Tweemaal per week naar VERKIEZING Stemt op lijst Conflict in het Oosten nog niet bijgelegd.? Belangrijke opdracht aan Stork. Een moedige daad. WAT HET WERKFONDS DEED EN DOET. De dubbelweeksche lucbtdienst geopend. Hagelstorm in Japan. Merkwaardig bezoek. De ontvoering van George Weyerhaeuser Levering van een complete palmolie- fabriek naar Malakka. Naar gemeld wordt, heeft het agentschap Amster dam der Machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. een dezer dagen de opdracht gekregen voor de leve ring eener complete palmoliefabriek op Malakka voor rekening der Societe Financière des Caout- choucs te Parijs. Deze fabriek, die bestemd is voor de olieoalm- ©nderneming Johore Labis en verreweg de grootste in haar soort in Malakka zal worden, kriigt een voorloopige capaciteit van .>15.000 ton palmolie per jaar. d.w.z. voldoende om de productie eener olie- palmenaanplant van ongeveer 5.000 H.A. te verwer ken. terwijl de bedoeling is, dat later aanplant en fabriekscapaciteit verdubbeld zullen worden. De opdracht voor buitenlandsche rekening voor deze levering naar een Britsche kolonie, welke niet alleen de geheele olie-installatie, doch ook kracht- station. gebouwen, lorriemateriaal etc. omvat, mag zeker als een groot succes voor onze Nederland- sche industrie beschouwd worden (zooals bekend, zijn de vier grootste palmoliefabrieken op Malakka eveneens door Stork gebouwd). Gistermorgen ontdekten voorbijgangers, dat ter hoogte van de Korstjespoortsteeg te Amsterdam een naar schatting 6-jarig jongetje in het water van den Singel was geraakt. Het kind was terecht gekomen tusschen den wal en een schuit en bevond zich reeds in zinkenden toestand toen een heer, die uit het na- hijzij nde hotel Brouwer kwam, op den aan den kant staande menigte, die niet wist wat zij doen zou, toe liep en, zoodra hij hoorde wat er gaande was, ge kleed te water sprong. Hij wist den kleinen drenke ling te grijpen, waarna hij zich aan een staaldraad, waarmee de schuit aan den wal verbonden was, vast hield. Omstanders bevrijdden hem kort daarop uit zijn benarde positie en wisten hem met den jongen op het droge te brengen. Terwijl het kind naar huis werd gebracht, trok de moedige redder, de heer P. Verwaal uit Purmerend, wiens daad te meer eerbied afdwingt, aangezien hij niet kan zwemmen, zich in hotel Brouwer terug, waar hij eenigen tijd later door zijn vrouw, die inmiddels was gewaarschuwd en droge kleeren had meegebracht, per auto werd afge haald- Totaal 93 plannen tot een bedrag van f 24.849.216.20. Voor een jaar 14.000 man te werk gesteld. De Rijkspersdient meldt: Wij ontvingen de volgende gegevens met betrek king tot de Openbare Werken, die met behulp van het Werkfonds werden gefinancierd. Van deze werken zijn: I. Drie en dertig plannen uitgevoerd en in uitvoe ring tot een bedrag van f 5.923.293. 