Raad Zuid-Scharwoude Plaatselijk Nieuws. Het Rusthuis „Vreeburg". De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagavond onder voorzitterschap van den heer Jlir. A. L. van Spengler; secretaris de heer J. Th. Kunnen. Afwezig de heer Jb. Kroon Az. Voorzitter opende de vergadering met welkom, waarna vaststelling der notulen volgde. Van de gemeente Noordscharwoude waren een tweetal missive's ontvangen omtrent het bezoek aan de bijzondere scholen aldaar. Van Oudkarspel twee missives, aangaande Keu ringsdienst. Het nadeelig saldo over 1934 was f 480.64, waarvan voor rekening van elke gemeente f 96.14. De heer Post deelde mede, zijn benoeming tot ge meentesecretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand aan te nemen. Op voorstel van B. en W. werd de heer Post even eens benoemd tot agent der arbeidsbemiddeling. Van de plaatselijke caféhouders was een schrijven ontvangen, waarin bezwaar werd gemaakt tegen de vergunningsrechten. B. en W. stelden voor, dit schrijven voor kennis geving aan te nemen, daar het gemeentebestuur er niets aan kan doen. Het is ons opgelegd. Vermoede lijk zal de aanslag nogal wat meevallen. Adres omtrent al dan niet beperking van verloven werd voor kennisgeving aangenomen. De heer P. Goedhart te oordsch ar wou de verzocht pachtreductie te mogen ontvangen op door hem ge huurd bouwland. De huurprijs bedroeg f 5.20 per sn. Deze huurder heeft gebruik gemaakt van zijn op- tierecht, deelde voorzitter mede. B. en W. stellen voor, 40 pet. reductie te verleenen, gelijk aan andere pachters is verleend. Aldus besloten. Van een aantal ingezetenen, houders van honden was een verzoek ingekomen om soepeler toepassing .van de hondenbelastingverordening. De Voorzitter merkte op, dat deze verordening zoo zal moeten worden uitgevoerd als zij is vastgesteld. De verordening is niet gewijzigd. Het valt wel op, dat thans, bij de wijziging der aanslag, de menschen komen met de mededeeling, dat hun hond een be- drijfshond is. Na eenige besprekingen deelde de Voorzitter mede, dat soepele toepassing niet kan worden toegestaan. B. en W. moeten er de hand aan houden. Eventueele reclames moeten in den raad behandeld worden. Van de rente der prov. credieten werd 30 pet. voor rekening der gemeente genomen. De directeur van den Keuringsdienst voor Waren zond een afschrift van een adres aan den minister, waarin werd aangedrongen de keuringsdiensten niet op te heffen. B. en W. kunnen het schrijven volkomen onder schrijven, vooral met het oog op de controle van melk. B. en W. merkten op, dat er geen adhaesie wordt gevraagd, anders zou een dergelijk voorstel zijn gedaan. Het werd in des heeren Groen's aandacht aanbevolen. De heer Bekker zou er voor zijn, dat wanneer de controle werd opgeheven, hier een melkcontrole werd ingesteld. Van het Nationaal Crisiscomité was een schrijven ingekomen, over de steunverleening B. De kosten voor de gemeente zijn f81.90. Goedgevonden. Besloten werd tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de Bank van Neder- Jandsche Gemeenten, tot een bedrag van f15000. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld op totaal f372, zijnde voor een aantal van 62 hondpn. De rondvraag. Een vergadering apart Men praat langs elkaar heen. De wenschen van den L.T.B. ter sprake ge bracht. Bij de rondvraagt merkte de heer Groen op, dat het antwoord, dat door den L.T.B. van B. en W. is ontvangen op een adres aan genoemd college inzake s(eunverleening aan tuinders, niet op het gevraagde in het adres van toepassing is. In het adres werd ge wezen op het feit, dat tengevolge van den lagen sleun de gezinnen der tuinders geheel verarmden, zoodat velen niet in hun nooddruft konden voor zien. Spr. vond het heel goed, dat het gemeentebe stuur bij de regeering heeft aangedrongen op meer steun. Doch wanneer er voldoende bedrijfssteun werd gegeven, zou het adres niet gekomen zijn. Spr. heeft menschen bij zich gehad, die geen geld hadden, wien spr. heeft gezegd, dat dan do aangewezen weg voor hen was het Burg. Armbestuur. In die gevallen dient nu te worden voorzien en daarom heeft de L.T.B. gevraagd het in deze richting te leiden, dat de genen, wier bedrijf het toelaat baggeren, om zoo doende eenige gelden te verdienen voor hun gezin. De anderen, wier bedrijf de volle mensch eischte, wilde de L.T.B. een bedrag in geld doen uitkeeren. Spr. is zeer teleurgesteld over do ontvangen mede deeling. Spr. verzocht nogmaals aan B. en W. de mogelijkheid te onderzoeken of de invoering van een dergelijke regeling kan geschieden. De Voorzitter antwoordde, dat de heer Groen naar den bekenden weg vroeg. Wat gevraagd wordt is niet voor vervulling vatbaar. D9 toestand is reeds maanden geleden aan de regeering kenbaar ge maakt. Naar aanleiding van de door den heer Ds. Kersten in de Tweede Kamer ingediende gevallen van noodlijdende tuinders, is een onderzoek inge steld door den minister, die tot do conclusie is ge komen, dat er geen sprake van is, dat een tuinbou wer zich niet de noodigo levensbehoeften kan ver schaffen. Uitzonderlijke gevallen heeft men in eiken tak van bedrijf. Het is een dankbare taak voor de Kamerleden om door middel van de gegevens van een 100-tal tuinders, wien het aan brood mankeert, den Minister van het tegendeel te overtuigen. Dat zal moer geven dan een brief van het gemeentebe stuur. Wethouder Du Burck achtte dit volkomen juist .door den burgemeester gezegd. De heer Groen zou dit wel eens willen bespreken. De taak der Kamerleden wordt niet verwaarloosd merkte spr. op, maar zij hebben met deze zaak niets te maken. Theoretisch heeft men hier 100 steun gehad, theoretisch in deze beteekenis, dat de bedrij-' ven welke voldoende producten hebben kunnen le- .veren, de volle 100 bedrijfssteun hebben genoten. Het is bedrijfssteun. Men krijgt geen bedrijfssteun als men niet teelt. Daarin voorziet de wet niet. Deze gevallen doen zich in deze gemeente voor. Het gaat niet over hen, die voldoende steun hebben gehad, maar voor hen, die door bijzondere omstandig heden minder hebben geteeld. Daarvoor is noodig een sociale steun. Die kan alleen worden verleend door de gemeente. De gemeente moet het initiatief ne men. Het gemeentebestuur verzet echter de eerste voet niet. Wanneer de vraag in Den Haag komt en anen staat het niet toe, dan is het onze taak, om met den minister te spreken, waarom het niet gaat. De Voorzitter antwoordde, dat bij het gehouden bnderzoek van de vragen van ds. Kersten is gebleken, dat de gegevens van dat Kamerlid onjuist waren. Op een frauduleuze wijze, zooals door den heer Groen aan den Voorzitter is meegedeeld hoe het in andere gemeenten geschiedt, daaraan wilde spr. geen mede werking verleenen. Daar wordt onder het mom van armenzorg geld uit de gemeentekas aan de tuinders uitgekeerd. B. en W. wordt een verwijt gemaakt. B. en W. hebben echter meer gedaan dan gevraagd wordt. De heer Muller veronderstelde