Plaatselijk Nieuws. Schagen als Centrumgemeente Steunzolen naar maat firma HERM's DE RAAT Zaterdag 1 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9733 Lompe houding en haar gevolgen. Het belang van de a.s. gemeenteraads verkiezingen. Bouwers gevraagd! Examenvrees? In ons artikel „Naar Groot Schagen" maakten wij duidelijk, dat de komende jaren voor onze gemeente van bijzonder groot belang zijn. Wij hebben toen de groote voordeelen, die als het ware voor het grijpen liggen, scherp belicht, om daardoor op te wekken tot een intens verenigings leven en een verhoogde activiteit van ons gemeente bestuur. Zooals echter aan alle dingen, zitten ook aan de wegen-verbetering en de kanalisatie gevaren vast. Wij komen namelijk in de volle branding van de concurrentie te staan! 1 Om dit goed te begrijpen, is het noodig ons steeds voor oogen te houden, dat Schagen haar belangrijke positie als marktplaats te danken heeft aan het feit, dat Alkmaar en Den Helder betrekkelijk ver van elkaar liggen, zoodat het vee dat gemarkt moest wor den, in vroeger tijd, toen de transportmiddelen nog zeer primitief waren, de lange weg naar deze steden niet kon afleggen. Te midden van veerijke streken in de Noordpunt van onze provincie, ontstond toen Schagen als markt plaats voor het vee van „om de Noord". Dat onze gemeente nimmer aan voerplaats tfoor graan en zuivelproducten is geweest, is te wijten aan haar slechte land- en waterverbindingen en aan de veel betere vervoermogelijkheid van deze artikelen. Kaas, boter en zaden lieten zich nu eenmaal ge makkelijker in de ouderwetsche boerenwagens of jaagschuiten vervoeren dan koeien of varkens. Dit bezwaar begint echter steeds minder en minder te gelden. Wie de geweldige auto-wagens voor vee- vervoer gadeslaat en zich er rekenschap van geeft, dat ook langs de kanalen goedkoop transport van vee mogelijk wordt, komt aldra tot de conclusie, dat de reden, die tot 't ontstaan van de marktplaats Scha gen leidde, meer en meer gaat verdwijnen en dat straks niet de factor „vervoer" maar de meer of min der goede outillage en de mate waarin gemakken worden geboden (waar de handel zich concentreert), beslissend zijn voor onze toekomst. Hier schuilt het gevaar! Ons isolement is straks opgeheven. Naast onze spoorverbinding zal een uitmuntend kanalen- en we gennet zijn gekomen, dat voor aan- maar ook voor af voer kan zorgen. Als bewijs hiervoor diene, dat de Purmerender veemarkt thans reeds groeit mede ten koste van Schagen. Allereerste vereischte is dus, dat wij onze plaats als centrumgemeente bevestigen. Hoe dat dient te geschieden? Er zijn natuurlijk honderden wegen die tot dit doel leiden, maar ze zijn allen terug te brengen tot één enkel algemeen grondbeginsel: Vechten voor Scha gen!! De lauwe, apathische houding dient voorgoed af geschud te worden en vanaf dit oogenblik plaats te maken voor een van kraohtig Initiatief. En daarin dient ons gemeentebestuur vóór te gaan. Zij dient zich er bewust van te zijn, dat op het da- gelijksch bestuur van een centrumgemeente nog an dere plichten rusten, dan eenmaal per week vergade ren en afdoening van de voorkomende zaken en in gekomen stukken. Activiteit in elk opzicht dient ontwikkeld te wor den en vooral zullen hechte banden aangeknoopt moeten worden met de dorpen die ons omringen. Als centrumgemeente moeten wij hen tal van dien sten bewijzen en wij zullen moeten zorgen, dat het contact zoo sterk en hecht wordt, als maar eenigs- zins mogelijk is. Het is te gek, dat deze eenvoudige waarheid zoo zeer verwaarloosd wordt dat b.v. bij het