wouw, k*'ks;ic ftiéfi'fïcH WXXODt VOOR DE WANDELING. Sportief zijn ze zeker, onze wandeltoilet jes en daarbij heel flatteus. Behalve de klassieke tailor-made zien we dit seizoen ooit allerlei fantasie-modellen dragen. Als materiaal worden er heel veel geruite stof fen gebruikt, wat een alleraardigst effect geeft. Op ons plaatje zijn twee modellen afge beeld, waarvan de linksche, een tailor- made, gemaakt is van een klein grijs ruit je. De rok heeft aan voor- en achterkant een heel diepe plooi. Het vlotte, jasje heeft afgeronde hoeken en vier aardige, ronde zakjes. Het kan met twee knoopen geslo ten worden. Er wordt een vest onder ge dragen van een donkerder kleur, dat met twee knoopen dichtgemaakt is. Het tweede costuum is een fantasiemo del en heel flatteus. Het bestaat uit een geruite rok en een effen jasje. De rok is een recht en tamelijk nauw model, dat de noodige ruimte krijgt door een paar diepe plooien opzij. Het jasje, van een lichte, bij passende tint heeft een heel groote pas, die tot ver over de schouders, reikt en aan de voorzijde tot beneden toe doorloopt. Aardig is do hooge, geruite kraag met het strikje. De opgestikte zakken hebben een geruite overslag. Op het jasje kan een cape geknoopt wor den, die even lang is als het jasje zélf. De ze is eveneens effen, maar gevoerd met de ruit. UITSTEKENDE KNIPPATRONEN. Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5 b, Den Haag. (Girorek. 191919, t.n.v. de Knippatronendienst). Een zeer groot aantal modellen zijn af gebeeld in het voorjaarsnummer van „Het Practisch Modeblad", dat gaarne na inzen ding van 12 ct. porto kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. MODIEUSE MODESNUFJES. Garnituren vieren thans hoogtij en beha len groote triomphen. Is het te verwonde ren, dat deze flatteuse modesnufjes zoo in slaan? Kragen, vesten, jabots geven een zomcrsch idee aan de nog donkere japon nen, die wij in het voorjaar doordragen. De voorjaarsjaponnen hebben strepen, moezen, aardige motieven en geven een rechte lijn aan het figuur door de coupe, die er aan gegeven wordt. Voor slanke figuur tjes zijn de over elkan der vallende strook en het opstaand smal kraagje bijzonder ge schikt, vooral als de buitenomtrek een licht golvende lijn heeft, ook die van de mouwgar- ncoring. Een vest van lichte zijde met ruime vo lants aan beide zijden en elleboog mouwen, waaraan tevens stroo- ken worden gezet, geeft een bestaande japon 'n geheel nieuw aanzien. Zeer modern is de gar- necring der donkere ja pon, die de afbeelding (beneden rechts) weer geeft en die met smalle plissé's is afgewerkt. De handschoenen blij ven lang en hebben veelal een afwerking van gevlochten leer, terwijl zij meermalen ruitvormige stiksels la ten zien. Lederen bloemen wor den weer zeer veel als corsage gedragen. Tas- schcn hebben een ronde vorm, houten handvat en sluiting. GEKLEEDE NAMIDDAGJAPONNEN. De modellen van onze gekleede japonnen zijn tegenwoordig tamelijk ingewikkeld. Ze zijn gedrapeerd en dikwijls versierd met een massa plooien, ruches of volants, wat het geheel een bijzonder elegant aan zien geeft. Onze afbeelding toont drie heel mooie modellen. Links een heel apart toilet van soepele, lichte stof, met een heel smal donker streepje. Het is een casaque model, dat al tijd erg slank maakt. De aangeknipte mou wen zijn heel wijd en sluiten vlak onder de elleboog met een elastiekje. Onze spe ciale aandacht verdient wel de bijzondere halsafwerking. De stof ligt hoog tegen de hals aan en is aan den Oostkant heel ruim geknipt, waar het wordt vastgehouden cioor twee knoopen. Er wordt een tamelijk brcede, donkere ceintuur bij gedragen. De tweede japon is van glanzende donke re zijde. De zesbaansrok heeft opzij een in gezet geplooid stuk, waardoor deze heer lijk ruim wordt. Het lijfje heeft een groote kraag, bestaan de uit kleine geplisseerde strookjes van georgette. Ook het ingezette vestje is rijk met strookjes versierd. Het modelletje heeft nauwe, strakke mouwen. Tenslotte nog een flatteuze, fleurige