Na drie dagen gevallen. frankrijk zoekt weer een nieuwe regeering Postrekening No. 23330 8 PAGINA'S. No. 20 Buitenland 56000 D00DEN IN BELOETSJISTAN. OVERSTROOMING IN MEXICO. KIJKEIl is KOjJPEÜ tij CL0ECK R.K. Werkgevers en het Bezuinigingsontwerp. Het ontwerp heeft diep teleurgesteld. HOED!! DE VOS-ROEP, Bouisson wil niet meer. VIJF KINDEREN GEDOOD. Oss bekent nog steeds Woensdag 5 Juni 1935. 78ste Jaargang. No. 9736 SCHAGËR Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eer8tuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co.t Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ^bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Regeering=Bouisson in de minderheid. Laval Kabinetsformateur? Belgische prijzen na de devaluatie. Nieuwe moeilijkheden in Oost-Afrika. Toenemende vriendschap tnsschen Italië en Duitschland. Het groote nieuws komt ditmaal uit Frankrijk. Ook de regeering Bouisson heeft geen genade kun nen vinden in de oogen der Fransche Kamer. Evenals het Kabinet Flandin is zij gestrand op haar vraag naar volmachten teneinde de verdedi ging van de franc met kracht te voeren en den bin- nenlandschen oeconomischen en financieelen toe stand te herstellen. Van volmachten moet de Fransche Kamer nu een maal niets hebben. Dat beteekent salarisverlagingen, kortom de weg der versobering, en de verwording van het parlemen taire stelsel in Frankrijk en niet daar alleen doet de afgevaardigden allereerst kijken naar eigen eer en vette baantjes. Caillaux verwerpt devaluatie. De val van het Kabinet Bouisson is in hoofdzaak te wijten aan de zeer hartstochtelijke rede van Cail laux. Met klem betoogde de grijze senator, dat aan een devaluatie van de franc niet zou behoeven te worden gedacht, zoolang hij de portefeuille van finantiën in handen had. Herhaaldelijk kwamen van linksche zijde interrup ties los en tijdens zijn rede bleek al zeer duidelijk, dat hij door toon en beweringen een deel der socia- listisch-radicalen kopschuw had gemaakt. Hoewel Bouisson daarna zelf ingreep en ook Her- riot nog in de bres sprong, kon de debacle niet meer worden voorkomen. Met 2 stemmen meerderheid ontzegde de Kamer aan het pas gevormde ministerie haar vertrouwen. Laval kabinetsformateur? Wat nu? Geruchten spreken van een verkeerde telling der uitgebrachte stemmen, waardoor President Lebrun opnieuw aan Bouisson opdracht tot vorming van 'n Kabinet zou kunnen geven. Ons lijkt dit niet zeer waarschijnlijk en wij geloo- ven eerder aan een kabinet-Lava 1, dat dan zou kun nen bestaan uit dezelfde personen. De minister van financien Caillaux zou dan ech ter door een ander moeten worden vervangen. Hij is te heftig en allerminst de geschikte man om de Fransche Kamer er toe te brengen van een ge deelte van haar rechten afstand te doen. Een dergelijke concessie krijgt men nu eenmaal niet door ruw en stout de waarheid te zeggen. Roosevelt in groote moeilijkheden. Gisteren heeft de President der Amerikaansche re publiek zijn Kabinet in speciale zitting bijeengeroe pen om maatregelen te beramen teneinde de N.R.A. te redden. Men verwacht dat Roosevelt na afloop, tegenover de pers, verklaringen zal afleggen, waaruit zijn toe komstige plannen zouden blijken. Dat de regeering van plan is prijzen en arbeids voorwaarden zooveel mogelijk te stutten, blijkt wel uit de instelling van een federale controle op de goe derenbeurzen (granen, vlas, katoen, boter, eieren etc.) Of deze maatregel echter, gezien de uitspraak van het Hooggerechtshof wel rechtsgrond bezit valt te betwijfelen. Belgische prijzen vóór en na de deva luatie. Om de devaluatie ook voor Frankrijk te verdedi gen hadden Fransche voorstanders beweerd dat de kosten voor levensonderhoud in België na de waar dedaling der Belga slechts met 