Wenken voor liet graskuilen Cjfevcmqentsttmreit De strijd tegen de Noordzee. Be regen van de laatste dagen is goed van pas ge- tkomen op onze graslanden en de plannen inzake het graskuilen kunnen in de komende weken tot werke lijkheid worden omgezet. Hoe vroeger men kuilt, des te beter kwaliteit gewas heeft men tot zijn beschikking. Waar het evenwel van 't grootste belang is dat een goede kwa liteit van het in te brengen materiaal ook een goede kwaliteit van het straks te vervoederen product zal geven, meen ik het volgende nog enige punten te moeten memoreren die bij goede uitvoering bevor derlijk kunnen zijn voor het verkrijgen van een goed eindproduct. Ik bepaal mij, eenvoudigheidshalve tot de volgcn- |dc groepsindeling van de verschillende kuilsysterncn A: de Hollandse methode. B: de Mineraalzuur methode. C: de Zure wei methode. Aangezien in dc graslandgebieden de gewone Hol landse werkwijze dit jaar nog wel zal overheersen in aantal, is het van belang ook bij deze werkwijze het beste er van te maken. Ik wil trachten schematisch verschillende punten aan te geven die, op grond van ervaring en onder zoek, bij goede toepassing de onvermijdelijke verlie zen helpen beperken. Ie: Laat het gewas na het maaien nog een halve 'of hele dag op het veld liggen. Het gevolg is: water verdamping, dus minder transport, iets verwelking, waardoor beter sluiting van de massa aan de kuil, makkelijker op te vorken, vooral bij vroeg maaien. 2e: Maak een ronde kuil. Deze heeft een kleinere omtrek tegenover de inhoud en brengt dus directe be sparing van kantverliezen mede. De grootte van het grondoppervlak is afhankelijk van de massa te kui len gras. Voor één ha. moet men rekenen op een grondoppervlak met een middellijn van 3 tot 3.5 me ier, bij 3 ha op 5 tot 5,5 meter. 3e: Draag zorg voor een goed model met voldoend ronde kop. De onderste helft kan over de gehele op pervlakte wel even hoog gehouden worden, maar zo dra men aan de bovenste helft begint te bouwen is het goed het midden van de kuil steeds hoger te houdt dan de kanten, opdat men bij het inkrim pen van de kuil niet voor de onaangename verras sing komt te staan van een wateropvangende gras- huil te hebben gebouwd. 4e: Besteed voldoende aandacht aan het goed spreiden en daarna goed vasttrappen van het in te brengen gewas: een bost ding is het lossen van de wagens op verschillende plaatsen in de kuil. 5e: Probeer zoveel als mogelijk is te grote broei te vermijden. Een goed ding daartegen is toepassing van het reeds genoemde en tevens een juiste tijds indeling bij het optassen van de massa. Wil men daarvoor een maatstaf, dan kan ik de volgende noe men. Bij niet te warm weer tijdens het kuilen kan men een zodanig tempo kiezen dat men voor een ha te kuilen grasgewas moet rekenen een periode van ongeveer G dagen, vanaf het begin tot en met hel aanbrengen van de grondlaag. Ge: Aivorens de grondbedekking aan te brengen vragen de kanten van dc kuil enige controle en af werking. Pluk de zijkanten met de hand af, van onder af aan te beginnen. Steekt men dc zijden met een scherp voorwerp af, dan brengt dit meestal groter verhezen mede dan bij het wegplukken van losse graspolletjes het geval is. 7e: Wees niet te karig met het opbrengen van grond. Een laag van 60 cm is beter dan een van 50 cm. Wil men alles onder de grond doen dan is dit nog beter. Houd evenwel controle op de boven laag met behulp, var; een. koe pen