Polen's dictator overleden. KIJKER is KO0t»En bij CLOECK Postrekening No. 23330 6 PAGINA'S. Int. Telef. No. 20 Onverwacht einde van Pilsoedski. Engelsch vliegtuig in zee gestort. De ontvoering over de Duitsche grens. Bedrijvigheid in het IJselmeer. Complot ontdekt. Paneel van „Het Lam Gods" terecht. Een geheimzinnig schip. Roofoverval op een sneltrein in Silezië. Ernstige brand in Canadeesche stad. Een bestemming voor de ondermelk. Autobotsing bij Heukelom. MEDEDEELINGEN van den Plantenziektenkundigen Dienst. Maandag 13 Mei 1935 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h\ P. Trapman Co., Schagen. 78ste Jaargang. No. 9720 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERThN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijs no inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Een belangrijke figuur in de Poolsche politiek. WARSCHAU, 12 Mei (V.D.) Maarschalk Jozef Pilsoedski is vanavond op 68-jarigen leeftijd overleden. V;D. verneemt nog uit Warschau? Maarschalk Pilsoedski is om 8 uur 45 overleden 'tengevolge van een verbloeding in de ingewanden. Pilsoedski was sedert maanden lijdende aan kanker in maag en lever. Een aalmoezenier heeft Pilsoedski de Heilige Sacramenten der Stervenden toegediend. Nog vanavond zou de president der Poolsche 'Re publiek, Moscicki een proclamatie tot de Poolsche bevolking richten. Het bericht van 't overlijden van den maarschalk verspreidde zich als een loopend vuur door de hoofdstad en het land. Een groote menschenmenigte bespreekt den toestand voor het koninklijk paleis. De leden der regeering zijn direct na het bekend worden van het overlijden van den maarschalk van Polen bijeengekomen. Minister-president Slawek be gaf zich vervolgens naar het koninklijk paleis, waar hij door president Moscicki in een langdurige audiën tie werd ontvangen. De president der Republiek heeft generaal Eduard Rydz-Smygly benoemd tot inspecteur-generaal van het leger en op voorstel van Slawek tot leider van het ministerie .van Oorlog generaal Zbigniew Kas- przy. De theaters zijn gesloten. Morgen zullen geen ra- Öiouitzendingen geschieden. 'Jozef Pilsoedski, Poolsch' officier en staatsman, werd in 1867 te Zoelow bij Wilna geboren. Reeds op jeugdigen leeftijd nam hij deel aan de Poolsche na tionalistische beweging. In 1888 werd hij naar Siberië verbannen. Na zijn terugkeer trad hij in 1890 toe tot de Poolsche Socialistische Partij. Van 1892—1900 was hij betrokken bij verschillende illegale acties; in laatstgenoemd jaar werd hij opnieuw gearresteerd. Een jaar later ontsnapte hij uit een krankzinnigen gesticht te Leningrad, dat toen nog St. Petersburg heette, en vestigde hij zich te Krakau. Aan de revo lutie van 1905 nam Pilsoedski een werkzaam aan deel. In 1908 vormde hij in Galicie semi-legale mili taire organisaties. In 1914 organiseerde hij Poolsche legioenen, die aan Oostenrijksche zijde tegen Rusland te velde trokken. In 1916 trad hij af als comman dant dezer legioenen. In Juli 1917 werd Pilsoedski door de Duitsche autoriteiten in de vesting Maag denburg gevangen gezet. Tijdens de Duitsche revolu tie werd hij in vrijheid gesteld en lc'on hij naar War schau terugkeeren, waar hij in November 1918 hoofd van den staat werd en opperbevelhebber van het Poolsche leger. In 1919 werd hij voorloopig president Hij voerde het bevel over de troepen in den oorlog tegen de Sovjets en bezette in Mei 1920 Kieff. Deze stad moest hij in Juni prijs geven. In Augustus van datzelfde jaar voerde hij het bevel over de troepen, die Warschau in staat, van verdediging hadden ge bracht. Hij werd benoemd tot „maarschalk van Po len", doch hij weigerde het presidentschap. In 1923 trok hij zich terug. Drie jaren later, in Mei 1926, dwong hij de rcgeering-Witos, na straatgevechten te Warschau af te treden. Hij werd spoedig daarna tot president van de Poolsche Republiek gekozen, doch hij accepteerde deze benoeming niet. Wel trad hij