BLUE BAND s JSfevanqemsntvrett Kantongerecht te Alkmaar. Dinsdag 11 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Tweede biad. No. 9739 Milliarden op de bodem der zee. Wie lijkt het meest op het Blue Band meisje? 53 Strafzitting van Vrijdag 7 Juni. Vonnis Loterij we to vertreding te Schagen, door middel van het Middenstandsblad „Contact" aldaar. J. Prins, uitgever, f 5 boete of 5 dagen. De redacteur E. Buiskool, thans te Heiloo werd vrijgesproken. Simon A. Smit, expediteur te Heiloo, werd als ge volg van de aanrijding te St. Pancras, gepleegd, ter wijl hij verkeerde onder invloed van gebruikte al cohol, veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen en ont zegging rijbevoegdheid voor den tijd van drie maan den. Bergen. ROEKELOOZE JONGENS, DIE BETER MOESTEN WETEN. De jongeheer L. A. H., zoon van den Alkmaarschcn gymnasiumdirecteur, te Bergen woonachtig en zijn jonger vriendje J. A. v. d. W. hadden op 3 Mei de ge vaarlijke aardigheid uitgehaald zich op de fiets door een auto te laten voorttrekken, welke roekeloosheid was gepleegd op den steeds drukken Bergerweg. De jongelui stonden nu terecht, de jongste verdachte, die nog resorteert onder den kinderrechter, met ge sloten deuren. Mr. C. A. de Groot, die het openbaar Ministerie waarnam, stak in dit ambt zelfs nog boven het kan tonrechterschap uit, ging fel te keer tegen de roeke- looze knapen, die niet alleen zichzelf maar ook an dere weggebruikers in gevaar brengen en requireerde tegen H f 10 boete of 10 dagen. De kantonrechter on derschreef de opvatting van den waarn. ambtenaar geheel, doch wilde gelet op de berouwvolle houding van den delinquent ditmaal de straf nog bepalen op f 5 boete of 5 dagen. Egmond Binnen. WONDERLIJK OPTREDEN. De te Egmond aan Zee wonende meneer Gerrit St. had zich op 15 Maart te Egmond a.d. Hoef al heel misselijk aangesteld. Hij bereed in razende vaart het tegelpad nabij de R.K. Kerk, waarop de reeds be jaarde mej. Anna Stet zich ter kerke begaf en riep: Anna ga op zij of ik rij je dood! Het verschrikte menschje moest zich snel in veiligheid stellen, ten einde door den onbesuisden malloot niet geraakt te worden. Voor dit feit. stond de jonge man heden te recht, ontkende beslist en beweerde dat misschien zijn broeder, die veel op hem leek, bedoeld werd. Doch zoowel mej. Stet als een jonge dame, Mej. Tini Palma, beweerden beslist dezen knaap te herkennen Mr. de Groot zag geen reden tot aanhouding, be rispte krachtig deze onhebbelijken jongen en requi reerde niet minder dan f 10 boete of 10 dagen. Vannis f 5 of 5 dagen. Alkma ar. ONDUIDELIJKE AANWIJZING. Een Amsterdamsche chauffeur J. A. V., die met een vole lading plezierreizigers in een touringbus gestopt, op 28 April over de vlotbrug de Victoriestad binnenreed, overschreed het maximum gewicht 3000 kilo met zooveel kilo's als zijn 24 passagiers wogen en moest zich thans deswege verantwoorden. De brugwachter Harder als getuige gedagvaard, ver klaarde dat de aanduiding stond aangegeven op des betreffende borden, volgens het vereischte model, doch de niet verschenen overtreder had in een schrij ven medegedeeld, deze borden niet te hebben opge merkt. Ambtenaar mr. de Groot verbaasde dit niets. Ook hij had die borden nooit gezien. Hij zou het wensche- lijk achten indien de brugwachters in dergelijke ge vallen de autobestuurders waarschuwden, waarop de brugwachter repliceerde, dat beide