evemq emsmweit JMhmid^WiiiIi te Alkmaar. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ZITTING VAN DINSDAG 30 APRIL. Z ii p e. EEN GEVAARLIJKE CARAMBOLE IN 'T DONKER. De duorijder N. Ausma die in den avond van 10 Juni de twijfelachtige genoegens had beleefd van een aanrijding, bleek nog niet door het noodlot te zijn uitgeschakeld, althans toen hij druk bezig was. het beschadigde motorrijwiel te herstellen aan den kant van den Ilelderschen weg onder de gemeente Zijne, werd hij aangereden door een nasseerende auto, die geen achterlicht voerde en bekwam Ausma eenige bloedende ontvellingen aan zijn handen. De Zijner gemeenteveldwachter v. d. Heijden was weldra ter plaatse en gelukte het bedoelde auto op te sporen, die bestuurd werd door zekeren Klaas B., 'n soort jockey uit Amsterdam. Ook de bestuurder van de motor, zekere Jac. v. Slooten, uit Haarlem, kreeg nog een opstopper en ontving eenige kleine blessu ren aan zijn loopstokken, terwijl zijn motor volgens zijn ongaaf 115 gulden schade bekwam. Misschien dat hij meteen wel de reeds bekomen beschadiging in deze rekening vlocht, wat achteraf "beschouwd nog zoo stom niet zou zijn. Een paar passagiers van de baldadige auto. die Amsterdam tot bestemming had. men had de harddraverij te Anna Paulowna bijgewoond, werden als getuige gehoord. Te Burger- brug had het gezelschap opgestoken, het clubje zat zoo'n beetje te maffen in den wagen, doch onder Anna Paulowna en Schoorl had men een hevigen schok gevoeld en was men opgeschrikt, doch de chauffeur Klaas B. had gezegd: 't is niets! Natuur lijk. Klaas had zijn smoesje wel klaar, dat is hekend! Te Bergen was de auto aangehouden door een po litieman. omdat het achterlicht van den wagen niet brandde. Bij den Berger tunnel werd de wagen nog eens aangehouden met betrekking tot de aanrijding met den motor van Van Slooten en Ausma. De ge tuige A. Zwart, een der inzittenden, was heel voor zichtig in zijn verklaringen alsof hii het svsteem een beet ie huldigde: „Ï-Tii doet. of z'n neus bloedt!" De getuige Jacob Abram Katz, 'n landbouwer uit Sloterdiik. had eveneens den schok gevoeld en ver meende. dat de wagen van den weg was geraakt. De Officier releveerde dat 't hier gold de eerste kennismaking met art. 24 van de nieuwe Motor- en Rijwielwet, waarin het verboden is bij een aanrij ding. waarbij 'n ongeval het gevolg is. door te rijden. Zulks om te voorkomen, dat de indentiteit van het rijtuig niet kan worden vastgesteld. In verband met de bijgewoonde courses vermeende de heer Officier, dat het gebruik van alcoholische ververschingen niet zonder invloed op de stuurvast- heid van den chauffeur, die hii de rechtbank geen onbekende is. is geweest en lettende op de verschil lende andere omstandigheden, achtte de Officier hier het ten laste gelegde feit bewezen, wat hem motief gaf. 3 maanden gev te reauireeren. We willen er nog even biivoegen. dat het hier be trof de jockev Klaas B.. die onlangs terecht stond wegens diefstal van een damesregenjas op de hard draverij te 't Zand. Hoorn. EEN BELEGEN JANDOEDELZAAKJE. De distillateur Matthiis N. te Hoorn had aldaar terechtgevstean voor het kantongerecht, omdat hii in het perceel Groote Noord 64 in voorraad had ge had een hoeveelheid sterken drank, bestaande uit jenever, cognac en brandewijn, bestemd voor den verkoop in 't klein, dus hii minder