3 pet. zou zijn geste gen. „De Matin" geeft hierover eenige cijfers, die het te gendeel overtuigend aantoonen. Het blad vergelijkt de prijzen der voornaamste levensmiddelen op 20 Maart en 20 Mei en komt dan tot de volgende resul taten: Rijst kostte op 20 Maart frs. 185, 20 Mei frs. 345, spek eerst frs. 3.50, later frs. 5.50, gerookt spek resp. frs. 7.25 en frs. 9.00. Eieren kostten vóór de devalu atie 25 centimes, thans 35 40 centimes. De meel- prijs is met 28 pet. gestegen, terwijl brood met 19V2 pet. naar boven ging. De Matin valt, bij het publiceeren van deze cijfers zeer scherp uit tegen de voorstanders van muntver zwakking cn schrijft: „Het is onvermijdelijk dat zij,' „die met geld knoeien, het ook met de waarheid niet „zoo nauw nemen." Hoewel wij deze tirade niet gaarne zouden onder schrijven, meenen wij toch, dat de gegeven cijfers nu niet bepaald uitlokken tot verlaging van de goudwaarde onzer eigen munt. In elk geval komen deze prijsstijgingen neer op loon- en salarisverlagingen. Bloedig treffen in Oost-Afrika. Van de grenzen van Abessynië komen uit Ita liaansche bron weder berichten over een bloedig gevecht, waarbij dertig inboorlingen uit Italiaansch Eritrea zouden zijn gesneuveld. Natuurlijk bewijst dit bericht op zichzelf niets. Het staat wel vast. dat do Italiaanscho voorposten hier en daar al tamelijk ver het land van den Negus zijn binnengedrongen en het spreekt vanzelf, dat dan eens de maat overloopt. Intussohen is dit voorval in staat om de verhitte Italiaansche gemoederen tot boven het kookpunt te doen stijgen. Het wordt er in dien hoek niet beter op. Duitschland tracht vriendschap te slni* ten met Italië. Dat Duitschland van de verkoeling in de betrek kingen tusschen Engeland en Italië partij zou trek ken was te verwachten, maar dat het zich met zulk een élan op die taak werpt, dwingt bewondering af. Uit is het plotseling met beschrijvingen over „Abes- sijnsche heldenscharen", en dergelijk gedoe. Plot seling is de Hitler-pers er unaniem op uit het Ita liaansche standpunt te verklaren en te verdedigen. Maar daar blijft het niet bij. Het schijnt dat Duitschland plotseling weer veel voelt voor de eerst zoo gesmade Donauconferentie en zelfs bereid zou zijn aan het Italiaansche stand punt over de niet-inmenging in Oostenrijksche aan gelegenheden zeer ver tegemoet te komen. Het kan verkeeren! Als Hitier er in slaagt om Mussolini van Parijs en Londen los te weeken, zou dat een buitengewoon groot politiek succes zijn, omdat ongetwijfeld Oos tenrijk, Hongarije en Bulgarije zich bij de twee nieuwe vrienden zouden aansluiten. Mededeeling van geautoriseerde ziide. Reuter meldt uit Ouetta: Van geautori seerde ziide wordt medegedeeld dat het aantal menschen. dat is omgekomen bii de aardbevingsramp in Beloetsjistan, nog be langrijk hooger is dan zelfs de meest pes simistische schattingen bedroegen. Het be draagt 56.000. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd dat, dank zij het snelle optre den van de reddingsbrigades, 10.500 perso nen uit de puinhoopen werden gered bin nen twee uren nadat zich de eerste schok ken deden gevoelen. Een mededeeling van het departement voor Indië meldt, dat, ofschoon er nog eenig gevaar bestaat voor verdere aardschokken in Quetta. dit geen aan leiding behoeft te geven tot buitengewone onge rustheid. aangezien alle voorzorgsmaatregelen geno men zijn om het gevaar voor de overlevenden tot een minimum terug te brengen. Zoowel de burger bevolking als de militairen ziin op het open veld ondergebracht. Alle Brirtsche overlevenden geven zich met alle kracht aan het reddings- en hulp werk. waarbij zii steun vinden in den onafgebro ken stroom van hulp van buiten. Een groot deel van het kantonnement Ouetta is onbeschadigd of