Woensdag 8 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9717 Nederlaag voor Roosevelt. ROTTERDAM VRAAGT HULP. Gebruik van Melk= en Zuivelproducten. Propaganda-bijeenkomst te Alkmaar. Fransche pers tegen Moskou. DE DRUKTE TE LONDEN. PRUIMTABAK DE DUITSCHE BEWAPENING. Inbreker gearresteerd. O MEER BINNENLANDSCH GEBRUIK VAN MELK EN ZUIVELPRODUCTEN. De gistermiddag gehouden bijeenkomst te Alk maar door de Propaganda-Commissie van het Crisis-Zuivel-Bnreau voor Noord-Holland, was druk bezocht. De bedoeling van deze bijeenkomst was pro paganda te maken voor meer binnenlandsch ge bruik van Melk- en Zuivelproducten. Door den heer Geluk, voorzitter van de Pro paganda-Commissie van het Crisis-Zuivelbureau te Den Haag werd een inleiding gehouden die met groote aandacht werd gevolgd. De organisatie van de prop ag and a-campagne is er op gericht om in korten tijd met beperkte mid delen tot gunstige resultaten te komen. Op een aangename wijze moet de aandacht van het con- sumeerend publiek op onze melk- en zuivelpro ducten gevestigd worden. Na de inleiding van den heer Geluk werd nog een geanimeerde gedachtenwisseling gehouden. Uitvoerig verslag volgt in ons nummer van morgen. Visa aan eenige journalisten, die Laval naar Moskou zouden vergezellen, ge weigerd. Het sovjet-Russische gezantschap te Parijs heeft geweigerd de visa te geven voor de paspoorten van de redacteuren van de „Matin", „Jour" en „Candide", die den minister van buitenlandsche zaken naar Moskou zouden vergezellen. Als gevolg daarvan nam de „Echo de Paris" onmid dellijk het besluit om zich solidair te verklaren met de getroffen bladen en Pertinax, die ook naar Mos kou zou gaan, te Parijs te houden. In den loop van den avond werd bekend, dat de Parijsche pers besprekingen houdt om he^oorbeeld van de „Echo de Paris" te volgen en aldus de reis van Laval te boycotten. De „Matin" publiceert een uitvoerige verklaring, waarin het blad zegt, door de weigering zeer vereerd te zijn, daar die een getuigenis is van de onafhanke lijkheid van het blad. Ongetwijfeld had men iets te verbergen en was men bang dat de „Matin" dit zou zien. In politieke kringen wordt de weigering voor een onverstandigen zet gehouden en gelooft men, dat nog wel een oplossing zal worden gevonden, aangezien men ook te Moskou wel zal begrijpen, hoe onaange naam dit conflict voor Laval moet zijn. DE BELGISCHE PRINS EN PRINSES. Koningin Astrid komt niet te Noordwijk logeeren. Naar het Hdbld. van de meest bevoegde zijde ver neemt, zullen de Belgische koningskinderen, Prins Boudewijn en Prinses Charlotte, eind Juni te Noord- wijk komen en daar verder gedurende de maanden Juli en Augustus blijven. Het ligt dit in tegenspraak met het V.D. be richt in het nummer van gister niet in de be doeling, dat Koningin Astrid eenige weken te Noord- wijk zal komen logeeren. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 u.: 775 m.M. Temperatuur: 11 gr. C. is 52 gr. F. Wind: Noord-Oost. Verdere vooruitzichten: Kans op regen, verder wei nig verandering. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOp.GZIJDE E 103. SCHAGEN. Congres besluit tot uitkeering aan oud strijders. Ondanks de bedreiging van president Roosevelt, 'dat hij zijn veto zoo noodig zou uitspreken, indien het Congres de wet tot onmiddellijke uitkeering van ëen bonus aan de oudstrijders, zou aannemen, heeft thans de Senaat na het Huis van Afgevaardigden Öe desbetreffende wet met groote meerderheid van klemmen aangenomen. Hoewel het niet aan te nemen Is, dat president Roosevelt aan zijn veto-bedreiging geen gevolg zal §e'vcn, is deze houding van het Congres toch een .nieuwe tegenslag voor. Roosevelt, al wordt dan ook gemeld, dat de regeeringstrouwe Senatoren uit tac tische overwegingen vóór het wetsontwerp hebben gestemd. Hoover becritiseert Roosevelt. „De Ver- eenigde Staten zijn niet bereid zich in een nationalen dierentuin te laten meta morfoseeren." De Amerikaansche ex-president Hoover heeft op Ccn te San Francisco gehouden conferentie voor so ciale hulp bittere critiek uitgeoefend op de politiek van Roosevelt, wien hij verweet de vrijheid der bur gers te knevelen. Hoover verklaarde, 'dat de Vereenigde Staten, het geenszins verdienen en ook niet bereid zijn, zich te laten metamorfoseeren in 'n „nationalen dierentuin, waar de individuen worden geclassificeerd en van bordjes voorzien en waar zij door wakers worden ftchterna geloopen en als kinderen behandeld." Met dergelijke methoden (bedoeld is de in de KR.A. neergelegde economische politiek) kan men misschien een doode ordening bereiken, doch nooit een volk bestaande uit vrije individuen, scheppen. Katholieke rijksambtenaren adviseeren niet deel te nemen aan het georganiseerd overleg. In de gister te 's-Hcrtogenbosch gehouden jaar vergadering van de landelijke groep III van de Al- gemeene R.K. Ambtcnarenvereeniging, welke groep omvat de ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen; registratie en domeinen; hypo theken en kadaster, is het bezuinigingsplan der re geering ter sprake gekomen. In de ochtendzitting is een motie-Tilburg aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de in genoemd plan vervatte salarisverlaging zoo fnuikend is, dat ze als verwerpelijk moet worden be schouwd. In de middagvergadering is na afhandeling der agenda deze aangelegenheid in tegenwoordigheid van den algemeenen voorzitter der A.R.K.A. dr. Sweens andermaal ter sprake geweest. Besloten werd het hoofdbestuur van A.R.K.A. te adviseeren aan het overleg inzake bedoelde salarisverlaging niet deel te nemen. Alg. Hdbld. NEDERLANDER BEROOFD TE ANTWERPEN. Voor een waarde van f6500. Gisteren omstreeks middernacht is op een tram rijtuig tusschen de Oost- en Centraalstations to Ant werpen, ten nadeele van een diamantmakelaar te Amsterdam, een brieventasch geroofd, inhoudende 7 partijen ruwe diamant, ter waarde van circa 6500 gulden. Gevolgen van de devaluatie der Belga en andere maatregelen in het buitenland. Gisteravond hebben te Rotterdam zes deskundigen op het gebied van de scheepvaart een ticn-minuten- toespraak gehouden over de gevolgen voor de Maas stad van de devaluatie der Belga en andere buiten landsche maatregelen, die een noodtoestand in Ne derlands eerste haven teweeggebracht hebben. Deze bijeenkomst, die onder leiding stond van prof. dr. Z. W. Sneller en bedoeld was als een demonstratie van den nood der stad, had ook van officieele zijde groo te belangstelling; de ministers van Financiën, Water staat, Economiscne en Sociale Zaken hadden verte genwoordigers gezonden. In de redevoeringen werd er o.a. op gewezen, dat •met onverdeelden steun van het geheele volk, voor gegaan door de regeering, Rotterdam wereldhaven kan blijven. Regeeringssteun mag niet uitblijven, wil de stad geen doode haven worden. AANTAL KATHOLIEKEN IN DE VER. STATEN. Tot meer dan 20)4 millioen gestegen. New York. Volgens het officieele Katholieke an- nuarium is het aantal Katholieken in de Ver. Staten met meer dan 200.000 in hot afgeloopen jaar toege nomen en dus gestegen tot meer dan 20)4 millioen. JTot ver na