dan 10 liter, waar voor vader Thijs geen vergunning had. Voor deze drank-exeesscn was hii veroordeeld tot 2 X 50 pop boe'e of 2 X 50 dagen hechtenis. De heer N. was in hooger beroep gekomen. twelk appèl heden behandeld werd met mr. Dijkstra uit Amsterdnm als verdediger. Appellant, die 5 liter iaiem aan een dame had af geleverd. welke verkoon motief had gegeven voor de strafvervolging, had voor het kantongerecht hekend, doch haalde thans weer bakzeil, met welke gewijzig de houding de Officier echter geen rekening wensch- te te honden, zoodat bevestiging van beide vonnis sen werd gereauireerd. Mr. Dijkstra bestreed den Officier in ziin opvat ting omtrent de vakkennis van den appellant. Deze is grossier in sterke dranken, doch hoofdzakelijk om deze te versnijden tot zwak alcoholische dran ken. Van hem kan niet verlangd worden, een vol doende kennis van de drankwet te hebben, die zelfs voor juristen een mysterieus doolhof is. Appellant heeft alleen sterken drank verkocht aan detaillisten. De caféhouders, wier bedrijf bijna aan den grond is geraakt, hebben geen middelen meer, om hun dran ken en gros te koopen en slaan nu hun voorraad bij appellant in hij n liter inplaats van 10 liter. Daardoor kwam de cliënt van verdediger in strijd met de drankwet, in verband met de nieuwe situatie in zijn bedrijf. Hij leverde niet aan particulieren, maar aan den detailhandel, aan de detaillisten. Hij deed zulks niet op slinkschc wijze maar, openlijk en vroeg do noodige biljetten aan en dit nog wel aan de ambte naren, die opsporingsambtenaren zijn van de drank wet. Door deze handeling kon alle gedachte aan kwade trouw worden geëlimineerd. Hii heeft niet geknoeid en is niet op heeterdaad betrapt en is ook nimmer vervolgd wegens overtreding der drank wet. De vervolging is het gevolg van de razzia ge houden tot constateeren van clandestienen drank verkoop, waarvoor geheel in den liin van de regee- ringsbezuinigingswoede 2 nieuwe drankwetinspec teurs zijn aangesteld. Deze razzia is geheel mislukt want de daders waren tiidig gewaarschuwd. doch de heer N. was daarvan het slachtoffer geworden. Plei ter kwam in verband met het door hem aangevoer de op tegen de zware straf, die in geen verhouding is met den ernst van het feit, aan den appellant op gelegd. Na nog uitvoerig te hebben stilgestaan hii verschil lende onderdeelen, in dit proces naar voren geko men. zoowel wat betreft de erkenning van den ver dachte en de positie van appellant als grossier, con cludeerde pleiter vrijspraak of ontslag van rechtsver volging. subsidiair een aanzienlijke vermindering van straf en de in beslag genomen voorraad sterkon drank ter waarde van f600 vrii te geven, meer sub sidiair clementie met appellant, wiens bedrijf toch ook al reeds door de tijdsomstandigheden zwaar is getroffen. Door den Officier werd op verschillende punten in pleiters betoog gerepliceerd en bleef de Officier bij zijn requisitoir persisteeren, waarop een langdurige dupliek niet uitbleef. A.s. week uitspraak. EEN AARTSOPLICHTER. De 38-jarige, te Schijndel geboren en te 's-Graven- hage wonende „heer" Frits Sn., zich noemende verte genwoordiger van de maatschappij „De Ster", ten doel hebbende steun te verleenen aan landbouwers en veehouders, had in die kwaliteit verschillende goedgeloovige ingezetenen in dorpen in den omtrek listiglijk en