ja pon van gebloemde mousseline. Het is een heel gekleede namiddagjapon met een tamelijk lange rok, die opzij ingezette, cenigszins klokkende banen heeft. De wijde WIJ MAKEN EEN HOOIKIST. Wie nog in een ven- borgen hoekje op zol der of in een berg- kast een oude ronde spanendoos heeft staan, zoo'n echte ouderwet- sche, kan deze uitste kend benutten, door er een hooilast van te mar ken. Zelfs al gebruiken wij niet dagelijks zoo'n kookkist, dan toch is het een uiterst prac tisch bezit. We hebben onze gerechten slechts korten tijd vóór te ko ken (met goed gesloten deksel!) en de kist zorgt er voor dat de in houd van de pan goed gaar wordt. Wat een gemak! Geen overko ken of aanbranden, geen vuile pannen. Een feit is, dat eigenlijk in geen enkel gezin een hooikist mag ontbre ken. Wie geen spanen doos heeft, vraagt zijn kruidenier eenvoudig om een kistje met dek sel, dat er dan met scharnieren aan bevestigd wordt De ronde of vierkante kist wordt met hooi of houtwol gevuld en uit vilt worden drie deelen geknipt, zooals de voorbeelden 1, 2 en 3 aangeven. In de eerste plaats heb ben wij noodig de grootte van de bodem van den pan, verder de zijdereep, die de hoogte aangeeft en de geheele pan om spant en tenslotte nog een rand, zoo breed als de afstand van de pan tot den rand van de kist. Wij naaien nu bodem en zijwand alsmede den binnenrand tesamen en vor men een opening, waarin de pan precies past, waarna de vilten rand langs den bui tenkant met kleine spijkertjes op de kist wordt bevestigd. Een plat kussen wordt op de pan gelegd als aanvulling tusschen pan en deksel. Desgewenscht houden wij kist en deksel met een riem bijeen, indien althans geen scharnieren kunnen worden aangebracht en een sluiting. Het maken van een hooikist is doodeen voudig en vele huisvaders zullen zich gaar ne de moeite getroosten om hun vrouw zoo'n nuttig voorwerp te vereeren! mouwen zijn aan de onderzijde afgezet met een geplooide ruche, evenals de ruime, ge drapeerde kraag. Het lijfje heeft een groo te pas tot over de schouders. Om het middel een ceintuur van zware, soepele zijde met heel lange slippen. FRAAI VOORJAARSMODEBLAD. Het voorjaarsnummer van „Het Prac tisch Modeblad", dat zoo juist in nieuwen, verbeterden vorm isverschenen, bevat dit maal al zéér veel goede en practische arti kelen. Behalve een aantal zeer eenvoudige en HANDWERK OP ONZE JAPONNEN. Een japon, die met handwerk versierd is, staat altijd bijzonder aardig. Veel tijd en moeite is er gewoonlijk niet voor noo dig om zelf een klein kraagje te haken, een jabot te maken of ergens een smal randje te borduren. En het effect is meestal bijzonder aardig. De twee kraagjes van filet haakwerk op onze afbeelding zijn van ecru kunstzijde of glanshaakgaren Nr. 40 gemaakt, met een haaknaald Nr. 9. De kraag rechts is aan den binnenrand 60 c.M. wijd; de breedte is 4y2 c.M. Het andere kraagje is 60 c.M. wijd en 4 c.M. breed. Als de kraagjes af zijn, moeten ze gespannen worden om de iuisten vorm te krijgen. Voor de gesmockte jabot, die aan den bo venkant 26 c.M. breed en 33 c.M. lang is, gebruikt men een stuk voile, dat 78 c.M. lang is. Aan de onderzijde is het maar 13 c.M. breed. Langs de kanten maakt men een rolzoompje, dat met zwarte zijde in vaste steken omgehaakt wordt. Daarna worden in het midden van de strook 7 rijen punten gezet, 8 m.m. van elkaar verwij derd. De afstand tusschen de punten van een rij bedraagt 6 m.M. Vervolgens worden er 7 rijgdraden door de puntenrijen ge haald. Men steekt steeds vlak voor de punt in en komt in de punt zelf uit. De plooitjes worden gelijkmatig over een afstand van 33 c.M. verdeeld. Met het smockwerk be gint men aan de buitenste rij. Nadere be schrijving is verkrijgbaar. DE JUISTE MAAT. Van groot belang is het nemen van de juiste maat bij het bestellen der patronen. Indien dit niet nauwkeurig geschiedt, wor den natuurlijk patronen geleverd, welke niet overeenkomen met het figuur. Ten overvloede willen wij daarom nog eens aangeven, dat voor de bovenwijdte de maat