slechts licht beschadigd, hetgeen geldt voor de mi litaire hospitalen en barakken van de Britsche en Indische troepen en hun gezinnen. Het aantal ge wonden, in behandeling in het militaire hospitaal, bedraagt 29 Britsche mannen en 73 vrouwen en 3 kinderen benevens 3250 Indische mannen en vrou wen en kinderen. Dorpen onder water. - Kerkgebouw vol vluchtelingen ingestort. - Reeds 50 lijken geborgen. Mexico-City. In de dorpen San Pedro en Actopan zijn honderd personen slacht offer geworden van een overstrooming, ten gevolge van het feit, dat de rivier Actopan buiten haar oevers is getreden. Verscheidene slachtoffers werden verrast in de kerk., tij dens een dienst. Tot dusver zijn ongeveer 50 lijken geborgen. Een stroom van modderwater heeft alles in zijn loop meegesleurd. Men vreest, dat talrijke boeren in den modder zijn gestikt. Zooals gemeld, werd de kerk in Actopan plotseling door het water overstroomd, toen de geloovigen er de H. Mis bijwoonden. Volgens do laatste berichten uit het geteisterde gebied bij Mexico-City, zijn tengevolge van de wolkbreuken 415 dooden te betreuren. De bestuurder van een ziekenauto, die aan de bergingswerkzaamheden heeft deelgenomen, heeft vérklaard, dat in San Pedro en in San Gregorio 200 menschen om het leven zijn gekomen. In San Cablo zijn 10 slachtoffers gevallen en in verschillende kleinere plaatsen minstens vijf. In San Pedro zijn verreweg de meeste slachtof fers te betreuren bij een overstrooming en instorting van een kerk. Ondanks de hoop. die men koesterde, dat de ster ke muren van het kerkgebouw tegen den woesten stroom, die door de straten bruiste, bestand zouden zijn, werd door het geweld der vloedgolven de deur der kerk ingedrukt. Het water golfde naar binnen en spoedig stortte de Kerk in. Slechts weinigen konden levend uit de ruines worden geborge/n. Naar eerst thans verluidt, wordt een vijftal Duitschers, die in het gebied der catastrofe op ex cursie was, vermist. De Duitschers hebben Zondag 1.1. Xochimilco verlaten en daarna niets meer van zich laten hooren. De plaatsen, welke het meest door de ramp ge teisterd werden, zijn op ongeveer 60 kilometer van Mexico City gelegen. Het geheele gebied is in een groot en troosteloos meer veranderd. Behalve huizen, plantages en vel den, hebben ook de beroemde hangende tuinen van Xochimilco aanzienlijke schade geleden. Een vertegenwoordiger van de „United Press", die het overstroomde gebied bezocht, werd door India nen ge.vangen genomen en verhinderd zijn reis voort te zetten. De Indianen uit deze omgeving zijn ten zeerste opgewonden, omdat de plaatselijke autoriteiten het houden van Godsdienstoefeningen hebben verboden. De bevolking ziet thans in deze ramp een straf van God voor de anti-religieuse politiek der regeering. Een betoog van de Algemeene R.K. Werk- geversvereeniging, de organisatie waar van mr. Steenberghe vóór zijn mi nisterschap voorzitter is ge weest. „Het kabinet zal niet in staat zijn, met behoud van den gouden standaard de be nauwende problemen van dezen tijd meester te worden." De Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging schrijft in een adres aan de Tweede Kamer over het Bezui nigingsontwerp o.m. het volgende: Het is met niet geringe teleurstelling, dat wij moe ten vaststellen dat de regeering sinds 1925 niet tijdig de bakens heeft verzet en dat als gevolg daarvan de moeilijkheden thans veel grooter zijn dan zij be hoefden te zijn. Temidden van de structuurwijzigingen in de we reldhuishouding staat ons land thans vrijwel geïso leerd; onze voornaamste afnemers keeren zich -meer en meer van ons af, wij leggen groote stukken van onze werkkracht volkomen lam en tegenover deze vermindering van werkgelegenheid staat een onvol doende aanpassing in de