Nieuwe ahonné's Schager Courant gratis Een imposant schouwspel Woensdag 19 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9745 LICHT IN DE OSSCHE ZAKEN. E F E R E N E N Vrouw van B.-van H. bekent de boerderij van haar vader in brand te hebben gesto ken; ook de Brommert bekent. Nog meer arrestaties van vrouwen verwacht. Naar gemeld wordt, heeft de 26-jarige we duwe van B.-van H. uit Oss, die door de Os- sche gemeentepolitie was gearresteerd, ver dacht van brandstichting en gistermorgen voor den officier van justitie te 's Hertogen bosch was geleid bekend, dat zij den brand had gesticht. Het was opgevallen, dat het op 11 Mei in de boerderij van haar vader plot seling hevig brandde, toen zij die verlaten had en het was gebleken, dat zij vooraf «enige kostbare voorwerpen, onder andere een radio-toestel, te gelde had gemaakt en later verklaarde, dat die voorwerpen waren verbrand. Ook kleedingstukken die als ver brand waren opgegeven, waren in veilig heid gebracht. De arrestatie heeft te Oss opzien gewekt, daar zij uit een fatsoenlijk gezin komt. Zij zegt, dat haar vader niets van de eigenlijke toedracht heeft geweten. Deze wordt intus- schen zeer gedupeerd, daar de verzekering thans wel niets zal uitbetalen. De brand ontstond ongeveer twee maanden gele den op een Zaterdagmorgen, nog geen kwartier, na dat de vrouw de woning had verlaten. Het pand brandde tot den grond toe af. Al spoedig rezen moei lijkheden met de verzekeringsmaatschappij, daar de vrouw, die opgaf dat al haar meubelen waren ver brand, een en ander veel te hoog verzekerd had. Ver moeden van brandstichting rees en het gevolg was, dat de verzekeringssom niet werd uitbetaald. Eenige wéken geleden kwam meer aan het licht. Toen poogde de vrouw n.1. een radiotoestel aan een café houder te verkoopen, welk toestel zij ook als ver brand had opgegeven. Daar toen bovendien kon wor den vastgesteld, dat zij meer goederen voor den brand uit haar woning had gehaald en deze later als verbrand had opgegeven, volgde haar arrestatie, Daarbij trad ook nog aan het licht, dat zij in nau we'betrekking stond met een lid van het milieu, n.1. met Fr. v. d. Wetering, bijgenaamd „de Brommert", die voor tal van inbraken en overvallen met geweld pleging in voorloopige hechtenis is gesteld. Met dezen man bezocht zij meermalen kermissen in iden omtrek, en in 's Hertogenbosch en Eindhoven, waarbij groote verteringen werden gemaakt. Aange nomen wordt, dat de vrouw, die hier en daar uit werken ging, den Brommert heeft ingelicht wanneer ergèns een buit te bemachtigen viel. Er worden bin nenkort nog meer arrestaties van vrouwen verwacht die met de leden van het milieu in verbinding heb ben gestaan. r De zwijgZame „Brommert" raakt aan het spreken. Vérder Heeft de 30-jarige F. v. d. W., bijgenaamd de Brommert, gisteren tenslotte bekend, dat hij te zamen met de neven G. en P. de B. den overval met berooving op den ouden v. d. B. te Veghel heeft ge pleegd. Hij was in de marechaussee-kazerne aldaar opgesloten en zal nu naar 's-Hertogenbosch worden overgebracht. Het heeft opzien gewekt, dat hij een bekentenis heeft afgelegd, aangezien hij als verstokt misdadiger bekend was, vele veroordeelingen achter .den rug heeft, doch nog nooit bekende. Nader vernemen wij, dat P. de B. voor den substi tuut officier van justitie mr. Dubois in Den Bosch beeft verklaard, waar de klceren waren geborgen, die hij tijdens den overval op zijn neef G. droeg en welke onvindbaar