een misverstand tus schen B. en W. en den heer Groen. Degenen, die de volle 100 hebben geproduceerd, ontvangen de volle steun. Spr. moet echter getuigen zelf hoe langer hoe pieper te zakken, al behoort spr, ook onder dc ge b- iklgen die voldoende telen. Wat moeten de men seden, die niet voldoende telen? Wethouder Du Burck vroeg, of als het door B. en W. gevraagde, volledige uitbetaling der steun over 1932, 1933 en 1934, de armoede even groot zou zijn geweest? Moeten B. en W. nu weer een anderen weg gaan? Spr. achtte de tuinders voor dezen armen zorg nog te hoog. De heer Kramer constateerde, dat men langs elkaar heen praatte. De tuinders verkeeren in een toestand dat ze eigenlijk op het armbestuur zijn aangewezen. De armbesturen kunnen heel weinig doen, gezien hun functie. Wanneer het nu mogelijk is dat een regeling wordt gemaakt, waardoor het wat zachter aankomt voor de betrokkenen, moet men dit toch aangrijpen. Spr. is van meening dat de gemeente eerst de stap moet doen. De regeering kan niet tewerk gaan voor individueelen steun. Het gaat per kilo. Nu gaat het hier over degenen, die 100 KG. hebben geteeld. Voor misoogst wordt geen steun betaald. Daarvoor zijn de instellingen der gemeente. De Voorzitter merkte op, dat de heer Kramer over het hoofd ziet dat steunregeling alleen aan werkloo- zen kan plaats vinden. Spr. zou wel willen vragen dekking aan te wijzen voor de uitgaven. Voor deze uitgaven is ook de goedkeuring noodig van Ged. Staten. Het geld dat hier uitgegeven wordt, is geld van het Rijk. Een dergelijk besluit zou nooit worden goedgekeurd. De heer Groen lichtte het standpunt van de fractie- Kersten toe; deze is geheel tegen de bedrijfssteun. De heer Kei*sten lieeft gezegd dat verschillende tuinders onder lompen e.d. sliepen. Namen werden later be kend gemaakt, bij onderzoek is gebleken, dat de ge noemde feiten onjuist waren. Al was gezegd, dat er geen armoede werd geleden door de tuinders, dan was men er wel tegen op gekomen. De minister van eco nomische zaken heeft met dergelijke toestanden niets te maken. Wel met den bedrijfssteun. In het hierna nog gevoerde debat komen de heeren Groen en Kramer nog eens neer op het verschil van den bedrijfssteun en den individueelen steun, welke gevraagd wordt, waarbij de heer Groen nog eenige namen noemde van gemeenten waar een dergelijke regeling over het Burg. Armbestuur plaats vindt ge regeld langs bepaalde normen. Afscheid van den heer Kunnen. Alvorens de vergadering te sluiten, sprak de Voor zitter den heer Kunnen op deze laatste vergadering welke door hem als secretaris wordt bijgewoond, toe, er aan herinnerende, dat het nu ongeveer 11 jaar ge leden is, dat de heer Kunnen zijn intrede deed in deze raadzaal, in een heel wat aangenamer tijd dan thans. De hoop, dat de heer Kunnen zijn beste krach ten aan de gemeente zou geven is in vervulling ge gaan. Dat men een goede secretaris aan hem heeft gehad, bleek ook wel hieruit, dat in het begin de begrootingen zonder aanmerkingen van Ged. Staten terug ontvangen werden. Vooral de laatste jaren heeft de heer Kunnen getoond, mede te leven met hetgeen in de gemeente gebeurt. Ook als correspondent der arbeidsbemiddeling heeft de heer Kunnen steeds zijn beste krachten ge- gegeven. Gij hebt U, aldus Voorzitter, in de elf ja ren zeer verdienstelijk gemaakt en velen zien U noode vertrekken. Steeds ,hebt U in B. en W., in den raad en op de secretarie allen ten dienste ge staan met het