productie, zoo dat moet worden betreurd, dat dit evenwicht geen standvastig evenwicht is, dat zich zelf herstelt, maar een labiel evenwicht, dat alleen door krachtig ingrij pen kan worden hersteld en in stand gehouden. Spr. zet dit nader uiteen. De kapitalistische productiewijze, waarbij het op richten en uitbreiden van ondernemingen aan het particuliere initiatief wordt overgelaten, kan alleen duurzaam lot een maximale productie zonder werk loosheid leiden, als het evenwicht tusschen het prij zen- en het loonenniveau bewaard blijft en het even wicht wordt zoo gemakkelijk verbroken, dat voort durende regeeringszorg noodig is, om het in stand te houden. Spr. ontkent, dat men die zorg wel aan het bank wezen kan overlaten. De regeering mag de regeling van de hoeveelheid omloopend geld niet uit handen geven, want zij mag het bedrijfsleven en de volks welvaart niet aan het spel der conjunctudrgolvingen prijs geven, zoolang niet vaststaat, dat hiertegen geen kruid gewassen is. Van socialistische zijde wordt wel beweerd dat het kapitalistische produc tiestelsel hiervan de schuld draagt en daarom aan gedrongen op een bureaucratische wereldordening, doch spr. meent, dat alleen de wijze, waarop de ka pitalistische productiewijze tot nog toe is toegepast, verbetering behoeft. Het kapitalistische stelsel zal zoodanig moeten wor den gewijzigd, dat de regeering van een land het in hare macht heeft, het evenwicht tusschen het prij zen- en loonenniveau te herstellen, zoodra het verbro ken is. Die macht kan haar worden gegeven als de loonen en salarissen van vaste arbeiders en ambte naren niet in geld worden vastgezet. De ordening zal bij de loonen en salarissen moeten beginnen en wie daartoe het initiatief zou nemen, zou daarbij zonder twijfel op den vollen steun kunnen rekenen van de socialistische partij; want er valt op dit ge bied veel schreeuwend onrecht te herstellen en als men hare woordvoerders mag gelooven is er geen enkele partij, die tegen handhaving van onrecht zoo zeer gekant is als de socialistische partij. Alle loonen en salarissen zullen in een officieele regeling dienen te worden vastgelegd, opdat het onrecht, dat de ste delijke loonen ver boven de loonen van het platte land worden vastgehouden, in de overheidsbedrijven geheel andere maatstaven voor salarieering gelden dan in de particuliere bedrijven en eenheid bij dit alles ver is te zoeken, nu eens een einde neme en alle soorten van arbeid worde' beloond, volgens cischen van doelmatigheid en rechtvaardigheid. Voor do vestiging eener socialistische maatschap pij zou dit de eerste stap moeten zijn. Spr. acht dit dan ook een zaak, waarin de voorstanders van het kapitalisme en van het socialisme broederlijk kun De bloementen toonstelling „Kien renpracht" hi hot Vondelpark na dert haar vol tooiing. Deze ex positie wordt, zoo als men weet, ge organiseerd door het comité „Prac- tisch Werken Am sterdam" roor jeugdige werk- loozen. nen samenwerken. De officieele uniforme loonrege ling zal voor herziening vatbaar moeten zijn. Zeer uitvoerig zet spr. zijn ideeën nader uiteen, behandelt daarbij de toeneming der machinale pro ductie, daarbij als zijn oordeel uitsprekende, dat de werkloosheid niet een gevolg is van toeneming van de machinale productie, maar van een verbreking van het evenwicht door te hooge loonen of te lage prijzen en dat men daarom het kwaad zal moeten herstellen door verlaging van de loonen en salaris sen, of door verhooging van den omzet en de prijzen of door beide tegelijk. Het eenige middel, dat afdoende verbetering kan brengen, bestaat in verhooging van de actieve koop kracht en dit is te bereiken door papiergeld aan tè maken en dit geld te gebruiken door alle takken van bedrijf, die werklooze arbeiders in dienst- nemen, te subsidieeren en bovendien aan het landbouwbedrijf geldelijken steun te verlcenen om den strijd om het bestaan te kunnen volhouden-. De geldelijke steun aan den landbouw is voor onze bevolking een maatregel van zelfbehoud. Indien de regeering onze landbouw eenvoudig met geld steun de door het geven van een subsidie aan alle onder nemers in het akkerbouw- en het veehouderijbedrijf en dit subsidie te bepalen haar het aantal vast in het bedrijf arbeidende personen, zou deze geldelijke steun naar billijkheid over het. geheele land worden verdeeld en zou men nauwkeurig weten, hoeveel steun ieder ontvangt. Spr. wil het subsidie berekend zien naar het aan tal vaste arbeiders, dat in dienst-wordt genomen. Als de regeering voor dit doel