De Brabantsche Brief van Pré. Aspirin DE MOOISTE FOTO DUIKER KWAM NIET MEER BOVEN. Autobus in de sloot. werkt bij J h o of d pijn a I ti jd Ulvenhout, 18 Juni 1935. Menier, Vandaag ga 'k oc 'nen keer schrijven over één van de veule zomerfees ten, die deus maanden ge vierd staan te worden in de Brabaantsche contreien. Eén van dc veule, ja! Waant as 't veurjaar ko men gaat, zoodat ge ver wachten meugt dat de Zondagen 's morgens zul len gaan open bloeien as 'n klaproos, dat 'n gouwen zon den dag bestralen gaat met witten glinster, gouwen zonneconfetti dwerlen en wemelen zal, over stad en laand, deur dreven en bloeiende buitenwegels, op de kristallen vennen en wateren, die stille plassen van louter licht in d'onendige Brabaantsche bosschen, dan ziet den Zuiderling in 't begin van 't jaar deus zonne-visioe- nen al schemeren in den dusteren hoek van z'n wo ning, waarin pas dc kèèrsekens uitgloeien bij z'n Kerststalleke en dan groeien er plannen in zijnen kop, plannen van feesten, van festivals, van kermis, van muziek! Muziek veural! Waant hij is al tij werkend lid van d'Harmonie, van de schutterij, van 't een of aander gild en dat is: allegaar... muziek! Muziek! Klaanken- feest! Eén feest is eiken zomer 't veurnaamste feest! 't. Zij da z'n schutterij twee, driehonderd, ja soms driehonderdvijftig en nog meer jaren bestaat, wij doen 't niet minder 't zij dat den Patroon of Pa trones van 't stedeke of durp 'n machtig eeuwen- feest gewijd mot worden! En... as 't dan Onslievrouwke zeivers is, da ge vierd mot worden, dan amico, dan wordt heel den zomer met zijnen muziek van klaanken en van kleu ren, met zijnen bloei in menschen- en blommenhar- ten, dan wordt heel dieën zomer gespreid aan de voetjes van Onslievrouwke, veur wie niks te goed of te schoon kan zijn. Dan blaast 't mansvolk z'n kakementen uit mal kaar, maandenlaank op de talrijke repetities van 'dHarmonie, waant dc schoonste ouvertures, de plechtigste gewijde muziekgedichten, de vlammend- ste fanfares, motten gloedvol, smetteloos en kordaat uit 't zonneblinkend koper geblazen worden. Dan komen ons huisnaaisterkens vingers te kort, om van huis tot huis den witten tule te knippen en te stikken veur de honderden bruidjes, die straks in optocht, in éénen witten, bloesemenden guirlaan- de ter processie zullen gaan deur 't zielsgelukkige durp of stedeke naar den troon, naar den auter van Onslievrouwke, wier wonderbeeld, stralend in kèèrsenlicht, verblijft onder 'nen „bronzen koepel" .van klokkengalm! Dan groeit 't feest van dag tot dag, van week tot week, van maand tot maand gelijk op, met de zon- neblom, hoog, hoog boven allen bloei uit, om einde lijk in 'nen stralenkrans van bloei los te barsten en beur blommenhart te wenden naar den azuren hemel, waar heur Koningin 'nen tintelenden gloed van gouwen licht afstraalt, over 't bloeiende, geluk kige durp. Zóó staat Oisterwijk in knop. Oisterwijk dat daar verdoken ligt in 't hart van Brabaant, tusschcn bosoh en ven. Oisterwijk, met z'n „Lieve Vrouw ter Linde", met den amparten glorietitel van „Maria Vreugde rijke." Oistei'wijk, met z'n geheimzinnige, stille woud-me ren, waarover alleen den roep van 'nen veugel klinkt, waarin alleen den zeldzamen rimpel' van 'nen buigenden rietstengel beweegt, waaruit ge de sterren kunt plukken, as den nacht, lijkt vastgehaakt aan de toren pieken van Oisterwijks trotsche Cuy- perskerk op 't Lindenplein. Ik zeg: Oisterwijk staat op deuzen oogenblik in vreugderijke knoppen, die openbloeien zullen op den vierden van