Gemeenteraad Bergen. De Verordening op de Bezoldiging van het Politiepersoneel niet aangenomen. - Het subsidie van het Burgerlijk Armbe stuur met 113.300 verhoogd. Reorgani satie van den Franschen cursus. De Berger Sportvereeniging krijgt een ge meente-Commissaris. Gistermiddag om twee uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting, bijeen, onder voorzit terschap van wethouder J. Apeldoorn, loco-burge meester. De Voorzitter heette speciaal mevr. Dekker wel kom, die na langdurige ziekte wederom aanwezig was. Spr. hoopte, dat mevr. Dekker zich bij voortdu ring in een goede gezondheid zou mogen verheugen. Voorts deelde spr. mede, dat de burgemeester met z'n echtgenoote te Baden-Baden verblijf hield en dat z'n toestand vooruitgaande was. Afwezig: de heer Miltenburg (R.K.) Na goedkeuring der notulen van de vergadering van 12 April jl. kwamen de ingekomen stukken aan do orde. Wij hebben de belangrijkste hiervan reeds gemeld. Zij gaven aanleiding tot eenige op merkingen. De heer Den Das ^S.D.A.P.) vroeg, waarom B. en W. geweigerd hebben een collecte te doen houden voor het blauwe bloempje. De Voorzitter antwoordde, dat het college zoo min mogelijk uitbreiding wcnscht te geven aan bet aantal collectes. De heer Den Das meende, dat hier sprake was van een combinatie van al Je geheelonthoudersvereeni- gingen, die eens per jaar een collecte organiseeren. Spr. vindt, dat deze vereenigingen, welke goed werk verrichten, den steun verdienden van B. en W. Als er alsnog prijs werd gesteld op dezen Bloempjesdag, dan hoopte spr., dat deze aanvrage een gunstig ont haal zou vinden. De Voorzitter zeide, dat de zaak lang en breed in het college is besproken. Hier was natuurlijk geen sprake van politieke richting en het leek spr. beter dat deze collecte thans bleef liggen tot een volgend jaar. De heer Den Das kon zich met het antwoord van B. en W. niet vereenigen. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) wilde tot de beide Kamers der Staten-Generaal een adres richten om den Keuringsdienst op de Waren niet op te heffen. De Voorzitter achtte een gezamenlijke actie het best en zag geen heil in een afzonderlijk adres in te zen den door de gemeente Bergen. De heer Den Das apprecieerde de bedoeling van den heer Dingerdis, kon zich niettemin zeer goed vereenigen met het antwoord van den Voorzitter met het oog op de Volksgezondheid moet de Warenwet blijven bestaan en dat is een algemeen belang. De heer Dingerdis lichtte het door hem bedoelde adres nog nader toe; spr. meende, dat daarvan wel degelijk invloed kon uitgaan. Alle gemeenten moes ten feitelijk een dergelijk adres zenden. Spr. wilde er intusschen geen voorstel van maken. De Voorzitter deelde mede, dat de heer Vermeulen zijn adres, inzake de bezoldiging der politie, waar van wij reeds melding maakten, had ingetrokken, zulks naar aanleiding van een gesprek hetw.elk spr. met den chef der politie had gehad. Bezoldiging politiepersoneel. Overgegaan werd tot vaststelling van een verorde ning, regelende de eischen van benoembaarheid eu bezoldiging van gemeenteveldwachters enz., waar van wij het voornaamste reeds hebben gemeld in ons blad van Woensdag jl. De heer Voute (B. Bel.) begon met te zeggen, dat zijn fractie zich met deze verordening niet kon ver- ecnigen. Immers, de salarissen worden lager ge stold, als compensatie komt er nu de kindertoeslag bij. Dat leek spr. onjuist, omdat het aantal kinde ren geen invloed mag hebben op het salaris. Spr.'s fractie wil het salaris nu laten zooals het bij de be grooting werd vastgesteld, met verval dus van den kindertoeslag. De Voorzitter antwoordde, dat de Regeering haar wenschen hieromtrent heeft kenbaar gemaakt Dat was B. en W. voor dezen niet bekend. Do heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Maar wij kennen iden inhoud dezer regeeringscirculaire niet. De Secretaris las daarop de circulaire voor. De Voorzitter zeide, dat Vermeulen door deze rege ling f 18.50 minder zou krijgen; Tamminga f 17.20 meer en Boltjes f22.20 meer. Het heeft nooit in de bedoeling gelegen de salarissen te verminderen. Met kindertoeslag is hierbij rekening gehouden. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) wilde even den kin dertoeslag buiten beschouwing laten; indien dit be ginsel niet werd toegepast, wat zou dan het resultaat zijn? De Voorzitter antwoordde, dat dan Vermeulen 120.en Tamminga f60.— minder zou krijgen. De heer Hemelrijk meende, dat er een regeling zou zijn te vinden, zonder toepassing van den kin dertoeslag. De heer Zwaag (B. Bel.) wilde de verordening aannemen, omdat ze tegemoet komt aan de wen schen van den minister en haast geen verschil maakt. De heer Miltenburg (R.K.) komt ter vergadering. De heer Hemelrijk zeide, dat de Regeerfng streeft naar lager salaris met een kindertoeslag. Als wij dus dit voorstel aannemen, dan gaan we mee met het principe der Regeering. Spr. achtte dit ongewenscht., en wilde daarom dit principe in stemming brengen. Immers, wij hebben steeds het beginsel gehuldigd: bezoldiging naar prestatie, zonder rekening te hou den met het aantal kinderen. De Voorzitter antwoordde, dat de Raad hier mei een beginselkwestie niets had te maken; wij hebben hier te beslissen over een zelfstandig geval. De heer Zeiler (B. Bel.) kon met de woorden van den Voorzitter niet accoord gaan, en sloot zich aan bij hetgeen de heer Hemelrijk had gezegd. De Voorzitter: Dan loopt u vooruit; hier ligt maar één geval ter tafel. Het voorstel van B. en W., t. w. de salarisregeling zooals de Regeering deze wenscht (dus met kinder toeslag) wordt in stemming gebracht en verworpen met 5 stemmen voor en 6 tegen. Tegen stemden mevr. Dekker (V.D.) en de heeren Den Das en Hemelrijk (S.D.A.P.), Voute, Zwaag en Zeiler (B. Bel.). Vóór stemden de heeren; Dingerdis (R.K. Arb.). Blank en Miltenburg (R.K.), weth. MacDonald (B. Bel.) en de Voorzitter. De artikelen, handelende over de salarissen, wer den daarna aangehouden, opdat B. en W. met een nieuw voorstel bij den Raad konden komen. De ove rige artikelen der verordening werden daarna aan genomen. Vaststelling Verordeningen. Daarna werden vastgesteld een verordening tot wij ziging der verordening op het bouwen, sloopen en wo nen in de gemeente Bergen en een verordening op de heffing van 55 opcenten v. d hoofdsom der Gemeentc- fondsbelasting en van eene op de invordering dezer opcenten. Tenslotte werd behandeld een verordening op de heffing van rechten, onder den naam leges; waar van wij de voornaamste reeds vermeld hebben in ons blad van Woensdag. Do heer Zeiler (B. Bel.) merkte op. dat hij niet accoord kon gaan met de verhooging van de lasten der bedrijven, al was die verhooging dan ook'nog zoo gering. De Voorzitter antwoordde, dat iedere gemeente hoo- gere leges vroeg, dan hier in Bergen het geval is. De heer Zeiler: Spiegelt u zich niet aan andere ge meenten die meer vragen! De heer Den Das (S.D.A.P.) was geen voorstander van verhooging der legesgelden. Wij hebben nu een soepele regeling, waarom kunnen we die niet behou den? Voor hetgeen de heer Zeiler zeide over de be drijven, voelt spr. veel, doch voor een bepaald deel de leges te laten zooals ze zijn, daar kan spr. niet mede accoord gaan. Dan heelemaal geen verhooging, meende spr. Het voorstel van den heer Zeiler, om de leges voor de bedrijven niet te verhoogen, werd in stemming gebracht en aangenomen met op één na algemeene stemmen. Alleen de Voorzitter stemde tegen. Een voorstel van den heer Den Das (S.D.A.P.) om de leges van f0.50 te laten vervallen op vergunnin gen tot bouwen tot een