middernacht bijna geen doorko men aan.Ministers bekijken de nachte lijke drukte vanuit een vliegtuig. De drukte tijdens de jubileumfeesten te Londen is enorm. Gisternacht was de menigte in de verschillen de straten zoo groot, dat er van veel beweging, bijna voortschuifelen, gen sprak6 was, maar waar eenigs- zins plaats openkwam, vooral na middernacht, werd de bewegelijkheid grooter, aldus de Londensche corr. van de N.R.Crt. Dan werd op de gewone wijze gehost en gedanst en geschreeuwd en gelald. Vele jongelie den waren in maskeradepakjes verschenen. Juffrou wen hadden van de warmte of om andere redenen badpakjes aangetrokken. Men was rijk voorzien van papieren slingers, kabaaiinstrumenten en dergelijke nuttige zaken en aldus werd de nacht geheel wat men er van had kunnen verwachten. Om half twee was bij voorbeeld Piccadilly Circus nog stampvol met luidruchtige menschen. De auto's hadden het hard te verantwoorden. Op sommige punten konden de politie-agenten het in hun pogingen om den auto's een kans te geven, tegen de menigte niet op en moesten zij het opgeven. Ver schillende malen werd de brandspuit uitgeroepen, maar ook deze kon, ondanks al haar harde signalen niet vooruit en een van hen moest zelfs twintig mi nuten wachten .voor zij verder kon. f Hiér en daar klommen dozijnen feestvierenden op 'dq daken van de taxi's om van daar des te beter te kunnen juichen en gillen. .In de gedachte, dat het later in den nacht iets stiller zou worden, kwamen nog lang na twaalf uur menschen uit de voorsteden onkel om te bevinden, dat het er drukker dan ooit was. Ook vannacht is het'Hype Park open gebleven en daar zaten dan ooit duizenden en duizenden van de vermoeienis te be komen. Het verbod van autosignalen werd al of niet nood gedwongen met voeten getreden. Bij al het andere kabaal hoorde men voortdurend het claxongekrijsck van tot razernij van ongeduld gedreven autobestuur ders. In Hyde Park was het omstreeks half tien natuur lijk het drukst. Daar werd door een druk des Konings op een electrisch knopje het groote bakenvuur afge stoken. De menschen vielen er te gezetter ure bij dozijnen flauw, iets waarmee zij trouwens den heelen dag en nacht ijverig bezig geweest zijn, want er moe ten niet minder dan zevenduizend gevallen van flauwvallen behandeld zijn. Toen het vuur eenmaal ontbrand was, wachtte men tot het uitgebrand was, hetgeen vele uren duurde. Toen het eindelijk op doo- ven stond, trokken honderden menschen er stukjes hout uit, om dezelve als aandenken te bewaren. De bioscopen zijn tot drie uur in den nacht open gebleven. Daar kon men den jubileumsstoet dus tot laat in den nacht nog gaan aanschouwen. Het spreekt haast vanzelf, dat zeer veel menschen uit de voorste den niet meer naar huis konden en dus op Hyde Park aangewezen waren. MacDonald, Londonderry en familieleden hadden het idéo gehad om het nachtfeest om één uur van epn vliegmachine uit te bekijken. De tocht duurde tachtig minuten en tusschenbeide moet. het vliegtuig vrij dicht over de daken gevlogen hebben. Heel Londen viert feest. Ook de mindere wijken blijven niet achter. Voor de jeugd worden spelen en feestmaaltijden georganiseerd. Een kijkje in Maynard Street. BRANDCATASTROFE BIJ DELHL Honderdvijftig huizen in asch gelegd. Sïmla (Rritsch Indië). In het op 20 K.M. van Delhi gelegen plaatsje Mehroli zijn 150 huizen door brand vernield. Ook aanzienlijke voorraden tarwe, en veevoeder werden door de vlammen verteerd. Talrijke bewoners zijn dakloos en hebben al hun -have en .goed verloren. De „Normandie" in