Het Ministerie-Flandin afgetreden Ernstige aardschok in Beioetsjistan Misdadigers van Vader op Zoon. Zaterdag 1 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Derde Blad. No. 9733 Buitenland Spinazie naar de mestvaalt. Thans sprak men in Oss Te Quetta meer dan 1000 dooden. Ir. Mussert naar Indië. Bouisson Kabinetsformateur. Devaluatie waarschijnlijk. Anti-Engelsche en pro-Duitsche pers campagne in Italië. Nieuwe divisies opgeroepen. Op vrijwel dezelfde klip waarop Doumergue nog niet lang geleden zijn ministrieele hals brak is Don derdag het regeeringsscheepje van Flandin gestoo- ten. Ook' deze regeering kon van de Fransche linker- groepen, geen machtiging krijgen om schoon schip te maken en zag haar energieke pogingen om door be zuinigingen de valuta te redden, niet met succes be kroond. •De verbonden groepen der linkerzijde (socialisten en communisten) ageerden geweldig tegen de po ging om voor eenige maanden het parlement uit te schakelen en hoewel de invloedrijke Herriot zijn ra dicale partijgenooten heeft bezworen om de regeering te blijven steunen, zijn de gevraagde finantieele vol machten niet verleend en bleef de regeering met 202 tegen 353 stemmen in de minderheid. Zij had niets nagelaten om haar positie nog te red den. Minister-president Flandin, die zooals men weet onlangs bij een auto-ongeluk zijn arm brak is het advies van zijn geneesheeren ten spijt toch zelf voor de Kamer verschenen en hoewel het Huis hém staand een ovatie bracht voor zijn moed, mocht toch zijn scherpe rede niet baten. Zooals te verwachten was baseerde hij de verde diging der regeeringsvoorstellen op den financieelen noodtoestand en noemde elke tegenstemmer een vij- 1 and des volks, omdat verwerping devaluatie zou be- têekenen. •Hij eindigde zijn rede met de uitroep! Redt de Fransche munt! ■Ook Flandin echter heeft tevergeefs gepleit Evenals bij de val van het Kabinet Doumerque gaf het persoonlijk belang van vele Kamerleden de doorslag. Opnieuw heeft de verdorvenheid van het Fransche parlementarisme een ernstige poging tot saneering verijdeld, Bouisson kabinetsformateur. "Aan Bouisson is thans de vorming van het Kabinet toevertrouwd. Reeds bij het aftreden van hét. vorige ministerie werd deze ex-socialist als redder in den nood gedood verfd. Thans is het er dan toch van gekomen. 'Bouisson is een zeer krachtige persoonlijkheid, die als voorzitter op waarlijk geniale wijze met de lastige Fransche Kamer kan omspringen. •Hij geldt voor een raszuivere democraat en zal dus wel niet met sterke bezuinigingen komen. Hoewel het voornemen tot muntverzwakking na tuurlijk wordt ontkend, zal het toch dien kant op moeten, want ook Bouisson kan geen wonderen ver richten; Hoe liet ook zij, in elk geval is de positie van de Fransche franc er niet op versterkt en is in de ko mende dagen een verscherpte aanval op deze goud valuta te verwachten. De kleur van het nieuwe ministerie. Hoewel, terwijl wij dit schrijven, de samenstelling van het nieuwe Kabinet nog niet bekend is mag veilig worden aangenomen dat de formateur zal trachten de regeering op zoo breed mogelijke basis te fundeeren. Hij zal zeker pogen om alle partijen met uitzon dering van uiterst links in zijn ministerie te ver eenigen. Of het hem gelukken zal de socialisten tot mede- régeeren te brengen is een andere zaak. De laatste berichten maken reeds van hun weigering melding en hoewel dit mogelijk nog niet hun laatste woord is, wijst het er toch op, dat zij aan hun eventueel mededoen verstrekkende voorwaarden zullen verbin den. Hoe Bouisson overigens zijn kabinet samenstelt, het is nog niet .duidelijk op welke wijze hij aan de franc den zoo hoog noodigen steun