onder de armen door over den rug en borst genomen moet worden, niet over het breedste deel der buste, terwijl de heupomtrek 20 c.M. onder de taille geme ten wordt, en wel zóó, dat de centimeter strak om het lichaam wordt gehaald, dus niet te veel toegegeven. Maat 42 44 46 48 50 52 Bovenwijdte Heupwijdte 92 98 104 108 112 104 112 116 124 130 Voor kinderjurken komen de lengtema ten met den leeftijd overeen. Meisjesjurken voor 2 jaar 40 c.M. Meisjesjurken voor 4 jaar 60 c.M. - Meisjesjurken voor 6 jaar 70 c.M. Meisjesjurken voor 8 jaar 80 c.M. Meisjesjurken voor 10 jaar S7 c.M. Meisjesjurken voor 13 jaar 100 c.M. Aan alle patronen moeten naden en zoo men worden aangeknipt. meer ingewikkelde modellen van nieuwe japonnen zijn er tallooze wenken in opge nomen, die bij het naaien en knippen van belang zijn. In dit fraaie nummer is voorts een begin gemaakt met een Cursus voor dames, die zelf haar kleeding maken, onder leiding van een gediplomeerde leerares. Voor de lezeressen van deze rubriek staat een exemplaar van dit uitgebreide en aan trekkelijke modeblad kosteloos ter vervoe ging. Het kan tegen inzending van 12 ct. porto aangevraagd worden bij de modere dactrice van dit blad, Muzenstraat 5b, Den Haag (Giro 191919). Wij raden de dames aan deze gelegen heid niet voorbij te laten gaan. Men komt er, wanneer men een goed verzorgd mode blad vol nuttige wenken in handen krijgt, heel wat gemakkelijker toe om zelf eens iets te gaan maken. Het is werkelijk een genot, als U dan met eenigen trots kunt zeggen, dat U uw eigen naaister bent en dat 't U een ongelooflijk laag bedragje heeft gekost. SMAKELIJKE TOESPIJZEN MET CHOCOLADE EN KOFFIE. Een huisvrouw brengt gaarne verande- rin in hetgeen zij op tafel brengt en dit geldt zeer zeker ook voor toespijzen. Wij kennen allen vruchtenpudding, vla, saus, en voegen hieraan sinaasappel, ci troen, frambozen en andere sappen toe, ook wel essences, heele vruchten enz. Willen wij echter eens een geheel andere toespijs geven, dan maken wij chocolade of koffie- pudding of wel een mengsel van beide, waardoor niet alleen een geheel ander aan zien aan het geheel wordt gegeven, wat kleur, doch tevens wat smaak betreft. Wel licht zullen sommige huisvrouwen be zwaar hebben tegen het gebruiken van kof- fie-extract bij de bereidingen van pudding, vooral als zij kinderen hebben of één der huisgenooten op medisch advies de gewone koffie niet mag drinken, doch deze is uit stekend te vervangen door het gebruiken van coffeïne-vrije koffie. Zelfs in gevallen, dat zeer sterk extract noodig is, kan deze zonder bezwaar verwerkt worden, terwijl een geurig kopje hiervan om elf uur of aan de koffietafel evenmin te versmaden is. Velen vinden koffiepudding of vla zelfs pittiger dan de gewone puddings en vooral vallen deze in den smaak van de heeren der schepping. Wanneer wij een eenvoudige koffie-pudding of vla maken, vervangen wij 1 d.L. melk door eenzelfde hoeveelheid sterke koffie, b.v. 9 d.L. melk en 1 d.L. extract, 90 gr. Vanille-Custard- poeder, 125 gr. suiker en 1 ei. Wij laten hieronder nog een recept vol gen, waarvoor koffie buitengewoon ge schikt is. Koffiepuddinkje; 4 d.L. melk, 3 eieren, 2 eetlepels sterk koffie extract, 100 gr. suiker, 5 bladen witte gelatine, kleine vormpjes of rech te theekopjes. We kloppen de eierdooiers eenige minu ten, brengen de melk met de suiker aan de kook en gieten ze met een zeer dun straal tje bij de eierdooiers, doen alles terug in de pan en brengen de vloeistof steeds roeren de, aan de kook. Voorzichtigheidshalve om het schiften van de eieren te voorkomen, stellen we het gas laag en plaatsen een asbestplaatje onder de pan. We lossen de in koud water geweekte gelatine in de eiermassa op en roeren er de koffie door en laten alles afkoelen. Begint de massa dik te worden, dan wordt het zeer stijf ge klopte eiwit er door geklopt en alles ver deeld over verschillende kleine, met water omgespoelde kopjes, eierdopjes of soufflé potjes. Desgewenscht kunnen de puddink jes op zandkoekjes