VELEN Fa. HERM's DE RAAT Zaterdag 18 Mei 1935. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9724 DE PROVINCIALE WEG. Amsterdam wederom voor steun opgelicht. voor uw kind goed passende schoentjes Kunt Ge niet slapen? AKKERTJES GROOTMOEDER SCHRIJFT... Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Gevaarlijke vorm van theedrinken. Be grillige laspiscle Zee. Plotselinge, heftige, kort durende plaatselijke stor men Waardoor ze ontstaan. Een zee zon der schelpdieren en meeuwen, maar bijna zeven maal zoo groot als België en Ne land samen. Over wolven, jakhal zen en nachtegalen. Betreffende het aardbevingsgevaar. (Van onzen reizenden correspondent.) DEHNOW (aan de Kaspische Zee). In Mei. Eén a tweemaal per week verschijnt aan den horizont een Russische vrachtboot van een duizend a twaalfhonderd ton (andere grootere vrachtschepen dan Russische varen er op de Kaspische Zee nog niet) en steeds heeft de vrachtboot bestemming naar Dehnow. Deze boot brengt dan weder nieuwe materialen, rails, moto ren, locomotieven-onderdeelen (de locomotieven moeten hier in elkander worden gezet), sleepboot- onderdeelen (voor de sleepbooten geldt hetzelfde als voor de locomotieven), allerlei gereedschap en werktuigen en als zoo'n boot aankomt, wordt er niet alleen den geheelen dag, maar ook een gedeelte van den nacht hard gewerkt aan de lossing, tenminste indien het weder dit toelaat, wat niet immer het geval is. Aan het einde van het stuk golfbreker, dat thans reeds gereed is, hebben schepen een vaar water van zeven meter diep, ruim genoeg dus voor de vrachtschepen der Kaspische Zee. Desniettegen staande weigeren de kapiteins steeds aan den golf breker aan te leggen en de lossing direct te doen plaats hebben door middel van de beschikbare kra nen. Zij blijven altijd tientallen meters van den golfbreker verwijderd, zoodat ze moeten lossen in de hier gebruikelijke kleine vaartuigen, lodka's ge naamd (een Russisch woord), uit welke alles dan weder gelost moet worden op den golfbreker, wat dubbel en naar het aanvankelijk den havenbouwers scheen, noodeloos werk was, doch nadat men eenige ervaring aan deze merkwaardige kust had opgedaan, kwam men tot de overtuiging, dat de eerst over dreven schijnende voorzichtigheid der Russische ka piteins volstrekt niet misplaatst was. Er is geen grilliger en onberekenbaarder zee dan de Kaspische. Heftige stormen ontstaan plotseling, in enkele mi nuten, zonder dat iets, wat dan ook, ze heeft aan gekondigd. Spiegelglad is de zee, geen windzuchtje doet zich gevoelen en dan komt plotseling een bries opzetten, die binnen weinige minuten aan groeit tot bijna orkaan sterkte. In veel minder dan een kwartier is het spiegelgladde oppervlak ver stoord door wilde, schuimende golven. Eigenaardig is het, dat ook als de wind schuin op de kust staat (dat hij recht op de kust stond, heb ik nog niet medegemaakt) het water toch niet stijgt. Mij deden deze plotselinge stormen denken aan mijn ervarin gen vroeger op Spitsbergen, op het ÏJsfjord. Her haaldelijk heb ik daar met een barkas den tocht gemaakt van Kaap Bohemans naar Groenhaven, een afstand van niet meer dan goed dertig zeemijlen. Hoe schoon het weder ook was en hoe prachtig de barometer ook stond, nimmer heb ik dezen tocht volbracht, zonder dat we ergens onderweg in een alleronaangenaamste storm geraakten, wat ons in den aanvang steeds verbaasde. Verwonderd hoor den we dan later, dat men noch op Kaap Bohe mans, noch te Groenhaven iets van een storm hd bemerkt. Deze plotseling ontstane heftige stormen op het ÏJsfjord van Spitsbergen bleken een zeer be perkt zuiver plaatselijk karakter te hebben en dit schijnt ook tenminste in het zuidelijk gedeelte van de Kaspische Zee het geval te zijn. Nu en dan be merkt men hier, dat de zee van spiegelglad eens klaps wild wordt, zonder dat er iets van storm of zelfs van wind te bemerken valt. Dan heeft er ver moedelijk op een afstand van dertig of vijftig