bedriegelijk, zooals de term luidt, be wogen tot afgifte van verschillende bedragen. Zoo verscheen hij als de afgezant van het Fortuin in Blokker o.m. hij de heeren Renooij, Peetoom en wed. Vlaar, die hii een lot aansmeerde van deze maat schappij „De Ster", hen lekker makende met toe lichting, dat op zoo'n lot zonder uitzondering een prijs viel van f75. niettegenstaande het lot voor slechts f 67.00 verkrijgbaar was gesteld. De gooche laar stond nu heden als oplichter terecht en 'n 7-tal buitenlui waren in deze zaak als getuigen gedag vaard. In de eerste plaats had Frits den heer A. Leeuwe rik de Wijdenes bewerkt en werd hem een bedrag van 10 gulden als eerste termijn ter hand gesteld. Hii deelde ook mede, dat zekere heer Arie Vis t e Schellinkhout bereids een mooie prijs had gel rokken. De maatschappij werd gesteund door kerkelijke in stellingen en daardoor was het mogeliik zulke prij zen uit te keeren, wanneer het lot geheel was afbe taald, dan ontving men minstens 75 gulden en 'n damesrijwiel. Voorts vertelde hii ook dat zekere Peetoom en Renooij ook zoo'n lot hadden genomen, wat achteraf 'n formeele leugen bleek te ziin. De verdachte, in rechten bijgestaan door mr v. d. Loos, verschool zich voortdurend achter zekeren mijnheer Akkerman, resideerende te Baerle-Nassau, die de directeur van „de Ster" heette te ziin. Dit gaf de Officier aanleiding hem te. vragen of de Directeur hem ook had gezegd, dat hii Peetoom en Renooij moest voorstellen als deelnemers aan de loterij. De heer Pieter Haring, tuinman te Westerblokker, had ook visite gehad van den representant van „de Ster", tot steun van noodlijdende landbouwers, waar aan verbonden kerkelijke instellingen. Het aller minste dat op de loten te winnen viel. was 75 gulden. Hij had nog 3 loten en daarop was als extra premie gegeven een damesfiets. De handige snaak praatte zóó mooi. dat Haring 'n lot pakte en 13 gulden ter afbetaling voldeed. Dit geld behoorde aan het oudste kind van Haring, die het van ziin zakcentjes had overgespaard! Ook den veehouder Klaas Tuinman wist hii een dergelijk lot aan te smeren, onder het smoesje, dat dit geld diende voor steun aan arme boeren. De Hei- lige-Land-stichting te Nijmegen was ook öii dit lief dadigheidswerk geïnteresseerd! Verbeeldt u 't idéé! Er waren al menschen die premies hadden gewon nen. onder meer de wed. Vlaar. benevens nog 'n paar lieden uit den omtrek, Arie Vis. die 2000 gul den, en nog een andere gelukkige, die zelfs 10.000 pop had gewonnen. Enfin, Klaas Tuinman nam 'n loi en voldeed voorloopig 7 gulden. De winnaar van f 10.000, de heer Piet Renooij. verscheen ook voor het getuigenhokje en deed de teleurstellende mededee- ling, dat hij niets had gewonnen. Een andere uitver koren prijswinner moest ook met leedwezen verkla ren, dat hem nimmer 'n cent winst van „de Ster" die hii niet eens kende, was ten deel gevallen. Ook den heer A. M. Vis was het bestaan van „de Ster" onbekend. Wel had hij een lot betrokken van een andere oplichtersmaatschappij, waartegen gewaar schuwd was. De Officier releveerde, dat men hier weer had 'n liedie op het oude thema, de oplichlcr met zijn mooie praaties ter eener en de goedgeloovige boeren ter andere zijde. Het zijn altijd dezelfde soort menschen die er tusschen worden genomen. Lezen die men schen dan geen kranten, vroeg de Officier met ver bazing. Het