85; I. 60 plannen toegestaan tot een bedrag van f 18.925.922.35, Totaal 93 plannen tot een bedrag van f 24.849.216.20. Het aan tal manweken op de bouwplaats voor deze werken bedraagt ruw geschat 360.000, d.i. circa 7000 manja ren. Een gelijk aantal arbeidsweken wordt bovendien buiten de bouwplaats verloond zoodat men kan zeg gen, dat ongeveer 14.000 man gedurende een jaar door bovengenoemde Werkfonds werken tewerk wor den gesteld. Bovendien vinden ongeveer 55000 man werk in de door het Rijk gesubsidieerde werkver schaffing. Voorts is voor 45 industrieele projecten van het Werkfonds een totaalbedrag toegestaan van f 1.983.064, en moeten enkele millioenen gereserveerd worden voor een nog in overweging zijnd werk. Het aantal manweken voor deze projecten is uiteraard moeilijk in cijfers uit te drukken. KINDEREN SPRONGEN VOOR MOTOR HEEN. Bestuurder zwaar gekwetst naar ziekenhuis. het Pinkster-Zondag was de heer J. J. uit Maastricht met zijn motor aan het toeren, met een vriend op de duo-zitting. Op den Heerderweg sprongen plotseling eenige meisjes in hun overmoed voor den motor. Door krachtig remmen kon J. voorkomen, dat zij werden overreden, doch de tegenkracht was zoo groot dat J. over het stuur heen vloog, met zijn hoofd te gen den grond sloeg en bewusteloos bleef liggen. De duorijder had nog tijdig van den motor kunnen afspringen. Per auto van den G.G.D. werd J. naar Calvarien- berg overgebracht en aldaar ter verpleging opgeno men, Maandag was hij nog altijd bewusteloos. BOLLENBEDRIJF. Stemmen voor het behoud der crisis maatregelen. Het Hoofdbestuur van het Hollandsch Bloembol- lenkweekerseenoolschap heeft zich gistermorgen in zijn vergadering met overgroote meerderheid uitgesproken vóór handhaving van de saneerings- maatregelen voor het bloembollenbedrijf. Het bestuur geeft toe. dat er inderdaad bezwaren aan ziin verbonden, maar de belangen van de kwee kers worden toch het best door de saneering ge diend. Ook de groep kleine kweekers van het H.B.G. heeft zich met algemeene stemmen voor handha ving van de saneering uitgesproken. DE JONKERSDIAMANT. Tegen een porto van slechts 2 shilling 9 oence is de beroemde Jonkers-diamant Zondag als ge woon poststuk aan boord van de President Roose- velt te New-York aangebracht, op dezelfde wijze als de diamant ook van Zuid-Afrika naar Engeland was vervoerd. De kooper had den steen op eigen rekening voor 200.000 pond sterling verzekerd. Aangezien de diamant niet gesneden of gekloofd is, kon hii zonder rechten worden ingevoerd. DE NACHTEGAAL VERTROKKEN. GROOTE BELANGSTELLING. Tokio: Een verschrikkelijke storm, gepaard gaande met enormen hagelslag, heeft gistermiddag in verschillende streken van Japan gewoed. Het district Seta werd gedurende een half uur door den hagel geteisterd, waarbij de korrels zoo groot waren als de fradïtionecle kippeneieren. Door den hagel werden vele vogels en reptielen ge dood, terwijl de te velde staande gewassen zware schade bekwamen- AMSTERDAM: lil aanwezigheid van vrij veel belangstellenden en eenige autoriteiten, is hedenmorgen het Douglas-vlïegtuig „De Nachtegaal", bestuurd door Frijns en v. d. Sijde, van Schiphol naar Batavia vertrokken, met post en passagiers. Als eerste toestel in den nieuwen versnel den dubbelweekschen luchtdienst op Indië, die de K.L.M. met ingang van heden heeft ge opend. Onder de aanwezigen waren: de heer Ples- man, directeur der K.L.M., de heer Guillo- nard, pas benoemd tot onder-directeur, Ir. Damme, Directeur-Generaal der P.T.T., Ir. Wurfbain, Voorzitter van den Raad van Be heer der K.L.M., de bekende sportvlieger v. Thijen, de Directeur der Gemeentelijke Handelsindnstrieën, waaronder ook de Am- sterdamsche luchthaven valt; Ir. Boogerd; de havenmeester van Schiphol de heer Dellaert, de stationschef der K.L.M. de heer Thomson; de