Oogstmaand, op vier Augustus, om dan de blommenharten te wenden tot de Koningin van den Hemel, tot Maria Vreugderijke! Dan staat 't groote feest in vollen bloei. Den Jan is 't me komen aanzeggen mee 'n royale uitnoodiging! Royaal, ja. Waant 'k mag zooveul vrinden en vrindinnen meebrengen as ik maar wil! Gij zijt dus meteen uitgenoodigd, amico. En ge kunt deus invitatie niet afslaan! Waant ge houdt van Onslievrouwke, ge houdt van Brabaant, ge houdt dus van Oisterwijk, Brabaants hart. Komt op naar 't Lindenplein, waar ge onder den kollesalcn ruischenden koepel van stokouwe linden- kronen, waarover 't gedaver hangt van den bronzen klokkengalm uit dieën schoonen kerktoren, zult zien gaan den witten processie van Oisterwijks maagde kens! 'Nen blaanken, levenden kersenblossum, veurafge- gaan deur de priesters in goud-witte gewaden, onder zang, onder gebed, en muziek alles overgoten mee 'nen gouwen wcmel van zonnegoud, gezeefd deur de Lindenkruinen, die vol zitten met koperen en bron zen muziek, met zang van den wind, met den zegen van 'nen jubelenden Augustusdag. Komt amico, en doet oew zielement 'ns deugd aan zooveul schoons. Ge kunt hier 'nen slok geluk komen drinken in deus Laand van kristallen meren, van sparrenbosschen, waar deurhenen zuivert den glans van den berk en waar dan aangloeit 't eerste rood van den vurigen eik. Daar is nog meer! Daar is nog veul, veul meer! Waant in deus schonste deel van heel oew Laand, zult ge zien opvoeren „De Sevenste Bliscap onser Vrouwen", 't middeleeuwsche Maria-spel, waarvan ik oe wel niks hoef te vertellen. 't Zal opgevoerd worden deur hondèrdveftig mede werkers, onder leiding van den Pierre Balledux en op 'n tooneel, amico, nie van bordpampier, en matten verf, maar op 'n tooneel van den Schepper Zeivers! In de rijkste, devreugderijkste schoonheid die Onzenlievenheer spendeeren wilde aan ons be- veurrechte Brabaant, dat te schoon is, om 't te be schrijven. In d'open lucht, in den „Mariahof", die gelegen is temidden van Oisterwijk. Maandenlaank wordt hier al gewerkt, geploeterd, 't lleele durp gaat op, groeit op naar deuzen vier den Augustusdag, eersten Zondag van die maand, moment waarop den vollen bloei zal openspringen van de harteknoppen, die t' ontluiken staan, strek kende naar de Hcinclsche Koningin, lijk de blomme- kes heur hartjes altij keeren naar de zon. Alle Zondagen van Oogstmaand wordt deuze „Se venste Bliscap' opgevoerd. Maar den vierden Zon dag is den gala-dag, as ik 't zoo mag zeggen! Charles Eijk, sjuust den diecn, die ons Neder- laandsch gebouw op den Brusselschen expositie van prachtige loodramen veurzag, den Chaarl dan, schilderde de reclameprent veur 't Openluchtspel. Prachtig. Op den veurgrond Maria-Vreugderijke, mee 't Kindeke Jezus, zooas Zij troont in de Kerk van Oisterwijk, met op den achtergrond 't schoongelijnde silhouet van deus kerkgebouw. Ge ziet, van begin tot end wordt er gewerkt om dc Augustusmaand 1935 tot één kleurig, heilig feest te maken, 't Brabaantsche hart, Oisterwijk, zal eenen- 'darïïg Oogslmaanddagen kloppen, enkele en alleen veur Onslievrouwke de Vreugderijke. Waant s Aanstaande Oogstmaand, dan is 't sjuust vijf-en- twintig jaren gelejen, dat deus schoone beeld weer op den troon gesteld wier in Oisterwijks kerk. Nadat ze eeuwen verborgen was gewiest in 'nen schuil hoek. Pastoor Huy'bers van Bergharen nouw, hoe deus troonverheffing bewerkt. Oisterwijk zal hum toon en, dat ie 't nie veur niks hee gedaan. Amico! Daar is op deuze weareld van vandaag nie veul fortuin en