Plaatselijk Nieuws. Landbouw en Maatschappij roept II KALASIRIS Maat-Corset FIRMA G. DE WAARD, Zaterdag 11 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9719 HET VUUR IN BOSCH EN HEIDE. VUUR VERNIELT BOERDERIJEN. Ex-keizer naar Duitschland terug? Engelsch vliegtuig gebombardeerd. Dr. Hugo Eckener ziek. DAMES! SCHAGEN TWEE BRANDEN BIJ ZEIST. Donderdagmiddag omstreeks twee uur is een heide brand uitgebroken langs den spoorweg Huis ter Hei de—Bosch en Duin op het terrein van den heer Mees te Zeist. Met behulp van een motorspuit en een bosch- brand tegen, werd het vuur, na eenige uren hard vlerken, bedwongen. Ongeveer 4.000 vierkante meter heide is afgebrand. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat vonken uit een pas- seerende locomotief het vuur hebben doen ontvlam men. Tegen half vijf in den namiddag werd de Zeister brandweer opnieuw gealarmeerd, thans voor een Jboschbrand, die woedde op het terrein van den heer Mijnhardt, achter de Petrus Wertheimstichting. Deze brand liet zich ernstiger aanzien, vooral doordat de <tairingende dennebosschen in gevaar verkeerden met het oog op den zeer feilen wind. Het vuur werd hier bestreden door brandweer, po litie en vrijwilligers. De Burgemeester van Zeist leidde persoonlijk het blusschingswerk. Men sloeg het vuur met takken uit, terwijl ook aarde op den brandenden grond werd geworpen. Ongeveer 12 H.A. bosch en heide gingen hier in vlammen op. Omstreeks half zeven was het vuur be dwongen. Weggeworpen sigaret sticht brand. In de buurtschap Reutum onder de gemeente Tub- bergen zijn van verschillende eigenaren over een op pervlakte van 4 H.A. honderden dennen, bosch en heidevelden verbrand. Door tegenbranden en met be hulp van een groot aantal burgers is men er ten slotte in geslaagd den brand tot de 4 H.A. te beperken Het eigenaardige van dit geval is, dat dit het derde jaar is, dat in deze omgeving bosch en heide zijn verbrand. De burgemeester was met de gemeente-po- litie op de plaats van den brand aanwezig. Een mooi stuk natuur is verloren gegaan. De oorzaak moet ge zocht worden in het wegwerpen van een sigaret of sigaar. Bij Apeldoorn 12 H.A. in vlammen opge gaan. Gisteravond is te Loenen Cgemeente Apeldoorn) aan 'den Groenendalschcweg 12 H.A. bosch van jonge den nen door brand verwoest. De oorzaak van den brand is onbekend. Het bosch behoort in eigendom toe aan den heer Delcourt te .Wassenaar. De vrijwillige brandweer uit Apeldoorn en omge ving verrichtte het blusschingswerk. Zware brand te Malden. Twee boer derijen in vlammen opgegaan, Von kenregen stichtte honderden meters ver der brand. Donderdagmiddag is een zware brand uitgebroken op de grens van Óverasselt en Malden in de groote boerderij van F. de Grunt. Het vuur greep snel om zich heen en weldra stond 'de geheele boerderij in lichte laaie. Aan redding van den inboedel en de landbouwwerk tuigen viel niet te denken. Het vuur nam dadelijk groote afmetingen aan. De boerderij was gelegen ach ter den top van een heuvel, waarachter zich een dennenbosch uitstrekte. Dennen in vlam. Onmiddellijk nadat de bijgebouwen vlam hadden ge vat, sloeg het vuur over op deze dennenbosschen, waardoor een geweldige vuurzee ontstond. Hoog sloe gen de vlammen op en een enorme vonkenregen ver spreidde zich over den wijden omtrek. Het gevolg hiervan was, dat de boerderij van den heer F. Jansen, gelegen op omstreeks 400 meter afstand van de bran dende boerderij van den heer De Grunt, eveneens Vlam vatte. Ook deze boerderij stond in een minimum ,van tijd in lichter laaie en werd geheel door het vuur Verwoest. Het brandende riet en stroo, voortgedreven door een krachtigen wind, verspreidde zich over een wijden omtrek, zoodat zelfs over 5 K.M. afstand yan den brand de smeulende resten neerkwamen. Brandweer machteloos. De brandweer kon wegens gebrek aan water filets uitrichten en moest zich bepalen tot omverhalen van de muren. De dorpsbewoners moesten met schoppen trachten den boschbrand, die groote afmetingen dreig de aan te nemen, te bestrijden. Dit gelukte in zooverre dat slechts ongeveer één hectare bosch een prooi der .vlammen werd. De brand bleef overigens beperkt tot de twee ge