Blaauboer's Polder Callantsoog. Meubel- eu Tapijtmagazijn - Schap Uitnoodiging van Hitier aan Laval? RIJKSMIDDELEN IN APRIL. NIEUW FOKKER-VLIEGTUIG. De moord in den IJpolder. SPORT. loon droge Kuch DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. GEEN HERSCHATTING VAN UITGEGEVEN PLAATSJES. Vergadering', van Stemgerechtigde Ingelanden, op Vrijdag 17 Mei 1935, 's morgens om 11 uur, bij den heer P. de Haan. Voorzitter de heer II. ICruisveld, Dijkgraaf; Secre taris de heer A. de Heer. Aanwezig 20 Stemgerechtigde Ingelanden, buiten het bestuur. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Secretaris de notulen leest, zo worden onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. De Voorzitter heeft twee mededeelingen en wel, dat de machine is nagezien en in puike conditie werd bevonden en dat wanneer men niet tevreden is ovei den waterstand, het bestuur niet de schuld moet ge ven; de oorzaak is de reparatie van het bruggetje bij Kollcsluis. Rekening 1934. De commissie tot nazien der rekening over 1934 brengt verslag uit bij monde van den heer Hoog- vorst, die verklaart, dat alles is nagezien en in orde bevonden. De inkomsten waren f 8.828.52; uitgaven f8.601.35, dus een batig saldo van f227.17. Te goed aan lasten is nog f466.64. Op deze cijfers wordt de rekening vastgesteld. De begrooting 1935. De begrooting voor 1935 sluit in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van f 10.479.54; de post onvoor zien bedraagt f394.30. Post voor post wordt nagegaan. De totale lasten per H.A. capabel land worden be paald op f8—, voor niet-capabel land cn nollenland, zullen die kosten bedragen resp. f6.— en f4. Het^esluit van 1 December 1923 wordt ingetrokken en de inkoopsom van den heer D. Bregman geheel voor rekening van den Polder genomen. De begrooting wordt aldus vastgesteld. De nieuwe commissie. Benoemd tot leden van de commissie tot nazien der rekeningen over 1935 en 1936 worden de heeren P. J. Strooper, Jb. Glas en D. Stammes; plaatsvervan gers zullen zijn de heeren J. van Honschoten en Jb. Vos. Belangrijke wegenverbetering. Daalder gaat teren. Aan de orde zijn de volgende bestuursvoorstellen: a. tot verlenging der loopende rekening, groot f2000, met de Coöperatieve Boerenleenbank te Schager- brug; b. tot liet stofvrij maken (teren) van Abbesteder- en Oosterwég en van den straatweg in de Groote Keete; c. tot het aangaan, zoo noodig, eener geldleening groot f4000.—, ter bestrijding der kosten voort vloeiende uit het besluit onder b. Wat betreft sub b, vraagt de heer D. Stammes of alle kosten alleen voor rekening van den Polder ko men. In Anna Paulowna heeft men ook wegen stof vrij gemaakt cn. daar heeft men gedaan weten tu krijgen, dat Sociale Zaken het werkloon betaalde. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Daalder het werk wil uitvoeren voor f 3S00.en voor deze sorn is het de moeite niet zich met Soc. Zaken in ver binding te stellen-. De heer v. d. Plas beaamt dit en gelooft dat men zich dan een en ander moet aanschaffen en we ver vallen dan in kosten. De heer Kooger vraagt, hoeliet bestuur ..