Plaatselijk Nieuws. Plan van Uitbreiding. Valsche munters aangehouden. De wraak eens Burgemeester Zaterdag 15 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9742 Theater Royal. Op jacht naar een gevaarlijke zwerver N. o. G. Donderdag 15 Juni hield de afdeeling „Schagen" [van het N.O.G. haar maande lij ksche bijeenkomst. Van het Hoofdbestuur was ingekomen een circu laire omtrent het ingestelde crisisfonds. Besloten werd om uit de kas een bedrag van f 25,af te dragen aan dit fonds. Bovendien achtte men het wensohelijk het afdeelingscrisisfonds op te heffen met ingang van 1 Augustus. De gelden, die hierin gestort waren, waren voor een groot deel reeds aan betrokkenen ter hand gesteld. Voor de behartiging :van het landelijk comité werd de propaganda-com missie aangewezen. Vervolgens kwam de beschrijvingsbrief aan de orde. Hiervan werd slechts een deel behandeld en wel. dat, wat betrekking had op het Rapport van de Commissie voor de Openbare School. Men kon zich in 't geheel niet vereenigen met de motie van Heerenveen, die dit rapport wilde afvoeren. Men meende integendeel, dat iuist op dit oogenblik de [tijd geschikt was om dit onderwerp te bespreken, i De verdere bespreking van de beschrijvingsbrief ien de benoeming van afgevaardigden naar de alge-- meene vergadering werden aangehouden tot de Juli vergadering. ,v Opnieuw kwam ter sprake de bewering, die o.a. gedaan is op de Ouderavond van de „Christelijke" School in Schagen, dat het bijzonder onderwijs zoo veel goedkooper zou zijn dan het openbaar. Voldoen de gegevens daaromtrent waren nog niet verkre gen. maar wel kon gewezen worden op de uitlating in het voorloopig verslag nog opgemaakt door den Roomschen minister Marchant. dat de kosten van onderwijs bij 't openbaar en bijzonder onderwijs on geveer gelijk waren. En wanneer men nu de kosten van onderwijs han de „School met den Bijbel" in Schagen neemt, dan zullen die toch zeker hooger zijn dan die van de openbare scholen hier in de omtrek, als men ziet, idat aan vervoer alleen in 1934: de gemeente Zijpe aan ruim 23 leerlingen f 1400,uitkeerde; de ge meente Barsingerhom voor 12 leerlingen f 600, uitkeerde; de gemeente Winkel voor 6 leerlingen if 319,uitkeerde; voor 41 leerlingen werd dus be taald f 2319,per iaar. Het schijnt dus wel. dat op een Ouderavond van 'deze school men beter doet niet over het goedkoope bijzonder onderwijs te spreken. De afdeelingsvergadering meende dan ook goed Se doen deze cijfers te publiceeren. De rondvraag leverde niets op, waarna de voor zitter de .vergadering sloot. - ^7" Geslaagd.' 1 Onze pïaatsgenoofe, mei. Tiny Schoorl. is gister geslaagd voor het eind-examen Hoogere Handels school-met- 5-jarigen cursus te Den Helder. Auto-tocht Ouden van Danen. 1 Naar we vernemen, zal getracht'worden, dit faar met de ouden van dagen een reis naar Schiphol te maken. Door enkele dames zullen binnenkort de burgerij lijsten worden aangeboden, waarop, naar we hopen, evenals vorige jaren weer mild zal wórden geteekend. I Zij, die aan deze tocht wenschen doel te nemen, moeten, 65 jaar of ouder zijn en kunnen zich vóór 1 ^JuM,; aanmelden aan huize „Avondrust" (zie ad vertentie). IN HOOGER BEROEP. De aanklacht tegen de Winkelweekcommissie der Zesdaagsche zal Dinsdag 25 Juni voor de Rechtbank te Alkmaar in hooger beroep worden behandeld, i i Een spannende en daarbij uiterst vermakelijke ifilm is „De raadselachtige Mr. X". die deze week jp Theater Royal draait. i^De geschiedenis speelt zich af in Londen, dat der mate op stelten gezet is door den tragischen moord aanslag op vijf politie-agenten tijdens vijf achter eenvolgende nachten, dat Sir Herbert