O.M. zal echter do strijd tegen deze zwendelaars niet opgeven, zelfs al moet er dan eens 'n zaak stranden. De Officier besprak ook nog het inslaande praatje over die kerkelijke instellingen die als lokmiddel dienst moeten doen. Een samenweefsel van verdichtselen was hier zonder twijfel aanwezig, zooals door den Officier in finesses werd aange toond. Alles tezamen genomen, vermeende de. Offi cier sterk genoeg te staan, tegen dezen zwendelaar 10 maanden gevangenisstraf te kunnen vorderen. De Officier waarschuwde menschen als de bedro gen getuigen, met kracht, zich te hoeden voor derae- lijke oplichters, waardoor vooral het platteland ge teisterd wordt Mr. v. d. Loos liet het licht schijnen op het feit, dat de ondernemer te Baerle-Nassau de ware schul dige is, doch niet de personen, die dikwerf ter goe der trouw met zulke aandeden rondleuren. Deze verdachte, die nimmer met den strafrechter in aan raking kwam. was een mijnwerker, die door kolen- vergiftiging dit werk niet meer kon verrichten. Hij was daardoor werkloos geworden en toen in aanra king gekomen via een anderen „Ster"-agent met den beruchten mijnheer Akkermans en werd in de ver wachting van een behoorlijk inkomen op de bevol king losgelaten. De man. tenslotte in het Huis van Bewaring gedeponeerd, schreef den heer Akkermans een brief en vroeg in welken rommel hii nu terecht gekomen was. Hii ontving toen ten antwoord, dat men de onderneming had stopgezet en hij het mate riaal moest terug zenden! Pleiter vermeende dat verdachte wel een opeen stapeling van diverse leugens had gedebiteerd, wat echter nog niet het misdriif oplichting daarstelde; concludeerde ten slotte vriispraak, mocht de recht- bank anders oordeelen, dan refereerde pleiter zich, doch drong in dit geval aan op een voorw. veroor deeling. Helder. HET GEWONE HELDERSCHE CAFE-ZAAK.TE. De heer B. J. M., 'n 52-jarige caféhouder in de Zuidstraat te Helder, in het bezit van Verlof A, zou in den nacht van 28-29 Augustus in zijn verlofzaak aanwezig hebben gehad mej. Minna Antoinette Jo- hanna Brands, wat in strijd werd geacht inet de drankwet en de agent de Haan tegen den caféhou der proces-verb. deed opmaken met gevolg, dat deze heer werd veroordeeld door den Helderschcn Kan tonrechter tot f25 boete. De veroordeelde berustte echter niet in dit vonnis, kwam in hooger beroep en verzekerde zich alsnu den juridischen bijstand van Mr. de Groot. Dit appèl werd heden behandeld en had verdediger niet minder dan 6 getuigen a dé charge gedagvaard. Mej. Brands erkende, zich dien nacht in het café in gezelschap van een marinier te hebben bevonden. Zij was in betrekking bij den heer de H., en deze had haar gezegd, als' er naar gevraagd wordt, zeg je maar dat je betalend logé bent. Mej. Brands, lang niet op haar mondie gevallen, beschuldigde den appellant, dat hij stond te jokken. Voorts gaf zij toe, getrakteerd te zijn geworden op bier, koffie en soms ook op Voorburg, echte Voor burg, wel te verstaan, geen gekleurd water, zooals rechter mr. Krabbe veronderstelde. De heer G. de Haan, agent v. politie, hield zich volkomen bij zijn opgemaakt proces-verbaal. Mej. Brands had verklaard, betalend logé te zijn, wat De Haan bij nader onderzoek onjuist bleek. Het café is ook een dancing, voorheen werd het beheerd door zekeren heer Leijen en toen was het een heel rustige