VROUW, V/X\ODt mantels...! De mantels van onze reisgarderobe, die tegen wind en weer kunnen, die bij iedere gelegen- plaats het practische huis. Eon baleört oi Wöföndö' boekje. Voor volo stadsmensehèfl, dio geen tuin hebben ©f bó ven wonen is een baleon een heerlijk bezit en men kan er zich ieder vrij oogenblik neer vlijen om van de frissche lucht te genieten zonder ge noodzaakt te zijn uit te gaan. Men moet het zoo behage- lijk mogelijk maken, een echt gezellig hoekje, waar een of meer gemakkelijke stoelen geplaatst worden. Over het algemeen rust men op tuinstoelen niet uit, doch een verstelbare rieten ligstoel zoo mogelijk belegd met een een dunne matras, geeft ont spanning. Men moet, indien mogelijk zelfs de maaltijden 's zomers buiten gebruiken en de eventueel te felle zonne stralen met een parasol we ren, indien men althans geen markies of scherm heeft. Een parasol heeft echter het voordeel, dat hij naar de zon gedraaid kan worden en niet zóóveel licht beneemt in huis. Verder maken bont gekleurde kussens altijd 'n aardigen indruk. We moeten 's zo mers kleuren, véél kleuren zien! de zelf gemaakte toilet-tafel. Een bijzonder aardige toilettafel kan men zelf maken, indien men van een oude ta fel de vier pooten gebruikt en hierop een ovaal bovenblad bij den timmerman laat bevestigen van gewoon vuren hout (45 100 c.M. Het bovendeel wordt met creton ne of chintz overtrokken. Men neemt pu 'n breedte van aan elkaar gezette baantjes op de juiste hoogte van pl.m. 4.5 M. en haalt deze met een hoofdje in, spijkert de strook daarna met plat-kop spijkers op 't hout. De spijkers worden later met een ru che bedekt, dat men met nikkelen spijker tjes hecht. Wil men voorkomen, dat de cretonne bo venbedekking .te gauw stoffig wordt, dan legt men hier een passende glasplaat op. IK voor den zomer. Sportieve rok en blouse (1719). Een practische blouse en rok geeft onze afbeelding weer, die aardig en vlot klee- den. De blouse is in het midden met knoo- pen gesloten en heeft een aansluitend kraagje, de mouwen zijn kort en glad, zoo dat het geheel weinig bewerkelijk is. De tweebaans rok heeft een gladde ach terbaan en een voorbaan, die twee puntig ingezette stukken heeft, welke met een z.g. Kellernaad worden gewerkt. Het rechte van deze baan wordt hierdoor gebroken en verkrijgt een veel aardiger aanzien. Om 't middel wordt een breede gekleurd leeren ceintuur gedragen. ongewenschte gasten en de bestrijding. Er melden zich in iedere., hulshouding wel eens ongewenschte en ongenoode gas ten, die men niet anders, dan met krasse middelen kan verjagen. In de eerste plaats kan het wel eens voorkomen, dat zich in oude huizen onge dierte vertoont, dat de schrik der huis vrouw is en ook kan dit overgebracht wor den, zelfs in nieuwe huizen, door personen, die toevallig zoo'n gast op hun kleeding kregen. Zij huisvesten zich bij voorbaat op wanden en men wordt hen niet gemakke lijk baas. Het beste is de behandeling des kundig te laten uitvoeren, daar men hier bij zelf geen blijvend succes heeft Vlooien treden altijd min of meer epide misch op en het kan voorkomen dat men ze soms jaren niet ziet, totdat men op een gegeven oogenblik tot de ontdekking komt, dat dit ras inderdaad niet uitgestorven is. Ze zijn dan inderdaad wel taai te noemen, want deze insecten kunnen anderhalf jaar zonder eenige voeding in leven blijven. Hoe onaangenaam het gezelschap ook mo ge zijn, ze dringen zich ongevraagd op, zijn tevreden met een zeer bescheiden plaatsje op onze kleeding en logeeren gaarne tus- schen de wol van de dekens, terwijl ze met een onkel drupje bloed reeds tevreden zijn. Met allé respect voor deze bescheidenheid slaat de schrik ons om het hart als we mer ken, dat zich zoo'n indringer in ons huis bevindt en kunnen we niet anders doen dan dekens en beddegoed geregeld borste len en in de zon hangen, daarbij spuiten met insectenpooder of een der vele in den handel zijnde vloeistoffen, welke alle onge dierte verjagen. Verder moet de uiterste zindelijkheid in acht worden genomen