Kantongerecht te ftlkmaar. 40 Bollenkweekers voor de Rechtbank Zaterdag 11 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9719 Langs de straat Een nieuwe Kerk te Moordscharwoude. MR. HARM SMEENGE OVERLEDEN. Extra zitting op Donderdag 9 Mei. Speciaal gewijd aan de Haagsche Sierbloementeclt- Centrale. Tal van sinds Mei 1934 opgepotte zaken, betreffen de overtredingen van de Crisis-sierteeltverordenin gen en ministrieele besluiten werden heden met één slag van de baan geschoven. Van de 44 genoodigde bollen- of bloemenkweekers waren ongeveer 40 belanghebbenden present. Voorts ten tiental gewone huis- of tuin controleurs en last not least, een paar hooge oomes van de Siercentrale, de heeren v. d. Hoeven, rechtskundig adviseur en Bos man, de controleur van den algemeenen dienst, deels tot informatie, deels ter opluistering aanwezig. Gedurende de behandeling kwam sterk naar voren de treurige figuur, die de gelukkig later geliquideer de Haarlemsche bollencentrale heeft geslagen. Deze slordige instelling is wel oorzaak geweest, dat vele goed vertrouwende kweekers er leelijk zijn ingeloo- pen. Daarover waren 't Donderdag zoowel officieele, semi-officieele als niet officieele personen het roe rend eens. Hieronder volgt een resumé van alle behandelde zaken, die met merkwaardige vlugheid konden af gewerkt worden en geen aanleiding gaven tot moei lijkheden of aanhouding. De eerste comparant was de tuinbouwer Cornelis Blom te Zuidscharwoude, die een tiental roeden on verkoopbare bolletjes had verbouwd zonder aange sloten te zijn geweest bij de Sierbloemencentrale. Door den super piepersplombeerder en bollencontro- leur W. Duys was de opmeting enz. gedaan. Vonnis f 7.50 boete of 5 dagen. Theo v. Duijn, tuinder te Koedijk, was aangetrof fen, met 'n collectie opslag van vroege en late tul pen, 'n zoodje „barrelen" die hij teelde voor eigen plezier; f 0.50 boete of 1 dag. Jaap Kostelijk, arbeider te St. Pancras had 13 roe Rijnl. roeden of zooveel snees, wat een Langendijker beter verstaat tulpenbollen in den grond voor fa milie snijbloemetjes. f 5 boete of 5 dagen. De ambtenaar waarschuwde lederen overtreder ernstig, zich ten spoedigste bij de Sier-Centrale aan te sluiten. Indien men in gebreke bleef, dreigde een soort pi- riculum in mora, dat alle nog niet gerooide bollen zouden worden opgedolven en verbeurd verklaard. De pers kreeg speciaal het verzoek, op dit gevaar de aandacht van belanghebbenden te vestigen. In de zaak van den heer C. P. Dissel te Koedijk hadden eigenlijk B. en W. op de zondaarsbank moe ten zitten, omdat zij verzuimd hadden dezen bollen- kweeker het aangevraagde aangiftebiljet te zenden. Niettemin kostte het dezen delinquent nog f 2 boete of 2 dagen. De heer P. Dovis te St Pancras had destijds zon der eenig merkbaar gevolg aangifte gedaan bij de Bollencentrale te Haarlem. Hij had nu niet alleen feen bollen, maar ook geen land meer! Toch nog gulden boete of 8 dagen als souvenir aan zijn kwee- kersavontuur! De tuinder Jan Beers aan den Rustenburger weg te H.H.Waard had f 25 voor zijn late tulpenbollen gebeurd. De heeren namen hiervan hun deel in den vorm van f 10 boete of 10 dagen. De drie gebroeders Piet, Kees en Simon Koot te Limmen, die samen i nhet Theebosch IV/2 roede aan het koud vuur gecrepeerde bollen hadden ge kweekt, werden broederlijk bedacht met 3 X f 3 boete of* 3 X 3 dagen. Collega Jan Glorie aldaar had zich ook aan de Narcissenteelt gewaagd zonder te zijn aangesloten; 4 gulden boete of 4 dagen. De heer Corn. Bloedjes had geteeld in de Limmer Koog. Op zijn aanvraag tot lidmaatschap bij de Haarlemsche Bollencentrale had hij nimmer ant woord gekregen; f 4 boete of 4 dagen. Een andere Limmer Theo Metselaar, was bevon den in het bezit van 6 roe „rommel", allerlei soort tulpen door elkaar. Hij was duur ter markt met zijn rommel: f 12 boete of 12 dagen. Met den bloemkweeker Jan Dekker te Limmen was het een exceptioneel geval. Hij kweekte bollen om die later in de kas verder te trekken, dus was hij meer