Westfriesche Vertellingen INGEZONGEN /TUKKEN De beweerde bewapening van de N.S.B. „Doodende Straal" van Marconi De processen tegen kloosterorden in Duitschland. 3 U't de OMGEVING Nieuwe Niedorp, 14 Mei '35. Mijnh. de Redacteur, Naar aanleiding van het raadsverslag van N. Nie dorp in uw blad van Zaterdag 11 Mei, zou ik graag eenige opmerkingen willen maken. Voor de opname van dit ingezonden mijn vriendelijken dank. Volgens genoemd raadsverslag is de R.S.A.P. daar in dien raad iets in de schoenen geschoven, dat al lerminst in onze schoenen thuisbehoort; veeleer in schoenen, die er wat mooier uitzien. De R.S.A.P. zou naar aanleiding van een voorstel, dat in den raad aangenomen was over twee cent uur- loonverhooging voor de georganiseerde werkverschaf- fing-werkloozen, een „misleidend" niet „door den beugel kunnend" pamflet hebben rondgestrooid. Dit is onjuist. Het pamflet was niet van do O.S.P. (lees R.S.A.P.) maar van het Comité van Actie. Onze afd. ging en gaat echter ten volle met de inhoud van dat pamflet accoord. Dat de raad nog niet de ondervin ding en de ervaring heeft en niet ziet of wil zien wat het beteekent om den Minister te verzoeken om 2 cent uurloon verhooging voor de georganiseerde werkverschaffingsmenschen, 1- ïen wij niet helpen. In het gunstigste geval wordt afwijzend beschikt. Het moet echter geen verwondering baren als de Mi nister terugschrijft dat de ongeorganiseerde werkver- schaffingmenschen 2 cent naar beneden moeten. Al leen het raadslid Olie en alle werkverschaffingsmen schen die allemaal midden op den dag naar de raadsvergadering toegegaan waren, hadden begre pen, geleerd door de ervaring, dat het wel eens an ders af zou kunnen loopen dan men bedoelde. In die geest was het pamflet ook opgemaakt. Voor de ar beiders was er zeker reden om zich ongerust te ma ken, het loon (0.25 per uur), is toch al zoo laag en ruim onvoldoende. En nu het verbod van den 1-Mei-dag van de R.S.A.P. De redenen waarop dat verbod steunt is gewoon belachelijk. De Gem.-wet (politieverordening) geeft den Burge meester het recht om te verbieden als de openbare orde in gevaar wordt gebracht. Hij zegt echter zelf dat die verg. geen gevaar opleverde voor de openbare orde, maar nou komt het, hou je hart vast, omdat een spreker (Schmidt) eenige jaren geleden gezegd zou hebben toen er als gewoonlijk geen politie in de zaal aanwezig was; „dat is heel geschikt van dien Burgemeester; dan kunnen we eens van leer trek-' ken", en toen had hij het gezag naar beneden ge haald. Meerderen van ons zijn zelf (dus niet van derden) op die vergadering geweest en er is geen sprake van dat de spreker die woorden gezegd heeft, 't Zou ook te dwaas zijn. Hoe durft men zelfs maar te veronderstellen dat een spreker, wie dan ook, zul ke woorden zegt en dan nog wel in het openbaar. Hier voelt men duidelijk en ligt het er duimen dik op, de Burgemeester heeft naar een argument ge zocht. Dat die spreker het gezag omlaag gehaald heeft dat geloof ilc wel. Maar het scheelt maar veel hoe. Het hoeft trouwens niet eens, het gezag haalt zich zelf wel omlaag met een reuzengang. Wat dat be treft hebben wij revolutionairen het gemakkelijk. Wij hebben alleen maar te laten zien hoe het kapi talistisch stelsel zoch omlaag haalt en ondermijnt, om te laten zien welk een vuilnishoop het kapita- talistisch stelsel zich omlaag haalt en ondermijnt, balsem, die men er overheen smeert, de stank overal doorheen gaat en aan alle kanten van de mesthoop even verschrikkelijk en afschuwelijk is. En men be hoeft er heusch niet trotsch op te zijn als men zoo'n vuilnishoop mag, of liever gezegd, wil beschermen. En elke week weer probeeren wij met De Nieuwe Fak kel de arbeiders duidelijk te maken waar die vuil nishoop zich bevindt. Dat is nog niet verboden. Dat wist de Burgemeester ook, want die verbood den spre ker niet, hoewel het