Frensham. de hoofdcommissaris van de metropolis, zich haast iterug te keeren van zijn verblijf in het Zuiden van Frankrijk. Voor gezondheid was hij met zijn doch ter Jane daarheen getrokken, doch het bericht, Idat vijf agenten verraderlijk in vijf achtereenvol gende nachten waren doorstoken en gedood. blijkbaar met behulp van een degenstok, want de wonde was steeds ongeveer 45 c.m. lang noopte hem zijn rustkuur te onderbreken. Sir Herbert en Jane worden van den trein ge haald door Sir Christopher Marche. een aardigen, maar vrij onbeduidenden iongen man, die met Jane verloofd is. Juist als de hoofdcommissaris aan komt. verschijnt er een nieuwe geschreven mede- jdeeling van Mr. X, den blijkbaar krankzinnigen moordenaar, waarin een nieuwe moord voor dezen pacht wordt aangekondigd. En werkelijk wordt dien nacht de zesde politie agent vermoord. Toevalligerwijs doodt Mr. X dezen keer zijn slachtoffer voor het huis, waar Nicholas Revel, een charmante gentleman-dief, bezig is een brandkast te ontlasten van den beroemden Dray- ton-diamant, welke zich daarin bevindt, hetwelk de politie de theorie aan de hand doet, dat zij den ge- heimzinnigen Mr. X zal vinden, als zij dien bekenden groot en steen vindt. Revel ziet zich hierdoor ge noodzaakt als veiligheidsmaatregel een brutalen ttruc te gebruiken. Om een weddenschap, bij een ijongelui's partijtje aangegaan, berooft de dronken Sir Christopher Marche op hardhandige manier een politie-agent van zijn helm en het toeval wil, dat deze zelfde agent later als een der slachtoffers valt van den krankzinnigen moordenaar. Nu zich in de handen van den armen politieman een cachenez van den verloofde van Jane Frensham bevindt, geraakt Sis Christopher in een leeliik parket. Het is Revel, die hem hieruit redt. door voor te geven in een taxi getuige geweest te zijn van het voorval en zoo gelukt 't hem zijn doel: zich in het huis en in de gunst van den Hoofdcommissaris in te drin gen, te bereiken. Marche komt er met tien dagen hechtenis wegens het neerslaan van den agent af. maar in den tijd van zijn afwezigheid raken Jane en Revel op elkaar verliefd met het gevolg, dat Sir Christopher zijn engagement verbreekt en dat de gentleman-inbre- ker het inbreken vaarwel zegt. Hij stuurt den dia mant naar den Hoofdcommissaris en wekt daarbij den indruk alsof Mr. X de afzender is. teneinde Sir Herbert te steunen tegenover de pers, die de theorie van de politie, dat de dief van den Drayton-steen 'en de krankzinnige moordenaar der agenten één en dezelfde persoon zou zijn. doorloopend belachelijk maakt. Doch thans komt Scotland Yard werkelijk ep het goede spoor van den diamantendiefstal en Revel begrijpt, dat. 't hem bij ontdekking heel moei lijk zal vallen te bewijzen dat hij niét Mr. X is. Er is maar één kans op redding: hij moet zoo spoe dig mogelijk den geheimzinnigen moordenaar zelf gevangen nemen. Hoe hem dit. dank zij zijn vernuftig optreden, gelukt, toont u het sloot van deze spannende film. SCHAGEN-NIEUWS. Voetbalvereeniqinq „Schaqen". Donderdagavond 13 Juni was door het bestuur een ledenvergadering uitgeschreven: na gewacht te hebben tot 9.15 uur, moest besloten worden dat het niet dóór ging wegens gebrek aan belangstel ling. De volgende vergadering wordt nu gehouden op Woensdag 19 Juni, savonds 9 uur, ten huize van den heer H. Raven. Wij hopen dan dat de leden hun treurige houding verbeteren en ter ver gadering komen. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Cornelis Dirk, z. v. Raat, Dirk Pieter en Blaauboer, Cornelia. Gevonden: een autoband: een rijwielplaatie. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van SCHAGEN maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het plan tot herziening van het plan van uitbreiding. Het plan van uitbreiding alsmede de plannen tot herziening daarvan liggen in uitvoerige kaarten uitgewerkt, ter secreta rie dezer gemeente voor een ieder ter in zage. Belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan bij den Raad hebben ingediend, kun nen binnen een maand na heden bij de Ko ningin beroep instellen. Schagen, 13 Juni 1935. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. Twee bewoners uit een woonscheepje on der Van Ewijcksluis in hechtenis ge nomen. Den Helder. Door een sigarenwinkelier te Den Helder werd dezer dagen aan de politie kennis ge geven, dat hij .een valsche gulden had ontvangen. Een vaag signalement, dat kon worden opgegeven, leidde al spoedig tot de aanhouding van een zeke ren Kuiper, afkomstig uit Franeker, ln wiens bezit dergelijk 'munstuk werd bevonden. Een door de .politie ingesteld onderzoek wees uit, dat deze K. te zamen met een naamgenoot in een woonscheepje, dat onder de gemeente Ewijcksluis lag, woonde en aldaar werd door de Heldersche politic een volledige, zij het primitieve, installatie voor het vervaardigen van valsche guldens, in beslag geno men. Intusschen waren door enkele jongens een aan tal van deze muntstukken op het politiebureau ge deponeerd. Zij hadden dit gevonden in een lucht koker van een woning in de Breewaterstraat te Den Helder. De aangehoudene, die eerst ontkende, heeft ha een langdurig tot diep in den nacht voortgezet ver hoor, ten slotte bekend. Zijn mededader en naamge noot, die te Ewijcksluis in hechtenis werd genomen en naar Den Helder werd vervoerd, bleef evenwel hardnekkig ontkennen. Dit is een recidivist die reeds vele inbraken heeft gepleegd en een langdurige ge vangenisstraf achter den rug heeft. Beiden zijn in het Heldersche politiebureau inge sloten en zullen ter beschikking nan de justitie wor den gesteld. Voor zoover thans is na te gaan zijn slechts weinig guldens uitgegeven en vermoedelijk uitsluitend in Den' Helder. In totaal zijn door de politie 30 guldens in beslag genomen. Onze Heldersche correspondent meldt ons nog: Omtrent de ontdekte valsche munterij kunnen wij U nog nader meedeelen: Wij vonden den Commissaris van Politie, den heer A. J. van der Hoeven, gisteravond laat bereid ons nog even te woord te staan. Zooals aanvankelijk vermeld is de eerste valsche gulden niet uitgegeven, doch slechts aangeboden. De winkelier, die het valsche muntstuk weigerde, deed terstond aangifte. In den kortst mogelijken tijd werd Deftig als een staatsche jonker Uit de grijze pruikentijd, Deftig als een hoofsche pronker Die men om zijn chique benijdt, Deftig met twee fijne plooien In zijn streepjesbroek gelegd, Zien we 'm niet naar 't Raadhuis sjouwen De schout, die zoo aan standing hecht. Jan Keessen, Jan Keessen, Je bent graag 'n gewichtige vent! Maar Donderdagsche welvaartsflappen Probeer je om daarin niet te trappen! Jan Keessen, Jan Keessen, Je bent graag een gewichtige vent! Als de bliksem in de kerk slaat, Als de Noordzeedijk 't begeeft, Als de gasfabriek in brand staat, Ons plaatsje van explosies beeft, Dan blijft ie rustig op z'n ledikant, Of peinst thuis en vraagt om thee. Of laat den bode plechtig melden: „Stuur een request aan B. en W." Jan Keessen, Jan Keessen, Je voelt je toch 'n deftige vent! Die dingen zijn als welvaartsflappen, Probeer er overheen te stappen! Jan Keessen, Jan Keessen, Je bent toch 'n deftige vent! Ware zwaarte is gewichtig, Doch wat licht is, neemt den schijn. Is de schout nu heusch gewichtig. Of tracht hij 't enkel slechts te zijn? Als zoovele