Excursie naar de Gruyter5 Fabrieken KING ZO ziet het zakje er uit, waarin Uw winkelier ZO zien de afzonderlijke in 's Hertogenbosch. SPORT. PEPERMUNT ILLINOIS LAAT ZIJN WERKLOOZEN VERHONGEREN. Een lange rit door een dicht gordijn van regen. Niettemin toch een vroolijke stemming. Angstgilletjes. Je moet erop gaan slapen, had men thuis tegen me gezegd. Want de wekker deed het niet en het meisje voor dag en nacht „konnte nichts verspre- chen", toen ik haar vroeg, me om half zes te willen kloppen. Maar ik doe het toch geloof ik niet meer. Dan nog maar liever opblijven! Het ls geen pretje en zonder eenigen twijfel afmattend ook, om ieder uur met een schrik wakker te worden, in de veron- onderstelling, dat het al lang over tijd is. Om half vijf durfde ik m'n oogen niet meer te slui ten en zoo luisterende naar kwetterende vogelgelui den in den ontwakenden dag, kwam lk tevens tot de ontdekking, dat de regen in stroomen neerviel. Prettig vooruitzicht! Toen om bij zevenen eindelijk de auto voorreed, schrok ik toch wel even terug. Een bus vol dames! Maar manhaftig heesch ik me naar binnen, in het besef, dat men als journalist nu eenmaal overal doorheen moet. Toen ontwaarde ik gelukkig achter in het voertuig een sexegenoot en liet me op de bank naast hem neerploffen, tegelijkertijd een „mag ik me even!" prevelend. Ik. zat en plots drong met lichten schrik tot me door het besef, dat ik daar voor minstens vier uur zat, omdat er voor 's-Hertogenbosch geen gelegen heid zou zijn de beenen eens uit te strekken. Intusscben bleek het alras, dat de dames, die deze excursie maakten naar de fabrieken van de Gruijter, in de meest opgewekte stemming verkeerden. Hier toe droeg in niet geringe mate bij de gezellige dikke juffrouw met de twee levenslustige oogen achter een vervaarlijke bril. Zij was het. die de dames vrijwel aan één stuk door deed schaterlachen om haar gees tige invallen, haar oolijke kwinkslagen. In Alkmaar voegde zich een tweede bus met da mes gevuld bij ons en kwam de heer Remme, agent van de firma de Gruyter te Schagen, van ons man nelijk duo een trio maken. Mijn eerste reisgenoot had zich alreeds ontpopt als chef van de Gruyter's fi liaal in Alkmaar en leider van den tocht. En dan ging het weer voort; het leek wel of de regen steeds dichter viel, naarmate we Zuidwaarts reden. De rit tusschen Amsterdam en Utrecht langs de Vecht onder de eeuwenoude boomen, voorbij his torische kasteelen en rijke buitenplaatsen, onder gunstige weersomstandigheden een intens genot, werd tot een triest en nat gebeuren; het rijden door het mooie land van Maas en Waal voorbij groene boomgaarden, en over breede rivieren, werd een snellen door een dik gordijn van regen. Somber en troosteloos! De pont bij Gorinchem gaf menig angstgilletje, maar de bekwame H.A.B.O.-chauffeur lachte eens goedmoedig en dacht er het zijne van. Na een rit van 4^ uur bereikte het gezelschap eindelijk om half twaalf Brabant's hoofdstad, verwel komd door klingelend klokgelui. Een gastvrije ontvangst. Het nuttige ver- eenigd met het aangename. Ober-Bayern in den Raadskelder. In de Orthenstraat werd voor de fabriek van de Gruyter even gestopt om den excursieleider der fir ma, den heer Van Hoof op te nemen, die z'n gezel schap naar de machtige St. Jans Kathedraal voerde. We genoten van het prachtige, rijke interieur der kerk; het schitterende hoofdaltaar met den statigen Bisschopstroon trok wel bijzonder de aandacht. Maar ook de fraaie reliefs, het kunstig gesmeede 16e eeuw- sche koperwerk en de mooie rijk met bloemen ver sierde zijaltaren waren waard gezien te worden. De zware welluidende stem van de torenklok riep ons naar buiten, om te luisteren naar het beroemde klok kenspel. Daarna had op de Groote Markt in restaurant „Lo- hengrin" een lunch plaats, aangeboden door de fir ma de Gruyter, waar de heer Van Hoof