Ch. H. Th. SCHMALZ oogstverpning EEN FLESCH BESSENSAP Kiezers van Sint Maarten ALARMKOGELS Kantoorbrandkast, voor 5 cent ALBERT HEIJN L. van Rijswijk Groot Nationaal Muziek Concours Bedrijfs- en Werkmanskleeding No. 3 van lijst 2. K. de Vries&Zn. Noordscharwoude a f 1.25 te Midden Beemster AUTO* LAK- EN SPUITINRICHTING. Schager Ijzerhandel een Paard, Uit OMGEVING BEZOEKT HET: op Zondagen 16 en 23 Juni waaraan wordt deelgenomen door de beste Muziekvereenigingen uit Noord'Hoiland o.a. „HOU EN TROU", Heerhugowaard en „ONDER ONS", Dlrkshorn. Slagers Colberts Kruideniers Colberts Bakkersbnizen Kappersjassen Magazijnjassen Overalls 1.95, 2.45, 2.75, 3.—, 3.50, Grijs cachemir Colberts 1.65, 2.10, 2.60, Idem Pantalons 1.90, 2 BI. keper Jassen Idem Pantalons Moleskin Pantalons Schilder Overalls Bakkers Broeken Manchester Pantalons 2.75, Manchester Vesten Manchester Mouwvesten Sterke Overhemden 1.45, 1.55, Rijbroeken 2.45, 4.75, 5.25, 2.90, 2.75, 4.25, 3—, 2.50, 2.45, 3.50, 2.25, 3.50, 1.90, 5.75, 2.90 2.90 2.90 3.50 3.50 4.75 3.25 3.10 2.75 2.75 4.50 2.90 2.85 3.75 2.75 5.75 2.25 7.50 Wij verkoopen U uitsluitend prima kwali teiten. Schagen en. Daar alle voor 1 Augustus 1935 te oogsten aardappelen via een veiling behandeld moe ten worden, dienen allie telers (ook de teler handelaars) a.s. Zaterdag 15 Juni tusschen 6 en 8 uur n.m. in Café BORST te BREE- ZAND te komen, ter'verkrijging van een De oogstvergunning wordt alleen verstrekt op vertoon van de teeftvergunning. Zonder oogstvergunning is het oogsten van aardappelen vóór 1 Augustus 1935 ver boden. Het Bestuur der Veilingsvereeniging Den Helder en Omstreken. Bij aankoop van een Pondspak JAVARIJST a 16 of 22 ct., vanaf heden t.m. VRIJDAG 21 JUNI. Alleen Vrijdag en Zaterdag. Afgehaald uit den winket TOSCA's (heerlijke IJsbonbons) per y» pond SPECERIJEN, 3 strooibusjes voor 25 ct. Deze week bij aankoop van 1 pond Koffie vanaf 45 ct. of Yi pond Thee vanaf 62H ct. een prachtige 17 ct. Kop en Schotel CADEAU. Maakt U het leven goedkooper SCHAGEN, Laagzijde 39, Tel. 136. R303. NIEUWE NIEDORP. Wij willen een man als VAN DRUNEN voor onzen Gemeenteraad behouden. Indien ook gij mede burgers van die gedachte zijt, brengt dan mor gen Uw stem uit op EENIGE KIEZERS. Ondergeteekendén berichten, dat ze aan hun zaak hebben verboden een VERFSPUITINSTALLATIE en houden zich beleefd aanbevolen voor alle werk-t zaainheden op dat gebied. Vraagt prijzen. Billijke tarieven* Voorkomen inbraak en maken bij onge- wenscbt bezoek een geweldig lawaai!! I Kan door iedereen en overal toegepast worden. TE KOOP aangeboden: Een in goeden staat zijnde hoog 154 c.M., breed 110 c.M., diep 50 c.M. Kantoor: Noord-Holl. Brandwaar borg Maatij. te Oudkarspel. Té koop: zwarte merrie, 9 jaar, zwarte ruin, 9 jaar, zwarte Ruin, 4 jaar, allen zeer mak, mooi in tuig en voor alles gegarandeerd, bij R. v. BAAR, te Hem, N.H., bij Hoorn. de BARSINGEREORN KOLHORN. Vergadering „Denk en Doe." Dinsdagavond belegde de vereen. „Denk en Doe" een ledenvergadering in de zaal van S. Kuiper. Nadat de notulen en de rekening van den penning meester goedgekeurd waren, werd de avond grooten- deels besteed aan de bespreking van het a.s. school feest. Hoewel een definitieve beslissing nog niet is te nemen voor het geld is ingezameld, werd toch