Toon mij Uw wegen**** en ik zal U zeggen hoe Uw land is HEERBANEN in Midden-Europa Het Duitsche Dominions? Wat zijn de Na de feestelijke opening van de route FrankfortDarmstadt door den rijkskanse lier van het Derde Rijk, is men met hernieuwde ijver elders aan het werk getogen. Hoe het betonnen wegdek gegoten wordt. Duitschland zijn getrokken. Overal zijn ze op dezelfde wijze gebouwd: Twee rijwegen, elk 7.50 meter breed, zijn door een 3.50 tot 5 meter breede begroeide strook geschei den, die ter voorkoming van verblinding met hagen is beplant. Om eentonigheid te vermijden zijn de rechte afstanden niet meer dan zes kilometer lang. De aanleg der wegen en de bochten volgen de gesteldheid van het landschap. Voor de straatbedek king werden beton, plaveisel en in ge ringere hoeveelheid ook teer en asfalt gebruikt. Daar het rijksautowegennet geen proefveld mag zijn, worden echter slechts bouwwijzen aangewend, die door jaren lange praktijk bewezen hebben, dat ze on voorwaardelijk geschikt zijn. De eerste tocht langs den reeds gereed gekomen weg maakt een onvergetelijken indruk. Ondanks de ongewone breedte is geen gevaarlijke renbaan ontstaan, de weg past zich volkomen bij het landschap aan. Amerlkaanschl De „General House Inc." te New York heeft met zijn plan om kleine huizen „en gros" te fabriceeren, zulke successen ge boekt, dat men nu ook in Canada filialen heeft gesticht. In de geweldige étalages de zer firma staan de kleine huizen in na tuurlijke grootte uitgestald, zooals men hier auto's etaleert. Men hoopt daarmede het „eigen haard" in Amerika even popu lair te maken, als Henri Ford dat gedaan heeft met de luxe auto: het volkshuis naast dé volksauto! Binnen vier dagen is het, uit een keur van ontwerpen gekozen huis. er zijn vijf verschillende modellen gereed! Het merkwaardigst is de bepa ling, dat ieder huis, dat den kooper niet bevalt, binnen drie maanden na den koop, nog kan worden omgeruild. Vroeger Britsche koloniën thans gelijkgerechtigde leden van den statenbond „Groot- Brittanniël" Bij alle berichten over gebeurtenissen in het Britsche wereldrijk duikt de uitdruk king „dominions" op; eerst bij het afgeloo- pen jubileum der 25-jarige regeering van koning George V werden de ministerpresi denten der dominions met bijzondere eer bewijzen ontvangen. Wat zijn nu de domi nions? En wat beteekent de naam? Dominion beteekent niets anders dan het Lateinsche „dominium" en was de uit drukking voor een heerschersverhouding over een landgebied of een zekere groep personen. En zoo was het ook met de En- gelsche dominions. Men bedoelde daarme de koloniën, die hoofdzakelijk door blanke pioniers uit het moederland werden ge sticht en waarover het Engelsche moeder land ijverzuchtig zijn bijzondere rechten, vooral in economische aangelegenheden, zooals scheepvaart, belastingen, handel, monopolies, uitoefende» Mijlenver strekt het gladde wegoppervlak wegen van het Rijksautowegennet van Du landen zal wo In het stadsbeeld der Zuid-Afrikaan sche Unie-steden treft ons dadelijk de zeer aparte stijl, die men hier ove*3l aantreft. Hierboven Johannesburg. de uitgestrekte overzeesche bezittingen, die na gedeeltelijke uitroeiing der inboor lingen door blanken werden gekoloniseerd, met een eigen regeering de verantwoor ding voor de eigen ontwikkeling overna men en daardoor het moederland ontlast ten, dat echter een groote invloed op de financieele en technische aangelegenheden behield. Zoo werd Canada in 1840 een staat met een eigen regeering, en daarmee een do minion. Tegenwoordig is Canada door de. economische crisis even zwaar getroffen als alle andere dominions. De devalueering van het Pond heeft een verlichting ge bracht evenals het gedeeltelijk samenvat ten van het Britsche wereldrijk tot een ge sloten economische eenheid. zich uit... Een der prachtige Rijksauto- itschland, dat op dat van de omringende rden aangesloten. over Duitsch-Zuidwest-Afrika opgedragen. Dit land heeft de economische wereldcri sis betrekkelijk goed doorstaan, dank zij zijn