Het jubileum van Feestweek in Engeland. KIJKEfl is KO0PEI1 tij CL0ECK ZES PERSONEN IN DE DONAU VERDRONKEN. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. VONNISSEN IN ATHENE. DE RAMP VAN DE ..ORANIA". GROOTE BOSCH- EN HEIDEBRAND. TEGEN HET PLAN VAN BEZUINIGING. Roekelooze automobilist. Vermist Duitsch vliegtuig. Maandag 6 Mei 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. 78ste Jaargang. No. 97!5 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen, 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. KONING GEORGE V. Londen een feestvierende sprookjesstad. - Hef grootste feest dat het Britsche Rijk ooit heeft gevierd. Den Oden Mei 1910 overleed Eduard VII van En geland en volgde zijn zoon George hem op als Geor- ge V. Vandaag viert dus de huidige Koning van En geland zijn zilveren jubileum en met den Koning .viert Londen en geheel Engeland het grootste feest mee, dat het Britsche Wereldrijk naar menschenheu- genis heeft gehad. Dit feest heeft al wekenlang op bijna alles in de hoofdstad van het Britsche Rijk zijn stempel gedrukt en vandaag staat Londen slechts in het teeken van de grootste plechtigheid, die sedert de Kroningsfeesten heeft plaats gevonden. De stad heeft zoowel overdag als 's avonds een sprookjesachtig aanzien. Straten en huizen zijn versierd met masten, vlaggen, doeken en bloemen, en de domineerende kleuren zijn het ko ninklijk blauw en goud. Op de meeste punten heeft de stad een prachtig aanzien, de stemming der be volking is geestdriftig en de uitbundigheid wordt slechts getemperd door de karakteristieke traditi- oneele Britsche waardigheid. De straten zijn versierd met honderdduizenden ech te bloemen. Hooge masten met veelkleurige wimpels en vlaggen staan langs de hoofdstraten opgesteld en zijn onderling verbonden door kleurige guirlandes. Langs de route die de feeststoet zal volgen, zijn tri bunes opgericht, die de kijklustigen een gunstige standplaats bieden. Reeds wekenlang stroomen de bezoekers uit de verste deelen van het Britsche Rijk, uit de verre koloniën en dominions en slechts weinige landen ter wereld hebben geen vertegenwoordigers naar dit feest gezonden. Het zijn menschen van bijne elk ras, van verschillende huidskleur, in verschillende klee- dij en verschillende talen sprekend. Gisteren en gisteravond hebben bovendien tiental len extra-ingelaschte treinen duizenden bezoekers uit de provincie naar Londen gebracht en daarnaast zijn andere duizenden met autobussen en auto's naar de hoofdstad gekomen, waar zich vanmorgen vroeg reeds alles concentreerde nabij de wegen, die de koninklijke stoet zou volgen. Velen hebben den nacht op straat doorgebracht. Alle hotels waren gisteravond tot de laatste plaats bezet, doch duizenden gaven er de voorkeur aan reeds des nachts een gunstige plaats te bezetten, voordat de groote drukte zou aanvangen. De stad bood trouwens de laatste nachten een prachtig aan zien met $ijn prachtige illuminaties, waarvan het schoonst uitkwamen de verlichting met schijnwer pers van de Westminster Abbey en de St. Paul's Kathedraal. Ondanks de overweldigende zondvloed van men schen heeft men kans gezien speciale maatregelen te treffen voor de duizenden kinderen, die zeker nog nooit een dergelijk schouwspel hebben gadegesla gen en daar misschien nooit meer getuige van zullen zijn. Langs den weg in afwachting van den feeststoet. De politie had heden morgen vroeg uitgebreide verkeersmaatregelen genomen, die o.a. inhielden, dat over een groote oppervlakte de straten, die toegang gaven tot de route,welke de verschillende stoeten zou den volgen, vanmorgen te half negen voor alle rijver- lcecr gesloten waren. Aangezien de jubileumfeesten minstens een week zullen duren, en de straatversie ring veertien dagen gehandhaafd blijft, zullen eiken avond gedurende drie uur de voornaamste straten in het West-End voor het rijverkeer worden gesloten. Allerlei eerste hulp-diensten zijn voor vandaag en voor de rest van de week gemobiliseerd, en vandaag alleen zijn vierduizend personen van den openbaren gezondheidsdienst en van verschillende eerste-hulp- diensten op verschillende plaatsen langs de route verspreid en zijn verscheidene ambulance-posten en medische hulpposten opgesteld. De menigte waarop men rekent is grooter dan men ooit in de Londen- sche straten heeft gezien. Eindeloos stroomende men- KONINGIN MARY. schen uit de