rs In drie dagen naar _Australië Groot Bal-lasqué Bond voor Staatspensionneering federatie Hollands Noorden, Parmentier's boek I v:h. Zll Plaatselijk Nieuws. wmsmam De hertogin van Kent in blijde verwachting. Advertentiën. WINKEL MARKT- k SE RECHTEN BENOEMING TOT MISSIONARIS. Onze vroegere plaatsgenoot, pater J. Brügeman is door den algemeenen overste van de priesters van liet II. Hart tot missionaris in N.-Brazilië benoemd. De federatievergadering op Zondag 12 Mei, die des middags om 2 uur in „De Posthoorn" van den heer J. Peetoom werd gehouden, was goed bezocht, de .volgende afdeelingen waren aanwezig: St. Maarten, Nieuwe Niedorp, Heerliugowaard, Schagen, Burgerhrug, Dirkshorn, Winkel, Wieringer- waard, Kolhorn, Barsingerhorn, Verlaat-Oude Nie dorp, Breezand en Anna Paulowna. De Voorzitter, de heer C. de Vries, Dirkshorn, sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst, waardoor tot uiting komt dat men steeds weer wil meewerken aan liet doel van onze bijeenkomst, 11.1. zoo mogelijk liet lot van de oude dagen ie verzachten, door invoe ring van premievrij staatspensioen. Spr. wijst op de buitengewoon moeilijken strijd daar, want de al- gêmeehc toestand is van dien aard, dat de regeer ders er voorloopig niet aan zullen denken het premie- vrij staatspensioen in te voreen. Wij zulllen daarom steeds meer drang in die richting moeten uitoefenen en wijzende op de onverflauwde werklust van het federatiebestuur spreekt de voorzitter den wensch uit, dat de besprekingen van aangenaiiien aard zijn en goede resultaten mogen afwerpen. Spr. heet de afgevaardigden en ook de pers hartelijk welkom. Dc Secretaris de heer H. Woudenberg, leest de no tulen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Ket jaarverslag. Uit liet door den Secretaris uitgebrachte jaarver slag vermelden we, dat op 1 Januari 19B1 IS afdeelin gen v.arcn aangesloten, met totaal ongeveer 1900 le den. I11 het verslagjaar werd te Breezand een nieuwe a'fdeeling opgericht, die spoedig haar ledental tot 125 opvoerde en oorzaak was dat einde 1934 19 afdeelin gen waren aangesloten, niet totaal ongeveer 2100 le den. Herinnerd wordt aan het bedanken van den heer Limpers, secretaris-penningmeester en wiens vele werk voor de federatie met dankbaarheid wordt her dacht. Tot penningmeester werd benoemd de heer J. Ro mar van.Winkel. Met dikwijls goede resultaten maakten diverse afdeelingen voor propaganda gebruik van de diensten .van Zuster De Roover. In de afdeelingen Wieringcn, Texel, Oude Niedorp en Burgerhrug is het vereenigingsleven niet roos kleurig en het federatiebestuur heeft in samenwer king met de afdeelingsbesturen getracht meer leven in deze afdeelingen te brengen. Ook werd gepoogd te Den Helder een afdeeling opgericht te krijgen. Voor de eerste maal was een afdruk van liet jaar verslag aan de afdeelingen toegezonden en de voor zitter brengt den secretaris voor die moeite dank. Het verslag geeft geen aanleiding tot bespreking. De rekening van den penningmeester geeft aan een totale ontvangst van f 167.74, een uitgaaf van f 122.07, batig saldo alzoo f 45.67. Het boekjaar was begonnen met f 40.14, zoodat een kleine vooruitgang was te constatcercn. Onder dankzegging aan den penningmeester wordt dc rekening goedgekeurd. Dc lieer Glas oordeelde de uitgaven voor den spre ker, van Roekcl, hoofdbestuurslid, wat hoog. De voorzitter beaamt, dat de uitgaven van