noemde boerderijen, die in de asch werden gelegd, ofschoon meer boerderijen aanvankelijk groot gevaar hebben geloopen. Bij den heer De Grunt zijn tien var kens in de vlammen omgekomen. De materieele schade bij dezen brand is zeer aan zienlijk. Zij wordt door verzekering gedekt. Nieuwe onderhandelingen te Berlijn. De Duitsclie ex-keizer heeft volgens den Berlijn- schcn correspondent van „Berlingske Tidende" op nieuw 't verlangen te kennen gegeven naar Duitsch land terug te keeren. Zijn onderhandelaars zouden, naar de correspondent van het Deensche blad meldt, zich thans in Berlijn bevinden om met de rijksregee- ring te spreken over de vraag of de ex-keizer toe stemming kan krijgen in Duitschland binnen te ko men een verblijf te houden op het kasteel Wilhelms- höhe bij Kassei. Zooals bekend hebben vertegenwoordigers van den ex-keizer in Januari met de regeering onderhandeld over dezelfde zaak, doch wees Hitier het verzoek van de hand. Men weet volgens den correspondent nog niet hoe de zaak thans zal loopen. De Nederlandsche Bond „Landbouw en Maatschap pij" gewest N.H., organiseert 17 Mei a.s. in de Harmo- niet te Alkmaar, aanvang 's morgens half tien, een groote openbare vergadering. De adviseur van den bond, de heer J. Smid uit Voorburg, oud-referendaris van het dep. van Land bouw, de heer G. J. Ruiter te Knijpe, bestuurslid van den Frieschen Zuivelbond; de heer J. Welleman te Krabbendijke, bespreken daar de algemeene econo mische politiek; het Zuivel vraagstuk; de positie van den Akkerbouw en de vraag of er voor het platte land geen bestaan mogelijk is. Het kan u bekend zijn, dat Landbouw en Mij. niet alleen met critiek komt, maar positieve regelingen vootstaat, waardoor her mogelijk wordt, ook bij de bestaande internatio nale toestanden van tolmuren en autarkie,aan de bevolking van het platteland een bestaan te verzeke ren. Wij wenschen voor onzen arbeid een redelijk- bestaan. Dit is ook een landsbelang, aangezien geen volk bestaan kan, wanneer de arbeid op het land moet worden stilgelegd. De toestanden ten plattelande worden onhoudbaar en daarom is hhet noodzakelijk dat alle plattelanders w.o. wij ook de bewoners van de kleine steden reke nen, wier bestaan ten zeerste afhankelijk is van de meerdere of mindere welvaart te plattelande, zich achter de eischen van Landbouw en Maatschappij stellen. Landbouw en Maatschappij wint, door de juistheid van haar ideeën veld. Wie op de hoogte wil zijn van onze tijdvragen, doet in ieder geval verstandig ken nis van haar ideeën te nemen. Wij verwachten dan ook van de plattelanders uit ons gewest dat zij 17 de zer naar Alkmaar trekken, om daardoor te demon- streeren, dat het hun ernstigen wil is, dat met de bestaansmogelijkheid voor de plattelanders gerekend wordt. Door opstandelingen in Euphraat-gebied neergeschoten. Uit Bagdad wordt gemeld, dat een Britsch bombar dementsvliegtuig, waarin zich een officier en een' sol daat bevonden, bij een verkenningsvlucht boven het midden-Euphraatgebied door opstandelingen is neer geschoten. Het vliegtuig raakte in brand en de beide inzittenden werden gedood. Ten Noorden van Diwanija aan den middcnloop van de Euphraat waren eenigen tijd geleden onlus ten voorgekomen en onlangs werd weer melding ge maakt van een oproer van twee stammen onder lei ding van grooten invloed hebbende Sheiks. Nadat het vijfde bataljon van het Irak-leger naar het betrokken gebied was gezonden, kwam het bericht, dat de rust en veiligheid waren hersteld. In een officieel Britsch bericht wordt verklaard, dat het feit, dat het neergeschoten vliegtuig een vlucht boven dit gebied maakte, niets met den op stand uitstaande had. Hieronder: Drie belangrijke mannen bij de opening van de vijfde en laatste expositie in het hoofdge bouw der bloemententoonstelling „Flora 1935" te Heemstede. V.l.n.r.: de heer E. H. Krelage, voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur: de Amerikaansche ge zant de heer Grenville Emmett, die de offi- cieele opening verrichtte en de heer Tom van van Waveren, de voorzitter van het uitvoe rend comité en de leidende figuur der expositie. Stuttgart: Eerst thans wordt be kend, dat.dr. Hu- go Eckener