stations van spoorwegen en ondergrond, en op sommige plaatsen is het gedrang angstwek kend. De eerste stoeten vertrekken. Voor tien uur reeds zal het wachtende publiek de eerste stoet te zien krijgen van de verschillende stoe ten, die vandaag langs den weg trekken. Te ruim toen uur vertrekt de stoet der minister presidenten van Buckingham-Palace om te half elf, nog voor de eerder vertrokken zware koets van den Speaker, bij de St Paul's aan te komen. In het eerste van de zes rijtuigen is de Britsche Eerste Mi nister Ramsay MacDonald gezeten, in gezelschap van zijn dochter Ishbel. In de volgende rijtuigen zitten de Eerste Ministers van Canada, deZuid-Afri- kaansche Unie, Australië, en Nieuw-Zeeland, de ver tegenwoordiger van ndië en de Eerste Ministers van Zuid-Rhodesia en Noord-Ierland. Inmiddels arriveerden per auto verschillende le den van de Koninklijke Familie, die niet in den feeststoet meerijden. De leden van het Koninklijk huis arri- veeren. Vervolgens zullen arriveeren de verschillende le den van het Koninklijk huis. De koninklijke stoet wordt voorafgegaan door afdeelingen van de Royal Horse Artillery en het corps dragonders, wier unifor men de fraaiste en meest bewerkelijke zijn van de vele fraaie uniformen van de Britsche weermacht. Hun pracht wordt echter geëvenaard door de uni formen van de koninklijke lijfwacht, die voltallig voorafgaat aan de zes rijtuigen, waaruit de ko ninklijke stoet bestaat. Tusschen het smettelooze wit' van rijbroeken en uitmonstering en het felle schar lakenrood der uniformen schitteren de blank gepo lijste kurassen. Reeds den geheelen morgen hadden tal van kerk klokken in het West End en in de City geluid, doch van het oogenblik dat het Koningspaar kort voor 11 uur Buckingham Palace verliet tot de aankomst voor de St. Pauls Cathedraal te ongeveer half twaalf, luidden met verdubbelde kracht practisch alle kerk klokken van Londen. De plechtigheid in de St. Pauls. In de groote St. Pauls kathedraal zal daarop de plechtigheid plaats hebben, waarbij twee duizend personen in het gebouw zullen zijn verzameld. De Aartsbisschop van Canterbury zal de feestrede uitspreken. De geheele plechtigheid wordt niet alleen in schier alle deelen van het Britsche Rijk en van de wereld uitgezonden, maar bovendien is zij buiten de St. Pauls te volgen door de dichte drommen wachten den. dank zij de op vele plaatsen opgestelde luid sprekers. Het volkslied aan het slot van de plech tigheid zal overal worden meegezongen en zich voortplanten langs de geheele route. Hiermede zal het eerste officieele gedeelte van het zilveren Jubileumfeest ten einde zijn en daarmee het begin van de groote feestweek in Engeland zijn in gezet. Na het vallen van de duisternis zal een keten van 2000 vreugdevuren over het geheele land ontvlammen. Het sein daartoe zal gegeven worden door het eer ste vreugdevuur in Hyde Park, dat door den koning zelf zal worden ontstoken door een druk op een knop in Buckingham Palace. Dit is de laatste offici eele plechtigheid op den Jubileumdag. Een doode, een ernstig gewonde. Met zeer groote snelheid tegen de boomen te pletter gereden. Sterke drank vermoe delijk weer de oorzaak. Ten Post (Gr.) 5 Mei. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks drie uur is een two-seater, waarin zich drie personen bevonden, afkomstig uit Delfzijl, onder de gemeente Ten Post met zeer groote snelheid tegen een boom gereden. De wagen sloeg dientengevolge nog tegen eenige andere langs het Damsterdiep staande boomen en bleef toen totaal vernield liggen. Van de drie inzittenden werden de 25-jarige ongehuwde Ch. Kamps, te Zeerijp, op slag gedood. De 27-jarige ongehuwde G. Gras uit Ruscher- brug werd ernstig gewond en moest naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen worden overge bracht. De derde inzittende, de chauffeur J. Tiche laar uit Delfzijl, bleef nagenoeg ongedeerd. Dr. Van der Heer uit Ten Post verleende de eerste hulp. Men vermoedt, dat sterke drank niet vreemd is aan dit ongeval. WEENEN: Bij Mitter-Arnsdori is gister een ongeluk geschied, dat zes menschen het leven heelt gekost, Een gezelschap van tien personen wilde in een boot de Donau oversteken, die op het oogenblik door den hoogen waterstand een sterke strooming heeft. De boot kapseisde en alle tien inzittenden vielen in het ijskoude wa ter. Slechts vier hunner konden gered wor den, de