kilo meter een storm gewoed, die ons in rust heeft ge laten, doch ons toch nog zijn wilde golven toezendt. Deze plotseling opkomende stormen zoowel aan de Kaspische Zee als op het ÏJsfjord duren gewoonlijk zeer kort. Soms binnen een uur, soms binnen en kele uren leggen ze zich weder en spoedig daarna De eerste, pas aangekomen kraan aan de Kaspische Zee. is ook het water weder gekalmeerd en spiegelglad. Dit merkwaardige verschijnsel schrijf ik toe aan de nabijheid van zeer hooge gebergten, die (zoowel ten zuiden, zuidwesten en zuidoosten van de Kaspische Zee als om het ÏJsfjord) op Spitzbergen het geheele jaar tenminste gedeeltelijk met sneeuw zijn bedekt en daardoor invloed oefenen niet alleen op de tem peratuur, maar ook op de luchtdrukverdeeling. Is deze veronderstelling juist, dan zouden deze plotse linge, meestal kort durende, heftige stormen in het noorden van de Kaspische Zee niet voor moeten ko men. Is dit evenwel het geval? Zooals ik reeds eer der schreef is de Kaspische Zee, die meer dan zes-en- een-half maal zoo groot is als Nederland en België samen, een der minst bestudeerde, zoo niet d e minst bestudeerde zee der wereld en ik heb nog nergens een boek ontdekt, waarin ik het boven vermelde en andere vraagstukken zou kunnen naslaan. Vaak heb ik reeds kilometers ver van de haven in aanleg langs het strand der Kaspische Zee ge dwaald. Dit strand bestaat niet uit een licht, gelig, „blond" zand, maar uit zeer fijn, poederachtig donker grijs zand en overal vindt men er groote steenen, die er zijn aangespoeld, maar geen schelpje zal men er aantreffen, hoe men ook zoekt. De verklaring van dit opvallende verschijnsel is, dat de Kaspische Zee op een diepte van driehonderd meter geen (scheikun dig niet-gebonden) zuurstof, maar wel zwavelwater stof bevat, waardoor er alle leven van planten of die ren onmogelijk is. In dit opzicht komt de Kaspische Zee zeer veel overeen met de Zwarte Zee, waarmede ze in voor-historische tijden één geheel moet hebben uitgemaakt. Een andere merkwaardigheid van deze zee is, dat, tenminste aan de Zuidkust, zeemeeuwen geheel onr breken en dus vermoedelijk ook aan de noordkust niet worden gevonden. Een enkele maal heb ik bo ven haar wateren wilde eenden zien trekken, maar tot nu toe zag ik geen watervogel, die zich op haar golven nederliet. Soms nam ik waar hoe een paar vogels uit het land kwamen en eenigen tijd boven het water rondwiekten om dan weder terug te kee- ren, zonder dat ze een enkele maal naar de oppervlak te waren gedoken om eenigen buit te bemachtigen. Het bleken dan valken te zijn, die blijkbaar zuiver voor hun genoegen een kort uitstapje boven de zee maakten. Houdt de afwezigheid van zeemeeuwen ver band met het ontbreken van schelpdieren? Ander voedsel, visschen, zouden de zeemeeuwen er echter wel vinden, want behalve steur en zalm leeft er ook een soort haring, die een ongelooflijk dikke en har de huid en slechts weinig vleesch heeft, en dus als voedsel niet met onze Noordzee-haring kan worden vergeleken. De zalmen zijn hier evenwel buitenge woon smakelijk en goedkoop. Voor enkele dubbeltjes heeft men zoo'n visch van vele kilogrammen en een flinke moot zalm, fijn geroosterd, in Europa een kost bare lekkernij, kost hier dus bijna niets. Men ver telt, dat er in de zee hier ook schildpadden leven, doch ik heb er tot nu toe nog niet één gezien, wel enkele landschildpadden, die ik verder van zee weg eenige malen vond. De wolven, die in het gebergte in de wouden hui zen, komen 's winters vaak naar de kust, naar de wo ningen der menschen om daar buit te zoeken, maar nu, in de stralende lente, nu ook de wouden hun weder voedsel leveren, wagen ze zich niet meer aan zulke gevaarlijke strooptochten, doch 's nachts als ik telkens weder, om voor enkele oogenblikken de giftgasatmospheer van mijn overbevolkte slaapkamer te ontwijken, in mijn pyama buiten loop, hoor ik steeds de jakhalzen van nabij, de jakhalzen, die