inrichting. Mej. Brands genoot op moreel gebied bij de politie geen gunstige reputatie. Hierop werden gehoord de 6 getuigen h décharge, die meerendeels verklaarden dat juffr. Brands niet in het café bediende en volgens haar verklaring betalende logé was. Dit zeide zij op instigatie van den caféhouder, beweerde het meisje, of liever vrouw. Zij heeft man en 3 kinderen in Rotterdam. De officier vond als gewoonlijk dergelijke Helder- sche zaken onverkwikkelijk, ging het smalfilmver haaltje nog eens in bijzonderheden na, om tot de conclusie te komen, dat er geknoeid was en requi- blijven, doch ze was zoo heesch, dat ze geen geluid kon uitbrengen, en daarom liet ik haar beloven er niet uit te komen." „Hoe ellendig voor haar," zei hij, ineens heftig ge plaagd door zijn geweten. „Mag ik even naar haar toe gaan en aan haar bed zitten?" „Nee, dat kan niet gebeuren", zei Joan. „Hoe min der ze praat des te beter is het. Ik heb haar een paar boeken gegeven en ze moet wat rust houden." Ze keek hem met strenge blikken aan, alsof ze hem tartte nog verdere voorstellen te doen. Beresford deed het dan ook niet. Om de een of andere reden voelde hij zich diep beschaamd. „Ga je spelen?" vroeg hij even later. „Ja, met vader. Het is zulk heerlijk weer", luidde het antwoord. „Oh ja, dat is waar ook. Ik heb nog vergeten mijn verontschuldiging over gisteren te maken. Ik was verhinderd te komen. Ik hoop dat je niet' op me wachtte." „Wachten? Op jou?" vroeg Joan lachend. „Lieve hemel, nee." Groote goedheid, meende ze het? Dat had hij nooit van haar kunnen denken. Hij begon haperend een nadere verklaring te geven, doch kon niet geheel uit spreken, daar Sir Richard juist verscheen. „Hallo, jonge man. Je hebt een pracht-wagen! Kun je hem niet naar een museum sturen? Het spijt me dat ik iets te laat ben, Joan, Pinfold moest me ech ter nog spreken. Waar ziin mijn clubs?" „Hier heb ik ze. Laten we nu voortmaken, vader. Adieu Berry. Wij zien je nog wel eens." Ze nam haar vader bij den arm en opnieuw was Beresford alleen in de hall van Harbridge Court ge laten. Hoe duidelijk herinnerde hij zich den vorigen keer toen dit gebeurde. Voor een kort oogenblik stond hij besluiteloos om zich heen te kijken, daarna verliet hij het huis en liep op den antieken two-seater toe. Joan en Sir Richard waren reeds uit het gezicht verdwenen. Hij voelde zich ineens heel eenzaam en met een ruk stapte hij in het kleine voertuig. Het bleek al heel gauw dat er geen leven in den wagen was te krijgen. Tien minuten was hij bezig, maar zijn pogingen waren vruchteloos. Opnieuw onderzocht hij den motor en terwijl hij daarmede bezig was hoorde hij een lieve, zachte stem vragen of er iets aan de machine mankeerde. Hij keek op en een vuurroode blos steeg hem naar de kaken. „Natuurlijk mankeert er zelfs heel veel aan", zei hij grimmig. „Ik was een groote idioot den motor at te zetten, want nu is 't ding eenvouding niet on gang te krijgen". Onmiddellijk beheerschte hij zich en glimlachte. „Oh, neem me alsjeblieft niet kwalijk me op deze manier te hebben uitgedrukt, doch ik zat ei al een kwartier aan te morrelen en mijn geduld ging HILVERSUM f301 M.) 8.00 VARA. 