worden gestort. Garnee- ren met gespoten roosjes van stijfgeklopte room. ONS KNIPPATRONENHOEKJE. Omdat onze moderedactrice het te druk had met andere dingen, zijn er het laatste half jaar practisch geen modellen meer ge plaatst van goede modellen, waarvan knip patronen beschikbaar worden gesteld. Daar, wij van zeer veel dames, die het gemakke lijk vonden om aan de hand van de pa* tronen in de krant een japon of jurk te maken, zoo veel verzoeken kregen om we derom tot het geven van knippatroonmew dellen over te gaan, hebben wij besloten hiervoor wekelijks een hoekje in deze ru briek te reserveeren. Dit zal de lezeressen, die vroeger zoq vaak van dezen knippatronendienst ge bruik maakten wel aangenaam zijn. Het] zal ongetwijfeld ook prettig zijn om te ver* nemen, dat de patronen thans veel vlug* ger kunnen worden afgeleverd dan vroe-. ger, doordat een coupeuse werd aangesteld, die alle aanvragen direct in behandeling* neemt. De patronen dienen aangevraagd te worv den bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5b te Den Haag (Giro 191919), t.n.v. den Knippatronendienst) onder dui* delijke vermelding van naam en adres en' opgave van de juiste maat. De toezending- geschiedt thans binnen 3 dagen, indien 't woord „spoed" wordt vermeld. Morgenjapon, (1519)", Deze eenvoudige hui»! japon wordt van een* voudig waschbaar m» tcriaal gemaakt en is door het model zeer geschikt om bij de morgenbezigheden ge^ dragen te worden, spe* ciaal door jonge huis-! vrouwen. Het gladde lijfje met aardige pofr mouwen heeft een splitje middenvoor en hoogaansluitend, afge-i rond kraagje. Tobralco, cretonne, «ephir, linnen, in één woord alle waschbare weefsels eigenen zich voor deze japon, waais van de patronen ver» krijgbaar zijn in de ma ten 42 en 46 voor f 0.58, Andere maten f 0.70. Meisjesjurk, (1520). Deze jurk, welke uit 'n aardige vlugge rok en eenvoudige blouse be staat, is uitstekend ge schikt voor grootere meisjes. De rok heeft een heupstuk en wordt gesloten met drie knoo pen en knoopsgaten, welke tevens 'n aardige garneering vormen. Het puntige heupstuk wordt -weemaal doorgestikt op de banen. Hoogaansluitend boord en blousemouw, die met een smal boordje is afgewerkt. De ruim te aan de schouders is verdeeld over dri$ plooitjes, welke aan den binnenkant wor- den gestikt. Patronen verkrijgbaar voor f 0.58. Rok en Blouse, (1521). Zesbaans rokken worden veel gedragen en het bijgaande model met afgeronde zijbanen geeft een mooie lijn aan het figuur. De sluiting is aan de linker zijbaan. Noppé is evenals ef fen wollen weefsel zeer geschikt voor rok ken en onder de eerst-genoemde stoffen heeft men o.a. die welke effen ondergrond en gekleurde noppen hebben. Tafzijde is b.v. voor 's middags meer geschikt en waschbare weef sels voor de mor genuren. De blou se kan open en gesloten gedragen worden, sluit met knoopen en heeft een glad kort mouwtje, dat aar dig kleedt. Patro nen verkrijgbaar in de maten 40 en 44 voor f 0.58, an dere maten f 0.70. Voorjaarsjapon, (1522). Bedrukte kunstzijde wordt ook in de komen de maanden zeer veel gedragen en het materiaal is dan ooit uiterst dankbaar om te verwerken. De hals wordt afgewerkt met een smalle zijden shawlkraag en strik. Het model is overi gens zeer eenvoudig en kleedt daarbij vlot. De rok bestaat uit zes deelen, waar in de middelste voor- en achterbaan in een schuine lijn over de halve rokbreedte worden aangeknipt. Inplaats van bedrukte zijde kan ook een of ander effen zijde of crêpe georgette voor dit model verwerkt worden, waarvan de patroondeelcn ver krijgbaar zijn in de maten 44 en 48 voor f 0.58, andere maten f 0.70. Oude koffers, die afgedaan hebben, be kleedt men met een cretonnen hoes en zes ze op de kinder- of logeerkamer als ber ging van allerhande lappen of kleeren. Oude sokken kunnen uitstekend dienst doen om gasstellen of fornuizen te onder houden, terwijl meerdere op elkander ge stikte beenen van zijden kousen goede poetsdoeken zijn.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8