geven van inlichtingen en Uw wel overwogen oordeel uitgesproken. Het zal dan ook in het begin een gemis zijn als U hier niet meer bent. Spr. eindigde met zijn groote erkentelijkheid uit te spreken over de wijze waarop de gemeente administratie door den heer Kunnen is gevoerd, hem met zijn gezin, het allerbeste toewenschende in zijn nieuwe woonplaats. De heer Kunnen dankte voor deze woorden. Scheiden doet pijn, zegt het spreekwoord; het doet spr. dan ook pijn de banden welke hem met Zuid- scharwoude verbinden, te verbreken. Spr. heeft heel veel herinneringen van aangenamen aard. Helaas zijn spr.'s wenschen van elf jaar geleden niet in vervulling gegaan, dat de gemeente mocht groeien en bloeien, doch spr. hoopte, dat het de gemeente en de ingezetenen in de toekomst goed mag gaan. Hierna spraken de wethouders en de raadsleden den scheidenden secretaris hartelijke woorden van dank toe, voor de welwillende wijze, waarop de heer Kunnen hen steeds heeft geholpen en inge licht. Zijn werklust wordt geroemd. De beste wen schen vergezellen den heer Kunnen en zijn gezin naar zijn nieuwe woonplaats, waaraan wij gaarne de onze willen toevoegen. Ook ons heeft de heer Kunnen altijd de grootst mogelijke medewerking verleend. GEMEENTE SCHAGEN. Vertrokken personen gedurende de maand Mei 1935. Bajken, Sinion Pioter, naar Wierintrerwaard C23; Roggeveen, Jan. naar Den Helder, Marine-Kazerne; Tump, Cornelds, naar Den Helder, Marine-Kazerne; Klaver, Adrianus, naar Arnhem, Kleine Oord 12; Franzani. echtgen.. H. J. 't Hart, G.naar Den Helder, Binnenhaven 70; Buiskool Elldert, naar Heiloo, Raadhuisweg F 40; Kruithof, Naatje, naar Noordwij kerhouit, Gooweg 48; Van Konten. Maar- tje, naar Harderwijk, Smeepoortstraat 41: Smit, Bernard, en gezin, naar Alkmaar, Rippingstraat 19; Weij. Antje, naar Schoorl, p./a. Wognum; Weij, Engeltje, naai* Callantsoog, Gr. Keeten; Revers, Johanna Cornelia, naar Eist, Dorpsstraat 115; Wou- da, Sieuke. naar Bergen (N.-H.). Kastanjelaan 9; De Jager, Pietor, naar Bussum, Oud Bussumerweg, Huize „Gelria"; Van Haren. Cornelis J., naar Zut- phen, Sidneystraat 31; Rempt. Klaas Rens, naar Alkmaar, Oude Gracht 35: Nollmann, Hilde. naar Den Helder. Keizersstraat 23; Slikker. Wed. Corne lis (Volder, C.), naar Schoorl, Bosmansweg D38a; Vos. Cornelis, naar Zijpe, Burgcrvlotbrug B55; De Graaf, Pieter Dirk. en gezin, naar Winkel. Lutje- winkel B89. Ingekomen personen gedurende de maand Mei 1935: Nannis, Geertje, C115f, van Zijpe; Roskam. Ma ria, K59, van Zijpe: Dijkstra. Sipke, en gezin. Ka naalstraat 11, van Urmond; Mooij, Gerrit, en gezin, G10, van Zijpe: Brak. Klaas, en gezin. C93. van Zijpe; Doll. Bouke, en gezin, B102, van Zijpe: Jim- rrunk, Daniël, en gezin. H 41, van Zijpe; Faber. Jelle, en gezin, G24, van Schoorl; Tober, Aagje, C lliki, van Hoorn; De WiL-Klaver, Afra G., C 114, van Alkmaar; Hermes, Johann W.. B70, van Alk maar; Min jon. Johann es W., F 83, van Numansdorp; Arends, Adrianus J., C 151, van Middelburg; Schenk, Johanna, B29, van Zijpe; Poulssen, Johannes M. G., C146, van Vreeswijk; De Boer, Thijs. B102, van Zijpe; Veuger. Neeltje, H41, van Zijpe; Koomen, Pieternella, A56, van Zijpe: Bomimer, Petrus. C9, van Harenkarspel; Watertor, Adriaan, B180. van Alkmaar: Hiemstra. Johannes. en gezin. K24, van Onstwedde; Krans, Christiaan D., en gezin, C 115 k, van Winkel; Van der Ven, Cornelis P.. en gezin, A5S, van Jutp'haas; Van der Struik, Steven, en ge zin. A56, van Zijpe; Van