bedrag beneden de f500,—, werd door B. en W. overgenomen en met algemeene stemmen aangenomen. De verordening werd daarna in haar geheel aan genomen, met aanteekening dat de heer Den Das er tegen was. Schattingscommissie Inkomstenbelasting. B. en W. stellen den Raad voor de aftredende le den van de Schattingscommissie voor de Inkomsten belasting, de heeren H. Blank en Jb. Zwaag opnieuw te benoemen en inplaats van de aftredende leden, de heeren M. Baltus en jhr. W. P. Barnaart, te benoe men de heeren J. E. Miltenburg en L. den Das. Conform het voorstel van B. en W. werden de voorgedragenen benoemd. Verhooging subsidie Burgerlijk Armbestuur. Een voorstel van B. en W. tot verhooging van de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1935 van f24.700.tot f38.000.werd met algemeene stemmen aangenomen. Een verhooging derhalve van f13.300. Vaststelling Suppletoire Begrootingen. Daarop werden vastgesteld de le suppletoire Ge- meentebegrooting voor den gewonen- en den kapitaal- dienst 1934 en het le en 2e besluit tot af- en over schrijvingen van en op verschillende uitgaafposten der gemeentebegrooting dienst 1934. Overneming van grond en ruiling van water. Het volgende punt omvatte de goedkeuring van overneming van grond en ruiling van water, zooals vermeld was in de agenda voor deze vergadering. Conform werd besloten. Vaststelling Jaarwedden, enz. Hierna werden vastgesteld de jaarwedden en pen sioensgrondslagen, ingaande den 1 Juni 1935, van een drietal werklieden. Begin van den cursus voor de U.L.O. Voorstel van B. .en W. om de aanvangsdatum voor den cursus aan de openbare school voor U.L.O. te be palen op den eersten vollen schooldag van de maand September. Dit voorstel staat in verband met het feit, dat de cursus voor de openbare lagere school eveneens aan vangt op den eersten September. Conform besloten. Leerlingen der lagere school in het boe renbedrijf. Verzoekschriften van de Commissie tot Wering van schoolverzuim, om de vergunningen tot het verrich ten van werkzaamheden in het landbouw- en tuin bouwbedrijf en in de veehouderij, voortaan te verlee- nen in het tijdvak van 4 weken, aanvangende op den eersten Maandag na 15 Juni, en zoo 15 Juni op Maan dag valt, op 15 Juni of op den eersten Maandag na 14 Juni. De Raad willigde dit verzoek in. Reorganisatie Fransche Cursus. Voorstel van B. en W. tot reorganisatie van den Franschen cursus. Wij publiceerden deze Reorganisatievoorstellen reeds in ons blad van j.1. Dinsdag. De heer Miltenburg (R.K.) vroeg, of deze reorgani satie ook noodig was voor de U.L.O. Spr. dacht, dat Fransch daar een verplicht vak was? De Voorzitter antwoordde, dat de U.L.O. er natuur lijk buiten valt; de toevoeging van U.L.O. berustte op een fout in het voorstel. De reorganisatievoorstellen werden daarna zonder discussie aangenomen. Extra steun aan werkloozen. Voorstel van B. en W. om aan het Crisiscomité B ten behoeve van extra-hulp aan werkloozen voor 1935 een geldelijke bijdrage toe te kennen van ten hoogste 21 pet. van hetgeen voor deze gemeente mag worden besteed, zijnde een bedrag van 119 gemid deld aantal werkloozen over de eerste 10 maanden van 1934) X f 10.— of 21 van f 1190.— f 249.90. onder voorbehoud, dat de van het Nationaal Crisis comité te vragen bijdrage van 79 pet. van het ten hoogste te besteden bedrag van 119 X f 10.per werklooze, wordt verkregen. De heer Den Das (S.D.A.P.) wilde de uitkeering doen plaats hebben vroeg in den tijd, b.v. in Septem ber. De voorzitter zou hieraan z'n aandacht wijden. Conform werd daarna besloten. Steun aan de Berger Sportvereeniging Op een verzoek van de Berger Sportvereen. om ontheffing van de pacht voor het voetbalterrein over 1934, stellen B. en W. voor deze te verleenen, doch op een verzoek om vrijstelling der pacht over 1935 meent het college te moeten adviseeren dit niet in te willigen, aangezien het h.i. niet op den weg der gemeente ligt het bestaan eener noodlijdende ver- eeniging te rekken. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) zou het zeer betreu ren als deze vereen, moest verdijnen en zou van gemeentewege dit willen verhoeden. Spr. wees op cle moeilijkheden der vereeniging: le. door de oprich ting der R.K. voetbalclub Berdos en 2e door den bouw in den goeden tijd van een clubgebouw. Getracht moet worden uit eigen middelen de ont vangsten op te voeren, daartoe zou een samenwer king met Berdos noodig zijn. De gemeente heeft daar wel eenige zeggenschap in, omdat zij beide vereeni gingen subsidieert. Het gemeentebestuur zou het kleedlokaal voor zijn rekening kunnen nemen en beide clubs daarvan gebruik kunnen doen maken. Maar dan zou ook Berdos daar een terrein moeten krijgen. Kan dit niet, dan wilde spr. op het verzoek van B.S.V. ingaan, om deze vereeniging, verlceeren- de in een tijdelijken noodtoestand, steun te verlee nen. Het gebouwtje zou toch zeker wel eigendom der gemeente kunnen worden. De Voorzitter antwoordde, dat Berdos zelf in het. bezit was van een clublokaal, dus van samenwerking zag spr. niets. Vergeten mocht voorts niet worden, dat in de Bergermeer ook nog een Christelijke Ver eeniging speelt en die zou ook om steun kunnen komen. Spr. zag van samenwerking niets komen. Wel kan B.S.V. in het leven wo.rden gehouden, doch dan zou practisch gesproken, de gemeente alle kos ten moeten dragen en dat leek spr. niet juist. De heer Hemelrijk meende, dat samenwerking wel mogelijk was, indien overleg werd gepleegd over de te spelen wedstrijden, zoodat de recettes zouden kunnen worden opgevoerd. Spr. wilde dus óf het kleedlokaal in eigendom van de gemeent nemen, óf B.S.V. de huur kwijtschelden. De heer Voute (B Bel.) zeide, dat niet mocht wor den vergeten, dat deze vereeniging alle contributie aan werklooze leden heeft geschonken. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) achtte samenwerking onmogelijk, omdat B.S.V. is georganiseerd in den Ned. Voetbalbond en Berdos in den Katholieken Bond. Mevr. Dekker (V.D.), meende, dat de gemeente in deze moeilijke tijden geen geld mocht schenken. Er zou door de vereeniging zeker nog wel bezuinigd kunen worden. Spr zag b.v. een post uitgetrokken van f27 voor een wissellooper; de jongelui zelf kun nen toch de kwitanties wel innen? meende spr. Hetzelfde lichamelijk voordeel kan ook worden be reikt zonder competitie, al is dat dan ook niet zoo geanimeerd. De heer Voute stelde voor, de huur voor 1934 te schenken en met het bestuur van B.S.V. overleg te plegen, of niet in menig opzicht door de vereeniging kan worden bezuinigd. De beer Den Das (S.D.A.P.) wees er op, dat deze vereen, te maken had met de tijdsomstandigheden. B.S.V. bestaat voor een groot deel uit werklooze jon gens en aan hen moet gelegenheid worden gegeven de sport te beoefenen. Het voorstel van den heer Voute leek spr. dan ook alleszins juist. Getracht kan toch worden de vereeniging nieuw levefl in te blazen? meende spr. De heer Zeiler (B. Bel.) zeide, dat de gemeente wel wat kon doen. Spr. meende, dat er een raadslid kan worden benoemd om als „gemeente-commissaris" eens met B.S.V. te gaan spreken. Spr. wilde den heer Voüte als zoodanig benoemd zien en B.S.V. in ieder geval de huur over 1934 geheel kwijtschelden. D.e raad ging met dit laatste voorstel unaniem accoord. Het concurreeren met gemeentegelden. Schrijven van de Afd. Bergen van de R.K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze", houdende klachten tezake het met gemeentegelden concurreeren van tewerk gestelden bij de werkverschaffing tegen den Middenstand. B. en W. stellen voor, dit schrijven, waarvan wij den