Het land-en tuinbouwbedrijf in Noord-Holland SPORT. Een tribune ingestort GROOT PASSAGIERSVLIEGTUIG. Vrede in den Chaco. i U,T D£ O M GEVING NIEUWE NIEDORP. Nieuwe NiedorpDonar. 25. Nieuwe Niedorp A—Bergen A. 5—2. Een onvolledig Nieuwe. Niedorp elftal heeft met 52 het onderspit moeten delven tegen het Hilver- sumsohe Donar, een goede derde klasscr. Hoewel deze uitslag sterk geflatteerd is, verdiende Donar door haar berekender, rustiger spel zeer zeker de overwin ning. Blokker, de Weerd en Kaaij waren niet van de partij, het elftal zag er nu als volgt uit: Bart Reijne, Van Herwerden Deugd, Grootes, Klaver. Faus, Visser, Peeicboom, Sepers, Bregman. Met de leiding was belast de heer K. Wit uit Scha- gen. Al zeggen de namen der Donar-menschen ons niet veel, toch geven wij het elftal volledigheidshalve: Witteveen. Veldhuizen, Van Dijk. Langelaar, Van Oost, Mulder. Witteveen, A. van Deutekom, H. van Deutekom, Marinus, Cohen. De bekendste man is wel Cohen, de Gooi-speler, welke nu overschrijving heeft aangevraagd voor Do nar. De wedstrijd is pas begonnen, als Faus reeds een onverwacht hard schot inzendt, door buitenspel gaat deze kans verloi'en. Donar wordt wel eenigszins over- bluft, ze zijn de kluts geheel kwijt, vooral voor doel staan ze somwijlen raar te schutteren. Er zal 10 min. gespeeld zijn als Peereboom de Donar achterhoede passeei*t en met een hard schot de score opent. 1—0. Bregman kon zich slecht op de linksbuitenplaats voegen, veel kansen gaan door hem dan ook verloren Ook Klaver is slecht op dreef, hij doet wel enkele goede dingen, de gemaakte fouten zijn echter talrij- lccr. Het gelukt Donar na slordig wegwerken der Niedorper achterhoede den stand gelijk te maken. Voor de rust komt in dezen 11 stand geen verande ring. Na de rust laat Donar zien, dat het haar ernst is. Zij spelen nu beter dan in de eerste helft, het plaat sen bij Donar is stukken beter verzorgd dan bij N.V.V. Doelpunten blijven nog voorloopig uit, wel dringt N.V.V. zoowel als Donar tot op schotsafstand «looi-, maar het schot dat het wezen moest blcer uit. Onvei-wacht vergroot Donar haar voorsprong. Klaver (die veel last heeft van zijn been) kan den bal niet wegkrijgen, onhoudbaar voor Bart knalt de rechts binnen den bal in het net. 21. In de Niedorper voorhoede moet het van Peei'eboom komen, hij is het dan ook, die den bal keihard in den hoek jaagt, de stand is nu dus weer gelijk. 22. N. Niedorp kan het tempo niet volhouden, Donar daarentegen komt nu eei-st goed los, er wordt nu heel mooi over de vleu gels gespeeld, de Niedorper achtei-hoede voorkomt door haar goede werken veel gevaar, toch kan zij niet verhinderen, dat Donar geleidelijk den stand tot 52 opvoert. N. Niedorp heeft in de tweede helft zeer goede kansen gehad, maar het was bijwijlen of het Donar doel was dichtgespijkerd, de bal zweefde zoer dicht bij de lijn, maar er in mocht de bal in geen geval. Bregman heeft als linksbuiten een slechten wed strijd gespeeld, met Kaaij op den vleugel had van dien kant wel succes gekomch. Visser was wel niet best, hij ondervond dat een klein mannetje op een hard glad terrein tegenovei-, grootei'e tegenstanders, weinig heeft in te brengen. De Niedorper halflinie was op Grootes na lang niet best op dreef, de achter hoede was het beste deel van het elftal. Van Herwer den en Reijne kunnen op een goeden wedstrijd terug zien, evenals keeper Bait, aan geen der vijf doelpun ten had hij schuld, verschillende malen heeft hij fraai gered. Donar heeft ee^zeer goeden indruk bij ons achter gelaten; 't zijn elf goede voetballers, bovenal spor tieve voetballers, met linkshalf en linksbinnen als uitblinkers. De adspiranten deden goed wei-k, door de Bergen adspii-anten met dezelfde cijfei-s als N.N. I ten onder ging, te kloppen. Er waren goede doelpunten bij, maar het doelpunt wat de back Booij scoorde, was zeker de mooiste van alle zeven. OUDKARSPEL. D.T.S. 1—S.C.A. 1. 