Veilingsvereen. De Noordermarktbond te Noord-Scharwoude* Algemeene Jaarvergadering. ASPIRIN In het lokaal van den heer C. Vis te Oudkarspel werd Woensdagmiddag 2 uur de algemeene jaarver gadering gehouden van de veilingsvereeniging De Noordermarktbond. Een groot aantal afgevaardigden was opgekomen. Voorzitter de heer J. Ootjers, opende de vergade-, ring en wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer P. Kostelijk. Hierna memoreerde hij het verloop van het jaar 1934. Het is noodig, dat wij in dezen moeilijken tijd schouder aan schouder staan en elkanders hand reiken, desnoods water in den wijn doen om sa menwerking mogelijk te maken. Velen meenen te weten hoe men uit de crisis moet komen, maar de beste stuurlui staan aan .den wal. Voorzitter riep aller medewerking in voor de nieuwe maatregelen, welke aanstonds voor de deur staan. Den marktbe- taalmeester en zijn personeel werd dank gebracht voor de accurate werken voor het richtige verloop van de steun uitkeeringen e.d. Hierna behandelde spr. de internationale moeilijkheden op economisch gebied en prees hij den tuinbouw gelukkig met den heer Valstai', het hoofd van de tuinbouworganisatie, tevens regeeringscommissaris die veel voor den tuinbouw heeft gedaan. Voor de extra-hulp aan Noordholland kunnen wij dankbaar zijn. Evenwel, een voorschot op den steun 1935 is dringend gebo den. De notulen der vorige vergadering, werden na een kleine opmerking van den heer W. Duijs, goedge keurd. Het jaarverslag 1934, van den secretaris, den heer J. Kliffen, werd eveneens vastgesteld. Rekening en verantwoording. De penningmeester, de heer A. Swager Az., deed hierna rekening en verantwoording van zijn gehou den beheer. De exploitatierekening over het boekjaar 1934 gaf een totaal-cijfer van f21.057.89, met een voordeelig saldo van f8429.36. Deze winst kreeg de bestemming als door het Be stuur werd voorgesteld. De voorstellen. Vervolgens werden de voorstellen behandeld. Allereerst het bestuursvoorstel, om de artikelen 15 en 18 van de statuten te wijzigen, waardoor de daar in voorkomende „commissie van beheer" wordt ver vangen door „het dagelijksch bestuur". Voorzitter deelde mede, dat deze statutenwijziging noodig is, de thans reeds bestaande dagelijksche lei ding der veiling te handhaven. De afd. St. Maarten kon zich daarmee niet vereeni gen. Door deze statutenwijziging kan de oude toe stand nooit meer ingesteld worden. De heer Jb. Groen Az. meende, dat men een practijk heeft van twee jaar. Het loopt nu goed. De reorganisa tie is toen uit bezuinigingsoogpunt geschied. Na nog eenige besprekingen werd het voorstel van het bestuur z.h.st. aangenomen. Aanvoerregeling. De afdeeling L.T.B. 't Veld dringt aan op een da- gelijkschcn geregelden aanvoer. De afd. wil stren gere maatregelen toegepast zien dan tot nu to.e. Het bondsbestuur is het hiermee eens. Als middel acht het bestuur het wenschelijk, dat op de drukke dagen steeds een gedeelte uit de markt genomen wordt en dit gedeelte den volgenden dag te ver plichten te veilen. Een en ander in nader overleg met de naburige veilingen. Do afgevaardigde van de afd. 't Veld achtte dit wel een goede oplossing. Een ander middel zou zijn door verschil te maken met de veilingsproducten. Na eenige besprekingen werd het prae-advies aan genomen. Producten op naam geveild. De afd. L.T.B., 't Veld stelde verder voor, dat de aangevoerde producten door de vrachtaanvoerders op naam van den teler worden geveild, mede in verband met den toeslag ter voorkoming van abui zen en bespoediging der uitkeering. Het Hoofdbe stuur zeide, dat ieder vrij is zijn producten op naam te veilen, De betrokkenen kunnen zelf de eisch stel len op naam van verbouwer veilen. Als dit hun moeilijkheden oplevert, moeten de vrachtvaarders geregeld een lijst van geleverde producten, van el- ken teler afzonderlijk, aan het betaalkantoor over leggen. en voor deze extra moeite een klein offertje brengen. De heer De Boer, 't Veld, zeide, dat het door de markt verplicht moest worden, om het te kunnen doorvoeren. Anders krijgt men het nooit klaar. Voorzitter zag groote bezwaren bij het veilen van aardappelen, nep en andere producten, waarbij veel kleine partijtjes worden aangevoerd bij de vracht vaarders. De afdeeling N. Niedorp had een ongeveer gelijk voorstel, zij