dien aard is, dat liet voor het federatiebestuur wat moei lijk is een spreker van het hoofdbestuur te vragen,' maar tegenover deze uilgaaf kan gelukkig geplaatst worden een subsidie ad f 25 van het hoofdbestuur. Dc tweede druk van Parmentier's boek ,ln drie dagen naar Australië" is heden verschenen. Het boek van Parmenlier is een onop gesmukt rustig verhaal, waarin de lezer in de eerste plaats een goed inzicht krijgt 111 de voorwaarden van den wedstrijd allereerst geeft de schrijver een korte be schrijving van zijn reis naar Amerika om dc Uiver te halen en daarna verhaalt hij van de beroemde vlucht. En dit ver haal is het, dat er in zal gaan als koek. Want niet alleen dat het zoo prettig ver teld is, zoo eenvoudig, zoo heelemaal zoo als het gebeurd moet zijn, maar het is tezelfdertijd zoo bijzonder accuraat, van uur lot uur haast weergegeven. Spannend is het verhaal vooral bij de landing te Albury. Maar als men het ge lezen heeft, dan heeft men nog niet den indruk dat het zoo gevaarlijk was; het is zoo nuchter verteld, zoo zonder franje; net zooals een zeeman het bericht over een goed gelukte redding in z'n journaal zou neerzetten. Dappere kerels! Verkrijgbaar in den Boekhandel LAAN SCHAGEN fen dienste van de propaganda, om te Breezand een afdeeling gesticht te krijgen. Door den Voorzitter worden mededeelingen ge daan over de afdeelingspropaganda. Vooral de pro- paganda-avond te Burgerhrug had een gunstig re sultaat, die te Oude Niedorp-Verlaat minder, maar de tegenwoordigheid van afgevaardigden op deze vergadering getuigt van' meerdere belangstelling. De ijverige pogingen die te Wieringen zijn gedaan mochten niet tot het beoogde doel leiden en het federatiebestuur zal in den vervolge voorzichtig zijn met het doen van uitgaven voor Wieringen. Uit het jaarverslag blijkt, dat het totaal ledenaan tal ruim 2000 bedraagt en de Voorzitter acht het niet moeilijk, in elk geval moet in die richting wor den gewerkt om in onzen federatiekring het leden tal tot 2500 op te voeren. Om te Den Helder een afdeeling opgericht te krij gen is eerst geprobeerd daar wat vaste voet te krijgen. Dit is gelukt, maar om finantieele redenen zijn door het federatiebestuur nog geen verdere stappen gedaan, maar zal gewacht worden tot het najaar. Door het Hoofdbestuur is finantieele steun toegezegd, en ook voor de actie te Wieringen en Oude Niedorp-Verlaat is een bijdrage van hel Hoofdbestuur verkregen. Ook te Texel is weinig le ven te bespeuren, maar het federatiebestuur zal nog eens pogingen aanwenden om verbetering in den toestand te brengen. Door den heer Glas wordt dank gebracht aan het federatiebestuur voor zijn vele bemoeiingen, terwijl de Voorzitter op zijn beurt aan de afdeelingsbestu ren die actief waren, zijn dank betuigt. Bespreking landdag. Aan de orde komt de bespreking over eventueel te houden landdagen. Door enkele afgevaardigden wordt op het nut en het belang van de te houden ringlanddagen gewe zen., maar andere afgevaardigden wijzen op de fi nantieele bezwaren en er gaan dan ook stemmen op om het nadeelige saldo, dat een landdag mocht op brengen, te doen dekken door alle afdeelingen, dus niet uitsluitend door de afdeeling waar de landdag zou worden gehouden. De afdeeling Heerliugowaard trekt het resultaat van een landdag in twijfel en wijst op de kósten. Ook de afdeeling Breezand ziet weinig heil in een landdag, de jongeren gaan