of een maatstokje Men steekt daartoe op meerdere plaatsen de pen in het gronddek totdat men stuit op het gras. Men kan dan vrij nauwkeurig nagaan of de grondlaag' ook werkelijk overal even dik is. 8e: Probeer bij een ronde kuil de druk op de kan ten even zwaar te doen zijn als op het midden.,Geef daarom de grondlaag steun met behulp van gaas of draad en plankjes. Denk er dan tevens om dat bij het krimpen van de kuil het gaas of de draad moe ten worden aangehaald. Hoe warmer de kuil is, des te zwaarder moet do grondbedekking worden. Het warm worden van de massa is een gevolg van de aanwezigheid van lucht. Hoe meer men nu de massa verzwaart, des te meer lucht perst men uit en des te eerder houdt de broei op. 9e: Ga af en toe eens na hoe het met de tempe ratuur in het binnenste van de kuil staat en contro leer dit ook al tijdens het opzetten van de kuil. Een hooi-ijzer is hiervoor goed bruikbaar: wordt het ijzer zo heet dat men het, na 5 minuten in dc kuil to zijn geweest, niet meer kan vasthouden, dan moet men snel nieuw gras op de massa brengen of met grond gaan afdekken. 10e: Draag er zorg voor dat de onderkant van de kuil ook in de herfst nog voldoende boven het grondwater blijft en breng zo mogelijk ook nog een afvoerleiding voor liet perssap aan. Deze drainage moet liefst, onder water uitmonden, opdat niet later verse lucht in de kuil kan dringen. Wat betreft de beide andere manieren van inkui len meen ik haast te kunnen volstaan met verwij zing naar het vele dat daar reeds over is gepubli ceerd. In tegenstelling met de Hollandse methode kan bij de mineraal zuur methode zo snel gewerkt worden als maar mogelijk is: nodig is dit evenwel niet. Wel krijgt men bij de „Finse methode" de beste kans op succes bij gebruikmaking van een silo of prima grondkuil. Goed spreiden en vast trappen blijft een noodzakelijk iets. Het vast trappen gaat hier evenwel heel wat makkelijker dan bij een kuil zonder steun van zijwanden, terwijl men bovendien veel minder afhankelijk is van weersinvloeden. Waar door de behandeling met het mineraal zuur dt plantencellen direct worden gedood, behoeft men bij deze methode ook niet te wachten op een verwel- kingsproces op het land, maar kan men het verse materiaal direct van het land gaan ensileren. Ten slotte nog een enkel woord over inkuilen on der toevoeging van zure wei. Bij dit systeem is het beter het gewas eerst iets te laten verwelken op het land en daarna pas te gaan ensileren. Teneinde voldoende luchtafsluiting te krijgen verdient gebruikmaking van een goede silo de voor keur. Als aanzuur materiaal is gewone zure wei van een kaasfabriek te gebruiken. Het product mag gerust enige dagen oud zijn en hoeft niet vers van de fa briek, aangewend te worden. Bij een enigszins grote silo kan men iedere 200 kg ingebrachte massa besproeien met 8 tot 9 liter zure wei, met behulp van een gewone gieter. Ook hier moet men weer denken om goed spreiden en vast trappen van het ingebrachte materiaal. I-Iet werktempo kan iets vlugger zijn dan voor de gewone Hollandse werkwijze. De makkelijkste manier van werken in de gebieden om de kaasmakende fabrieken is deze, dat men voor de dagen dat men kuilt zoveel extra bussen wei laat komen, als men per dag nodig heeft: ook kan men deze wei voor die dag of vijf, zes, wel onthouden aan het vee,-hetwelk er anders mee gevoerd zou worden. Waar de zure wei methode nog nieuw is, lijkt het mij verstandig er proefgewijze mede te werken. De resultaten van een onderzoek aan het R. L. P. Sta tion te Hoorn van een wei-silage ir. de Zijpe waren als volgt. De zuurgraad bedroeg 4, boterzuur 0,00, azijnzuur 0.46. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland, Verzonken Friezenland komt weer te voorschijn. Het leven op een Hallig. - Menschelijke krachten in strijd met de elementen. Menschen, die nog nooit een trein gezien hebben Als men van Husum in Sleeswijk Holstein uit zee kiest, en voorbij het Noorderstrand en Pellworm vaart, voorzichtig steeds koers houdende langs de bakens, die voor den schipper de vaargeul door het waddenslik aangeven en men tenslotte een der kleine Halligen betreedt, thans, nu nog geen vreemdeling zich hier geves tigd heeft, voelt men maar al te goed, hoe vreemd dit wereldje is. Kinderen, die nog nooit een trein gezien hebben; vlakke weiden, waarop men het vaalblauwe gentiaan der Alpen vindt; kerken, waar in aan het gewelf inplaats van een lichtkroon een scheepsmodel hangt; dat alles is hier volmaakt on gerept gebléven, al ziin er groote scharen arbeiders naar de Waddenzee gekomen, om de eene Hallig na de andere langzamerhand door dijken en dam men aan het land te doen vastslibben, en de zee nieuwe polders voor de komende boerengeslachten te onworslelen. Binnen tien jaar zullen volgens het grootste arbeicjsplan .de eerste Halligen aan Slees- wijk-IIolstein zijn vastgeslvbt. Een rijk, dat in zee verzonk. Eens, toen Engeland en Frankrijk nog door een landbrog met elkaar verbond en waren, moeten hier bloeiende boschrijke en vruchtbare landstreken ge legen hebben. Machtige "geweren Vairoerherterr Wer den bij Husum uitgegraven. De kaak van een oeros vond men op Helgoland en op Svlt vond men In oude aardlagen schelpen, die bchooren tot de fauna der Middellandscho Zee, dus uit een warm kli maat. Maar door geweldige overstroomingen is En geland tenslotte een eiland geworden en het daar achter liggende riik was nu overgeleverd aan de kracht der Atlantische stormen, aan de geweldige watermassa's, die het bedreigden en aan de kracht der golven, die steeds meer land verzwolgen. Waarschijnlijk bezingt de Edda in haai* beschrijving van de ondergang der wereld eigenlijk niets an ders. dan hel verlies der Utlanden, het vaderland der Kimbren en Tcutonen. In historische tijden was er reeds zee. waar vroe ger op den mammoeth gejaagd werd. Een zee overigens, die even gevaarlijk was voor de vreem de veroveraars, als voorheen het Kimbrische rijk. Toen Germanicus op het Idistaviso-veld, in het jaar 16 na Chr. Herman de Gherusker overwonnen had en met zijn vloot vanaf de monding van de Ems m zee slak voor nieuwe veroveringstochten, werden de meeste van hun schepen door verraderlijke stroo mingen naar de Noordfriesche eilanden gedreven, waar zij op de kust liepen en grootendeels ver gingen. Vloed qolf op vloed qolf, Dezelfde zee, die de Romeinen vernietigde, spaar de intusschen de Germaansche bewoners van de kust allerminst. Het was waarschijnlijk een vloedgolf, die de Kimbren en Teutonen tot hun tocht over de Alpen dwong. Zeker weten wii, dat in het laar 333 na Chr. een groote vloedgolf over Friesland trok en van de volgende vloedgolven bezitten wij zelfs nauwkeurige gegevens omtrent de verliezen aan menschen en vee. In het iaar 516 waren het 6000 menschen. 