De catastrofe van Waarschuwing. Klaas Middelbeek. wollen dekens. T.T. Race Spaander lijpe en Uazepolder gesnoeid meet worden. Dansmuziek L. van Rijswijk Rijwielen J.OTSEN Hakhoff, Winkel Autotocht Heeft U de Etalage's van L.v.R. al gezien? Het werk hervat. DE ONTHULLINGEN UIT0SS. WITTE KRUIS De Zweminrichting aan „DE WIEL" Zondag 16 Juni a s. GEOPEND. BERICHT VAN INZET den 24en Juni 1935 Het sloopen van 'n winkel huis en het bouwen van een SLAGERIJ met BOVEN- Houtgewas langs den Ruigeweg rn. Kinder Sulky's Schager Ijzerhandel C. Slijkerman, ALKMAAR VAN RIJSWIJK s SCH0ENHANDEL VAN RIJSWIJK's SCH0ENHANDEL Ouden van Dagen. KERMIS Wieringerwaard. VRIJ BAL. J. Zeeman Schager Ijzerhandel ALLEEN LOET. J. de Ruijter IHIM Koopt NU Uw De omvang van de ramp is beperkt gebleven door de plichtsbetrachting der werklieden. Partij stelt 100.000 Mark beschikbaar. Relnsdorf, 14 Juni (V.D.). De speciale verslag gever van het officieele Duitsche Nieuwsbureau meldt Vrijdagmiddag van de plaats des onheils, dat er uit de puinhoopen nog steeds rook opstijgt. Al leen de ingenieurs en reddingsmanschappen isltoe- gestaan door te dringen tot den haard van de ramp, In verwrongen kluwen steken stukken ijzer, gebar sten ketels, stangen en andere overfblijfselen uit de puinhoopen waar nog kort geleden een groot kan- tal arbeiders aan het werk waren. De afzettingen worden streng gehandhaafd, daar men onrust tengevolge van mogelijke nieuwe ont ploffingen wilde voorkomen. Op de puinen zijn red- d ngscolonnes druk bezig te trachten omgekomen kameraden te bergen. De arbeiders hebben een plichtsbetrachting ge- teond, die den hoogsten lof verdient. Zoo weigerde een arbeider, die de wacht hield bij een aantal groQ- tc resorvoira met ontplofbare stoffen, toen hij ge waarschuwd werd, te vertrekken, voordat alles on- ler water gezet was. Door de plichtsbetrachting van de arbeiders is een uitbreiding van de ramp voor komen en is het aantal slachtoffers niet nog grooter geworden. Tal van arbeiders, die hnn werkplaatsen nog tijdig hadden kunnen verlaten zijn on danks de rondvliegende glassplinters naar andere werkplaatsen gesteld om daar door instorting opgesloten arbeiders te bevrijden. Alles is in het werk gesteld om de zorgvuldigste verzorging van de ontsnapte arbeiders te waar borgen. Dit is de derde maal, dat in deze fabriek een ontploffing is ontstaan. Reeds in 1915 en 1925-heb ben hevige ontploffingen verwoestingen aangericht, waarbij in beide gevallen ongeveer 50 menschenle- vens te betreuren vielen. Na den oorlog wos dit de eenige kruitfabriek, die onder geallieerde controle aan het werk bleef. Hedenmiddag hebben generaal Daluge en minister Frick een bezoek gebracht aan de plaats van d.e ramp. In de niet vernielde werkplaatsen werd toen reeds, na opruiming van de glassplinters, etc. weer ge werkt. Een groot aantal lichtgewonden is heden weer in de fabriek verschenen om het werk te hervatten. Bijdragen tot leniging van den nood. Rijkskanselier Hitier heeft aan de directie der springstoffenfabriek een telegram van deelneming gezonden en een bedrag van 100.000 M. ter beschik king gesteld voor de nabestaanden der slachtoffers. Naar de N. S. K. meldt heeft óók de N.S.D.A.P. een bedrag van 100.000 M. voor de