afscheid ne men van Burgemeester De Moor en de installatie van Burgemeester Breebaart ons geheele College van B. en W. schitterde door afwezigheid. Niet alleen dat deze houding lomp is, ze is daar enboven ontactisch en dom en 't betreurensswaardig is, dat deze wijze van doen al jaren voortduurt en we reeds zoover zijn gekomen, dat hun afwezigheid niet eens meer wordt opgemerkt. Natuurlijk is het jammer, dat onze Burgemeester de gave des woords mist, hetgeen hem moeilijk kwa lijk is te nemen. Dat het daarom noodig is zich aan de meest elementaire plichten van het burgemees tersambt te onttrekken, meenen wij echter te moe ten ontkennen. Niet alleen als particulier persoon, maar ook in functie dient men in allerlei opzicht gentleman te zijn. Een ernstig verzuim is het daarenboven dat de wethouders de leemte niet aanvullen, die ontstaat door 's Burgemeesters tegenzin in zijn toch nood zakelijke representieve plichten. Dezelfde leemte, die gevoeld wordt in de verhou ding tot onze buurtgem eenten treedt naar voren in die tot de eigen burgerij. Nergens valt de invloed, de stuwende kracht van ons dagelijksch bestuur, in het vereenlgingsleven te ontdekken en hoewel zij wel medewerkt als een be roep op het College wordt gedaan, komt uit haar midden zelden of nooit een gezond en krachtig ini tiatief naar voren. Dit moet veranderen, wil Schagen in de komende jaren van strijd, niet geleidelijk haar bron uen van inkomsten zien opdrogen. Allereerst dienen de kiezers mannen naar den Raad af te vaardigen, die, bereid zijn zich met volle kracht in dienst van hun woonplaats te stellen. En het is te hopen, dat Schagen straks een Raadscol- lege krijgt waaruit met weinig moeite een tweetal magistraten zal kunnen worden gekozen, die door hun eensgezinde houding in het College van B. en W. de passieve bestuursmethode van de afgeloopen vier jaren kunnen omzetten in een van ongekende activi teit en vooruitstrevendheid. Wij moeten wethouders hebben, die de zaken en daardoor den Raad beheerschen, die door hun gedegen kennis en hun persoonlijkheid leiding kun nen geven en in staat zijn de zoo deerlijk verwaar loosde representatieve functie van onzen burge meester over te nemen. Een gemeente is in den tegenwoordigen tijd een ingewikkeld organisme dat gelijk elk ander steeds nieuw initiatief en ondernemingszin eischt, wil het niet aan bloedarmoede te gronde gaan. Laat ons straks bij het gaan naar de stembus in da tweede plaats ons politiek gevoel doen spreken, doch ons allereerst afvragen of de man, dien wij onze stem geven, een BOUWER is. WANT BOUWERS HEBBEN WIJ IN SCHAGEN THANS ZÉÉR DRINGEND NOODIG! VAARDIGHEIDSRIT REN- EN TOURVER. „WEST-FRIESLAND". De Ren- en ourvereeniging hield op Hemelsvaarts- dag een Vaardigheidsrit over 90 k.m. voor de ren nersklasse en 50 k.m. voor de tourisien. 's Morgens om 10 uur kwamen reeds verschillende nieuwsgierige inwoners van Schagen en andere om- liggende gemeente's om dit nieuwe gebeuren in Schagen bewonderen. Om 11 uur zou worden ge start en reeds om halfelf was het op het Heeren- hoscholein een geweldige drukte van renners en kijklustigen. De edelachtbare heer Burgemeester der gemeente Schagen had vergunning verleend om op het Heerenboschplein te starten. Beide politie-man- nen, de heeren Van Haren en Flapper waren aan wezig om verkeer eet. te regelen. Precies 11 uur werd door het bestuur van de vereeniging gestart. De renners namen meteen reeds de kop en hebben dit vermoedelijk steeds gehouden. Het was een bui tengewoon aardig gezicht dit vertrek. Hieronder vol gen de volgorde van binnenkomst der renners en tou risten: Touristen 50 k.m.: 1. R. Blok, Velsen, 2 u. 15 m., 2. P. Vogelaar. Scha gen. 2 u. 35 m., 3. C. Beers, Schagen. 