gewijzigde omstandigheden in de richting van industrialisatie en oriënteering op andere bestaansbronnen. De politiek sinds 1927, om van internationale sa- mensprekingen 'n terugkeer tot een voor ons land economisch optimum te geraken, is, helaas, op een volkomen mislukking uitgeloopen. De Regeering treft daarvoor zeker geen verwijt. Erger is echter, dat in die jaren alles te veel op die eene kaart is gezet en geen voorzorgsmaatregelen zijn genomen voor het toch ook toen niet onwaarschijnlijke geval, dat de Economische Wereldconferentie in 1927 geen keer punt zou beteekenen. Het gevolg van vroegere misrekeningen, aarzelin gen en vele niet benutte kansen en vergissingen is geweest, dat de weg naar een betere toekomst goed deels versperd is geraakt en de nieuwe economische politiek moet worden opgebouwd op wel zeer smalle fundamenten. Wanneer wij het wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven goed begrijpen, dan geeft de Re geering ook thans nog, ondanks de ervaringen van het verleden, blijk, de welvaartspolitiek van ons land in hoofdzaak te vereenzelvigen met de zorg voor 'n sluitend staatsbudget. Dit wetsontwerp pretendeert niet eens een „aan passings"-maatregel te zijn, het is tenslotte financieel bezuinigingsvoorstel geworden. Wij zullen stellig niet beweren, dat ook ons volk en dus ook de staathuishouding de tering niet naar de nering behoeft te zetten. Doch er valt oneindig meer te doen, wil de welvaart niet nog verder afglij den naar den afgrond, welks diepte nog niet is te meten. Wij verklaren ons dan ook door dit wetsont werp diep teleurgesteld in onze hoop, dat de Regeering ten aanzien van de constructieve welvaartspolitiek basis voor elk, dus ook voor budgetair herstel nog iets anders en meer dan alleen het oude recept van uitzie ken en aanpassen zou weten te geven. Ten aanzien van de vaste lasten weet de Regeering het blijkens de Memorie van Toelichting niet verder te brengen dan tot deze weinig zeggende verklaring: „Op het delicate gebied der vaste lasten, waar met het oog op de privaatrechtelijke verhoudingen groote voorzichtigheid is geboden, zal de aanpassing wel licht met behulp van eenige wettelijke voorzieningen kunnen worden bevorderd. Omtrent de bevordering van de koopkracht en de vermindering van de werkloosheid ontbreekt in de Memorie van Toelichting zelfs elke toepassing. Wij willen Uw Hoog College niet verhelen, dat wij geen vertrouwen meer hebben, dat dit kabinet in staat zal zijn, met behoud van den gouden standaard, dien het wenscht te hand haven, de benauwende problemen van dezen tijd meester te worden. Naar veler overtuiging moet wiskundig zeker de aanpassingspolitiek der Regeering, zooals deze tot nu toe werd gevoerd, op verdere verarming en verdere inzinking der koopkracht uitloopen. In den wedloop tusschen verlaging van het eind cijfer van het staatsbudget en het voortsnellen der crisisgevolgen moet de Regeering het onderspit del ven. Uit de indiening van dit ontwerp en uit de toelich ting spreekt een mentaliteit, die ons land tot verderve dreigt te voeren. Reeds tien jaren lang hebben wij tegen dezen geest gestreden. Deze geest construeert de taak van de Overheid blijkbaar niet in de eerste plaats als een van posi tieve welvaartsbevordering volgens 'n vastomlijnd plan, maar als een, die voornamelijk den brand tracht te blusschen, wanneer zij is ontstaan en dan dikwijls niet meer valt te overwinnen. Wij wenschen niet misverstaan te worden in onz^ meening, dat bezuiniging op de overheidsuitgaven vanzelfsprekend absoluut geboden blijft. Wanneer de Regeering echter niet veel anders doet dan dat, geeft zij blijk, dat bij Haar het onmisbaar inzicht ontbreekl voor hetgeen in breed verband voor ons volk geboden Nog een nieuwe Ga