2—5. DIVERSEN. Overschrijving. Gevraagd: M. de Geus van Flevo naar M.F.C.; C. J. v. d. Star van Cocksdorp maar Texel. Vei'leend: A. Venema van M.F.C. naar Flevo per 1 Aug. 1935; W. Verseput van Texel naar Cocksdorp per 1 Aug. 1935. (Alg. Sp.) Straf. De K.N.V.B. besloot de straf, opgelegd aan W. Roomeijer (Ii.R.C. 2) n.a.v. zijn opti-eden in de match W.F.C. 2—H.R.C. 2 zoodanig te wijzigen, dat zijn schoi-sing 1 October a.s. ophoudt. (Sp. Kr.) Olympische dag. Voor de op 30 Juni te houden 01. Dag in het Am- sterdamsche Stadion zijn kaarten aan te vragen bij alle sportvereenigingen. De prijzen varieeren van 10.50 (voor jongens f0.25) tot f2.50. Behalve wieler- wedsti-ijden over 1000 meter en 4000 meter, krijgen we een voetbalwedstrijd te zien tussclien een K.N.V.B.- elftal en een sterk Spaansch elftal. De oorspronke lijk aangezochte Italiaansche kampioen is verhin derd. Algemeene Verg. N.H.V.B. Op Zatei-dag 15 Juni a.s. houdt de N.H.V.B. een algemeene vergadering in de Unie te Alkmaar; aan vang 5 uur. De bespreking zal alleen gaan over het „Rapport van de Finaneieele Commissie over het jaar 1933—1934". Wij vestigen er den nadruk op dat de algemeene vergadering van begin September of eind Augustus evengoed plaats vindt. Hieromtrent hebben we in be voegde kringen Zondag 25 Augustus hooren noemen. Moorman-Beker. Vorige week heeft de finale plaats gevonden in Leiden. De Goudsche, Nijmeegsche, Groningsche en Leidsche V.B. hadden zich in de voortournooien ge plaatst. Eerste ronde: LeidenGouda, werd 13. Leiden was geen schaduw van wat zij in Amsterdam was op het Vierbonden Tournooi. Nijmegen—Gro ningen eindigde in een 31 zege voor de eerste. De finale tusschen Gouda en Nijmegen werd keurig met 6—2 door Gouda gewonnen. De kleine bond bezit een kranige hard werkende ploeg met een rotszekere ach terhoede en productieve voorhoede. De tengere, één- armige linksbuiten speelde, aldus de Sp.kr., dat het een lieve lust was. K.N.V.B.-Beker. Op 16 Juni krijgen we de demi-finale. Men speelt 'dan op neutraal teri-ein. Feijenoord ontmoet Juliana. Helmond—P.S.V. moet nog even wachten, totdat P.S.V. uitgespeeld is voor het landskampioenschap. Het zou voor deze club aardig zijn deze dubbele eer te behalen. K.F.C. ontvangt terug. De belastingkwestie van K.F.C. met de gemeente is nu afgeloopen. K.F.C. heeft het gewonnen en ontving dezer dagen 850 gulden terug. PROGRAMMA K.N.V.B. 16 Juni. Kampioenschap van Nederland: DAV.S.P.S.V.; Velocitas—Go Ahead. PROGRAMMA N.H.V.B. 16 Juni. Kampioenschap N.H.V.B.: Purmei-steijn 2—Strand vogels 1. Competitie IA: Bei'gen 1—K.V.V. 2. Promotie-degradatie 1D: M.L.D.H.R.C. 4. Concurrentie. In een Duitsch plaatsje zoo vertelt de Sp.kr. hestonden 2 voetbalclubs, die telkenjare streden om de hegemonie van de stad. Beide vereenigingen had den hun stamcafé. De kastelein van „Rot-Wein" loofde een vat bier uit voor iedcren goal door Rot- Wein gemaakt, doch ongelukkigerwijs hoorde zijn collega van de overzijde van dit snoode plan en loof de twee vaten bier uit voor ieder doelpunt van Gelb- Schwarz. De wedstrijd was 30 minuten oud toen twee zwaarlijvige heeren het veld opstormden en den scheidsrechter smeekten