een .voorloopig plan vastgesteld. De lagere klassen zullen bet gebruikelijke reisje maken in de omgeving van Alkmaar en Bergen, ter wijl de grooteren een twee- of mogelijk een drie daags uitstapje zullen maken met gebruikmaking van de jeugdherbergen. De lezing op den ouderavond door den beer Wim Wiese bleek bij vele leden groote belangstelling voor de jeugdherbergen te hebben gewekt. Algemeen werd er dan ook veel voor gevoeld dit jaar de proef te nemen. Een drie-daags uitstapje op deze wijze (SchoorlPetten) zal weinig meer kosten dan de jaarlijksche reis naar de stad, een tweedaags reisje komt zelfs veel goedkooper uit. In verband met de noodzakelijke voorbereiding, werd besloten lid te worden van de N.J.H.C. en werd aan het hoofd der school verzocht het plan nader uit te werken en de toestemming te vragen van de daar toe bevoegde autoriteiten. Vanzelfsprekend gaf één en ander veel stof tot be spreking. Besloten werd aan het bestuur van den bond voor Siaatspens. te verzoeken de collecte voor deouden van dagen zoo snel mogelijk te voltooien. Met eènige tusschenruimte kan dan, behoudens toestemming van B. en W. de inzameling voor het schoolfeest wor den gehouden op Maandag 24 en Dinsdag 25 Juni. Ditmaal zal met lijsten wordèn geloopen. Op Woensdag 26 Juni wordt opnieuw vergaderd om de loop van de reis vast te stellen in verband met het beschikbare geld. Het reisje naar Bergen is voorloopig bepaald op Dinsdag 9 Juli, de reis van de grooteren in denzelf den tijd, dus de tweede week van Juli. Naar aanleiding van een vraag van den heer A. Heerschap komt een geheel ander punt in bespreking Hij wijst er op dat in 1936 een groot aantal werkloo- zen, die thans bij het kanaal werk vinden, weer ten laste der gemeente komen. Er volgt veel discussie, waarna wordt besloten een schrijven te zenden aan B. en W. teneinde hierop nog eens extra aandacht te vestigen. Hoewel erkentelijk voor hetgeen het Ge meentebestuur en sommige werkgevers reeds in die richting doen, dringt de vergadering er bij B. en W. op aan, alle mogelijke moeite te doen deze arbeiders zooveel mogelijk geplaatst te krijgen bij de bedrijven in onze gemeente. Hierna volgt sluiting. LAN GEN DIJK NOORDSCHARWOUDE. Door den heer K. de Vries, die hier sinds Jaren een gevestigde schilderszaak heeft, is thans tot uitbrei ding der zaak besloten, n.1. door aanschaffing van een verfspuitinstallatie, waardoor een complete auto- lak spuitinrichting in de schilderszaak is opgeno men. Zie de adv. Bij het inladen van een schuit met grint van den heer Henselman werd dit vaartuig te eenzijdig belast, kapseisde en zonk. Door de scheepsbouwersfirma gebr. Witte werd de schuit na een paar ureri arbeid weer gelicht, HO 0 GW 0D AARTSWOUD. De zomerkermis hebben we hier gevierd, doch zon der zomer. De laatste jaren weten wij er niet van dat het zoo stil is geweest. Vele factoren zijn hier voor te noemen, o.a. gelijk met Pinksteren, de heer- schende griep, de vele kermissen in de omtrek en vooral het buitengewoon slechte weer. Zondag was het bezoek niet best, doch het ging nogal. Maandag en Dinsdag was het zuinig. Ook Maandagavond, waarop Coos en Polly Speen- hoff optraden, was in mineur gesteld. Heel weinig gehuwden waren opgekomen. Ze gaven een aardig kermisprogramma, wat vooral de jongelui