bloemist dan kweeker. Gevorderd werd f 5 boete of 5 dagen, doch de kantonrechter zal over dit kweekprobleem een week nadenken. De landbouwer Piet Schouten te Heiloo was ook al een teleurgesteld candidaat van de Centrale te Haar lem, thans op de flesch. Hij kende zichzelf het predi- caat bollenkweekers trouwens niet eens toe en werd tot f 5 boete of 5 dagen veroordeeld. De timmerman Plet v. d. Steen te Heiloo kwam voor den dag met 15 roe narcissen, allemaal opslag die in het weiland stond, waar koeien graasden. Nie mand vond den moed zoo'n bollenkweeker te veroor- deelen en volgde vrijspraak. Die zelfde eer genoot ook de fabrikant N. v. Dijk aldaar. Hij had ook 16 roe Narcissen gefokt, maar uit louter liefhebberij. De heer Cornelis Kaandorp stond er met zijn 55 roe vroege tulpen minder goed voor. Geeischt werd f 20 boete of 20 dagen. A.s. week vonnis. Een Heilooier arbeider Pieter Temming had met zijn 42 roe nog zoo'n slechte massel niet gemaakt en 50 pop gebeurd. De ambtenaar sprong er op als een hongerige bok op de haverkist en vorderde f 20 boete of 20 dagen, doch de kantonrechter wilde het onder ste in de kan laten en stelde zich tevreden met f 15 boete of 10 dagen. De tuinder Jan Mooij, we bevinden ons thans te Castricum, kweekte 20 roe Darwins alleen voor de bloemen, voor familie, vrienden, kennissen en bu ren. De philantroop werd tot f 4 boete of 4 dagen veroordeeld. De heer Cornelis Sprenkeling aldaar had zijn bol len deels weggegeven. Het restant was verdroogd na een mislukte teelt in de Duinen van de Provincie. Het blijkt meer en meer dat door de sterke wateront trekking aan de duinen, dit kweekland voor bollen waardeloos is geworden, f 5 boete of 5 dagen was zijn portie. De heer Jan Beentjes te Castricum had meer kin deren dan narcissen gekweekt. Hij kon zich met trots vader van 13 kinderen noemen. De kantonrech ter durfde dezen reuzen kweeker niet meer dan 1 gulden boete of 1 dag op te leggen. De heeren W. Lieftack en Cornelis Baltus te Cas tricum hadden ook de duinen als teelland gebruikt met een treurig resultaat. Aan Willem werd opge legd f 4 boete of 4 dagen en aan Cornelis slechts f 1 boete of 1 dag. De heer Floris Wulp die zich bezondigd had aan sierteelt werd met f 5 boete of 5 dagen bedacht. Een beetje extra hilariteit verwekte de slager Jan Castricum. Deze heer kweekte snijbloemen om zijn clienten te believen en leverde rinkelkoppen met een boeket Narcissen in den bak. De ambtenaar, die veel Bchik had in dit geval, vergat echter de zaken niet en requireerde f 4 boete of 4 dagen. A.s. week uit spraak. De veehouder Gerrit Veldt, we zijn nog altijd in de parochie van den H. Pancratius, ook alweer een papa met 13 spruiten, had een bollenstrop gehaald in de Castricummer duinen en 22 roe totaal verdroog de tulpenbollen gerooid. Hij werd dan ook heel cle ment .behandeld en hem opgelegd f 1 boete of 1 dag. De heeren gebr. Martinus en Jan Zonneveld, die met 37V2 roe late tulpen in den ring kwamen, bof ten ook met ieder een rijksdaalder boete of 2 dagen. Een ex-controleur van de Narcis, de heer W. B. Rozing te Haarlem sloeg het record met 100 roeden vroege en late tulpen, narcissen en hyacinthen en kreeg 60 gulden boete of 30 dagen. De kantonrechter schrok er zelf van en hield zijn vonnis 8 dagen in beraad. Wij begeven ons thans naar Winnemum, in gezel schap van den controleur Wittebrood en releveerden daar allereerst den persoon van den heer Jan Lief- tink met 13.5 roe Darwintulpen, f 2 boete of 2 dagen. De heer Adr. Tervoort te Egm. Binnen kweeker van 12 roe tulpenbollen, die hij later degradeerde, tot koevoer, werd veroordeeld tot f 3 boete of 3 da gen. De vuurtorenwachter K. v. Loo, voorheen te Egm. aan Zee, thans te Eierland op Texel, had heel de lange reis afgelegd om het misverstand uit den weg te ruimen, dat de 70 roe tulpen, geplant in de Zak- kebakke te Egmond Binnen reeds lang vóór Mei '34 door hem aan zekeren heer Jan de Waard voor f 160 waren verkocht. Hij toonde het bewijs en werd be loond met