sinds drie weken ziek ligt. Hij bevindt zich in Esslingen bij Stuttgart. De hem behancjelen- de dokter deelt mede, dat dr. Eckener thans echter alweer op den weg van ver betering is. Naar zich laat aanzien, zal hij zijn werk in Friedrichsha- fen ongeveer over een week kun nen hervatten. WIELRIJDERS GP DE RIJWIELPADEN. De K.N.A.C. vraagt voorschriften daartoe in het Motor- en Rijwielreglement. In een adres aan den Minister van Waterstaat geeft de K.N.A.C. te kennen, dat zij van meening is, dat de algemeene verkeersveiligheid op de wegen in hooge mate zal worden gediend, indien zoo spoe dig mogelijk wordt overgegaan tot het verbieden van wielrijders op wegen waarlangs in bruikbaren staat rijwielpaden aanwezig zijn. Blijkens de statistiek der gemeenten bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het percentage van bij de Verkeersongevallen betrokken .vervoermiddelen: voor de vrachtauto 18.2, voor de personenauto 31.4, voor het motorrijwiel 4.9 en voor het rijwiel 26.7, hetgeen duidelijk uitwijst, dat door de scheiding van het snelverkeer en het rijwielver- keer de algemeene verkeersveiligheid aanzienlijk zal worden verhoogd. In dit verband wijst de K.N.A.C. op de Belgische wegcode, welke bepaalt, dat de wielrijders gehouden zijn op de aangeduide rijwielpaden te rijden, terwijl indien het rijwielpad onbruikbaar of belemmerd is zij den rijweg mogen volgen op voorwaarde, dat op een rij achter elkaar gereden wordt en aan de uiter ste rechterzijde. Adressante meent, dat dergelijke voorschriften ook in Nederland aanbevelenswaardig zouden zijn en verzoekt daarom soortgelijke bepalin gen spoedig in het Motor- en Rijwielreglement op te nemen. EEN SCHOOLDAG. Zooals we reeds eerder hebben medegedeeld zal de Bond van Christelijke scholen in Noördholland bo ven het IJ, dit jaar zijn 22sten Schooldag in onze ge meente in het Noordhollandsch Koffiehuis houden. In de morgenvergadering zal de heer Dr. J. Hoek Geref. predikant, Den Haag, het onderwerp „Gezin en School" behandelen, terwijl des middags het woord zal worden gevoerd door Dr. G. P. van Itter- zon, Ned. Ilerv. Predikant te Den Haag, over „Gewe- tenstucht?" MARKTOVERZICHT. Veel hoornvee en schapen en lammeren aange voerd. De handel in vette koeien was niet wild. De duurste koe kocht slager Korver van Den Helder, van den heer W. Jongejans, Zijpe voor den prijs van f 227.50. De handel in kalf- en gelde koeien matig. Pinken stug en in pinkstieren was wel handel; mooie beesten aangevoerd, met veel belangstelling bekeken. De handel in kalveren was kalm. Overhouders en •vette schapen handel stug. Voor 't eerst dit jaar noteering van lammeren, 3—7 gulden, stugge' handel. De handel in vette varkens was weer goed, tot 19 ets. In biggen matig, 6lecht te verkoopen door de schommeling van het spek. Bokken en geiten een goede handel. Op de kippenmarkt heel gewoon. Wij konden oiis weer verheugen met veel bezoek; het was een druk- kex dag. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand April 1935 op spaarbankboekjes ingelegd f 9.588.94, en terugbetaald f 8.9G1.4U, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 627.54. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 7. HET SCHAGEN TERREIN WORDT VERBETERD. Reeds geruimen tijd gingen er geruchten dat liet Schagen-terrein aan de Loet zou worden verbeterd. De K.N.V.B. stelde indertijd voor verbetering aan terreinen etc. f 20.000 beschikbaar, met bepaling dat de aan te brengen verbeteringen moesten worden uit gevoerd door werklooze leden der vereenigingen. Het Spartabestuur meende hiervoor ook wel in aan merking te kunnen komen en zocht daartoe ook con tact met het gemeentebestuur van Schagen. Geheel belangeloos maakte de gemeentearchitect de heer P. D. Rezelman een begrooting. Sparta stelde een bedrag beschikbaar, de Supp. vereen. Gccl-Zwart bleef ook niet achter. Het eenigste bezwaar was ech ter dat de Gemeente Schagen wel een en ander wil de steunen mits de. werkloozen, welke nu in de Wie- ringermeer werkten, er dan ook allen aan konden komen. Na overleg met den K.N.V.B. wist men tot. een accoord te komen en kreeg Sparta de heugelijke tij ding dat hiervoor f 300 beschikbaar