inhoud reeds vermeldden in ons blad van Dins dag, voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. Het toezicht op de werkverschaffing. Schrijven van de heeren M. Groenendal, J. Briesma, en C. Dubbeld te. Bergen, houdende klach ten tegen de verwijzing van hen naar de werkver schaffing, met verzoek hen in aanmerking te doen komen voor het maken van een uitbreidingsplan. B. en W. zijn van oordeel, dat het toezicht op de werkverschaffing in goede handen is en dat het niet wenschelijk is, ingezetenen met dit toezicht te be lasten. Voorts, dat adressanten naar het oordeel van B. en W. niet de geschikte personen zijn, om hun het maken van een uitbreidingsplan op te dragen. Het college stelt den Raad daarom voor, het schrij ven voor kenniskeving aan te nemen. Nog is ingekomen een adres van de heeren Groe- nendaal e.a., waarin o.a. gezegd wordt dat B. en W. eigen ingezetenen wel hebben belast met het toe zicht van het werk( der jeugdige werkloozen en dat zij niet hebben verzócht een uitbreidingsplan te ma ken, doch ten behoeve van dat plan te worden belast met het doen van opmetingen en het in kaart bren gen daarvan. De Voorzitter zeide, dat dit laatste adres het stand punt van B. en W. niet heeft doen wijzigen. De heer Hemelrijk vS.D.A.P.) wilde, alvorens iemand belast werd met het maken van het uitbreidings plan, dat de raad hieromtrent werd gehoord. De Voorzitter antwoordde, dat er in de gemeente een zeer geschikt persoon is. De heer Hemelrijk: Het is juist de bedoeling daar over nu niet te'spréken; alleen heeft spr. gevraagd alvorens een beslissing wordt genomen, den raad daarin te kennen. Immers, er zit te veel aan vast, ook vooral wat betreft het behoud van het natuur schoon. De Voorzitter: De persoon die ik bedoel, heeft z'n sporen verdiend. De heer Voüte (B. Bel.): Laten we er verder niet op ingaan! De heer Dingerdis (R.K. Arb.) wilde niet a priori ingezetenen uit de gemeente van ds leiding uit slui ten. De Voorzitter antwoordde, dat de opgedane erva ring is, dat ingezetenen niet met de leiding belast moesten worden. De heer Den Das (S.D.A.P.), meende, dat het systeem der leiding moest worden gewijzigd- Het komt nu. voor, dat één persoon de leiding heeft over twee honderd personen. Dat is niet te doen. De leiding staat nu voor moeilijke vraagstukken, waardoor klachten niet uitblijven. Spr. meende, dat meer voor mannen dienden te worden aangesteld, die dan de leiding kunnen hebben over 10 of 15 personen. Mis schien willen B. en W. dit eens onder de oogen zien. De Voorzitter: Dat brengt weer meer verhooging van loonen. De heer Den Das: Natuurlijk, maar er zal dan ook zeker economischer worden gewerkt. Geschikte per sonen uit de gemeente kunnen, volgens spr., zeer goed met de leiding worden belast. De Voorzitter zeide, dat er reeds „voormannen" zijn en dat hij er steeds op uit is geweest geschikte men- schen uit de gemeente met de leiding te belasten. De ervaring is echter, dat geschikte personen moei lijk te vinden zijn. Het schrijven wordt daarna voor kennisgeving aan genomen. Het verzoek van den heer Hemelrijk zal in geheime zitting worden besproken. De gevaarlijke hoek bij Koedijk. Voorstel van B. en W. om het plan van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te Alkmaar tot verbetering van den gevaarlijken hoek bij Koe dijk, dat wij reeds in hoofdtrekken in ons blad van Dinsdag jl. publiceerden, goed te keuren. De heer Voüte (B. Bel.) vroeg of deze betrekkelijk geringe verbetering een dergelijke groote uitgaaf wettigde. De Voorzitter zeide, dat de gemeente alleen tot haar last heeft het graven van twee slooten door 'werkloozen. Het rijk betaalt alles. De heer Voüte: Dan kunnen we het Rijk er op wijzen, dat hier geld wordt verspild. De Voorzitter: Het is een ontzaglijke