er niet heen cn voor de ouderen beteekent het kosten. De Voorzitter zegt, dat als een landdag wordt ge houden, het er een moet zijn voor alle afdeelingen. De propagande moet in deze richting gaan, dat we in den zomer één Zondag vrij maken voor het hou den van een grooten landdag. De kosten mogen dan geen bezwaar zijn, maar de afdeelingsbesturen moeten zich alle inspanning getroosten om de land dag te doen slagen. Alle afdeelingen van o.nze fede ratie moeten toch in staat zijn één landdag goed te doen slagen. Het resultaat van de bespreking is dal besloten wordt een landdag te houden en dat het federatiebestuur zich met. het bestuur van de af deeling Schagen verstaat over het houden van den landdag te Schagen. gf. Het 25-jarig bestaan. Het feit dat de federatie op 16 October a.s. 25 jaar zal bestaan, wil het federatiebestuur aangrijpen om op dien dag een groote propagandavergadering te doen houden en de vergadering blijkt het met deze zienswijze eens te zijn. De verdere plannen zullen nog door het federatiebestuur nader worden overwo gen. Op dien dag zal dan tévens herdacht kunnen worden, aldu? deelt de Voorzitter mede, dat de heer Romar dan 25 jaar lid van het federatiebestuur zal zijn. Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering wordt benoemd de heer C. de Vries, tot plaatsvervangend afgevaardigde de heer J. Romar. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voqr de algemeene vergadering komt ter sprake het beleid van het Hoofdbestuur en daarbij kwam tot uiting het oordeel dat de activiteit van het Hoofd bestuur wel wat te wenschen overlaat. Een verzoek bijv. aan den Minister om „als het m 0 g e 1 Ij k is" premievrij pensioen in te voeren, is wel wat erg tam. Ook in ander opzicht gaat er te weinig aciviteit van het Hoofdbestuur uit. Krachtige propaganda voor verbetering van het lot van de ouden van dagen moet worden gemaakt en de Voorzitter zal als af gevaardigde der federatie daar op wijzen. Door het bestuur vn de federatie was het voorstel ingediend, om aan het Hoofdbestuur op te dragen overleg te plegen met alel Kamerfracties tot het in dienen van het voorstel tot invoering van premievrij staatspensioen. De vergadering gaat er mee accoord, dat het fede ratiebestuur dit voorstel heeft ingediend. Hemeltergend wordt gevonden, dat van een steun trekkende werklooze f2 wordt afgetrokken, wanneer die werklooze een oude vader of moeder over huis heeft, die f3 staatspensioen ontvangt en met de voor steller is de vergadering het eens dat hiertegen krachtig wordt geageerd. De afgevaardigde krijgt vrij mandaat. Nieuwe vorm van propaganda. Door liet federatiebestuur wordt gemeend, dat een nieuwe vorm van propaganda wordt gemaakt, ten einde een nog grooteré schare tot de organisatie te krijgen. Het federatiebestuur wil de propaganda niet volstaan zien met het doen houden van een of meer propagandavergaderingen, maar wil dat de afdee lingsbesturen de propaganda-daad werkelijk ter hand nemen. Wij als voorstanders va!n premievrij staats pensioen moeten er voor ijveren dat we verschillende organisaties, als middenstandsbond, tuinbouworgani satie enz., achter ons krijgen. Het moet niet kunnen voorkomen dat de middenstandsbond zich vierkant verklaart tegen staatspensioen, terwijl actieve voor standers van staatspensioen lid van dien midden standsbond zijn. Door den heer Sybrands, Wieringerwaard, wordt er op