nabestaanden der slachtoffers beschikbaar gesteld. Dc rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick en de politie-generaal Daluege zijn gistervoor middag ter plaatse van de ramp aangekomen. Ook Frick heeft 10.000 M. voor de slachtoffers aan de fa- brieksdirectie doen toekomen. De nationaal-socialist.ische „Volkswohlfahrt" heeft voor hetzelfde doel 50.000 mark uitgetrokken Goebbels in Rheinsdorf. Rijksminister Goebbels is eristernamiddag in Wit- tenbenr aangekomen. Hij begaf zioh onmiddellijk naar het directie-gebouw der Wasag. waar een be spreking met de bedrijfsleiders plaats vond over de explosie-ramp en maatregelen werden getroffen voor een rouwplechtigheid voor de slachtoffers, hun uitvaart en overbrenging naar hun respectieve woonsteden, welke plechtigheid Dinsdag a.s. in den vorm van een „Staatsakt" zal plaats vinden. Na afloop dezer besprekingen overhandigde Goeb bels den leider van het district Wittenbreg een bij drage van 10.000 mark voor steun aan de nabe staanden der omgekomen arbeiders en der zwaar gewonden. Goebbels bracht, vervolgens een bezoek aan een gebouw, waar twintig lijken van slachtoffers der ontploffingsramp zijn opgebaard en aan het zieken huis. waar de zwaar gewonden verzorgd worden. Ten slotte reed de minister door de omliggende dorpen, om de daar door de ontploffing veroor zaakte schade op te nemen. Is de officieele doodenlijst te laan? Wiltenberg (R.O.). Menschen, die in ,de buurt van de fabriek wonen, waar de ontploffing plaats vond, schatten het aantal slachtoffers veel hoogcr. dan de officieele opgave. Een der bewoners ver klaarde: „Er zijn minstens 500 dooden en ge wonden. De autoriteiten nemen het strengste stil zwijgen in acht over de ramp en hedenmor gen werden alle telefonische gesprekken van buitenlandsche correspondenten, die het aan tal slachtoffers hooger schatten, dan de of ficieele instanties, afgebroken. 1 Twee Fransche journalisten, die zich per auto naar de plaats van het onheil begaven, zijn door de ge heime politie aangehouden en bijna twee uur lang vastgehouden. Onder toezicht van de Dolitie werden de fourna- listen gistermiddag toegelaten tot een bezoek aan de dorpen in een omtrek van verscheiden kilome ters rond Reinsdorf. Overal droegen de gebouwen de sporen van de explosie. Het bezek aan de fa briek en het ziekenhuis van Wittenberg blijft ver boden en er mogen geen foto's worden genomen op de plaats der ramp. De oorzaak van de ramp. Reinsdorf, 14-Juni. Omtrent de oorzaak van de ontploffingsramp te Reinsdorf deelt de speciale verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau het vol gende mede: Door een bedrijfsongeval in de springstofafdeeling, waarschijnlijk in de wasscherij voor rest-producten, ontstond brand. Deze brand was oorzaak van een dan volgende ontploffing. Door deze eerste ontploffing werden door het wegspringen van stukken nieuwe ontploffihgèn en branden veroorzaakt. GLteiv.iorgen heeft P. de Bie, die zooals men weet deswege reeds veroordeeld is tot 15 jaar, bekend den moord op zijn neef G. de Bie gepleegd te hebben. Gistermorgen om elf uur heeft P. de Bie uit Oss, die in de marechausseekazerne te Uden is opgeslo ten en daar een reeks bekentenissen heeft afgelegd, tegenover brigadecommandant v. d. Beek, uit Uden, in tegenwoordigheid van de wachtmeesters de Gier en v. d. Weerd, eveneens uit Oss, verklaard, dat hij in Augustus van het jaar 1933 zijn neef G. de Bie heeft vermoord. Na bijna twee jaar zijn onschuld te hebben vol gehouden, heeft hij eindelijk het groote geheim ge openbaard. Om *«n vrouw. Als motief voor de misdaad noemde P. de B. zijn haat tegen zijn neef Gerrit, omdat vrouw C.