Einde der conferentie le Venetië. rzee te Rotterdam. begin I Berfeis' Buitenland (/rWüi/L WUOAde.eijk 4 Dinsdag 7 Mei 1935. Postrekening No. 23330 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst 7Sste Jaargang. No. 9716 COURANT. Int. Telef. No. 20 Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Problemen in Oost-Europa. Dictatuur-liquidatie in Joego-Slavië. Oostenrijk, Hongarije en Italië zijn voorloopig maar eens in de oude Dogestad met elkaar gaan praten, blijkbaar uit angst, dat straks op de Donauconfe- rentie te Rome, wel eens zulke groote verschillen naar voren zouden kunnen komen, dat Duitschland daarvan gebruik zou kunnen maken. En zoo was thans de beurt aan het schoone Vene tië, om huisvesting te verleenen aan eenige confe- reerende diplomaten. Deze Venetiaansche samenspreking ging, dat is zeer duidelijk, om de houding, die straks zou dienen te worden aangenomen ten aanzien van Oostenrijks intregiteit en van de Hongaarsche verlangens ten aanzien van de rechtsgelijkheid. Italië stond wel in een zeer moeilijke positie, daar hij natuurlijk moest zorgen z'n pionnen zoo danig te verzetten, dat hij in Hongarije de onmis kenbaar pro-Duitsche neigingen niet versterkte, ter wijl toch ook weer niet zooveel mocht worden toe gegeven, dat ruzie ontstond met de pas verworven vrienden, de Kleine Entente. •Dat deze conferentie, dus bepaalde, scherp gestel de, resultaten zou opleveren, was weinig te ver wachten. Het was slechts een onderonsje, een soort vóór vergadering, om de gezamenlijke houding te bepalen ten aanzien van het gecompliceerde vraagstuk in bet Donaubekken. Maar ook vooral zal het wel een Italiaansche po ging zijn geweest om een modus te vinden langs welke op den duur een samengaan tusschen over winnaars en overwonnenen, dus tiisschen de Kleine Entente eenerzijds en Oostenrijk-Hongarije ander zijds zal zijn te verkrijgen. Mussolini zet er alles cp, om te voorkomen, dat in het Donaubekken de clandestine herbewapening zich, in navolging van het Duitsohe voorbeeld, zal voltrek ken. Hij wenscht dringend vrede in Europa. Afrika roept hem! Als straks het militair avontuur in het donkere werelddeel wordt ondernomen, dan moet Rome er zeker van zijn, voldoende dekking in den rug te hebben. REGEERINGSSUCCES IN JOEGO-SLAVIë. Zuid-Slavië is een land, dat reeds sinds jaren de zegeningen der dictatuur deelachtig is geworden, maar toch liever weer terug wil naar het parlemen taire stelsel. Reeds de vermoorde Koning Alexander begreep, dat zijn dictatuur spanningen opwekte, die wel eens funest konden blijken voor zijn dynastie en hij had dan ook herhaaldelijk den wensch te kennen gege ven óm geleidelijk aan het parlementaire stelsel weer in te schakelen. Zijn opvolgers hebben de door hem uitgestippelde lijn consequent gevolgd en zoo zijn thans de Joego- Slaven, na jarenlange politieke onmondigheid, we der ter stembus getrokken. Het is reeds thans zeker, dat de regeeringspartij van Jeftitsj een groote overwinning heeft behaald, doch een dergelijk resultaat was met zekerheid te verwachten. De niet-geheime stemming, het ergerlijk geknoei met de lijsten, het gevangen zetten van oppositie leiders, dit alles moest de machtige regeeringspartij de meerderheid geven. Of het resultaat dezer verkiezingen echter een werkelijke afspiegeling is van de volkswil, mag met recht worden betwijfeld. De eenheid, die tijdelijk door den dood van den Koning was bereikt is weggevaagd en in plaats daar van ontwaren wij een toestand van verdeeldheid en agitatie, die weinig vertrouwen geeft voor de toe komst. Weer te meer worclt door de