\Y£H£cbj te teren. De Voorzitter zegt, dat. de wegen zullen worden schoongeveegd cn geteerd; het paarden pad blijft jig gen en dus zal er niet veel arbeidsloon zijn. Bij ver schillende bedrijven is prijsopgaaf gevraagd en Daal der was verreweg de laagste. Do prijs is 31 cent per M2.; bij de Keete zal de weg van 2.C5 M. op 3 M. ge bracht worden, daar zijn de kosten dan 93 cent per M2. Wat sub c aangaat, zij vermeld dat men een rente zal betalen van ten hoogste 5 De heer Stammes vraagt hoe men zich de aflossing van de leening voorstelt. De Voorzitter weet nog niet, in hoeveel jaar zal moeten worden afgelost. Do heer Do Heer denkt, dat men uiterlijk in 8 jaar zal moeten aflossen. Maar getracht zal worden daar 10 jaar van te ma ken. Het teren zal ondertusschen een belangrijke uitspa ring van grint! beteekenen. De heer Stammes oordeelt nog, dat, men wel kan pronken met mooie wegen, maar moeten do lasten dan niet veel hooger worden? De Voorzitter antwoordt, dat eerst de lasten zwaar der zullen worden, maar in de toekomst verminderen ze zeker. Do heer Stammes zou het dagelijkse!) 'béstuur in overweging willen geven den bocht bij „de Tempel" weg te nemen. De Voorzitter zegt, dat, wanneer we die bocht weg nemen, er een sloot gestoken cn gestopt moet worden, wat weer meerdere kosten met zich brengt. Men zoti zich met de eigenaresse van den grond en met don heer Daalder kunnen verstaan. De heer Glas vindt wegneming van den bocht niet noodig, er is geen druk verkeer 'op. Als er nu geen duinweg was, dan was het wat anders. Maar nu acht, spr. het niet noodig, Do heer v. d. Plas is van meening, dat bij deze verbeteringen den weg zeker drukker zal worden. Do Voorzitter zegt, dat de bocht altijd nog wegge nomen kan worden. Overeengekomen wordt, dat het Dag. Bestuur er zijn aandacht aan zal schenken, zal praten met de eigenaresse en den heer Daalder. Do heer Kooger vraagt, waarom men de goedkoop ste en dus wel zeker de minste kwaliteit heeft geko zen, hoewel spr. toegeeft, dat ook deze uitvoering goed kan zijn. Wanneer van gemeentewege werd geteerd, dan werd daarbij medegedeeld, dat men b.v. de eerste 15 jaar geen onderhoud zou hebben. De Voorzitter antwoordt, dat het zoo min mogelijk mocht kosten; de secretaris leest verschillende prijs opgaven, die zeer hoog blijken te zijn; zulke hooge kosten kan deze Polder zicli niet getroosten. De Voorzitter zegt, dat bij Koegras ook zoo geteerd is en de resultaten zijn daar ook goed. De heer C. Baken informeert naar de verhooging van de lasten, die het werk zal medebrengen. De Voorzitter antwoordt, dat dit afhangt van het onderhoud cn den tijd, waarin de leening zal moeten worden afgelost. De heer Breemer wil graag f500 meer opnemen; spr. zag daar voordeel in. De Voorzitter rekent voor, dat de leening al f200 meer bedraagt dan de kosten; tenslotte leenen we niet meer dan wat we noodig hebben. De voorstellen, sub b en sub c worden nu in stem ming gebracht, en aangenomen met 29 tegen 3 stem men. Ook sub a wordt aangenomen met algemeene stommen. De rondvraag. Hiervan vermelden we: Do heer Oskamp vraagt of de dam bij Kolksluis nog lang blijft. De Voorzitter weet het niet, cr is al eenige verbete- ring. Dc lieer Breemer wil dat bij droogte de machine war eerder begint te malen. De Voorzitter zegt, dat als niemand er om vraagt, er niet gemaald wordt. Maar we zullen er nu reke ning mee houden. Dc heer Van Honschoten vraagt of er gewerkt wordt aan de achterstallige lasten. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Kooger zegt, dat men bij de uitvoering van de verbetering van de wegen toch wel rekening houdt met dc Callantsooger werkloozen. Het werk wirdt in ieder geval door gemeentena ren verricht, aldus de Voorzitter. Van bevoegde zijde vernamen we echter, dat de werkloozen uit de gemeente wel aan het werk zullen komen, zoodat de heer Kooger gerust kan zijn. Na nog enkele besprekingen volgde sluiting. Afgepaste sluitgordynen vanaf f8.— Divandekken vanaf f 7.50 Tafelkleeden vanaf f5.— Kapstokkleeden Tafelkleedjes - Schoorsteenloopers - Dres- soirloopers, In groote keuze voorradig. Divans vanaf f 13.50 Goering naar Warschau vertrokken. Londen: De „News Chronicle" meldt, dat de Pruisische minister-president Goering uit Berlijn naar Warschau zou zijn vertrokken met een uitnoodiging van Hitier aan Laval om een bezoek aan Berlijn te brengen. Het officieele doel van Goering's reis naar Warschau is de bijwoning van de teraardebestelling van maarschalk Pilsoedski, bij welke plechtigheid ook de Fransche minister van buitenlandsche zaken aanwezig z.al zijn. De Parijsche correspondent van de „News Chro nicle" verklaart? van gezaghebbende zijde te hebben vernomen dat Laval, indien hij een uitnoodiging van Hitier zou krijgen, deze met vreugde zou aanvaar den. Ruim 4 millioen gulden bij de raming ten achter gebleven. De Rijksmiddelen brachten in April f28.9 millioen op tegen f26.7 millioen in April 1934. De opbrengst bleef echter ruim f 4 millioen ten achter bij een even redig deel der raming, vooral door de gc-ringe op brengst van de invoerrechten en accijnzen, terwijl ook de Omzetbelasting nog seeds aanzienlijk beneden de raming blijft. In de eerste 4 maanden van 1935 is het totaal ge weest f 119.9 millioen, terwijl de raming der midde len voor 4 maanden f 132.7 millioen is. De snelste en meest moderne Jager ter wereld. Maximum-snelheid van 445 K.M. per uur. De Nederlandsche vliegtuigenfabriek Fokker heeft, naar wij vernemen, oen nieuw type jachtvliegtuig ontworpen, dat bij gereedkomen de snelste en meest moderne Jager ter wereld zal zijn. Het toestel, aan geduid als type D 21, is een laagdekker, met vrijdra- genden vleugel. De bewapening zal bestaan uit een automatisch werkend 20 mm. snelvuurkanon, dat door de holte van de schroefas schiet, benevens uit twee machinegeweren, aangebracht in den vleugel, rechts en links van den romp. In plaats van een automatisch kanon, kunnen ook twee machinegewe ren worden gemonteerd, liggende bezijden den mo tor en schietende door het schroefveld door middel van het Fokker synchronisatie-systeem. Uitgerust met een door vloeistof geboeiden Hispa- no Suiza Ycrs motor, bereikt de D 21 een maximum snelheid van niet minder dan 445 K.M. per uur, ter-" wijl de stijgtijd naar 5000 M. 6 minuten 15 sec, be draagt. De practische hoogtegrens ligt op 10.000 M. RANGEERDER GEBOOD. Donderdagmorgen is de rangeerder Heffels op het spoorwegemplacement van de staatsmijn Maurits te Lutterade van een der wagens van den rangeeren den trein gevallen, waarbij hij ondo de wagens ge raakte en op slag gedood' werd. De ongelukkige was 29 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Onderzoek heropend. In den nacht van 27 op 28 September 1933 speelde zich in den Grooten IJpolder een afschuwelijk dra ma af. De boerenknecht werd daar, toen hij zich met zijn meisje in een schuur bevond, doodgescho ten. De arbeider C. S. werd gearresteerd, doch moest Later weer in vrijheid worden gesteld, daar het bewijs niet te construeeren was. Eenige maanden geleden is het onderzoek