zal kunnen geven. Evengoed als het heengezonden ministerie zal hij een oplossing moeten zoeken voor het begrootings- tekort van 10 a 11 milliard francs en zoolang dit niet is gevonden, zal de bedreiging der munt blijven. Met een politieke rust neemt men geen f in a n t i e e 1 e onrust weg. Zoo .juist komt het bericht birme, dat Bouisson in de samenstelling van zijn kabinet is geslaagd. Zie hiervoor onder „Laatste berichten"* Verdere oorlogstoebereidselen van Italië. Onder het motief, dat zekere bevriende mogend heden (Frankrijk en Engeland?) uiting zouden heb ben gegeven aan hun bezorgheid dat Italië zich door zijn Afrika-politiek van troepen in Europa zou ont- blooten, heeft Mussolini wederom een nieuwe lich ting opgeroepen, Ook de verscheping van troepen en materiaal gaat ongestoord voort. Dit alles wijst er niet erg op, dat Rome veel waar de hecht aan het compromis van Genève. Nog iets anders doet aan de vredelievende bedoe lingen van Mussolini twijfelen. Plotseling heeft nl. de Italiaansche pers het roer omgegooid en toont een opmerkelijke goedmoedig heid ten aanzien van Duitschland, terwijl Engeland nu als de huichelachtige vriend wordt voorgesteld. W$t dat in een dictatoriaal geregeerd land betee- tkent," waarin de pers spreekt zooals de regcering denkt, begrijpt een ieder. Mussolini wil blijkbaar Duitschland tegen Frank rijk en Engeland uitspelen, om zijn zin tegenover Abessinië te krijgen en natuurlijk grijpt Hitier deze geneigdheid gretig aan om een wig te drijven tus- schen de Stresa-mogendheden. Ook de Duitsche bla den hebben blijkbaar een wenk gekregen, zoodat daarin thans geregeld artikelen gelanceerd worden, die Italië als de door Engeland verdrukte onschuld voorstellen. En zoo ziet men Mussolini, de meest felle bestrij der van de Duitsche hei-bewapeningspolitiek, profi- teeren van de bestaande tegenstellingen en een knip oogje wagen aan het zoozeer gesmade Derde Rijk, zoodra zijn Engelsche en Fransche vrienden hem de^i voet een weinig dwarszetten. Japansch militairisme steekt de kop weer op. Het schijnt, dat de Japansche militaire kaste ver ontwaardigd is over het vriendscJ/üppelijk gebaar van de eigen regeering, die de Japansche legatie in China tot embassade bevorderde, en nu het oude kunstje weer eens wil uithalen om Tokio voor een voldingen feit te stellen. Althans de Japansche militaire attaché heeft te Peiping eischen gesteld, die zeer moeilijk door de Chineezen zullen zijn in te willigen, ja zelf is Don derdagavond tijdelijk het hoofdkwartier van gou verneur-generaal van Hopei door Japansche troe pen bezet. Waarschijnlijk is het de bedoeling van de Japan sche veelvraat om eens weer een brokje Chineesch gebied op te slokken. De Oostenrijksche bondskanselier. Dr. Schuschnigg heeft Hitier van antwoord ge diend. Natuurlijk heeft hij zich uitgeput in erken telijkheid over de vriendelijke woorden door den Fuhrer aan Oostenrijk gewijd, maar als ,het puntje bij paaltje komt en hij de door Hitier opgeworpen vvenschelijkheid bespreekt, van een volksstemming over de aansluiting bij Duitschland, dan wijst Dr. Schuschnigg Duitschland hardhandig terug met de opmerking, dat een volksreferendum onnoodig is, „daar het Oostenrijksche volk al gekozen heeft." Overigens stelt de Oostenrijksche bondskanselier de eich, die wij van alle overwonnenen nu al heb ben gehoord: gelijkberechtigdheid! Het luchtpact. Gisteren zijn in het Engelsche Lagerhuis de debat ten gehouden over de versterking der Engelsche luchtvloot, waraan natuurlijk tal van beschouwin gen over het aanstaand luchtpact werden vastge knoopt. Uit de regeringsverklaringen bleek overduidelijk, dat men vol goede moed was om met