Langeraad. Anna M. L., C 82, van Barsingerhorn; Pastoor, Willem, J 31, van Sint Maarten: Tames, Jacob. A126, van Zijpe; Schrijver, Neeltje, K19, van Warmenbuizen; Albers, Leendert. en vrouw, C40. uit België; Kooi imam Cornelis J., en vrouw, C171, van Jutp'haas: Bood, Rein derf, K19. van Barsingerhorn; Bronder. Trijn tje ,D 155, van Alkmaar; Kooijman, Petrus Jacobus, A122, van Barsingerhorn. DE PLANNEN KOMEN DE VERWEZENLIJKING NABIJ. EEN ACADEMISCH GEVORMDE ARCHITECT. Zooals men zich zal herinneren had de Commissie tot het stichten van het rusthuis „Vreeburg" te Scha- gen, haar plannen reeds zoover ontwikkeld, dat aan onzen plaatselijken architect, den heer Chr. Dekker, het ontwerpen van een plan werd opgedragen. Herhaaldelijk plaatsten wij daarvoor reeds arti kelen en konden zelfs de door den architect ontwor pen teekening der bouw in ons blad afdrukken. Nadat deze belangrijke zaak herhaaldelijk in den Raad, vooral in comité was behandeld, ook wat de verkoop der oude Openbare Lagere School betreft, hoorden wij er niets meer van, totdat wij eensklaps van „buitenom" moesten vernemen, dat zich nieuwe vooruitzichten, die tot den bouw kunnen leiden, had den voorgedaan. Namens één of meer Rotterdamsche financiers, die zich onledig houden met het verstrekken van gelden voor den bouw van dergelijke tehuizen, heeft zich een promotor van hen in verbinding gesteld met het lid der Commissie Mr. Dr. Buiskool. Deze financiers stelden reeds in meerdere plaatsen bij wijze van/geldbelegging gelden ter beschikking voor den bouw van dergelijke tehuizen, mits het pro ject ligt in stichtingswaarde tusschen honderd en tweemaal honderdduizend gulden- Na onderzoek der bestaande en door den architect Dekker ontworpen plannen, verklaarde de promotor daartegen geen bezwaren te hebben, maar wees er op, dat een der vaste voorwaarden van de geldschieters was, dat het ontwerp door een academisch gevormd bouwkundige moest worden gemaakt. Als gevolg daarvan heeft de Commissie thans aan onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer Cor Keesman, die eerstdaags tot bouwkundig ingenieur hoopt te promoveeren, de opdracht tot het ontwerpen van de stichting „Vreeburg" gegeven. Mocht dit ontwferp de goedkeuring der betrokken geldschieters kunnen verwerven, dan staat dus niets meer den bouw van het rusthuis in den weg. Over de voorwaarden waarop de toegezegde gel den zullen worden verstrekt, kunnen wij nog niets mededeelen, daar ons daarover nog geen inlichtingen zijn verstrekt. V.H.L. In de vergadering van de Vrijz. Herv. Lidmaten- club is in de plaats van J. L. Lutjeharms, die als secretaris en lid bedankt heeft, gekozen J. G. Tiel- rooy en in de palats van diens echtgenooie N. Tiel- rooyBakker koos de vergadering Mafte Dekker Adr., zoodat het bestuur nu als volgt samengesteld is: Ds. J. Eikema, voorzitter, A. Beemster, vice-voor- ziter, J. G. Tielrooy, secretaris, Ant Grootes, penning- meesteresse en Marie Dekker, 2e secr.