wilde het verplicht stellen, dat de vracht vaarders op naam van den verbouwer veilen. D© Voorzitter merkte op, dat d© bedoeling, voor ieder aanvoerder de partijen apart te registreeren, niet mogelijk is. De heer De Boer geloofde, dat men gelijke rechten had. D© betaalmeester lichtte toe, dat het zeer druk is op het kantoor. De vrachtvaarders hebben totaal 1239 klanten. Dat beteekent nogal wat werk. De vracht vaarders zijn doorgaans eerder aan het steun-uit- betalcn dan het betaalkantoor. De heer C. Borst Pz., Oudkarspel, merkte op, dat dit veilen op eigen naam aan ieder vrij staat. Daar moesten we onze tijd niet aan besteden. De heer Kecman, betaalmeester, wees er nog op, dat bij andere veilingen op sommige plaatsen sub-be taalmeesters zijn aangesteld. De heer Band zeide, dat men allen in de gelegen heid moest stellen om zijn rechten t© krijgen. Spr. zou de menschen in overweging willen geven, nog eens onder oogen te zien wat N. Niedorp wil. Abuizen zijn er gemaakt met de steunuitkeering. Als het per centage verhoogd moest worden, dan moet het over alle leden. Verschillende personen voerden hierover nog het woord. Er kwam naar voren, dat tegen sommige vracht vaarders wantrouwen was gerezen betreffende de uitbetaling. De secretaris merkte op, dat men aan den Langen- dijk zelf veilt, wat ook groote kosten vraagt. Een klein offer voor do buitengemeenten is wel gerechtvaar digd, meende spreker. Het onrecht is denkbeeldig. De Voorzitter zeide, dat men allen het recht had, op eigen naam te veilen, al ried spr. het niet aan. En bloc veilen geeft bij aardappelen voor export voordcel, merkte de heer C. Keeman (Koophandel) op. Na nog eenige discussie werd het voorstel t Veld ingetrokken en tot stemming overgegaan. Met 247 tegen 870 stemmen en 38 blanco, werd het voorstel van N. Niedorp verworpen. Afd. L.T.B. 't Veld stelde voor, dat het H. B. bevor dert, dat het gewicht der koolsoorten op het veiling- bordje vermeld wordt. Het Bestuur is het niet met de afdeeling eens, dal verschillen, welke zouden ontstaan, hierdoor zouden) worden opgeheven, Het bestuur ontraadt daarom de verplichting op te leggen. Ieder is vrij het te doen. De verceniging ging met het prae-advies accoord. Dit werd aangenomen. Een prijsregeling voor witte kool. De afd. L.T.B. 't Veld stelde verder voor, stappen te doen om den prijs van de gewone witte kool op te voeren. De mogelijkheid wordt door de afd. wel gezien, in verband met de regeling van twee jaar geleden. Het H.B. is het hiermee eens, en bereid tot mede werking. De heer Van Kleef, Zuidscharwoude, zou ook voor andere kool wel prijsregelend willen optreden in den herfst. D.e heer Klant gaf een toelichting van de regelin gen 1933 en 1934. Verleden jaar kon niet worden vast gesteld, dat degenen die niet wilden meewerken, konden worden gedwongen. Misschien is dat dit jaar wel mogelijk. Men ging met het prae-advies accoord. Wegen per 100 K.G. Toch een .natte" Varjity voor een der deelnemers aan het nummer skiff, die zoo onfortuinlijk was om eenige meters voor de finish om te slaan De afd. stelde voor, dat er steeds per 100 Kg. wordt gewogen, daar de verbouwer schade lijdt, omdat steeds moet worden toegegeven bij wegen op 50 en 25 Kg. Het H.B. ontraadt dit voorstel en wil er niet meer op terugkomen, zooals verleden jaar is besloten. Het zou dwaas zijn, de kleine verpakking, welke nu nog gevraagd wordt, door een dergelijken maatregel tegen te werken. Het prae-advies werd aangenomen. De Midden-Europeesche tijd. Do ver. Tuinbouwbelang, Noordscharwoude, stelde voor, ter bevoegder plaatse te ageeren tegen de in voering van den Midden-Europeeschen tijd. Het Hoofdbestuur wil gaarne, zoo mogelijk met andere organisaties, pogingen om verbetering in het werk stellen. Besloten werd te ageeren voor het behoud van den Amsterdamschen tijd, zonder den zomertijd. De consenten aan de veiling. De tuïnbouwvereeniging Waarland en omstreken stelde voor, dat de consenten van uitvoer voor tuin bouwproducten aan de veilingen komen om op de producten te worden verstrekt, en niet zooals nu, aan den koopman. De concurrentie op de veiling wordt er door ver groot, als er geen koopers worden uitgesloten. Het Hoofdbestuur deelde mede, dat deze aangele genheid op een vergadering van den Vierbond ter sprake