even weinig geluk! In Oisterwijk hangen die brave Brabaanders tros sen geluk veur 't pakken. Kom af, man en plukt zo'nen tros. Lot 'm as rijpe, sappige druiven oew zielement verkwikken. Doet oew eigen nie tekort! Trui en ik, wij komen ok. Den Jan (ge kent 'm, den schepper „Christus verworpen", Jan Vuysters) liet me beloven te komen, waar Trui bij was! Ik zit er dus aan vast. Maar 'k heb er ginnen spijt van! Tot ziens zullen we zeggen, 4 Augustus in Oister wijk! Veul groeten van Trui en as altij gin horke min der van oewen toet a voe DRé. I U'T oe OMGEVING NIEUWE NIE DORP Kookdemonstratie. Op Woensdagavond f.1. werd bij den heer Gelder door de Gasfabriek een kookdemonstratie gehouden, welke evenals de vorige avond te Winkel, een groot succes is geweest. Tegen 8 uur was de zaal geheel bezet met dames uit de kom. Moerbeek, Langereis en Oude-Niedorp. De Voorzitter der Gas- commissie. Burgemeester Pluister. opent de bijeen komst en zegt niet te hopen, maar de zekerheid te hebben, dat de demonstrateur. de heer Lieshout, hedenavond weer zal slagen en door hem aange toond zal worden, dat gas de meest volmaakte warmtebron is voor het koken, braden en bakken en de bezoekers geen spiit zullen hebben in dezen tiid van bezuiniging kennis te hebben genomen van deze economische methode. Na de opening is het woord aan den Directeur der Gasfabriek, die een inleiding houdt over het gascomfoor en zegt dat de geweldige vlucht, die de toepassing der techniek de laatste tijd op andere gebieden der huishouding nam, ook de gastechniek de oogen heeft geopend voor de onvolmaaktheden, welke het oude gascomfoor aankleefden. Met groote energie is getracht den achterstand in te halen en dit is volkomen gelukt. De moderne gaskookbran- der is volstrekt inslagvrii en eenmaal afgeregeld brandt hij bii verschillende kraanstanden en gas verbruik rustig en goed, terwijl hij van materiaal is vervaardigd, dat aan de daaraan te stellen eischen voldoet. De branders zijn gemakkelijk toegankelijk en geheel uitneembaar aangebracht, hetgeen voor het onderhoud wel de grootste ver betering is. Op het moderne gascomfoor kan de huisvrouw koken zonder toezicht, zuinig vlug en zeker: daarvan zal de heer Lieshout U het bewijs leveren en verwacht spreker hierdoor dat het gas juister gebruikt zal worden als voorheen, doch daar waar eenigszins mogelijk zal worden toegepast. Daarna is het woord aan den demonstrateur. die aanvangt met een inleidend woord en zegt dat de technische volmaaktheid van het gas als warmte bron hem de vrijheid geeft, te beweren dat er geen enkele verontschuldiging aanwezig is. om daar waar gas is. welke andere brandstof ook in toepas sing te brengen voor het bereiden der spijzen, voor al hier hij een zoo lagen gaspriis. Een maaltijd bestaande uit soeo. aardappelen, groenten en rijst werd klaargemaakt met 350 Liter gas: eenmaal de kooktemperatuur bereikt werd direct de spaar brander toegepast en op deze manier werd verkre gen een droge keuken, een lage gasrekening. maar boven alles behoud van dé voedingswaarde. Het ge bruik van een gasoven werd sterk aanbevolen voor al voor' het koken van visch en het braden van vleesch. alsook voor het bakken van brood en cake en verder al het mogelijk gebak. Daar de Voorzitter niet langer aanwezig kon ziin, bedankte de heer Mever den heer Lieshout voor zijn aangename en duidelijke uiteenzetting en de aan wezigen voor de groote opkomst en de gewaardeerde .belangstelling. Ook wij ziin hedenavond overtuigd dat het ,.doe het op gas" de