vlotbrugbedie naars juist op dat moment waren schaften. Er was geconstateerd dat de brug door het buitensporige gewicht ietwat was ontzet (Had men dit onpracti- sche ding maar heelemaal in elkaar gereden, we wa ren er met eere vanaf geweest). Gevorderd en opgelegd werd f 3 boete of 3 dagen. Alkmaar. Op het gevaarlijke N.L. Singel en EmmaTstraat- hoekje te Alkmaar had op 2 Mei weer eens 'n aan rijding plaats tusschen 'n paar auto's. De door ze keren heer W. T. A. L uit Amsterdam bestuur de en uit de Emmastraat komende bestelwagen van het Panorama kwam in botsing met den wagen, ge chauffeerd door den heer G. H. Smit uit Bergen, om dat de Amsterdammer rechts geen voorrang gaf. De schade aan het rijtuig van den heer Smti was nogal belangrijk en bedroeg pl.m. f 100. De niet-verschenen Panoramabezorgei werd veroordeeld tot f6 boete of 6 dagen. Egmond a. Zee. KIESPIJN VEROORZAAKTE 'N BEKEURING WEGENS OVERTREDING VAN ARTIKEL 461 WETB. V. STRAFR. Het echtpaar Jan Sch. en Trijntje V., te Egmond aan Zee maakte op 28 April 'n strandwandeling, doch de hevige wind veroorzaakte bij mej. Trijntje 'n hevige kiespijn, zoodat men de luwte der Prov. duinen opzocht ter verzachting. Maar de jachtopzie ner Jan Diemer wist van die kiespijn niets af en verdacht de echtelieden naar meeuweneieren te zoe ken. Hij maakte nu proces-verbaal op wegens padovertreding, met gevolg dat do jongelieden ieder werden veroordeeld tot fl boete of 1 dag. Alkmaar. NA DE SNELKOKER, DE SNELWEGER SNEL RECHT. 'N INTERMEZZO! De behandeling der vastgestelde strafrol werd nu onderbroken, omdat 'n Duitscher, Ludwig D., uit 's Gravenhage, voorheen kelner in Hotel Centrum te Alkmaar, door verkeersagent Volbeda op staanden voet voor den Kantonrechter werd gesleept naar aanleiding van het feit, dat een door hem in de Langestraat geparkeerde auto in onrijdbaren toe stand verkeerde. De ex-kelner was er mede van Heemskerk komen rijden en bemerkte reeds op den rijksstraatweg, dat de remmen het niet deden. Hij had toen in Alkmaar reeds pogingen aangewend het vehikel gerepareerd te krijgen. De man, die een armoedigen indruk maakte, werd tot f5 boete of 5 dagen veroordeeld. Hij verzocht nederig in gedeelten te mogen be talen. Alkmaar.^ ^EL VAN ZIJN ZUSTER. De heer Piet P., koopman te Alkmaar, had 'n rij wielbei geleend van zijn zuster, maar hij had even goed 'n stuk turf aan het stuur kunnen binden, want in de Langesraat gekomen, was het klankbord gedeserteerd en werd Piet op de bon geslignerd. Het gelukte hem de heeren te overtuigen en werd op hem de minimumstraf 50 ct. of 1 dag toegepast. Alkmaar. DE PENITENTIE WERD HEM KWIJTGE SCHOLDEN. De jeugdige electricien Jan M. te Alkmaar, zou op 27 Mei in de Ridderstraat, hoek Laat de gebruikelijke richtingaanwijzing hebben nagelaten en waar deze nieuwe veiligheidsmaatregel voor fietsers noodzake lijk wordt geacht, met ware woede wordt gecon troleerd, liep Jan al direct tegen de lamp en stond heden terecht. Hij beweerde echter niet in gebreke te zijn geweest, doch hij had moeten uitwijken voor cenige onhandige buitenlui en was toen verplicht geweest naar den verkeerden kant uit te wijken. Men geloofde hem en hij kon ongestraft vertrekken. Alkmaar. EEN OUDE KNAAP MET VEEL GEBREKEN. De verhuiswagenchauffeur Jacob N. te Alkmaar was alreeds veroordeeld om met een oer ouden verhuiswagen uit 1920 te rijden en werd ook nog op 31 Mei door de stedelijke