knoeierijen en de terreur bij deze verkiezingen bewezen, dat de erfe nis der dictatuur moeilijk is te liquideeren. Er is veel bij, dat men onder het voorrecht van boedelbeschrijving zou willen aanvaarden. Maar dat gaat helaas niet. Een volk boet altijd ten volle voor de fouten van zijn regeerders en van zichzelf. Koningin Astrid naar Noordwijk. Voor enkele weken in den a.s. zomer. Blijde gebeurtenis op komst. Uit Brussel meldt V.D., dat Koningin Astrid dezen zomer enkele weken te Noordwijk zal doorbrengen, om daar, evenals haar kinderen, de Nederlandsche taal, welke zij met haar Vlaamsche onderdanen „sierlijk" wenscht te kunnen spreken, geheel mach tig te worden. Officieus wordt hieraan toegevoegd, dat Koningin Astrid in verwachting verkeert van een blijde ge beurtenis, welke zich einde November of begin De cember zal voltrekken. Opnieuw aardbeving in Anatolie. Groot aantal huizen volkomen verwoest. Reuter meldt uit Istanboel: In Oost-Anatolië heeft opnieuw een lievige aardbeving gewoed. Een groot aantal huizen werd volkomen verwoest, en meer dan 150 huizen gedeeltelijk. alleen hel beste voo Uw gezondheid:^ Ibayer) Aspirin Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. De ontvoering van jacob. De Duitsche regeering aanvaardt de door Zwitserland voorgestelde arbitrage. Het Zwitsersche ministerie van buitenlandsche za ken heeft gister aan de Zwitsersche pers medege deeld, dat het Duitsche departement van buitenland sche zaken de nota van 4 Mei aan den Zwitserschen gezant te Bern heeft ontvangen en dat de Duitsche regeering zich vereenigt met het Zwitsersche voor stel om de zaak-Jacob door een arbitrage-procedure te regelen. De Zwitsersche en Duitsche regeering zul len thans overleg plegen over de formuleering van een arbitragecompromis en over de keuze van de drie gemeenschappelijk te benoemen scheidsrechters Een ontwerp van arbitrage. In het politieke departement is gistermiddag in een conferentie, onder voorzitterschap van bondsraad Motta, het ontwerp opgesteld van een arbitrage in de affaire-Jacob. Het ontwerp wordt den Bondsraad ter goedkeuring voorgelegd en daarop aan de Duit sche regeering voorgelegd. Daarin wordt overeen komstig het Duitsch-Zwitsersche arbitrageverdrag van 3 December 1921, de benoeming voorgesteld van 5 arbiters, waarvan één een Zwitser en één een Duitscher moet zijn. Beiden moeten door hunne re-, geeringen benoemd worden, terwijl de drie anderen in gemeenschappelijk overleg moeten worden gezocht in staten, die niet bij de aangelegenheid betrokken zijn. Mocht een overeenstemming inzake de arbitrage of de benoeming der gemeenschappelijk aan te stel len arbiters niet tot stand komen, dan hebben zoo wel Zwitserland als Duitschland het recht zich te wenden tot het Internationale Hof voor permanente justitie in Den Haag. De Joodsche immigratie in Palestina. In 1934 het record van 50.090 bereikt. Londen. Bij de opening van het congres der Zionistische federatie voor Groot-Brittannië en Ier land werd een rapport overgelegd, waarin wordt me degedeeld, dat de Joodsche immigratie in Palestina in 1934 het recordcijfer van 50.000 bereikte. Het aantal Joodsche inwoners van Palestina wordt thans in totaal op 325.000 geschat. Derhalve is thans ongeveer 25 pet. van de bevol king Joodsch, een veel hooger percentage dan in eenig ander land ter wereld, en een verdere stij ging van dit aantal is te verwachten. De beperkende immigratie-politiek van de regee ring had een te kort aan arbeidskrachten tengevolge gehad en naar de Zionisten overal ter wereld hoop ten, zal deze politiek aanzienlijk worden gewijzigd, zoodat