de Locarno- mogendheden in dit opzicht tot een overeenstemming te komen. Zelfs schijnt Hitier reeds zijn definitieve voorstel len ter kennis van de Britsche regeering te hebben gebracht. Wie echter zou meenen, dat de verdere uitbreiding der luchtvloot door deze gunstige vooruitzichten zou kunnen worden opgeschort, komt bedrogen uit Lord Eden verklaarde zeer uitdrukkelijk daaraan niet te kunnen denken, omdat geen der andere lan den de bewapening in do lucht stopzette, maar hij meende dat juist een sterke Engelsche luchtvloot een der beste bolwerken voor den vrede vormde. Wenscht ge den vrede, bereidt U ten oorlog! De menschheid heeft nog steeds niets geleerd. Duizenden kisten te Venlo vernietigd. Gistermorgen zijn op de Venlosche veiling ruim 2000 kisten sla en 3000 kisten spinazie welke door de tuinders waren aangevoerd, naar de mestvaalt gebracht, omdat de lcoo- pers er niet de minimumprijzen voor betaal den. Deze bedragen voor sla 1 cent per krop en voor spinazie 2 cent per Kg. In verband met den geringen export naar Duitschland zijn ook de prijzen der overige groentensoor- ten alhoewel het seizoen nog nauwelijks is begonnen, zeer aan den lagen kant en veelal niet loonend. .De .bospeen brengt slechts. 3 a cent per bos van 30 tot 40 stuks op, terwijl de prijzen voor kastomaten varieeren van 10 tot 20 cent per Kg. De eerste soort asperges worden verkocht voor 15 a 20 cent per Kg. terwijl de mindere kwaliteit niet gewild is en evenals de overtallige sla en spinazie voor de mestvaalt is bestemd. BRUTALITEIT KENDE GEEN GRENZEN. „MEN WAS NIET BANG". De dag der afrekening van de talloos vele misda den die in het beruchte Oss en zijn omgeving ge pleegd zijn, nadert meer en meer. Is feitelijk reeds gekomen. Uit de verklaringen, die tot nu toe door verdach ten en getuigen zijn afgelegd, blijkt, dat de brutali teit van de leden van de bende en hun aanhang geen grenzen kende. Het geheel geeft een beeld van ontstellende geestelijke en moreele degeneratie, waar door elke menschelijkheid in een poel van verdier- lijking en zedeloosheid werd verstikt. En nu, na de vele bekentenissen, waaraan nog da gelijks nieuwe worden toegevoegd, wast de stroom van verdachten meer en meer en vullen zich de cel len in het Huis van Bewaring. Elders in dit nummer gaven we reeds talrijke bij zonderheden naar aanleiding van de afgelegde be kentenissen. De Nijmeegsche corr. van het „Alg. Hdbld." geeft er nog de volgende: In het einde van de vorige eeuw werd te Oss een gruwelijk misdrijf gepleegd. De brigade-commandant van .de marechaussee werd des avonds op een een zamen weg overvallen en op beestachtige wijze ver moord. Toen de ongelukkige man was ter aarde be steld, werd des nachts de kist met het lijk opge graven en voor de marechaussee-kazerne gedepo neerd. De onmenschelijke dader werd gearresteerd en gevonnist. Het was een zekere De Bie. In het begin van deze eeuw werd Oss onveilig ge maakt door de beruchte „bekkensnijders". Geen Za terdag of Zondag ging voorbij, of er vloeide bloed en men beschouwde het als een eer, indien men getooid was met „het wapen van Oss"; een flinke snede over het gelaat. Een der beruchtste bekkensnijders die heel wat vonnissen achter den rug had was een De Bie, de jongere generatie van den bedrijver van den moord op den brigade-commandant. En de jongeman nen De Bic, die thans bij de moordpartijen betrokken zijn, het is een nog jongere generatie van dit gevaar lijke geslacht. Begrijpt men nu, waarom men in Oss altijd zweeg? „Toon de Soep", de oude wel te verstaan, is een mijnheer. Een keurige boord, een kleurige das, goed in de kleeren, zwaaiend met een wandelstok, zoo kon men „mijnheer Toon