den strijd te staken. Het waren de caféhouders en de stand was 2322! Bondsvergadering K.N..VB. De jaarlijksche algemeene vergadering van den K.N..VB. vindt op Zondag 1 September plaats. Record Vèrspringen. Een Amerikaansche neger, Jessie Owens, sprong vorige week 8 M. 13 vér. Het oude wereldrecord was pl.m. 7.90 M. Het Nederlandsclie record is 7.32 M. en staat ten name van H. de Boer. Het laatste jaar komt men echter haast nooit meer boven de 7 meter. Al leen Van Welsenes (Haarlem) gelukte het een en kele maal. Op dit nummer mogen we wel eens wat bijkomen! Motorrijden. De Dumonceau-rit een zware prestatierit die altijd in België wordt verreden, omdat onze autoritei ten geen toestemming geven, heeft vorige weck in do buurt van Spa plaats gevonden. Onze streekgenoot. J. Moejes is altijd een der favo rieten en een der krachten van het Ariël-merk. Sybrandi won op Velocette met 27 strafpunten. Jan Moe j es op Ariël werd derde met 71 straf punten en Jan Feeken uit Krommenie, eveneens Ariël-rijder, werd 8 met 169 strafpunten. De Ariël-ploeg bestaande uit MoejesFeekenFijma, werd twee achter Velo cette. Nederlandsch Wegkampioenschap. De Nederl. kampioenschappen op den weg vinden Maandag 24 Juni in Hoogerheide (N.-Br.) plaats. Ged. Staten van N.-Brabant hebben toestemming ver leend. Olympische Spelen. Wie een en ander over de reusachtige voorberei dingen van de Berlijnsche 01. Spelen wil weten, leze het geïllustrdeerde artikel in dit blad van j.1. Woens dag eens aandachtig, zoo men het niet reeds gedaan heeft. Zwemsport. We herinneren gaarne aan de volgende data: 23 Juni: Propaganda-dag in Oude Niedorp; 7 Juli: Zwemwedstrijden van den Kring Noordelijk Noord- Holland in Schagen. „Met dezen wagen heb ik in Australië 250 Engelsche mijl per uur gereden!" „Tja, van Engelsche mijlen weet ik niets aft lieg me asjeblieft in kilometers voor!" De Valera onder de vallenden. Dublin. Zondag heeft de Valera te Galway een standbeeld onthuld van Padraic O'Conaire, een Iersch lccraar, schrijver philosoof. Direct na de ont hulling zakte de tribune in. De Valera en ongeveer dertig andere personen vielen naar beneden. Eenigen DE VALERA. van hen werden gewond. De Valera bleef ongedeerd. Voor de onthulling ontdekte de politie, dat een blauw hemd, zooals dat door de leden van de orga nisatie van generaal O'Duffy werd gedragen, over 't standbeeld was getrokken. Het kon nog juist worden verwijderd voor de onthulling moest geschieden. Door Engeland gebouwd. In twee da gen naar Indië. Londen. De luchtvaart-medewerker van de „Daily Express" weet te melden, dat op het oogen- blik voor Engeland een groot passagiersvliegtuig het snelste ter wereld naar verhouding van zijn afmetingen wordt gebouwd. Het toestel is be stemd voor de Imperial Airways. Het wordt ge bouwd bij de Armstrong Whotworth Company te Coventry, die de meeste groote machines voor de Imperial Airways heeft gebouwd. Geen passagiei'svliegtuig tot dusver in Engeland of elders gebouwd, kan met dit vleigtuig wat afme tingen en snelheid betreft, worden vergeleken. Het wordt een 3200 p.k. viex-motorige eendekker met een kruissnelheid van 160 mijl per uur en een topsnelheid van drie mijl per minuut, volgens voor zichtige bei-ekening. Het zal ruimte bieden aan 56 passagiers en hun bagage, of 3.5 ton passagiers en vracht of een kwart millioen bi'ieven en postpak ketten. Het zal waarschijnlijk het eerste van een aantal van dergelijke vliegtuigen zijn voor de 20.000 mijlsi'oute van de Imperial Aix-ways naar Austi'alië. De geraamde snelheid van drie