goudwinning. Het probleem van Zuid- Afrika ligt in de verhouding tot de in- landsche bevolking, daar slechts ongeveer; 22 procent der inwoners blanken zijn. De Londensche Rijksconferentie in 1926 en 1930 heeft de door Lord Durham in 1840 in Canada ingevoerde politiek staatsrech telijk doorgevoerd: De dominions zijn aan het moederland als leden van een staten bond gelijk te stellen, en onderhouden naar hun vermogen bij vreemde staten ge zantschappen, sluiten met hen afzonderlij ke handelsverdragen, zijn echter aan het moederland verbonden door den gemeen- schappelijken souverein en door groote be langen in politiek en economische aange legenheden. 24 Uur tusschen hemel en aarde. Een onaangename verrassing overkwam dezer dagen een verloofd paartje op Long Island, het amusementspark van New- York. Toen het „reuzenrad" in werking ging en de jongelui 20 meter boven den begancn grond waren gekomen, stond het mechanisme, tengevolge van kortsluiting, stil. Men kon, daar de heele leiding ge stoord was, het rad niet dadelijk meer op gang krijgen en het jonge meisje durfde niet omlaag te klauteren. Daarom moest men wachten, totdat de brandweer kwam, nadat mén langer dan 14 uur getracht had, de leiding weer te herstellen. Deze „hulp voor alles" bevrijdde het paartje met de Magiriusladder uit de benarde positie.- Of ze het wel zoo héél erg onaangenaam ge- Nonden zullen hebben, zoo samen boven?! Ryksautowegen=net In den herfst reeds 370 kilometer gereed Aansluiting op het westelijk Europeesch wegennet. De havenbrug in Sydney wordt gerekend tot de moderne wereldwonderen. Maar spoedig werd dat anders. De En gelsche nederzettingen a. d. Oostelijke kust van Amerika werden in den loop van de 18de eeuw krachtiger, en verkregen in de Noord-Amerikaansche vrijheidsoorlogen van 1775 tot 1783, onder leiding van Geor ge Washington, hun onafhankelijkheid. En daarmede komen wij reeds aan de eerste en grootste der nog bestaande do minions: Canada. In deze dominion be twistten Engeland en Frankrijk elkaar den grootsten invloed. Tegelijk met den zeven jarigen oorlog in Europa brak tusschen de ze twee landen een koloniale oorlog uit. In 1759 namen de Engelschen Quebcc in. In 1763 bij de vrede van Parijs stond Frank rijk Canada en Louisiana aan Engeland af. Engeland beleefde echter weinig ple zier van zijn Noord-Amerikaansche bezit tingen. De dichter bezette koloniën verzet ten zich tegen een regeering, waarvan zij geen deel uitmaakten. Spoedig volgde de oorlog en in 1776 de onafhankelijkheidsver klaring der. (oorspronkelijk) dertien ver- eenigde staten. Canada echter, dat niet zoo dicht bevolkt was en dat met zijn grooten- deels Fransche en katholieke bevolking niet in hetzelfde rhythme leefde als de Ver- eenigde Staten,: bleef 't moederland trouw. Engeland had zijn leer getrokken uit de moeilijkheden met de Vereenigde Staten en stond het land de vertegenwoordiging in het parlement toe, terwijl het moederland van het recht om de belastingen te bepalen, afzag. Langzamerhand zag men in Enge land in, dat het uitstekend zou zijn, dat De hierna belangrijkste dominion is liet werelddeel Australië, dat 6.6 millioen in woners telt. Dit bestaat voor het grootste deel uit waterlooze woestijnenyjf steppen* De grootste stad met meer dan 1^4 milli oen inwoners is Sydney, wiens groote ha venbrug tot de moderne wereldwonderen behoort. Australië is bijzonder beroemd om zijn goudvelden. Deze hebben in hoogo mate tot de ontsluiting van het land bij gedragen, dat wegens zijn afgelegenheid in 1788 en 1868 als strafkolonie werd gebruikt. Tegenwoordig is de voornaamste tak van bedrijf in Australië de schapenteelt. Eenige dagreizen van Zuid-Australië ver wijderd ligt. Nieuw-Zeeland, waarvan de blanke bevolking slechts weinig meer dan een millioen telt. De oorspronkelijke be volking der Maoris is tot op 50.000 inge krompen. Nieuw-Zeeland is evenals Cana da en Australië een voornaam uitvoer- land voor landbouwproducten. Vooral de boter vindt in Londen grooten aftrek. Het is een door zijn klimaat