daar toch bij hem om ging. Wel verbood hij o.a. het Geheelonthouderszangkoor en een ant.i-oorlogstooneelstuk. Men ziet hoe ongerijmd de hecle verbodsbeweging van den Burgemeester is. De R.S.A.P. afd. heeft nu een schrijven aan den raad gericht, waarin zij protesteert tegen de wille keur van den Burgemeester, en waarin zij ook de raadsleden door een motie van afkeuring in de ge legenheid stellen, hun afkeuring over het beleid van den Burgemeester uit te spreken. De N. Niedorpers kunnen dan meteen zien wie er voor de vrijheid van denken en spreken zijn en wie niet. H. TER HAAR. Anna Paulowna, 18 Mei. Mijnh. de Redacteur, Gaarne zou ik eenige regels in Uw veelgelezen blad plaatsen, bij voorbaat mijn dank. Er heeft zich veertien dagen terug een schorsing voorgedaan, wat wel eenig is in zijn soort, en wat wel de moeite waard is voor de aandacht van het publiek. Het geval is namelijk deze. Wij waren met een man of vijf aan het slootwal kruien, en toen werd ons door den voorwerker de Bonte in het oog- loopend te kort gedaan in de grondmaat. Wij aan het appelleeren bij iemand, die boven de Bonte stond. Wij hadden besloten om den grond door een des kundige te laten opmeten, maar kregen ten ant woord, direct aan het werk, anders worden jullie geschorst.", dus alzoo geen recht en met 22 et. per uur naar huis toe. Onze putbaas ging het toen een graadje hooger op zoeken en bracht het geval ter kennis van het Werk lieden-Verbond te Alkmaar. Nu is bij de Heide-Mij. het bovengenoemd geval eenzijdig onderzocht, en het gevolg was dat twee maanden na bovengenoemd geval, de schrijver van den brief naar het W.-Verbond geschorst werd voor veertien dagen. Nu vraag ik mij af geachte lezers, is zooiets nu geoorloofd, of is het een hemeltergend onrecht? Welk onrecht je wordt aangedaan dat doet er niet toe. De heeren van de Heide-Mij. staan op een standpunt: als je het lef hebt om te reclameeren (waar wij hier mee te doen had den), wordt je zonder meer geschorst. Dat zij ten onrechte een huisvader met een gezin broodeloos zetten, dat komt niet in hun brein op. Zou het niet wenschelijk zijn dat schorsingen niet eerder ingaan, voordat zij door een onpartijdige com missie degelijk onderzocht zijn? Dan zou het grove onrecht ook meteer do wereld uit zijn, en was je niet aan de willekeur van één mijnsinziens ondeskundige baas overgeleverd. De gemoederen zijn al gespannen, maar het kan nog erger; je kan een pot net zoo lang trappen tot hij barst. Zou het de Heide Mij. tot oneer zijn wanneer zij eens wat meer aandacht schonken aan de personen, welke zij tot hun per soneel nemen? Dat zij daarvoor menschen nemen die op de eerste plaats voor hun taak berekend zijn, ten ten tweede, menschen, die weten met gedupeer de arbeiders om te gaan, zou heel wat onheil kun nen voorkomen. En geen persoon als genoemde de Bonte, die den arbeider durft uitdagen, in zijn on macht. De toestand is al bitter slecht, maar als zich dergelijke gevallen voordoen, dan teekent dit den heelen toestand, dat er voor een arbeider in de Wie- ringermeer geen recht meer is te vinden. U, mijnheer de redacteur dankend voor de ver leende plaatsruimte, T. M. OP T VELD, Anna Paulowna. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop: Is het den minister bekend, dat bij den N.S.B. een voortdurende bewapening en smokkelhandel in wa pens plaats heeft, en dat de N.S.B., ondanks alle pogingen tot verdoezeling daarvan, over een weer- corps, een motorbrigade en een ruiter-afdeeling beschikt? Weet de regeering, dat de Kringhuizen van de N.S.B. deels wapen-opslagplaatsen zijn, deels tot kazerneering van gewapende mannen, de zooge naamde W.A.-trocpen, en tot oefening in den wa penhandel dienen, dit laatste vooral wanneer de Kringhuizen ook over terrein beschikken, zoodat in dergelijke gevallen de W.A.