meestmogelijke aanbeveling verdient. Van de gelegenheid tot het volgen van een gas- kookcursus onder leiding van den heer Lieshout werd door verscheidene dames gebruik gemaakt. Deze cursus bestaat uit vijf lessen Portret-Aielier JAC. DE BOER Keizerstraat - DEN HELDER LANGENDIJK Export van aardappelen. Uit handelskringen vernamen we, dat hoogst waar schijnlijk in den loop der volgende week de export van aardappelen naar Duitschland zal kunnen aan vangen. ZUIDSCHARWOUDE. Schoolfeestcommissie. Donderdagavond vergaderde de schoolfeestcommis sie met daartoe per advertentie opgeroepen ingezete nen, ten lokale van den heer P. Kramer, onder voor zitterschap van den heer H. J. Erkamp. Hij heette de aanwezigen, die in een 20-tal waren opgekomen, welkom en hoopte op zakelijke besprekingen in het belang van de goede zaak. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, deelde de voorzitter mee, dat het bestuur een veran dering wenschte te buengen in het aantal geleiders. Deze zouden zijn het personeel der o.l. school en 11 leden, 5 dames en 6 heeren, gekozen uit de burge rij. Daar het aantal leerlingen voortdurend achteruit loopt, wei'd dit aantal voldoende geoordeeld. Moch ten er door ziekte als anderszins geleiders, uitval len, krijgt het bestuur het recht de opengevallen plaats tijdelijk aan te vullen. Nog werd de wenschelijkheid betoogd, om het aan tal van 5 willekeurige verzuimen, waarbij de kinde ren van het schoolfeest worden uitgesloten te ver- hoogen. Na bespreking werd daarop niet ingegaan. Eveneens werd goedgevonden met de grootere meis jes ook 2 leden buiten het bestuur en onderwijzend personeel te laten meegaan. Aftredend als commissieleden zijn 2 heeren en 4 dames. Besloten wei'd de commissie weer in dien zin aan te vullen. Gekozen* werden de heeren D. de Geus Jbz., en H. J. Erkamp, bestuursleden en als zoodanig herkiesbaar, en de dames mej. A. Schoen maker, mevi'. KoemanTuinman, mevr. GlasTwis- ker en mevr. Keppelde Gi'aaf. Allen namen hun benoeming aan, terwijl de voox-zitter hoopte, dat de keuze een goede zal zijn. Daarna werd de i'ekening van den penningmees ter, den heer J. Schoenmaker nagezien. Met inbegrip van een voordeelig saldo van het voi'ige jaar ad f 30.40 hadden de ontvangsten f 242.45 en de uitga ven f 192.28 bedragen, zoodat er een voordeelig saldo was van f 49.35. De bescheiden werden nagezien door de heeren D. Schoenmaker en Jb. van Twuijver, die een en ander in orde bevonden en tot goedkeuring adviseer den. Den penningmeester werd dank gezegd voor zijn accuraat beheex*. Mevr. Dirks—van den Abeele vroeg, er rekening mee te houden, dat er voldoende broodjes voor de kinderen woi'den meegenomen. Daaraan zal worden voldaan. Ook bepleitte ze de mogelijkheid, wat vroeger thuis te komen, daar de kinderen anders wel wat te vermoeid zijn. Maatregelen zullen dienaangaan de genomen worden. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergade ring onder dankzegging gesloten. De heer M. Blom heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. Opvolger op de lijst van de Vooruitstrevende Kiesvereen. is do heer D. de Geus Jbz. WIERINGEN Christ. Historische Kiesvereenlaincr. Donderdagavond j.1., S uur. had in de Oude Bios coopzaal van De Haan te Hippolvtushoef een pro- pangada-vergadering plaats vanwege de Christ. Historische Kiesvereeniging. Spreker van den avond was de heer B. van Eesteren uit Den Haag. Deze heer zou spreken over „Waarom Christelijk Historisch?" Aanwezig waren een 25-tal personen. Te onge veer halfnegen