en de vloeren met lysol worden opgenomen. Behalve alle mogelijke onaangename eigenschappen brengen vlooien tevens ziek tekiemen over. In sommige huizen ziet men ook lange, zilverachtige diertjes, z.g. zilvervisohjes, die zich vliegensvlug voortbewegen en veel schade aanrichten aan kleeden, boeken en photo's, ook deze moeten met insectenpoe der of andere verdelgingsmiddelen gedood worden. Hoewel het niet in onze bedoeling ligï alle schadelijke of onaangename insecten te behandelen, willen wij nog even de mie ren noemen. Indien men ze in huis heeft kan men het best hier en daar schoteltjes met stroop plaatsen, terwijl men indien men de herkomst weet het best met ter pentijn of petroleum kan werken. Zomer japon (uit één stuk), 1720. Voor het maken van deze buitengewoon eenvoudige japon, die tevens zoo'n aardig geheel geeft, heeft men niet meer dan en kele uren noodig en weinig materiaal. Men heeft tweemaal de hoogte plus zoom noodig en materiaal: b.v. kunstzijde van 85 a 90 c.M. breedte. Linnen en cretonne leenen zich eveneens tot het maken van dit model, mits de stofbreedte voldoende is. De japon bestaat uit één lengte, die dub bel wordt gelegd. De puntige hals wordt in V-vorm uitgeknipt, tenvijl de stof ook aan beide zijkanten in de vereischte vorm wordt geknipt. Men heeft niet anders te doen dan het geheel aan de zijnaden dicht te stikken, den onderkant te zoomen en hals en volants af te biezen. Van hetgeen onder de armen weggeknipt wordt, maakt men een vlotte strik, die met oen ovorslag- je op de japon wordt bevestigd. Patronen in do maten 42 en 48 verkrijg baar. Zachte huid. Om een zachte huid te krijgen, moet men het gelaat niet te vaak wasschen, men onttrekt het natuurlijke vet hierdoor aan de huid en deze wordt spoedig rimpelig. Alvorens vóór het naar bed gaan het ge laat te wasschen, moet het ingewreven worden met vette cold cream, waarbij voor al ook de hals niet vergeten mag worden. Gedurende eenige minuten moet het vet in de huid trekken, onderdchand kunnen wij onze handen flink reinigen en de na gels borstelen, riemen losmaken en daarna handen en nagels met vet insmeren. Nu wordt het vet van het gelaat verwij derd met een zacht lapje, voile of netel doek, daarna gcwasschen met warm water en goede toiletzeep. Bij het wasschen 's morgens worden en kele druppels benzoë of een theelepettje borax aan het water toegevoegd en daarna het gelaat met dagcrème ingevet en een weinig gepoederd. Om het glimmen b.v. van rokken of hee renpantalons te verwijderen, make men een doek flink nat, legt deze op de glimmende plek en strijkt er met een heet ijzer over heen. Door de warme stoom zal het glim men geheel verdwijnen. Eikenhouten meubelen, die door de zon on hot zonlicht verkleurd zijn, worden weer nieuw, Indien men wasbeits op de meubels aanbrengt met een zachte lap en daarna uitwrijft. hyöi8nb in de keuken. De keuken zouden wij het „laborator!» um" dor hulsvrouw willen noemen, waar zij hare kookproeven beoefent en steeds weer nieuwe samenstellingen weet te vin den. Vanzelfsprekend, zouden wij haast zeggen, is, dat de uiterste zindelijkheid steeds moet worden betracht, niet alleen dat de verschillende hulpmiddelen waar van zij zich bedient in de puntjes verzorgd moeten zijn, doch ook de keuken zelf moet er onberispelijk uitzien en ook de huis vrouw. Haar kleeding zal noodzakelijk be dekt moeten worden door een mouwschort, terwijl het eveneens aanbeveling verdient om het haar met mutsje te dragen bij het koken, waardoor men tevens voorkomt, dat de haren vet worden. Gewent de huisvrouw zich aan deze keu- kenkleeding, dan zal zij het, practisch nut ervan spoedig inzien, want niet alleen, dat zij het maken van vlekken op de japon nen voorkomt, doch er blijven ook geen „keukenluchtjes" aan haar en lcleeding hangen. Wellicht lijkt deze raad velen overbodig, doch maar al te vaak gunt men zich geen tijd hiervoor. Verder moet men steeds alles wat men met mes en vork kan behandelen, niet met de vingers aanraken, hetgeen met een wei nig oefening