300 Jaar later, in 819. werden 2000 huizen verwoest. In 1116 verdronken er eveneens vele duizenden men schen en ook buitengewoon veel vee. In 1204 had „de allergrootste vloedgolf na den zondvloed" plaats, waarbij ruim 60.000 menschen verdronken. En zoo gaat het onafgebroken voort met de reusachtige „Mandrenken", de vloedgolven, die de stammen, welke aan de Friesche kusten leefden, ten onder gang voerden. Noorderstrand werd van het vaste land afgescheurd. De sjad Rungholt in Noord- Friesland heeft eens kunnen wedijveren in glans en rijkdom met de groote Italiaansche handelsste den: er waren groote handelshuizen gevestigd en koopvaardijschepen voerden rijkdommen aan uit alle deelen der wereld maar ook Rungholt verzonk in het jaar 1300 in de zee. In de Nieuwjaarsnacht van het iaar 1354 vernietigde de ..blanke Hans", de stormvloed, tusschen Elbe en Ripenersfjord 200.000 menschenlevcns. Driehonderd jaar geleden, op 11 October 1634 wer den de Friesche Utlanden door een groote vloed to taal gewijzigd. Van het groote eiland Nordstrand met meer dan 10.000 inwoners bleef slechts een klein stukje met 4.000 inwoners en een der klein ste Halligen, Nordstrandisch Moor, over. De laat ste groote vloed in het iaar 1825 richtte op de Hal ligen groote schade aan, doch zij werden niet vol komen weggespoeld. Sindsdien heeft men door mid del van dijken en dammen het gevaar weten af te wenden. Als de Halligen maar eerst weer aan het vasteland zijn vastgeslibt, zal in de loop van deze eeuw door slikafzetting de kust van Sleeswiik-Hol- stein weer in de oude vorm hersteld zijn terwijl dan tevens hoogstwaarschijnlijk het vloedgolfgevaar bezworen is. Het leven van een Hallig. Het is waarschijnlijk de moeite waard, om bij zondere pogingen in het werk te stellen de Halli gen te doen vastslibben. Het echte, traditioneele leven op zoo'n Hallig, het Noordfriesche woord voor „Waddeneiland", krijgt een vreemdeling nooit te zien. Hij laat zich, als alle anderen, eenvoudig rondleiden en de „bezienswaardigheden" toonen. Zeer zeker zijn de Hallig-bewoners. of laten we nu verder maar spreken van de bewoners der wadden, geen half beschaafde inboorlingen: zij kennen het vliegtuig, dat hen 's winters over de ijsschotsen van het vasteland uit geneesmiddelen en levensmiddelen brengt, zij leennen de radio en de telefoon. Maar nog steeds beteekent de Husumer voorjaarsmarkt voor de Waddenbewoners en vooral voor de kinde ren, een groote attractie, een zeer bijzondere ge beurtenis. De uitstallingen van de winkels, de stoomdraaimoien, de vele booten, de auto's en de treinen zijn dingen, die zij nog nooit gezien hebben en ook zelden meer zien zullen. Voor de wouwen en de kleine kinderen zijn het wonderen, die zij nooit in hun leven vergeten zullen. Voor de man nen is het niets bijzonders meer ze zijn zeelieden en Bombay, zoowel als Singapore is hun even- bekend als Hamburg of Rotterdam. Maar geen van hen zou graag erg langen tiid van ziin Hallig ver wijderd zijn, hoewel daar de vruchten vier weken later rijp zijn dan in Duitschland en er slechts wei nig boomen en struiken bestand ziin tegen de Noord zeestormen; zij zijn echter allen bezield met een groote liefde voor hun geboorteplek ie. Gemakkelijk is het leven op zoo'n waddeneiland allerminst. Helder water is een kostbaar invoer artikel; voor het dageliiksch gebruik dient het van het dak afgeloopen regenwater, dat in bijzondere putten wordt opgevangen en verder het water van de „Fething", een soort dorpsviiver voor drie