de op het oogenblik nog gunstige economische ontwikkeling van het land niet onnoodig behoeft te worden gestoord. Twee meisjes door militairen-motor aangereden. Ze fietsten door een militaire colonne heen. Gisterenmorgen omstreeks kwart, over acht heeft op den Jutphaasschen Weg te Utrecht een vrij ern stig ongeluk plaats gehad. Twee dienstboden, die met haar rijwiel uit de Waalstraat kwamen, op weg naar haar betrekking, wilden links om den Jutphaasschen Weg oprijden. Daar passeerde juist 'n militaire co lonne, vrachtwagen van de luchtdoelartillerie en hos pitaalwagens. De wagens reden op eenigen afstand van elkander, maar zóó, dat volgens de militaire voorschriften (ten hoogste 20 M. ruimte) de „colonne" nog behouden bleef. Beide meisjes dachten nog door den stoet heen te kunnen rijden en zijn waarschijn lijk in de meening geweest, dat zij, als van rechts komend verkeer, voorrang moesten hebben. Bij het passeeren door de colonne zijn zij gegre pen door een militairen motorrijder, die juist naar den kop van den stoet wilde rijden. Een der meisjes brak daarbij een been, de andere had ernstige inwendige kneuzingen bekomen. Luid gillend werden zij terzijde van den weg gedragen, waar een militaire arts,, die in den stoet medereed, de eerste hulp verleende. Daarna werden zij naar de Academische Klinieken overgebracht. Haar rijwielen waren geheel vernield. Het motorrijwiel moest even eens op een vrachtauto worden weggebracht. De be rijder had een wonde boven zijn rechteroog. Hij werd in het militaire hospitaal opgenomen. Prof. Veraart uit het politieke leven. Afgetreden als voorzitter van de Kath. Dem. Partij. Naar gemeld wordt, heeft prof. dr. J. A. Veraart besloten, zich geheel uit het practische politieke le ven terug te trekken. De uitslag van de verkiezingen der Prov. Staten heeft hem er van overtuigd, dat langs den gekozen weg voor de verwezenlijking van zijn politieke denkbeelden niets is te bereiken. Hij heeft dan ook aan het partijbestuur van de katho liek-democratische partij, onder dankzegging voor de ondervonden medewerking en het geschonken ver trouwen, bericht, dat hij het voorzitterschap van die partij neerlegt. Huiselijke twist. De gloeiende pook in het geding. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft te Oss een ernstige huiselijke twist plaats gehad, waarbij een vrouw deerlijk is gewond. Omstreeks half 1 werd de hulp van de marechaussee ingeroepen in de wo ning van den heer T. aan den Heeschenweg. Het bleek, dat de huisvrouw ernstige verwondingen aan den hals had opgeloopen. Er was des nachts oneenig- heid ontstaan, waarbij T., zijn vrouw en een broer betrokken waren geweest. De twist was zoo hoog ge- loopen, dat men elkander te lijf was gegaan. Tijdens de vechtpartij moet een der mannen de vrouw met een gloeiende pook hebben mishandeld. De vrouw had ernstige brandwonden in den nek. Zij moest on der dokters behandeling worden gesteld. Een geheel complex platgebrand. De opslagplaatsen en wagenremises van een verhuisinrichting totaal ver woest. - Het vuur met 34 stra len bestreden. ROTTERDAM, 6 Mei: Gisterenmiddag om even drie uqr is in het Oostelijk gedeelte van de binnenstad een uiterst zware en ge vaarlijke brand uitgebroken. De brand woed de in de wagenremises en opslagplaatsen voor inboedels van de firma W. Moll, welke firma haar hoofdingang heeft aan de Lange Waranda 3034. De remises en opslagplaatsen waren een grillig ge bouwencomplex met steenen muren en verder hoofd zakelijk van hout opgetrokken en dit complex werd ingesloten door de huizen van de Lange Waranda, van de Willemstraat en