bekende directeur van de Ned. Scheep vaart-Mij. de heer D. Goedkoop, en tenslotte natuurlijk de familieleden en vrienden van bemanning en passagiers. Tegen kwart voor zes wordt de bagage inge laden en kwam het verzoek aan de passagiers om in te stappen. Het ziin er 4 die meegaan en wel één voor Singapore, één voor Ban- doeng en twee voor Batavia. Te HalleLeip- zig zal bovendien nog een passagier voor Calcntta worden opgenomen, zoodat deze eer ste vlucht zich al dadelijk in groote belang stelling mag verheugen. De bemanning bestaat uit gezagvoerder Frijns, de tweede piloot Van der Sijde, de mecanicien Blok en de marconist Sutorp. Dan spreekt Ir. Damme een kort woord, waarin hij wijst op de belangrijkheid van deze stap door de K.L.M. gedaan, in verband met de verbinding met Indië. Na de uitste kende uitvoering en de voorbeeldige regel maat van den dienst te hebben geprezen, wenschte hij de bemanning een goede reis, waarmee alle aanwezigen van harte instem den. Te 6 uur precies rolde de Douglas naar het andere einde van het veld, waar gekeerd werd. Tegen de stijve bries in taxiede het toestel met vol gas terug en snorde laag over de hoofden der aanwezigen heen, nagewuifd door allen, die hier getuige waren geweest van een historisch oogenblik in de ontwikke ling van onze luchtvaart. De vrouw die Dillinger aan de politie aanwees. Engeland heeft op het oogenblik bezoek van een merkwaardige vrouw, n.1. van haar, die Dillinger, indertijd de openbare vijand nr. 1 in de V. St. aan de politie heeft aangewezen, zoodat men hem bij 't ver laten van een bioscoop kon neerschieten. Marcia Marsh is een Engelsch meisje, dat jaren lang in Amerika gewoond heeft en in dienst van de politie als jongen onder de „gangsters" heeft geleefd. Zeven jaar geleden was Mej. Marsh verloofd met een agent van de bondspolitie, die te doen had met misdadigers van het wanhopigste soort. Het was toen nog aan de politie wettig verboden, wapens te dra gen. De man had het hoofdkwartier ontdekt van een van de beruchtste misdadigers van dien tijd, Toen hij den man wilde arresteeren, schoot een an der lid van diens bende hem neer. Een paar weken later had mej. Marsh zich aangesloten hij den heer Cordon Fellowes, een speurder van een Amerikaan- sche verzekeringsmaatschappij. Zij had gezworen, haar verloofde te zullen wreken. Zij bood zich bij de politic aan, om zich als zg. revolvermeisje, zooals de handlangsters van de misdadigersbenden in Ameri ka genoemd worden, bij zoo'n bende aan te sluiten. Zes jaar lang, leidde zij een avontuurlijk en gevaar lijk leven. Toen eindelijk iy2 jaar geleden de bonds politie vergunning kreeg, wapens te dragen en de openbare vijanden van den staat neer te schieten op het eerste gezicht, wist zij dat haar dag gekomen was. Zij had ontdekt, dat Dillinger de moordenaar was van haar verloofde en vertoefde maandenlang onder ziin bende. Dillinger wist zich goed verbor gen te houden, maar op een goeden, of liever voor hem kwaden dag besloot hii naar de bioscoop te gaan. om een gangsterfilm te zien. Marcia zag hem de bioscoop binnengaan en waarschuwde dadelijk de politie, die 2'/?. uur op de loer lag. Toen kwam Dillinger uit de bioscoop en werd als een hond neer geschoten. Mei. "Marsh werd dadelijk door de politie naar een veilige en verborgen plaats gebracht Later keerde zij