en natuurschoon heid belangwekkend land en in den laat- sten tijd doel van rijke globetrotters ge worden. Beide dominions, Australië en Nieuw-Zeeland hebben door een scherpe, immigratiepolitiek een hóoge levensstan daard verworven. De vierde overzeesche dominion is de Zuid-Afrikaansche Unie, die na den boe renoorlog uit de vereeniging van de Kaap kolonie en Natal met de vroegere boeren republieken ontstaan is. Na den wereld oorlog werd aan Zuid-Afrika het mandaat De Midden-Europeesche Rijksauto wegen, waarvan inmiddels de rou te FrankfurtDarmstadt is gereed gekomen. De dikke zwarte lijnen geven de in aanbouw zijnde wegen aan; de dubbele lijnen de gepro jecteerde. SINDS dc Führer den 23sten September 1933 de eerste schep zand opwierp, hebben 93.000 arbeiders bij den bouw der verkeerswegen hun brood verdiend. Daarbij komen 150.000 arbeiders, die bij de steengroeven en bruggenbouw werkzaam zijn. Als men zich met de veerboot over de Main laat zetten, dan heeft men gelegen heid, de reusachtige |ogen van de 290 me ter lange verkeersbrug te beschouwen. Ter wijl aan den eenen oever nog heele wagon ladingen beton worden aangevoerd, die men in de reusachtige, gapende fundamen ten laat zakken, wordt de andere kant reeds met het fraaie, lichte graniet bedekt. Ook de noodlijdende steengroefgebieden krijgen hierdoor werk. Om de geheele omvang van het project te begrijpen, moet men bedenken, dat het resultaat van deze werken in een uitge breide kring merkbaar is. Tallooze econo mische groepen verkrijgen daardoor werk en loon en bevorderen van hun kant weer door een verhoogde consumptiekracht den economischen welvaart in alle kringen. Men moet niet alleen den arbeid en den omvang der werken op de plaats der bouw werken zélf rekenen, daarachter staan, om slechts een voorbeeld te noemen, de le veranciers van bouwstoffen, van werktui gen en machines. Een groote kringloop komt in beweging. Vierhonderd millioen Mark, die jaarlijks door de regeering voor den bouw der autowegen ter beschikking worden gesteld, rollen door het geheele land. Van Frankfort a. d. Main tot aan Darm stadt, langs een afstand van 23 kilometer, is de eerste Rijksverkeersweg tot stand ge komen. Over Mannheim voert hij verder naar Heidelberg. Daar sluit de kring zich weer: de verbinding met de groote Zuid- Oost- en Noord-Westlijnen is gereed. Spoe dig zullen deze verkeerswegen door heel Geen oogenblik maakt de weg een verlaten indruk; met het schoonheidsgevoel is bij zonder rekening gehouden. De groote Main- brug is een meesterwerk van architectuur. Wegenbouw-technici en districtsbesturen werken bij dit groote werk samen. Wor den wegen aangelegd, die technisch vol maakt zijn, dan moeten ze zich toch bij het landschap aanpassen. Want een on voorwaardelijke vereischte voor den bouw hiervan is, dat het technische doel onder geschikt wordt gemaakt aan de beeld van het landschap. Verkeersweg en landschap moeten een harmonisch geheel vormen, men moet niet alleen op een technisch vol maakten weg rijden, maar men moet ook de wisseling van het landschap en het werken en leven der menschen kunnen ga deslaan. Reeds bestaan er omlijnde plannen, om het Duitsche Rijksverkeersnet tot over de grenzen der West-Europeesche landen uit te breiden, om zoodoende een verbinding te krijgen met de verkeersnetten in Neder land, België eri Frankrijk. Het wordt een genot... een autoreis door Europa! Parapluies als wapen... Bij een verboden demonstratie te Brest zag de politic zich genoodzaakt de optocht te stuiten en de demonstreerenden te ver spreiden. Nu regende het dezen dag in stroomen en iedere deelnemer aan de de monstratie had een paraplui bij zich. Toen de politie nu met haar wapens kracht wil de bijzetten aan hun sommaties, zag zij zich plotseling geplaatst tegenover een ge sloten phalanx van parapluies, die iederen aanval onmogelijk maakten. Onder vroolijk gelach zette men tenslotte de demonstratie voort. van overblijfsels van de cultuur der Maori's.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8