omerroode QCuntftla. TRAPMAN N.V. Schaocn. Regeling van Uitverkoopen. Slechts f 55,-. Zaterdag 18 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9724 De vrouw het recht verworven natuurlijk te zijn. „Vliegende wii Een bedelaarskrant in Parijs ASPHUN 'N SCHRIJFMACHINE VOOR DEN PRIJS van J VULPENHOUDERS ZIJ IS NIET MEER HET POËTI SCHE EN GEHEIMZINNIGE SCHEPSEL, DAT ZIJ VOOR EENI- GE TIENTALLEN JAREN WAS. HET is een heuglijk feit dat men heter en beter begrijpen gaat, dat de mode zich bij de seizoenen behoort aan te passen. 't Is wel merkwaardig dat er vele jaren verloopen moesten vóór die toch zoo simpele waarheid als al gemeen-geldende stelregel aanvaard is. Als wij mo deplaten van vóór den oorlog bekijken, krult een spottende glimlach onze lippen. Hoe? Is het wérke lijk waar. dat onze moeders, om van onze groot moeders nu maar niet te spreken, zich zóó toe takelden? Droegen zij op het tennisveld werkelijk zóó lange rokken en zóó hooggesloten blouses? Kleed den zij zich inderdaad zóó potsierlijk als ze zich aan de frissche omarming der koele golven toevertrouw den? Het lijdt geen twijfel! Maar, waaróm deden ze het? Was het haar vrouwelijke „pudeur", die haar er van weerhield zich een beetje gemakkelijker en na tuurlijker te kleeden? Schroomden zij het vreese- lijke geheim, dat zij twee beenen hadden, te ont sluieren? Neen, dat was het toch niet! Want dezelfde mode platen toonen ons avondjaponnen, waarvan de dé- eolletages éven gedurfd en soms véél gedurfder zijn dan die, welke de couturiers van onze dagen ont werpen. Er is, dunkt mij, slechte één antwoord mogelijk op de vraag waarom de vrouwelijke kleeding nu meer rationeel is dan toen. Onze opvattingen op al lerlei levensterrein zijn eenvoudiger, natuurlijker, ge zonder gewordon. De vrouw zélf heeft zich een andere plaats in de samenleving veroverd; zij heeft zich ge ëmancipeerd; zij is meer en meer geworden de ka meraad van den man. En dientengtevolge hebben óók de mode-opvattingen, dat wil zeggen: de opvat tingen van wie de mode scheppen, een grondige wij ziging ondergaan. De vrouw is nu niet meer het poëtische en geheim zinnige schepsel, dat zij voor eenige tientallen jaren nog was. Er weeft zich weinig mysterie meer rond haar persoontje. Misschien is dat in sommige op zichten te betreuren. Maar in vele andere is het maar goed. Voor haar zelf beteelcent het een voor deel, waarvan de beteekenis nauwelijks kan wor den overschat. Eindelijk heeft de vrouw het recht verworven natuurlijk te zijn. Er wordt geen aanstellerij, geen mooidoenerij meer van haar verlangd. Zij be hoeft geen ontroeringen voor te wenden, die zij niet ondervindt; zij behoeft niet meer het onnoozele gansje te spelen, dat geacht wordt van een heele- boel dingen niet o.d. hoogte te zijn; zij mag 'n ern stig gesprek volgen, en er zelfs aan deelnemen, zon der dat het noodig geacht wordt dat een schaamte blos om de vijf minuten haar wangen kleurt. Zij mag óók opperste zaligheid zich 's zomers zóó klee den, dat het gezondheid-brengende zonlicht den toe gang tot haar huid vrij vindt. Zij mag eindelijk twee beenen hebben! Aan deze dingen dacht ik toen de mannequins, die de zomermode op en om haar slanke leden droegen, langs me trippelden. Want alles wat ons geboden wordt is even simpel en natuurlijk als fraai. De groote verrassing is wel, dat het linnen, lan gen tijd als een stout schoolkind in een hoekje go- zet, opnieuw in volle eer is hersteld. De techniek ia er in geslaagd aan linnen weefsels een soepel heid te geven, die zij vroeger niet bezaten en de couturiers hebben onmiddellijk ingezien hoe voor treffelijk zij van de nieuwe mogelijkheden, die lin nen thans biedt, partij zouden kunnen trekken. Het is nu, plotseling, in alle collecties, al linnen wat de klok slaat. Niet alleen de costuums zijn van linnen, maar ook de handschoenen, ook de schoen tjes, ook de hoeden. En, niet te vergeten: de man telpakjes. Wat een weelde! En wat een Verrukkelijke frisch- heid! Wat een goed idee om ons dezen zomer zoo rijkelijk met linnen te beschenken! Want linnen is koel, linnen is waschbaar, linnen laat zich ontkleu ren en even gewillig verven het past, in deze of gene nuance, bij alle gezichten, bij iederen haardos Wit, „rouille", en blauw zijn de kleuren, die door de modelleurs het vaakst gebruikt zijn. Voor mantels, voor tailleurs en voor keepjes is er een beetje lei kleurig linnen, als met fijne asch bestrooid, dat tal- looze vrouwen sterk bekoren zal. Maar het is er verre van dat alle nieuwe linnen