mijl per minuut wordt aan den lagen kant geacht. In vooraanstaan de luchtvaartkringen werd verklaard, dat de kruis snelheid zelfs de 200 mijl per uur zal naderen. Zondag geteekend. Buenos Aires. De oorlog in den Gran Chaco. die bijna drie jaren geduurd lieeft. is Zaterdag geëin digd. Zondag is tusschen de ministers van buiten- landsche zaken van Bolivia en Paraguay het vredes verdrag namens de respectievelijke regeeringen ge- teekend. De voorwaarden van het verdrag zijn aan beide regeeringen toegezonden: het eerste artikel houdt in, dat de vijandelijkeheden onmiddellijk gestaakt worden. De Chaco-zone zal worden gedemilitariseei'd. Barometei'stand op Dinsdagmorgen 8 uur: 759 m.M. Temperatuur: 16 gr. C. is 61 gi\ F. Wind: Zuid. Verdere vooruitzichten: Warmer, kans op regen. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN, De andere voorwaarden van hot verdi'ag zijn nog niet gepubliceerd. De Argentijnsche minister van buitenlandscho zaken, Saa4erdras Lamas, heeft na de onderteeke- ning van het verdrag een verklaring afgelegd, waar- in hij o.a. zeide: „Ik ben blii te hebben medege- werkt aan deze overeenkomst cn ik geloof, dat zij een einde zal maken aan den oorlog, welke, naar wij hopen, de laatste zal geweest zijn van dit con tinent". De minister van buitenlandsche zaken van Para guay verklaarde aan de pei's. dat alle/ moeilijkhe den zijn opgelost. Van de zijde van Bolivia was het verdrag reeds eenige dagen geleden goedgkeurd. W l E RI N G E n DEN OEVER. Met de Harmonievereeniging „Apollo" naar Zaandam. Onder het fraaist denkbare zomervveer vertrok de Harmonievereenig. „Apollo" onder leiding van haac directeur, den heer J. V. Glabbeek te Den Helder, de 1ste Pinksterdag, vergezeld van een vijftigtal sup porters, naar Zaandam teneinde deel te nemen aan het nationaalconcoui's uitgeschreven door het fanfa- recorps „Albert Heijn". 'sMoi'gens in de bus werden de kansen reeds ge wogen want we wisten, we gingen naar het „muziek land", waai' de prijzen niet voor het opscheppen lagen. Om ongeveer één uur begon het eerste gedeelte van het concours, n.1. de marechwedsfcrijd. Ook hier zou „Apollo" aan deelnemen. Toen deze wedstrijd af geloopen was begaven we ons wederom vlug naar het feestterrein daar de uitslag van deze wedstrijd onmiddellijk hekend gemaakt werd. En hier mocht „Apollo" reeds haar eerste succes sen boeken, daar hier niet minder dan drie pi'ijzen in de wacht gesleept werden. De uitslagen werden hekend gemaakt door den heer Richard Boer, een broer van den heer C. L. Walter Boer, die verhin derd was. Met 180 punten behaalde „Apollo" een eersten prijs. Aan dit succes werd nog meer luister bijgezet, daar ook de twee extra pi'ijzen, die voor de zen wedstrijd beschikbaar gesteld waren, n.1. één persoonlijke prijs voor den besten Tambour-Maitre en één prijs voor het beste corps Tambours, door „Apollo" gewonnen werden. Een aardig moment was deze prijsuitreiking. Antoon, onze uitstekende Tam bour-Maitre, werd voorgeroepen alsmede de Tam bours. Eerst werd Antoon zijn prijs met een woord van lof uitgereikt door den heer Boer, terwijl daarna de kleinste van de tambours, de jongeheer Weert Mulder den prijs voor de tambours werd uitgereikt. De kleine Weert werd geweldig in de hoogte gesto ken voor zijn uitstekend trommel slaan en zijn goe de houding. De jury scheen in de kleine en nog jon ge tambour een geweldige aardigheid te hebben, An toon, Weert en de overige tambours ga zoo door en jullie worden een sieraad voor de vereeniging. Om twee uur ving de concertwedstrijd aan en hier was het succes ook al weer groot. Met 354 punten werd een eersten prijs behaald. In den eere-wedstrijd werden des avonds nog 148 punten behaald. Of „Apol lo" hierin nog een prijs behaald heeft, wordt pas be kend gemaakt na afloop van het geheele concours. „Apollo" van deze plaats onze warme hulde. 