muntbiljetten laat drukken, kost de maatregel niet veel en zoodra door het opbloeien van den ondernemingsgeest het opge potte geld loskomt, kan de regeering maatregelen nemen om het muntpapicr weer geleidelijk in te trekken. Hoogmoed komt voor den val, zegt het spreek woord en het is geenszins onmogelijk, dat onze gul den dit zal moeten ondervinden, Want de tijd zal nog moeten leeren of hij zich op de vroegere ver houding tot pond sterling en dollar zal kunnen hand haven, als het loonenniveau in de steden op de te genwoordige hoogte wordt vastgehouden. De gou den standaard zal hem daarvoor niet kunnen bewa ren, want als de invoer niet sterk werd belemmerd, zou het goud snel wegvloeien. Devaluatie kan het evenmin. Spr. eindigt tenslotte zijn betoog met de opmer king. dat het voldoende duidelijk is geworden, van hoe groot belang het voor de volkswelvaart is, dat de regeering van een land aan het behoud van het evenwicht alle mogelijke zorg besteedt. De midde len, daartoe aangegeven, kan elke regeering toepas sen zonder medewerking van andere regeeringen, mits de gouden standaard wordt afgeschaft en men dus de wisselkoersen vrij laat, zich bij de waarde veranderingen van het buitenlandsche geld aan te passen. Vrede, vrijheid, rechtvaardigheid en welvaart zijn de gouden vruchten van de evenwichtspolitlek, aldus eindigt spr. De met groote aandacht gevolgde inleiding geeft verschillende personen nog aanleiding tot het stel len van vragen en het maken van opmerkingen, die door den heer Ir. C. Nobel uitvoerig worden beant woord. De Voorzitter dankt den heer Ir. Nobel voor zijn knap studiewerk, voor zijn opbouwend werk en spr. stelt voor de voordracht te laten drukken en te doen toekomen niet alleen aan de leden der vereeeniging, maar ook aan de leden der Eerste en Tweede Kamer. (Applaus). Bij de rondvraag dankt de heer P. Blaauboer na mens de Vereeniging v. Oudleerlingen der R.L.W.S. voor het besluit der vergadering t.a.v. de contribu tieverlaging en waaruit den wensch tot samenwer king blijkt. De heer D. de Boer brengt hulde aan den heer Ir. C. Nobel voor de wijze, waarop hij zijn betoog heeft gehouden. Spr. heeft alle respect voor het positieve dat de heer Nobel naar voren heeft gebracht. Ook spreekt de heer De Boer zijn waardeering uit voor het werk van Noorderkwartier en voor de leiding van den heer Bürmann. Hierna volgt sluiting. De Nederlandsche zwemster Willy den Oaden in gezelschap van mevronw Braan te Oslo, waar zij in de internationale zwemwedstrijden uitkwam en fraaie successen, behaalde. VIJF SUPER-DREADNOUGHTS, 16 KRUISERS, 50 TORPEDOJAGERS EN 50 ONDERZEEëRS. Londen: De „Sunday Express" en „The People" melden, dat de Duitsche marine-deskundigen bij hun aanstaande bezoek aan Londen het recht zullen eischen voor den bouw van 5 super-dreadnoughts, 16 .kruisers, 50 torpedojagers en 50 onderzeeërs. De „Observer" schrijft, dat een onderzoek in be voegde kringen te Lonclen de bewering bevestigt, dat de plannen voor den bouw der twaalf duikbooten aan het eind van het vorig jaar werden opgesteld, dat de stukken in den loop van den winter werden vervaar digd en dat twee weken geleden de order tot den bouw werd gegeven. Berlijn: Het rijksweerministerie spreekt het be richt over den bouw van duikbooten tegen. Londen: Wanneer Duitschland volhardt bij zijn tegenwoordige politiek, zal dit niet kunnen na laten een noodlottigen invloed uit te oefenen, zegt de „Sunday Times" in een hoofdartikel, waarin bespro ken worden de wederinvoering van den dienstplicht, de jongste onthullingen inzake de sterkte van de Duitsche luchtmacht en de berichten omtrent den bouw van onderzeeërs. Het blad voegt hieraan toe: Het is de oprechte wensch der Britsche regeering en van het Britsche volk, een defensief plan voor Europa op te houwen, waarin ook het Duitsche volk wordt opgenomen op den grondslag van gelijkheid en samenwerking. De huidige Duitsche politiek maakt den weg voor zulke pogingen echter voortdurend moeilijker. In deze omstandigheden schiet 'niets anders over dan een defensief plan, dat, wanneer Duitschland er niet aan deelneemt, feitelijk zou kunnen worden be schouwd als te zijn tegen Duitschland. Uitbreiding der Britsche luchtmacht. Londen, 28 April: Volgens „The People" za! de eerste linie der Britsche luchtmacht onmiddellijk worden uitgebreid met 100 jachtvliegtuigen en 100 bombardementsvliegtuigen, die een uursnelheid zul len kunnen ontwikkelen van bijna 480 kilometer en een equipage zullen voeren van drie man. Duitsche nota aan de