groote heeren, Staat hij op zijn ponteneur! Zou 't aan zwaarte hem mankeeren? Of is hij werk'lijk eerste keur?, Jan Keessen, Jan Keessen, Wat ben je '11 gewichtige vent! Zwaarte smaakt als appelflappen, .Wie zou daar nu niet in happen? Jan Keessen, Jan Keessen, Wat ben je 'n gewichtige vent! Wee 't gebeente van de armen, Die kwetsten onzen magisti'aat! Driemaal wee! Want geen erbarmen Is 't wat hen te wachten staat! Of 't kwam door onvoldoende kennis Van hoog gekonkel of van wet, 't Maakt geen verschil, want het blijft schennis Van zijn gewicht en dient belet! Jan Keessen, Jan Keessen, Wat ben je 'n gewichtige vent! In moreele welvaartsflappen Willen menschen soms zelfs happen! Jan Keessen, Jan Keessen. Wat ben je 'n gewichtige vent! De slager van den burgervader Werd bestolen deze week. In zijn zoeken naar den dader, Beging de man een domme streek. Hij ging óók naar de rijkspolitie, Net of het.anders toch niets gaf! Denk U in des schout's positie! Die booze daad vereischte straf! Jan Keessen, Jan Keessen, Wat ben je '11 gewichtige vent. Zijn 't appel- of zijn 't welvaartsflappen Waarin je hier probeert te happen? Jan Keessen, Jan Keessen, En dat voor zoo'n deftige vent! Natuurlijk liet hij 't zaakje rusten, Want hem was de politiemacht De slager zou er nog van lusten! Een wraak moest worden uitgedacht! Een helscho wraak, een Nero waardig! Een wraak als nooit ontsproot een brein! En toen! Werd Satan in hem vaardig! Hij zei: ,,'k Wil niet je klant meer zijnl" Jan Keessen, Jan Keessen, Je bent toch zoo'n groote vent! Maar iemand met de mond vol flappen, Die hoeft niets meer om in te happen. En kun je dus als klant wel schrappen. Jan Keessen, Jan Keessen, Wat hén je een groote vent! de eerste jongste verdachte in de binnenstad gear resteerd. Een tweede gulden had hij weggeworpen. Direct daarop togen de adjunct-inspecteur Vrije met agent van Tol naar Van Ewijcksluis, waar toe vallig de tweede verdachte juist per fiets aankwam. Inmiddels arriveerde ook de commissaris van Po litie uit Den Helder met rechercheur Beukers, die dezen persoon arresteerde. Na een verhoor, dat tot diep in den nacht duurde, bekende de eerste gearesteerde. De tweede verdachte die eerst hardnekkig bleef ontkennen, heeft door 't overstelpende bewijsmateriaal thans gistermiddag eveneens een bekentenis afgelegd. Beide daders worden heden ter beschikking van den officier van Justitie te Alkmaar gesteld. Het Van Heutsz-monument te Amsterdam, dat hedenmiddag door H.M. de Koningin ont- huid wordt. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 u.: 759 m.M. Temperatuur: 15 gr. C. is 59 gr. F. Verwachtingen: Zwakke wind uit Z. richting, be wolkte lucht met tijdelijke opklaringen, kans op regen. Verdere vooruitzichten; Nog onzeker, waarschijnlijk iets kouder. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN. Bekentenissen van zijn medeplichtigen. De diefstallen in Zuid- en midden- Limburg. Nu de politie door de arrestatie van V.. geboortig uit Beek. te Maastricht en van S. te Lutterade, welke beiden .zijn opgesloten in de strafgevangenis te Roermond, volkomen zekerheid heeft gekregen, dat de 36-jarige J. H. te Beek. de dader is van tal rijke diefstallen, welke gedurende den laatsten tijd zijn gepleegd in Zuid- en midden-Limburg, maakt zij in samenwerking met de marechaussee sedert eenige dagen ijverig jacht op dit gevaarlijk sujet. De gearresteerden, aldus de „Msb.'