werd gesteld door den K.N.V.B. egn bedrag waarop zelfs de grootste op timist niet had gerekend. De gevolgen zijn nu dat Maandag a.s. 13 Mei begonnen zal worden. Het. ge heele terrein wordt nu ontzood en opnieuw zuiver vlak gemaakt. Ook wordt het speelterrein op de in ternationale maat gebracht, de omrastering om het speelterrein veranderd, het geheel iets verlegd, zoo dat Sparta over een in de puntjes verzorgd terrein zal kunnen beschikken. Het plan is om dit terrein den eersten Zondag van Schager kermis te openen met den wedstrijd Scha gen 1Hellas I. Een vereeniging uit de derde klas se K.N.V.B. uit Groningen. Bovendien ligt het in de bedoeling, nu het terrein zuiver vlak wordt, er ook in samenwerking met de Ren- en Tourvereeniging „West Friesland" alhier, er grasbaanwedstrijden op te houden, wat tot nu toe vrijwel tot de onmogelijkheden behoorde, wegens de groote hoeveelheden gaten en kuilen. Wat dus allang had moeten geschieden wordt thans uitgevoerd. De Gemeente Schagen met Sparta en den K.N.V.B. zullen gezamenlijk een goed sportterrein maken. U hebt recht ejsen tè stellen aan Uw Cófsét. Eefi* voldoet aan al Uw eisen. A.s. Woensdag 15 Mei, gelegenheid tot raadplegen van Eerste Klasse Corsetspecialiste van half elf tot half vier. -f?- THEATER ROYAL. De film „Ik was een spion", die deze week in Theater Royal wordt gegeven, munt uit door een schitterend spel der hoofdpersonen en de verzorging van al het overige tot in de kleinste kleinigheid, maakt, dat er van deze film iets bijzonders gegroeid is. De geschiedenis speelt zich af in het veel bespro ken Belgische stadje Roulers tijdens de oorlogsja ren. Het is de levensgeschiedenis van de vermaarde Belgische verpleegster Martha Crockaert, die achter het Duitsche front Duitsche gewonden verpleegde, doch te gelijkertijd haar België met spionnage dien de. Overdag in het hospitaal en 's nachts in het café van haar vader hoort en ziet zij veel. Zij sluit vriend schap met een hospitaalsoldaat, die afkomstig uit de Elzas, de Duitschers vreeselijk haat. Op zekeren dag vertelt een oude brommerige Duit sche soldaat in het café dat er buiten de stad een kerkparade gehouden zal worden, Martha brengt het nieuws aan het Engelsche Hoofdkwartier over en de parade wordt vanuit vliegmachines gebombardeerd. Voor de buitengewone diensten, die zij dien vrccselij- ken dag bewijst, ontvangt zij van den Stadscomman- dant, die zich zeer interesseert voor de mooie ver pleegster, het ijzeren kruis. Zij werkt te hard, zegt hij en heeft rust noodig. Hij vraagt haar hem naar Brussel te vergezellen. Aangezien Martha in Brus sel waarschijnlijk de juiste datum van het a.s. be zoek van den Keizer te weten kan komen, stelt zij haar vaderlandsliefde boven haar eer en gaat.mee met den commandant. Het bericht dat de Keizer .den volgenden Zondag om 11 uur zal komen geeft zij op de gebruikelijke wijze door. Maar Zondagmorgen om 11 uur is Martha in gezelschap van den comman dant. Zij wordt betrapt en hij twijfelt er niet aan of zij is schuldig. Hij belooft haar te zullen redden als zij de namen van haar medeplichtigen noemt. Mar tha ontkent alles. Het feit dat haar horloge in do nabijheid van de opslagplaats gevonden is, doet haar niet bekennen. De commandant is woedend op het weerspannige meisje en laat haar arresteeren. Haar schuld wordt onweerlegbaar bewezen door de Krijgs raad en het doodvonnis wordt uitgesproken. Maar de commandant wenscht liet meisje niet op deze wijze te zien sterven wil het Hof het vonnis niet ver anderen in levenslange gevangenisstraf als zij tiaar medeplichtigen verraadt? De krijgsraad stemt toe. Maar Martha volhardt in haar stilzwijgen en liet doodvonnis wordt gehandhaafd. Nu bekent Stephan om het leven van liet meisje dat hij liefheeft te red den, zijn medeplichtigheid en wordt ter dood veroor deeld, terwijl Martha wegkwijnt in de gevangenis tot den dag, waarop zij het fluiten van de Schótsche pijpers hoort. Zou dit nog in staat zijn de zwaar ge troffen Martha op te beuren en haar den moed te ge ven het leven opnieuw te beginnen?, Thans echter weer herstellende. DR. HUGO ECKENER.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9