als minister van Oorlog en inspecteur-generaal van het leger toe tot de rogeering-Bartel. In 1926 werd Pilsoedski minister-president, waarbij hij de porte feuille van Oorlog voor zijn rekening nam. In 1927 legde hij zijn premierschap neer, doch van Augustus tot December 1930 bekleedde hij deze functie opnieuw Van December 1930 tot Mei 1931 bezette hij den post ,van minister van Oorlog in het kabinet Slawek, evenals in het kabinet Prystor, dat in Mei 1931 werd gevormd. Ook zijn laatste levensjaren heeft Pilsoedski nog een belangrijke adviseërende rol gespeeld in de Poolsche buitenlandsche politiek. Nog voor dezer dagen was een ontmoeting met den Franschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Pierre Laval, ge- De beide opvarenden gered. Reuter meldde uit Le Bourget dat men zich daar ongerust maakte over een Britsch driemotorig vlieg tuig, dat Zaterdagochtend van Le Bourget naar Londen was vertrokken. Het radiostation Deal had een bericht opgevan gen, volgens hetwelk een vliegtuig tusschen Dover en Folkestone in zeo zou zijn gevallen. Het is gebleken, dat het vermiste vliegtuig 15 km. uit de Engelsche kust in zee is gestort. De beide opvarenden, do piloot en de marconist, zijn gered. Passagiers waren niet aan boord, wel post. De „Simday Expres" bevat bijzonderheden» over de gelukkige redding der heide Engelsche vliegers. Zij waren van Treport met bestemming naar Croy- don vertrokken, toen om half twaalf ongeveer, acht mijl van de Fransche kust, de motoren plotseling stilstonden en het toestel in zee viel. De marconist kon nog juist een noodsein uitzenden, waarop vlieg tuigen van Croydon en Le Bourget te hulp snelden. Deze hulp zou echter te laat zijn gekomen, als de Fransche visschersboot „Ave Maria" niet getuige van het ongeluk was geweest. Onmiddellijk werd een sloep gestreken en de bemanning smaakte het genoe gen de beide piloten nog juist op tijd te bereiken. Enkele uren later werden zij te Dieppe aan wal gezet. Jozef Pilsoedski. arrangeerd, welke evenwel wegens ongesteldheid van den „Leeuw van Wilna" geen doorgang kon vinden. Het overlijden van Pilsoedski op een oogenblik dat zich binnen de regeeringspartij ernstige moei lijkheden voordoen. 'De jongste wijzigingen van grondwet en kieswet zijn in de fracties van Kamer en Senaat van de regeeringspartij op sterke tegen stand gestuit, gedeeltelijk zelfs op opzegging der gehoorzaamheid. De venmindering van het aan tal zetels, ook voor de meerderheid, met meer dan de helft, wenschen de afgevaardigden niet te accep teeren. Waarschijnlijk zullen de aanhangers van wijlen Pilsoedski deze tegenstand weten te breken. De opvolging. Het D.N.B. meldt nog uit Warschau. Onmiddel lijk na het bekend worden van Pilsoedski's over lijden zijn de leden van het kabinet bijeengeko men. Minister-president Slaweb begaf zich vervol gens naar staatspresident Moscicki, met wien hij een lang onderhoud had. Moscicki heeft generaal Rydz-Smigly benoemd tot inspecteur-generaal van het leger en generaal Kasprzycki tot chef van het ministerie van Oorlog. De regeering heeft alle schouwburg-voorstellingen afgelast, terwijl de Poolse radio Maandag haar pro gramma niet zal uitzenden. De ministerraad heeft besloten een oproep tot de bevolking te richten óm haar tot het bewaren van haar kalmte aan te manen. Gatzeit wordt in vrijheid gesteld. Suc cesvolle interventie van de Nederland- sche regeering. Op Maandag 4 Februari werd, zooals men weet een zekere Gutzeit, die in Hengelo arbeidde, door een Nederlander uit Haarlem, onder voorspiegeling, dat deze hem een betrekking zou bezorgen in Haar lem, waarheen hij hem in een auto zeiae te zullen brengen, in stede van naar Haarlem tegen zijn wil over de Duitsche grens bij Gronau gefbracht, alwaar de douane-afsluiting geopend was, teneinde deze auto door te laten, waarna Gutzeit onmiddellijk werd gearresteerd en in een cel opgesloten. Een Duitsche Kriminalbeambte was bij deze