waren gebleven.. De marechaussee te Oss heeft in de nabijheid van de ouderlijke wo ning van P. de B. geruimen tijd graafwerk verricht en een sloot uitgebaggerd, maar de kleeren zijn nog niet opgespoord. DE I L N Een imposant schouwspel om den Ring in den Eifel, waar een duizendkoppige massa den geweldi gen strijd tusschen de donderende racewagens heeft gadegeslagen. De kamp zal in hoofdzaak gaan tusschen de bei de Duitsche merken Auto-Union en Mercedes-Benz, met als vrijwel kanslooze derde de Alfa Romeo. Zal 't gaan tusschen Stuck van de Auto-Union en „Carratsch" van de Mercedes en welke rol zullen hier een Fagioli spelen, von Brauchitsch, de winnaar van het vorige jaar, Pietsch en al die anderen? De wed strijd zal het antwoord geven. Daar staan die karren op een rijtje. Het regent nu. Terwijl de coureurs in hun machines plaats nemen, worden parapluies over hun hoofden gehouden. Het is blijkbaar niet de bedoeling dat ze daarmee het parcours uitrijden. Handschoenen gaan aan, brillen worden opgezet, de spanning stijgt ten top. Als de motoren aangezet worden, vergaat hooren en zien, de baan wordt vrij gemaakt, dan stuiven ineens die paardenkrachten weg von Brauchitsch voorop, de anderen er vlak achter. Machtig, donderend geweld, fantastisch gezicht al die wagens achter elkaar weer langs de tribune te zien gaan in een snelheid van minstens tweehonderd kilometer voor het rechte eind. Dan zoeken ook zij den gebaanden weg door den Eifel op jacht naar nieuwe records en nieuwe triomphen. Het is een hoogst enerveerende kamp geworden tusschen de zilverkleurige wagens van Auto-Union en Mercedes. Von Brauchitsch komt het eerst weer terug, daarachter weer een Mercedes, Caracciola. Na drie, vier ronden liggen drie Merceds-wagens vooraan! Stuck moet naar de boxen, Mercedes schijnt wel verder de baas te wezen, want deze wa gens draaien lustig door. Als von Brauchitsch meer dan een minuut voorsprong heeft, krijgt hij orders van de renleiding het wat kalmer aan te doen; over „kalmer" gepraat! B'ij een volgende ronde komt Stuck weer bij de Union-kwartieren, er schijnt daar iets te haperen aan z'n bougies. Doch dit merk is blijkbaar niet zonder klasserijder: langzaam maar zeker valt de ster uit het firnament op deze baan, de jonge Rosemeyer. Deze rukt meer en meer op en in de achtste ronde gaat hij „Carratsch" voorbij, ligt dus in. tweede positie. De sensatie is niet ten einde, want von Brauchitsch heeft te veel van zijn wagen gevergd, gaat langzamer en langzamer en Neu- bauer neemt hem eindelijk uit de baan. Rosemeyer, volslagen outsider in dit milieu, ligt aan den kop. Met Chiron vrijwel vast in derde positie zal de strijd dus gaan tusschen den moed der jeugd en de berekening der oudere garde, tusschen Rosemeyer en Caracciola. Zoo gaat de laatste ronde in. Rosemeyer heeft 'n 150 meter voorsprong, maar Caracciola, die deze baan op zijn duimpje kent hij is in het Eifel- land geboren loopt steeds meer in, nog een paar honderd meter zijn te rijden. De Vor-Anzeiger meldt Rosemeyer één, doch Caracciola passeert hem juist Caracciola (links) de winnaar van de Eifelrennen. voor de finish in de meest spannende eindspurt, welke denkbaar is. Een finish die we jaren later nog zullen gedenken. Een finish die een gehuil bij de massa ontlokte, om lucht te geven aan al die hoog spanning van deze course. Rest nog te vermelden dat de winnaar Caracciola het traject gereden heeft in 2 uur, 8 minuten en 2.3 