weefsels eenkleurig en zonder siermotieven zouden zijn. Er is geajoureerd linnen, linnen vol fijne op geperste motieven, diagonalen, kruislijnen en ara besken, er is geribd linnen, waarvan de oppervalkte aan die van de winterstoffen doet denken. En over alles heen ligt de zilveren weer schijn, die linnen bezit en die herinnert aan een even-bewogen zee, waarover maanlicht glijdt. De linnen tailleurs in de zomercollec ties vragen om een reis naar de tropen; ze zijn van koloniale allure, maar de strengheid der lijnen wordt verzacht eD vervrouwelijkt met jabots, die schuimige randjes vormen en de gladde sobere smetteloosheid van het wit van een luchtig speelsch accent voorzien. Robes van bleek-blauw linnen gaan vergezeld van marine blauwe keepjes. Grijs linnen, groen linnen suggeree- ren lange autotochten, vacanties in de bosschen en op de hei, een weelderige reeks van eindelooze zo merdagen' die geen plaats laten voor één gedachte aan den naargeestigen killen winter. Voor het strand, voor de reis gaat er niets boven linnen. Wie op kruistocht gaan geven aan wit en blauw de voorkeur de kleuren van het schip en van de zee. Het stof van treinen en stations heeft op linnen nauwelijks vat. Het is practisch als tweed, maar koeler, dunner, zomerscher. Maar men zal iinncn ook daér zien, waar niet al lereerst met overwegingen van practischen aard re kening gehouden wordt, bij voorbeeld in de casino's der sjieke badplaatsen. Diner- en dansrobes van fijn linnen zijn er in overvloed. Zoo zal men, van den ochtend tot den avond, van den avond tot den ochtend, zonder onderbreking het linnen regeeren zien. Voor de oogen zal het een ware lust zijn en voor het lichaam, dat het zwoeler contact met wol en zijde niet meer verdraagt, een weelde, die op één lijn staat met die van een koel bad. De meest mondaine onder ons zal voor den zuiveren frisschen eenvoud van al dit linnen ontvan kelijk blijken zooals iemand, die een zwaren ro man doorworsteld heeft, zijn geest verkwikken kan met een naief verhaaltje, waarin herderinnen en prinsen de verliefde hoofdrollen spelen. Linnen is het „Leitmotiv" der zomercollecties. Maar de variaties op dit motief 5 "i vele. De mode is niet eenvormig. Zij heeft meer dan één snaar op haar instrument Welk geluid geven die andere snaren? Daarover zullen wij binnenkort in bijzonderheden treden. Brussel GERTRUDE. Een complex van maatregelen In het belang van den middenstand. Aan de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp houdende regeling betreffende het uit verkoopen en opruimen in het winkelbedrijf is het volgende ontleend: Het ontwerp dient te worden gezien als een ge heel complex van maatregelen in het belang van den middenstand genomen of alsnog te nemen. In dit verband wijst de minister inzonderheid op de wenschelijkheid van het stellen van z.g. vestigings- eischen; inzake het voor-ontwerp eener desbetref fende regeling, welke bepaaldelijk voor den detail handel, het ambacht en de kleine nijverheid bedoeld is, is het advies van den Middenstandsraad en den Economischen Raad verzocht. Dat de beoogde regeling een ruimere strekking heeft dan het tegengaan van bedriegelijke concur rentie is juist; de minister kan daarin intusschen principieel geen bezwaar zien. Het beginsel, dat men zich, gelijk in het onderhavige geval bedoeld was, in en ten behoeve van het maatschappelijk verkeer ten aanzien van eens anders goed zekere beperkln gen ziet opgelegd, is in onze rechtspraak en wet geving geenszins nieuw. Dit beginsel vraagt ook toe passing in het geval dat winkeliers, lang voordat b.et van nature daartoe aangewezen oogenblilc is aangebroken, seizoenopruimingen beginnen en al dus de financieele belangen van de overgroote meerderheid hunner vakgenooten, wier voorraden op dat tijdstip redelijkerwijze nog niet genoegzaam ge dund kunnen zijn, in gevaar brengen. Zal de regeling effect kunnen sorteeren een mogelijkheid die voor den minister met het voor beeld van het buitenland voor oogen vast staat dan behooren te dien einde aan de organen, met de uitvoering belast, ook de noodige bevoegdheden te worden toegekend. Met minder dan hetgeen in het ontwerp is voorzien kan naar het oordcel van den minister niet worden volstaan; tot dat nood zakelijk minimum behoort ook de mogelijkheid van boekenonderzoek, hetwelk intusschen geen regel behoeft te worden. Tegen het instellen van een beroepsinstantie heeft de minister geen bezwaar, nu blijkt, dat men daar vrij algemeen prijs op stelt: van de aan de hand