Natuurlijk moet bet Noord gedempt Plaatselijk Nieuws. Propaganda vergadering der S.D.A.P. A. AUKES-TIMMERS OVERLEDEN. BEGINSELPROGRAM VAN DE R.K. STAATSPARTIJ. Richtlijnen der katholieke politiek. Een raadslid met bijverdienste. Stormloop tegen speliing-Marchant. De man die de klappen kreeg. Kroonprins van Arabië op het Loo. De doopplechtigheid te Dierdorf. TELEVISIE IN AMERIKA. Predikbeurten. Nu men de groote verbetering op de Loet zoo lang zamerhand zich steeds sterker ziet voltrekken en het nut van goede toegangsstraten naar het middel punt onzer gemeente zich steeds scherper demon streert, wordt onze burgerij goddank wakker. Men voelt het belang voor zijn zaken om nu goe de verkeerstraten to leggen, wordt zich bewust van de groote schade die men beloopt als men aan een zoogenaamd dood eindpunt komt. Verschillende bewoners op het Noord hebben daar om een adres tot onzen Gemeenteraad gericht om de doortrekking van de demping van het Noord te vragen. De bruggetjes zijn o zoo schilderachtig, een prentje is het gelijk in sommiger oog, maar leven en ver tier is voor onze plaats in elk geval 't eerst noodig en daarom al kost het geld, kunnen wij niet genoeg aandringen om aan het verzoek van adressanten te [voldoen. Wat geeft ons een riante haven, zonder goede toe gangsstraten. Waarom moet alles er op gericht wor den om al het verkeer rondom Schagen te leiden? Op deze wijze wordt het een dood en rustig Schagen en laat men daar toch vooral voor oppassen en maat regelen daartegen nemen voor het te laat is. Tot-het-bezoeken-van Schagen-uitnoodigen de-aan sluitingen op „den grooten weg" is voor Schagen een levensbehoefte!! Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen Woensdagavond hield de afd. der S.D.A.P. een pro- paganda-bijeenkomst in Cérès. Het bezoek was matig. De eerste spreker was de heer Orsel, lijstaanvoerder .van de S.D.A.P. De heer Orsel wees er op, dat de sociaal-democra ten een moeilijken tijd doormaken. Van alle kanten worden zij aangevallen en beschuldigd. De strijd hier in Schagen gaat tegen Plaatselijk Belang, die spr. kenmerkt als een conservatieve partij. Dan zijn er de Christclijkcn en de Vrije Kiezers. Men hoeft slechts naar no. 1 op de lijst van laatstgenoemde groep te kijken en men weet, dat wanneer een stem op die lijst wordt uitgebracht, die stem is tegen democratie. B. en W. zijn wel democratisch, maar dansen lè'véel naar de pijpen van de regeering, wat spr. tracht aan te toonen. Voorts worden eenigc pro grammapunten naar voren gebracht. Door róod'To' stemmen, zal men wellicht door meer drang op de regeering iels kunnen bereiken inzake het lidmaat schap van verboden vereenigingen. Men heeft wel eens gezegd hier bang te zijn voor een rooden wet houder; die zou het geld wel wegsmijten, maar iets dergelijks is nooit bewezen. Dc S.D.A.P. wil wel- vaartspolitiek en spr. noemt het plan van arbeid. Wie is voor democratie en vrijheid, hij stemme rood. (Applaus). Dc gemengde arbeiderszangvcrccnigingen van Wie- ringerwaard, Kolhorn en Winkel o.l.v. den heer Kos zongen nu eenige socialistische liederen; een inter mezzo, dat zeer op prijs werd gesteld. Het woord was thans aan den heer Bakker. Nu spr. zich terugtrok als raadslid, zou hij wel naar de N.S.B. of zoo overgaan, is er gezegd. Niets is echter minder waar. Spr. weet wel van iemand, die eerst als vrijzinnig, dan uit pl. bel. in den raad zat en nu uit de vrije groep zitting zal ne men. Dat ziju kameleon-manieren. Dergelijke men- schen hebben we niet noodig. Laten de arbeiders goed bedenken, dat zij één blijven. De boeren, die naar dc N.S.B. zijn geloopen durven te beweren: dat wat we noodig hebben is een dictatuurstaat. De ar beiders zullen we wel klein