gewezen, dat dit het oordeel was van een prae- adviscur, maar dat in een districtsvergadering van den middenstandsbond tot uiting is gekomen, dat 't hoofdbestuur van den Middenstandsbond zelfs voor stander van staatspensioen is. De Voorzitter zegt dat het daarom noodig is dat alle organisaties worden bewerkt om zich voor ons doel te doen verklaren en er voor te ijveren. De heer Glas heeft alle respect voor het streven van het federatiebestuur, maar de consequentie die er aan vast zit, moeten we aanvaarden. In den Ned. Tuindersbond bijv. is deze zaak besproken, maar werd geoordeeld dat deze zaak niet in de organisatie thuis hoort, want de Ned. Tuindersbond doet slechts één vraag aan de regeering, n.1. steun tot bedrijfsze kerheid. De Voorzitter erkent dit, maar naast de bedrijfs zekerheid moet er ook zijn het premievrij staatspen sioen. Steeds op dit aambeeld slaan, zal wellicht re sultaat opleveren. Laten we bijv. kerkbesturen en di- aconiën bewerken, om onze actie te steunen. Do heer Dekker, Winkel, wijst er op dat men niet te véél moet letten op de quantiteit, maar allereerst op de ctualiteit, spr. wil het meer zoeken in het wer ven van nieuwe leden. De voorzitter wekt de afdeelingen op om in de door het federatiebestuur aangegeven richting werkzaam te zijn en het resultaat daarvan volgend maal mede te deelen. Bij de rondvraag worden o.a. woorden van dank sproken tot het federatie-bestuur voor zijn krachtigen steun, zoowel moreel als finantieel en daarna sluit de Voorzitter. Londen: De hertogin van Kent, als prinses Marina in het huwelijk getreden met prins George, is, naar Zaterdag in hofkringen verluidde, in verwach ting van een blijde gebeurtenis tegen den volgenden herfst. HET JUBILEUM VAN KONING GEORGE. Zaterdag 500 gewonden. Londen: Meer dan 500 personen hebben Za terdag verwondingen opgeloopen in het gedrang van de grootste menschenmenigte, die sinds menschen- heugenis was samengestroomd en dicht opeengepakt stond voor het Buckingham Palace, teneinde hulde te brengen aan Koning George en Koningin Mary. Twaalf personen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. VREES VOOR ONLUSTEN OP NEW-FOUNDLAND. De politie pp St. John in New-Foundland, die be- reesd was voor een algemeene uitbarsting heeft uit voorzorg, alle beschikbare troepen samengetrokken, teneinde gereed te zijn ter onderdrukking van een herhaling van de wilde relletjes van werkeloozen, gelijk die Vrijdag j.1. voorvielen en waarbij honder den gewonden vielen. Vijf personen werden in ar rest gesteld. ANNA PAULOWNA Ned. Arb. Sportbond. De R.R. speelden hun laatsten competitiewedstrijd tegen Helder en kwamen .weer erg onvolledig uit. Met slechts acht man begonnen zij den wedstrijd, maar met den vasten wil den nederlaag niet al te groot te doen worden. In de eerste helft, toen de R.R. tegen den sterken wind in speelden, werd slechts eenmaal door Heidei gescoord, terwijl nog twijfelachtig was of dit niet uit buitenspel-positie geschiedde. Na de rust waren de R.R. meestentijds in den aan val, maar wisten geen tegenpunt te maken. Helder brak enkele malen gevaarlijk door en verhoogde uit een van die aanvallen den voorsprong. Met 2—0 ver: loren tenslotte dus de R.R., die, wanneer ze volledig waren geweest, allicht een beteren uitslag hadden kunnen bevechten. BREEZAND. A.D.O—R.C.B. Een combinatie van A.D.O. I en II speelde tegen een oude R.C.B.