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steijn; 8.30 Gram.pl.; 10.00 Morgenwijding VPRO.; 10.15 Declamatie A. Bouwmeester; 10.35 J. van Kinshergen en zijn kwin tet; 11.00 Vervolg declamatie; 11.45 Gram.pl.: 12.00 Het Lyra-trio; 1.00 Gram.pl.; 1.15 Concert door do „Palladians"; 2 00 Voordracht door J. de Gruvtcr en R. v. Noppen; 2.30 Gram.nl.; 3.00 De AVRO-Decibels olv. Eddv Meenk; 4.00 Kninles; 4.45 Orgelspel J. Jong 5.00 Kinderuurtje: 5.30 Gram.nl.; 6.00 De Notenkra kers olv. D. Wins; 7.00 Mr. J. H. v. Peursem: De grenzen van Litauen: 7.20 E. Walis en zijn orkest; 7.50 Vaz Dias. en S.O.S.-berichten: 8.00 Ds. F. Dijke- ma: De profeten: 8.30 „Collegium musicum D. F. Scheurleer" olv H. Geraerdts; 9.00 Prof. Dr. L. J. v. Holk: Geest; 9.30 Vervolg concert; 10.00 Vriiz. Godsd. Persbureau, Vaz Dias; 10.15 Declamatie; 11.00 Jazz muziek (gr.pl.); 11.30—12.00 Gram.pl. HUIZEN f1875 M.) Algemeen Programma, verzorgd door den K.R.O. 8.15—9.15 en 10.00 Gram.pl.: 11.30—12.00 Voor Zieken en ouden-van-dagen; 12.15 Gram.nl. en orkestconcert.; 3.454.00 en 4.15 Pianorecital; 4.30 Gram.pl. en Schlaj eermuziek: 6.00 Lezing; 6.15 Schlagermuziek: 7.15 Causerie; 7.35 Koorconcert: 8.00 Vaz Dias: 8.05 Or kestconcert; 8.55 Voordracht: 9.10 Vervolg concert; 10.00 Voordracht; 10.10 Vioolsoli; 10.20 Gram.pl.; 10.30 Vaz Dias; 10.3512.00 Schlagermuziek. DPOITWIOH '15P* GL>. 9.359.50 Morgenwijding; 10.20 Orgelspel R. New; 10.50 Voor de scholen; 11.10 Het Trocadero-Cinema- orkest; 11.50 Dansorkest olv. H. Hall: 12.35 Kwartet concert; 1.20 Voor de scholen; 2.20 Schotsch Studio- Orkest; 3.05 Dansmuziek (Gr.pl.); 3.35 E. Colombo en zijn orkest; 4.35 Dansorkest; 5.20 Berichten; 5.50 en 6.05 Lezing; 6,25 Bach-concert: 6.50 Peter I-Iaddon in „The indiscretions of Archie". Wodehonse; 7.10 Radio- Militair-Orkest... 7.50 Onerette-uitzending; 8.50 Be richten; 9.20 Lezing; 9.40 Orkest; 10.35 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 6.20 en 7.20 Gram.pl.; 11.35 Orkestconcert; 7.20 Ope raconcert; 8.35 Concert; 10.10 Populair concert. KALTINDBORG (1261 M.) 11.201.20 Strijkorkest; 2.501.20 Concert uit Rest. „Wivex"; 7.20 „Salomo", oratorium van Handel; 10.10—11.50 Dansmuziek. KEULEN (416 5.20 en 6.35 Gram.pl.; 10.10 Pianorecital; 11.20 We- ragkamerorkest; 3.20 Omroepkoor; 4.20 Uit Berlijn; Omroeporkest; 6.20 Omroepkoor; 7.10 Gram.pl.; 7.35 Zie Deutschlandsender; 8.30 „Uriter Tag", spel van Johannsen; 10.20—11.20 Omroeporkest. reerde een zelfde straf f25 boete of 10 dagen, als in eerste instantie opgelegd. Mr .C. A. de Groot deed uitkomen, dat verdachte streed voor zijn recht en niet voor zijn voordeel. Het ging bovendien om zijn muziek en dansvergunning, waarvan de intrekking dier vergunning uitliep op zijn ondergang. Men had aan marinemenschen den toegang tot zijn café verboden, omdat men meende dat hij communistische lectuur op de leestafel had liggen. En wat was die communistische lectuur; No ta bene de „Strijdkreet", het orgaan van het Leger des Heils, riep mr. de Groot, tot algemeene hilari teit. Ten slotte achtte pleiter het bewijs voor de ten laste gelegde overtreding niet geleverd eo, conclu deerde vrijspraak. Helder. DAT GEDRAAI STOND HEM TEGEN. De heer Corn. Joh. J., 'n automobilist te Zand- voort, was te Helder veroordeeld tot f4 boete of 4 dagen, wegens overtreding van het parkeerverbod Ferst had de ambtenaar f2 boete of 2 dagen gevor derd en later weer f 4 boete of 4 dagen, waartoe hij werd veroordeeld, doch op de Griffie had men gezegd, dat hij 5 gulden moest betalen. Dat