motoragenten op den Kennemerstraatweg bekeurd, omdat zijn oud vehikel in deplorabeien toestand verkeerde. De remmen sor teerden zoo weinig effect ,dat de wagen met 'n vaart van 20 kilometer, harder kan hij niet, nog wel 20 metër doorschoof. De chauffeur, die het óók niet helpen kon, trachtte het oudje van zijn patroon nog zoo goed mogelijk te verdedigen, doch het rijden met een dergelijk stuk afbraak werd een schandaal genoemd en vorderde Mr. de Groot f25 boete of 25 dagen. De kantonrechter, niet gewend direct zóó hard van stal te loopen, wenschte er nog eens 'n weck rustig over na te denken. Z ij p e. DE REMMEN WAREN OOK AL WEER GEEN 100 PROCENT. De Amsterdamsche vrachtauto-chauffeur Jac. ter H., die op 4 Mei den Helderschen weg onder Zijpe bereed, met minderwaardige remmen en inmiddels is ontslagen wegens bedrijfsslapte, die van de rem men scheen te zijn overgeslagen, werd tot f5 boete of 5 dagen veroordeeld. The end. DE SCHAT VAN DE SPAANSCHE GALJOENEN. DE TECHNIEK DIENT OM RIJK TE WORDEN. Uit New-York wordt aemeld, dat men opnieuw naar de schat der Spaansche galjoenen wil duiken. Milliarden rusten op de bodem der zee; die vormt op het oogenblik de eenacre werkelijk veilige safe. Een scheepsramp zorgt er voor, dat de schatten het diepe deposito bereiken, en daarbij is oor los een zeker middel om de bodem der zee met het slijk der aarde te bedekken. Visschen en andere waterwezens bekommeren zich meer om elkaar dan om het. goud van de men- schen. zoodat deze laatste altijd de hoop kunnen voeden .dat de techniek vandaag of morgen ver ge noeg zal zijn om tot de berging der kostbaarheden in staat te zijn. Tot nu toe heeft men alleen datgene kunnen op halen, wat niet dieper lag dan twee honderd meter en dan moest de zeebodem daar nog vlak zijn. De Spaansche schatten, waarover zoo vaak ge sproken wordt, zijn inderdaad niet alleen produc ten der verbeelding: een kwart millioen dollar is bij voorbeeld in 1703 naar de kelder gegaan; het be treft de zoogenaamde schat der Spaansche galjoe nen. Deze voeren naar het moederland met Spaansch-Amerikaansch goud en zilver aan boord. Ter hoogte van de Vigo-bocht bij de noordwestpunt van Spanje werd de vloot aangevallen door een com binatie van Britten en Hollanders. Toen de Spaan sche admiraal Chateaurenaud bemerkte, dat hij te gen de overmacht niet was opgewassen, bracht hij zijn schepen tot zinken, liever dan de buit aan de vijand af te staan. De Engelschen konden daardoor slechts een paar gouden staven veroveren, waaruit koningin Anna munten liet slaan met het woord Vigo er op. Onlangs heeft de Spaansche admirali teit nauwkeurig vastgesteld, waar de schat moet liggen. Nu is het wachten nog slechts op de voor uitgang der duiktechniek. Dat wil niet zeggen, dat men het niet al eerder ge probeerd heeft, maar voorloopig is het zoeken op een aantal dure ontgoochelingen uitgcloopen. En zoo is het meestal gegaan, wanneer men verzonken schat ten wilde ophalen. Bij de poging om tien millioen aan goud te bergen, die de Britsche postboot „Egypt" in 1922 mee naar de diepte nam, zei het stalen duikerpak bij honder-en-twintig meter diepte de dienst al op. IJzeren robots met mechanisch te bewegen grijp armen wilde men bij de kust van Alaska het, werk laten doen. maar het plan mislukte. Tien millioen dollar zag de Amerikaansche bcrgingsmaatschappii aan zijn neus voorbijgaan; het was het stofgoud, dat door de