of vier huizen, die tezamen op een „Werft" een kunst matige heuvel, die goede dienst doet bii eventueele overstroomingen gelegen zijn. Vleesch eet de waddenbewoner slechts bii zeer uizonderliike gele genheden, b v. wanneer een bruiloft gevierd wordt. Maar bij zulke gelegenheden weet men ook op een Hallig vroolijk te zijn. Van een mast, die voor het huis is opgericht, fladderen vroolijk wimpeltjes en inplaats van de radiomuzïek doet de „trekpiano", de accordeon dienst: op de wijs hiervan danst oud en jong de traditioneele volksdansen. Het is natuurlijk mogelijk, dat door de aanstaande verbinding van de Wadden met het vasteland me nig typisch gebruik van de Halligen zal verdwij nen. Maar de veiligheid voor de vloedgolven, het winnen van zooveel nieuw land, weegt honderd voudig tegen deze kleine verliezen op. De ambtenarenstad Washington. BIJNA EEN MILLIOEN MENSCHEN DIENEN HET LAND. Washington, 14 Mei (United Press). In geen stad ter wereld is het corps ambtenaren zoo tal rijk als in de hoofdstad der Vereenigde Staten. Behalve door diplomaten en journalisten wordt Washington volgens de jongste cijfers bijna uitslui tend door ambtenaren bewoond, waarbij natuurlijk de zakenlieden en andere menschen komen, die voor het levensonderhoud van deze dienaren van den staat hebben te zorgen. Mede tengevolge van de „New Deal"-betrekkingen telt Washington thans meer ambtenaren dan ooit sedert den wereldoor log. 20% der inwoners samen 94.050 personen krijgen salaris van Uncle Sam. Op 11 November 1918, de dag, waarop de wereldoorlog eindigde, waren er echter nog veel meer staatsdienaren, n.1. 117.760. Het hoogste aantal beambten van de Ver eenigde Staten bedroeg tijdens den wereldoorlog 917.760, dus bijna een millioen. Een kabinetscrisis is duur. SPANJE BETAALT 550.000 PESETA'S PER JAAR AAN MINISTERPENSIOENEN. Madrid, 14 Mei (United Press). Spanje begint do vele regeeringswisselingen ernstig in zijn zak te voelen. Want volgens de wet heeft iedere minis ter, al was hij slechts 10 minuten met dit ambt be last, na zijn aftreden recht op een levenslang pen sioen van 10.000 peseta's en daardoor komen de ka binetscrisissen den staat alleen aan ministerpen sioenen reeds op 550.000 peseta's per jaar te staan. Sedert het uitroepen der republiek op 14 April 1931 heeft Spanje 12 verschillende regeeringen en 68 verschillende ministers gehad; 13 hunner be- lcleeden thans het ambt nog. 37 Beresford's tanden kwamen even te voorschijn, als of hij op iels hards heet. „Ja. dat weet ik allemaal," zei hij. „F.n daarom kwam ik het eerst hierheen. Dat. achtte ik beter." „Doch waarom moeten de menschen het weten?" bracht Porsis hijgend uit. „Is dat dan zoo noodig? Je zegt immers zelf dat hij verdwenen is. en mis schien komt hij niet eens meer terug." Er kwam een vreemde gloed in Berry's oogen en hij verhief zich in zijn volle lengte. „Ik zal de hcele wereld afzoeken om hem te vinden," zei hij lang zaam en duidelijk verstaanbaar. „Oh," zuchtte Persis weer. terwijl ze de leuning van een stoel omklemd hield. „Dat klinkterg theatraal. Waarvoor zou je hem noodig kunnen hebben?" Beresford haalde even heel diep adem en zag haar recht, in de oogen. „Ik vrees die vraag niet te kun nen beantwoorden." zei hij, „in termen die jij zoudt begrijpen. Ik neem echter aan dat ie na dezp rnede- deeling nooit meer iets met me te maken wilt hebben." Persis deed op dat oogenblik aan een verschrikt konijn