ontvoering betrokken. Naar aanleiding van dit geval werden door het Kamerlid Boon aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie eenige vragen gesteld. Blijkens het antwoord van de ministers de Graeff en van Schaik heeft naar aanleiding van dit ernstige voorval, op 4 Aprilhet Gezantschap te Ber lijn in opdracht van de Regeering zich tot.de Duit sche Rpgeering gewepd en daarbij aan de Duitsche Regeering verzocht een onderzoek in te stellen, en onder meer de gevolgen van het gebeurde door te rugzending van Gutzeit naar Nederland ongedaan te maken. De ministers kannen thans mededeelen, dat de Duitsche regeering zich bereid heelt verklaard, Gut zeit op vrije voeten te stellen en hem den terugkeer naar Nederland te veroorloven. Aanvang van de aal- en palingvisscherij. De visscherij langs het IJselmeer, met name de aal- en palingvisscherij, heeft wederom een aan vang genomen, waaraan de heele visschersbevolking deel neemt. Er bestaat wederom vraag naar vaartuigen voor deze visscherij. Deze zijn in. het IJselmeergebied niet te krijgen dan tegen hoogen prijs. Te Harderwijk doet zich een geval voor, dat een der visschers niet kan uitvaren, omdat hij geen knecht kan krijgen, als gevolg van de omstandigheid dat al le knechts voor de visscherij beschikbaar, reeds een werkkring hebben gevonden. Tot ontvoering anti-nationaal socialisten Londen: Daily Tclegraph meldt uit Bazel, dat een chauffeur bekend heeft de ontvoering van 17 Duitsche anti-nationaal-socialisten en Katholieke emigranten, die bij Salzburg zijn verdwenen en over de Beiersche grens zijn gebracht, te hebben voorbe reid. HET CONFLICT MET ABESSYNIE. Nog geen stap te Rome. Rome: Van bevoegde Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat tot Zaterdagavond nog geen stap van Engeland en Frankrijk inzake de Abessynischc kwestie te Rome is gedaan. Het andere nog steeds zoek. De dader het geheim meegenomen in het graf. De procureur des Konings van het Parket te Gent maakt bekend, dat er zekerheid bestaat aangaande den dader van den diefstal gepleegd, in den nacht van 10 op 11 April 1934, van een dubbelluik van het altaarstuk uit de St. Bavo Kathedraal te Gent. Hij is thans overleden en was een Belg van natio naliteit. Een van de bedde paneelen, dat met de beel tenis van „Johannes de Dooper" werd gevonden. Het ontvreemde paneel, bestaande uit twee gedeel ten op eikenhout, stelt op de eene zijde voor „De Rechtschapen Rechters" en op de andere zijde de beeltenis van „Johannes de Dooper". Dit laatste deel is teruggevonden, waar zich het andere gedeelte be vindt, is niet bekend. Tiet geheim hiervan is door den dader mee in het graf genomen. Er wordt een belooning uitgeloofd van fr. 25.000 voor degenen, die aanwijzingen geven. Het Parket is overtuigd, dat het zich nog in België bevindt In de Japansche wateren. Tokio. Naar gemeld wordt, stellen de autoritei ten van Formosa, in samenwerking met de vloot een onderzoek in ter zee, buiten de provincie Sjintsjikoe, waar gisteren een geheimzinnig schip gevuurd zou hebben op een kleine Japansche visschersboot, welks vangst in beslag werd genomen. De schipper van de visschersboot beschreef het geheimzinnige schip als een boot van minstens 1000 ton, veel gelij kende op een Chineesch douaneschip. Het zou onge veer 100 Chineezen en 20 vreemdelingen aan boord hebben gehad. Het schip zou gevuurd hebben op de visschersboot, de Daiitsji Hojomaroe, terwijl deze aan het visschen was buiten de kust, op drie uur afstand van Tamsoei. De autoriteiten van Formosa hebben zeer veel be lang aan dit feit, dat een reeks andere geheimzin nige verschijningen van niet-geidentificeerde sche pen hij Formosa opvolgt. Bedrag van 48.000 mark geroofd. Breslau: Door een overval op den blokwaehter van de blokpost Rothwasser op het traject Kolhlfurt Penzig zijn gisteravond kort voor middernacht drie gemaskerde bandieten er in geslaagd, den uit Kohl- furt komenden sneltrein