mogendheden? P a r ij s: De Londensche correspondent van de „Matin" bericht, van officieele kringen in Londen te hebben vernomen, dat men verwacht, dat de Duitsche regeering aan de ambassadeurs van de mogendheden die het verdrag van Versailles hebben onderteekend, te Berlijn een nota zal overhandigen, welke het vloot- program, zooals dat door de Engelsche bladen werd gemeld, zal bevestigen en het op stapel zetten van 12 onderzeeërs met een tonnage van 250.000 ton zal aan kondigen. IN ZIJN BAD GEDOOD. Electrische stroom kwam in het water. In een pension aan de Vijzelstraat te Amsterdam is Zaterdagavond een jongeman van buitenlandsche nationaliteit op tragische wijze om het leven geko men. De jongeman nam een bad en gebruikte in de badkamer voor verlichting een leeslamp met snoer. Op een gegeven moment schijnt de lamp te zijn omgevallen, waardoor het electrische snoer in het water terecht kwam. Het water in het bad kwam daardoor onder stroom te staan. Waarschijnlijk is de jongeman op slag gedood. Zondagmorgen verscheen hij niet aan het ontbijt. Toen men hem ging zoeken, werd zijn lijk in het bad aangetroffen. Twee kinderen gewond. Gisterochtend omstreeks 9 uur kwameen vracht auto op den Rijnweg te Monster een poort uitrijden, waarbij de auto het steunpunt van de poort raakte, waardoor de muur omver viel. Er bevonden zich op dat oogenblik juist verscheidene kinderen in de om geving" van den muur, daar deze recht tegenover de chr. school stond. Twee scholieren werden door de omvallende steenen gewond. De 11-jarige J. v. Straa len liep een bekkenfractuur op en de jeugdige K. v Rijn een hoofdwonde. EEN JEUGDIG GROOTMOEDER. In Slavonski Pozega (Zuid-Slavië) woont een 31- jarige vrouw, die beweert de jongste grootmoeder in Europa te zijn. Na van huis te zijn weggeloopen. trouwde zij op 14-jarig.en leeftijd. Toen zij 15 jaar 'oud was, werd haar een dochtertje geboren en deze trouwde een jaar geleden. Onlangs werd een kleinzoon geboren, juist op den 31en verjaardag van de jeugdige grootmoeder. Een bekentenis in het Huls van Bewaring. Twee andere Ossenaren medeplichtig. Zooals men weet, werd In April van het vorige jaar te Oyen de zeventigjarige A. Verhoeven des nachts door dieven vermoord, terwijl zijn broer zwaar lichamelijk letsel werd toegebracht. Tevens werd een bedrag aan geld gestolen. Denzelfden nacht nog arresteerde de politie de® 16-jarigen W. de B., en den 21-jarigen F. v. O. Twee andere verdachten, Van der P. en H., die eveneens werden aangehouden, moesten later in vrijheid won den gesteld, doch de eerste twee werden door de Bossche rechtbank, niettegenstaande hun hardnek' kige ontkentenis veroordeeld resp. tot 7/4 en 15 jaar gevangenisstraf. Waar de politie bleef vermoeden, dat ook de bef-? de andere verdachten bij de zaak waren betrokke®, bleef zij het onderzoek voortzetten. Thans heeft De B., in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch, waar hij verblijft in afwachting van het hooger beroep, dat hij tegen het vonnis der rechtbank' heeft ingesteld, een volledige bekentenis afgelegd. Ilij deelde mede, dat Van O. den ver moorden man doodelijk heeft mishandeld en dat Van der P. en H. den anderen broer met touwen hadden gekneveld en in bedwang gehouden. Het bedrag, dat geroofd is, bedroeg f 145. De verdachten II. en Van der P. verblijiven op het oogenblik ook in de gevangenis te Oss wegens een inbraak, die in Mei 1934 te Schayk is gepleegd. avrj Een rangeerende electrische trein reed Maandag t« Haarlem op het station door een stootblok en ver nielde een aldaar staand gebouwtje. De materieels schade is vrij aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Belangstelling van onze regeering* In de lijst van besparingen van het bezuinigings plan komt onder onderwijs, kunsten en wetenschap pen ook een subsidie voor ten behoeve van „The sportges of the baby of Naples.". In het origineele stuk stond het werkelijk ook zoo, dus toch „The sponges of the baby of Naples" De N.R.Ct. heeft toen eens aan het departement gevraagd, waarbij bleek> dat de landsdrukkerij een fout heeft laten staan en dat er niet gelezen dient te worden the baby of Na ples, maar the bay of Naples. Dit verschil maakt het geval meteen duidelijk. Men heeft hier te doen met een tot dusver vanwege onze regeering verleend subsidie voor een wetenschappelijke publicatie ovef diepzeeonderzoek en sponzen in de golf van Napels en met een zuigeling heeft het subsidie in het ge heel niets te maken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8