denken. ...Ik? Dat zou niemand uit onzen stand kunnen. Wat zegt de Admiraal er van?" „Hij redeneert precies zooals jij." antwoordde Be resford. „Hij beweert zelfs dat wanneer ik er met iemand over durf te spreken, hij me niet meer kent. „Ik kan het hem niet kwalijk nemen," zei Persis niet iels van verlichting. „Het ishet verstan- door ETHEL M. DELL digsledie geschiedenis maar dood te zwijgen. Ik kan het eigenlijk zelf nog niet goed gelooven. Hoe heeft men dit feit al die jaren verborgen kun nen houden." „En toch gebeurde bet," zei Beresford haastig. „Indien ie het niet gelooft dan kan ik ie met bewij zen overtuigen. Vanaf heden neem ik den naam „Cheverell" aan. Zelfs mijn oom kan me dit recht niet ontnemen." Bij de laatste woorden was er een bittere klank in ziin stem gekomen. „Maar hoe gebeurde het? Dat heb je me nog niet verteld," zei Persis. „Wasie moeder met dien afschuweliiken man getrouwd?" ,Oh, ia, mijn moeder was getrouwd," zei Beres ford met een zeker sarcasme. „Daaraan bestaat gee- nerlei twijfel. En ze was een nicht van mijn oom. Admiraal Vane Trafford. Doch ze was niet de echt genoote van Ronald Vane, dje in don oorlog werd gedood, en dien ik altijd als mijn vader beschouw de. Ilii was slechts haar neef, en heeft verder niets met dc zaak uitslaande. „Dusdus ie moodéP heeft je voorgelogen," barstte Persis los. En thans voor het eerst scheen Beresford's zelfbeheersching hem te verlaten. Er voer een trilling door zijn leden en zijn oogen scho ten vlammen. „Ik heb je alles gezegd wat er te vertellen valt." zei hij, dus hoef ik ie niet langer op te houden, Ik was van oordeel jou het éérst van een en ander op de hoogte te moeien brengen. Het had echter gee nerlei nut, want het komt er niet meer op aan." Persis nam een waardige houding aan. naar ze veronderstelde. Ze vond dat Beresford zich weer zeer grof gedroeg, en ze was volmaakt in het nadeel. „Ik (voet niet wat ie daarmede bedoelt, en ik veronder stel dat ie het zelf ook niet begrijpt,zei ze. „In dien je echter mijn vriendschap wilt behouden dan moet ie de wenschen van den Admiraal res pecteeren en deze schandelijke dingen geheim hou den. Het is me een raadsel hoe ie er een andere opvatting over kunt hebben. Volgens mijn begrip pen is het bijnaeerloos te noemen." „Ja dat daclit ik ook," zei Beresford. Hij wendde zich met een ruk om en opende de deur, waartegen hij geleund gestaan had. „Adieu. Persis. Ik hoop dat ik je niet te lang heb opgehouden." zei hij op oppervlakkigen toon. Ze keek hem angstig, onderzoekend aan, alsof ze aan zijn verstand twijfelde. Hij glimlachte werke lijk tegen haar, doch op een manier zooals ze vroe ger nooit van hem gezien had. Het was een woeste, boosaardige glimlach. „Adieu," zei ze vaag en liep naar Crov toe. Het was een verre van waardige aftocht, begreep ze, doch ze durfde eenvoudig niet langer te blijven. Ze kon zich niet herinneren ooit in haar leven banger te zijn geweest dan thans. En Beresford sloot de deur achter zich dicht en liep toen met gebalde vuisten het vertrek op en neer. „Groote God." mompelde hij, .'