Landbouwsteun in de Eerste Kamer. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Noodzakelijkheid toegegeven. Hongersnood dreigt in Illinois. Groote boschbranden. Het politieke afscheid van prof. Veraart. Dreigende hongersnood in Zuid-Afrika. WARMENHUIZEN VERGADERING L.T.B. De L.T.B. afdeeling Warmenhuizen, vergaderde Maandagavond in het Patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer W. Dekker opende met den chr. groet en heette allen hartelijk welkom. In het korte openingswoord herinnerde spr. aan de extra uitkeering voor Noord-Holland, waarvoor spr. zeer erkentelijk is. Een woord van dank aan den Minister, aan het Hoofdbestuur van den L.T.B. en aan het Bestuur van de C.V.V. is hier zeker op zijn plaats. De voorzitter doet vervolgens mededeeling van de benoeming van den heer K. Molenaar als lid van het Dag. Bestuur van de C.V.V. Tevens worden de leden er op attent gemaakt dat de onlangs ontvangen toe slag door den betaalmeester geboekt wordt op het oude boekjaar. De tuinders worden aangeraden ter voorkoming van verschil, het evenzoo te boeken: De voorzitter brengt vervolgens de agenda van de algemeene vergadering der C.V.V. ter sprake en leest de rekening en verantwoording van den pen ningmeester der C.V.V. Bij den post ontvangsten onderhandsche verkoop bespreekt de heer K. Mosch het bonnensysteem, en speciaal zooals het hier in Warmenhuizen wordt toe gepast. Z.i. wordt in bepaalde periodes van het jaar te veel bonnen afgegeven. Het vandaag koopen en morgen leveren bestrijdt spr. ten zeerste. Volgens den heer Mosch gebeurt dit aan den Langendijk lang niet in dien mate. Het beperken van het bonnenaf- geven is zeer aan te bevelen in het belang van de tuinders. Hierna wordt de geestelijke adviseur ter vergade ring verwelkomt. Hierna komen de ingediende voorstellen voor de algemeene vergadering der C.V.V. ter sprake. Inzake het voorstel van den L.T.B., afd. Tuitjehorn om bij groote aanvoeren meer dan tot heden is geschied, een gedeelte uit den markt te nemen, was de ver gadering van oordeel, het prea-advies van het Cen traal Bestuur te moeten volgen. In den breede werd hierover van gedachten gewisseld. Bij voorstel 6 van de afd. Tuitjehorn van den L.T.B. en bij voorstel 7 van de ver. „Groenteteelt", beiden inzake het boycotten van sommige bedrijven, kwam duidelijk naar voren, dat de L.T.B., afd. War menhuizen met deze voorstellen niet accoord gaat. Vreemd werd het gevonden, dat de L.T.B. afd. Tuit jehorn een dergelijk voorstel heeft ingediend. De overige ingediende voorstellen verwekten hoe genaamd geen discussies. Hierna hield de geestelijke adviseur een korte, maar kernachtige inleiding. Daar de rondvraag niets opleverde sloot de voorzitter deze vergadering met den christelijken groet. WINKEL Maandagavond vergaderde ten huize van den heer Laan alhier een twintigtal personen, ter bespreking der wenschelijkheid inzake de oprichting van een Vereeniging, die zich ten doel stelt, candidaten te stellen voor den Gemeenteraad ter voorkoming van een candidaatstelling door elk der partijen afzonder lijk en derhalve voorkoming van versnippering van stemmen. De bestaande kiesvereenigingen van V.