gehark maakte den man zoo spinnijdig, dat hij in hooger beroep ging. Thans werd echter vastgesteld, dat de boete 4 gulden bedroeg en de Officier requireerde als nu bevestiging van het vonnis. Den Helder. HET BEKENDE ONDER ONSJE ACHTER GESLOTEN DEUREN. De 22-jarige Jacob H. uit Amsterdam stond terecht terzake het zedenmisdrijf, strafbaar gesteld bii art 245 wetb. v. strafrecht, 'n aangelegenheid die in ver band met het zedekwetsende met gesloten deuren werd behandeld. me begeven." „Ja, ik hoorde het boven", zei Persis glimlachend. „Het spijt me erg voor je", ging ze voort. „Je hebt zeker haast. Wil ik een van de knechts bellen?" „Nee, dat is niet noodig. Ik zal den wagen straks wel door iemand uit het dorp laten halen." „Telefoneer maar even", stelde Persis voor. „Het is hier zoo koud." Hij bekeek zijn handen. „Ik zal ook om toestem ming moeten vragen me wat op te knappen." „Ja, je ziet er erg smerig uit." Er voer een lichte trilling door haar leden. „Ik zou het nu maar opge ven en binnen komen. Je kunt telefoneeren en in liet salon blijven wachten." Hij voelde er niets voor zijn pogingen op te geven, doch het jonge meisje kreeg toch haar zin. „Het is ellendig te bedenken dat die afschuwe lijke machine me de baas is", mompelde hij. „Dergelijke dingen ondervinden we allen op onze beurt", zei Persis filosofisch. Hij keek haar van ter zijde onderzoekend aan, doch klaarblijkelijk lag er geen bijzondere bpteekenis in haar woorden. Ze glim lachte op haar manier en ging hem voor naar bin nen. Persis' blonde, blanke schoonheid kwam op haar voordeeligst uil wanneer ze in het salon zat, welke de schelste kleuren groen vertoonde. Ze deed temid den van deze tinten werkelijk aan een lelie denken. Ze nam plaats op den divan en schoof een kussen met beschilderde pauwen achter haar hoofdje. „Ga nu maar je handen wasschen en telefoneeren. Ik wacht hier wel op je", gaf ze te kennen. Beresford verliet het vertrek volmaakt tegen zijn zin. Hij kon zich niet herinneren haar ooit mooier te hebben gezien dan dien dag. Ze had de lieflijkste oogen die er konden bestaan en haar lokken geleken op goud. En terwijl hij zich opknapte, kwam ineens de felle impulsie bij hem op haar dadelijk in ziin armen te nemen en dat roso gezichtje met kussen te overdek ken. Het gelukte hem echter zich onmiddellijk te be- heerschen. Het zou schandelijk wezen dit te doen, want twee dagen geleden had hij haar ook al be- leedigd. Hij was ontzettend grof geweest, oordeelde hij. maar bij het zien van dien bruten Crov was hij buiten zichzelf van woede geraakt. Klaarblijkelijk had het jonge meisje hem evenwel vergiffenis ge schonken, hoopte hij, en dit was het eenige wat er op aankwam. Ze wachtte nu zonder twijfel op hem om hem haar dankbaarheid te betuigen voor zijn optreden in de laan. I-Iij telefoneerde en spoedde zich daarna naar het salon terug. Ze zat nog in dezelfde houding als toen hij haar verliet, doch ze bekeek nu een tijdschrift, waardoor haar mooie oogen neergeslagen waren. Wordt vervolgd. 