Hoe men James Ramsay MacDanald beoordeelt. KIJKER is KQ0PEDCLOECK Donderdag 13 Juni 1935. SCHAGER COURANT, Tweede bSad. No. 9741 Een hevige botsing in de Hoofdstad. Engelsche dagbladen in Italië verboden. Spoorwegongeluk in Oost-Siberië. Het Fransch koloniaal schandaal. Arbeiders door bliksem getroffen. De arrestaties te Oss. Huurt de heer Weiss N.S.B.-ers? Een „geestige" weddenschap. Erdal vermaard door z'n glans! Een der hindernissen wordt gemeten voor het internationaal concours hippique, dat in het stadion te Amsterdam begonnen is. ZIJN CARRIERE. Een zeer geziene figuur in Groot-Brittannië. De Engelsche eerste ninister James Ramsay Mac-Danald is als mi- nister-presüdent afge treden. Zijn. plaats wordt ingenomen door den conservatief Bald- win. Mac-Donald blijft in het ministerie zit ting hebben. L i I Londen. James Ramsay Mac-Donald heeft te kennen gege ven. dat hij in verband met zijn leeftijd het ambt van eerste minister niet langer wenscht waar te nemen. Tot nu is van andere persoonlijke redenen en politieke gronden in niet-officieele kringen nog 'niet gesproken. Voorloopig is het eenige opmer kelijke. dat een oud-lid van de Engelsche sociaal democratie, de Labour Party, door een conserva tief op een dergelijke belangrijke post wordt ver vangen. Hieruit zou men moeten ooncludeeren, dat de Britsche regeering der laatste jaren geen be paalde richting was toegedaan, ofschoon hij in naam aanmerkelijk naar links georiënteerd was; men kan echter ook de conclusie trekken, dat er zekere ver anderingen op til zijn. De loopbaan van Mac-Donald geldt als een voor beeld van een voortreffelijke carrière. In een zeer armoedige omgeving is Mac-Donald opgegroeid. Als dorpsschoolmeester fungeerde hij in het Schotsche visschersdorp Lossiemouth waar hij geboren is; daar na verhuisde hij naar Londen en werkte aldaar in de City. Tenslotte gelukte het hem privé-secretarls van het liberale parlementslid Thomas Laugh te worden. Dat was het begin van zijn politiek optre den. In 1893 sloot hij zich aan bij de nieuwe onaf hankelijke arbeiderspartij, die hij tezamen met Keir Hardie organiseerde. Deze groep werd in 1900 door de arbeiderspartij opgenomen en Mac-Donald werd secretaris. Zes jaar later was hij lid van het La gerhuis en in 1911 werd hij tot partij-leider geko zen. In 1914 streed hij tegen Engelands deelneming aan de wereldoorlog, hetgeen hem het voorzitter schap van de partij kostte. Daar hij vertegenwoordiger van een radicale vre- desgedachte was hij was toendertijd ook een te genstander van het Verdrag van Versailles werd hij in 1918 gevangen gezet en bij de volgende ver kiezingen raakte hij ook zijn zetel in het Lager huis kwijt. In 1922 werd hij opnieuw gekozen en tevens weer tot voorzitter van zijn partij benoemd. In 1924 formeerde hij de, eerste links georiënteerde regeering in Engeland, maar in October van dat jaar moest hij het veld ruimen voor de conservatieven. In Mei 1929 verwierf hij echter een overweldigende meerderheid. Van vijf-en-een-half millioen bracht hij het aantal stemmen voor ziin partij op ruim acht- en-een-kwart millioen; inplaats van honderd-een-en- .vijftien zetels had de Labour Party er nu twee honderd-zeven-en-tachtig. In 1931 maakte hij, wat zijn practische politiek be treft, inbreuk op het partijprogramma, zoodat zijn voormalige vrienden hem voor een „verrader aan de socialistische zaak" hebben uitgemaakt. Nadien maakte MacDonald zich ook van de partij los en een overweldigende conservatieve meerderheid in het La gerhuis verhinderde hem niet het eerste-minister- schap te blijven waarnemen. Van nu af stond hij aan het hoofd eener regeering, die hij als „kabinet der nationale concentratie" aanduidde. MacDonald heeft over het algemeen den indruk gemaakt een pacifistische politiek te voeren, maar de door hem vastgestelde ontwapeningsplannen zijn geen werkelijkheid geworden. In het buitenland be schouwt men hem als een goed Engelschman, in En geland veelal als een goed Europeaan. In een hoofdartikel over de kabinetswijziging schrijft de „Times", dat Engeland groote dank schul dig is aan MacDonald, welke dank in de toekomst eerder grooter kan worden dan afnemen. MacDonald aldus de „Times", heeft getoond groote daden te dur ven doen en had daarbij de wijsheid en de zelfbe- heersohing, die voor zijn pogingen noodig waren, Zijn eenzaamheid heeft hem misschien menigmaal noodeloos wantrouwend gemaakt, doch in het open baar heeft hij in alle gevallen feillooze tact en veel geduld getoond. Voorts heeft hij, wanneer dat noodig was, op de juiste wijze ingegrepen om richting te ge ven aan de buitenlandsche politiek. Die goed afliep. Gistermorgen om halfzeven Heeft op de Nassau- kade bij het Frederik Hendrikplantsoen te Amster dam een hevige botsing plaats gehad tusschen een tractor met oplegger en een tram van lijn 23. De tractor met oplegger van de firma Van Om men uit Rlienen. ging op de Nassaukade in de rich ting van het Haarlemmerplein; de tram zou de brug overgaan naar de Marnixstraat. Deze laatsie was al over de helft van den rijweg toen de tractor tegen het achterbalcon botste. De wagen werd uit de rails geworpen en kwam op het trottoir bil de brug terecht. Het achterbalcon was grootendeels vernield. Door den schok was de koppeling tusschen trac tor en oplegger gebroken en de tractor schoot over den weg en bleef daar zwaar beschadigd liggen. In de cabine van de tractor zaten twee menschen. De chauffeur A. van der Heiden en mei. Van Laar, beiden uit Rhenen. Aanvankelijk dacht men dat beiden zwaar gewond waren. Zii klaagden over pijn en hadden wonden van glasscherven. De Ge neeskundige Dienst bracht hen naar het Binnen Gasthuis. Zij konden dit ziekenhuis na verbonden te zijn. weer verlaten. Vermoedelijk is onoplettend heid van den chauffeur de oorzaak van dit ongeluk, dat nog zoo goed afliep. Wegens critiek op de houding van Italië. Rome, 12 Juni. De Italiaansche regeering heeft gisteravond een verbod uitgevaardigd voor de ver spreiding van vier Engelsche dagbladen wegens hun critiek en commentaar op de houding die Italië in het conflict met Abessynië aanneemt. Het verbod geldt de „Daily Herald" de „Manchester Guardian", de „Sunday Express" en de „London Evening Standard". Italiaansche ambtenaren in Abessynië moeten naar Italië teruqkeeren. Parijs. Het agentschap „Radio" verneemt uit Londen dat de gezinnen der Italiaansche ambtena ren in Abessynië instructie hebben gekregen naar Italië terug te keeren. Vijf dooden, 28 gewonden. D.N.B. meldt uit Moskou: In het Amoergebied dicht bij Blagowetstschenk zijn een goederentrein en een passagierstrein op elkaar gereden. Beide locomotieven en 8 wagens van beide treinen zijn vernield. In den eersten wagen van den passagierstrein zijn 5 reizigers gedood cn 28 gewond, van welke sommige ernstig. Weer aan het rollen gebracht. Parijs: Een reeds acht jaar geleden plaats gehad hebbend koloniaal schandaal, wordt op het oogen- blik weer druk ter sprake gebracht. Destijds waren bedorven levensmiddelen ten be drage van verscheidene millioenen francs naar Indo- China gezonden. De leveranciers van deze bedorven waren werden aanvankelijk voor het gerecht gebracht, doch het hun aangedaan proces werd door de aanklagers ver loren. Thans deelt het Fransche departement van kolo niën mede, dat uit een nieuw onderzoek is gebleken,, dat de kwestie in 1927 niet met de vereischte nauw gezetheid is onderzocht. De huidige minister van koloniën, Rollin, heeft derhalve bepaald, de civielrechtelijke vervolging van de aangelegenheid te hervatten. Tijdens een hevig onweer sloeg Dinsdagmiddag de bliksem in een boerenhuis van N., waar een tiental werklieden van de werkverschaffing, werkzaam aan de normaliseering van de Twikkelerbeek, tus schen Bornerbroek en Enter een schuilplaats had gezocht. Een der arbeiders, v. d. H., uit Friezen veen werd getroffen en sloeg bewusteloos tegen den grond. Een ontboden geneesheer bracht hem weer bij en constateerde een verlamming van het rech terbeen. Van der H. is per auto naar huis ver voerd. Vier arbeiders uit Denekamp, hadden voor het onweer een schuilplaats gezocht in een loods van de werkverschaffing in Brekelenkamp, onder Dene kamp. Do bliksem sloeg in de loods en alle vier de mannen werden tegen den grond geworpen, waar zij bewusteloos bleven liggen. Drie hunner kwamen later weer bij, de vierde echter, Mulder genaamd, was door den bliksem gedood. De man was ge huwd. Nog een doode. Dinsdagavond is tijdens een hevig onweer de 38- jarige arbeider P., te Harkstede (G.) door den blik sem getroffen en op slag gedood. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Een der verdachten op vrije voeten 9e- steld. Te 's Hertogenbosch is gistermorgen op vrije voe ten gesteld zekere H. Sch. uit Oss, die was gearres teerd en voorgeleid als verdacht van medeplichtig heid aan de brandstichting in het paviljoen van ?.^et sportpark, te Oss, waarvoor de directeur van het sportpark, J. V., werd opgesloten. Uit het onder zoek is gebleken, dat Sch. alleen eenige potjes bier had gedronken ter gelegenheid van de tractatie, die de bendeleden op touw hadden gezet van het hono rarium, dat zij voor de brandstichting hadden ont vangen. Het Amsterdamsche raadslid Kitsz heeft bij B. en W. een interpellatie aangevraagd over de volgende vragen: Is het B. en W. bekenr, dat het gemeenteraadslid de heer Weiss een groot aantal leden van de Nat. Soc. beweging voor de gemeenteraadsverkiezingen tegen betaling van f25.en f5.per week heeft aangenomen, onder voorwaarde dat boven de verkic zingsbiljetten van het Neutrale Blok aller midden standers de naam van de N.S.B. en sympathiseeren-- den komt te staan? Is het B. en W. eveneens bekend, dat onder de be taalde N.S.B.-leden een groot aantal werkloozen is, aan wie is medegedeeld, dat dc f5 belooning voor het aanwerven van kiezers niet in rekening worden gebracht bij het steunbedrag? Kunnen B. en W. mededeelen, of de toezegging ge daan aan werklooze N.S.B.ers in overleg met B. en W. is geschied? Zoo ja, zijn B. en W. dan bereid, voor alle onder steunden f5 inkomsten vrij van aftrek te stellen? Zoo neen, willen B. en W. dan direct maatregelen nemen, om te voorkomen, dat werklooze arbeiders de dupe worden van onbevoegde toezeggingen?. Een onsmakelijke weddenschap, die gisternacl. ai een café aan de Vespuccistraat te Amsterdam tus schen vijf mannen werd gehouden, is een dezer menschen noodlottig geworden. De mannen, die nog laat bij elkaar in het café zaten, kwamen, toen zij vermoedelijk reeds onder den invloed van sterken drank verkeerden, op het plan om met elkaar een weddenschap in het drinken van jenever aan te gaan. Een der mannen beweerde, de „bijzondere prestatie" van veertien borrels binnen zes minuten te drinken, te kunnen volbrengen, hetgeen zijn kame raden een buitengewoon kunststuk vonden, dat zij hem wel eens zouden willen zien uitvoeren. De snoever nam de weddenschap aan. Veertien -bor-rels wep4en-öeergezet, er werd «ven gewacht tot de groote wijzer van de klok precies een minuut aangaf en toen werd hét „startsein" gegeven. De kampioen slokte achter elkaar de veertien borrels op en de belangstellenden wachtten met spanning hoe hij het er zou afbrengen. Toen de man zijn veertien borrels op had, zakte hij plotseling, tot groote ontsteltenis der toeschou wers, ineen en bleef bewusteloos liggen. Alle pogin gen om den man tot bewustzijn te brengen, mis lukten. Direct waarschuwde men den geneeskundigen dienst, die het slachtoffer per ziekenauto naar het Wilhelmina Gasthuis bracht. Daar is hij ter verple ging opgenomen. De man heeft vermoedelijk een acute alcoholvergiftiging gekregen, die ernstige ge volgen voor hem zal kunnen hebben. OOST-BRABANT NOG NIET VEILIG. Nachtelijke inbraak te Gemert. Gistprnacht is te Gemert ingebroken bij R. van den Crommenakker aan het Dinthersch Eind. De in brekers hebben het geheele huis overhoop gehaald, alle kasten opengebroken en den inhoud over den vloer geworpen. Uit een der kasten is een klein bedrag aan geld gestolen. Waarschijnlijk was het de dieven te doen om de brandkast doch deze stond in de slaapkamer van v. d. C., welke kamer boven dien was afgesloten. De bewoners ontdekten vanmorgen pas hetgeen was gebeurd. Van de daders ontbreekt ieder spoor. SCHOENCRÊME Groote doos 10 cis. Extragroote doos 15 ets. Het K.L.M.-vliegtulg de .NachlegaaP is van Schiphol vertrokken als eerste vliegtuig in den tweemaal wekelijkschen dienst naar Ned. Indië. Vele autoriteiten, onder wie ir. Damme en de heer Plesman waren hierbij tegenwoordig

Schager Courant | 1935 | | pagina 5