Plaatselijk Nieuws. Stapvoets rijden REIZEN NAAR DUITSCHLAND. Reismarken worden duurder. INGEZONKEN /TUKKEN ffMARKT De schietende inbreker te Den Haag. Een gedeelte van het verkochte bedrag in marken moet op de clearing worden gestort. Naar vernomen wordt, zal het reizen voor de Ne derlanders naar Duitschland aanmerkelijk duurder worden. Een deel van de reismarken, die zij hier als chéque meenemen, zullen zij n.1. niet tegen den goed- koopen koers der reis-sperrmarken kunnen verkrij gen, doch daarvoor zal de prijs van den goudmark dus ongeveer zestig cent gelden. Dat gedeelte zal twintig procent van het totaal bedragen, m.a.w. van elke 100 mark, die men koop, zal men er 20 duur moeten betalen. Bedoeling van dezen maatregel is, dat een deel van de koopsom bij de claring wordt gestort en dus zal dienen voor afwikkeling van de betalingen met Duitschland. Het is niet onmogelijk, dat deze maatregel reeds heden ingaat. Tot zoover de „Msb.". In do Staatscourant van gisteravond is een Kon. besluit met daaraan toegevoegde ministerieele be schikking gepubliceerd, welke betrekking hebben op den verkoop van cheques, het afgeven van crediet- hrieven en het openen van accreditieven ter bestrij ding van reis- en verblijfkosten in Duitschland. De strekking van dit Kon. besluit is, een deel van de be talingen, welke in Nederland woonachtige personen in verband met hun reis- en verblijfkosten in Duitsch land verrichten, aan de NederlandschDuitsche clearing ten goede te doen komen. Tot dit doel zul len de instellingen (in Nederland gevestigde banken en reisbureaux), welke zich bezig houden met den verkoop van reischèques, en hetgeen daarmede wordt gelijkgesteld, voortaan verplicht zijn een door den minister van oeconomische zaken vast te stellen ge deelte van het verkochte markenbedrag tegen den of- ficieelen wisselkoers in guldens bij het Nederlandsch Clearinginstituut te 's-Gravenhage te storten. Deze regeling treedt met ingang van heden in werking. Ter controle op de in Nederland woonachtige reizi gers dient iedere aankoop van reismarken door den verkooper in het reispaspoort van den kooper te wor den aangeteekend, met vermelding van den naam der verkoopende instelling en datum van trekking, en het totaal verkochte bedrag. Als gevolg van boven vermeld Kon. besluit zal het voortaan aan in Ne derland woonachtige personen verboden zijn reis chèques e.d. buiten Nederland te koopen. Overtredin gen van dit verbod kunnen op grond van de wet op het internationaal betalingsverkeer 1934 worden ge straft. Uit deze regeling zal wel een stijging van den koers van de reismarken voortspruiten, doch deze stijging zal binnen beperkte grenzen blijven. WINDHOOS TE LOPPERSUM. Dakpannen afgerukt en glas vernield. Eén der onweersbuien, die Maandagmorgen over het Noorden van het land trokken, ging te Lopper- sum vergezeld van veel hagel en een windhoos. Van talrijke huizen werden dakpannen van de daken af gerukt. Bij verschillende kweekers is veel glas ver nield. VERRICHTEN VAN HUISHOUDELIJKE DIENSTEN IN LOONDIENST DOOR KINDEREN BENEDEN 14 JAAR OF NOG LEERPLICHTIG. Door een wijziging der Arbeidswet is kinderarbeid thans, behalve in fabrieken, werkplaatsen, winkels enz. ook verboden voor het in loondienst verrichten van huishoudelijke diensten. Deze kinderen mogen dus ten behoeve van een huishouding geen bood schappen doen, nóch arbeid verrichten als dienstbode, kindermeisje, enz. Hoewel jongens beneden 14 jaar of nog leerplichtig practisch niet in aanmerking komen voor dergelijke werkzaamheden, geldt het verbod ook voor hen. Het verrichten van huiselijke werkzaamheden in en ten behoeve van het gezin, waarin het kind wordt opgevoed, blijft toegestaan. „Radio-city", in New-York, het grootste gebouw ter wereld. De Koningin van Enge* land maakte in gezel schap van den Hertog van Gloucester een fees- roop iqooiur uaqfnai Windsor, dat de vorstin huldigde in verband met het zilveren regee- ringsjubileum van den Koning. Bij deze gele genheid stelde de Prins van Wales ook de auto riteiten der stad aan dg Koningin voor. Schagen, 