krijgen met de zweep. Aan den huidigen toestand heeft de S.D.A.P. echter geen schuld. Overal put men uit de bedrijven, en spr. wil wel zeggen, dat de heer Van Erp binnenkamers sprak, dat wel f 5000 minder uit het electrisch be drijf kon komen. Maar diezelfde Van Erp nam niet deel aan de bcgrootingsdebatten. De electriciteitsta- rieven konden dus wel omlaag en een artikel in de Schager Courant liep hiermede parallel. Maar we moeten begrijpen, dat het tekort, 'dat dan zou ontstaan, toch gedekt zou moeten worden op de een of andere manier. Spr. waarschuwt tenslotte voor de vele schoone be loften, die toch niet te vervullen zijn. Veel beloven en weinig geven, doet een gek in vreugde leven. (Ap plaus). De beteekenis der gemeenteraadsverkie zingen in dit tijdsgewricht. De heer v. d. Vall uit Alkmaar memoreert, de voor uitgang met een zetel te Barsingerhorn. Trouwens de oogst is niet slecht tot nu toe. Van teruggang is nog niets gebleken. In de 30 jaren soc.dem. gemeentepolitiek is door ons steeds scherpe, felle critiek uitgeoefend, maar op bouwende critiek, critiek in de richting van onze idealen. Spr. wijst dan uitvoerig op de sociale verbe teringen, die zijn tot stand gebracht, b.v. goede scho len, reorganisatie armenzorg, arbeidsvoorwaardenre gelingen. Toen kwam de crisis. Onoverdreven mag worden gezegd dat minstens 1.200.000 menschen ge drukt gaan onder de zorg van het heden en van morgen. De schuld van den slechten toestand wil men wel de soc. democraten in de schoenen schuiven, maar spr. weerlegt dat. De werkloozenzorg is een nationale taak, een taak voor do rogeering, maar de taak rust bij Kon. Besluit op de gemeonten. Spr. doet de voorspelling, dat er over 1 of 2 jaar nog wei nig gemeenten zullen zijn die niet tot de armlastigen behoeven te worden gerekend. Nu het misloopt met de financiën zeggen de burgerlijke partijen: We heb ben wel gewaarschuwd, andere middelen aangegeven hebben ze echter niet. Ook in gemeenten, waar rood slecht vertegenwoordigd is, zit men met de handen in het haar. Het nog dieper zinken van de werkloo- zen kost volkskracht. Knagen aan zelfgemaakte re gelingen is wel eens noodig geworden, hoe zwaar dat ook viel. Dat was dan de schuld van de hooge golf slag van het maatschappelijk leven. Het wordt echter gebruikt als een argument tegen ons: ze hebben zich laten verleiden tot handlangersdiensteii voor het ka pitalisme, heet het dan. Soms moesten we echter in het belang van een geordende gemeenschap eenige stappen terug. Spr. noemt hot con schande voor de .regeoring, dat ze b.v. in Alkmaar do wcrkloozen nog liever langs de straat ziet loopen, dan ze dc men schen laat werken. Eerbied heeft spr. voor de arbei dersvrouw, die, hoewel dit ten koste van voeding en klccding gaat, dc eindjes nog bij elkaar weet te knoopen. In dc werkverschaffing te Castricum wordt f 20 verdiend; in Sclioorl slechts f 12; hieruit blijkt de kracht van de organisatie. Nog steeds stijgt het getal werkloozen en daarmee gepaard gaat (ie stijging van het getal der faillissementen. We zullen weer moeten aanpassen voor 77 miili- oen. Onderwijs moet de meeste vecrcn laten, doch ook op andere sociale zaken zal worden bezui nigd. Op defensie bezuinigt men ook, n.15 mil- lioen. En hoe. Een capitutantenstelsel is het gevolg en dc overheidscolleges zuilen worden gemilitairi- seerd. Deze verkiezingen staan in het teeken van strijd. Iedere stem, uitgebracht op de soc. dem. is gericht te gen aanpassen. Aanpassen is aanloopen achter de crisis. De regcering kweekt een geest van verdwa zing. Communisme en fascisme zijn de gevolgen. Deze tijden zijn toch al uitermate geschikt voor po litieke charlatans. Wij willen niet aanpassen; we moeten terug naar de autonomie der gemeenschap. Bakker zei het juist we moeten éénheid. Hij, die geestelijke vrijheid pre- feert, zal rood stemmen. Propageert de beginselen der S.D.A.P. en laat ons straks kunnen zeggen: Scha gen is rooder geworden. (Applaus). Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, zoodat de heer Orsel opmerkte dat daaruit slechts één conclusie was te trekken, n.1. dat men het volkomen met den heer v. d. Vall eens was. Nadat de zanvereenigingen nog waren opgetreden, volgde sluiting onder de gewone plichtplegingen. EEN HELSCH LA WAAL 't Is tegenwoordig werkelijk geen pretje meer om inbreker te zijn. Het weinige aardsche slijk dat nog over is, wordt angstvallig in zwaargepantserde kluizen weggesloten cn een gelukje, zooals de Schagcr inbreker verle den week tebeurt viel, is niet voor iederen dief weg gelegd. Waarbij de boffer nog het voordeel heeft dat onze gemeente-Sherlock Holmessen hem niet langer zoe ken. Een ander gevaar bedreigt de inbrekers echter. De firma van Rijswijk brengt namelijk een nikke len kogel in den handel, die door een helsch lawaai waarschuwt, zoodra ongenoode gasten een woning binnenkomen. Men leze de advertentie in dit blad en vrage eens demonstratie bij genoemde firma. Oud-lid van Provinciale Staten. Te Bakkum (N.H.) waar zij de laatste jaren ger woond heeft, is op 73-iarigen leeftijd overleden mevr. A. AukusTimmers. oud-lid der Provinciale Staten van Noord-Holland en van den gemeenteraad van Alkmaar. Anna AukusTimmers heeft behoord tot de op richters van den Ned. Bond voor Vrouwen Kies recht en zij was een der eersten, die toen aan vrou wen het passief kiesrecht verleend was. in een der vertegenwoordigende lichamen gekozen werd: in 1919 deed ze als vrijzinnig democrate haar intree in de Provinciale Staten van Noord-Holland, waar ze sedert dien steeds word herkozen. In verband met haar leeftijd had ze echter bij de jongste ver kiezingen voor een candidatuur bedankt. In 1919 werd mevr. Aukus ook in den Alkmaarschen raad gekozen. waar ze wegens verhuizing in 1922 haar mandaat ter beschikking stelde. In den gemeente raad evenals in de Provinciale Staten hadden spe ciaal onderwerpen van socialen aard haar groote belangstelling. Het principe van gelijk loon voor gelijken arbeid had in haar een warm verdedigster. De crematie zal geschieden te Wcsterveld, Za terdag a.s. na aankomst van trein 15.14. VIERJARIG MEISJE IN DE OUDE RIJN VERDRONKEN. Klompjes dreven on het water. Gistermorgen is te Werkhoven het vier-iarig dochtertje van de familie Klokke bij het spelen in den z.g. Oude Rijn, achter de ouderlijke wonm... geraakt. Niemand had het ongeval bemerkt, totdat eenigen tijd later de moedeir eenig waschgoed ging uitspoelen. Zij bemerkte plotseling, dat de klomoies van het kind op het water dreven. Gekleed begaf zij zich te watei*, waarna zij hot kind op het droge bracht. Door eenige leden van den E.H.B.O. werd kunstmatige ademhaling toegepast, hetgeen even wel niet moer mocht baten. De vanwege het partijbestuur ingestelde commissie heelt haar arbeid vol tooid. De daartoe uit de R.K. Staatspartij benoemde commisie onder voorzitterschap van prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft thans het ontwerp van een a'gemeen beginselprogram der partij aan het be stuur aangeboden, warin zij heeft neergelegd de al- gemeene beginselen en richtlijnen, welke naar ka tholieke opvatting op het gebied der practische po litiek leidinggevend behooren te zijn. Uit dit ontwerp-program volgen hieronder de voornaamste punten: Taak van den Staat. Aangaande de taak van den Staat bevat het pro gram o.a. het volgende: De volledigo taak van den Staat is te onderschei den in een primaire, gericht op behoud en