2 u. 38 m„ 4. W. Schene, Schagen. 2 u. 36 m.. 5. A. Baars, 't Zand. 2 u. 36 m., 6. L. Strijder, Schagen, 2 u. 39 m., 7. J. Vermeulen, Schagen. 3 u. 9 m., 8. mei. S. Ligt- hart. Schagerbrug 3 u. 19 m., 9. mei. A. Hussaarts, Schagerbrug. 3 u. 19 m., 10. J. Lemmers, 't Zand, 3 u. 19 m. 11. mej. L. Hussaarts, Schagerbrug. 3 u.. 19 m. Renners 90 k.m.: 1. J. Smit, Schagen. 2 u. 19 m., 2. G. Zeeman. Oud- karspel. 2 u. 39 m., 3. J. Hussaarts. Schage-brug, 2 u. 39 m., 4. K. Godfriedt, Benningbroek. 2 u. 39 m., 5. C. Kos, Benningbroek. 2 u. 39 m., 6. J. Manneveld. Si Maartensvlotbrug. 2 u. 39 m.. 7. A. v. d. Werff, Schagerbrug. 2 u. 39 m. 8. J. Visser, Schagen. 2 u. 39 m.. 9. A. Ligthart, Schagerbrug. 2 u 43 m. 10. J. Hendrikse. Schagen. 2 u. 59 m.. 11. G. H Wit. Scha gen, 2 u. 59 m., 12. C. Kossen, Schagen, 2 u. 59 m., 13. P. Beuvink, Barsingerhorn. 2 u. 59 m.. 14. E. de Roo, Kolhorn. 3 u. 4 m., 15. J. v. Eekeren. Keinsmer- brug, 3 u. 4 m., 16. II. Remmers. Kolhorn. 3 u. 9 m.. 17. J. de Boer. Schagerbrug, 3 u. 22 m.. 18. S. Visser, Schagen, 3 u. 23 m.. 19. P. Pater. Oudesluis. 3 u. 22 m., 20. B. Jongsma, St. Maartensvlotbrug. 3 u. 2-4 m., 21. P. Kooij. St. Maartensvlotbrug. 3 u 24 m.. 22. J. Stil, St. Maartensvlotbrug, 3 u. 24 m. 23. P. Kapitein, Kolhorn, 3 u. 22 m., 24. B. v. Alteren. Barsinger horn, 3 u. 24 m., 25. J. de Roo. Kolhorn, 3 u. 24 m., 26. P. Clariis. Schagen. 3 u. 45 m.. 27. P Hussaarts. Schagerbrug. 3 u. 45 m., 28. E. Mandenmaker. Bar singerhorn, 4 uur. De nummers 26 en 27 waren Junioren der vereeniging „West-Friesland", die op verzoek de rennersroute hadden gereden. Deze dag is voor het bestuur van de Ren- en Tourvereeniging als een onvergetelijke geworden, mede door de uitstekende medewerking welke werd ondervonden van de diverse plaatselijke hoofden der politie en ambtenaren. Ook de controleurs welke in Bergen, Castricum. Alkmaar en Winkel hebben ge controleerd. hebben tot het welslagen van deze eer ste Vaardigbeidsrit medegewerkt. Allen verdienen daarvoor de hartelijke dank der Ren- en Tourver eeniging ..West-Friesland". SAMENSTELLING EN REORGANISATIE. Reeds eenige maanden geleden hebben de petro- leummaatschappijen „De Automaat" en de „A.P.C." zich tot één maatschappij verbonden. Beide maatschappijen hadden ook in onze ge meente een depot, het eene gevestigd in het Noord en vertegenwoordigd door den heer L. J. Kaper, het andere in de Hoep, vertegenwoordigd door den heer Klik. De samensmelting nu hierboven vermeld, zal tot gevolg hebben dat ook t.a.v. het depot alhier reor ganisatie zal plaats hebben. Behoudens nadere goedkeuring van autoriteiten enz. zal het gecombineerde depot gevestigd worden on de Laan in het perceel thans bewoond door den heer Wester, die er de zaken van den L.T.B. uit oefent. Gaat deze vestiging door. dan zal het pand een belangrijke verandering ondergaan, een nieuwe gevel zal verrijzen. Links zal de garage komen, een kantoor en woongelegenheid zal worden ge maakt, terwijl links de afgifte van petroleum, ben zine en oliën zal plaats vinden. GROND GEKOCHT. Wij vernemen, dat door den heer J. v. Stipriaan grond is gekocht van den heer A. Schoorl naast de Timmerfabriek ..West-Friesland" voor het bou wen van een woonhuis. Als daar straks de groote verkeersweg langs komt kon deze plaats nog wel eens niet zoo slecht< zijn gekozen. KINDERHULP. 