-combinatie. R.C.B. won den toss en verkoos voor den wind te spelen. Dit bleek werke lijk een voordeel te zijn, zoodat de bal dan ook meestentijds op do A.D.O.-helft was. Met rust was de stand 5—1 voor de R.C.B.-ers, die goed speelden, al bestaat hun club reeds eenigen tijd niet meer. t Na.de,rust, toen A.D.O. het windvoordeel had, wa ren de rollen omgedraaid en waren de A.D.O.ers de aanvallende partij. Jammer was^ dat het spel ruwer werd, de scheidsrechter enkele waarschuwingen moest uitdcelen en zelfs een R.C.B.er het veld moest uitzenden. A.D.O. maakte in deze helft vier goals, R.C.B. nog 1, zoodat laatstgenoemde club met 6—5 won. Met het oog op den wedstrijd HollandEngeland a.s. Zaterdag rust. 25 Mei voor de competitie A.D.O.— Zwaluwen. Hadden werklooze sportliefhebbers tot heden vrijen toegang, bij de A.D.O.-wedstrijden, het bestuur deeli ons thans mede, dat door het onsportief optreden van sommigen, daaraan een einde is gekomen. Zoo moe ten hier dus weer de goeden het met de kwaden lij den, HEERHÜQOWAARD Raadsverkiezingen. Uit het gehouden referendum door de V.-D. bleek, dat de in te dienen candidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezingen aldus samengesteld zou worden: 1. A. Kooij, 2. P. Smit, 3. H. Bruin, 4. C. Pool, 5. S. Dekkers, 6. Jc. D. v. d. Busse, 7. Jc. Kostelijk, 8. P. Molenaar Kz., 9. G. Dirkmaat, 10. A. Koster, 11. Jc. Klaver. Door het samenvallen van verschillende omstandig heden, zoowel hun oorzaak vindende in buitenplaat selijken aard als in aangelegenheden van plaatselij ken aard, ontstond onder een bepaalde groep kie zers oppositie tegen het indienen van een candidaten lijst alleen onder de vlag van de V.D. Zaterdagavond werd dienaangaande een vergade ring belegd waarzoowel de V.-D. candidaten als „Al gemeen Belang" aan deelnamen. Na langdurige besprekingen, kwam men tenslotte tot de volgende oplossing: De heer Dekkers, nummer 5 op de oorspronkelijke lijst, zou met opschuiving der achter hem staaiiden naar boven no. 11 worden op de gecombineerde lijst van de V.D. en „Algemeen Be lang" als eerste van de vijf candidaten dier vereeni- ging. Aan Algemeen Belang werd toegestaan voor hun leden propaganda te maken in de richting om den heer Dekkers met voorkeurstemmen verkozen te krij gen. Toegevoegd aan de lijst werden alsnog daarna: no. 12. Mevrouw BommezijSchaak, 13. D. Swart, 14. J. Boekestein, 15. J. Koelemeij. WIERJNGERMEER Eerste uitvoering „Harmonie". Deze uitvoering werd gegeven 1.1. Zaterdagavond in Hotel Smit door de gemengde Zangvereen. „Har monie" te Middenmeer. Het bezoek was niet groot. In zijn openingswoord betreurde de Voorzitter, de heer v. Vegten deze omstandigheid, welke dit euvel in verhand bracht met de nog te groote onbekend heid van het koor en vermoedelijk de gure weers gesteldheden, Iheet voorts alle aanwezigen wel kom in 't bijzonder de Dir. de heer Jac. Broer. Het eerste koornummer „Veilig" gaf ons aanstonds den indruk dat men niet ongeschool (hoewel jong) voor 't voetlicht kwam, hetgeen ook sterk aantrok door de bekorende melodie in dit nummer. Het volgende nummer werd opgewekt gezongen en opgevolgd door een „duonummer", Gebr. Jac. en C. Hartland. Hierop bracht het koor „Du Hirtc Israëls", terwijl „Ave Verum" met pianobegelei ding werd uitgevoerd. I-Iet speciaal gevormde man nenkoor gaf in koraal „Rust mijn ziel", opgevolgd en gewijzigd door een nummer van de heer