-D. en V.B. hebben met hun candidaatstelling gewacht op het resultaat van dezen avond. Het voor en tegen, wordt uitvoerig besproken en het resultaat daarvan is, dat een overgroote meer derheid de behoefte inziet om een zoodanige vereeni ging te vormen, waarin niet een bepaalde politieke richting zal domineeren, doch uitsluitend het bereid- zijn mede te werken aan plaatsellijke belangen. Aangezien er voor de candidaatstelling nog maar eenige dagen tusschenruimte is, zal do vereeniging de noodige activiteit moeten ontwikkelen. De bedoeling is de candidaten in alphabetische volgorde te stellen, doch zij die de meeste stemmen hebben, zullen gekozene moeten zijn, derhalve zul len de gestelde candidaten onderling zich moeten verbinden, zoolang voor een zetel te bedanken tot een der meeste stemmen aan de beurt is. Na uitvoerige discussie is men gekomen tot het oprichten van een Kiesvereeniging uitsluitend voor den Gemeenteraad, onder den naam van „Plaatselijk Belang." Het voorloopig bestuur zal bestaan uit de heeren: G. Kamp, J. Vethman, A. J. Waiboer, D. Brugman Dzn. en W. Keetman. Men stelt zich voor op Donderdag a.s. een groslijst te kunnen opmaken. OUDE N I ET) 0 RP Burgerlijke stand over de maand April. Geboren: Johannes Petrus, zoon van Nicolaas Jo- hannis Ligthart en van Maria Portegijs; Laurentius Anthonius, zoon van Laurentius Bleeker en Hiltje Pannekeet. Johannes, zoon van Adrianus Groen en Afra Poel. Gehuwd: Johannes Bes, kaasmaker, oud 24 jaren en Alida Catharina Tesselaar, oud 26 jaar. Overleden: Trijntje Middelbeek, oud 83 jaren, echt- genoote van Cornelis Waterdrinker; Johannes Pe trus Ligthart, oud 7 dagen, zoon van Nicolaas Jo hannes Ligthart en Maria Portegijs. Bevolking over de maand April. Ingekomen: Joost van den Heuvel en gezin van Aalsmeer, Stommeerweg C 109; Pieter de Wit en gezin van Berkhout, B 79; Aaltje Schaap en Neeltje Nagelhout van Amsterdam, Admiralengracht 243 I; Pouwel Kuiper van Uitgeest, Hoogeweg 52; Marga- retha Blaauw van Zaandam, Rustenburg 108; Her- manus Schrooder en gezin van Hensbroek A 35; Douwe Jongsma en gezin van Hensbroek A 27. Vertrokken: Augustinus Korver en gezin naar Alkmaar, Hoeverkade 2a; IJda Hoogeboom naar Alkmaar, Piusstichting, Nassauplein 11; Adrianus van der Fluit naar Heerhugowaard, Jan Gleinisweg p.a. den heer P. van Langen; Gerrit Bakker en ge zin naar Schagen, Stationsweg C 69; Catharina Bur ger naar Alkmaar, Dubbele buurt 14, p.a. den heer C. Wester; Cornelis Gerrit Boontjes naar Zandvoort, Kerkstraat 14; Wilhelmus Johannis Quax en gezin naar Wijk aan Zee en Duin, Wijk aan Duin, Arends- weg 129; Hendrik Waiboer en echtgenoote naar Den Helder, Rijksweg 113; Klasina Gerarda Boekei, naar Delft, Oude Delft 203 (moederhuis der E.E.Z.Z. Au- gustinessen)Jan Liefhebber en gezin naar Wierin- gen, Ulkeweg 65; Pieter de Boer naar Wieringen, Ul- keweg 65. Het aantal buslichtingen in deze gemeente is thans uitgebreid. De bus aan het raadhuis in het dorp zal thans ook om 17.32 uur worden gelicht. Dit beteekent voor de inwoners van ons dorp een groote verbete ring, daar de inwoners hunne poststukken niet meer naar Verlaat behoeven te brengen. Door Ged. Staten werd goedgekeurd het onlangs genomen raadsbesluit tot verlaging van de huur van de woning van den gemeentegeneesheer. 'T VELD. Melkcnrpus. Op initiatief van de afdeeling 't Veld van den L.T.B. en de N.V. Zuivelfabriek „Niet Gedacht", wordt alhier een melkcursus georganiseerd onder leiding van den heer Th. A. Schipper van Spanbroek. De cursus zal aanvangen Dinsdag 7 dezer met 5 leerlingen, op het bedrijf van den heer W. J. Keesom aan de Valbrug. L.T.B. Dinsdag 14 dezer zal ten lokale van den heer J. P. Pepping aan De Weel een algemeene vergadering van den L.T.B. worden gehouden in hoofdzaak bo- legd om te komen tot reorganisatie en meer zelfstan dige behandeling der belangen van tuinders en vee houders. De tuinders waren reeds allen georgani seerd in hunne R.K. Standorganisatie, doch bij de veehouders laat dit in onze parochie veel te wenschen over. R.K. Kerkbestuur. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Wit Sr. te Blokhuizen, is tot Kerkmeester benoemd de heer P. Steur te Blokhuizen. Tot kerk meesters werden herbenoemd de heeren D. Wijnker Pz. te Zijdewind en A. Molenaar te 't Veld. R.K. Armbestuur. Tot leden van het *R.K. Par. Armbestuur zijn her benoemd de heeren C. v. d. Gulik te 't Veld, P. Leijen Valbrug, beiden gemeente N. Niedorp. HOOGWOUD AARTSWOUD. De bouw van een nieuwe landbouwerswoning voor rekening van den heer K. Leijen, wiens huis onlangs verbrande, is opgedragen aan timmerman Leeuw, metselaar Deutekom en schilder Met. Een mooi kar weitje voor onze vaklieden. Zondag speelde onze voetbalvereeniging haar laat- sten competitiewedstrijd in Hoorn tegen Hollandia 4 Doordat zij verloren met 21, bezetten zij nu voor goed de onderste plaats in hun afdeeling. ARBEIDERSONTWIKKELING. De afdeeling „Schagen" van het „Instituut voor Arbeidersontwikkeling", welke momenteel 5 jaar be staat, organiseert Dinsdag 14 Mei a.s., 's avonds acht uur in het Noordhollands Koffiehuis in samenwer king met de V.A.R.A.-afdeeling do laatste ontwikke lingsavond van het seizoen. Als spreker treedt dien avond op Ary Pleysier, secretaris van de V.A.R.A., die tot onderwerp geko zen heeft „Oud- en Nieuw-Europa". Behalve uit Schagen, wordt ook uit de omgeving op een groote opkomst gerekend. Zie verder de advertentie in het blad van Zater dag a.s. CENTRAAL GENOOTSCHAP VAN KINDERHER» STELLINGS. EN VACANTIEKOLONIES, AFD. SCHA GEN. Deze afdeeling vergaderde Maandag jl. in Cérès. De voorzitter, de heer D. Brouwer, heette de aanwe zigen welkom en verzocht de secretaresse de notulen der vorige vergadering voor te lezen. Deze werden daarna onder dankzegging goedgekeurd. Vervolgens kwam het jaarverslag aan de orde. Hieruit stippen we aan, dat dit jaar 7 kinderen uitgezonden waren, waarvan twee voor rekening van 't Bio-vacantie- oord. Vier waren van 48 maanden in de tehuizen gebleven, terwijl drie daar een maand geweest zijn. Allen waren flink vooruitgegaan. De penningmeesteres, mevr. Roggeveen, deed hier na verslag. Gelukkig beschikte zij nog over een ruim saldo, dank zij ook een donatie van f 50. Medegedeeld werd, dat het mogelijk zou zijn, dat kinderen beneden den leerplichtigen leeftijd zouden kunnen worden uitgezonden, niet naar de eigen te huizen, maar naar dat van de vereeniging Trein S.28. Besloten werd dit jaar zoo noodig twee kinderen naar dit tehuis te zenden, wanneer met de vereeni ging voornoemd tot overeenstemming gekomen kan worden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer D. Brou wer herkozen, terwijl Mej. T. Barkman gekozen werd in de plaats van Mej. Hettinga, die zich niet her kiesbaar stelde. Haar werd dank gebracht voor het vele werk, dat zij voor de vereeniging gedaan had. Ten slotte kwam ter sprake de reorganisatie van 't genootschap. Het hoofdbestuur wil centralisceren en de zetel naar Amsterdam overbrengen. Boven dien wenscht het aan te stellen een directeur en een propagandist De afdeeling Den Helder verzet zich hiertegen krachtig. Besloten werd om dit jaar een afgevaardigde naar de algemeene vergadering te zenden in verband met deze reorganisatieplannen. Als zpodanig werd benoemd de heer D. Brouwer. De rondvraag leverde niets op en sluiting volgde. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De R.K. candidaten. Voor de candidaatstelling van leden van den ge meenteraad werd Zondag door de Roomsch-Katho- lieke kiezers een referendum gehouden. De uitslag was dat aan de hand van het achter hun namen ge plaatste stemmenaantal de Roomsch-Katholieke lijst er als volgt zal uitzien: 1. H. van Nuland (913); 2. P. Klaver (876); 3. S. Stam (844), 4. Jb Schilder ,(661), 5. W. Dekker (645) 6. S. A. Knüwer (616); 7. J. Bijwaard (500): 8. C. Hui- berts Oz (492); 9. P. van Diepen (469); 10. J. C. de Wit (419). S.DAJ.