—U. aan hem de voorkeur gaf. Hij besloot hem op een een zame plek van het leven te berooven. In den avond van negen Augustus 1933 waren P .en G. bij vrouw C .geweest. Zij bleek weer de voorkeur aan G. te geven, waarop P. besloot hem te dooden. P. cn G. spraken af samen kippen te gaan rooven Bij Berchem, waar goede kippen gemakkelijk buit te maken zouden zijn. Op het eenzame Gemert, op het smalle pad waar beiden achter elkaar moesten loo- pen, trok P. plotseling zijn mes en bracht G. eenige steken in den rug toe. Het slachtoffer had geen tijd zich te weren, en viel neer, hevig bloedend. P. had hem daarop met zestig steken afgemaakt en was toen rustig naar huis gegaan. P. had echter eenige schrammen van braambes struiken opgeloopen, die hem noodlottig zijn gewor den, al bleef hij de misdaad ontkennen. Zelfs in de rechtszaal bleef hij nog zoo hardnekkig ontkennen, dat vele dachten, dat hij onschuldig kon zijn. Hij werd tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. P. de B. blijkt de misdaad dus geheel alleen te hebben gepleegd. Verdachte voelde zich na de be- Kentenis zeer opgelicht en toonde berouw over zijn daad. In den loop van den dag is hij naar de marechaus seekazerne te Oss overgebracht,. Ook schuldig aan den overval met ge weldpleging op Betje van Dijk te Geffen in Februari 1933. Ook heeft P. de B. erkend schuldig te zijn aan den overval met geweldpleging op de alleenwonende win kelierster Bctje van Dijk te Geffen in Februari 193^ De beide neven de B. waren op de hoogte dat de 73« jarige koopvrouw er warmpjes in zat. Op een mid* dag wilde een van hen in den winkel iets koopeq om de situatie op te nemen. Het gevraagde was niet voorradig en het vrouwtjtf \erzocht hen 's avonds terug te komen. In den avond kwamen de indringers terug, duw den haar 'n prop in den mond; toen zij zich verzette sloegen zij haar met een zware pook een aantal ma len op het hoofd. Een buurvrouw snelde op het gerucht toe, waar door de bandieten de vlucht moesten nemen. Badend in haar bloed werd de winkelierster aan getroffen. Zij heeft, maanden in het ziekenhuis to Oss doorgebracht en is sedertdien hulpbehoevend ge bleven. Nog een bekentenis afgelegd over een mis drijf, waaromtrent tot dusver niets be kend was. Tenslotte heeft P. de Bie nog een bekentenis af gelegd over een misdrijf van de bende, dat nooit ruchtbaar is geworden. De bandieten hadden indertijd van welingelichte zijde bericht ontvangen dat de landbouwer v. d. Elzen, wonende op de buurtschap de Hoeve te Uden veel geld in huis zou hebben, en onmiddellijk werden plannen gesmeed om hem ervan te ontdoen. Daar het ter plaatse vrij dicht bebouwd is, achtte men het gevaarlijk om de familie v. d. E. te overvallen en het complot besloot daarom den meer en meer ge bruikelijken weg te volgen en een naburig huis in brand te steken. Het