van de Oosterstraat en aan den achterkant door de suikerfabriek van de firma Lemm en Co. De oorzaak van den brand is onbekend. Beneden in een der remises moet hij zijn begonnen en daarna met groote snelheid zijn uitgebreid door de remises en verder naar de opslagzolders daarboven. Alle huizen in de omgeving liepen groot gevaar. Een trac tor kon men nog net bijtijds naar buiten brengen, maar andere verhuiswagens, waarvan er drie gela den waren, waren reeds geheel door het vuur aan getast. De inboedels daarvan waren niet verzekerd. Op de verschillende bergzolders bevond zich een groot aantal opgeslagen inboedels. In dit alles vond het vuur gretig voedsel. Het geheele complex, remises en opslagplaatsen is ingestort en platgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt, doch is niet op te geven want alle papieren en bescheiden betreffende de opgesla gen inboedels zijn verloren gegaan, zoodat op hel oogenblik ook niet valt op te maken, hoeveel inboe dels er verbrand zijn. Vaststaat, dat het een groot aantal is geweest. De brandweer heeft al dadelijk na het uitbreken van den brand groot alarm gemaakt in verband met het groote gevaar, dat de geheele omgeving liep. Behalve een groot aantal slangenwagcns verschenen op het terrein van den brand zes motorspuiten, en de machinale ladder, die alle aan deblussching deelnamen. Er werd na eenigen tijd gewerkt met ee:i dertigtal stralen, waarvan 14 van de motorspuiten. Al dadelijk was gebleken, dat het onmogelijk was liet pand van de firma Moll te behouden. De taak van de brandweer was bovendien zeer moeilijk, om dat men het ingebouwde pand niet kon benaderen en een zeer dikke rookontwikkeling bovendien zeer belemmerend werkte. Het dak stort in. .Na eenigen tijd stortte het dak van het pand der firma Moll met donderend geraas in. Alle aandacht moest men toen eerst schenken aan de panden aan de Lange Waranda, de Willemstraat en de Ooster straat en de fabriek van de firma Lemm en Co. Aan de Lange Waranda moest een groot aantal woningen ontruimd worden. Eenige hiervan hebben brand schade bekomen, maar dank zij het krachtige optre den van de brandweer beperkte zich deze brandscha de tot enkele uitgebrande kamers. Daarna liepen de woningen in de Oosterstraat het grootste gevaar. Een handel in lompen* moest worden leeggeruimd. Een pakhuis, waarin veel tabak was opgeslagen, werd eveneens ontruimd en een aantal woonhuizen werd ook leeggehaald. Vier panden in deze straat kregen een betrekkelijk lichte brandschade. De fabriek van de frima Lemm heeft men tegen het vuur weten te beschermen. De panden in de Wil lemstraat, die ook ontruimd werden, hebben slechts lichte brandschade bekomen en bleven verder ge spaard, wat te danken is aan een dikke blindmüur, die dit huis afscheidt van het pand van de firma Moll. De nablussching van den brand werd nog uren voortgezet. Tijdens den brand zijn enkele brandweer lieden licht gewond. Behalve brandschade in de genoemde straten heb ben vrijwel alle huizen zeer groote waterschade be komen. De leiding van het blusschingswerk berust te bij hoofdman Bakker, die werd bijgestaan door een aantal andere hoofdlieden. De Geneeskundige dienst had voorzorgsmaatrege len genomen onder leiding van den directeur dr. Feissen en de politie had zeer uitgebreide maatrege len genomen om de geheele omgeving met bereden politie en politie te voet af te zetten. Wij vernemen nog, dat de firma Moll betrekkelijk laag verzekerd is. Maak er goede legsters van door ze te voederen met Bertels' Oliefabrieken N.V. A'dam Motorfiets te water. De bestuurder gered. Gisteravond om ongeveer