-CANDIDATEN. Na gehouden referendum onder de leden der afd. Schagen der S.D.A.P., is de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezing als volgt samengesteld: 1. B. Orsel, 2. J. Speur, 3. F. Bakker, 4. D. Bijlsma, 5. J. J. Bakker, 6. mej. P. Kamp, 7. mevr. J. Zwaag- Groen; 8. I. Wiersma. Zitting van Dinsdag 7 Mei. Uitspraken 1 Mei: Klaas B., Jockey te Amsterdam, schuldmisdrijf, aan rijding Helderscheweg te Zijpe, art. 24 nieuwe motor en rijwielwet; 1 maand gev. en ontzegging rijbevoegd heid voor den tijd van 1 jaar. Dirk de H., wijnhandelaar, Hoorn. Hooger beroep vonnis overtreding accijns op het gedistilleerd. Von nis bevestigd. Mathijs N., distillateur, Hoorn, als voren, vonnis bevestigd, doch veroordeeld tot 2 X '25 boete of 25 dagen en sterken drank vrijgegeven. Corn. Joh. J., Zandvoort. Hooger beroep vonnis Kantongerecht Helder t.z. parkeerverbod. Vonnis be vestigd doch boetestraf bepaald op f0.50 boete of 1 dag. Henri Sp., lotendebitant, Den Haag, oplichting ge pleegd in Westfriesland. (Eisch 10 maanden); 3 maan den gev. voorw. met 3 proefjaren. Bern. Joh. Cl., caféhouder, Helder. Hooger beroep overtreding politieverordening te Helder. Niet bewe zen, vrijgesproken. Joh. H., Amsterdam, zedenmisdrijf art. 245 wetb. v. strafrecht, gepleegd te Helder. In handen R.C. gesteld. Bezwaren tegen de wijze van uitvoering der maatregelen. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds over 1935 is het volgende ontleend: Vrij algemeen werd steun aan den landbouw als noodzakelijk erkend, zijnde in het belang van het geheele volk. De politiek der regeering wil in het al gemeen naar werd opgemerkt aanpassing op het peil van de jaren 1913 en 1914. De prijzen van de land- en tuinbouwproducten zijn echter lager en het is dringend noodig, dat ook de andere prijzen en de loonen dalen tot het peil van genoemde jaren. Eenige leden wezen er op, dat het tot nu toe gevolgde systeem van productieregeling niet juist heeft ge werkt; immers het zou toch niet mogen voorkomen, dat de melkproductie in Maart 1935 ongeveer een kwart meer bedraagt dan die in Maart 1934, hetgeen tengevolge heeft, dat tot eiken prijs boter moet wor den uitgevoerd en het verlies op deze uitgevoerde boter schrikbarend hoog wordt. Kon men de noodzakelijkheid van steunmaatrege len ten behoeve van den landbouw vrij algemeen toegeven, tegen de wijze van uitvoering van deze maatregelen bestond bij verscneiden leden ernstig bezwaar. Eenige leden achtten deze maatregel te ge wichtig en te omslachtig. Voorts stelden eenige leden de vraag, of de regeering duidelijk voor oogen staat, waartoe het systeem van maatregelen, hetwelk zich langzamerhand heeft ontwikkeld, op den duur zal leiden. De middelen van het Landbouw-crisisfonds zijn, naar werd opgemerkt, beperkt, en het is zaak, die naar billijkheid te verdeelen. Hieraan ontbreekt vol gens sommige leden veel. Met name achten zij het niet billijk, dat de melkveehouderij, welke verlies op levert, is belast met een heffing, welke de akker bouwproducten op prijs houdt, zonder dat deze kost- prijsverhooging voor de melkveehouderij wordt ge? compenseerd. Vele leden zouden aan een eenvoudiger stelsel vap steunverleening de voorkeur geven. Zij vroegen, of het systeem, van hooge monopolieheffingen niet bille nen afzienbaren tijd tot aanmerkelijke vereenvoudig ging zou