was dan vrijwel zeker, dat de bewoners hun buren zouden gaan helpen en van die gelegenheid zou men gebruik maken om binnen te sluipen en den buit te bemachtigen. Het plan zou worden uitgevoerd door P. de B., de Ceel, de Rut en de jonge Toon de Soep. Op Zaterdagavond 17 Februari van het vorige jaar begaf het viertal zich naar Uden, waar men de boer derij van De Groot, die dicht bij de hofstede van v. d. Elzen was gelegen in vlammen zou doen opgaan. De brand werd door de Ceel gestookt en in een minimum van tijd brandde de boerderij als een fakkel. Het gezelschap had evenwel pech. In de eerste plaats verlieten niet alle leden van het gezin v. d. Elzen het huis, om naar den brand te gaan kijken en bovendien zetten de vlammen de omgeving in zulk een zee van licht, dat men onmogelijk het huis on gemerkt kon binnensluipen. Toen kort na het uit breken van den brand bovendien de marechaussee nog ter plaatse verscheen, achtten de brandstichters het raadzaam maar spoedig den aftocht te blazen. De behuizing van De Jong is tot den grond afge brand, en tot lieden was de oorzaak onopgehelderd gebleven. Naar nog gemeld wordt, blijft B. uit Veghel nog steeds ontkennen dat hij P. en G. de B. destijds op dracht heeft gegeven tot brandstichting in zijn bak kerij te Mogen. De politie heeft met do arrestatie van B. juist op tijd ingegrepen, want de aangehou dene had reeds maatregelen getroffen naar elders de wijk te nemen. Uit alles blijkt dat hem na de beken tenissen van de Ossche misdadigers hem de grond te Veghel te warm onder de voeten werd. Twee dagen voor zijn arrestatie had hij zijn hotel te Veghel aan derden verhuurd. Zekere N. S. opnieuw gearresteerd, ver dacht van medeplichtigheid aan den brand in het sportpark. De gemeentepolitie te Oss heeft gisteren opnieuw gearresteerd zekeren N. S., voordien reeds aangehou den als verdacht van medeplichtigheid aan de brand stichting in het paviljoen op het gemeentelijk sport- fark te Oss. Nadat hij reeds voor den officier van ustitie was geleid is hij op vrije voeten gesteld, om dat zijn medeplichtigheid niet bewezen kon worden. Uit de bekentenis van dikke Toon de Soep is thans gebleken, dat hij er wel degelijk bij betrokken was en hij zou met Sch. samen den brand hebben ge sticht. Zij hadden het meubilair met benzine overgo ten en het toen in brand gestoken, waarna zij weer waren vertrokken. Afd. Schagen. wordt op Meisjes en jongens beneden den leeftijd van 16 jaar, die van de zweminrichting gebruik willen ma ken, moeten voorzien zijn van een door den badmeester P. KORT af gegeven toegangskaart, voor „ge zien" geteekend door ouders of ver zorgers. De voor hen bestemde uren zijn des namiddags en wel voor de meisjes van 3—4.30 uur en voor de jongens van 4.306 uur. De overige uren, tot 's avonds uur, zijn bestemd voor ouderen. Schagen, 16 Juni 1935. HET BESTUUR. De perceelen der Aangekondigde Veiling van 3 BOERDERIJEN te Wieringerwaard, zijn bij opbod en afslag der afzonderlijke per ceelen ingezet als volgt: BOERDERIJ A, groot 14.95.40 H.A. op f26.106.55. BOERDERIJ B, groot 30.64.95 H.A. op f52582.24. BOERDERIJ C, groot 30.30-00 H.A. op f54.462.28. Totaal 75.90.35 H.A. op f 132.851.07 De afslag der combinatie blijft bepaald op DONDERDAG 27 JUNI 1935 des middags 12 uur, in het Café „Cérès" te SCHAGEN. Amsterdam, F. H. VAN DEN HELM E. TH. SCHELTINGA KOOPMAN Notarissen. Wieringerwaard, J. KOOMEN Openbare Namens den heer B. KOOMÉN te Alkmaar, zal des morgens 11 uur in „Hotel Bel- levue" door de architecten PETERS en BAANDERS worden aanbesteed: hoek aan de Keizerstraat no. 93, Weezenstraat te DEN HELDER Bestek en teekening zijn tegen betaling van f5.