verbetering. De heer Zeiler (B. Bel.) vroeg, of door den aanleg van het fietspad langs het kanaal de mooie 17e eeuw- sche molen moet verdwijnen. De Voorzitter antwoordde, dat hem daarvan offi cieel niets bekend was, doch de molen zal wel weg moeten. Als het Polderbestuur besluit dezen molen aan kant te doen, dan hebben wij er niets over te zeg gen. De heer Voüte: Dat is toch te gek! De heer Zeiler wilde, dat B. en W. trachten zou den, den molen te behouden. De Voorzitter zeide, dat Molens hebben afgedaan bij het moderne verkeer en geloofde daarom niet, dat de molen kon worden behouden. Wij hebben het nu niet over den molen. De heer Zeiler: Dan zullen we het op andere wijze moeten probeeren; een campagne maar weer! Het voorstel van B. en W. wordt daarna aange nomen. Onderlooze kostgangers in werkverschaffing. Behandeling van het voorstel van den heer Dr. He melrijk om de mogelijkheid tot plaatsing in werkver schaffing van ouderlooze kostgangers te openen. B. en W. blijven van meening, dat het plaatsen van ouderlooze kostgangers in werkverschaffing, gezien de consequenties, geen aanbeveling verdient en ad viseeren daarom, afwijzend op dit voorstel te beschik ken. Mevr. Dekker (V.D.) die de vorige maal niet aan wezig was, vroeg nadere toelichting, waarna de heer Hemelrijk zijn voorstel nogmaals toelichtte. Hieruit bleek, dat het de gemeente practisch geen geld kost- te. Het is een andere vorm van subsidie; nu zouden de menschen er voor werken, dat is het verschil! De heer Miltenburg (R.K.): Met de kans op vesti ging van werkloozen in de gemeente. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.): Die vrees is toch ze ker fictief! De heer Zeiler (B. Bel.) meende juist, dat de ge meende overstroomd zou worden met jeugdige werk loozen. Spr. zal dus wederom tegen stemmen. De Voorzitter was het hiermede volkomen eens. Het voorstel wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 6 stemmen voor en 5 tegen. Tegen stemden de heeren Voüte, Zeiler, Zwaag en MacDonald (allen B. Bel.) en de Voorzitter. Prikkeldraadversperring langs het fleti- pad naar Egmond. b. Voorstel van B. en W. om den heer Dr. Hemel rijk in de gelegenheid te stellen de volgende vragen te stellen le. Is het de bedoeling van B. en W. het geheele fietspad naar Egmond met prikkeldraad af te ras teren? 2e. Zoo ja, achten B. en W. het dan niet gewenscht daarover vooraf het oordeel van den raad in te win nen? De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) had met eenige ver bazing gezien, dat langs het geheele rijwielpad een driehooge prikkeldraad-versperring was aangebracht. Noodzakelijk is dat nooit gebleken. Waar ligt de schuld, dat deze versperring er is? vroeg spr. De Raad heeft men er nooit in gekend. Is de wensch te ken nen gegeven door een der contractanten, die versper ring aan te brengen, of hebben B. en W. een bepaald zwak voor prikkeldraad? Maar dit gaat dan spr. toch te ver; de ontsiering van dit rijwielpad noemde spr. onverantwoordelijk. Als men prikkeldraad had aan gebracht op plaatsen, waar de menschen de duinen die verboden zijn, ingaan, zou spr. er vrede mee heb ben, maar nooit met deze aaneensluitende versper* ring. Wethouder MacDonald zeide, dat het moeilijk was, prikkeldraad aan te brengen waar zulks werd ge wenscht. Temeer, omdat vóór Pinksteren het prikkel draad aangebracht moest zijn. De heer Hemelrijk: Maar men heeft de contractan ten niet eens gevraagd, waar zij prikkeldraad wilden hebben! B. en W. staan hier dus schuldig. De heer Voüte (B. Bel.) was van oordeel, dat deze prikkeldraad-versperring levensgevaarlijk was. Wethouder Mac Donald zegde toe, dat als het fietspad klaar is, nagegaan zal worden, waar het prikkeldraad niet noodig is. De heer Hemelrijk: Dat is geen manier van doen{ spr, zou willen