vervol making van staats- en rechtsorde, en 'n subsidiaire, beperkt tot het aanvullen en stuwen van het eigen initiatief van individuen of groepen, Slechts het algemeen welzijn kan onder bepaalde omstandig heden ook hier rechtstreeks ingrijpen van den Staat rechtvaardigen. In den bouw van den Staat behoort het orga nisch karakter der maatschappij tot uitdrukking te komen. Daarom moet niet slechts aan de indi- vidueele burgers, maar ook aan hun verschillende gemeenschappen zoowel van territorialen als van cultureelen en sociaal economischen aard, een eigen zelfstandige plaats worden verzekerd. Het program ontwikkelt dan enkele algemeeno richtlijnen, waarin allereerst over den staatsvorm wordt gehandeld. Iedere vorm van dictatuur wordt verworpen; aan de volksvertegenwoordiging als centraal orgaan blijft voorbehouden de medewer king aan de wetgeving en de controle op het be- RECHTBANK. Zijn stem voor f200 verkocht. Voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch werd in hooger beroep de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen J. IL Nn lid van den gemeenteraad te Geulle. Verdachte werd door de rechtbank te Maastricht veroordeeld tot een maand gevangenis straf wegens het in strijd met de gemeentewet en den ambtseed een bedrag van twee honderd gulden aannemen voor het uitbrengen van zijn stem op A. Banens, die solliciteerde naar de betrekking van secretaris der gemeente Geulle. De pastoor bemoeide zich er mee en wist het raads lid aan het verstand te brengen dat hij het ontvan gen geld moest teruggeven, aan welke vermaning verdachte heeft voldaan. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat meerdere candidaten een bod hadden gedaan aan raadsleden, en men zelfs tot duizend gulden was gegaan. Verdachte ver klaarde o.m. een anoniemen brief te hebben ontvan gen, waarbij hem f2000 was beloofd indien hij vier gemeenteraadsleden kon aanwijzen, die bereid wa ren om op een aangewezen candidiat te stemmen. Verdachte wilde zich er uit redden door de ver klaring dat hij al wel dertig jaren boerendiensten had verricht voor vader Banens en dat het verstrek ken van die f 200 niets anders was dan de betaling van de rekening wélke hij echter nooit aan vader Banens had aangeboden. Verdachte ontkende dat Banens hem gezegd heeft: ..Als mijn zoon tot- secretaris gekozen wordt, dan krijg je nog f200". Verdachte zegt vaak héél véél meer te kunnen verdienen door zijn stem te verkoo- pen, maar hij heeft het nooit geclaay. Hij heeft ook aan Banen niet beloofd op diens zoon te zullen stem men. De Adv. Gen. stelde vast, dat in niets blijkt dat verd. geld heeft ontvangen voor boerenwerk en dat hij art. 362 W.v.S. heeft overtreden. Spr. eischte de maximum straf van 3 maanden gevangenisschap. De verdediger Mr. Tripels pleitte vrijspraak. De vereeniging voor orde en eenheid in de schrijftaal adresseert aan de Koningin. Het Dagelijksch bestuur van de Nationale vereeni ging voor orde en eenheid in de schrijftaal heeft zich tot de Koningin gewend met een verzoek schrift, waarin bezwaren worden ontwikkeld tegen den huidigen stand van het spellingvraagstuk. Gewezen wordt op de eenzijdige en onvoldoende voorbereiding van de examenspelling 1934, terwijl ook meer met de gemeenschappelijke belangen van Nederland en België dient te worden rekening ge houden. Tenslotte verzoekt het Bestuur aan de Koningin om rekening te willen houden met de verontaebt- zaamde wenschen van een groot deel der Neder- landsche bevolking, opdat nu een herziening van de nieuwe reg'eling zonder eenig bezwaar mogelijk is, een oplossing worde gezocht, die door de degelijke voorbereiding het karakter draagt van een natio naal werk. Door echtgenoote en zwager