seconden, hetgeen neerkomt op een moyenne van 117 kilometer per uur. Weinig arbeidsgeschillen in 1934. Sinds 1908 is het aantal niet zoo gering geweest. Uit de dezer dagen verschenen statistiek van de werkstakingen en uitsluitingen gedurende 1935 blijkt, dat het bedrijfsleven in Nederland in dat jaar zeer weinig storing door arbeidsconflicten ondervond. In totaal werden 152 geschillen geteld, waarbij voor de werkgevers 90.000, voor de werknemers 114.000 arbeidsdagen verloren gingen. Men moet tot 1908 te ruggaan, om dergelijke lage cijfers te vinden. Het verzet tegen loonsverlaging heeft in 1934 in mindere mate aanleiding tot arbeidsgeschillen ge geven dan in de voorafgaande jaren van depressie. Daarentegen waren zoowel de drang der werkne mers naar hooger loon, als de weigering van werkge vers om collectieve arbeidsovereenkomsten te sluiten of toe te passen, geschilpunten van meer beteekenis geworden. De uitslag der conflicten was in 1934 voor de be trokken weknemers over het geheel gunstiger dan in het voorafgaande jaar. Voor 21 pet. van hen ein digden de geschillen met een volledig verlies, ter wijl in 1933 het overeenkomstig percentage 33 be droeg. Muitende gevangenen. Driehonderd weerspannigen in een mijn. Reuter seint uit Lansing (Kansas): Meer dan driehonderd gedetineerden van de gevangenis alhier ziin aan het muiten geslagen. Zii daalden af ln een steenkolenmijn in de buurt, waarvan zij tewerk gesteld waren, en voerden vijftien ambtenaren als gijzelaar met zich mee. Een nader bericht meldt, dat de muitende gevan genen te Lansing (Kansas), die zich met vijftien gevangen genomen ambtenaren als gijzelaars terug trokken in een steenkoolmijn, waar zii tewerk wa ren gesteld, een poging gedaan hebben het cordon te verbreken, dat om den mijningang was gelegd. Een groep der gevangenen trachtte zich meester te maken van een mitrailleuse. welke was ODgesteld in een kooi. waarin zich ook de bedieningsman schappen bevonden. De aanvallers werden echter teruggeslagen door geweervuur en traangassen. OPNEMEN VAN ARBEIDERS in land- en tuinbouwbedrijven. De Engelsche aviateur Percival, die in veertien nui den tocht Engeland-Afrika vice-versa maakte, wordt bij terugkeer op Croydon gehuldigd. Uitbreiding van de proef met geven van bijslagen van overheidswege. De minister van Sociale Zaken heeft de navolgende aanschrijving inzake het opnemen van nieuwe arbei ders in den tuinbouw, de bloembollencultuur, de groententeelt en de bloemencultuur, met bijslag van de Overheid, aan verschillende na te noemen gemeen ten laten uitgaan. Zooals Uw college ongetwijfeld bekend is is ge durende ongeveer een jaar in ons land een proef ge nomen, welke hierin bestond, dat het opnemen van arbeiders in land- en tuinbouwbedrijven werd be vorderd, door het geven van bijslagen van Overheids wege. De resultaten met deze proef verkregen, zijn van een zoodanigen aard, dat ik bereid ben, thans ook uwe gemeente in de gelegenheid te stellen onder staande regeling toe te passen en wel voorloopig ge durende de periode, die 31 December 1935 eindigt. De regeling luidt als volgt: le. Van hot loon, dat wordt uitgekeerd in het be drijf, dat in Uw gemeente een voorname bron van bestaan vormt, zal door de Overheid worden vergoed 1/3 deel van het netto loon (dus zonder de kosten van sociale verzekering), dat wordt uitbetaald aan hen, die in de desbetreffende bedrijven als arbeider worden aangenomen en tewerkgesteld. 