de gasten welkom heette en hun een leerzamen middag toe- wenschte. Toen het maal beëindigd was, begaf het gezelschap zich te voet naar de in de onmiddellijke nabijheid gelegen Orthenstraat, waar zich de oude fabriek bevindt. Door de massale toegangspoort werden we opge nomen in het gedreun en gestamp der machines; wa ren we één met de zangers van het lied van den arbeid. Het zou me te ver voeren, hier alles te vertellen, van wat ons te zien werd gegeven. Ik moet een en ander in een kort bestek doen en dien me dus tot enkele grepen te beperken. De theefabriek. De rondwandeling begon in de theefabriek. Uit het Rijksdepót, waarin 800.000 pond thee ligt opgestapeld, komt die thee in de fabriek, nadat de douane er 75 cent per kilo invoerrecht van ontvangen heeft. De eerste bewerking ondergaat de thee in de sorteerma- chine, waar ze voorgezuiverd en gebroken wordt. Na- dit proces verdwijnt ze in den mengtrommel, om ver volgens naar de pakmachines te gaan. Deze machi nes maken eerst de theeverpakking kant en klaar; een stel automatische weegschalen weegt de thee af en stort deze in de gereedgemaakte zakjes, waarna die ook al weer automatisch worden dichtgevouwen en geplakt, om dan in de verzendcartons te worden gedaan voor onmiddellijke verzending. Waar de koffie werd gebrand. Na de thee, de koffie. Als onze geleider een zware deur opent, komt me een heerlijke geur van versch gebrande koffie tegemoet uit een hooge zaal met een gewirwar van buizen en buisjes. Twaalf machines branden er 20.000 pond koffie per dag, nadat de boonen van tevoren zijn gezuiverd in de sorteerma- chine. De geheele bewerking, welke zeker de meest in teressante was, die getoond werd, duurt niet meer dan een kwartier of twintig minuten. Als ik nu nog vertel, dat de silo's alleen aan nieuwe koffie 1 mil- lioen, 200.000 pond bevatten, dan zal men mij geloo- vcn als ik zeg, dat dit onderdeel der fabriek wel het meest belangrijke is van het geheele bedrijf. Chocoladepoeder; reepen en mooi geglansd. hagelslag, Maar zeer belangrijk en niet minder belangwek kend was zeker ook de cacao- en chocoladefabriek. Onze begeleider toonde allereerst het sorteeren der cacaoboonen, vervolgens het breken en branden. De gebrande boonen worden dan vermalen tot een vloei bare massa. Voor de bereding van cacaopoeder wordt uit deze massa de 75 procent cacaoboter geperst en de aldus verkregen cacaokoeken worden tot poeder fijn gemalen. Voor de fabricage van reepen, hagelslag en tablet ten chocolade blijft de cacaoboter in de massa en wordt deze met melk en suiker gemengd. In geweldige ketels, zgn. „congés" wordt de choco lade als het ware geslagen en gewreven, om dan in de vormmachines tot reepen, flikken, tabletten, ha gelslag, napolitains enz. te worden gevormd. Zonder met de hand te zijn aangeraakt, worden dan deze artikelen door pakmachines keurig verpakt. Om een idee te geven van den groot en omvang der chocolade-fabricage kan ik mededeelen, dat de productie der reepenmachines meer dan 20 millioen stuks per jaar bedraagt. Aan elkander gelegd zouden deze reepen reiken van den Bosch tot... Napels. Puddingpakjes maken met filmsnelheid. Rijst en graan. We zagen vervolgens de groote pakkamers voor puddingen; zelfrijzend bakmeel, havermout en mai- zena en stonden verstomd van een meisje dat met filmsnelheid puddingzakjes met de hand inpakte. Dat was haast ongelooflijk. We namen een kijkje in de rijstafdeeling, waar men de rijst 6 bewerkingen deed ondergaan, alvorens ze voor detailverkoop geschikt is; wij stonden stil bij de breekmachines der spliterwten en de vernuf tige sorteermachines en verbaasden ons over de wij- KANTOOtf ÏN ?A8WE«M QftTHENUWAT sHEWOGENBOSCH ze waarin in een uur tijds niet minder dan 40.000 pond graan uit een schip wordt gezogen. Dat de gezamenlijke inhoud der graansilo's 5 mil lioen pond bedraagt, zij