17 Juni 1935. Mijnheer de Redacteur, verzoeke beleefd een kleine plaatsruimte in Uw blad. In de Schager Courant van 13 Juni jl. komt een „rede" voor, uitgesproken door het raadslid Bakker, welke eenige toelichting behoeft. Burger Klaas Bakker noemt daar het geval, dat Van Erp „binnenkamers" comité over f5000 gesproken zou hebben. Gaarne wil ik, om de S.D.A.P. een plezier te doen, bekend maken wat ik meen voor bovenstaand be drag te moeten voorstellen. Niet ter leen te verstrekking voor hypotheek aan het raadslid Bakker, daar ik bang ben dat hij 't mocht verliezen, evenals destijds zijn portefeuille. Maar wat wel gebeuren moet is dit! Er is f5000 winst gemaakt door het G.E.B. aan meterhuur. Re den om over te gaan tot een aanmerkelijke verla ging van meterhuur, hetgeen ook moet plaats vin den voor de gasmeters. Dit komt de kleine burgers zeer ten goede en daar om had niet Van Erp, maar de S.D.A.P. met een dergelijk voorstel moeten komen. Tot overmaat van ramp zijn de heeren er tegen! Het raadslid Bakker wilde zeker graag spreken in het openbaar, maar hij had verstandiger voor de S.D.A.P. gedaan, om te ziwijgen. Het belooven laat ik gaarne aan de S.D.A.P. over, die zijn me op dat terrein ver de baas. Ur mijnheer de Redacteur, dankzeggend. W. J. F. VAN ERP. Van Ewijcksluis, 16 Juni 1935. Mijnheer de Redacteur. Aanvankelijk was ik niet van plan op het ingezon den stuk van den heer C. Smit, voorkomende in Uw nummer van 12 dezer, in te gaan. Nu mij echter van verschillende zijden is verzocht om alsnog hierop terug te komen, omdat het niet alleen mij persoonlijk, maar ook de partij, waarvoor ik als lijstaanvoerder optreedt, aanbelangt, heb ik daarvoor moeten zwichten. Gelukkig behoef ik daarbij niet in te gaan op de aantijgingen aan het adres van Jan Dekker gericht. Deze zal zelf wel nader bepalen of en zoo ja, wan neer en waar hij Smit van antwoord zal dienen. Op één punt zie ik mij echter genoodzaakt, wèl in te gaan, n.1. daar, waar Smit beweert, dat de geheele raad zou hebben gezwegen, nadat Smit Dekker's voorstelling, waarin uitkwam, dat het slootwerk in werkverschaffing op Smits aandrang zou zijn ge schied, als een leugen had gekwalificeerd. Smit weet zeer goed, dat eerst de Voorzitter en daarna Dekker nog nader op Smits betoog zijn ingegaan en dat bei den toen van gelijke meening bleken te zijn. En ook de overige leden van den raad waren blijkbaar van die meening ,van meer dezer is mij dit althans be kend). Het feit, dat niemand daarover verder het woord heeft gevraagd, zegt daarbij niets. Ieder lid van den raad kan niet over elk onderwerp 't woord vragen'? In dat geval kregen wij een kletscollege! Nu iets over mij zelf. Ik zou óók zoo'n beste rooie zijn, wat dan blijkbaar, hieruit zou volgen, dat ik mij kon vereenigen met het voteeren van een bedrag uit de gemeentekas ter herdenking van het 400-jarig geboortefeest van Willem van Oranje. Welnu dan, ik ben tegenstander van het erfelijk koningschap, omdat voor mij niet de wieg, waarin men de eerste levensjaren heeft doorgebracht, maai de hoogheid van geest en de adel der ziel de eerst in aanmerking komende factoren zijn. Maar daarin ligt tevens opgesloten, dat niet ieder vorstelijk heer- scher door mij wordt verguisd, maar dat ik diens waarde zal afmeten naar de geestelijke en zedelijke eigenschappen, waarover hij blijk geeft (gaf) te be schikken. In Willem van Oranje nu zie ik een ver dediger der geestelijke vrijheid, wiens voorbeeld in ons land velen tot navolging heeft gediend en daar door niet zonder invloed is gebleven. Als ik hem daarvoor eerbied toedraag, dan zegt dat volstrekt niet dat dit den Prins, maar veeleer dat dit den mensch Willem van Oranje betreft. Verder zegt Smit van mij, dat ik zoo'n draaier ben. Dat zou uitgekomen zijn bij de benoeming van den gemeentebode. In B. en W. zou ik twijfelachtig ja, in de daarop volgende raadszitting neen gezegd hebben, daar ik toen voor mijn fractie zou zijn ge zwicht. Smit weet, dat ook de Voorzitter in bedoelde raadsvergadering aanvankelijk van meening was, dat ik mijn standpunt