zijn element Het ontzaglijke nieuwe Fransche mailschip verlaat de haven van St Nazaire op weg naar Le Havre. piet Pruim Peinst Of ïk onder in de grond graaf Of 'k zit boven op het dak, Of ik timmer, sjouw of metsel, BLACK-BOY is mijn pruimtabak. GESAUSDE ZWARE Vragen in het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis werd gister Sir John Simon door den liberalen afgevaardigde Geoffrey Mander gevraagd, of in geval Duitschland eenige verandering maakte in de regeling omtrent de ge demilitariseerde zone onder het verdrag van Versail- les, moest worden aangenomen, dat Engeland on middellijk met zijn geheele gewapende macht Frank rijk te hulp zou komen onder de verplichtingen van he^ verdrag van Locarno, Sir John antwoordde, dat de omstandigheden waaronder Groot-Brittannië vol gens de bepalingen van het verdrag van Locarno zijn verplichtingen moest nakomen, duidelijk in dat verdrag waren omschreven en dat verder het Brit- sche standpunt in de Anglo-Italiaansche verklaring van Stresa was uiteengezet. De regeering voegde hieraan toe, dat zij zich houdt aan de verplichtingen van het verdrag en indien dit noodig mocht zijn, de ze verplichtingen getrouw zal nakomen. Ramsay MacDonald, hedenmiddag in het Lager huis ondervraagd over den omvang van de Duitsche luchtmacht, zeide, dat de regeering er zeer op ge steld was het Huis en het land alle inlichtingen te geven, die zij bezat, over de ontwikkeling van het Duitsche luchtwapen. Dit kon echter niet behoorlijk in den vorm van een witboek worden gedaan, maar hij beloofde in het a.s. debat een zoo volledig mogelijke verklaring daar over te zullen afleggen. In het Ho.ogerhuis werd door een motie van den „Labour-peer" Dickinson een debat uitgelokt over do mogelijkheid van onderhandelingen op voet van ge lijkheid met Duitschland omtrent bewapeningsquaes- ties. Lord Stanhope, die het standpunt der regeering toelichtte, beantwoordde de sprekers, die voor het Duitsche standpunt opkwamen door te zeggen,' dat de Britsche regeering die in Duitschland weinig sympathie voor haar voorstellen vindt, gaarne van Duitschland constructieve voorstellen zou vernemen waarover onderhandeld zou kunnen worden. Bloedsporen wezen de politie den weg. De Culemborgsche politie heeft Zondagavond een goede vangst gedaan. Omstreeks negen uur zag een buurvrouw een man op verdachte wijze over een muur klimmen; even daarna zag zij den man in den manufacturenwinkel van den heer P. en K, aan de Gouberdingerstraat, terwijl de bewoners afwezig waren. Toen de inbreker zich ontdekt zag, vluchtte hij hals over kop den winkel uit, de stad in. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die ter plaatse een onderzoek instelde, waarbij werd vast gesteld dat de inbreker zich had verwond, daar over al bloedspatten werden gevonden. De winkellade, die ongeveer f 50 bevatte, was nog niet verbroken, terwijl een beurs met f 5 onaangeroerd op de toon bank lag. De commissaris van politie vond in een en ander aanleiding om in een pand in de Binnenmolenstraat een huiszoeking te gelasten. Daar werden eveneens bloedsporen gevonden, in de gang en op de trap, terwijl een der zoons, de 22-jarige A. V., een versche snijwond aan een vinger bleek te hebben. Hij werd gearresteerd en naar het politiebureau gebracht, waar hij de inbraak bekende. Hij werd hierop in ar rest gesteld. De politie heeft gegronde vermoedens, in dien persoon tevens een der daders te hebben van de laatste te Culemborg gepleegde inbraken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5