-penn. DE DEVIEZEN-PROCESSEN TE BERLIJN. Broeder Otto Goertler gaat in hooger beroep. Berlijn. De onlansrs door het Berliinsche snel- tjerecht wegens voortgezet deviezenvergriin tot in totaal tien jaar tuchthuisstraf, vijf jaar eerverlies en 350.000 rijksmark boete veroordeelde Francisca ner broeder, Otto Goertler uit Waldbreitbach (dis trict Neuwied) heeft tegen het vonnis beroep aan- ge teek end. Het geval zal daarom nogmaals voor de groote strafkamer behandeld worden, Het zal echter nog wel eenige weken duren voordat deze nieuwe rechts- verhandeling zal beginnen. VLIEGMACHINES MET AUTO-MOTOREN. De directie van de burgerlijke luchtvaart In Amerika moedigt auto- en vliegmachine-construc teurs aan tot het monteeren van auto-motoren op lichte vliegtoestellen. Zeer bevredigende resulta ten schijnen reeds verkregen te zijn met een Beaz- ley voor twee personen, monoplaan met hooglig gende vleugel, uitgerust met een 6-cvlinder Ply- mouth, een Chrysler serie-constructie. Dit toestel heeft een snelheid bereikt van 193 k.m. per uur en bezit een kruissnelheid van 161 k.m. per uur. Het bezit een vermogen van 1800 omwentelingen per miuut. Met diverse andere toestellen worden proe ven gedaan. Zij zijn uitgerust met 8-cylin,der V- Fordmotoren en 6-cylinder Terraplanes in lijn. De politie op jacht naar ontroerdersbende. New-York. De politie-autoriteiten zijn met koortsachtigen ijver op zoek naar de ontvoerders van het inmiddels in vrijheid gestelde zoontje van den millionnair Weverhauser. De federale politie te Tacoma in den staat Washington heeft 200 be ambten geconcentreerd, die aan deze actie deelne men. De politie vermoedt dat de ontvoerders zich in het bergachtig terrein in de omgeving van Seatt- le verborgen houden. Men neemt aan dat de da ders geen deel uitmaken van een bekende misdadi- gersbende doch de ontvoering te Tacoma hebben gepleegd naar het voorbeeld van andere bekende ontvoeringen. De politie te Tacoma heeft reeds vele honderden mededeelingen ontvangen van personen die beweer den bankbiljetten te hebben ontvangen met de num mers van de voor het losgeld betaalde biljetten, doch dit is in geen enkel onderzocht geval juist gebleken. De man die katholiek wilde worden. Oplichting van een pastoor. De 35-j'arige koopman A. W. uit Amsterdam had zich voor de Arnhemsche rechtbank te verantwoorden terzake, dat hij te Nijmegen onder bedriegelijke voor wendsels den zeereerw. heer G. van Gr. heeft bewo gen tot onverschuldigde afgifte van geld. Verdachte heeft nog in verschillende andere ge meenten oplichting gepleegd. Pastoor van Gr. deelde als getuige mede, dat ver dachte hem verteld had, dat hij S. heette, katholiek wilde worden, en daarom door zijn familie niet meer werd gesteund in zijn moeilijke omstandigheden. De officier van justitie, mr. baron Speyart van Woerden, eischte tegen den verdachte drie maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechte nis. De verdediger, mr. Hogerzijl Jr. pleitte voor een voorwaardelüke veroordeeling. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 755 m.M, Temperatuur: 17 gr. C. is 56 gr. F. Wind: West. Verdere vooruitzichten: Bewolkt met tijdelijke op klaringen. Terlep's Likdooratinctuur, verhoogt de levenslust bfj 't uur. Prijs per flacon f0.35. 1 TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZ1JDE E 103.SCHAGEN. RECHTBANK. De ontvoering van den Duitscher Gutzeit. Vonnis der Almelosche rechtbank. De Almelosche rechtbank wees gister vonnis in de zaak tegen den Haarlemschen schoorsteenbou wer Klein Snuverink, verdacht van het over de Duitsche grens brengen van den Duitscher Gutzeit, tegen diens wil. De rechtbank veroordeelde verdachte conform den eisch, tot een gevangenisstraf van 1 jaar. met aftrek van preventief. Bij het vonnis overwoog de rechtbank dat het feit een zeer ernstige krenking der persoonlijke vrijheid, is. die een zwaardere straf zou rechtvaardigen. De straf is zoo licht