.bevrijdt ons, oh be vrijdt ons." Hij veronderstelde vermoedelijk dat hij alleen was. Sally was hij vergeten. Doch na deze woorden scheen er ineens iets in hem te breken. Hij viel op den divan neer en barstte in een woest gesnik los. HOOFDSTUK XV. De gift. „Oh. arme lieveling," kreunde Sally. Ze liep op de deur toe, draaide den sleutel in het slot om en boog zich daarna over Beresford heen. Gedurende liet onderhoud dat hii met Persis had, hield ze zich onbeweeglijk en zwijgend, doch thans knielde ze op haar knieën voor den divan neer en sloeg haar armen om hem heen. „Ik ben hier Berry, ik ben hier," fluisterde ze, Hij verborg zijn hoofd aan haar schouder: hij had '.iin zelfbeheersching volmaakt verloren. Hii bleef hartstochtelijk huilen, en wendde ook geenerlei po gingen aan tot bedaren te komen. Ik weet het ik begrijp bet", zei Sally troos tend. Persis zou onbeschrijflijk bang zijn geweest voor een dergelijke uitbarsting, doch Sally drukte hem nog dichter tegen zich aan. „Het zal strake wel beter worden/'zei ze, ziin dik. bruin haar kussend. „Lieve beste Berry." Hij bedaarde dan ook ten slotte, doch dit geschied de meer door uitputting dan door eenige andere reden. Het wanhopig gesnik h'eld op en geleide lijk lag hii rustig tegen haar aan. Hij hield ziin gezicht nog steeds met de banden hedékt en Sallv kuste die teeder. En toen kwam hij ren weinig overeind. „Oh. je moet niethet spijt me zoo." mompel de hij. „Waarom mag ik niet?" klonk het uitdagend, haas tig de tranen wegvegend die in haar oogen gespron gen waren. „Heb ie .Toan soms liever hier? Dan zal ik haar voor ie halen." Ze wilde reeds de daad bij het woord voegen, doch hij weerhield haar. „Nee," zei hij. haar aankijkend. „Ik heb jou liever." .Maar je moogt daar niet geknield liggen. Wat een egoïstische bruut ben ik geweest." „Ik vind ie de beste man van de wereld." zei het jonge ding eenvoudig. Hij glimlachte flauwtjes. „Dat kun je niet mee- nen, Sallv." Sally had haar zakdoek te voorschijn gehaald en wischte ziin oogen af. Er lag een teedere. moeder lijke uitdrukking op haar gezichtje. „Zoo is het wat beter. Ai-me Berrv, arme Berrv. Ik heb er zoo naar verlangd ie te kunnen troosten." Hij nam den zakdoek van haar aan en veegde zijn gezicht af. „Dank je, kleine lieveling. Sta nu alsje blieft op. Kunnen- we niet met zijn beiden op den divan zitten?" „Natuurlijk." zei de practische Sally. Ze'hield zijn hand nog altijd in de hare geklemd. „Leun maar in de kussens achterover, totdat je hoofd wat min der pijn gaat doen. Men wordt zoo doodmoe van huilen." „Dat moest jij nog niet weten," zei hij met ge sloten oogen achterover leunend. „Het is veel erger voor jou," gaf Sallv wijsgeerig te kennen, „omdat ik altijd troost kan zoeken bij Joan. Maar jij bebt niemand anders. Hoe heb je een seconde kunnen denken dat Persis het begrij pen zou?" „Tn werkelijkheid deed ik dat. vermoedelijk oolc niet," zei hij. „Maar ik moest het baar toch ver tellen. Je moet namelijk weten, dat ik haar vroeg mijn vrouw te willen worden, voordatvoor datHij kon den 'zin niet voltooien. Sallv drukte zijn band. „Ik weet het. En ze nam ie aanzoek natuurlijk aan?" „Niet dadelijkZe stelde de noodige voorwaar den. We moesten de verloving nog geheim houden. Je zult hpt aan niemand vertellen, ho. Sallv?" „Oh, nee." zei Sallv op sussenden toon. „Daarover boef ie niet te tobben." Ze zwoeg even en begon op- •retteliik over iets anders Ie praten. „Vertel me nu iets over ie vader. Berry. Heb ie er iets op tegen dit •e doen?" „Natuurlijk niet." zei hii verlucht. „Het is heel aar- dio- van ie dit te willen weten." „Ik wil altijd alles omtrent jou weten" zei ze zacht. „Vergeet dat niet. Heb je hem wel eens gezien?" (Wordt vervolgd.)'

Schager Courant | 1935 | | pagina 6