echter heropend, naar aanleiding van verklaringen van ge detineerden in de strafgevangenis te Haarlem, waar ook S. wegens e enander feit was ingesloten Verdachte bleef bij zijn ontkentenis. De officier van justitie mr. Bosch recruireerde wegens doodslag een gevangenisstraf van vijftien jaar. De rechtbank wees Donderdag een interlocutoir vonnis, waarin heropening van het onderzoek werd bevolen. De stukken worden weer in handen van den recht er-commissaris gesteld. Er zal een onder zoek worden ingesteld naar aanleiding van de gevon den kogels. De terechtzitting zal na dit onderzoek van den rech- ter-commissaris worden voortgezet. NOODWEER IN CHINA. Shanghai. Het gebied van Soetsjau in de provincie Kiengsoe is door een storm geteisterd. Op het Hoei-Hoei-meer zijn eenige honderden visschers- booten omgeslagen. Dertig visschers zijn daarbij verdronken. Ook aan den oogst is aanzienlijke schade toegebracht. NEDERLAND—ENGELAND. Als U dit leest, dan maakt U zich misschien al reeds op om U behagelijk in de hoek te nestelen om den wedstrijd te gaan beluisteren. Men zij er tusschen twee haakjes aan herinnerd dat de beide zenders Hilversum cn Huizen de match uitzenden; ze be ginnen om kwart voor zes zomertijd of kwart voor vijf ouden tijd. De Vara-verslaggever is Ir. A. van Emmcnes, de redacteur van dc Sportkroniek, die onlangs Hollan der zoo goed wist te vervangen. Voor (lc K.R.O. spreekt de heer „Passepartout'. Wie zich achter dezen schuilnaam verbergt is ons niet bekend. De wedstrijd. Het aanvangsuur is 6 uur Z.T. De leiding berust bij den bekwamen Duitscher Dr. Bauwens uit Keu len. De Engelschen zijn Vrijdagochtend in Amsterdam aangekomen en zijn daar des middags wat aan het trainen geweest in het Stadion. Wat nu te zeggen over deze match, die alle records omtrent belangstelling.na Holland—Uruguay en de Olympische finaio slaat.? We golooven dat de situatie over het geheel zoo is dat wc rekenen op een Engelsche overwinning. Maar ieder Hollander hoopt vurig dat de nederlaag zoo klein mogelijk zal zijn. Enthousiasme zal ons het hoogst bereikbare resultaat kunnen brengen tegen over het wiskundig zuivere en machinale Engelsche spel. Dat wij supporters ons dan ook moeten wéren, staat vast. Engeland beschouwt den wedstrijd tegen Holland absoluut niet als een uitstapje. Neen, men is zich er van bewust dat men hier een naam he°ft te verliezen Zij, die dezo praatjes rondstrooien hooren waarschijn lijk tot hen die geen kaart hebben kunnen krijgen. Kenners van het Engelsche voetbal waarschuwen ons Ncderlandsch elftal vooral voor het eerste kwar tier. Het is Britsch gebruik om dan speciaal de goals te maken en het verder meer in fraai spel te zoe ken. Welaan, we zullen zien. We hebben na Brussel wel vertrouwen in onze ploeg, d.w.z. vertrouwen dat ze zich niet zal laten inmaken. Het Engelsche elftal staat als volgt opgesteld: doel: Hibbs (Birmingham); Male en Hapgood (bei den Arsenal); Gardner (Aston Villa); Barker (Derby County), Burrows (Sheffield Wednesday); Worrall (Portsmouth), Eastham (Bolton Wanderers), Richard- son (West Bromwich Albion, Westwood (Bolton W.), Boyes (West Bromwich Albion). GEEN KAMPIOENSWEDSTRIJDEN. Hot programma K.N.V.B. voor Zondag 19 Mei luidt als volgt: Afd. I: Promotie 3e klasse: Hercules—Volewijekers Promotie 4e klasse: AmstelAP.G.S. Afcl. II: Promotie 2e klasse: H.V.V.O.D.S. Afd. IV: Roermond—Willem