voorstellen, die prikkeldraadver sperring weg te nemen. Bovendien houdt een en an der ter nauwste verband met het uitbreidingsplan. Mevr. Dekker (V.D.) meende, dat B. en W. niet de geschikte personen waren, om met de familie Van Reenen te onderhandelen. Spr. stelde voor een com missie te benoemen uit den Raad, om deze onderhan delingen te voeren. De heer Hemelrijk: Een „prikkeldraadcommissie!" (Gelach.) Wethouder MacDonald lichtte toe, dat z.i. een en ander geen vooruitloopen was op het uitbreidings plan. De heer Hemelrijk zeide, dat allen het er over eens waren, dat hier onnoodig prikkeldraad was aange bracht. Spr. hoopte, dat B. en W. zouden onderzoe ken, waar dit prikkeldraad vervallen kan. Wethouder MacDonald zegde toe, dat B. en W. naar een bevredigende oplossing met de familie Van Ree den zouden streven. Mevr. Dekker trok daarop haar voorstel In om een commissie uit den Raad te benoemen. De Voorzitter zeide, dat in een volgende vergade ring he resultaat der besprekingen zal worden mede gedeeld. Verbetering van den Heerenweg. Ter verbetering van bovengenoemden weg werd voorgesteld, om van den heer J. van Reenen en van de N.V. Bouw Exploitatie Mij. Bergen aan Zee in dank eenigen grond te aanvaarden langs den Heeren weg. De heer Voüte (B. Bel.) kon er niet mede accoord gaan, dat de aanleg van het rijwielpad langs den Heerenweg zou worden aanbesteed, zooals B. en W. voorstellen. De heer Zwaag (B. Bel.) had indertijd z'n stem aan den Heerenweg gegeven, omdat de werkzaamheden noodig waren voor werkverschaffing. En nu willen B. en W. aanbesteden; daar ging spr. niet mede ac coord. De Voorzitter antwoordde, dat de Raad hier moest beslissen. Wij zullen eerst de betreffende circulaire van den minister hieromtrent afwachten en dan de kwestie nogmaals onder de oogen zien. Dit punt werd daarna aangehouden. De Bonnefaasschoaw. Tenslotte besloot de raad de Bonnefaasschouw te houden op Donderdag 20 Juni a.s. Rondvraag. De heer Voüte (B. Bel.) vroeg, of de kinderen van de Christelijke school reeds door den schoolarts wer* den onderzocht? Spr. had gehoord, dat hieraan gods dienstige bezwaren waren verbonden. Dat is echter elders niet het geval. Hebben B. en W. reeds ant woord van het bestuur der Chr. school? De Voorzitter zeide, dat er nog geen antwoord was, dit dient dus eerst te worden afgewacht. Daarna sluiting tegen zeven uur. SAMENZWERING IN URUGUAY. Tegen den President van Brazilië ontdekt. Buenos-Aires. Reizigers, die uit Uruguay in de Argentiinsche grensstad Concordia in de pro vincie Entre Rios aankwamen, deelden mede, dat de regeoring van Uruguay erin geslaagd is kort voor de aankomst van president Getulio Vargas van Bra zilië. die een officieel bezoek aan de hoofdstad Mon tevideo zal brengen, een tegen hem gerichte samen zwering te ontdekken. Het doel der samenzwering was het vermoorden van president Vargas. Onmiddellijk ziin talrijke ar restaties geschied en tot de gearresteerden zou o.a, behoonen het vroegere hoofd der Dolitie te Monte video. dr. Abelardo Vascobi. die de leiding van het complot zou hebben gehad. Ziin vrouw zou tegen over een verslaggever hebben verklaard, dat haar man in den nacht van Woensdag on Donderdag in ziin woning werd gearresteerd, en sedert dien met niemand contact heeft mogen hebben. ECHTSCHEIDING VAN EX-KONING ALFONSO? Madrid. In welingelichte monarchistische '•.ringen wordt verklaard, dat tusschen ex-koning Al- fonso van Spanje en ziin echtgenoote Koningin Vic- 'oria overeenstemming zou zijn bereikt inzake de •egeling van een echtscheiding. De koningin, die reeds geruimen tiid niet meer in gezelschap van den koning toeft en meestal in Engeland verblijf houdt, zou een iaarlijksche toelage van 35.000 dol lar krijgen.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16