gezonken „Iskandor" vervoerd was: een botsing met een ijsberg had de ramp tot resultaat gehad. Sinds 1915 ligt bij de Braziliaansche kust de tien millioen dollar in gouden munt die de ..Prin cipe Asturias" aan boord heeft gehad. De eerste verbeterde duikerpakken werden bii het onderzoek van het wrak der „Laurentic" gebruikt. Dit vaartuig werd in 1917 getorpedeerd en zonk tot op tweehonderd voet diepte. De duikers werkten hier met omhulsels, die pp wapenrustingen geleken. Maar desondanks konden ze zich al gauw niet meer be wegen. Zeven jaar had men noodig om de „Lauren tic" en de daarin zich bevindende zeventig millioen dollar aan de oppervlakte te krijgen. Daar men In dit geval tenslotte slaagde, was de onderneming een voordeelige zaak, hoewel de kosten meer dan ander half millioen dollar bedroegen. De groote moeilijkheid is de waterdruk. Op dui zend voet diepte zijn allen stalen cellen daar nog tegen bestand: dieper dan ongeveer vierhonderd meter is men nog niet gekomen. Tot nu toe is de kooervormige duikcel wel geschikt voor wetenschap pelijk onderzoek, maar onbruikbaar bii het lichten van wrakken. Teneinde de afzetting van slib en wier te voorkomen moet men apparaten met bewegelijke armen gebruiken en bovendien moet men over toe stellen beschikken, waarmee men de scheepsruim ten kan binnendringen. Noord-Amerikaansche bergingslui houden zich be zig met de constructie van onderzeetractors, die op duizend voet diepte te gebruiken zouden zijn. Men wil rupsentanks bouwen, die zich over de oneffen heden van de zee kunnen voortbewegen, terwijl de bemanning uit sodakalk en zuurstof inademings- lucht bereidt. De kranen wil men voortbewegen met behulp van saamgeperste lucht. De strijd tegen de waterdruk is een der volgende hoofdstukken uit de geschiedenis der naar techni sche volmaaktheid strevende menschheid. De ver overing der lucht is een chapiter, dat zoo niet afge sloten dan toch een eind gevorderd is. Het publiek heeft op overtuigende wijze zijn oordeel uitgesproken: No. 23 is met tien duizenden stemmen meerderheid gekozen. Aan deze jongedame hebben wij het bedrag van duizend gulden uitgereikt De jury is thans bezig de overstelpend vele rijmpjes te beoordelen - een zeer omvangrijk werk - waarmede zij waarschijnlijk niet eer der dan aan het eind van deze maand gereed zal zijn. De beslissing zal aan de betrokkenen direct worden medegedeeld. Wij danken het Nederlandse publiek voor de overweldigende medewerking en deelname. Vele tienduizenden gezinnen hebben zich met onze „Blue Band Prijsvraag" beziggehouden en evenzovele hebben zich thans opnieuw kunnen overtuigen van de VOORTREFFELIJKE BLUE BAND KWALITEIT Het publiek weet wat het kiest: JkMkk 'zL door *r ETHEL M. DELL In den wagen leeek Newman vol belangstelling om zich heen en het leek alsof niets hem ontging. Hij zei echter niets. „Londen is toch verduiveld aantrekkelijk," merkte Beresford op een gegeven oogenblik op. „Uitstekend voor menschen met geld," klonk het antwoord. „En toch zou ik hier niet graag willen wonen," ging Beresford voort. „Sally evenmin. We houden beiden van beweging in de frissche buitenlucht," „Dat kan ik me indenken, gaf Newman toe. Toen ze het station bereikt hadden, zorgde New man als gewoonlijk voor de kaartjes en de bagage. Beresford liep intusschen koortsachtig ongedul dig op en neer. Binnen enkele uren zou hij Sally terug zien. In gedachten trachtte