1935 is in het vereenigingslcven een jaar van beteekenis voor U geworden. Te Winkel voor veertien dagen den wisselprijs gewonnen en thans te Zaandam weer vier eerste prijzen. Het is geweldig. Blijft zoo door gaan op den ingeslagen weg en ge zult straks behoo- ren tot de beste harmoniecorpsen uit den kop van Noord-Holland. Dan willen we nog een woord van hulde brengen aan den directeur, den heer Joh. v. Glabbeek te Den Helder. Deze eminente Directeur, die nog maar en kele jaren voor „Apollo" staat heeft zijn vereeniging den laatsten tijd schitterend omhoog gewerkt. Leden van „Apollo" houdt Uw directeur in waarde en gij zult nog meerdere successen met hem boeken. Toen in het nachtelijk uur het gelukkige gezelschap te Den Oever arriveerde wachtte de vereeniging en voor al den directeur een bijzonder aardige verrassing. Hier bleek hoe of de burgerij van Den Oever met haar vereeniging meeleeft. In de concertzaal van den heer J. Lont, waarvoor uitgestapt werd, was een groot gezelschap aanwezig. Het tooneel was fantas tisch verlicht en versierd waarop een prachtige bloe menmand prijkte. De heer J. Tijsen, wethouder dezer gemeente, nam hierna het woord cn overhandigd© dezen bloemenmand met een mooie speech aan den directeur, namens de mandolineverccniging „Oost Wieringen". Deze sympathieke geste van „Oost Wie- ringen" werd door „Apollo" bijzonder op prijs gesteld en gewaardeerd. Met een hartelijk woord dankte de heer v. Glabbeek waarmede de spontane huldiging van de inwoners van Den Oever in het nachtelijk uur, het was inmiddels ruim twee uur geworden, werd besloten. Tot slot vermelden we nog de muzieknummers, waarmede „Apollo" uitkwam. In den marschwed- strijd werd geblazen „Marsch Militaire", een marsch gecomponeerd door den heer L. II. F. Leistików, lui tenant kapelmeester der Kon. Marinekapel te Den Helder. In den concertwedstrijd was het verplichte nummer „La Cité Meurtrie", ouverture dramhtique van A. L. Doyen en het eigen gekozen nummer „Ma dame Passe-Partout" van IJ. Fernand. Des avonds in den eere-wedstrijd werd geblazen „Jeanne d'Arc", 'n ouverture van Vcrdi. „Apollo" ga zoo door, gij hebt van Uw naamgenoot uit Koog-Zaandijk kunnen liooren wat intense studie vermag. Maatregelen die genomen zouden kunnen worden om de bezwaren die den bloei in den weg staan weg te nemen en den toestand te verbeteren. RAPPORT VAN EEN COMMISSIE, benoemd door Provinciale Staten van Noord-Holland. Bij besluit van de Staten der provincie Noord- Holland van 22 December 1931 werd een commissie ingesteld ten einde: 1. een onderzoek in te stellen naar de toestan den en omstandigheden, welke van invloed zijn op of samenhangen met het landbouwbedrijf en het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland; 2. aangaande de resultaten van dit onderzoek aan de Staten te rapporteeren; 3. daarbij aan te geven, in hoeverre de bedoelde toestanden en omstandigheden aan den bloei van het landbouwbedrijf en het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland in den weg staan, en welke maat regelen, eventueel met medewerking van het pro vinciaal bestuur, naar haar oordeel genomen zullen kunnen worden om bezwaren uit den weg te rui men en dien bloei te bevorderen De commissie bestond