hier nog terloops gemeld. Nog bezichtigde het gezelschap de Zuidvruchten- afdeeling en de peulvruchtenleeskamers. Een eigen drukkerij. Ik zou wel erg onvolledig zijn, als ik geen melding maakte van de eigen drukkerij, welke in de fabriek is ondergebracht. Zeven persen zorgen voor het drukken van alle zakken en zakjes en van dc car- tonnages. Ze hebben een capaciteit van 220250 zak ken per minuut en bedrukken hot papier desge- wenscht in vier kleuren. Op de zolders ligt een voor raad van 600.000 pond papier opgestapeld. De huisdrukkerij zorgt voor de vervaardiging van reclame-drukwerk, dat op een eigen reclame-atelier ontworpen wordt. Reinheid een hoofdvereischte. Safety first. Dat reinheid in een dergelijk bedrijf hoofdver eischte moet zijn, spreekt welhaast vanzelf. Immers, zindelijkheid is in een fabriek, waar levensmiddelen worden vervaardigd, van het grootste belang. Auto matische stofzuigers zorgen daarvoor. En wanneer eens in deze enorme fabriek brand mocht uitbreken, welaan, dan zorgen 5300 miniatuur brandweermannetjes ervoor, dat deze in de kiem gesmoord wordt. Want door de geheele fabriek is een buizennet aangebracht met op onderlinge afstan den van 2 meter een sproeier, waarvan de dop af smelt, zoodra de temperatuur er onder wordt ver hoogd. De sociale belangen van het nersoneeL In de oude fabriek, welke in 1817 werd ongericht, arbeiden 500 man personeel; in de nieuwe fabriek, welke eerst kortgeleden tot stand kwam, vinden 250 man werk en brood. De sociale belangen van het personeel worden door de firma in ruime mate behartigd. Vooreerst zijn er keurig ingerichte schaftlokalen, afzonder lijk voor meisjes en manpen; waschinrichtingen en kleedkamers. Regelmatig Kan worden gebruik gemaakt van douches. Een juffrouw, met diploma Maatschappe lijk Werk ziet op de hygiène bijzonder toe. Deze juffrouw is tevens belast met het bezoeken van ac ouders der meisjes, om aldus contact te krijgen tusschen gezin en fabriek. De Gruyter's zaak begon met een kleine Krui denierswinkel en groeide uit tot een enorm bedrijf, waarvan de eigen fabrieken de producten dageliik* versch naar meer dan 230 eigen winkels verzen den. De besparing, welke die eigen productie met rechtsreeksche verzending heeft, laat de Gruyter ten goede komen aan de klanten in den vorm van 10 kortingbons. Voor de nieuwe fabriek geen tijd. Terug naar huls! Middernacht en nog regen. De rondgang door de fabriek eindigde ln het schaftlokaal voor de meisjes, waar limonade en chocolade werd aangeboden en waar de heer Van Hoof mededeelde, dat er tot z'n spiit geen tiid meer over bleef voor de bezichtiging van de nieuwe fa briek aan de Veemarktkade, We zagen dus niets van de iamaideeling. de ver- micelli-fabriek, de biscuit-bakkerij, de keuringsr lokalen en het laboratorium, wat wel zeer Jam mer was. Na afscheid van den vriendeliiken en gastvrijen heer Van Hoof te hebben genomen, bleef er nog een ruim uur over om do stad te zien. Het gezel schap raakte verspreid, doch vond het elkaar terug in den Raadskelder. waar het bii de muziek van Ober-Bayern zeer gezellig was. Maar alles komt een eind en zoo werd ruim 6 uur de terugtocht aanvaard. Er werd veel gedon gen en er werd veel gelachen. In Amsterdam on derbrak de leider de reis en kreeg men gelegen heid bii Heek op het Rembrandtplein wat te ge bruiken. Het sloeg, middernacht van den Ruïnetoren toen ik in Bergen uitsiapte. en nog steeds vi"el de regen! C. t. B. PROGRAMMA N.H.V.B. 23 Juni. Kampioenschap N.H.V.B.: Strandvogels—K.V.V. 2. Promotie-degradatie 1D: M.L.DH.R.C. 4. Gouden Kruis, district.Den Helder derde ronde D.O.S.K.O.Wieringerwaard (alg.sp.). PROGRAMMA K.N.V.B. 23 JunL K.N.V.B.