't Is soms geen geluk om 't kind van rijke ouders te ziin, maar altijd 'n ongeluk voor 't, jonge kind om hulp-behoeftige-, misdadige- of slordige ouders te hebben. Veel wordt er in ons landie aan Kinderhulp ge daan. doch er ziin .helaas, nog talrijk?, g^yallep,waar in het kind in de zonnigste'tiid van ziin leven zéér veel te kort komt. In Schagen wordt voor de Weezen uitmuntend ge zorgd doch deze vormen slechts een klein gedeelte van de min-bevoorrechten; voor de veel grootere groen arme stakkers, die in alles te kort komen wordt echter niets, maar dan ook niets gedaan. De dames mevr. de wed. Stammes, Grootewal; mevr .T. J C Vermeulen. Laa.gzijde: en de heeren S. A. Bos, Avondrust; J. J. de Vries, Heerenbosch; C. D. Goddefroy, Ned. Herv. Weeshuis, alle te Schagen, hebben daarom een fonds „Kinderhulp" gesticht en zullen trachten zooveel mogelijk het tekort aan te vullen. Of zij succes zullen hebben zal afhangen van de ondersteuning, geachte lezers en lezeressen dip u gpeft. Kinderhulpfonds, onder onze Eere-Voorzitter Bur- •mmpprtpr J. Comelissen en hartelijk aanbevolen door Dr. H. U. Nanninga, Dr. A. L. v. d. Sluis en Ds. J. Eikema, vraagt Uw steun. Straks komen de dappere collectanten ook bij U. Geeft en helpt en mocht U per ongeluk worden overgeslagen, stuurt dan Uw bijdrage aan een van de bestuursleden. Hoe grooter Uw gave. hoe minder kinderleed! THEATER ROYAL. Hans Albers en Brigitte Helm in ».Goud". Een „Superhors série"-film der UFA is keer op keer een gebeurtenis, die reikhalzend tegemoet wordt gezien en die telkens weer volkomen aan de hooggespannen verwachtingen beantwoordt. Op ''ezen regel maakt ook de lang vóór haar opvoe ring vermaarde film „Goud!" geen uitzondering, die deze week in „Theater Roval" draait. Onmiddellijk bij den inzet reeds wordt men met één slag geworpen huiten de haan der alledaag- sche gedachten, in het voor profanen ontoeganke- liike heiligdom van een natuurkundige, die ernaar streeft de huidige wetenschap den volgenden stap ie laten doen: het. doen veranderen van een onedel metaal in een edel metaal, in dit geval van lood in goud. Met stijgende bewondering en in hevige spanning slaat men gade, hoe een geheim aan de natuur ont wrongen wordt, neen, méér: hoe de menscheliike geest de natuur dwingt, zich naar ziin bedoelingen te schikken! En plotseling weet men zich te mid den van een hooge verrukking, beleeft men de glo rie van wijd ontplooide vleugelen! Doch het mogelijke resultaat van den belange- loozen arbeid van den natuurkundige en zijn hel per. een ingenieur, roept de duistere driften wakker van een loodmagnaat. en diens handlangers. Het drijft hen aan tot bedrog, misdaad en winstbejag. De groot-industrieel maakt zich door moord op den man der wetenschap van de uitvinding meester, doch hij kan de geheimzinnige machine, die hij enorm heeft laten vergrooten, niet op gang bren gen. Treffend alweer wordt hier ons tot bewust zijn gebracht, dat zonder de ingenieur, zoowel groot industrieel als arbeiders niets vermogen, dat zon der hem stagnatie en verval het lot der industrie zullen zijn. Fel en hartstochtelijk is de strijd tus- schen den onbaatzuchtigen ingenieur, door Hans Albers. ditmaal wars van alle bravoure, in sublie- men eenvoud vertolkt en den door wil tot macht bezeten magnaat, een intens levende creatie van Michael Bohnen. een peesnaakte individualist, wiens .go-and-get-it"-methoden niets en niemand ontzien. Brigitte Helm, als de dochter van den magnaat, weet zich meer dan ooit in een mystiek waas te hullen, zonder nochtans aan menscheliiküheid in te boeten. Lien Devers. Kayssler. Karchow. Schur. Bec- ker