2e. De bijslag van de Overheid mag alleen worden berekend over werkzaamheden, die in het bedrijf zelf zijn verricht; derhalve komt b.v. loon, uitgekeerd voor z.g. huishoudelijke werkzaamheden, niet voor bijslag in aanmerking. 3e. De arbeiders, die men onder de bijslagregeling wil betrekken, moeten door den betrokken inspecteur voor de werkverschaffing op voorstel van Uw Col lege worden aangewezen uit hen, die ingevolge de lezerzijds aangegeven regelen voor werkverschaf- Mng, c.q. steunregeling, voor hulp van de zijde der Overheid in aanmerking komen. 4e. De bijslag van de Overheid, dit is dus 1/3 van 'iet loon, komt overeenkomstig de regelen van het "Verkloosheidssubsidiefonds, voor gemeenschappelij ke rekening van dat fonds en Uwe gemeente. 5e. De bijslagregeling is gebaseerd op de ter plaatse voor de bedrijven gangbare loonen. Derhalve mag als gevolg van de bijslagregeling dit loon onder geen beding worden verhoogd. 6e. De regeling geldt uitsluitend voor nieuw aan te stellen personeel, dus niet voor hen, die reeds in dienst zijn. Bij geval van twijfel dient de inspecteur, behalve door Uw College ook te worden voorgelicht door de commissie, bedoeld onder 9e. 7e. Indien een werkgever tot de bijslagregeling wil toetreden, moet hij daarvan aan Uw College kennis geven, opdat voorgelicht door Uw College, de inspec teur de gelegenheid heeft de aanwijzing van de ar beiders, die geplaatst zullen worden te regelen. 8e. Ten einde de afrekening regelmatig te kun nen laten verloopen. gelieve U het noodige te doen, opdat Uw college wekelijks in het bezit komt van nominatieve loonstaten, door eiken werkgever, die van de regeling gebruik maakt, in te dienen. Uit deze loonstaten. die door de arbeiders persoonlijk voor voldaan moeten ziin geteekend. dient duide lijk te blijken, hoeveel loon per geplaatsten arbei der is uitgekeerd, en hoeveel de bijslag hoofdelijk en totaal bedraagt. Deze loonlijsten gelieve Uw college, via den betrokken inspecteur voor deze werkverschaffing, in te zenden, vergezeld van een declaratie ten laste van het Werkloosheidssubsldie- fonds. 9e. Uw college gelieve een plaatselijke commis sie in het leven te roepen, bestaande uit een ver tegenwoordiger van 't gemeentebestuur, een van de werknemers- en een van de werkgevers-organi saties ter plaatse (in totaal drie leden). Deze com missie. die haar taak belangeloos moet vervullen, werkt met Uw college en de inspectie samen voor het uitoefenen van controle en verder tot het ver richten van alle werkzaamheden, welke noodig zijn om een behoorlijken gang van zaken te verzekeren. Indien Uw college bereid is tot bovenstaande rege ling, toe te treden, gelieve U daarvan onverwiil aan mij als aan de inspectie voor de werkverschaffing in Uw ressort, mededeeling te doen. De betrokken gemeenten. Vorenstaande aanschrijving is door den Minister van Sociale Zaken aan 64 gemeenten gebonden, waaronder de volgende: Naaldwijk, Wateringen, Zwijndrecht. Castricum. Hillegom. Abbekerk. An- dijk, Beemster. Berkhout. Blokker. Bovenkarspel Egmond binnen. Enkhuizen. Grootebroek, Heems kerk. Heer Hugowaard. Heiloo. Hensbroek. Hoog- karspel. Hoogwoud. Hoorn. Koedijk. Limmen, Me- demblik, Midwoud. Nibbixwoud. Obdarn Opmeer. Opperdoes. Oterleek. Oudorp. De Rijp, Schellink hout, Schermer, Schermerhorn. Spanbroek, Sijbe- karspel, Twisk, Uithoorn, Ursem, Venhuizen. Wer- vershoof, Westwoud. Wognum, Wijdenes en Zwaag. krijgen vanaf heden de IH tot 1 Juli Reeks inbraken