kwart over acht is op de Loosduinschekade in Den Haag ter hoogte van perceel 149 een politiemotor met zijspan te water gereden, gelukkig zonder dat daardoor ernstige on gelukken zijn veroorzaakt. Deze motorfiets werd bestuurd door den 39-jarigon agent H. G. B. van het bureau v. d. Vennestraat en reed op de Loosduinschekade in de richting van Loosdüinen achter een vrachtauto, waarop naast den bestuurder van dit vervoermiddel had plaats ge nomen de agent uit het zijspan van den politiemo tor, teneinde de remmen van den vrachtauto welke door .de politiemannen was aangehouden, te contro leeren. Plotseling remde de vrachtauto krachtig en de onmiddellijk daarachter rijdende bestuurder van den politiemotor zag zich voor de keus geplaatst, om óf tegen de vrachtauto op te rijden, óf om op een of andere wijze uit te wijken. Hij koos dit laatste, doch door zijn daarbij aange wend krachtig remmen kwam de motor te slippen en voordat de bestuurder het kon verhinderen, reed hij met zijn motor naar links in het water. Onmiddellijk sprongen eenige voorbijgangers in 't water om den agent hulp te verleenen, en als een bijzonderheid kan hierbij worden vermeld, dat het aan een echtgenoote van een zijner collega's de 29- jarige mevr. Schipper, wonende aan de Troelstra- kade, is mogen gelukken den drenkeling aan wal te brengen. Mevr. S. had juist Zaterdag j.1. haar diplo ma zwemmend redden van drenkelingen behaald. De motorbestuurder is door den geneesk. dienst ter observatie naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. De motorfiets is door den kraanwagen uit het water gehaald. imifllfllo Ten onrechte opgesloten. Generaal Tonnet in zijn eisch ontvankelijk verklaard. Een commissie van deskun digen benoemd. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren vervroegd uitspraak gedaan in de civiele procedure van gcp. luitenant-generaal Tonnet tegen dr. Schnitzler, die als psychiater een advies had afgegeven aan de rechtbank te Zutphen, tengevolge waarvan generaal Tonnet eenigen tijd in een krankzinnigengesticht op gesloten is geweest. De rechtbank verklaarde den eisch van generaal Tonnet, strekkend tot het verzoek van een schade loosstelling, ontvankelijk, en verwierp hot verweer van dr. Schnitzler. De rechtbank achtte hem tenslotte aansprakelijk voor de schade door generaal Tonnet geleden, indien dr. Schnitzler op onverantwoordelijke wijze een medische verklaring zou hebben afgegeven. De rechtbank heeft nu drie deskundigen benoemd om haar voor te lichten omtrent de vraag of de wijze van het onderzoek, zooals dr. Schnitzler dat had in gesteld, onverantwoordelijk was, of dat het onverant woordelijk moest worden geacht de bewuste verkla ring af te geven en den generaal op te laten sluiten in een kankzinnigengesticht. Tot deskundigen zijn benoemd prof. dr. L. Bou- man, Utrecht, prof. dr. H. C. Rümke, Amsterdam en dr. H. v. d. Hoeven, Utrecht. Conflict in de afd, der SDAP te Grootschermer. De candidatenlijst voor de gemeenteraads* verkiezing niet naar ieders zin. In de vergadering van de afdeeling der S.D.A.P. werd tegen het advies van het bestuur als no. 1 op de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen geplaatst de aftredende wethoudster, bekend uit de zaak betreffende knoeierijen bij sleunverleening en werkverschaffing, waarbij zij tot een boete van f25 werd veroordeeld. Deze candidaatstelling was velen leden niet naar den zin, waarom zij als lid der af deeling bedankten en een arbeiderskicsvereeniging oprichtten, die nu met eigen candidaten zal uitko men.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1