en alle overige nevenfiguren kunnen wij in feil loos gespeelde rollen bewonderen. De meesterlijke regie van Karl Hartl en de virtuositeit van camera man Güntler Rittau hebben het weten klaar te spe len, dat. óndanks7het' farltdèt'fsclfë' v&ft' 't "geval^'de film toch vrij is van alle zucht naar uitmiddelpum tigh?id om-der-wille van .de ultmiddelpuntiglheid. Geen sprake van. indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. JAARVERSLAG 1934 DER ROTTERDAMSCHE VERZEKERING-SOCIETEITEN (R.V.S.) TE ROTTERDAM. Niet ieder bedrijf lijde blijkbaar onder de slechte tijden, althans het jaarverslag der bovengenoemde verzekeringsmaatschappij geeft nog blijk van bij zonder goede resultaten. Aan nieuwe verzekeringen werd afgesloten f 51.539.000.(f 45.033.000) hetgeen wel als een zeer gunstig verschijnsel mag worden beschouwd. Daarenboven diende slechts te worden uitgekeerd f 1.605.424.terwijl was gerekend op f 3.425.931. hetgeen wel het allerbeste bewijs is voor de groote voorzichtigheid waarmede de wiskundige reserve wordt bepaald. Als gunstige bijzonderheid dient nog te worden opgemerkt, dat de gekweekte rente het gemiddelde van4,81% kan behalen. Een werkelijk hoog perccn- lage in deze tijden. Dat de finantieele resultaten over 1934 onder deze omstandigheden zeer gunstig moeten zijn, spreekt uit het bovenstaande welhaast vanzelf, maar ook de kapitaalpositie van de maatschppij blijkt bij analyse zeer sterk. In de premie-reserve zit zeker een stille reserve van 40 h 50% en als men nu weet dat deze post met f 61.101.796.— op de balans paraisseert en dat daar naast een extra reserve is gevormd van f6.763.327. dan zit hierin een surplus dat de meest voorzich tige verzekerde rustig moet stemmen. Ook de belegging van de bezittingen lijkt ons sterk, daar deze voor ruim 44% bestaat uit hypo theken op panden in de groote gemeenten, voor slechts ruim 17% uit effecten, voor ruim 23% uit leeningen op schuldbekentenissen, voor ruim 10% uit beleeningen op polissen en voor bijna 3% uit onroerende goederen. De verzekerden bij de R.V.S. kunnen rustig sla pen. In elk opzicht ziin hun belangen bij deze maat schappij veilig te achten. ALKMAAR HEROPENING P. KUYPER, Mient 13. De heer en mevrouw P. Kuvper. Mient 13. hebben hun zaak, nadat ze geheel is verbouwd, heropend. Zooals velen reeds weten hebben ze hun schoenen zaak opgeheven, om zich van nu af aan alleen nog te wijden aan voetbehandeling, pedicure, massage, bestraling, manicure en wat er in het vak nog meer komt kijken. Men vindt er de befaamde Dr. Scholl's service, terwijl tevens orthopaedisch maat- en reparatiewerk wordt geleverd. De firma Kuvper, die in deze branche de oudste ter plaatse is, bezit een zoodanige reputatie, dat we op hun jarenlange ervaring niet behoeven te wijzen. Tedereen, die zich aan ziin voeten wel eens heeft laten behandelen, weet, dat het een uitstekend adres is. De geheel nieuwe inrichting overtrof werkelijk onze stoutste verwachtingen, ze is eenvoudig af en we twijfelen er niet aan of zeer velen zullen er gaarne een dankbaar gebruik van maken. Wij maken thans het beste op het gebied van orthopaedi- sche steunzolen, geheel aangemeten naar den voet, vol gens gipsafdruk, onder volle garantie, absoluut passend, ge maakt van het nieuwste metaal - Dur-Allumtnium - roest vrij en zoo licht als een veer,voor den prijs van een goede confectiesteunzool. Langestraat 80. Telei. 3383. ALKMAAR Het adres voor goede en hygiënische voetbehandeling (Pedicure). Vraagt onze buitengewoon voordeelige abonnementsprijs

Schager Courant | 1935 | | pagina 5