Abessynië paraat. Ireksluitinctassgih KIJKED ,s KOpPEn tij CL0ECK De Negus dreigt met mobilisatie. DE V RIES Postrekening No. 23330 20 PAGINA'S. Int. Telef. No. 20 Buitenland Vuurwerk-ontploffing. WIJZIGING DER KIESWET. Watervliegtuig valt. MIJNLIFT OMLAAG GESTORT. Onlusten in Joego-Slavische mijnstreek. Vechtpartijen te Belfast. nare Hoofdpijn M10EINE FOTO's EN VERGBSEITIIIGEN Fotogr. Atelier ARPAD WGLDDVAH - Hieuwe Niedorp „Het Sierhuis Uw adres AUTO RIJDT DRIE PERSONEN AAN. Grondboringen bij Velsen. Italië beschuldigt Europeesche landen. Aanpassen. Zaterdag 11 Mei 1935. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.Ü. P. Trapman Co., Schagen. 78ste Jaargang. No. 9719 Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent ^bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend VERSCHERPING DER VERHOUDING TUSSCHEN ETHOPIë EN ITALIë. Roosevelt in zorgen. Hitier blijkbaar tot toegeven geneigd. Wij zijn geen Cbineezen! 'Dat is de kem van bet onderhoud dat Keizer jTailé Selassi van Abessynië toestond aan den cor respondent van de Daily Telegraph, voor hij naar de versterkte stad Harrar vertrok. De negus begint tegen te spartelen en zegt de al- geheele mobilisatie van zijn leger te zullen afkondi gen als Italië nog langer door blijft gaan met oor logszuchtige toebereidselen. Uitdrukkelijk verklaarde hij, dat Abessynië er niet aan dacht met zich te laten sollen. Wil Italië een hap Abessijnsch grondgebied an- nexeeren, dan zal het er voor moeten vechten en Abessynië zal geen genoegen nemen met een toe stand van niet-officieele oorlog, zooals die bestond hij de Japansche verovering van Mandsjoekwo. Keizer Selassi heeft natuurlijk gesproken in ant woord op de zeer onvriendelijke woorden, die in de Italiaansche Kamer aan het adres van Abessynië zijn geuit. Uit zijn woorden zou men kunnen opmaken, dat hij er aan wanhoopt den vrede te bewaren en hoewel hij nog zijn vertrouwen uitspreekt in de tus- schenkomst van den Volkenbondsraad, die 20 Mei a.s. bijeenkomt, valt een ondertoon van groote onge rustheid in zijn woorden niet te miskennen. PIij heeft inderdaad reden om zich bezorgd te toonen. Italië blijft maar steeds doorgaan menschen en oorlogsmateriaal naar Afrika te verschepen en als men dan kennis neemt van de voortdurend herhaal de Italiaansche beschuldigingen over de ongeorden de toestanden in Ethopië, dan voorvoelt mén de be doeling van Mussolini. Ook wij meenen, dat in het najaar de oorlogsfak kel zal worden gezwaaid over het laatste onafhanke lijke Afrikaansche rijk en wij gelooven niet, dat Mussolini er zich van zal laten weerhoudén om straks zijn troepen de grenzen van Abessynië te laten overschrijden. In dit verband zou het wel interessant zijn om te weten ho.e Engeland en Frankrijk denken van het voornemen van hun Italiaanschen vriend. Beide landen hebben groote belangen bij Abessynië en het is duidelijk dat Mussolini zich wel van tevo ren van hun houding zal hebben verzekerd. Moeilijkheden in Amerika. Het ziet er naar uit, dat aan Roosevelt de teugels van hot gezag gaan ontglippen. Wie zich rekenschap geeft van de samenstelling van het nieuwe Amerikaansche parlement, zal dit gc mszins verwonderen. De meest zonderlinge personages, aanhangers van de dolste theoriën, hebben in het Huis van Afge vaardigden en den Senaat hun plaats gekregen. Het kan hen niet te mal. Zoo heeft de Senaat thans met 55 tegen 33 stemmen een besluit van het Huis van Afgevaardigden goed gekeurd, waarbij aan de schatkist wordt opgedragen 2200 millioen dollars nieuwe bankbiljetten uit te ge ven, om de zoogenaamde „Boxius" der oud-strijders, die in 1945 eerst vervalt, thans ineens uit te betalen. Deze bonus is een soort premievrije levensverze kering voor oudstrijders. Als inleggeld of gestorte premie wordt gerekend het verschil tusschen de ont vangen soldij en het bedrag dat thuis had kunnen zijn verdiend. Dit bedrag met rente op rente zal in .1945 worden uitgekeerd'. Het is begrijpelijk dat tal van ex-soldaten herhaal delijk hebben geprobeerd daarop voorschotten los te