vrijspraak. De opperman Bertus de Graaf te Egm. a. Zee had 25 roede tulpen geteeld en de opbrengst voor f 25 verkocht. Kip ik heb je, zei de kantonrechter en veroordeelde tot f 8 boete of 8 dagen. Zekere heer KI. Tromp had zoo'n miserabele ne gotie gemaakt met zijn 36 roe tulpen, dat hij met algemeene stemmen werd vrijgesproken. Als gedelegeerden van Warmenhuizen fungeerde de heeren Gerbrand Stet en K. Molenaar, de beste klanten van de zitting waren zij niet. Gerbrand had 6.5 roe tulpen gebroeid in de Kreesakker en werd genoteerd voor f 1 boete of 1 dag. Klaas Molenaar beschikte slechts over 4.5 roe, maar daar kweekte hij fijne Pik ursus Minorca en Koelage van, twee gewilde variaties; ook 1 pop boete of 1 dag. De heer Jan de Vet te St. Maarten met 16 roe vroe ge en late en heelemaal onverkochte tulpen, be taalde de crisis-cijnspenning ook met 1 gulden of 1 dag. De tuinder Gerrit Jonker te Eenigenburg, 12.5 roe, f 2.50 of 1 dag. Het resultaat van de tulpenkweekerij des heeren Willem Filmer te Eenigenburg was naar de mest vaalt verhuisd. Hij werd uitgenoodigd nog 2 gulden toe te betalen, anders... Een inwoner van St. Maarten, getooid met den be roemden naam Jan de Wit, bleek 80 jaar te tellen en ter eere van dezen nestor werd hem geen straf op gelegd. Evenals Piet Groen te Oudkarspel, die kon aan- toonen dat zijn geheele bollenbezit, bestond uit een pleziertuintje. De heer Th. Rijkes, arbeider in de Diepsmeer, ge zegend met 11 veel belovende nakomelingen, was ook een slachtoffer van de kweekerscentrale, die wel veel drukwerk liet maken op de kosten van den be lastingbetaler, maar nimmer antwoord gaf, werd veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag. RAT HAMILTON ON DEN ELESTRISCHEN STOEL. Austin (Texas). De gouverneur van Texas zal Ray Hamilton, staatsvijand nummer één van Texas niet sparen voor den electrischen stoel. Donderdag- heeft de gouverneur bekend gemaakt, dat hij de exe cutie, welke tegen middernacht is vastgesteld, niet zal tegenhouden. Joe Palmer, een lid van de „gang" van Hamilton, zal voor dezen de doodenkamer bin nengaan NOODWEER IN ZUID-AFRIKA. Volgens een bericht uit Durban werd de provincie Natal door een verwoestenden hagelstorm geteisterd. Vooral tusschen Leuwsburg en Pongele zijn de ge volgen ontzettend. Twee op het vliegveld Gollel staande toestellen zijn vernield. Duizenden vogels zijn omgekomen. Een lichtpunt vormt slechts de vol komen vernietiging van een zwerm sprinkhanen. Een nachtelijk avontnnr, of wraak is zoet. Men schrijft ons van Langendijk: Eerste bedrijf. 't Is nacht. Langs den buitenweg beweegt zich een driewielig voertuigje voort, in het licht van de maan. Echt rustig is het en de man, die als „motor" dienst doet, heeft geen vermoeden van hetgeen spoedig staai te gebeuren. Hij trapt stevig door, want zoo onschuldig als de combinatie er uit ziet, is het in werkelijkheid niet. In de kist op het wagentje bevindt zich iets, dat hem groote moeilijkheden kan bezorgen als de politie er achter komt. Maar hij heeft nog geen enkelen agent gezien en het ziet er naar uit, dat hij zijn zending zal kun nen volbrengen zonder dat het spiedend oog van een veldwachter hem zal ontwaren. Het komt evenwel anders af, dan de man zich heeft voorgesteld. Plotseling, wanneer hij denkt, in veilige haven te zijn, verschijnen een paar ambtenaren met glimmen de knoopen en wordt de nachtelijke fietser aange houden. .Op de informatie naar den inhoud van de kist wordt blijkbaar niet naar het genoegen van de po litiemannen geantwoord. Ze stellen een onderzoek in en constateeren, dat er vleesch in wordt vervoerd, dat niet aan de gestelde eischen voldoet Het resultaat is een proces-verbaal voor den ver voerder en inbeslagname van het corpus delicti. Tweede bedrijf. Een week later. Onder dezelfde omstandigheden vinden wij den driewieler op pad. Weer heeft een aanhouding plaats door de volijverige politiemannen. Wat heb je in die kist?, is hun vraag. Niets, antwoordt de nachtelijke transporteur. Indachtig aan het