27. Daarna kwam het gesprek op algemeenheden en op een gegeven oogenblik vertelde de Admiraal hem dat zijn neef niet naar Cambridge terugkeerde, na welke mededeeling herhaalde spijtbetuigingen van den dominee volgden, en het was zelfs heel moeilijk hem over iets anders te laten praten. Die protesten hadden evenwel niet het minste ef fect op den Admiraal, die wanneer hij eenmaal een besluit genomen had, zoo onwrikbaar als een hoogc stecnen muur was. Beresford en zijn moeder namen daarna nog maar weinig deel aan het gesprek, en na den maaltijd trok hij zich met haar in haar bou doir terug. Toen ze daar alleen waren spraken ze ook niet meer over het bewuste feit. Er werd zelfs heel wei nig gepraat, want op haar verzoek speelde Beres ford piano voor haar. Hij improviseerde zachtjes, en tegen een uur of half tien gaf zijn moeder te kennen moe te zijn en naar bed te gaan. „Goedennacht liefste." zei hii teeder. zich over haar heenbuigend. Ze was zoo moe dat ze ternauwernood hnnr oogen opsloeg en haar gezicht zag wasbleek. Met een impulsief gebaar sloeg de jonge man zijn armen om haar heen en drukte haar tegen zich aan. „Liefste moeder", fluisterde hij. En toen gaf ze hem zijn liefkoozingen terug, doch het was duidelijk merkbaar dat haar gedachten elders waren. Hij be greep ten volle dat ze geen lust meer had in een ver trouwelijk gesprek, zelfs indien hij er voor in de stemming was geweest, hetgeen evenwel allerminst het geval was. „Wel te rusten, mijn jongen", zei ze zacht. Terwijl door «f ETHEL M. DELL hij de kamer verliet maakte weer een onverklaar baar gevoel van onrust zich van hem meester. Ver beeldde. hij het zich of ging zijn moeder er dagelijks slechter uitzien, en ze was ook opvallend mager. Hü wilde die gedachten evenwel met geweld van zich afzetten en ging slapen. Hij stond vroeg op, be keek zijn mond met critische blikken voor den spie gel, en raakte tot de ontdekking dat deze aanmerke lijk geslonken was. Zijn nek was nog geweldig pijn lijk en stijf, doch dit was van minder belang. Het was helder, vriezend weer en hij zong het hoogste lied uit terwijl hij zich kleedde. Zijn neerslachtige stemming van den vorigen dag was volkomen ver dwenen. Klokslag tien uur reed hij de breede laan op welke naar Harbridge Court leidde in een ouderwetschen two-seater, die hij voor de som van twaalf pond van een schoolcollega had gekocht, welke tijdelijk in groote geldverlegenheid zat en den wagen moe was geworden. Hij koesterde de verwachting dat zijn oom hem op zijn verjaardig een nieuwe auto zou geven, dus hij had alle hoop dat de oude editie het tot dien dag zou uithouden. De eerste, die hij tegen kwam, was Joan, gewapend met golfclubs. Ze groette hem op een eenigszins spot tende wijze. „Hallo Berry. Hoe Iaat gaat de ballon op? Dat wagentje ziet er uit alsof het elk oogenblik in stukken kan vallen. Bovendien maakt het een hei- densch kabaal. Je moet niet vergeten dat verschil lende familieleden vandaag met hoofdpijn te bed lig- gen." „Wie dan?" vroeg Beresford teleurstellend. Joan begon lachend op haar vingers te tellen. „Ten eerste mama. doch ze gebruikt haar ontbijt altijd op bed en verschijnt, zelden vóór elf uur heneden. Ten tweede Persis." Ze imiteerde haar stiefzuster op tref fende wijze. „Oh mama, Persis heeft zoo'n hoofdpijn Tl moet heusch nog een paar uur blijven liggen. Ik kan onmogelijk voor twaalven onstaan. Tot slot. Sallv. Dan zijn we er, is het niet?" „Sallv. Wat mankeert Sallv?" vroeg hii verbaasd „Een ellendige verkoudheid", antwoordde Joan „Ze heeft gisteren natte voeten opgeloopen en vergat droge kousen aan te trekken. Ze wilde niet in bed

Schager Courant | 1935 | | pagina 7