uit de heeren Jac. Groen Azn., te Zuidscharwoude, ir. J. G. Hazeloop, Rijks tuinbouwconsulent te Alkmaar; J. Hilgenga, te U- trecht; J. P. J. Kok te Bloemendaal; H. K. Koster te Wieringerwaard; H. J. Kuiper, te Haarlem; J. W Matthijsen, te Amsterdam; S. Rodrigues de Miranda, Amsterdam; H. G. Ruhe, te Amsterdam; M. W. van der Schans, te Bovenkerk; P. Slot te Broek op Lan- gendijk; P. Stapel te Hoogkarspel; W. van de Vall te Alkmaar; ir. G. Veenstra, Rijkslandbouwconsulem te Schagen (inmiddels naar elders vertrokken, Red. Schager Crt.), en mr. dr. J. H. van Zanten, directeur van het bureau van statistiek der gemeente Amster dam; voorzitter der commissie was prof. dr. ir. G. Minderhout, hoogleeraar aan de landbouwhoogeschool te Wageningen; secretaris jhr. mr. Th. M. van Ascii van Wijck, te Haarlem. De commissie is met haar werk thans gereed ge komen en liet een lijvig boekdeel verschijnen, waar in zij mededeeling doet over de resultaten van hare bevindingen. Zij heeft hare aandacht gewijd aan het vraagstuk van den land- en tuinbouw in Noord-Holland, aan den tuinbouw in Noord- en Zuid-Holland, aan de kwestie van den afzet van landbouwproducten en van tuinbouwproducten, in het binnenland, aan den uitvoer van tuinbouwproducten en aan de toekomsti ge ontwikkeling van den tuinbouw in Noord-Holland, om tenslotte te komen tot een samenvatting en con- clusiën. Na een uitvoerige beschouwing over den toestand in de Noord-Hollandsche bedrijven komt de commis sie tot de conclusie, dat de Provinciale Staten zich dienen te wenden tot de regeoring, met een adres, waarin het onderstaande krachtig worde kenbaar gemaakt: 1. Wettelijke maatregelen tot verlichting van de lasten van met hypotheek bezwaarde land- en tuin bouwbedrijven zijn urgent. 2. Een goede regeling van het pachtwezen mag niet langer achterwege blijven. 3. Regeeringsmaatregelen, strekkende om te voor komen, dat de loonen der land- en tuinbouwarbel- ders ongunstiger worden, zijn noodig. 4. De statistiek van den landbouw en vooral die van den tuinbouw eischt aanvulling en verbetering. 5. Mede in verband met den achterstand, welke Noord-Holland, in vergelijking met andere provin ciën, op dit gebied vertoont, dient het land- en tuin- bouwonderwiis in dit gewest zooveel mogelijk te worden bevorderd en dienen de bestaande onderwijs inrichtingen zoo krachtig mogelijk te worden ge steund. Voorts dient bij de onderwijzers het beha len van de acte L. O. Landbouw en Tuinbouw te wor den aangemoedigd. 6. Maatregelen tot verlaging van de bruto-winst- niarge door vereenvoudiging van de distributie, o.a. door beperking van het aantal handelaren in groen ten, fruit en aardappelen zijn noodzakelijk. 7. Om te geraken tot prijzen van tuinbouwpro ducten, welke de productiekosten dekken, dient de reereering maatregelen te nemen, waardoor bij het veilen de voor het binnenland bestemde producten niet dalen beneden vooraf bepaalde prijzen. 8. Onder medewerking van de gemeentebesturen en de organisaties van producenten en handelaren dient de" regcering een centrale instantie in het le ven te roepen, welke regelmatig de afzetmogelijk heden in binnen- en buitenland en bijgevolg ook de ontwikkelings-mogelijkheden van de productio be studeert. 9. Instelling van een verplichte controle op de kwaliteit van tuinbouwproducten is noodig. 10. Bij het afsluiten vanhandelsverdragen en vooral bii clearingovereenkomsten dienen de belan gen van de land- en tuinbouwers, vooral in het oog gehouden te worden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 2