hij zich die ont moeting voor te stellen. Hij zou haar in de hall van Harbridge Court spreken, waar ze hem haar laat- stcn kus had gegeven. Misschien zou ze wel een beetje verlegen zijn. Oh, nee. dat niet: de ondeu gende groen!)mine oogen zouden schitteren en haar handjes zouden zich vol verlangen naar hem uit strekken. Er voer een warme geuksstroom door hem heen bij die gedachte. „Ik heb een hoekplaatsje voor u uitgezocht, mijn heer. Hier is het kaartje," wekte Newman hem uit zijn gepeins op. „Gaat u alsjeblieft in de coupé, want het is koud hier. Dat was volkomen Tuist, doch Beresford had er niets van gemerkt. Hij volgde Newman naar het perron en zette zich in het hoekje, dat hij voor hem had uitgekozen. Newman legde couranten en tijd schriften naast hem neer en keerde zich om. „Hallo, Newman, Kom hier. oude domoor. Laat me niet alleen." De oudere man toonde hem zijn derdeklasse kaartje. „Ga het als de duivel ruilen", beval Beresford. „Nee, doe het ook maar niet. Ik kan in den trein wel bijpassen. Kom hier. Ik denk dat ik ie tot mijn secretaris zal bevorderen, dan weet ik tenminste dat ie bii me bent als ik ie noodig heb." „U weet niet eens of ik schrijven kan." zei New man glimlachend. „Nee, en dat kan me weinig schelen ook. Ik zal ie tot schatbewaarder bevorderen. Je kunt beter met geld omgaan dan ik. Ga ie nu zitten of niet?" Newman voldeed aan het bevel, maar hii weigerde verder op het laatste voorstel in te gaan, en gerui men tijd heerschte er dan ook stilte, daar Sallv's beeld opnieuw voor Beresford's geest verrees. Hoe zou hun weerzien wezen? Enbijna had hij haar verloren, want had hij haar niet den brief geschreven waarin hij haar vroeg hem maar zoo gauw mogelijk te vergeten? In die oogen blikken van verlangen verdween alles wat hii in Australië had meegemaakt on den achtergrond, en bii het zien van het lieflijke Engelsche landschap leek het hem toe alsof die zes maanden een booze droom waren geweest. Nee. dat kon toch niet, want tegenover hem zat Newman. en hij was de volle werkelijkheid. New man. de goede, trouwe kerel die zijn eerste en laat ste vriend in het vreemde land was geweest. Nee, hij kon nu niet. aan Newman denken: enkel aan Sally en zijn ontmoeting met haar. De trein bracht hem elk oogenblik dichter bii haar. en hii wist heusch niet hoe zijn ongeduld langer te be dwingen. Hij had haar niet geschreven dat hii naar Engeland zou terugkeoren. Het moest een verras sing voor haar wezen,. Niettemin zou zij hem toch eigenlijk wel iederen dag verwachtenEr kwam een teedere glimlach om zijn lippen en zijn oogen straalden. En de trein spoedde zich voort HOOFDSTUK XIII. Het ledige huis. De aankomst te „Lacy Denham" was voor Beres ford het voorbijgaan van een nieuwen mijlpaal in zijn leven. Alles was onveranderd gebleven. De oude Crawley opende de deur en uitte eenige ge paste woorden van welkom voor zijn nieuwen heer. En toen trad Beresford binnen, gevolgd door New man. Er hing een doffe, benauwde lucht in het huis. welk aan een grafkelder deed denken. Alles stond nog op dezelfde plaats als toen hii de woning verliet. Alles was zooals vroegeren toch was alles ver anderd. Hij kreeg het gevoel alsof iemand hem in eens een klap tusschen de oogen had toegediend. Hij kon de impulsie ternauwernood weerstaan naar de kamer van zijn moeder te loopen en voor een kort oogenblik vergat hij dat hii haar daar niet meer zou vinden. Er