de Soep" door Oss zien flanee- ren. Een kerel als een boom, een intelligente gelaats uitdrukking, maar een loerende blik. Want deze mijn heer was bendeleider en hij zocht, al flaneerende, steeds naar nieuwe prooi. Hij was het, die „de jon gens" instrueerde, die den buit in ontvangst nam en verdeelde. Speelde hij soms ook een dubbele rol? Zijn bijnaam zegt reeds, dat men in Oss wist wat voor vleesch men in de kuip had. Maar men zweeg, zag zelfs met ontzag tegen hem op, want Toon de Soep bleef, althans voor de „groote zaken", steeds bui ten schot. Overigens heeft Toon het laatste jaar geen al te ^rooskleurig leven gehad. De marechaussee had al' "spoedig uitgevonden welke rol Toon vervulde. Hij werd natuurlijk niet onmiddellijk gearresteerd, want dan kon men hem „niets maken", maar bovendien zou men daarmede den weg afsnijden, die naar vol ledige ontmaskering van de bende moest leiden. Want de relaties van Toon waren leden van de bende en bijloopers. En daarom werd Toon „geschaduwd", dag en nacht. Kwam hij in een café, tien tegen een dat kort daarna een marechaussee verscheen. Bevond Toon zich des avonds op een der landwegen, dan daagde al spoedig een gcuniformde gestalte op en Toon stak in zoo'n geval schier automatisch de ar men in de hoogte want hij wist, dat een be weging naar zijn zak „knaleffect" zou veroorzaken. En dan ging Toon ter zijde van den weg, de handen van den marechaussee gleden langs zijn kleeren en het kon ook wel gebeuren, dat Toon uitgenoodigd werd, zich van zijn kleeding te ontdoen! Half werk verrichten is iets, dat de marechaussees niet kennen... En nu is Toon gearresteerd. Toen de voornaamste leden van de bende de marechausseekazernes waren binnengebracht, was ook de tijd voor Toon gekomen. Met den jongen Toon de Soep en Peer de Bic is hij naar de marechausseekazerne te Veghel overgebracht, waar het drietal heeft bekend den overval te hebben gepleegd bij den kassier van de Boerenleenbank te Mariaheide, Schepers, waar een bedrag van f 1600 werd gestolen. Ook hebben zij reeds toegegeven mede plichtig te zijn geweest aan vele andere misdrijven. Verder is thans volledige klaarheid gebracht in den roofmoord op Toon .Verhoeven te Oijen. Zooals men weet waren terzake Willem de Bie en van Or- souw door de rechtbank te 's-Hertogenbosch reeds veroordeeld. Zij gingen in hooger beroep, maar sinds dien heeft Willem de Bie een bekentenis afgelegd. Daarbij heeft hij van de Putte, bijgenaamd de Rut, als derde medeplichtige aangewezen. Deze heeft thans eveneens zijn medeplichtigheid erkend en bovendien toegegeven, dat hij debet is geweest aan den overval op het echtpaar Bouwmans te Uden en nog tal van andere misdrijven. BRITSCH VLIEGKAMP GETEISTERD. Te Quetta in de N.-W. provincie van Britsch-Indië. op de grens van Beioetsjistan is een hevige aardbe ving waargenomen, tengevolge waarvan vele perso nen gedood of gewond zijn. Alle verbindingen zijn verbroken. Het epicentrum van de aardbeving ligt tusschen Quetta en Kalat, in het gebied van Beioet sjistan, in het Noordwesten van Britsch-Indië, aan de grens van Afganistan. Het aantal dooden te Quetta wordt op 1000 ge schat. De politiemacht is vrijwel geheel weggevaagd. De stad is nog slechts een massa puinhoopen. Al leen de militaire gebouwen hebben de schokken weer staan. Op het Britsche militaire vliegveld zijn 43 vlie gers om het leven gekomen. Tusschen Quetta en Kalat zijn alle gebouwen ver nield. Tallooze bewoners zijn omgekomen. De aard schokken duurden van 30 tot 60 seconden. Alleen door de radio staat men in verbinding met de plaats. De bureaux van. den agent van den^gouverncu^ge neraal van Beloetspstan en andere regecringsbureaUx