aan te houden en tot stil stand te brengen. Zij klommen in het postrijtuig, losten eenige schoten en hielden den dienstdoenden postconducteur met hun revolvers in bedwang. Zij maakten eenige geldkistjes buit met een totaal be drag van 48.000 mark. Twee toeschouwers verbrand. In een blok woonhuizen te Outremont in Canada is een felle brand uitgebroken, die het blok geheel vernielde. Vijf brandweerlieden werden ernstig ge wond; twee toeschouwers verbrandden, tengevolge van het feit, dat tijdens de brand een hevige explo sie ontstond. B O E R D E R IJ. Bestanddeel van pluimvee- en varkens voeder. Door de overvloedige melkproductie en de ongun stige positie, waarin de gecondenseerde magere melk poeder verkeert is een te veel aan ondermelk ont staan. Daar de normale afzet van ondermelk door de inkrimping der vee- en varkensstapel verminderd is, moest naar middelen worden uitgezien om een nieuw afzetgebied voor ondermelk te verkrijgen. Een belangrijke mogelijkheid tot afzet is nu gele gen in het verwerken van ondermelk tot magere melkpoeder, hetwelk een zeer bruikbaar bestanddeel vormt voor pluimvee- en varkensvoeder, en als zoo danig het daarvoor gebezigde visch- en diermeel ten deele, b.v. voor 50 pet. zou kunnen vervangen. Nadat de verschillende consequenties overwogen waren, heeft de minister van oeconomischc zaken besloten maatregelen te treffen, waardoor de Neder- landsche Zuivelcentrale in staat gesteld wordt van melkpoederproducenten hoeveelheden mager melk poeder aan te koopen tot een gezamenlijke hoeveel heid van ten hoogste 5 millioen kg. tot een prijs van 7 cent per kg. netto. Deze melkpoeder zal door de Nederlandsche Meel centrale, welke de aangekochte voorraden overneemt beschikbaar gesteld worden voor pluimvee- en var kenshouders tegen zoodanigen prijs, dat voorkomen wordt, dat het pluimvee- en varkensvoeder in prijs zal stijgen. De verwachting wordt gekoesterd, dat het met de onderhavige maatregelen beoogde doel. n.1. grooter afzet van de ondermelk door verbruik van pluim vee- en varkensvoeder, zonder bezwaar zal kunnen worden bereikt, niet alleen omdat dit melkpoeder een zeer waardevol voederbestanddeel is. doch te vens omdat dit tegen een zoodanigen lagen prijs door de pluimvee- en varkenshouders kan worden aangekocht, dat de totale voederkosten niet in prijs zullen stijgen. Bovenstaande maatregelen zijn vandaag in wer king getreden. Ernstig auto-ongeluk. Twee dames gewond, Halfweg. Zaterdagmiddag heeft op den Rijks straatweg tusschen Halfweg en Amsterdam, ter hoogte van de IJsbaan een ernstige autobotsing plaats gehad, waarbij twee dames werden gewond. In de richting Halfweg reed een vrachtauto van de firma Van der Puik uit Hilversum, welke werd bestuurd door den chauffeur C. Venhorst. Deze wilde een voor hem rijdende personenauto voorbij rijden en gaf aan een achter hem rijdende andere perso nenauto daarvoor een teeken. De9 ondanks trachtte de bestuurder van de laatste auto de vrachtauto toch nog voorbij te rijden. In deze auto waren geze ten de bestuurder de heer P. A. J. van der Pluijm, wonende Maliesingel 55 te Utrecht., diens dochter en haar vriendin. Bij het passeeren raakte de heer Van der Pluijm in de berm van den weg, daarna schoot hij wederom dwars over den weg en de eerste tram baan been tegen een juist uit de richting Sloterdijk komende tramtrein van de Noord-Zpid-Hollandscho Tramweg Maatschappij, waarvan de wagen eerst van voren en toen van achteren een klap kreeg. De' auto sloeg eenigó malen over den kop en duw de daarbij de vrachtauto van de firma Van der Puik aan den kant van den weg. Nadat de inzittenden van de auto uit hun benarde positie waren bevrijd, bleek, dat zij er, gezien de hevigheid van de aanrij ding, wonder boven wonder goed waren afgekomen De dochter van den heer Van der Pluijm bleek haar rechtersleutelbeen te hebben gebroken, terwijl haar vriendin een gebroken linkerbovenarm had. Tevens