voorgevallene van de vorige week willen de politiemannen zich hiervan overtui gen. Maar vinden den kist gesloten. Dichtgeslagen met groote spijkers en voorzien van flinke stukken bandijzer. Het vermoecfen, dat het niet in den haak is, wordt hierdoor nog meer versterkt en wordt besloten, het benoodigde gereedschap te ha len om het geheim te „ontsluieren". Zoo gezegd, zoo gedaan. Het kerkbestuur van de Ned, Herv. Kerk te Noordscharwoude hoopt Vlij dag 24 Mei a.s. aan te besteden den herbouw van de ver brande kerk aldaar. Hiernaast ziet men afgebeeld een foto van een perspectiefteeke- ning van de nieuw te bouwen kerk. Het plan is ontworpen door de fa. J. Kakes te Zaandam. Nadat eenigen tijd is gemarteld en gemorreld heeft men de beletselen weten te verbreken en komt men tot de ontdekking dat er niets in zit. De mannen kijken natuurlijk op hun neus. Dat is begrijpelijk. „Waarom?", vraagt men, „had je die kist zoo dicht gespijkerd, terwijl er niets in zat?" „Omdat", luidde het antwoord, „ik bang was, er iets in te zullen doen"... ASSEN: In het ziekenhuis te Assen is Donder dagnacht op bijna 83-jarigen leeftijd overleden Mr. Harm Smeenge. MR. HARM SMEENGE. De heer Smeenge heeft tot Zaterdag j.1. te Am sterdam gewoond, en was voornemens zich thans el ders te vestigen. Zaterdag heeft hij zich naar Assen begeven, waar zijn dochter, mevrouw Mr. van Riel— Smeenge woont. Bij zijn vertrek uit Amsterdam voel de de heer Smeenge zich reeds niet goed. Dinsdag ochtend is hij in het ziekenhuis te Assen opgeno men. Niemand had een zoo spoedig verscheiden van Mr. Smeenge verwacht. Donderdagnacht is het einde plotseling gekomen. Mr. Harm Smeenge, die op velerlei gebied in ons nationale leven een bekende figuur is geweest, werd op 25 Mei 1852 te Assen geboren. Na het gymnasium aldaar bezocht te hebben, studeerde hij aan de Uni versiteit te Groningen in de rechtswetenschappen. In 1877 promoveerde hij tot doctor in het Romcinsch en hedendaagsch recht In 1879 werd hij benoemd tot Griffier aan het Kantongerecht te Meppel en in 1890 aan het Kantongerecht te Hoogeveen. Gedurende bijna 30 jaren, n.1. van 1900 tot 1929 was hij Griffier aan het Gerechtshof te Amsterdam. In 1886 werd hij als lid van de Liberale Partij gekozen tot lid van de Tweede Kamer, van welk col lege hij tot 1918 deel uitmaakte. Het jaar daarop werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer, welke func tie hij tot nu toe is blijven waarnemen. Ten tijde van zijn verblijf te Meppel was hij lid van den Gemeenteraad aldaar en later maakte hij, wonende te Amsterdam, deel uit van de Provinciale Staten van Noordholland. Zooals reeds aangeduid, heeft mr. H. Smeenge zich op velerlei maatschappelijk gebied bewogen. In 1893 was hij medeoprichter van de Vereeniging tot be vordering van het-Ambachtsonderwijs in Drenthe en van de Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht. Bij zijn vestiging te Amsterdam werd hij spoedig gekozen tot voorzitter van de Schippersvereeniging „Schuttevaer", welke functie hij tot zijn dood is blij ven waarnemen. De vorige week presideerde hij nog de vergadering van deze vereeniging, welke te Brielle werd gehouden. Behalve van tal van andere organi saties, vooral op het gebied van Binnenscheepvaart, voor welke hij een bijzondere belangstelling had, was hij lid van den Zuiderzeeraad, voorzitter van de Ver eeniging voor Volksonderwijs en voorzitter van de Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding van Handwerkslieden in Nederland. Mr. Harm Smeenge was een van de groote figuren uit de Liberale Partij, later van den Vrijheidsbond. Vooral voor zijn geboorte-provincie Drenthe, heeft hij veel gedaan. Zijn verdiensten voor het land werden ook door de regeering gewaardeerd, hetgeen blijkt uit zijn benoe ming tot Ridder van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, en tot Groot-Officier der Oranje Nassau Orde. Verder was de overledene Commandeur in de Kroon orde van België.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13