overige zes verdronken. Tot dusverre is slechts één lijk geborgen. Een gymnasiast, die gered werd, verloor bij dit ongeluk vader en moeder. Nasleep van de Grieksche woelingen. Venizelos bij verstek ter dood veroordeeld. ATHENE, 5 Mei (V.D.): De krijgsraad heeft een aantal leidende politici, die hebben deelgenomen aan of betrokken waren bij den laatsten opstand, bij verstek ter dood veroor- deeld. De ter dood veroordeelden zijn Veni zelos, generaal Piastiras, Tsanakakis en Koen doeros. De president van den senaat, Konatas, werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf; Kyria- kos Venizelos, de zoon van den autor intellec tualis van den opstand, tot 15 jaar. Geheel te wijten aan de Portugeesche „Loanda". Van paniek geen sprake. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan inzake de aan varing van het Nederlandsche stoomschip „Orania" met het Portugeesche stoomschip „Loanda", in de haven van Leixoes. De Raad is van oordeel, dat deze ramp ge heel te wijten is aan de schuld van het Por tugeesche stoomschip „Loanda", dat recht op de ten anker liggende „Orania" is afge varen. De „Loanda" is zonder boods de haven inge varen, terwijl zij wist, dat de haven voor haar gesloten was. Beide schepen, de „Orania" en de „Loanda" hadden liggen wachten om naar binnen te gaan en de „Loanda" heeft kunnen en moeten zien, dat de „Orania" naar binnen ging. Voor het optreden van de „Loan da" is moeilijk een verontschuldiging te be denken. Wat het verlaten van het schip betreft, is het vol komen en natuurlijk en begrijpelijk, dat er eenige consternatie is ontstaan onder de Portugeesche pas sagiers en bezoekers. De Raad neemt echter, in ver band met het feit, dat in den korten beschikbaren tijd alle passagiers en bezoekers en de geheele be manning veilig en wel zijn ontscheept, op de ver klaringen van de gehoorde getuigen en op de voor gelezen verklaringen van twee passagiers aan, dat niet van een papiek kan worden gesproken en dat, in het algemeen, de bemanning zich ordelijk en vol gens zeemansplicht heft gedragen. 2 a 400 H.A. verwoest. Vonken uit een locomotief de oorzaak. i Doetinchem. Gistermorgen omstreeks half twaalf heeft in de gemeente Hengelo (G.) op de grens der gemeenten Zelhem en Ruurlo een geweldige bosch- en heidebrand gewoed. Het vuur is het eerst opgemerkt ten Noorden van de Zevenwegen in de directe nabijheid van de spoorlijn RuurloDoetin chem. Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan worden aangenomen, dat het vuur is ontstaan door vonken uit een lo comotief van een passeerenden trein. Met groote kracht is het blusschingswerk aan gevat door politie en burgers. Omstreeks vijf uur was men door het stichten van tegenbranden het vuur meester. De schatting van de verbande opper vlakte loopt uiteen van 200 tot 400 H.A. Tal van autoriteiten waren op het terrein van den brand aanvvezig o.w. de Commisaris detr Koningin in de Provincie Gelderland en de burgemeesters van Zel hem. Doetinchem en Ruurlo. Twee boerderijen hebben ernstig gevaar geloopen, maar zijn toch nog behouden gebleven. Er is veel wild in de vlammen omgekomen. De verbrande bos- schen zijn eigendom van de heeren A. M. Helmich te Hengelo (G.) en de gebr. Passmann te Duisburg, eigenaren van het kasteel „Slangenburg" te Doetin chem. De bosschen van den heer Helmich zijn niet verzekerd. De brand was uren in den omtrek zicht baar. LAWINE IN SAVOYE. Parijs. Tengevolge van het smelten der sneeuw heeft zich bij St. Martin in Savoye op meer dan 2000 meter hoogte een lawine van aarde en rolsteen ge vormd, die langzaam afdaalt naar het dal. Een brug is vernield, terwijl de hoofdweg bedolven is over 'n lengte van 200 meter. MANIFEST VAN S.D.A.P. EN N.V.V. In de Vrijdag jl. gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van den ^Alge- meenen Raad uit S.D.A.P. en N.V.V. is, naar aanleiding van de nieuwe bezuinigings plannen van de regeering, besloten, als eer ste maatregel daartegen een manifest uit te geven, dat zich richt tot het Nederlandsche volk en waarin stelling genomen wordt te gen de voortzetting van de noodlottige poli tiek van de huidige regeering. Een adres aan de r.k. Tweede Kamer fractie en het bestuur der Kath. Staats partij. In een vergadering van de r.k. kiesvereeniging Reoht en Plicht te Beverwijk is besloten een adres te zenden aan de r.k. Tweede Kamerfractie en het bestuur