-troepen zelfs o.a. in loopgraven formeel en militair worden geschooid? Weet de regeering dat uit in de pers gepubli ceerde verklaringen o.a. uitdrukkelijk is gebleken. dat in sommige kringhuizen revolvers voor den verkoop onder de W.A.-leden ter beschikking lig gen: dat deze kringhuizen tevens inderdaad als mu nitie-depóts dienen; dat er met deze wapens ook reeds werkelijk is geschoten zonder dat tot dusver de politie of de justi tie zich ermee hebben bemoeid: en dat officieel of onoffcieel, maar in werkelijk heid in ondracht van de N.S.B., zoowel over de Bel gische als over de Duitsche grens een smokkelhan del in wapens, b.v. van Antwerpen uit, ten gunste van de N.S.B. wordt gedreven? Wil de regeering meedeelen wat zij denkt te doen om aan een en ander een eind to maken? heeft de minister van justitie geantwoord: 1. Dat bij de N.S.B. welke min of meer geslaag de pogingen heeft aangewend om te komen tot de vorming van z.g. weerorganisafies een voortdu rende bewapening en smokkelhandel in wapens plaats heeft, is den ondergeteekende ook na een ter zake ingesteld onderzoek niet kunnen blijken. 2. Deze vraag wordt ontkennend beantwoord. 3. Afgezien van een incidenteel, in strijd met het verlangen van de leiding der N.S.B. plaats gehad hebbend geknoei met vuurwapenen, heeft het uitvoe rig mede naar aanleiding van de hierbedoelde ver klaringen in de pers, d.w.z. „De Tribune", ingesteld onderzoek niet kunnen aantooen, dat de kringhuizen der N.S.B. bewaarplaatsen of depots van vuurwape nen en munitie zijn of dat door de N.S.B wapenen uit België en Duitschland worden gesmokkeld. 4. Voor zoover aan deze vraag in verband met het bovenstaande de feitelijke rondslag niet is ontvallen, merkt de ondergeteekende. wellicht ten overvloede, op, dat bet mogelijk smokkelen, verhandelen en ver strekken van vuurwapenen door of vanwege de N.S.B. ziin aandacht bliift houden. Reeds eenige malen doken in de buitenlandsche pers geruchten op over de uitvinding van den z.g. doodenden straal. Nu eens verluidde het dat het ging om de uitvinding van oen electrischen straal welke bijvoorbeeld vliegtuigmotoren op groofen al s-tand onkiaar zou kunnen maken, dan weer over x- stralen, die leven zouden kunnen vernietigen op grooten afstand, ongeacht hindernissen (betonnen muren etc.) Thans meldt de correspondent van de „Daily Mail" te Rome dat men in Italië zeer geïntrigeerd is door een geheimzinnig officieol communiqué, waarin wordt niédegedeeld. dat de senator Marconi eenige experimenten heeft gedaan op het fort Boccea nabij Rome, in aanwezigheid van Mussolini, den onder mi- nistor van oorlog generaal Baisfrocchi en eenige in genieurs. Het bericht dat Marconi den „doodenden straal" zou hebben uitgevonden, wordt ontkend noch bevestigd. Toch houBen vermoedens in deze richting aan. Het zou gaan om een straal, die de electrische ontsteking in motoren belet. Wegens smokkelarij van deviezen. Voor de rechtbank te Berlijn is Donderdag het pro ces begonnen tegen een zuster van de orde van Vin- centius te Keulen, die beschuldigd wordt va.n smok kelarij van deviezen ten bedrage van 250.000 M. Dergelijke gevallen, waarbij 50 kloosterorden ziin betrokken, ziin thans in onderzoek, en daarbii zijn de bisdommen Hildesheim en Meissen. Aan de kloos terorden wordt ten laste geleed, dat zij met inbreuk op de deviezen-verordeningen, zeer groote bedragen, die in de millioenen loopen, naar het buitenland heb ben gsmokkeld. door Dr. T. P. Merkrid. 