opende de Voorzitter de heer O. Deen. de vergadering. Spreker heet allen welkom, in 't bijzonder den spreker der avond, den heer v. Eestei'on. Voorts betreurt Voorzitter de slechte op komst, hetgeen echter wel in hoofdzaak de schuld van het weer is. Voox'zitter leest hierna voor uit' het 6e Hoofdstuk, vers 9, van het Evangelie van Mat- theus: hierna sprak de Voorzitter de zegenbede uit en verklaarde de vei'gadei'ing voor geopend. Tevens het woord gevend aan van Eesteren. De spreker verhaalt ons eerst als het ware het ontstaan der verkiezingsdrukte. het programma- beginsel der Christ; Historische Unie bespreekt de spreker ook. Voorts zegt spr. onze regeering treft op heden eeen schuld aan deze benax-de tijdsom standigheden. deze toch komen van buiten onze gi-enzen, onze regecring daai-entegen probeert zoo veel mogelijk het. leed te verzachten. Wat ons op deze vergadering erg opgevallen is. is wel dit: de spreker voorde niet één andere partij aan, doch hield zich bii het Chi'ist. Histoi'isch. iets wat men andei's op politieke vergaderingen niet zoo vaak aantreft. Spi'eker was er dan ook voor steeds het eigen beginsel uit te dx-agen. Na de rede der spreker werd even gepauzeerd, waarna de gelegenheid gegeven werd vragen te stellen De heeren Ipma en Jaarsma maakten hiervan ge- bruik. deze heeren werden hierop naar hun vol doening beantwoord Den heer O. Deen dankte hierna den spreker voor het gesprokene, den wensch uitsprekende, dat deze woorden in goede aarde gevallen ziin en vrucht mo gen voortbrengen. Spreker dankte voorts de aan wezigen voor hunne aanwezigheid en het aan den heer Van Eesteren verleende gehoor. De heer Van Eesteren sprak na deze woorden het dankgebed uit. het was inmiddels reeds bijna ter elfder ure en toog een ieder verrijkt met weer eenige kennis meer, huisvaarts. Uifsluifend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tsbl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. 1 Noodlottige afloop van een proef met een eigengemaakt duikerpak. Donderdagmiddag te ongeveer vijf uur wa ren buiten de Noox-derpier te IJmuiden vier mannen bezig met duiken bij een botter, welke eenige jai*en geleden daar was gezon ken en aan boord waarvan zich nog eenige voorwerpen van waarde bevonden. Een van hen, de 28-jarige Hamburger Hu- bert Albitz begaf zich in een eigen gemaakt duikerpak te water. Toen hij nog slechts eenige minuten onder water was, antwoordde hij niet meer op de hem gegeven signalen. Dc helpex's haalden hem dii*ect op, waarbij bleek, dat de man geen teeken van leven meer gaf. Onmiddellijk werd de hulp van een dok ter ingeroepen. Ofschoon deze een uur lang bezig is geweest met het toepassen van kunstmatige ademhaling, slaagde hij er niet in de levensgeesten op te wekken. Het lijk van den Duitschei', die gehuwd was en vader van eenige kinderen, wei'd naar het politiebureau overgebracht. Het materiaal wei'd in beslag genomen. Een paniek onder de talrijke passagiers, Een gewonde. Donderdagochtend wilde een groote autbus van de Cito Mij. te Bx*eda, waax-in zich onge veer 40 passagiers uit Breda en Ginneken be vonden, die op weg waren naar een r.k. con gres te Handel, in de gemeente Erp, op den gevaarlijken hoek bij de Kokschebi'ug met vrij groote snelheid de bocht nemen. De chauf feur verloor de macht over zijn stuur, waar door de auto slipte en van den berm van den weg omgekeerd in een sloot gleed. Onder de hevig verschrikte passagiers ontstond een pa niek. Voorbijgangers snelden te hulp en slaagden er in