wel smaakte. Ook buiten op het kermisterrein was het 't zelfde aanzien. Slechts 1 kraam, de zweefmolen en een paar stalletjes waren aanwezig. Samenvatting: een slappe vertooning dat we hier niet gewend zijn. Tijdens het onweder dat hier Dinsdag woedde, sloeg de bliksem in het net van de radiocentrale. Ook een radiotoestel in dezelfde buurt werd getroffen. Z IJ FE Politie. GEVONDEN: een heerenrijwieï. Dr. Benesj te Moskon. De Tsjechische minister van Buitenlandsche Zaken in gezelschap van Litwinow bij het verlaten van het station te Moskou. DE ALLEREERSTE POLITIE HOND. Op den 8sten October van het jaar 1371 verkondigden herauten bij trompetgeschal in de straten van Parijs, dat er dienzelfden mid dag op het eiland Saint Louis in de Seine, binnen een afgepaalde ruimte, een tweegevecht zou plaats hebben tusschen een man en een hond. Aan dit zonderlinge duel was het volgende voorafgegaan. Aan het hof van den Franschen koning Karei V was een der meest geëerde edelen de ridder Aubry de Montdidier.. Aubry had een grooten, trouwen hond, die hem op bijna al zijn tochten vergezelde. Op zekeren dag was de ridder plotseling uit Parijs verdwenen, en zijn vrienden verwonderden zich daar des te meer over, omdat hij aan niemand had medegedeeld, dat hij naar zijn kasteel wilde gaan. Op een avond hoorde een goede vriend van Aubry de Montdidier aan zijn deur krabbelen en toen de deur werd geopend, stond daar, vuil, mager en nat, de hond van den verdwenen ridder. Nadat de hond had gegeten en gedronken, bleef die maar steeds onrustig om den vriend van zijn baas heen draaien, jankend en hem soms zelfs met de tanden aan de mouwen van zijn jas trekkend. Deze, ongerust geworden over 't lot van zijn vriend Aubry de Mont didier, besloot den hond te verge zellen. Zoo kwamen zij in het woud van Bondy, dat toen reeds berucht was om het ongure gespuis, dat er zich placht op te houden. En dien slechten naam heeft het behouden, want in het Fransch zegt men nu nog: ,;C'est une forêt de Bondy", en dat wil dan zeggen: Dat is een plaats, waar zich meer boeven dan fatsoenlijke menschen ophouden. Maar in dat woud van Bondy dan begon de hond te graven bij een eik en toen de ridder en zijn gezellen hem hielpen, vonden zij daar het lijk van den goeden en edelen Seigneur Aubry de Montdi dier, die in het bosch vermoord en begraven was. De justitie zocht langen tijd naar den moordenaar van Aubry de Montdidier zonder hem te vinden. De trouwe hond bleef bij den vriend van zijn meester. Op een dag kwam daar een zekere ridder Macaire op bezoek en toen de hond dien zag, begon hij te grom men en wilde hem aanvallen, en het kostte den knechts veel moeite, om het woédende dier in bedwang te houden. En telkens, wanneer hij den rid der Macaire zag, werd de hond wild, en wilde hem te lijf, terwijl hij anders mensch noch dier kwaad deed. Dit stemde tot nadenken en toen de zaak den koning ter oore kwam, en hij vernam, dat Macaire de eeni- ge ridder was, die een wrok koes terde en zelfs bedreigingen geuit had tegen den Seigneur Aubry de Montdidier, gelastte Karei V dat er een zoogenaamd Godsoordeel moest plaats hebben, en dat Macaire en de hond samen moesten vechten. Zoo vond dan op het eiland in de Seine, waarop ook toen reeds de oude Notre-Dame stond, het zon derlinge