mishandeld. Gisteravond omstreeks halfelf werd de hulp van de politie te Enschede ingeroepen door vrouw F., wonende in de Lombokstraat aldaar. Aangezien haar man van wion ze reeds eenigen tüd geschei den leeft, haar bedreigde. Het bleek, dat F. bloedend aan ziin hoofd was gewond, terwijl hij over pijn in zijn rug klaagde. Per taxi werd hii naar het politie-bureau overge bracht, waar een geneesheer constateerde, dat de man behalve eenig min of meer ernstige hoofd wonden eenige ribben had gebroken, waarvan er een door de long was gedrongen. Een en ander was het gevolg van een huiselii- ken twist en gaf de politie aanleiding vrouw F. en haar broer, zekeren S.. in bewaring ie stellen. F. werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hii uit voorzorg werd bediend. stuursbeleid. Voor de vervulling van de eigen zelf standige taak door de gemeenschappen van cultu reelen en soc.-economischen aard en voor het toe zicht van staatswege daarop dient de centrale wet gever algemeene regelen te stellen. Financiën. De heffing der middelen dient tot het noodzakelijke beperkt te blijven, zoodat sobere inrichting van den staatsdienst en zuinig beheer noodzakelijk zijn. De draagkracht der burgers, mede in verband met de gezinssamenstelling, wenscht het program als maatstaf bij de bepaling van den belastingdruk en bij de regeling der verhouding van directe en indi recte belastingen. Eerste levensbehoeften blijven, behoudens zeer dringende noodzakelijkheid onbe last. Maatschappelijke ordening. De Staat bevordere aldus het program verder het tot stand komen eener in den geest van so ciale reehtvaardighed en sociale liefde opgebouw de sociale en juridische ordening en belette, dat zij door financieel-economische machtsgroepeeringen wordt verlamd. Deze ordening moet erop gericht zijn, om allen, die aan het economisch leven deel nemen, in recht vaardige verhouding in de vruchten te doen deelen en om in het bijzonder degenen, die door arbeid hetzij zelfstandig, hetzij in dienstbetrekking daar aan deelnemen, te brengen tot bestaanszekerheid en voldoend eigen bezit. Het sociaal-economisch leven dient te worden ge organiseerd in bedrijfsschappen, die de bevoegdheid hebben, om, onder oppertoezicht van den Staat, hun eigen taak in de volkshuishouding zelfstandig te vervullen. Daarbij moet de Staat ervoor waken, dat deze bedrijfsschappen de uitoefening van het bedrijf zoodanig regelen, dat eenerzijds op behoorlijke wij ze wordt voorzien in de behoeften, op welker bevredi ging het betrokken bedrijf is gericht; en dat ander zijds de belangen der werkers in het bedrijf en die der verbruikers behoorlijk worden behartigd. De Staat ónthoude zich ervan, ondernemingen van economischen aard zelf te exploiteeren, tenzij on voor zoover en voor zoolang het algemeen wel zijn dit klaarblijkelijk eischt. De Staat drage voorts zorg, dat het beleid der circulatiebank blijvend gericht zij op het algemeen welzijn. Tot zoover het program, dat, gelijk boven werd opgemerkt, nog slechts in ontwerp gereed ligt en wellicht bij de behandeling in bestuur en Partijraad nog op enkele punten wijziging zal ondergaan. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 763 m.M, Temperatuur: 15.5 gr. C. is 60 gr. F. Verwachtingen: Tijdelijk Zuidwestelijk© tot Weste^ lijke wind, zwaar bewolkt met kan3 op regen. Verdere vooruitzichten: Nog weinig verandering in temperatuur. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f 0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZ1JPE E 103. SCHAGEN. Prinses Juliana bij de ontvangst tegenwoordig, Gisteren, bij de ontvangst van den Arabischen Kroonprins emir Ibn Saloed door H. M. de Koningin op het paleis Het Loo, was ook H. K. H. Prinses Ju liana tegenwoordig. Z. K. H. en zijn gevolg werd ten paleize een thee aangeboden. Om kwart voor 6 is het gezelschap in hofauto's van Het Loo naar Den Haag vertrokken. Naar de directeur van Buit. Zaken van den Kroon prins meedeelde zal de Kroonprins nog twee a drie dagen in Nederland vertoeven en dan naar België vertrekken, waar hij o.a. de wereldtentoonstelling zal bezoeken. Vandaar zal hij waarschijnlijk naar Enge-, land gaan. De Kroonprins verklaarde Nederland een kalm en rustig land te vinden en het vooral om zijn bloemen pracht te bewonderen. Prinses Juliana zon de uitnoodiging aan vaard hebben. Naar de „Neuwieder Zeitung" van gisteravond meldt, heeft H. K. H. Prinses Juliana de uitnoodi ging van Erfprins Hermann von Wied, zijn jongsten zoon den 25en Juni a.s. in de protestantsche kerk ten doop te willen houden, aanvaard. De Prinses zal vol gens genoemd blad des morgens te Dierdorf arrivee- ren (Alg. Hdbld.) Een millioen dollar voor proefnemingen. De oplossing van het vraagstuk is nabij. New-York (United Press). Min of meer als ant woord op de invoering van de televisie in Duitsch- land en Engeland heeft President David Sarnoff van de Radio Corporation of America, den aandeel houders thans medegedeeld, dat dc maatschappij besloten heeft, een som van een millioen dollar uit te trekken voor den spoedigen bouw van een tele visie-zender, het fabriceeren van ontvangtoestellen en het uitvoeren van practische proefnemingen. Nog in den loop van dit iaar zal Amerika dus ken nis maken met de televisie. Men moest echter in het oog houden, aldus Sar noff, dat het nog tamelijk lang kan duren, voordat de televisie algemeen verbreid was: er staan nog hindemalen in den weg, veel grooter dan dit het geval was bij de radio of de klankfilm. Nu het den ingenieurs gelukt is goede, scherpe beelden uit to zenden en te ontvangen is televisie-radio het voor naamste probleem geworden, dat op oplossing wacht. De televisie-zenders, ging hij voort, hebben nog slechts een radius van 20 tot 35 kilometer, zoo dat er een veel te groot aantal overschakelingszen- ders zou worden vereischt om geheel Amerika van de televisie te kunnen doen genieten. Dit alles neemt echter niet weg. zoo besloot. Sar noff. dat de dag nadert, waarop de televisie in Amerika even algemeen verbreid zal ziin, als thans radio. Dit staat zóó vast. dat de Radio Corporation of America het volstrekt niet als een waagstuk be schouwt. een millioen dollar uit te geven voor proef nemingen. ZONDAG 16 JUNI. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikema, Doop. Valkoog, voorm. 10.30 uur, Ds. Tinholt. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, voorm. A0 uur, Ds. Witkop. Petten, voorm. 10.30 uur, Ds. Vorstman. Schagerbrug, zie Oudesluis. Barsingerhorn, 10 uur, Ds. van Beek. Heerhugowaard, geen dienst. Hoogwoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Reddingius. Aartswoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Rijkx. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. van Beek. Dirkshorn, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Thuis. Nieuwe Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Boeke. Winkel, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Hippolytushoef, nam. 2.30 uur, Ds. H. W. Meihuizen. Barsingerhorn, Voorm. 10 uur, Ds. R. v. d. Veen. GEREF. GEMEENTE. Kolhorn, voorm. 10 en nam. 3 uur, D. Visch. STAR OF HOPE MISSION te Jalianadorp. Voorm. 10 en nam. 7.30 uur, de heer Th. Looij, Rot terdam. EVANGELISATIE: Schagen, voorm. 10.30 uur, den heer de Graaf van Amsterdam. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, O. Deen. Breezand, voorm. 10 en nam. 3.30 uur, de heer P. Boon.

Schager Courant | 1935 | | pagina 6