kunnen leiden. Voorkoming van executie, De maatregelen door de regeering genomen ter voorkoming van executie van landelijke eigendom? men gaven aanleiding tot breedvoerige beschouwin? gen. Met ontsteltenis hadden verscheiden leden ken? nis genomen van de wijze, waarop de regeering ge? meend heeft een regeling te moeten treffen teneinde z.g. onredelijke executies van landelijk eigendom te voorkomen. Deze leden achtten het gekozen middel niet doeltreffend. Immers de verkoop wordt niet ver? boden, maar het onderpand wordt waardeloos ge? maakt, althans tijdelijk. De maatregel is zoodoende gericht tegen den kooper, in stede van tegen den verkooper, die de verkeerde daad doet. Voorts keur? den andere leden het af, dat er geen beroep is op de rechterlijke macht. Volgens verschillende leden moet aantasting van het hypotheekrecht leiden tot econo mische wanorde. Ook met het oog op de moraliteit kan men niet te voorzichtig zijn. Pacht-regeling, Enkele leden maanden tot voorzichtigheid bij de vaststelling van de maatregelen, welke de regeering ten aanzien van de pacht denkt te nemen. Zij ston den nog steeds op het standpunt, dat de Eerste Ka mer goed werk heeft gedaan door de indertijd voor gestelde wettelijke, regeling te verwerpen. Bijzonder ongunstig achtten vele leden de vooruit zichten van de melkveehouderij. De productie is groo ter en de prijzen zijn slechter dan ooit. De betalings moeilijkheden met Duitschland, de waardedaling van den Belgischen franc, de belemmering van dett invoer in vele landen en de ongekend groote produc tie in ons land vormen even zoovele factoren, die de markt ongunstig beinvloeden. In verband hiermede werd de vraag gesteld, of het niet aanbeveling zou verdienen, het afzetgebied van de boter in het bin nenland ten koste van de margarine te verruimen. Andere leden voerden hiertegenover aan, dat de mar garineproductie te onzent reeds beperkt is, en dat aan verdere beperking ernstige bezwaren zijn ver bonden. De werkloosheid zal daardoor toenemen, niet alleen in de margarineindustrie, maar ook in de scheepvaart. Werkloozen op water en brood aange wezen. Naar United Press uit Springfield meldt, zijn ze ven honderd duizend vrouwen, mannen en kinderen in den Amerikaanschen staat- Illinois den honger, ziekten en een grenzelooze ellende prijsgegeven, ten zij de wetgevende vergadering, welke heden in de hoofdstad Springfield bijeenkomt, er alsnog in slaagt, middelen en wegen te vinden, om de dreigende ca- tastrophe af te wenden. In de zuidelijke districten van den bondsstaat heerscht reeds hongersnood, terwijl in totaal vier vijfden van den staat Illinois door een zelfde ramp worden bedreigd. De steunbureaux zijn overal gesloten; allen die tot dusver steun ontvingen, zijn reeds op water en brood aangewezen. De toestand der ongelukkigen wordt met het uur hachelijker. Geweldige menschen- massa's de, wanhoop nabij, zijn uit alle deelen van den staat te Springfield aangekomen, waar zij hon- germarschcn houden en demonstreeren voor het staatskapitool. De catastrophe is een gevolg van de weigering van het parlement van Illinois,, om maandelijks, drie millioen dollar voor steun aan werkloozen aan het centraal steundepartement te Washington te betalen, dat zelf een bijdrage van 12 millioen voor de onder steuning van de werkloozen in Illinois beschikbaar stelde. Het gevolg van die weigering is, dat Washington die twaalf millioen sinds eenigen tijd niet meer be taalt. Tijdelijk hebben de werkloozen nog van giften en bijdragen uit het eigen land geleefd, thans zijn ze echter, zooals gemeld, op water en brood aangewezen