zich bij de woningen der menschen wagen op zoek naar aas en steeds huilen als kleine kinderen. Vervloekte dieren zijn dit, zoo schuw, dat men ze vrijwel nim mer te zien krijgt. In den doorschijnenden lente nacht onderscheid ik dan in de verte nog het donker der wouden, waar beren, tijgers en wilde ezels leven, maar dezen blijven steeds angstig ver van de men- scenwoningen. Echter nog andere dieren zijn er hier in den nacht: nachtegalen, die jubelen en zinge in de duisternis en toch ook overdag niet geheel zwijgen. Vele zijn er hier en vele nachtegaalliederen kan ik eiken nacht aanhooren en zelfs voor het huilen der jakhalzen staken de nachtzangers hun jubelen niet. Uit brieven uit Nederland en België van verwan ten van menschen, die hier aan den havenbouw werken, is me gebleken, dat er daar ernstige onge rustheid is ontstaan naar aanleiding van de tele grammen over de aardbeving, die in Iran heeft ge woed en mij aanleiding gaf tot mijn beschrijving van „de paniek in mijn slaapkamer." Inderdaad is de aangerichte schade niet gering. Heele dorpen zijn zoo goed als volkomen verwoest, dozijnen men schen zijn omgekomen, vele honderden gewond, maarniet bij ons. De naaste plaats, die ernstig geleden heeft, ligt meer dan honderd kilometer van Dehnow op een uitlooper van het gebergte. Geteis terd zijn alleen steden en dorpen in het gebergte, waarheen de regeering van Iram hulp-expedities zond en waar de Sjah een bezoek bracht en allerwege ondersteuning deed verstrekken. Dehnow en naaste omgeving liggen buiten het aardbevingsge- bied en de betrekkelijk lichte schokken, die zelfs geen der leemen huisjes van het dorp beschadigde, waren slechts een litlooper van de aardbeweging, die elders zulke ernstige verwoestingen aanrichtte. Zij, die hier verwanten hebben of zelfs hierheen ko men, behoeven zich dus om „aardbevingsgevaar" niet ongerust te maken. J. K. BREDERODE. WEER OPNIEUW GEDEELTEN AANBESTEED. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aanbesteed het aanbrengen van dek lagen van teersteenslag op de fundatie in de aarden baan van het gedeelte van den Pro vincialen weg tusschen den Middenweg in den Heerhugowaard bij het Niedorperverlaat en de Mallengatsluis tn de gemeenten Heer hugowaard en Oude Niedorp, en van het ge deelte van den Provincialen weg tusschen de Hooge Wijzend en den Nieuwen Weg in de gemeenten Sijbekarspel, Spanbroek en Wog- num, een en ander met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de firma A. van der Voorde en C. J. Bosland te Amsterdam en Aalsmeer voor een bedrag van 50.360 gulden. Te Amsterdam is wederom een arbeider gear resteerd, die de gemeente voor een zeer hoog bedrag plusminus f2000,aan steun zou hebben opge licht. De man is in zijn woning door de recherche van het bureau Raampoort gearresteerd en ingesloten in genoemd bureau. Verdachte maakt deel uit van de ploeg federatieleden, die onlangs zijn gearresteerd. zouden op volwassen leeftijd minder last van hun voeten hebben, als in de kinderjaren meer zorg daaraan was besteed. Wij hebben ook in diverse snitten en modellen. Langestr. 80i, Alkmaar. Telef. 3383 Het adres voor goede pijnlooze pedicure 1 Neem dan voor 't naar bed gaan eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door Volgens recept van Apotheker Dumorrt Je schreef me of je bij ons kon logeeren, Ja, kind, ik vind dat wel een groot bezwaar, Je wou dan met de beide kind'ren komen, En kind'ren halen alles door elkaarl 'k Heb echter net een prachtig kleed gekregen, Een groote bloem, en nogal teer van kleur, Dan zijn de drempels ook nog bijgeschilderd, Dus ik voorzie en eindeloos gezeur! Want Pietje is druk en Miesje gaat al kruipen, Dat lijkt me werkelijk niet veQl gedaan, En dan de meubels 'k moet er niet aan denken, Ze schoppen overal maar tegen aan! Het is natuurlijk heel den dag verbieden, Dat wordt geen prettige geschiedenis, Het lijkt me 't beste, om maar eens te komen, Als Pietje kalm en Miesje zind'lijk is! Je vroeg me of je bij ons kon logeeren, Natuurlijk, kind, wat is er voor bezwaar, Dan moet je met de beide kind'ren komen, We maken alles prachtig voor elkaar! Is Pietje druk en Miesje nog niet zind'lijk? Zoo ben jij vroeger zelf toch ook geweest! Het oude kleed komt in de achterkamer, Laat ze ravotten, kind'ren brengen feest! Kom dus maar gauw, maar wees op reis voorzichtig, En overmorgen is toch niet te vroeg? Je hoeft totaal geen speelgoed mee te nemen. Want alles is van vroeger hier genoeg! 