krijgen, maar dat een parlement op zulk een onzin nige wijze gaat sollen met de belangen van z'n eigen burgers en de Staat, die zij behooren te dienen, is meer dan erg. Het moet toch duidelijk zijn dat de Bonus juist als verzekering tegen broodgebrek een prachtinstel- ling is, en de vernietiging daarvan, mogelijk tijde lijke bevrediging kan schenken, doch op den duur de ontevredenheid moet doen toenemen. Er blijft Roosevelt dan ook weinig anders over dan zijn Veto over dit besluit uit te spreken. Al met al is 't zeker dat hij voor steeds grooter moeilijkheden komt te staan. Hitier soepeler. Er valt een zekere mate van toenaderingsgezind heid bij Hitier te constateeren. Blijkbaar wil hij toch niet geheel met Engeland breken, daar dit land per saldo het eenige is, dat de rol van bemiddelaar kan en wil spelen. De inhoud van het felicitatietelegram, dat de Fuhrer aan den jubileerenden Engelschen Koning zond, kan weer temeer als bewijs hiervoor dienen. Tijdens een receptie te Singapore. Twintig personen door de explosie in 't water geslingerd. Reuter meldt uit Singapore! Bij de receptie door het gemeentebestuur, ïn 'tegen woordigheid van den gouverneur van Singapore, gehouden bij gelegenheid van het zilveren regeerings- jubileum van koning George, is een doos Japansch vuurwerk ontploft, waardoor twee Japanners en vier Chineezen in brand geraakten, van wie drie zeer ernstig werden gewond. Twee hunner waren kinderen. Twintig personen werddn door de hevige ontploffing in het water ge slingerd, doch door Britschc politie daar uit gered, behalve, naar men meent, een persoon, die verdron ken is. Het ongeluk greep plaats, terwijl 1200 menschen Op de receptie aanwezig waren, i-, De klemtoon, die hierin speciaal wordt gelegd op den wensch om onder alle omstandigheden de vrede te bewaren is veelzeggend. Blijkbaar is men toch in Duitschland verschrokken van de onheilspellende geesten, die men door zijn starre houding en de verklaring van 16 Maart heeft opgeroepen en is men thans bereid „de weg terug" te gaan, d.w.z. opnieuw d$ bemiddeling van Engeland te aanvaarden. De toenemende moeilijkheden in het binnenland en de dreigende economische debacle zullen denke lijk ook nog wel het hunne er toe bijdragen om den Leider tot toegeven te dwingen. De aanstaande redevoering van Hitier over de bui- tenlandsche politiek is daarom van buitengewoon groot belang, daar zij een politiek kan inluiden, die eindelijk eens een blijvende rust aan Europa kan brengen. Nota van minister De Wilde, niet volmaakt. Regeling In een Nota nqpr aanleiding van het verslag der Eerste Kamer over wijziging der Kieswet, enz., zegt de minister, dat geen vrees behoeft te bestaan, dat hij de regeling van het kiesrecht volmaakt zou achten, wanneer de onderhavige voorstellen eenmaal zijn tot stand gekomen. Niet alleen toch de uitwerking van het bestaande stelsel zelf een materie die voort durend leidt tot nieuwe problemen, die oplossing vra gen maar ook de veel meer omvattende vraag, of het bestaande stelsel voor de vorming van een volks vertegenwoordiging het juiste is, zijn punten, die voortdurend de aandacht van de regeering vorderen. Het kiesrecht is uit zijn aard nu eenmaal een stof, die aan wisseling onderhevig is en waarvan nimmer kan worden getuigd, dat het laatste woord er over gesproken is. Zon der ten deze eenige concrete toezegging te kunnen doen, moge de minister toch opmer ken, dat vrees voor stilstand op dit punt van de zijde der regeering ook al heeft de on dernomen poging tot meer ingrijpende wij ziging thans geen succes gehad niet be hoeft te bestaan. Wat de hoogte van het bedrag van de waarborgsom aangaat, het is uitermate moeilijk, een objectief cri terium te dien aanzien te geven. De thans nog onbe kende practijk speelt hier een belangrijke rol. Mocht deze te zijner tijd een antwoord geven, waaruit blijkt, dat de thans voorgestelde hoogte van het bedrag niet aan de bedoeling beantwoordt, dan zal niet mogen- worden geaarzeld, de noodige wijziging tot stand te brengen. Drie Fransche vliegers gedood, één j wond. Cherbourg.' Een torpedo-watervliegtuig dat bezig was op het water neer te komen, maakte een scherpe bocht onder den wind en kwam toen plotseling loodrecht ten val. Het vliegtuig sloeg te pletter op een der oorlogs schepen. Drie der inzittende vliegers werden gedood, een gewond. 