Daar men excessen vreest, is de politie versterkt. Gemeenschappelijk blusschingswerk van Duitsche en Belgische brandweer. Aken: In de bosschen tusschen Roetgen en Kontzen in het hooge vengebied zijn 4 dennenaan- plantingen, ieder 40 a 50 H.A groot, in vlammen op gegaan. Dank zij den gemeenschappelijken arbeid der Dui* sche en Belgische boschbrandweren gelukte het ver dere uitbreiding van het vuur te voorkomen. Antwerpen: Een zware boschbrand woedt thans in de omgeving van Antwerpen, in de bosschen rond West-Malle en op het grondgebied van vier verschillende gemeenten. De plaatselijke brandweer heeft het vuur niet in zijn loop kunnen stuiten, waarop een beroep werd gedaan op assistentie der militairen. Ook deze assis tentie bleek echter onvoldoende. Gisteravond liet de toestand zich zoo ernstig aan zien, dat men alleen nog kon hopen op een zwaren plasregen om het vuur te blusschen. De schade, die tot op dat oogenblik was aange richt, bedroeg reeds verscheidene millioenen francs. „Pas toch óp, mannie! Leun er niet tegen aan!" KONINGIN WENSCHT KONING GEORGE GELUK. Bij zilveren regeeringsjnbilenm H.M. de Koningin heeft aan Z.M. den Koning van Groot-Brittannië en Ierland, bij gelegenheid van Z.M.'s regeeringsjubileum het volgende telegram ge zonden: „Op dezen dag van Uw zilveren jubileum bied ik Uwe Majesteit mijn oprechte geluk- wenschen aan. Wilt mijne allerbeste wen schen aanvaarden voor uw persoonlijk geluk en voor den voorspoed van Uw rijk." De macht der gewoonte? de zakkenroller op den akker, Blijft voorloopig lid van de Kath. Dom. Partij. Met betrekking tot het besluit van prof. Veraart om zich geheel uit het practische politieke leven te rug te trekken, vernemen we van den hoogleèraar, dat zijn standpunt tegenover de R.-K. Staatspartij in geen enkel opzicht veranderd is. Hij meende echter beter werk te kunnen doen, nu de Kath. Dem. Partij bij de jongste Statenverkiezing, in plaats van ver over de honderdduizend stemmen, er nog geen 57.009 (zij het met een winst van 4 zetels) had gehaald. De hoogleeraar zag geen kans dat aantal belangrijk op te voeren. Zooals gezegd, is zijn meening, over de R.-K. Staatspartij niet gewijzigd; hij blijft dan ook voorloopig lid der Kath. Dem. Partij, zoolang de prac tische politiek daarvoor geen hinderpaal zou zijn. Voor het dagelijksch bestuur der Kath. Dem. Par tij was, naar ons van andere zijdo wordt medege deeld, het besluit een groote verrassing, aangezien prof. Veraart op de Zaterdag jl. gehouden bestuurs vergadering nog niets daarvan had laten verluiden. 15.000 inboorlingen in het noorden van Natal in gevaar. Kaapstad: Uit Durban wordt gemeld, dat tengevolge van de droogte ongeveer 15.000 inboor lingen in het Noorden van Natal door hongersnood bedreigd worden. De droogte teistert reeds verschei dene jaren achter elkaar het dal van de -Pongola- rivier, dat ongeveer 65 K.M. breed is. Aan de 'kust en in de bergen aan weerszijden is voldoende regen gevallen voor eón bijna normalen oogst, doch in het dal is het koren weggeschrompeld. De inboorlingen leven thans van hun vee, waar door de veestapel op den duur dreigt te verdwijnen. Indien er geen regen valt, zal de regeering de be volking van levensmiddelen moeten voorzien. Bovendien wordt op het oogenblik het district be dreigd door vijftien groote sprinkhanenzwermen. Zij vliegen heen en weer over het grensgebied van Por- tugeesch Oost-Afrika over een afstand van ongeveer 25 K.M. Vliegtuigen worden gereed gehouden om de zwermen aan te vallen indien zij naar het Zuiden dreigen te trekken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 7