kwam een nevel voor zijn oogen en met een ruk keerde hii zich om. Daarna wilde hij naar de studeerkamer van den Admiraal gaan, maar ook hiertoe had hij den moed niet. Hij keek Crawley aan en nam daarna Newman bij den arm. „Deze heer is een vriend van mii." zei hij tot den ouden bediende. „Mijnheer Newman. mijn secretaris. Wil ie zoo goed zijn er voor te zorgen, dat er een kamer voor hem in gereedheid wordt ge bracht? Enwaar kunnen we eten?" „In de eetzaal, mijnheer," zei Crawley. „De lunch is dadelijk gereed." „In orde. We zullen ons eerst wat opknappen. Ga mee, Newman. Ik zal ie den weg even wijzen." Zwijgend volgde Newman hem. Ze liepen lang zaam de trappen op en voor de deur van zijn moc- der's boudoir stond hii stil. doodsbleek en met tril lende lippen. „Ik moet naar binnen gaan," bracht hij heesch uit. „Ga met me mee. wil ie?" „Natuurlijk," zei Newman geruststellend. De kamer was in duisternis gehuld, daar de jaloe zieën waren dicht getrokken: een spookachtige stilte alsof een ongeziene tegenwoordigheid er nog heerschte Beresford slaakte een geluid dat aan een ge- smoorden kreet deed denken en liep naar het raam toe, alsof hij zich met geweld tegen sterkere mach ten verzette. „Laten we wat lidht maken." zei hij en trok de blinden open. „Ik zal het wel doen, mijn jongen," klonk het kalm achter hom. Dit was voor het eerst dat Newman hem op deze manier toesprak, en het deed den ion gen man goed. Beresford viel op een stoel bii het bureau neer en verborg zijn gezicht in de handen. Hoewel hij ontzettend tegen zijn thuiskomst had op gezien, had hii zich toch niet geweten dat het zóó wanhopig verdrietig kon wezen. Met een zachten druk legde Newman ziin handen op Beresford's schouders. „U moet eerst iets gebrui ken. mijnheer!" zei hij. „Gaat u mee." Beresford hief zijn hoofd op en wier cl» een wan- hopigen blik om zich heen. Alle kleur had ziin ge zicht verlaten. „Het is erger dan toen ik wegging", mompelde hij. „Dat moet u niet denken, zei Newman met na druk. „Binnenkort zal dit uw bruidskamer wezen, mijnheer." Hij knipte even met de oogen: niettemin had deze opmerking hem goed gedaan. Hii kwam overeind. „Ik weet niet of ik dat wel zal kunnen verdragen," zei hij. „Misschien zal ik er evenwel anders over denken wanneer Sally hier is." Dat zal vast en zeker gebeuren, zei Newman. „Waarom geeft u dien ouden man beneden geen opdracht het huis eens flink te luchten? Het doet hier aan een kerker denken." Hii snoof luidruchtig, en scheen totaal niet geimponeerd te worden door de antieke pracht van het vertrek. Beresford zuchtte en keerde zich om. „Ja. ie hebt gelijk. Het is dom alles dicht te sluiten en ook oudervvetsch. Ik geloof niet dat mijn moeder het ge wild zou hebben. Ik zal er eens met Joan over pra ten. Ze is heel practisch moet ie weten." „Ga haar dan maar zoo gauw mogelijk opzoe ken." stelde Newman voor. „Ja. dadelijk na de lunch." Beresford fleurde wat on en de gedachte aan Sally deed een warme ge luidsstroom nood zijn lichaam varen. De leegte zou gauw aangevuld worden. „Laten we nu maar iets gebruiken. En dan ga ik ze met den wagen halen." Hii liep naast Newman voort, doch bij de breede trap gekomen, stond deze ineens stil. „Het is beter dat ik in de bediendenkamer eet," gaf hii te kennen. „Dat zal niet gebeuren. Je bent mijn secretaris. BegTepen?" (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1935 | | pagina 5