de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden, terwijl anderen telefo nisch geneeskundige hulp inriepen. Een bejaarde vrouw uit Ginneken was zoodanig bekneld geraakt, dat zij inwendige kneuzingen en een beenbreuk had opgeloopen. Een dokter uit Gemert die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp. De oude vrouw is naar het ziekenhuis in haar woon plaats gebracht. De meeste andere passagiers hadden slechts huid- en schaafwonden gekregen. Na ter plaatse verbonden te zijn, konden zij met ecu andere bus naar hun woonplaats terugkeeren. De gehavende autobus is met een kraanwagen .uit de sloot gelicht. ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: H. Beekman, van Purmerend: mei. G. M. Gressman. van Oterleek: P. de Jong en gezin, van Oude-Niedoi-p: H. Cornelissen en gezin, van Bai'singerhorn; J. Broers, van Wognum; Mejuffr. J. Postma, van Ziipe: J. H. v. d. Weel. vam Den Hel der: mei. J. C. Ariens. van NijmegenA. Vadei' Lont. van Wieiïngen: W. H. S. van der Plas. van Noordwijk. Verti'okken: Mei. C. Witsmeei'. naar Schoorl: mei. C. H. B. Schellinga. naar Limmen; M. Groe nendijk. naar Den Helder: Th. M. Witsmeer, naar Zijpe: P. Balk. naar Wijdenes: Iv. M. Kapiteiin en echtgen.. naar Den Helder: N. Kamst en gezin, naar Veendam: A. Keppel. naar Zijpe: N. A. Kruyer, naar Haarlem: H. A. K. Schröder, naar Cumloscn CDU: M. Voorthuijsen—De Koning en kinderen, naar Den Helder: mei. A. C. Prins, naar Hilver sum: mei. M. Zon. naar Den Helder: mei. V. Wiima. naar Zandvoort; mei. E. den Engelsen, naar Zandvooi-t. Burgerlijke Stand. Geboi'en: Mai'ia Johanna Adriana, d. v. W. H. Steenvoorden en P. M. Scholten: Antonius Jaeo- bus Marcelus, z. v. Th. H. Jelierse en M. H. van Rooijen; Cornelia, d. v. Th. C. Swakman en H. van Kampen: Gerai'dus Peti-us. z. v. C. G. Coniin en A. M. Broers: Chi'istianus Gerardus, z. v. J. Buter en M. W. Th. Verheijen; Jeanne Geertruida. d. v. P. J. Coniin en M. L. Fontaine: .Tohanna Maria, d. v. J. v. d. Berg en A. A. Caspex-s Onderti'ouwd: M. Wiggers en E. H. Oudshoorn: D .Appel en A. C. Cornelissen. Getrouwd: P. C. v. d. Werff en J. H. Mulder; H. D. Verburgt en L. Hage. Overleden: C. Swakman, oud 2 dagen; G. de Vries, oud 81 iaar. Politie. Gevonden: dameshandschoen, bus biscuit. Vei'loren: schroevensleutel. HARENKARSPEL WAARLAND. Bond voor groote gezinnen. Woensdag hield de Bond voor Groote Gezinnen met de kinderen der leden haar iaarliiksche uit gaansdag. Begunstigd door mooi weer hebben de kinderen daar volop genoten en kwamen des avonds nog verheugd thuis. Het was een volop geslaagde feestdag. Nieuwbouw. Alhier zal voor rekening van den heer L. Groen, een woon- en winkelhuis met bakkerii worden ge bouwd. Het werk is opgedi'agen aan de vaklieden Jaspers en v. d. Gulik. alhier. ZIJ PE Burgerlijke Stand van 14 tot en met. 20 Juni 1935. Geboren: Anna Catharina. d. v. Wognum en Antje Wildeboer; Rein, zoon van Simon Davids en Remmetie Olii. Ondertrouwd: geene. Getrouwd: Gerrit Brouwer, oud 25 faar. landar beider, en Antie Klaver, oud 22 iaar. beiden alhier: \driaan Vader, oud 26 iaar. melkrijder, en Corne- lia Schrieken, oud 25 jaar, beiden alhier. Overleden: Triintie Kuiper, oud 77 iaar, echtgen. van Klaas Prins. ALLEEN DE DAKEN NOG BOVEN WATER UIT. In den Amerikaanschen staat Kansas is de rivier Kaw buiten haar oevers getreden en uitgestrekte landstreken onder water gezet. In welke mate dit gebeurde toont bovenstaande foto, waarop de daken alleen nog boven het water uitsteken.

Schager Courant | 1935 | | pagina 14