opgehelderd. Politie te Amersfoort arresteert vijf man nen en een vrouw. Den laatsten tijd hadden te Amersfoort verschil lende inbraken en pogingen tot inbraak plaats, o.a. aan de Noack-fabriek aan den Soesterweg. inbraak met diefstal in den Unie-winkel in de Langestraat, tweemaal een poging tot inbraak bii de fa. Dicker- mann in de Langestraat, diefstal en inbraak bii den kruidenier Hofland in de H. van Viandenstraat, een poging to inbraak bij de drukkerij Kramer in de Langestraat en bij mr. L. Stadig aan den Arnhemscheweg benevens een drietal inbraken ln scholen, welke er vermoedelijk thans nog buiten staan. Van den eersten dag af had de recherche reeds eenige verdachten op het oog. Het bewijsmateriaal was echter niet voldoende om in te griiDen. Er werd een net gespannen. hetwelk met den dasr werd aangehaald met het gevolg, dat Dinsdagmid dag op last van den commissaris van politie tot arrestatie kon worden overgegaan. De slag was raak. Aangehouden werden de dader van de inbraak bii Noack, de daders van die bii de fa. Hofland en verder twee mannelijke en een vrou welijke medeplichtige. Reeds twee van de arrestanten hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Verwacht wordt, dat er nog meer arrestaties zullen plaats vinden. Spellingvrede. Actie met steun van oud-minister Marchant. De vereeniging Spellingvrede zal zich krachtig blij ven keeren tegen elk streven van de Nationale Ver eeniging (voorzitter prof. mr. B. M. Taverne), om den, strijd nopens het spellingsvraagstuk opnieuw té dben ontbranden. Na afloop van de zomervacanties zal de voorzitter van het hoofdbestuur, mr. dr. E. W. Catz, wederom propagandavergaderingen uitschrijven, waarvoor reeds een genoegzaam aantal sprekers be schikbaar is. Mr. H. P. Marchant, oud-minister van onderwijs, heeft zich o.a. als spreker op bijeenkomsten van Spellingvrede beschikbaar gesteld. Nachtelijke vechtpartij. Na een gevecht met een agent gearresteerd. In den nacht van Maandag op Dinsdag maakte een groep burgers, die naar de markt ging, het op het Waterlooplein te Amsterdam verschillende voorbij gangers lastig. Een agent van politie die in burger was, legitimeerde zich cn gelastte de belhamels met hun plagerijen op te houden. Een uit het groepje, een ongeveer 30-jarige man, keerde zich daarop tegen den agent en gaf dezen een slag tegen de kaak. On middellijk haalde de agent zijn gummistok voor den dag en diende zijn tegenstander daarmede zoo'n pak ransel toe, dat deze op straat viel. Bij zijn poging, den man naar het bureau J. D. Meyerplein over te brengen, verzette deze zich hevig, zoodat drie veld wachters, die in de buurt waren, te hulp moesten ko men om den arrestant over te brengen. Hij is aan het bureau in arrest gesteld cn zal wegens poging tot mishandeling aan de justitie worden overgege ven. BUILENPEST-EPIDEMIE IN CHINA. Sjanghai. Naar de „Sjoen Pao" meldt, is te Tsjoeangtsjoe en andere plaatsen aan de kust van de provincie Foekien builenpest uitgebroken. De provinciale regeering treft uitgebreide maat regelen ter voorkoming van uitbreiding en heeft reeds 7.000 vaccinaties laten verrichten. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 767 m.M. Temperatuur: 13 gr. C. is 54 gr. F. Verwachtingen: Matige wind uit westelijke richting, bewolkt met kans op regen. Verdere vooruitzichten: Nog weinig verandering, iets warmer. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103. SCHAGEN

Schager Courant | 1935 | | pagina 5