tweegevecht plaats. De ridder Macaire was gewapend met een dikken stok, en voor den hond was er een ton neergelegd, waaruit bodem en deksel waren weggenomen en waarin hij zich zou kunneii verschuilen. Maar de hond viel zoo fel op den ridder aan, dat deze de grootste moeite had om zich te verdedigen. En wanneer de hond al eens een seconde afliet, dan was het slechts om direct daarop met vernieuwde woede te attaqueeren. En het duurde niet lang of de ridder viel op zijn knieën en smeek te om genade. Hij bekende den Seigneur Aubry de Montdidier uit wraakzucht en nijd in het woud van Bondy verraderlijk te hebben vermoord en hij werd verwezen naar den beul en zijn schavot. Maar een beeldhouwer uit dien tijd legde de daad van den hond vast in marmer en dat beeld is nog altijd te zien in het kasteel van Montargis, nabij het bosch van Bondy. KOLENBRANDERIJ IN HET ZWARTE WOUD. Terwijl vroeger de kolenbrande- rij een alom verbreid beroep was (getuige de namen Kohier, Colen brander, enz.) is het in de meeste landen een zeer zeldzaam beroep geworden. Vroeger was houtskool n.1. volstrekt noodzakelijk voor het bereiden van behoorlijke soorten ijzer en nog steeds speelt het hier bij een rol, die echter veel beschei dener is geworden dan vroeger, omdat het veel goedkooper uitkomt ijzer te bereiden met behulp van cokes of in den oven van Siemens, om eventueel later het product te zuiveren. Slechts in speciale gevallen loont het nog houtskool-ijzer te maken. Ook voor andere doeleinden kwijnt het houtskoolverbruik, zooals b.v, voor strijkijzers, die meer en meer met gas of electra wórden verhit; ook voor de bereiding van prima soorten „actieve kool" heeft men betere grondstoffen gevonden dan hout. Misschien, dat in enkele streken de gasgenerator voor auto's nog een behoorlijken afzet voor houtskool kan opleveren, hoewel ook de kans, door het construeeren van lichte dieselmotoren, langza merhand geringer wordt. Tot het verkrijgen van houtskool wordt een „meiier" opgebouwd uit blokken hout, die zoo tegen elkaar steunen, dat in het midden een verticale steunpaal alles in even wicht houdt en ook overal gele genheid bestaat voor het doortrek ken van gassen. De „meiier" is geheel afgedekt met poreuze aarde, aan den voet gesteund met hout. Onderaan is een trekkanaal opengelaten, zoo dat voldoende lucht kan toetreden, dat een weinig hout verbrandt. Hierdoor ontstaat voldoende warm te, om de rest te doen uitdrogen en te doen verkoken. Na weken van langzaam doorsmeulen is dan de groote stapel verkoold en kan al les gebluscht en afgedekt worden. Dergelijke meiiers worden hoe langer hoe zeldzamer, ook waar men nog vraag heeft naar houts kool, omdat er, behalve een beetje teer, slechts houtskool mee wordt verkregen, terwijl de moderne me thoden der „droge distillatie" toe laten uit afval van hard hout ook nog houtazijn, methylalcohol, ace- ton en andere producten te winnen, hetgeen de kosten der veel duurde re installatie gemakkelijk vergoedt. De echte kolenbrander behoort weldra geheel tot het rijk der spfookjes en dan zal het moeite kosten de kinderen een indruk te geven van het werk van den man, die eenmaal een belangrijke func tie bekleed heeft, toen in de bos- schen nog van de poëzie der een zaamheid sprake was.

Schager Courant | 1935 | | pagina 4