is gebracht. Daarbij bleek, dat er groote be zwaren aan waren verbonden en dit niet in het al gemeen belang geacht mocht worden. Het bestuur is echter bereid er nog eens de aandacht op te vesti gen. De heer D. Wonder was van meening, dat de moei lijkheden van den handel toch wel te overwinnen zijn. Spr. gaf een zeer uitvoerig exposé van het systeem, dat volgens hem moest worden toegepast. Daarvan moet studie gemaakt worden. De heer C. Keeman, Koophandel, gaf eenige toe lichting. Het risico speelt een groote rol. De han del is er niet zoo graag naar, tegenwoordig. Tusschen de heeren Wonder en Keeman ontspon zich een discussie over het wel of niet goed zijn van de consentenregeling. De secretaris was niet overtuigd van de noodzake lijkheid voor „De Koophandel". De consenten moeten op het product komen, dat is de eisch. Het gaat niet aan, dat. er bij gebrek aan een zeker product in een land, slechts enkelen in de gelegenheid zijn het te leveren en er veel aan verdienen, zooals is voorgeko men met uien naar Frankrijk. Het prae-advies werd aangenomen. Uitbetaling van volledige minimumprijs. De vereeniging De Eendracht stelde vervolgens voor, pogingen in het werk te stellen om voor het goede product, zonder aftrek, den minimumprijs on verwijld te doen uitbetalen. Behalve de minderwaar dige producten, waarvoor de huidige regeling toch bedoeld zal zijn, doet zich het feit voor, dat het prima product niet wordt afgedrukt. Bij de steunuitkeering ontvangt het verkochte en niet geplaatste goede pro duct dezelfde uitkeering. Voor het goede product is dus bij deze regeling zelfs niet de matig berekende richtprijs te bereiken. Dit wordt als een onbillijkheid gevoeld. Het bondsbestuur acht hiertegen vele bezwa ren aanwezig. De Eendracht gevoelde deze bezwaren en diende een amendement in dat dit wordt gelezen als voor de doorgedraaide producten, welke voor de werkloozen worden bestemd. Een en ander ook uit een oogpunt van oneerlijke concurrentie met de Koophandel. Voorzitter merkte op dat dit ook moeilijkheden geeft, want de kool moet worden opgeslagen. Dan weet men niet welke partijen worden afgenomen voor distributie. De heer Wonder wilde dit bedrag dan maar in de kas van den N.M.B. storten. Voorzitter was van meening, dat men door deze distributie nadeel ondervond. De kooplui kunnen ook wel voor de vastgestelde prijzen leveren als ze tegen den minimumprijs inkoopen. De heer W. Duijs zou wel willen vragen wat er voor te zeggen is, dat de uitbetalingsprijs beneden den minimumprijs wordt gehouden. De Voorzitter antwoordde, dat er altijd een prik kel door ontstaat om goede kwaliteit aan te voeren. Verschillenden vonden dit niet juist. Men moet aan dringen op goede kwaliteit en de slechte kwaliteit afkeuren. Dat is beter. Maar dan geen verschil in mi nimumprijs. Het tweede voorstel van „De Eendracht" werd ten slotte aangenomen. Erkenning van Rusland. De Eendracht stelde voor, dat de Noordermarkt bond zich in verbinding stelt met zusterverenigin gen om ter bevoegder plaatse aan te dringen op er kenning van Rusland. In Rusland is ten opzichte van de noodzakelijkheid van uitbreiding van de export mogelijkheid perspectief. Het Bondsbestuur meent dat zonder erkenning de handel op Rusland niet is uitgesloten. Aan te drin gen op erkenning ligt buiten de bevoegdheid van de vei lingsorganisatie. De heer C. Borst Pz., Oudkarspel, had „paf" ge staan bij het lezen van het verslag van het N.M.B.- bestuur. Steeds wordt er op gewezen, dat de afzetmogelijk heden moeten worden verbeterd om den tuinbouw niet te gronde te laten gaan. En nu dit prae-advies. De bezwaren van het besUiur waren politiek en de nietigheid van den N.M.B. Doch daar is aan tegemoet te komen. Als men zich met andere vereenigingen in verbinding stelt, is het laatste bezwaar overkomen. Politiek moet er buiten worden gehouden. Men moet van de gelegenheid gebruik maken en op erkenning aandringen uit economisch gezichtspunt. De heer De Jong, Waarland, was het geheel met den heer Borst eens. De heer K. Kaan wees er op, dat men het niet alleen voor groenten moet zien, maar een vergemak- keling van het verkeer tusschen Rusland en ons land. St. Maarten was tegen het voorstel-Oudkarspeï. De Voorzitter zeide, dat er voor velen wel een po^ litieken kant aan zit. Daarom