8. BOEREKNECHGIE OF BULLOUPER? „Hewweer"! „Hier is de b u 1"! riep Kees en gaf as 'n banjer heer de groote geêle envelop an z'n va der wou toe grappig doen mit 'n gekkentje en vroeg: „Bullouper ofen gong toe brat en he rig en groótskeeps énzitte: die 't breid het, liet 't breid hange, is 't niet zoó? maar deerom hoef je nag niet te gaan hemme en te gaan bremme of aare ge baar te mako, as je zait hewwe: „bullouper of..." en deermee bedoelde: „Wat nouw"?? Zoö'n groöske snot- briebel van 'n joón, as je nag niks in te bringe hew we as leege briefies! Affoin hoe den ok 't „nuuwtje" kwam niet houpstoups; ze zatte al oftig zoo dris nei de ófloup te gnokke allang al; allemaer en algedurig. Wat nouw? Mit je hande kon je niet veul! Boereknechgie in Kanada? Veuls te véér, struul, stoetel, stoethaspel! Eerappeleroóder mit kriel voor do toete kon ok hier. Allebesseplokker? In de eerebaaie? Boumesnoier? Skoölmeister mit 't rekenboekie van Labberton? Wagt dris effies: Gistkladder! Net as die ouwe duitepikker? Of 'n winkeltje: babbelaars verkoupe en bollebuisies? Zij deden dat althans volgens de aanklacht door bemiddeling van de Universum-Bank te Ber lijn, welker directeur dr. Hofius in 1933 een filiaal te Amsterdam had gesticht. Geestelijken, tot de betrokken kloosterorden behoo- rend, zuilen terechtstaan op de beschuldiging, de smokkelarij in de hand te hebben gewerkt met ver- valschte geschriften en meineeden. Enkele geestelijken zijn naar het buitenland ge vlucht en in eenige gevallen zouden leden van de be trokken orden de boeken, waaruit de vorvalsching bleek, hebben vernietigd of hebben getracht ze naar het buitenland over te brengen. .Ondanks de pogingen om de autoriteiten om den tuin te leiden, is reeds in acht gevallen een vervolging in gesteld, waarmee de rechtbanken zich in de eerstko mende weken zullen bezig houden. Verdere aanklachten zijn, naar het D.N.B. meldt, op til. W E R l N G E N Burgerlijke stand 10 t.m. 16 Mei. Geboren: Jacob, zoon van K. Jager en M. Helmus; Gerrit, zoon van H. Wiebrecht en D. Hartog; Ondertrouwd: H. Wes'erbeke en M. Kingma. Gehuwd: F. Vriezeiua en Gr. Buntjer. Collecte. De Ver. tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden, gevestigd te Amsterdam, heeft vergunning gevraagd om in Juli of Augustus van dit jaar in deze gemeente een buscollecte te mogen houden. Vacante betrekkingen. Voor de vacante betrekking van 2en Ambtenaar ter secretarie dezer gemeente hebben zich 53 sollicitan ten aangemeld. Winkelsluiting. In verhand met den zomertijd mogen alle winkels voortaan weder tot negen uur geopend zijn. Ook in de Zondagssluiting is nu weer verandering gekomen. Alle winkels die tot dusverre Zondags ge opend mochten zijn van 28 uur of van 48 uur, mogen op de Zondagen gelegen in het tijdvak 1 Juni tot 15 September 1935 van 128 uur verkoopen. Predikbeurt voor Zondag 19 Mei. N. Herv. Kerk, te Oosterland, 's nam. half drie, Ds. Meihuizen. Succes-nieuws. Assendelft ISucces I. Vertrek 12.15 uur. Dit is een wedstrijd om den Rauchbeker. Volgende week Dinsdags en Donderdags des avonds begint de trai ning weer en wel te 6 uur voor de adsp. en te 7 uur voor de gewone leden. Aller opkomst is natuurlijk gewenscht. WINKEL Woensdagavond vergaderde de Woningbouwver- eeniging „Winkel" alhier. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. In verband met het lezen der notulen wordt me degedeeld, dat inmiddels de huren met f 1,per week zijn verlaagd. Ingekomen is een door den Minister van Sociale Zaken getroffen regeling, als gevolg waarvan voor onderhoud per woning en pér jaar f 23.mag wor den uitgetrokken. Voorts een schrijven van den Hoofd-Inspecteur der Volksgezondheid, naar aanleiding van het inge steld onderzoek der financieele toestand. Aangedrongen wordt op het nemen van maatre gelen tegen een achterstallige huurder. Bij de gestorte bedragen voor het fonds voor on derhoud en vernieuwing en dat der gestorte waar borgsommen bestaat eenig verschil, aangezien door den accountant geen rente daarbii was gerekend Aanbevolen wordt te trachten de niet rendabele grond van de hand te doen, doch dit is reeds en kele keeren geprobeerd, maar de opbrengst werd te laag gevonden, en moest volgens den Minister de kostprijs opbrengen. Door den Secretaris wordt het jaarverslag