te Quetta bleven eveneens gespaard. Op de renbaan en in de tuinen van het paleis van den resident zijn kampen voor de dakloozen gebouwd. Wegen en spoorwegen in de omgeving van Quetta zijn intact gebleven. Veldmaarschalk Chetwode, de opperbevelhebber van het leger, gaat persoonlijk naar Quetta, om tóe- zicht te houden op hetgeen de militaire autoriteiten kunnen doen. Omvang van de ramp nog grooter dan de eerste berichten deden vermoeden. Volgens een nader bericht uit Londen deelt :he1 departement voor de luchtvaart officieel mede, dai bij de aardbevingsramp in Beioetsjistan, op het Britsche militaire vliegveld nabij de hoofdstad Quetta 44 blankev leden van de luchtmacht zijn om gekomen. Een Rëiiterbericht uit Quetta meldt voorts, dat er nog twintig dertig andere Engelsehen wor den vermist. De aardbeving heeft vooral de streken langs de spoorlijnen geteisterd en men gelooft dat slechts zeer weinigen van het ondergeschikte perso neel in dienst van de spoorwegen aan den dood hebben kunnen ontsnappen. In de streek van hei epi-centrum der aardbeving, tusschen Quetta en Ka lat, dat ongeveer 150 kilometer ten zuiden van ,d< hoofdstad ligt, zijn vrijwel alle huizen en gebouwen ingestort. Het aantal dooden, dat niet bij benade ring te schatten is, moet vele duizenden bedragen. Het dagblad de „Star" noemt uit niet-officieele bron zelfs liet cijfer dertigduizend. De door de aardbeving getrqffen gebieden zijn on bewoonbaar geworden. De autoriteiten zijn druk be zig met het organiseeren der reddingswerkzaamhe den, het zenden van hulptreinen en vliegtuigen met proviand en verbandmiddelen. De Britsche draadlooze dienst meldt dat gevreesd moet worden dat duizenden menschen liet slacht offer zijn geworden van de sterke aardbeving welke Vrijdagmorgen vroeg Beioetsjistan teisterde. Hel aantal dooden is absoluut niet te schatten, maar er kan geen twijfel aan zijn dat in "de dichtbevolkte inboorlingenwij ken van de hoofdstad Quetta en in de andere steden van Beioetsjistan de doodenlijst verschrikkelijk lang zal zijn.. Daar de telefoon- en telegraaflijnen zijn gestoord, is#le verbinding met de getroffen streek uiterst ge brekkig. Deze geschiedt thans alleen langs radiogra fischen weg. Quetta, dat een bevolking van 34 duizend zielen heeft en dat de zetel is van het administra tief bestuur zoowel als een belangrijk militair cen trum, stortte voor een groot deel ais een kaartenhuis ineen. Duizenden werden bedolven onder de puinhco- pen van hun huizen en kantoren. Het vliegveld, da ten westen van de stad ligt, werd, zooais gemeld, zwaar bezocht, maar het miltaire district ten noordci van de stad, werd grootendeels gespaard, ofschoon ook daar hevige aardschokken werden gevoeld. Sir Norman Cator, de agent, van den gouverneur- generaal in Beioetsjistan, en vele hooggeplaatste amb tenaren van zijn staf, zijn ternauwernood aan de; dood ontsnapt. Het eenige tientallen kilometers ten zuiden vai Quetta gelegen Mustang, bevolkt met eenige duizen den inboorlingen, is geheel verwoest. Viervijfde dee van de bevolking moet zijn omgekomen. Soortgelijk berichten komen van omliggende plaatsen. Het platteland van Beioetsjistan is dun bevolkt e van de meer verafgelegen districten is nog gee. nieuws ontvangen. Naar „Volk en Vaderland" meldt, is de heer Mm sert, behoudens onvoorziene omstandigheden, voor nemens een bezoek aan Oost-Indië te brengen. Omstreeks half Juli zal het vertrek plaats vinden. Van de gelegenheid om het Duitsche* opleidin gsschip „Gorch Fock", dat deze week de haven van Stettin binnenliep, te bezichtigen, werd d oor zeer vele belangstellenden gebruik gemaakt.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9