dan naar de Extra lage Pinksteraanbieding van HOOGZIJDE 102. SCHAGEN. (3 Jeanneney formateur? PARIJS: President Lebrun heeft gister avond Laval ontvangen, die, naar verluidt, den raad gegeven heeft, opnieuw Bouisson met de kabinetsformatie te belasten. Na een nieuwe bespreking met den president ver klaarde Bouisson echter, dat hij geen op dracht aanvaardde. Hij deelde den persverte genwoordigers mede, dat hij Jeanneney, presi dent van den senaat, als formateur had voor gesteld. In welingelichte kringen verluidt, dat de president hedenmorgen Jeanneney zal be lasten met het vormen eener nieuwe regee ring. BIJ HET VINDEN VAN EEN GRANAAT. Tijdens het spelen vonden een aantal kin deren bij Wilna in Polen een granaat. Zij trachtten het voorwerp te openen, waarop het explodeerde. Zes kinderen werden zoo ernstig gewond, dat vijf hunner aan de bekomen ver wondingen overleden. Nieuwe ontdekkingen van de mare chaussee. De overval met roof te Veghel opgehelderd. Nu er eindelijk een bres geschoten is in het vermaarde stilzwijgen der bevolking van Oss en omstreiken, begint er steeds meer licht te komen in de lange afschrikwekken de rij van misdrijven, aan welker ophelde ring de marechaussee reeds begon te twij felen. De marechaussee, had door het volko men geimis aan getuigenverklaringen een handicap in haar werkzaamheden, maar nu zij de volle medewerking heeft van de bur gerij. heeft zii het onderzoek in eenige oude zaken heropend. Opnieuw is thans in een daarvan klaarheid gekomen, namelijk inden overval met berooving te Veghel. In het jaar 1933 werd in den nacht van 6 op 7 Mei in het gehucht Vorstenbosch bij Veghel een 70- jange man, C. v. d. Burgt genaamd, van zijn spaar duitjes beroofd. In April te voren was een goed gekleede dame bij Van der Burgt gekomen, die zich uitgaf voor anticruaire en hem vroeg eenig antiek te verkoo- pen. Voor een paar waardelooze bordjes bood zij heon zes gulden. Toen het op betalen aankwam gaf 7ij den ouden man een biljet van 25 gulden. Terwijl hij het geld wisselde, heeft de „dame" kans gezien de kast na te snuffelen, waarin zij in kran ten gewikkeld f 600,vond, die door haar werden buitgemaakt. Hoewel de politie aanstonds nadat de bestolene het geld miste, pogingen in hef werk stelde de die vegge op te sporen, slaagde zij er niet in haar te arvpsteeren. Den grijsaard, die alleen woonde, werd aangeraden, zijn spaarduitjes naar de spaarbank te brengen, doch hij sloeg ongelukkigerwijs dezen raad in den wind. In bovengenoemden Meinacht werd hij door ge stommel in zijn huis uit zijn slaap gewekt en zag voor zich drie mannen, die zijn geld opeischten. Zij trokken den ouden man van zijn legerstede, bonden hem en beletten hem te schreeuwen door het bedde- goed over hem heen te werpen. De buit der roovers, die heel het huisje onderstbo ven zetten, bestond toen uit een zilveren horloge met ketting en 700 gulden. Het is de marechaussee uit Oss thans gelukt ook in deze zaak licht te ontsteken. Gisteren werd n.1. gearresteerd de 25-jarige F. v. d. W., bijgenaamd „de Brommert", die sedert enkele dagen uit de gevangenis was ontslagen. Ten overstaan van de marechaussee heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Als zijn mededaders wees hij aan P. de B., die thans tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, en ook den door dezen vermoorden G. de B. Of er verband bestond tusschen dit drietal en de zoogenaamde antiquaire, daarover wenschte de po litie zich gisteren nog niet uit te laten. Van de W. zal met den ouden man worden gecon fronteerd in het Liefdegesticht der Eerw. Zusters te Veghel, waar de man sinds de berooving, die hem a' zijn geld kostte, een liefderijke verpleging geniet.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1