heel goed te volbrengen is. Indien men verschillende spijzen op kachel of gasstel heeft staan koken, moet men steeds verschillende houten lepels ge bruiken om te zien of een of ander gaar is en nimmer, zooals nog maar al te vaak voor komt, van deze lepels „proeven" en ze later weer in de betreffende pan doen. Hoevelen laten niet eens een lepel vallen en spoelen deze voor het verder gebruik niet „omdat de grond toch schoon is". Waarom gewennen de huisvrouwen er zich niet aan een schoteltje bij de hand te hebben staan, waarop zij een weinig van de spijzen doen, die zij moeten proeven, doch met een theelepeltje, dan voorkomen zij tevens, dat zij 'de jong branden. Wij zouden nog veel meer voorbeelden aan kunnen voeren, doch deze zijn er slechts op gericht om de allereerste eischen van hygiëne in de keuken in herinnering te brengen, de ervaren huisvrouw zal ze weten aan te vullen en tevens te voorkei men. bestrijdt uw slechte luim... Vele menschen beweren, dat een humeu rig karakter, het teeken van een slechte opvoeding is, en heelemaal ongelijk hebben ze daarin niet. In ieder geval kan ook de volwassen mensch er zijn best voor doen, anderen met z'n gehumeurdheid niet lastig te vallen. Er bestaat een recept, dat zich uitstekend leent om van deze kwaal af te komen. Men moet 's morgens bij het ont waken niet dadelijk aan zorgen en verdrie tigheden gaan denken, maar zich geheel op den nieuwen dag inleven. Wanneer men opstaat moet men eerst een koude douche nemen of het lichaam met koud water af- wasschen. lederen dag moet men een flink stuk wandelen, onafhankelijk van weer en wind, maar wel moet de kleeding daarme de in overeenkomst zijn. Hebt gij een be trekking, dan is het aan te bevelen, daar zooveel mogelijk -te voet heen te gaan. Wie niet al te vatbaar is, moet bij een open venster slapen. Wie sterk rookt, moet zijn dagelijksche portie eerst met een vierde verminderen en daarna het restant nog eens met een derde. Schoenen en kleeren moeten licht en gemakkelijk zitten, maar toch voldoende verwarmen. Men moet steeds voldoende eten, maar toch zorgen, dat men van het goede niet te veel krijgt. Fruit en groenten moeten een aanzienlijk deel van het voedsel uitmaken. Men moet er op letten, dat men de gedachten zoo mo gelijk met aangename dingen bezig houdt. Ook wanneer men zorgen heeft, mogen die U niet voortdurend kwellen. Voelt men zich geprikkeld, dan moet men zich be- heerschen. Het gezicht, waarop het hu meur zijn stempel drukt, kan benut wor den om de stemming te beïnvloeden. Dwingt men zich tot lachen, dan zal men zien, dat de innerlijke stemming zich ver betert. Een onaangename bezigheid moet men niet op de lange baan schuiven, maar haar tegelijk afdoen, dat maakt de questie veel eenvoudiger en gemakkelijker. In elk geval kan men door zich zelve te beheer- schon het harmonische evenwicht krijgen, dat wij zoozeer in hot loven noodig hebbon. schoonheidswenken. Tegen te groote poriën. Wasch de plekken, waarop de z.g. vet- worpjes zitten met heet water en houdt de badhandschoen er eenige oogenblikken te gen, zoodat de poriën open gaan en wasch daarna de neus of het gelaat met eau de cologne, die verdund is met een gelijke hoe veelheid rozenwater, daarna crème en poe der op het gelaat aanbrengen. voor ieder wat. Bovenaan een aardig japonnotje van donkore licht genopte soepele zijde mot oen mooie mouw en aan de hals een bloomgar- neering. Over het algemeen kan dus gesegd wor den dnt koffie als stimulans werkte bij ?oostolijken arbeid. Mót hot toenemend kof» iogobruik vermeerderde ook het aantal stemmen dat zich hiertegen verhief; kofflo schadelijk ook; in kleine hoeveelheden ge bruikt, stichtte het onheil in het mensche- lijk organisme: de coffeïne was het, het giftige bestanddeel van ons geurig genot middel, die ons schade berokkende. Natuurlijk gingen velen zich bezighou den met het vraagstuk, hoe de coffeïne te onttrekken aan de koffie zonder dat het kostelijke aroma verloren ging. Zij stuitten op vele moeilijkheden: het aroma scheen niet