uitge bracht en dankbaar aanvaard. Voor het eerst moest melding worden gemaakt van een meer dan gewone huurderving en bovendien van een niet onbelangrijke huurschuld. De waarde der woningen en de voor de brand- assurantie verzekerde bedragen zullen moeten wor den herzien. Voor het nazien der rekening 193-4 wordt een commissie benoemd, bestaande uit de heeren R Bart, B. van Delft en J. Bregman. De ontvangsten bedragen f 4523,64, de uitgaven bedragen 4390.49, batig saldo f 133.15, aan huur- werd ontvangen f 1488,uitgetrokken is de ge meentelijke bijdrage op f 1565,10. Of mit diessakkiesgoed loupe? en 'n aardig duitje snorre? bai goed deeg. Of in de fielesepees gaan? Kin ommers niet laie! Mit de toethoren loupe? Te droelie: Bullouper den maar? As Kees de Bult d'r nag niet was, de padstierlaider van de geipiente zou die d'r wel 'n dikke bult duimkruid an ver- diene? De Bul was stalt in 't armhuis van de ge- miente en Kees ok; baiegaar. Wat w a z z i e as skoöloupertje nuuwskierug, wat d'r toch in dat kas- sie op z'n reg zou zitte: vleis of bien, in de bult van Kees Kassie! En kwaad asterantoe as wai joöns 'm zoo noemde; den wazzie niet mak! den draigdie mit z'n geskilde bullestok maar „Piet de bul kon die niet losleite van 't bulletouw, an de ring deur z'n neus en deigsternei was 't weer: „dag Kees, dag Piet" (zoo hiette die makke Bul.) Azzie murgen dris stollesteerde nei deuze betrek- kung? Den most ie bai de burrie weze: bai Kees Pettepaiper wat gek 't risselde van de Paiper- tjus en Appultjes en Groote... zad; zadder den zad! je grilde d'r van, zoo'n houp! Hoe zou die an die bainaam komme? Meskien deur dattie altoid 'n pet op* z'n houfd hadi dat 't deerdeur komen is... meskien ok wel dattie altoid z'n paip onder z'n pet stopte mit 't steêltje d'r buiten uit stoken meskien deur wat aars Kees kon 't niet uittisse. 't Kon best beure, dat meneer Paiper zegge zou: „Kees men joón... vurloupug gien fakketuur! 'n stollestant voor de noemenasie onnoódug"! Nou, hai weunde vlak gnevenover Immerik! Immerik... Immerik... wat zat déér nouw... zoo opiensen nag wel in z'n vaders leunestoel mit dichtknepen ouge, mit gesloten mond, mit 'n groef en 'n stik of wat rails in z'n voorhoufd lieve grut, jeemug kreemug opiens 'n lachgent snoet per si es 't zelfde lachgent snoet van toe... astoe... toe... toedie... wat was 't ok weer weest? Wè-ja toe die kloin Keessie z'n eerste melktandje d'r uit tikt had... wè-ja... mat most de dokter nou hier uitspouke... gien foedraaltje op tafel, gien aizers, gien kiezetange... en toe, zommaar, opiens wastie Na het onderzoek rapporteert de commissie alles in orde te hebben bevonden en stelt voor de reke ning goed te keuren. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten en de rekening vastgesteld, de Pen ningmeester wordt gedèchargeerd en de commis sie bedankt voor haar onderzoek. Tot leden van het bestuur worden herbenoemd de heeren P. Bart, K. Bart en A. de Ridder. Een nalatige huurder, die tevens lid van be stuur is. wordi op grond van art lb der statuten geroyeerd. Zijn huurcontract zal niet worden ver lengd en hem zal 4 weken gelegenheid worden ge geven om zijn schuld te voldoen. Woningen. Met belangrijke kosten is het pad rond de wonin gen in orde gebracht en bij de huurders wordt er op aangedrongen het zoo goed mogelijk in orde te 'houden. Als gevolg van verlaging van de prijs van wa ter, zal aan het einde van het jaar aan de huur ders het 'teveel betaalde bedrag worden teruggeven. Voor het aanbrengen van gedeeltelij kt nieuwe goten aan de woningen zal prijsopgave worden ge vraagd. De jaarlijksche rondgang voor de opname van onderhoud zal binnenkort plaats hebben. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergade ring gesloten. W 1 E R I N G E RW A A E D 't Was Dinsdag voor de hoogste klasse van do Lagere School een feestdag 'i Jaarlijksche school feest, gewoonlijk in Juli, was vervroegd, omdat een bezoek aan Flora op het programma stond en die den 19den Mei reeds sluit. Alzoo was het wat vroe ger, en de vrees, dat het weer wel eens niet mee kon werken, is bewaarheid. Maar wie denkt, dat met het weer een schoolfeest staat of valt, heeft het glad mis. Want van 's morgens half acht lot 's avonds ongeveer negen uur is de stemming steeds uitmun tend, vaak zelfs uitbundig geweest Reeds voor tienen waren we op 't Floraterrein en direct richtte we onze schreden naar het bloemen paleis, waar veel te be wonderen viei Zoo'n schat van bloemen zal men misschien nooit meer bij elkaar zien. Daarna werd, onder een zacht regentje een wandeling over het terrein gemaakt, waar on i~r de (knoesten) van hoo rnen we niet vee! last van het water hadden. Inte gendeel, velen hebben er van genoten van die wandeling, wel te verstaan. Om 12 uur stapten we weer in de groene, witgebande bus van de firma Naastepad. Én om half een stonden we naast het vliegveld Schiphol. Dit was een extra; op den weg hebben we een minuut of tien gewacht en zagen nog een vliegtuig de lucht in gaan. Het tweede pro- grammanumrner was het Rijksmuseum: kleeder drachten, oude woninginrichting, wagens en arren, de scheepjes met de overzichtelijke geschiedenis van ons zeewezen, enkele beroemde schilderijen, ziedaar het voornaamste, waar de aandacht op gevestigd werd. In A.T.V.A. is gedineerd, heusch een deftig diner met soep vooraf en ijs toe. Of dat smaakte. De teiugreis ging langs de Zaan over Alkmaar naar Bergen, waar in Duinvermaak nog een half uurtje zoek werd gebracht op de glijbaan. 't Was al donker, toen onder luid gezang, dat wel eens een keer oversloeg in vult u zelf maar in, als er maar geen al te mooi woord komt, nietwaar jongens, in de Wieringerwaard terugkeerden, dank baar en voldaan. Zoo'n schoolfeest wordt zoo ge waardeerd door de jeugd en is zoo'n nuttige en goe de belooning voor een jaar trouw schoolbezoek, dat we alle kindervrienden willen toeroepen: Zorgt, niet tegenstaande den zorgvollen tijd, dat het schoolfeest jaar op jaar gehandhaafd kan worden. Ge doet er een goed werk mee, want: Wat in de kinderjaren 't Leven siert en tooit. Dat grift zich in 't geheugen, En men vergeet t nooit. foetsie zommaar glee die weg wazzie weggle- jen in de donkerte onder de huistafel- Was Kees Koegras nou iniensen stapel... van Lotje getikt of had Immerik zoo'n groóte praktoik, dat astie d'r niet was en je gien peerd in draf hoort hadde, dattie dr' t'o c h was altoid en overal om zoó mares te zegge: ók dokterde as... geest!.., over g e i s t e? „Akkoord, Dokter... Kees komt murgen dn"I Die zou 'm zagt 'n handje liene... mit 'n reidje! Gienien had 't hoort gienien had 't zien, en bai Kees was de fuut d'r weer in! Dag Jan Kwadraat Dag allemaal. Neem 'n matje, Jan. Hai fulleseteerde, hai hakkerde: „ok de groetenis van vader en moeder." (Dat joktie-ie-maar 't sting 'm mooi, 't sting 'm goed). Hand jus geve. „"n Boochie verdiend" zee Neêltje, de moid, voorheen poddewinkeltje, stoombootje, klik bek, sufkop, klikkert, poddehuissie, lillikkert, podde- hufter en wat dies meer zij; op twei wankies van voorheen Kees de Verrasser! En toe kwam 't houge woord d'r uit; nou, voor dut- maal van de kant van z'n vader. En z'n vader zee: ,,'k Hoor zoó, Jan, dat je nai Lolden gaan?" „Ja, 't is mit moin aars-om mit de wiele worren" zee Jan. „Den magge jollie seim^n gaan; Kees mot dok ter worre; dus... nei Loiden"! Gossiemainenaggentoe... was dat skrikke! En d'r was nei klaine Siempie gien woord meer over kikt! Kees stapt nei 't houfdberoo: z'n Moeder. Die zei d'r wel méér van ofweten hewwe. Betaalt kontant: mit ien fioppert, 'n dikkert. En veerder weete jollie 't nou wel Lachge! En de poin in de kies? Foetsie... zonder kemille!

Schager Courant | 1935 | | pagina 14