— te bekomen bij de architecten voornoemd, vanaf den 17en Juni 1935. (Adres; Hoofd gracht 26, Den Helder). Bij inlevering der stukken bin nen 2 weken na aanbesteding wordt f2.50 terug betaald. DIJKGRAAF en HEEMRADEN v^n h^t Waterschap maken bekend, dat het aan den wegkant, Aan de betrokken eigenaren wordt verzocht bedoeld houtgewas vóór 1 Juli 1935 behoorlijk op te snoeien en de afkomende takken e.d. te verwijderen. Zij die prijs stellen op het Grasgewas langs Hemmerweg, Mieldijk, Dorpsweg of Leekeiweg gelieven daarvan vóór 18 juni a.s. aangifte te doen ter Secretarie. in moderne kleuren, vanaf f 3.45. L. VAN RIJSWIJK Ondergeteekende rijdt bij genoeg zame deelname naar de te Assen. Prijs f 3.00 per persoon. Aangifte tot 4 Juli. Vertrek 'smor gens half 4. Do Ondernemer, ZIJDEWIND, OUDE NIEDORP. TEL. 13. leverde eenige keeren costuums aan ons onbekende klanten. Wan neer deze nog niet aan hem be taald zijn, adviseeren wij dit ook niet te doen, maar schrijf ons. heeft steeds een verrassing voor U, in den vorm van weer lager prijs, met behoud van de be kende mooie kwaliteit en pas vorm. ProGteer er nog heden van en koop zoo'n paar. Wij hebben momenteel een zee van aardige zomer-artikelen en ze kosten bijna niets bij PRIMA AMERIK. PETROLEUM, a 5cent per liter per vat. Franco huis. W. MUNTJEWERF, Tel. 12. Oudesiuis. 65-jarige en oudere ingezetenen van SCHAGEN, die wenschen deel te nemen aan de autotocht voor Ouden van Dagen, kunnen zich daartoe vóór 1 Juli a.s. aan-* melden aan Huize „Avondrust", Laan, Schagen. Evenals vorig jaar schitterende van The Rythm. Stormers, o.l.v.'Siem Spruit. Maandag Beleefd aanbevelend, MOLENWEG, Tuinbanken, vanaf Ligstoelen, reclameprijs Dames Vouwstoelen Stoel- of Tafelparasols Fijn afgewerkte Peddels De nieuwe Rugpeddels Peddelringen, per paar Prima Toerkano's Groote Kampeertenten Eenpersoons Badtentjes 2-deelige Tentstokken Kampeerhamers Tentharingen Spanhoutjes VVerpringen (extra zwaar) 6.85 1.35 3.75 6.90 1.95 3.— 0.20 25.00 17.50. 4.95 0.45 0.30 0.08 0.04 0.30 Origineels „Valspar" Eanolakl En nog veel meer en reuze goedkoop! Heerenfiets, Simplex f 24.-^» Heerenfiets, Karei I f20. Jongensfiets, nieuw f 19.75 2 Kinderfietsen, leeftijd 58 jaar f 18.50 Racefietsen, Stol, nieuw f42.50 Een groote partij nieuwe Rijwielen, het allerbeste reeds vanaf f 18.75 's Zondags tot 12 uur. illCTlllICTIlllCTM Schouderham, per p. 30 ct. Ossenrookvleesch (muis) per ons 2-4 ct. Procureurspek, per ons 14 ct. Kalfsboterhamworst, p. Vt p. 20 ct. Zeer fijne Paardenrook- vleesch, per M pond 35 ct. Bloedworst, per pond 30 ct. Kalfsmetworst, per pond 25 ct. Steeds voorradig prima Muisjes Paardenrookvleesch. Aanbevelend, Wij hebben een partij in voorraad tegen ongekend lagen prijs. Een c.a. 5 pond zware wollen deken f 5.50, bij K0LH0RN

Schager Courant | 1935 | | pagina 6