'k Heb ook nog een verrassing voor de kleintjes, Twee leuke bekers en een kinderbord, We zullen drukke Pietje wel kalmeeren, En zorgen, dat klein Miesje zind'lijk wordt! Mei 1935. KROES. (Nadruk verboden.)' Pot 90 ct., Tube 50 ct., Zeep 60 ct. Nieuwe breuk in de onderhandelingen met de Evangelische Kerk. Berlijn. De hoop, dat er eenige verbe tering zou komen in de positie van de Evan gelische Kerk, is opnieuw ijdel gebleken, nu de onderhandelingen, die tien dagen geleden waren geopend tusschen den Rijksminister van binnenlandsche zaken Dr. Frick en Bis schop Marahrens van Hannover, die de Be lijdenis-kerk vertegenwoordigde, zijn afge broken. Het besluit om deze onderhandelingen niet verder voort te zetten is blijkbaar genomen na een bespre king tusschen Dr. Frick en Rijkskanselier Hitier, waarin men alle nog restende mogelijkheden om tot een compromis met de Evangelische kerk te komen, terzijde heeft geschoven. Deze houding is trouwens in volkomen overeenstemming met het streven der uationaal-socialistische partijleiders om een natio nale kerk te scheppen, die een instrument zou zijn voor de propagandeering van de nationaal-socialisti- sche wereldbeschouwing, en van een Duitsch-Natio- naal geloof. Op een conferentie der Duitsche Christenen van Thuringen, die te Weimar is gehouden, werd o.m. gesproken door een hooggeplaatst ambtenaar, die zei- de, dat door Hitier een nieuw licht is geworpen op de geschiedenis van het Christendom. Hitier aldus verklaarde hij neemt niet de plaats van den Za ligmaker in, maar hij is, figuurlijk gesproken, een venster, waardoor wij Christus opnieuw in Zijn grootheid kunnen zien. Hij noemde Christus „den meest positieven antisemiet en sprak als zijn over tuiging uit, dat het, daar het volk de gebruiken van de kerk niet meer innerlijk beleeft hij noemde den Doop en het Heilig Avondmaal noodzakelijk is, dat nieuwe gegermaniseerde vormen worden gevon den, waarin de verlossingswaarheid kan worden be grepen. Caïro: Russell, de directeur van het bureau voor verdoovende middelen der Egyptische regeering, deelt in zijn laatste rapport mede, dat de Egyptische boeren in steeds sterker mate zwarte thee drinken. Deze zwarte thee is een sterker vorm van de thee, die men in Europa kent en Russell verklaart, dat het misbruik van dezen drank de gezondheid der Egyp tische boeren zeer benadeelt, terwijl zij er zeer veel geld aan besteden. De boeren hebben de gewoonte van het theedrin ken afgezien van de Australische en Nieuw-Zeeland- sche soldaten, die gedurende den wereldoorlog in Egypte vertoefden. Helaas bereiden zij de zwarte thee toe op een wijze, die wel nadeelig moet zijn. Zij koken de theebladen in water, laten dan de bladen in den pot en koken hetzelfde mengsel herhaalde ma len. Daardoor ontstaat een sterk en bitter vocht, dat zeer schadelijk voor de maag is. Bovendien maken zij er vaak een narcoticum van door er een sap uit de dadelpalm aan toe te voegen. Russell zegt verder, dat de Egyptische boer het theedrinken niet kan nalaten. Waar hij ook gaat, hij neemt de ingrediënten voor het koken van thee mede. Het gemiddelde bedrag, dat door hen wordt gebruikt voor het koken van thee, bedraagt bijna twee derde van het dagloon. Vele boeren verzwakten zoozeer door dit misbruik, dat zij nog slechts een halven dag of in het geheel niet meer konden werken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 5