II; Middelburg—Pale- mig. Bekerwedstrijden, 7c ronde: Juliana—Blauw Wit; Stormvogels^—P.S.V.; Velocitas—Helmond. Geen kampioenswedstrijden! Op Hemelvaartsdag wordt Ajax—P.S.V. gespeeld. ANNA PAULOWNA. Voor B.K.C. wordt het een drukke sportdag. B.K.C. 3 en 4 gaan er op uit. Het vierde neemt deel aan de serie wedstrijden te Callantsoog. Het speelt eerst tegen J.V.C. 3. Ingeval het mocht winnen vooruit- jongens waarom zouden jullie dat eens niet probeeren! dan komt het tegen de winnaar van Callantsoog 2—Dirlcshorn 2. B.K.C. 3 speelt om 3 uur te Dirlcshorn. tegen het eerste elftal van dien naam. B.K.C. 2 speelt thuis tegen H.R.C. 6, aanvang 2 uur. Daarna speelt B.K.C. 1 tegen H.R.C. 2 om onge veer 4 uur. Met Hemelvaartsdag gaat B.K.C. 1 naar M.F.C. te Medemblik. VIERBONDENWEDSTRIJDEN. Zondag a.s. reeds. Zondag 19 Mei, dus morgen, vinden te Amsterdam op het A.P.G.S.-terrein de Vierbondenwedstrijden plaats tusschen de vertegenwoordigende elftallen van de Amsterdamsche, Ilaarlemsche, Noordhollan- sche en Leldsche Voetbalbonden. Het programma luidt als volgt: 11 uur: N.H.V.B.H.V.B.; A.V.B.—L.V.B.; 1.30 ver- liezersronde; 2.30 winnaarsfinale. Het N.H.V.B.-elftal is onveranderd gebleven na den oefenwedstrijd te Alkmaar, d.w.z.: Do Jong (K.V'.V. 2) M. Schenk Pz. (Wieringerwaard), Roobol (H.R.C. 3); R. Duinmeijer (Jisp), Spaarman (Beemster), Rooker (Strandvogels); Goudsblom (Alk. Boys), Henneman (Schoorl), Kuiper (Monnikendam), Gast (H.R.C. 3) Snijders (Held. Boys). Daar gaan we dan in zee na één oefenwedstrijd! N.H.V.B. 19 Mei. Uitgesteld: 2 E: Sport—N. Niedorp 2; Ingelascht: Flevo 1—M.F.C. 3. Uitgesteld wegens wedstrijd N.H.V.B.-elftal: H.R.C. 3Strandvogels 1; Purmersteijn 2—K.V.V. 2. Vastgesteld: Rauchbeker: AsscndelftSucces. Gouden Kruis: Held. Boys—Watervogels wordt, uit gesteld omdat Snijders met het N.H.V.B.-elftal moet meespelen). WIERINGER WIELERBAAN. Woensdagmiddag namen we even een kijkje bij de werkzaamheden aan de wielerbaan te Hippolytus- hoef. We stonden er versteld van en het verraste ons aangenaam dat het werk al zoo ver gevorderd was. De betonnen baan, die op de millimeter nauw keurig door stucadoors wordt gemaakt, was al voor drie vierde klaar'cn als het niet te veel geregend had zou de baan nu reeds klaar geweest zijn, zoo dat het betonwerk in totaal twee weken had gevor derd. Na dc baan komen de tribunes aan de beurt. Men kan zich al een aardig beeld vormen over wat er tot stand zal komen. Als alles eenmaal klaar is er er zit een vroolijk kwastje verf op, zal men zonde twijfel met bewondering naar de schitterende wieler baan kunnen kijken. Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al leen overdag, rnaar vooral s nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog bij: AKKERS Het zag er allemaal wat fleuriger uit. Het waren niet alleen het zonnetje en het vreemdelingenbezoek en de kaasdragers, die nu het zomerseizoen is gekomen, weer in hun witte kleedij zijn gestoken. Er was wat meer vraag. Veel had het natuurlijk niet te be teekenen, maar de markt was toch in door snee een cent hooger. De toenemende vraag kwam in de eerste plaats door behoefte voor opzet. Wel is daar de vorige weken af en toe ook al wat voor gekocht, maar van grooten omvang is dat nog niet geweest. De kaas van nu begint er echter geschikter voor te worden en de lage prijs animeert natuurlijk ten zeerste. Bij prij