-Bekerfinale: FeyenoordHelmond wordt gespeeld in Rotterdam. Men ziet dus dat Helmond in de demi-finale van de landskampioen P.S.V. heeft gewonnen. Inder daad was dat zoo. P.S.V. is Zondagavond uit Am sterdam naar Eindhoven teruggekeerd en is na de huldiging naar Brussel vertrokken, waar de bloe metjes nog eens zijn buiten gezet. Vele spelers maakten er Dinsdagavond tegen Helmond dan ook niets van. ADSPIRANTENDAG N.H.V.B. Het Alg. Sp. meldt dat zich verder nog hébben opgegeven o.a. Succes a en b. Schoorl a. M.F.C. a. BRUSSEL BEDANKT. De N.II.V.B. deelt in haar officieele orgaan mede, dat den heer H. Brussel heeft bedankt als bestuurs lid van den N.H.V.B. Hij heeft hiervan tijdens de bestuursvergadering op 8 Juni i.1. mcdedeeling gedaan. „GEEN PERS". Met belangstelling hebben we van de week het officieel orgaan van den N.H.V.B. afgewacht, 't Groentje, om te zien wat volgens de N.H.V.B. wel zwart op wit mocht staan. Daarbij blijkt ons dat. de discussies zich in hoofdzaak hebben bezig gehouden met de vraag hoe ln de toekomst onregelmatighe den kunnen worden voorkomen. Weinig bliikt er gezegd te zijn er wordt althans niets over gepu bliceerd over de kwestie hoe de thans geconsta teerde en gelukkig weer gecorrigeerde onregelmatig heden konden ontstaan. We zien dan dat de volgende vereenigingen blanco hebben gestemd over het voorstel om den heer Brussel décharge te verleenen voor zijn be leid als penningmeester in 1933'34. Het zijn: Z.F.C.. Z.V.V., West-Frisia, Kwadiik. Schagen, Vro ne. Zilvermeeuwen en N.-Niedorp. We meencn het ingezonden stuk van den heer Slikker in ons nummer van Woensdag veilig te kunnen laten rusten. Het beperkt zich tot enkele vage algemeenheden, die noch aan de grondslagen of de bewijsvoering, noch aan de strekking van ons artikel van Maandag ook maar eenige afbreuk doen. NED. WIELERKAMPIOENSCHAPPEN. Kampioenschap op den weg. Maandag a.s. wordt in Hoogerheide (N.-B.l het Ned. Kampioenschap op den weg verreden. We treffen de volgende renners uit onze streek aan: Amateurs: J. v. Diike. Texel: C. Hollander. Den Helder; J. v. Ziil. Oudkarspel; Onafhankeliiken: Jaap Kuiper. Juliq^adorp; J. M. Renaud. Z.*Scharwoude:. Dinsdag volgt het clubkampioenschap, waaraan D.O.K., Den Helder en ..Ons Genoegen". N.-Schar- woude meedoen. Tevens vindt een wogwodstriid voor nieuwelingen plaats. We lezen daarbii: M. Deiikers. Slootdorn: D. Klink. TVn Oever; N. Kos- sen, J. Snijder, C. Dienaar. F. Zoons. Den Helder en J. Tigchelaar. Julianadorp. Veel succes, mannen! Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 20 Juni 1935. NAASTING VAN ENKELE TRAMLIJNEN. N.V. „NOZEMA" GOEDGEKEURD. Allereerst kwam Donderdag aan de orde de voorge stelde naasting van de spoorweg EdeWageningen, terwijl ook een lans werd gebroken voor het voort bestaan van het lijntje HoornGrootebroek. Ook de zeer kostbare lijn Winsum-Zoutkamp kwam onder de loupe. Allerlei bezwaren tegen de voorgestelde bezuini gingen werden te berde gebracht, doch minister van Lidth de Jeude maakte korte metten met de oppo sitie en wees er op, dat ieder steeds om bezuinigin gen schreeuwt, maar dat, zoodra concrete plannen ter tafel kwamen het verzet losbreekt. Overigens beteekende naasting nog niet direct stil- ligging. De naasting wordt daarna z.h.s. goedgekeurd. Het wetsontwerp tot het merken van eieren in in ternationaal verkeer werd daarna geratificeerd. Jam mer dat tot nu toe nog slechts drie landen daartoe zijn overgegaan. Zooals te verwachten was en wij gisteren reeds voorspelden, is het wetsontwerp tot oprichting van de N.V. Nederlandsche Omroep Zender Maatschappij „Nozema" zonder moeite door de Kamer geaccep teerd. Geen enkel amendement werd aangenomen en de radiovrede werd in den vorm van de nieuwe N.V. „Nozema" binnengehaald met slechts de stemmen van de heeren Visser (C.P.) en Sneevliet (R.S.) te gen. De Kamer zal thans weder op Dinsdag, 9 Juli bij eenkomen, ter behandeling van de wijziging der be grooting van het gemeentefonds, de verkeerswet en de regeling