der Kath. Staatspartij. Daarin wordt gezegd, aldus de „Tijd": Bij de verkiezingen, welke gehouden zijn voor de Provinciale Staten heeft onze partij haar krachtige positie weten te handhaven, dank zij het vertrouwen welke de katholieke kiezers in'de Katholieke Staats partij hebben gesteld. Men denke echter geenszins, dat de uitslag der verkiezingen als een goedkeuring van het beleid der huidige regeering is te beschou wen. Het dezer dagen ingediende bezuinigingsplan moet dan ook eerder den naam van „ellendeplan" dragen. Het laatste greintje sympathie voor deze regeering is hiermede weggevaagd. Ten zeerste wordt betreurd, dat dit plan mede onderteekend is door drie katho lieke ministers. Voor de verarmde arbeidende bevolking van ons land beteekent dit project een maximum van ver slechtering op sociaal en oeconomisch gebied, de werkloozen geven hiermede den laatsten snik; het brengt den middenstand tot wanhoop, terwijl onze uitgemergelde land- en tuinbouw deze groepen aan stonds als hun binnenlandsche consumenten zal aan treffen. Het lot van onze staatspartij zal in de toekomst afhangen van de houding onzer katholieke Tweede Kamerleden in deze aangelegenheid. De uiterst wel willende toon in de liberale kapitalistische groote pers mane tot de grootste voorzichtigheid. Wil deze regeering spreken over offers brengen, dan toone zij zich zelf eens flink en vrage deze of fers van diegenen, die nog niets geofferd hebben, zij taste de vaste lasten aan en niet met beloften, doch onmiddellijk en drastische terwijl zij verder ongemoeid late hen die reeds opgeofferd zijn. De wensch wordt hierbij dan ook uitgesproken, dat onze katholieke Tweede Kamerfractie het bezui nigingsplan in zijn huidigen vorm onverbiddellijk zal afstemmen. Dame ernstig gewond. Sterke drank niet vreemd aan het gebeurde. M u i d e n. 5 Mei. Ind en afgeloopen nacht werd een motorrijder, die in de richting Amsterdam reed, bij de Merwedebrug, door een auto geraakt, die van tegengestelde richting kwam. De motor kantelde, waarbij de motorrijder ongedeerd bleef. De duorijd ster viel op den grond en bekwam een hersen schudding. Zij is vervoerd naar het Burgerzieken huis te Amsterdam. Haar toestand is ernstig. De automobilist was doorgereden en veroorzaakte een half uur later bij Laren weder een aanrijding. Zijn auto werd in beslag genomen. Op één der banden van den auto ontbrak de naafdop. die bii Muiden gevonden is. Tegen den automobilist, die in be schonken toestand verkeerde, is proces-verbaal op gemaakt. Nader vernemen wij omtrent de aanrijdingen te Muiden en Laren, dat deze veroorzaakt zijn door de auto van den heer D. uit De Bilt. Deze kon. nadat hij nabij de Vredelaan te Laren met volle vaart te gen een vrachtauto was gebotst, door de politie wor den aangehouden. Uit het feit, dat de naafdop van een der banden, die ontbrak, te Muiden is gevonden, kwam men tot de conclusie, dat de heer D. ook het ongeluk te Muiden ha veroorzaakt. Tegen hem is door de politie van Muiden en door die van Laren procés-verbaal opgemaakt. Verpletterd in het Fichtelgebergte. De zeven inzittenden op slag gedood. Het Junker-vliegtuig, dat 30 April van Böblinger. bij Stuttgart naar Breslau was opgestegen en sinds dien verdwenen was, is gisterochtend in het Fichtel gebergte tegen den Sneeuwberg (den hoogsten top, 1052 meter) verpletterd gevonden. Vrouwen, die in de bosschen in die streek werk zaam waren, werden er door het Vrijdag verspreide bericht van het verdwijnen van het vliegtuig aan herinnerd, dat zij den 30sten April tegen den middag een krakend geluid gehoord hadden. Zij maakten daarvan melding en dit leidde tot het vinden van het vliegtuig. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het vliegtuig tengevolge van den dichten mist met den grond in aanraking moet zijn gekomen en daardoor veronge lukt. De inzittenden moeten onmiddellijk dood geweest zijn. De bemanning bestond uit een vlieginstructcur en twee leerlingen en aan boord bevonden zich als passagiers generaal-majoor Höring met vrouw en dochter en de eerste luitenant van het rijksluchtwa- pen Braun. KOUDE IN ITALIË. Rome. In Zuid- en Midden Italië is de tempera tuur in de laatste dagen sterk gedaald. Uit Apulie wordt een temperatuur gemeld van 1 graad onder nul, uit andore streken zelfs een van vier graden onder nul.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1