te kunnen bestaan zonder het gevrees de „vergif"; maar eindelijk hadden de po gingen succes en een heerlijke koffiesoort, volkomen onschadelijk, maar met alle goe de eigenschappen van het schadelijke vocht werd, we kunnen haast wel zeggen, „uitge vonden", tot heil van de menschheid. Het aantal verbruikers van Koffie-Hag neemt dan ook steeds toe. Diegenen, die geestelijken arbeid verrich ten kunnen de opwekkende invloed onder gaan zonder schadelijke gevolgen ervan te ondervinden, integendeel. De koffie, die door de eeuwen heen zoo veel dichters, staatslieden, en koningen tot geestige gezegden inspireerde, die hun troost en opwekking was, is nog even heer lijk, is hetzelfde gebleven èn beter gewor den! het voornaamste bij onze reiskleeding is natuurlijk... een war me, sportieve mantel. Nu ja, hadden we het over de blouses* de truien of de rokken van onze reisgarderobe, dan waren die het, welke onze bijzondere aan dacht verdienden, en zouden dus het voor naamste zijn. Nü heb ben we het over de Of de zon komt hij ons In Holland: in beide ge vallen liggen nieuwe, aardige snufjes voor ons klaar, de vraag is alleen: kies ik goed? Een eenvoudige om- slagrok is alvast een goed begin, een gedek te kleur, een stevige, maar niet tè warme stof, ziehier 2 „steun tjes" bij het kiezen. Wit linnen is mooi maar niet zoo prac tisch. Bij de rok nemen we een paar blouses, één van toile de soie met stiksels (1) en voor heel warme dagen een blouse en broekje aan één, een heel practisch en aardig kleedingstuk. Een pullover is ook noodig: we nemen er één van oen aardig vest- model (2) met een zij- sluiting. Voor feestelijke gelegenheden is er een mooie blouse van na tuurzijde met smock- werk versierd (5). Hier bij kunnen we ons nog 'n los jasje aanschaffen, in de kleur van de rok of in 'n mooi bijpassen de tint (6). B 26599 Daarnaast een iets gekleeder editie van groot gebloemde kunstzijde met geplooide ceintuur en hooge hals. Verder meer sportieve modelletjes; een jasje met korte mouwen en. breede revers en nog een gestreepte jurk, waarbij de streep op bijzondere wijze werd verwerkt. koffie. schadelijk of onschuldig en opwekkend? De stimuleerende werking van koffie is van ouds bekend en veel groote mannen staan bekend als koffieliefhebbers: ze be gonnen hun dagtaak met een geurig kop je of hadden gedurende hun werk die op wekking regelmatig noodig. Goethe vormt op deze regel een uitzon dering, maar, zoo wordt opgemerkt, dan heeft hij waarschijnlijk nooit goede koffie gedronken! Een andere dichter lag den heelen mor gen in bed, de eene kop koffie na de an dere drinkend en vond zoo inspiratie, ter wijl een derde heel vroeg opstond, en dan een kop zwarte koffie noodig had om zich yoor langen tijd fit te voelen. zijn. Het meest practische, en voor elk figuur ge schikt, is de lange ka meel-haren mantel, met gesloten kraag, gestikte ceintuur en opgenaaide zakken. Groote slanke .figuren kunnen ook de drie-kwart lange slip-on van dikker, genopte stof met breede kraag, breede revers en diepe zakken dra gen. Maar daarbij moet dan ook een lange, recht-vallende rok gedragen worden, want anders zou het geheel een plompe indruk maken. We mogen de lichte regenmantel, die vervaardigd is uit waterdicht gemaakte kunstzijde niet vergeten. Deze mantel, met de bijzondere revers en de aardige meta len knoopen ziet er alleraardigst uit. En met een gerust hart kunnen we ons nu op reis begeven. Onze garderobe is ten minste in orde! uitstekende knippatronen. Patronen met zeer goeden pasvorm van de modellen in deze rubriek zijn verkrijg baar bij de moderedactrice v. d. blad, Mu- zenstraat 5 b, Den Haag. (Girorek. 191919. t.n.v. de Knippatronendienst). Een zeer groot aantal modellen zijn af gebeeld in het voorjaarsnummer van „Het Practisch Modeblad", dat gaarne na inzen ding van 12 ct. porto kosteloos aan lezeres sen wordt toegezonden. Patroonaanvragen met de vermelding „spoed" kunnen thans binnen 3 dagen worden afgehandeld. we reizen naar de zon!

Schager Courant | 1935 | | pagina 4