had gewijzigd. Maar Smit kan tevens weten, dat ik onmiddellijk daarna, woorde lijk heb herhaald, wat mijn laatste woorden bij de behandeling van dit onderwerp in B. en W. waren geweest en dat de notulen dier vergadering daarop zijn geraadpleegd en daaruit bleek, dat ik mijn aanvankelijken tegenstand tegen de samenkoppeling van de functies van correspondent der arbeidsbemid deling en van gemeentebode slechts in zooverre had opgegeven, dat ik het voorstel van de meerderheid van B. en W. niet zou tegenwerken. Ik zou daarom bij de behandeling in den raad niet meer het woord gevraagd hebben, indien niet bij den Voorzitter de misvatting was ontstaan, dat ik tenslotte ook vóór stander der samenkoppeling was geworden. Toen moest ik spreken, al maakte dit dan ook den indruk, alsof deze zaak in B. en W. niet voldoende was voor bereid. Het heele conflict bleek een storm in een glas water te zijn, een zeepbel, die onmiddellijk weer uit eenspatte. Jammer, Smit, dat je dat zóó spoedig al weer ontging! In het nummer van Zaterdag meent ook Jochem Schouten mij even te moeten kapittelen. Schouten schijnt het heel erg te vinden, als ik, op een oogen- blik, dat hij mij aanspreekt, en de laatste raadszit ting al een paar maanden achter den rug is, niet met zekerheid weet te zeggen, of de door hem inge zonden reclame ook reeds in den raad behandeld is, óf alleen in B. en W. Dat zal voor hem per soonlijk wel belangrijk zijn, maar in aanmerking, genomen de nogal veelvuldig voorkomende gevallen van soortgelijken aard. is toch wel te begrijpen dat die niet alle op een rijtje in mijn gedachten blijven hangen. Had Schouten die toch op het Gemeen tehuis was dezelfde vraag aan den secretaris ge steld, dan had hij precies kunnen worden ingelicht. Wat Schouten dan verder vertelt van het tegen woordig droevige loon is erg, héél erg, maar Schou ten zal nooit kunnen beweren, dat de Sociaal-Demo cratische raadsfractie van Anna Paulowna voor be houd van het loonpeil niet steeds op de bres heeft gestaan. Maar Schouten meent blijkbaar, dat hij voor de behartiging van dat belang bij Smit moet zijn. Wel nu, laat hem dat meenen. De tijd zal wel leeren, wat die er van terecht brengt. Alleen zou ik er nog eens op willen wijzen maar dat wil Schouten toch blijkbaar niet meer aanne men dat veidjrokkeling der arbeidersbeweging nooit anders als nadeelig kan werken op de door de arbeidersbeweging uit te oefenen invloed. En hiermee neem ik ook afscheid van Schouten. De kiezers moeten nu verder zelf maar oordeelen. K. KEURIS. (Wegens uitgebreidheid en te late ontvangst van redactiewege bekort.) MEIJER HAMEL'S REVUE 1935. „VAN LACH TOT LACH". Meyer Hamels groote succes Revue „Van Lach tot Lach", welke met enorm succes meer dan 6 maanden voor uitverkochte zalen werd ongevoerd in Amsterdam (Theater Carré). Den Haag (Scala- Theater). Rotterdam (Theater Tivoli), men zal zich de diverse radio-uitzendingen nog wel kunnen herinneren zal op Dinsdag 25 en Woensdag 26 Juni in het Noord-Hollandsch Koffiehuis worden ongevoerd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie's en verdere mededeelingen in dit blad. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGEN; Gelet op art. 68 van de Algemeene Politie verordening voor die gemeente; Brengen ter algemeene kennis, dat het Maandag 24, Donderdag 27 en Zondag 30 Juni a.s. in het belang der openbare veilig heid is verboden in de kom der gemeente van de punten af, waar de daartoe betrek kelijke waarschuwingsborden zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rijden met rij- en voertuigen met paarden bespannen. Overtreding wordt gestraft met een boete van ten hoogste f 25.- of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 17 Juni 1935. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. AMSTERDAM, 17 Juni. Aardappelmarkt. (Bericht van den makelaar Jac. Knoop). Andijker muizen f 9—10, kleine f 9—10,, Westlandsche muizen f 9, kleine f 9, kriel f 8, Malta aardappelen f 1516, Italiaansche aardappelen f 13— 14, Portiigeesche f 1314. Portugeesche in vaten f 14 —15, alles per 100 Kg., Vérder per 70 Kg.: Zeeuw Bonten f 34, Zeeuw Blauwen f 34, Friesche Rood star f 4.504.75, Bravo f 33.50, Bevelanders f 23. Verder worden alle inlichtingen gegeven zonder eenigo verbinding of kosten. Barometerstand op Dinsdamorgen 8 uur: 763 m.M, Temperatuur: 19.5 gr. C. is 58 gr. F. Verwachting: Matige wind uit westelijke tot zuide lijke richting, licht tot zwaarbewolkt, iets warmer. Verdere vooruitzichten: Zachter, kans op regen buien. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZ1JDE E 103. SCHAGEN, In Arnhem aangehouden. In den nacht van Zondag: op Maandag: werd een zoon van een winkelier in de Rijnstraat te Arnhem omstreeks drie uur wakker door eenig gestommel in de kamer. Hij bemerkte dat voor zijn bed een man stond, die hem met een revolver dreigde. De 17-jarige jongen schrok natuurlijk hevig, doch hield zich overigens kalm. toen de man hem vroeg, waar geld te vinden was en waar de sleutels van dc voordeur waren. De zoon zeide. niet te weten waar geld was. waar op de man. terwijl hij den jongen bewoog stil te blijven liggen, de kamer doorzocht en eenig geld uit zijn portemonnaie haalde. Een bedrag van f 20,dat ook nog onder zijn bereik was. vond hij niet. Op bevel van den indrin ger, een Duitsch sprekend persoon, zeide de knaap, dat de winkeldeur van binnen zonder sleutel ge opend kon worden. Alvorens de man vertrok, ge bood hij den iongen, om eenïgen tijd rustig te blij ven liggen en daarna bond hij hem met een dames kous. die hij uit de kast haalde, de handen op den rug vast. Hoewel de knaap zich inderdaad eenige ©ogen blikken rustig hield, wist hij zich toch spoedig te bevrijden, waarop hij dadelijk zijn vader waar schuwde. met wien hij naar beneden ging. De in breker was toen verdwenen, terwijl ook het in den winkel aanwezige geld vermist werd. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd en dc dienstdoende hoofdagent maakte direct alarm en zond al het beschikbare personeel uit om te trach ten, den dader te arresteeren Eenige agenten troffen al spoedig in de Rijnstraat een man aan. die Duitsch bleek te spreken. Hij werd gearresteerd en men vond inderdaad oo hem een met scherpe patronen geladen revolver, een aantal inbrekerswerktuigen en een bedrag van f 36,wat overeen kwam met het bedrag, dat uit den winkel gestolen was. De aangehoudene legde direct een volledige be kentenis af. Het bleek te zijn een 18-iarige Duitscher. afkom stig uit Saarbrücken. Toen de Arnhemschc politie-commissaris gister morgen de zaak van den arrestant behandelde, trof het hem dat diens signalement overeenstemde met het signalement dat door de Haagsche politie per radio was verspreid van den ontvluchten inbreker, die op een Haagsche agent geschoten had. De po litie te Arnhem stelde zich daarop in verbinding met de Haagsche politie. In verband hiermede ver trok de politie-agent. op wien geschoten was. naar Arnhem, waar hij in den arrestant inderdaad den man herkende, die. op hem had gevuurd. De gearresteerde Duitscher blijft voorloopig in Arnhem. AMSTERDAM, 17 Juni. Veemarkt. 3 wagons geslachte runderen uit Dene marken. 441 vette koeien, le kw. 5557 ct., 2e kw. 40—52 ct., 3e kw. 32—38 ct. per Kg. slachtgewicht; 15 stieren 3540 ct. per Kg. slachtgewicht; 52 melk- en kalf koeien f 130160, 214 vette kalveren: 2e kw. 32 36 ct., 3e kw. 2430 &t. per Kg. levend gewicht; 75 nuchtere kalveren f 3—6.50, 64 schapen f 13—16, 535 varkens, vleeschvarkens 90—110 Kg. 41—42 ct., zware varkens 39—40 ct., vette varkens 37—38 ct., per Kg. slachtgewicht; 24 paarden f 70—105, 49 weidelam- meren f 57. Overzicht: Runderen vrij korte aanvoer, handel (raag, onveranderde prijzen. Melkkoeien weinig aan voer, en stille handel, vette kalveren ruime aanvoer, zeer slechte handel, geen eerste kwaliteit, prijzen iets lager. Nuchtere kalveren gewone aanvoer met onveranderde prijzen. Schapen redelijke aanvoer en handel, prijzen constant, lammeren weinig aanvoer en stille handel, varkens gewone aanvoer, handel iets beter, prijzen constant. Paarden weinig aanvoer en handel.

Schager Courant | 1935 | | pagina 8