naar Engeland terug, waar zij thans te Briston woont Met Fellowes. den man. die haar in het speurdersvak heeft opgeleid, zal zii eerstdaags verschijnen in een z.g. sketch in een bioscoopthea ter. waar tevens een film wordt vertoond van het optreden van de gewapende bondspolitie in Ame rika tegen de bendewezen. WIERINGERWAARD. Tijdens het hevig onweer dat Maandagmiddag ook boven onze gemeente woedde, werd een koe van den heer D. Kooij Cz. door den bliksem doodelijk getrof fen. BREEZAND. Succes voor S.D.G. Soli Deo Gloria behaalde op het concours van den Bond van Chr. Muziekvereenigingen te Alkmaar in de eerste afdeeling met 50 punten een tweeden prijs in den concertwedstrijd en met 27 p. een eersten prijs in den marschwedstrijd. BROEK OP LANGEXDIJK, 12 Juni. 23000 Kg. aardappelen, drielingen f 11.7013.20, kleine f 10.2012, Schotsche muizen f 10.3012.40, 16000 Kg. tomaten A f 8.50—15.40, B f 9.50, C f 6.40, CC f 3.70—3.90, 200 Kg. rabarber f 1.20—1.30, S50 bos peen f 2.804.10. Kiezers en Kiezeressen, als altijd is het van het grootste belang die personen naar den Gemeenteraad af te vaardigen, die Uw vertrouwen waardig zijn. Zeer zeker in dezen tijd van crisis en ontwrichting. Kiest daarom op 19 Juni „Mannen van de daad" van Barneveld, J. G. Bel, W. J. Boontjes, J. K. Buiskool, J. A. E, Kossen, A. M. Niestadt, W. D. Rus, Jb. van Rijswijk, L. Schoorl, J. Tuinman, M. C, de Veer, Joh. de Vries, Jb. Wissekerke, M. en stemt die persoon, die U het liefst verkozen wenscht, want degene, die de meeste stemmen verkrijgt wordt afge vaardigd. Kiesvereen. Schagen's belang. OiOCSOOiOöOCiOCSOOfOCSg Den 16en Juni a.s. hopen i onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, g JAC KOOIJ Kz. en ,i J. KOOIJ-Kooij hunne 40-jarige Echtvereeni- I ging te herdenken. i Barsingerhorn: G. SPAANS—Kooij. D. SPAANS. Hoorn: T. GOVERS—Kooij. W. GOVERS en Kinderen. 1 Receptie 10—1 uur, n.t. Nieuwe Niedorp, Juni 1935. CÖOtOCXlOOöOCöCXDÖO IN PLAATS VAN KAARTEN. Hiermede betuig ik mijn dank voor de ondervonden deelneming tijdens de ziekte en hij het overlij den van mijn besten Vader. C. DE HAAN. Schagen, Juni 1935. Bij deze betuigen wij, mede na mens wederzijdse familie, on hartelijke dank voor de zeer vele bewijzen van belangstelling bij ons Huwelijk ondervonden. G. JONKER. N. JONKERSieswerda. a.b. J. Pz. Coen, 14 Juni 1935. - p.p.c. Alvorens stroo te verkoopen aan E. BOS en C. NIEROP te Sint Maartensbrug vrage men inlichtin gen hij C. GEEL Az., te Oude- sluis. 5 pond Vetspek fl.20 5 pond gemalen Spek fl.00 JAC. KUIPER, LOET. SCHAGEN. DAT IS GOEDKOOP. 4 p. m. p. lappen fl.04 1 Metworst cadeau. 2Va p. Biefstuk fl.04 1 Metworst cadeau. 5 p. p. Gehakt fl.04 1 Metworst cadeau. 3 p. Koevleesch fl.04 Varkensvleesch 40 en 45 ch p. p. 5 pond dik vet. Spek f 1.1 Bel. aanb., S. HOUTKOOPER. PRIMA AM. OLIE, 534 ct. per liter per vat, franco. G. BUTTER Jr., Winkel. Schager Roosjes. Gevraagd: Een DIENSTBODE, bij P. VRIES, E 9, Schagerbrug. Te huur gevraagd, omstreeks 1 Juli, NETTE WONING, te Anna Paulowna. J. D. WILLIG, Ewijcksluis. Gevraagd: Een FLINKE DIENSTBODE. burgerpot kunnende koken, in WITKOP's Lunchroom, Koning straat 17, Den Helder. Te koop: 2-jarige STIER. vetgehalte M. 4,5 en een beste Melkgeit. J. KOOIJ Cz., N. Niedorp. Te koop gevraagd: TEELTVERGUNNING voor 1X H.A. groenten, voor 