700 meter diep gevallen. Geen der mijnwerkers gedood; velen ernstig ge wond. In een steenkolenmijn te Eysden in de Antwerp- sche Kempen is een lift wegens een defect aan den kabel van een hoogte van zeven honderd meter naar beneden gestort. Niet minder dan veertig mijnwerkers bevonden zich in de lift. Onder hen zijn er negen, die vrij ernstige, doch geen levensgevaarlijke verwondingen hebben opgeloopen. Alle anderen bekwamen lichte kwetsuren. Men zou zeker een zeer groote ramp hebben te be treuren gehad, indien de val niet af en toe geremd was door den onevenwichtigen stand van de lift, die tegen de metalen wanden schuurde, waardoor de snelheid van den val werd gebroken. Het parket stelt een onderzoek in. Reuter meldt uit Belgrado: Twee bataillons troepen zijn van hier naar de mijnstreek bij Bor gezonden, waar ernstige onlusten dreigen, welke het gevolg zijn van het feit, dat de Fransche mijneigenaren weigeren schadevergoeding te betalen aan de boeren voor het bederf van duizen den morgens land .door den neerslag uit de schoor- steenen van de kopersmeitfabrieken. Eenige dagen geleden vielen al opstootjes voor waarhij ettelijke personen zwaar werden gewond. De toestand is thans bepaald zeer gevaarlijk geworden doordat te hoop geloopen boeren dreigen de fabrieken der mij nen te verwoesten. Twee bommen geworpen. Reuter meldt uit Londen: Gisternacht hebben te Belfast (Noord-Ierland), vechtpartijen tusschen politieke tegenstanders plaats gehad. De vechtenden gingen elkaar met steenen, ijzeren staven en leege flesschen te lijf. Tegen mid dernacht werden in een straat twee bommen gewor pen, waarvan er één ontplofte. Kort daarop werden in een andere straat verscheidene schoten gelost, waardoor een man zwaar gewond werd. De ordever stoorders sloegen bij verscheidene huizen ook de rui ten in. Een groote politiemacht slaagde er in de ochtend uren in, de straten te zuiveren. behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zij ter af. Bovendien, Ge proeft nietsI Prettig en makkelijk innemen! AKKER - CACHETS verdrijven spoedig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn. Overal verkrijgbaar: 52 cent per 12 stuks. van buitengewone kwaliteit, Ook !s Zondags geopend. i&lfSpS OOK VOOR De „ARRABELLA" TASCH van prima beige kalfs leder, gefestonneerd maat 33 c.M. f 2.75 maat 36 c.M. 13.25 Grootste keuze MODERNE ZOMERTASSCHEN. CHIQUE RAFFIA WANDELTASCH fl.50, enz., enz. J. Klerk „Het Sierhuis" Schagen Twee zwaar en één licht gewonde naar 't ziekenhuis. Gisteren stak een zesjarig meisje B. J., uit Huizen, nabij den Brecliusweg te Bussum den rijksweg Am sterdamBaarn over. Uit de richting Laren naderde op dat moment een luxe-auto met een snelheid van ongeveer 50 a 60 K.M. Teneinde het meisje te ontwij ken, haalde de automobilist, de heer Iv. uit Amster dam, naar rechts uit. Hierbij greep de wagen echter een heer en een dame, die den rijksweg waren over- gestoken om op het rijwielpad hun weg in de lich ting Amstei-dam vooi't te zetten. Beiden kwamen op de motoi-kap terecht, waarbij de voorruit van de auto vernield werd. De heer viel weer van de kap en bleef met bloeden de wonden liggen. De dame werd eenige meters me degenomen en kwam ten slotte met bloedende won den op het fietspad terecht. Vci'volgens bleek, dat da auto ook nog het meisje had geraakt, dat met ver- wondingen langs clen weg lag. Zoowel de heer en de dame als het meisje werden naar de Majellastichting te Bussum vervoei'd. De heer bleek een schedelbasisfi'actuur te hebben opgeloopen; zijn toestand is zorgwekkend. Ook de toe stand van de dame is ernstig. De tannelplannen. Gister is men nabij Velsen in de onmiddellijke na bijheid van den vei'keersweg HaarlemAlkmaar en van het stoompontveer met gi'ondboringen begonnen. Naar wij vernemen staan deze grondboi'ingen in verband met de hangende grootsche tunnelplannen ter vervanging van het pontveer over het Noordzee kanaal. N.H.V.B. Men deelt ons mede, dat het N.H.V.B. elftal, zooals dat elders in dit blad gepubliceerd is, morgenmiddag om 5.15 uur een oefenwedsti'ijd speelt tegen Ver. Alk maar te Alkmaar. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF Garage C. NIEUWLAND, Bergen. DE KEIZER VAN ABESSYNIë ZAL MOBILISEEREN ALS ITALIë'S HOUDING NIET VERANDERT. LONDEN: De correspondent van de „Daily Telegraph" te Addis Abeba, meldt: Haile Selassi I, de Keizer van Abessynië, die Donderdag naar de versterkte stad Harrar is vertrokken, deelde mij voor zijn vertrek, in een onderhoud mede, dat hij de algemeene mobilisatie zal afkondigen, indien Italië zijn oorlogszuchtige toebereidselen voortzet. Abessynië, zoo voegde de Negus hier aan toe, heeft veel op het spel gezet door af te zien van een alge meene mobilisatie als tegenmaati-egel tegen Italië's optreden. Ik blijf vertrouwen dat in de zitting van den Volkenbondsraad van 20 Mei a.s. een beslissende stap zal worden gedaan in de richting van een vreed zame oplossing. Indien dit echter niet het geval is en indien Italië zijn militaire toebereidselen voortzet, dan moeten wij mobiliseeren. Nooit zal Ethiopië genoegen nemen met een toestand van niet-officieelen oorlog, zooals die be stond toen Japan zijn operaties in Mandsjoerije ten uitvoer bracht. Wij zullen van het begin af aan te genstand bieden. Wapenleveringen aan Abessynië. In een artikel van het „Giornale dTtalia" wordt Duitschland ervan beschuldigd Abessynië van wa pens te hebben voorzien, zooals geweren, mitrail leurs, luchtdoel-kanonnen, pantserauto's en Juncker- Haile Selassi, Keizer van Abessynië. vliegtuigen, waarvan het meeste per spoor via Dji- hoeti werd vervoerd. In het artikel wordt verder verklaard, dat van Januari tot April vanuit verschillende Europeesche landen in Ethiopië 10.000 Mausergeweren zijn inge voerd met twee millioen patronen en 200 mitrailleurs. Italiaansch minister maakt stemming. Verder bevat de „Giornale dTtalia" een artikel van Gayda, den Italiaanschen onder-staatssecretaids van koloniën, volgens welk ai-tikel de Negus de mobili satie van ti'oepen reeds volkomen in het grensgebied zou hebben laten uitvoeren. Bovendien zou men sinds .verscheidene maanden depots hebben aangelegd voor wapenen, munitie, ma teriaal, levensmiddelen, zelfs opslagplaatsen van brandstof voor auto's en een hangar voor vliegtuigen Sinds lang is men bezig met den aanleg van wegen. Er wordt intens gewerkt aan den aanleg van nieu we landingsplaatsen voor de lucht-escadrilles en aan de vergrooting van de bestaande landingsplaatsen. Nieuwe radio-stations zijn gebouwd en nieuwe telefoonvei-bindingen aangelegd tusschen Addis Abeba en verscheidene departementen, speciaal aan den kant van de Italiaansche koloniën. Vooral in de streek van Harrar woedt een actieve oorlogspropa- ganda tegen Italië. Abessynië, dat een millioen man op de been kan brengen, bevindt zich in een voordeelige positie te genover Italië, aangezien het zijn troepen snel van het Noorden naar het Zuiden kan verplaatsen, tei*- wijl Italië haar twee afzondei-lijlce kolonies moet beschermen. Het trekt verder de aandacht, hoe de Italiaansche pers steeds meer den nadruk er op legt, dat het con flict tusschen Italië en Abessynië een Europeesche beteekenis heeft. Men wil er in zien een strijd tus schen het Avondland en het Oosten en als zoodanig werd er ook gisteren in den Senaat over gesproken. Een strijd tusschen Oost en West. Het is daarom, dat men de Eui'opeesche wapenhandelaren, die naar Abessynië vooi*raden leveren, beschouwen wil als verraders van het blanke ras, waarvan zij zelf deel uitmaken. Wij „passen" Uw huis „aan" bij de tegenwoordige eischen. Meer comfort - meer gemak - min der kosten. Neem Centrale Verwarming Kosteloos advies en offerte. BUR. TTECHN. BL ALKMAAR. Tel. 2197-3897 „Honderden referenties".

Schager Courant | 1935 | | pagina 1