van uitverkoopen en opruimingen. In de volgende maand staan ons dus zeer belang rijke beraadslagingen te wachten. UIT DE DAKGOOT GEVALLEN. Dordrecht, 21 Juni. In de Nicolaasstraat te Dordrecht had Donderdagavond een ernstig onge luk plaats. De 51-iarige fabrieksarbeider K. E. Nelissen. wo nende in de Van Marisstraat. was in de dakgoot van het huis aan het werk. toen hii. doordat hij ziin evenwicht verloor, van W* m. hoogte naar beneden stortte. Door den Geneeskundigen Dienst werd het slacht offer met een zware hersenschudding en een sche delbreuk naar het Gemeentelijk Ziekenhuis ver voerd. waar hii eenige uren later overleed. De man was gehuwd en vader van eenige kin deren. OOK DUITSCHE SCHEPEN WORDEN NAAR RUSLAND VERKOCHT. Bremen. De Duitsche Stoomvaart Mii. ,.Han- sax" te Bremen heeft het Duitsche stoomschip ..Hohenfels" aan Soviet-Rusland verkocht. De lei ding der Russische handelsvloot heeft een vrouwe lijke kapitein benoemd tot gezagvoerster van het schip, dat gedoopt is met den naam ..Siaviga". Gisteren heeft de overdracht plaats gevonden en is de niéuwe Russische aanwinst onder commando van de vrouweliike kapitein Sjetinina naar dc Zwarte Zee vertrokken. KING-PEPERMUNT per ons verkoopt, en tabletten er uit. Indien U dus hier op let, ontvangt U de originele en U leert de edele eigenschappen kennen van het onvervalste natuurproduct. TONNEMA C'E SNEEK WAT ER IN AMERIKA AL ZOO MOGELIJK IS. New Y or k: Een wetsvoorstel van Henry Hor- ner, gouverneur van Illinois, dat betrekking had op de instelling van een omzetbelasting, om uit de op brengsten daarvan steun aan de werkloozen uit te keeren, is thans voor de tweede maal door het par lement van dezen staat verworpen. Daardoor zien zich op het oogenblik duizenden families aan den allergrootsten nood overgeleverd. Binnen weinige dagen zullen 1.200.000 menschen, die op de ondersteuningslijsten staan ingeschreven, zonder een stukje brood zijn, daar het Hoogerhuis van Illinois hun geen credieten wil toestaan. De ver schillende liefdadigheidsvereenigingen zijn na twee weken hulp eveneens aan het einde hunner finan- cieele krachten gekomèn. Alleen reeds in Chicago hebben 3000 families, waar voor de huur tot nog toe door het steun-comité werd betaald, de aanmaning gekregen, hun woningen te ontruimen. De leiders van verschillende politieke en sociale organisaties hebben aan de huiseigenaren om uitstel verzocht, totdat een nieuw wetsbesluit zal zijn genomen. Terwijl de wetgevers naar een oplossing zoeken, willen de vverkeloozen een nieuwen hongermarsch organiseeren. Het moet een indrukwekkende herha ling van dien van den negenden Maart zijn, toen duizenden werkeloozen Chicago binnentrokken en dreigden, op dc trappen van het Parlement van hon ger te zullen sterven wanneer men hun niet de ge- wenschte hulp verschafte. Voor probleem voor Illinois bestaat daarin een be drag van 3 millioen dollars te betalen, dat de maan- delijksche bijdrage van dezen staat voor de wcrkloo- zenstcun is. Eerst dan zal Illinois van de federale ore- geering de 11 millioen dollars ontvangen, die echter niet worden uitgekeerd als de staat in het begin van de maand zijn aandeel niet. betaald heeft. Het is kenteekenend voor de verhoudingen in de Vereenigde Staten, dat dergelijke toestanden in een groot, gebied, zooals Illinois is, kunnen plaats vinden. In New York spreekt men erover, als gebeurde dit alles in een vreemd land. Het is echter ook een ge volg van de bureaucratie, wanneer Washington de 11 millioen dollars niet betaalt, voordat het de bij drage van 3 millioen heeft ontvangen. Bij wijze van verrekening zou het toch minstens 8 millioen dollars kunnen overwijzen, inplaats van duizenden burgers buiten hun schuld aan den hongerdood prijs te ge ven. Bij den jongleur thuis, dekt hij natuurlijk de tafel!

Schager Courant | 1935 | | pagina 11