gedane oplossingen zou hij aan die waarbij beroep wordt opengesteld op den minister van Economi sche Zaken de voorkeur geven. Een nieuw artikel voorziet daarin. Tegen invoering van de verplichting tot geheim» houding voor hen, die in hun functie bij de uitvoe ring dezer wet betrokken zijn. heeft de minister geen bezwaar. Een ander nieuw artikel voorziet hierin, „Vliegende winkels". Naar de meening van den minister zal het niet mogelijk zijn, met behulp van art, 2 zonder meer een einde te maken aan de z.g. „vliegende wankels"; wel is hij daaren tegen van meening dat de onderhavige wet ten aanzien van de bii deze soort wankels gevolgde praktijken belemmerend zal wer ken. Tegen het opnemen van een omschrijving van het begrip „winkelbedrijf" of van het begrip „winkel nering" heeft de minister bezwaar; hij deelt de be zwaren van die leden, die in een dergelijke om schrijving een beletsel voor een ruime toepassing van de wet zien. Overigens acht hij het juister de afbakening van beide begrippen aan den rechter over te laten. Naar 's ministens meening zal tegen ontduiking der wet door schijn vestiging van zaken, die na kor ten tijd weer een opheffingsuitverkoop houden, m het algemeen wel met behulp van de wet (art. 6, derde lid) kunnen worden opgetreden. De minis ter ziet geen aanleiding aanwezig om een uitzon deringsbepaling voor faillissementsuitverkoopen in do wet op te nemen. Het verloenen aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken van de bevoegdheid, een eenmaal verleende vergunning bij gebleken misbruik in te trekken, ontmoet bij den minister bezwaar, in hoofdzaak om redenen van practischen aard. Fa brikanten en importeurs zullen niet worden veriiin- derd uit de mode geraakte of incourant geworden artikelen nog via de winkeliers van de hand te doen; in verband met een bij nota van wijziging aangebracht wijziging zal slechts moeten worden zorg gedragen, dat deze artikelen voor den aanvang van het voor de periodieke opruimingen vastgestelde tijd vak tot den handelsvoorraad van de betreffende win kelnering behooren. Aan de Memorie is toegevoegd een nota van wijzi gingen, waarbij in verschillende artikelen verande ringen van practischen aard worden aangebracht. DJ TEGEN DE CONCURRENTIE DER AMATEURS. Parijs, 14 Mei (United Press). Hoewel het kran tenlezende publiek in Frankrijk er niets van afweet, bestaat te Parijs een uitstekend loopende bedelaars» krant, „Le Journal des Mendigots", die onder de arm- sten der armen een geweldig afzetgebied vindt en over geheel Frankrijk verspreid wordt Dit blad zijn bij Aspi rin-tab!etten steeds constant, want een 38-jarige fabricatie-erva- ring, een pijnlijk nauw keurig en regelmatig on derzoek door eersteklas deskundigen tijdens de fabricatie, waarborgen de steeds gelijkblijvende kwa liteit en werkzaamheid der Aspirin-tabletten. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oran;e-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. a !0 ets. oefent een sterken invloed uit op het beroepsbede laarscorps men leest het niet slechte, om van do gebeurtenissen in de wereld der aalmoezenvragers op de hoogte te blijven, maar ook ter wille van dc talrijke, voor iederen bedelaar belangrijke adver tenties, die het bevat. Een typische annonce in het „Journal des Mendigots" is bijvoorbeeld deze: „Bedelplaats aan de kerk te koop, bezocht door welvarende menschen. Dagelijksche gemiddelde opbrengst: 25 francs. Bod gevraagd", of: „Bedel plaats in kleine, rijke provinciestad te koop. Ieder ernstig aanbod wordt in behandeling genomen". Bij het begin van het reisseizoen ontwikkelt de bedelaarskrant een bijzonder groote activiteit en heeft o.a. een vlammend hoofdartikel gepubliceerd, waarin alle beroepsbedelaars worden opgeroepen, hun belangen tegen de „amateurs" te verdedigen. Tegen deze „ondernemende nieuwelingen", aldus heet het daarin, die probeeren de voor de beroeps- bedlaars gereserveerde standplaatsen te bemachti gen, dient het bedelaarskorps eensgezind op te tre den. Talrijke leden der broederschap, die hun stand plaats twintig en meer jaren bezet hielden, moe ten thans onder de „unfaire-concurrentie" der ama teurs lijden, die hoegenaamd geen achting voor de veteranen van het beroep toonen. En dan zal men in de naaste toekomst de op richting van een Fransche hedelaarsvereeniging mo gen verwachten. DE IDEALE, KLEINE SCHRIJFMACHINE VOOR KANTOOR. EN PRIVÉ-GEBRUIK Alleen-verkoop voor Noord-Holland-Noord i Direct uit voorraad leverbaar.

Schager Courant | 1935 | | pagina 13