gesteld, omdat: ten eerste de ver dachte samenwerking zag tusschen de Nederland^- sche en Duitsche politie en in dit geval meende* de Nederlandsche politie hulp te verleenen. Ten tweede: verdachte onder sterken invloed stond van den Duitschen politie-beambte Krusch- wïtz, die de ontvoering op touw heeft gezet. Ten derde: de ontvoerde Gutzeit in Duitschland heeft een vreemde houding aangenomen door de Duitsche gevangenis te verkiezen boven de vrijheid in Nederland. Ten vierde: verdachte een blanco strafregister heeft. 1 De nood der werklooze jeugd. 1 Bevordering van vakbekwaamheid. 1 Verschenen is een nota van den Minister vam So ciale Zaken naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk A der Rijks- begrooting voor 1934. Hierin wijst de minister erop. dat in steeds toe nemende mate de overheid heeft ingezien, dat er maatregelen moesten worden genomen tegen den gedwongen lediggang van jonge werkloozen. Ver schillende gemeenten, die in 1933 geen of weinig aandacht aan dit vraagstuk schonken, lieten in den loop van 1934 van haar daadwerkelijke belang stelling blijken en organiseerden met 's ministers iinstiemming cursussen op velerlei gebied, verder het noodige doende om de vakbekwaamheid der jongeren te bevorderen. Dit had tot gevolg, dat met het aanvankelijk uitgetrokken bedrag niet kon wor den volstaan, mede. omdat de regeering deze door den nood der tijden opgelegde taak in het belang der jeugd bevorderde. Bovendien had de practiik aangetoond, dat naast cursussen practische werkverschaffingen voor de jonge werkloozen moesten worden georganiseerd. Zulke werkverschaffingen werden in verschillende gemeenten met succes ter hand genomen en de mi nister heeft dit streven, waartoe hij het initiatief had genomen, financieel gesteund. Dorp uit het steenen tijdperk. Bij opgravingen in Silezië. Bij graafwerkzaamheden te Oppeln (Silezië) heeft men toevallig de resten gevonden van een dorp uit het steenen tijdperk. Dit dorp is volgens de Zuid-Duitsche bladen „niet slechts een der oudste, die tot nu toe in Duitschland zijn ontdekt, doch bevat tevens een der rijkste en meest volledige oudheidkundige vondsten in geheel Europa." Voorwerpen, die in de diverse grondlagen zijn aan getroffen, „geven een beeld van de ontwikkeling der beschaving in Duitschland over een tijdvak van 3.000 jaren." Tot de voorwerpen, die tot dusver zijn blootgelegd, behooren kammen en haarspelden uit het steenen tijdperk, zwaarden, dolken en schilden uit het bron zen tijdperk en aardewerk uit latere Germaansche perioden. Bloedige incidenten in Oost-Afrika. Slachtoffers aan Italiaansche en Ethiopi sche zijde. ROME. Er zijn weer incidenten voorgevallen op de grens tusschen Italiaansch en Abessijnsch gebied. Een aantal gewapende Abessyniërs heeft op 31 Mei een gendarmeriepost in het grensgebied Dankali van Erythrea aangevallen en daarbij dertig inlanders ge dood. Op denzelfden dag had een botsing plaats bij Moestahil op de grens van Somaliland. Hier werd een tiental Abessyniers bij een poging de grens te overschrijden door Italiaansche grenswachten neer geschoten. Fransche en Britsche voorzorgsmaatre gelen. Addis Abeba. Naar verluidt, is het Fransche garnizoen van Djiboeti in de afgeloopen week aan zienlijk versterkt. Volgens berichten uit Amerikaansche bron, zou de Britsche regeering voornemens zijn 20.000 man Brisch-Indische troepen naai* Berbera te zenden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2