wilde men het buiten den N.M.B. houden. Het ligt meer op den weg van de standsorganisatie. Wanneer er een handelsbelang in zit, mogeii we toch niet aannemen, dat de regee ring dit zal verwaarloozen. De heer Olie (Nieuw Leven), zag de oorzaak van het niet-erkennen in de financieele kwestie. Proeven met zendingen kaas zijn jammerlijk mislukt. De heer C. Borst Pz. deelde mede dat de Ned. Tuin- dersbond het voorstel heeft aangenomen en wilde het ook door den N.M.B. doen aannemen. Spr. wees op het handelsverkeer, dat reeds plaats heeft. De heer W. Duys protesteerde er tegen dat door den heer Borst is genoemd een zekere groep. Daar mee wordt een politieke groep bedoeld. Zenuwpijnen! Wie hieronder te lijden heeft, moet steeds er aan denken: Miïjd het product van vertrouwen. De heer Borst lichtte toe, degenen voor te hebben, die met Sir Henrl Deterding sympathiseéren. De heer D. Wonder wees op de activiteit van het Centraal Bureau in deze richting. Spr. stelde voor, dit bij het Centoaal Bureau aanhangig te maken. Het voorstel werd hierna met 270 tegen 885 stem men verworpen. De L.T.B. afd. Heerhugowaard Noord stelde voor het niet meer verplichtend te stellen, dat bij het pre senteeren van 'n bepaald product een monster wordt getoond, maar de kwaliteit duidelijk op het bordje te vermelden. Het H.B. wil hier wel een proef mee nemen. Aldus besloten. Rondvraag. Nieuw Leven verzocht de steunbedragen beneden f 1 thuis te brengen. Voorzitter antwoordde dat de moeilijkheid zit in het moeten teekenen van de quitanties. De heer Oolie, Nieuw Leven, wees op de geringe bedragen waarvoor sommigen een paar uur moeten loopen. Spr. stelde zich beschikbaar om die gelden in ontvangst te nemen voor die menschen in zijn buurt. Voorzitter geloofde, dat dit te doen was. Zal onder zocht worden. L.T.B., afd. Langendijk vroeg naar de aardappel- regeling van het seizoen 1935. De heer Jb. Groen Az. meende, dat het funest zou zijn voor de tuinders, als er geen prijsregeling kwam voor de vroege aardappelen. Of er iets komt, wist spr. niet. Er wordt wel over gedacht. Spr. zou bij de Groenten- en Fruitcentrale willen aandringen op een dergelijke prijsregeling vanuit deze vergadering. Aldus besloten. De bezwaren van de kanalisatie door de diepgang bij de sluis werden besproken. Deze diepte is heel lastig. Men zou bijna gedwongen worden over Oud karspel te gaan. Voorzitter achtte het den weg dat de belangheb benden een vergadering belegden en het bestuur van den N.M.B. uitnoodigden. Harenkarspel Oost stelde voor tegen alle heffingen te protesteeren. Voorzitter antwoordde dat men elke heffing op zichzelf moest beschouwen. Naar aanleiding van een vraag van Oudkarspel en Waarland en O. deelde de voorzitter mede dat de geheele gestorte som in den N.U.M. is verrekend. Het is spr. een raadsel hoe men nog rechten kan laten gelden. De secret. raadde aan te wachten op de antwoor den van minister, op de hem gestelde vragen. Oudkarspel vroeg verder of het wel juist is in dezen tijd voort te gaan met de fondsvorming. Voorzitter merkte op dat men een voorstel kan doen aan de Prov. Commissie. Spr. gelooft dat men liever niet moest ophouden. Op de vraag of van de steungelden niet met één procent kan worden volstaan, antwoordde de Voor zitter, dat dan het veilingspercentage zou moeten worden verhoogd om do kosten te kunnen, dekken. De heer Ir. Ilazeloop verheugde zich er over, dat de omliggende landen beginnen in te zien dat het dwaasheid is de invoer zoo te beperken. Als deze nieuwe idéé nu voortgang kan vinden, komt de kans voor do opleving. De heer P. Slot vestigde er de aandacht op, dat men Warmenhuizen niet moet beschouwen als een concurrent, maar dat men op elkaar is aangewezen. Elke veiling zal wel eigenaardigheden hebben. De eere-voorzitter, de heer S. Brugman, dacht te rug aan zijn overleden vriend Kostelijk, die men thans hier mist. Voor Heerhugowaard en omgeving is dit een zware slag. Spr. hoopte, dat de "goede toon bewaard mag blijven en dat de kentering, wel ke ir. Hazeloop in het verschiet ziet, spoedig be waarheid mag worden. Daarna sluiting. De K.L.M.-piloot Hondong, die door zijn Oceaanvlucht met de .Snip" naar West Indië groote bekendheid verwierf, is Donderdag in zijn geboorteplaats Grave gehuldigd

Schager Courant | 1935 | | pagina 20