\ hebben als medeplichtigen van J. H. een bekentenis afgelegd. J. H., die een zwerver is. is den laatsten tiid een gevaarlijk individu geworden. Hij wordt door de politie tevens verdacht van den enkele maanden geleden te Geleen gepleegden overval met beroo- ving en van de te Beek en in tal van andere Lim- burgsche plaatsen gepleegde kerkdiefstallen. J. H., wien nog slechts enkele maanden gele iden wegens zijn actieven smokkelhandel het ver blijf te Beek is ontzegd, wordt thans, in de veron derstelling. dat hij om deze reden gezocht wordt, door tal van gezinnen in bescherming genomen, bij welke hii in schuren, stallen enz. nachtverblijf krijgt. Aangezien de man, zooals gezegd, aan tal van andere delicten debet is, rekenen de politie autoriteiten op de medewerking van de bevolking. J. H. slaapt geregeld in de open lucht, in de veldgewassen. Overal ziet men hem opduiken, doch in zijn schuwheid weer even snel verdwijnen. Alle huiszoekingen bij nacht en ontij bleven tot neaen vruchteloos, De opsporipgen worden echter met kracht voortgezet. Te bevoegder plaatse worden gaarne mondeling of schriftelijk aanwijzingen om trent den gezochte ingewacht. BOUW VAN SCHEPEN VOOR DE SOVJET UNIE. Tokio. (V.D.) Sovjet Rusland heeft 24 schepen in Japan besteld, meerendeels kleine tankschepen en vrachtschepen, als deel van de betaling in natura door Mandsjoekwo van de koopsom voor den Noord- Mandsjoerijschen spoorweg. DE EERSTE REIS VAN DE „NORMANDIE" Een overschot van een millioen francs. Parijs. De directeur van de Compagnie Générale Transatlantique, Henri Cangardel, verklaarde giste ren dat het nieuwe Fransche passagiersschip „Nor mandie" op zijn eerste reis naar New York en terug een winst had gemaakt van een millioen francs. NIEUWE KRATERS OP IJSLAND ONTDEKT. Door Italiaansche expeditie. Reykjavik. De Italiaansche expeditie onder lei ding van Dr. Pollitzer de Pollenghi uit Triest voor de exploratie van den grootsten gletscher ter wereld, de Vatna Jakull-gletscher, die een oppervlakte van S500 vierkante kilometer beslaat, deelt mede, dat zij bij het bereiken van den 2050 meter hoogen top van de Bardhargnysur op den gletscher drie nieuwe vul- canische kraters heeft ontdekt. NIEUWE BOTSINGEN TE BELFAST. Londen. In de hoofdstad van Ulster, Belfast, kwam het Donderdag wederom tot botsingen tusschen politie en betoogers, die aan een conferentie der Protestantsche Liga van Ulster hadden deelgenomen. De betoogers deden met steenen en ijzeren staven een aanval op 21 huizen, sloegen de vensters en ten deele ook de inventaris stuk. Op een plaats ontstond een schietpartij, waarbij een Engelsch korporaal ge wond werd. Ook op andere plaatsen werden schoten tusschen politie en betoogers gewisseld. Een man, die door de politie gearresteerd was, werd door de menigte met geweld bevrijd. DE ONTVOERDERS VAN GEORGE WEYER- HAUSER. Tacoma. De gearresteerde medeplichtigen bij de ontvoering van den 9-jarigen George Weyer- hauser, Harmon en Margaret Waley, die hun schuld hebben bekend, zullen tengevolge van een compro mis, dat zij hebben gesloten met de Federale autori teiten, waarschijnlijk aan de hun wachtende dood straf ontsnappen. Volgens de nog niet bevestigde berichten zullen zij alleen volgens de Lindbergh-wet worden vervolgd, aangezien zij zich bereid zouden hebben verklaard de politie mededeelingen te doen omtrent William Mahan, hun medeplichtige en de hoofdschuldige hij de ontvoering, op wJen de politie in Montana en in Canada nog steeds jacht maakt. VIJF DUITSCHE SOLDATEN TEN GEVOLGE VAN GEFORCEERDE MARSCH OVERLEDEN. München (V.D.) Tijdens de manoeuvres in de Beiersche bergen van het te Regensbcrg gedeta cheerde regiment infanterie ziin vijf soldaten ten gevolge van een geforceerde marsch langs een der open wegen in groote hitte en met zware bepak king. overleden.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9