C. Hartland. Na de (pauze weird gebracht JLente- nachts-Fantasie" door koor met sopraan en bari ton- solo en begeleiding klavier. Heden overleed tot ons leed wezen, onze lieve Vrouw. Moeder, Behuwd- en Groot mooder, GRIETJE SL00VES, Echtgenoote van den heer A. Sleutel Dz., in den ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam, A. Dz. SLEUTEL Wieringerwaard, 11 Mei 1935. De begrafenis zal plaats plaats hebben op Woensdag 15 Mei a.s., des middags 3 uur Z.T. IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: IJBELTJE, Dochter van: J. ADF.MA. B. ADEMA—Wagenaar. Aartswoud, 11 Mei 1935. Met deze betuigen wij allen on zen hartelijken dank voor de groo te belangstelling, die wij hebben onderwonden op den dag van ons 12H-jarig Huwelijksfeest. JOH. VISSER. M. VISSER—Kcïjzer. AartsWoud, Mei 1935. WINKEL Woensdag 29 Mei 8 uur, ter gelegenheid van het Muziekconcours, in zaal LAAN. Entrée 25 ct. Deelname vrij. Vanaf heden doorloopende toegangsbewijzen ■verkrijgbaar f 1.Alleen voor ingezetenen bij C. PEETOOM, Secr. Winkel's Harmonie. Te koop: PETROLEUMLAMP met bijzonder mooie ballon. A"< MUL, Groenveld, St. Maarten. Dit nummer, zeer passend voor het seizoen en met zijn vele rhytmische variati's werd (gezien het buitengewoon zware nummer) boven verwach ting goed gezongen, hoewel voor een jong koor een 40 min. lang nummer veel vraagt. Mevr, Geelhoed, sopraan en de heer v. Vegten, bariton, volvoer den hun veeleischende rol op waardige wijze. „Harmonie" heeft voor de zanglustigen een goede avond gebracht, doch mist noch het volle effect der bas, doordat deze te zwak uitkwam. Den dirigent, den heer Jac. Broer te Andijk onze hulde voor de bezielende leiding van het geheel. Na afloop had plaats de verloting ten bate der kas. Eerste prijs „Stofzuiger" viel op lot no. 707 ten deel aan iemand uit W.-Waard. Na afloop werd onder leiding van de Wiron band bal gegeven. Politic Gevonden: 1 paar leeren motorhandschoenen en 1 broche met hl. steentje. Inl. politie Slootdorp. De velduil geruimd. Waren voorheen hier naast de nog bescheiden in aantal voorkomende kerkuilen de velduilen in groot aantal aanwezig, thans zijn deze laatsten in vrij kor ten tijd grootelijks geruimd en vertrokken. Ter voor koming van een verkeerde lezing van dit opvallend verschijnsel moge worden opgemerkt, dat de voor eenige maanden nog in vrij groot aantal voorkomen de muizen, dit cijfer zeer miniem thans is. Het is zeer verklaarbaar en aannemelijk, dat de velduil, (muizenjager bij uitnemendheid), door de te geringe voorkomende muizenfamilies, haar operatieterrein op nieuw heeft gekozen op haar verblijfplaats de Waddeneilanden. NOORDSCHARWOUDE, 13 MeL Partijtje bieten, onverkoopbaar. W ARMENHUIZEN, 11 Mei. Aangevoerd: 10950 Kg. gele kool le kw. f 1—1.90, 2e kw. f 1, 10625 Kg. D. witte kool le kw. f 3.20—3.70. ALKMAAR, 11 Mei. EierVeiling. Aanvoer: 285000 kipeireen: 56—58 Kg. f 1.90—2, 58—60 Kg. f 1.90—2.10, 60—02 Kg. f 2—2.20, 62-134 Kg. f 2.10—2.30, 64-66 Kg. f 2.20—2.50. ALKMAAR, 11 Mei. w Botermarkt. Er werd betaald 62V5—70 cent, eieren (groothandel) f 22.25 en eendeieren f 1.75. Veemarkt. Aanvoer: 3 paarden f 100—200, 71 melk koeien f 100—160, gelde koeien f 80130, 67 nuchtere kalveren: slacht f 2—8, 169 schapen, w.o. vette f 10 —16, overhouders f 814, 552 lammeren f 46, 34 biggen (10 weken) f 1014,12 bokken en geiten f 37

Schager Courant | 1935 | | pagina 2