hadden beide dames nog verschillende snij wonden bekomen. De heer van der Pluijm zelf bleef onge deerd. Een arts uit Halfweg verleende de eerste hulp waarna de beide gewonden per taxi naar Utrecht werden overgebracht. De auto van den heer Van der Pluijm is nagenoeg geheel vernield. De vrachtauto bekwam slechts geringe schade en de bestuurder bleef eveneens ongedeerd. De politie uit Amsterdam heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het overblijfsel van de perso nenauto is per kraanwagen naar Halfweg gesleept; de vrachtauto kon op eigen kracht verder gaan. Vijf min of meer ernstig gewonden. Op den Rijksweg VenloNijmegen heeft Zaterdag middag een botsing plaats gehad tusschen een per sonenauto en een vrachtauto. In beide wagens had den marktkooplieden plaats genomen. Door de botsing geraakten zoowel de personen- als de vrachtauto van het wegdek; zij kwamen terecht op het vier meter lager gelegen bouwland. Vijf van de inzittenden liepen min of meer ernstige verwon dingen op. De eerste geneeskundige hulp werd ver leend door een dokter uit Afferden en twee toevallig passeerende artsen. Zij achtten overbrenging naar een ziekenhuis te Nijmegen noodig. Intusschen be staat voor geen der gewonden levensgevaar. De beide auto's zijn aanzienlijk gehavend. Onder de 78 verschillende mededeelingen van den Plantenziektenkundigen dienst is er geen, die van zoo algemeen belang kan geacht worden als de zoo juist in herdruk verschenen mededeeling No. 43 van dien dienst. De andere mededeelingen omvatten veelal een min of meer scherp afgescheiden onderwerp, dat slechts voor een zekere categorie van menschen van belang is. Mededeeling No. 43 echter, die als titel heeft „Mid delen tegen plantenziekten en schadelijke dieren", zou men in ieder huisgezin kunnen gebruiken, omdat er vele middelen in genoemd worden, die ook den niet tuinbezitter van belang kunnen zijn. Heeft men last van mieren in huis, van pissebed den of van slakken in den kelder, van muizen tus schen het behang, van motten, van onkruid op het straatje voor het huis, van houtluizen enz., enz., dan kan men een keuze doen uit de in deze mededeeling genoemde middelen. Voor den tuinbezitter, ook den liefhebber, bevat ze echter een schat van. gegevens. Ook de oude en de nieuwste middelen worden erin genoemd. De prijs is 20 cent en daarom durven wij ook ge rust ieder aanraden dit handige boekje te bestellen Of bij het hoofdkantoor te Wageningen of bij onde geteelcende. ONDERZEEËRS. Zooals wij eenige weken geleden voorspelden, is ook uitgekomen, er was ook geen waarzeggende geest voor noodig te vermoeden, dat het aantal onderzeeërs dit jaar boven normaal zou zijn. Nu heb ik aan de lezers het vriendelijke verzoek, mij even te willen melden, wie aardappelen heeft, die ondergrondse!ie knollen (onderzeeërs) vormen. Bij die opgave vernam ik dan tevens gaarne iets omtrent de wijze waarop ze bewaard zijn geworden, n.1. warm of koud, licht of donker, afgesproten of niet, gestookt voor het spruiten of niet, of ze wellicht on der dekken gestaan hebben, of er wellicht vee in de zelfde schuur staat enz. enz. Tevens of de aardappe len vroeg of laat geplant zijn en op welken grond (licht of zwaar). Dit lijstje van gegevens kan men natuurlijk zelf nog uitbreiden naar dat de omstandigheden het noo dig maken. Gaarne vernam ik ook van eenige poterbezitters die hun poters in een glazen poterbewaarplaats gehad hebben, hoe zij het met de onderzeeërs hebben, dus ook, al hebben zij geen onderzeeërs. Ik heb wel eens meer de medewerking van de lezers gevraagd en in de meeste gevallen viel mij dat werkelijk me de. Ik hoop echter, dat ik nu een stroom van brie ven ontvangen mag. De ontvangen gegevens worden later verwerkt in een mededeeling en dus kan dan ieder er van profiteeren. De Ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst, VAN HERWIJNEN. Sint Pancras.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1