1 jaar of langer. C. KROON, Langereis, Oude Niedorp. Groot deel van het losgeld terug gevonden. Washington: Het ministerie van justitie maakt bekend, dat op aanwijzing van een der ont voerders van George Weyerhaeuser, Waley, onge veer 90.000 dollar van het losgeld gevonden is. Het geld was op een afstand van vijf mijl van Salt Lake City begraven. Een nieuwe verscherping in de situatie voor mogelijk gehouden. passief verzet te plegen bij de uitvoering der Ja- pansche eischen. Voorts wijst men er op, dat er nog niets bekend is omtrent de definitieve plannen van Japan in Noord- China en dat het er naar uitziet, dat Japan beoogt zich een vaste invloedssfeer in Noord-China te ver overen. Uit Washington wordt gemeld dht volgens de meening van personen, die goed op de hoogte zijn van de toestanden in het Verre Oosten sedert drie jaar het oorlogsgevaar tusschen Japan, de Vereenig- de Staten en de Europeesche mogendheden niet zoo groot is geweest als thans. Japan heeft zijn eisch doorgezet. Tsjang Kaï-Sjelc heeft toegegeven, omdat hem, gezien de Japansche overmacht, niets anders overbleef. In elk geval is, naar United Press meldt, groote ongerustheid vast te stellen in economische kringen. Van 1931 af, aldus meent men, heeft Japan bewezen, dat het zijn plannen op het vaste land van Azië wil doorzetten. Thans komt het er op aan vast te stel" len, of het mogelijk is een einde te maken aan den Japanschen opmarsch, welke leidt tot de hegemonie in het Verre Oosten. Tientsin. Ondanks de aanvaarding door China van de Japansche eischen, is men, volgens United Press, in goed-ingelichtê kringen van oordeel, dat het mogelijk is, dat binnenkort een nieuwe verscher ping in de situatie ontstaat. Volgens betrouwbare berichten zou het Japansche leger te Kalgan versterkt zijn met een groote lucht vloot, welke eventueel luchtaanvallen zou moeten doen op Tientsin en Peking. Verder zouden Japan sche troepen geconcentreerd zijn te Sjanhaikwan en Koepeikau. Kolonel Sakai verklaarde, dat een definitieve re geling van de Noord-Chineesche problemen afhangt van de wijze, waarop China de gerechtvaardigde eischen van Japan inwilligt. Er zijn twee factoren, aldus meent men, welke In strijd zijn met de opvatting, dat het conflict reeds is bijgelegd. In de eerste plaats zouden de Chineezen to kennen hebben gegeven, dat zij vastbesloten zijn TJALKSCHIP DOOR NOODWEER OVERVALLEN. Lemmer. Varende van Kampen naar Lemmer werd schipper P. v. Oven, gedomicilieerd te Am sterdam, op het IJsselmeer overvallen door een on weersbui. Zware golven kwamen over het 115 ton metende tialkschip en sloegen het zeil in korten tiid in flarden. Dadelijk voer de reddingsboot „Hilda". schipper Kolk. van Lemmer uit en bracht het schip met veel moeite hier aan. Aan boord bevonden zich. behalve den schipper, diens vrouw en zeven kinderen. Het schip was niet verzekerd. I NOODWEER OP USEDOM. Swinemuende (Duitschland). Dinsdagmiddag heeft een zeer hevig onweder gewoed aan de kust van het eiland Usedom. Zware regen en hagelslag vergezelden het onweer. Op de velden werd groote schade aangericht: bij sommige boeren ging de ge heele oogst voornamelijk rogge en haver ver toren. Talrijke ruiten werden door den hagel stuk geslagen enkele wegen zijn onbegaanbaar ge worden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 3