zen van ongeveer 12 cent, schijnt het risico uitermate gering, hoewel verleden jaar dacht men hetzelfde, toen de prijs 17-a 18 cent was .en toch is de rekening in veel gevallen niet goed geweest. Wat er nu nog aan op- zetkaas van verleden jaar over is, kan dien prijs van ongeveer 17 cent nauwelijks halen, wat dus wil zeggen: een belangrijk verlies. De beste kaas ging er het eerst uit tegen 12 121/2 cent, met 13 cent als hoogste. De mindere soorten werden door de sterkere vraag voor goede kwaliteiten meegenomen en noteerden ook hooger dan verleden week. Op grond van principieele overwegingen. Op de vragen van het, Tweede-Kamerlid den heer Hiems'tra betreffende herschatting van de krach tens de Landarbeiderswet uitgegeven plaatsjes en het in overeenstemming brengen van de verleende voorschotten met de uitkomsten dier schatting, heeft de heer Oud, minister van financiën, geantwoord, dat de quaestie van dc hertaxatie van krachtens r-o Landarbeiderswet uitgegeven plaatsjes herhaaldelijk aan de orde is geweest. De regeer-ing heeft daar tegenover steeds een afwijzend standpunt moeten innemen. Het stelsel der Landarbeiderswet verzet zich tegen een geheel of gedeeltelijk voor rekening van het Rijk nomen van schade, die aan de uitvoe ring der wet door daling van grondprijzen als an derszins verhonden kan zijn. Bovendien zou de ver antwoordelijkheid der gemeentebesturen voor een richfige uitvoering der wet daardoor worden ver zwakt. Ook is het niet wel verdedigbaar, dat hot Rijk de schade, door sommige landarbeiders geleden zou overnemen en die van anderen niet. Op grond van deze principieele overwegingen is de minister ook thans nog van meenng. dat een herschatting van de uiteerroven plaatsjes niet kan worden bevor derd. Dit klemt te meer, nu de regecring in 1931 het rentepercentage der voorschotten van 43heeft verlaagd, waardoor de lasten" voor de landarbeiders met 12% zijn verlaagd. HET VERKEER TE LONDEN. 132 dooden in de jubilieumweek, Het verkeer heeft in do jubilèumweek een groote toeneming van ongelukken te zien gegeven, zooals ditmaal niet anders verwacht kon worden met al die millioenen in het geheele land op de been. Er zijn 132 dooden gevallen of 20 meer dan in de voorafgaande week. toen het ook reeds erg was en niet minder dan 5000 personen werden gewond of 1000 meer dan de week tevoren. Ook tegenover vorig jaar zijn deze cijfers absoluut en relatief een stijging. NOODLANDING TEN GEVOLGE VAN ZAND STORM. Madrid. Uit Ifni in Spaansch West-Afrika wordt gemeld, dat de jeugdige Spaansche vlieger .Tuan Ignacio Pombe, die een vlucht langs de Zui delijke route over den Atlantischen Oceaan wil ma ken ten gevolge van hevige zandstormen aan den rand van de Sahara een noodlanding heeft moeten maken. WOLKBREUKEN BOVEN NOORD-ITALIë. Milaan. Zware wolkbreuken zijn Donderdag avond losgebarsten boven Noord-Ttalië. Het San Mar- ^•oplein in Venetië was in enkele uren veranderd :n een meer. Ook in Verona en otngeving ontstond overstrooming van de lager gelegen landen. Het onweer heeft zware schade toegebracht aan 'en landbouw. Hot Lago Maggiore, opgezweppt 'oor den storm, is bijna een meter gestegen. De ^ergen rondom Stresa zijn plotseling weer met neeuwwolken omhuld. De temperatuur is aanzien- 'ijk gedaald. Ook van de kust der Riviera komen be richten over zware stormen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 10