Afbraak der dictatuur in Joego-Slariê De fraude te Wormerveer. Zaterdag 22 Juni 1935. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9747 Buitenland PORTEFEUILLE MET TIEN MILLE VERLOREN. HET BEZUÏN1G1NGS0NTWERP. Adres aan de Tweede Kamer. AARDAPPELENZIEKTE. Beslag gelegd op effecten. Hoofdpijn, Kiespijn. £e7tatoMf DE VERDUISTERING TE HAARLEM. HET NOODWEER IN MIDDEN-AMERIKA HOUDT AAN. Zijn zwager met een püoertendooder bewerkt. Het spoorwegongeluk bij het Weesperpoortstation. Verscherping Etiopisch conflict. De Volkenbond voor een moeilijke kwestie. Eden, de Engelsche reismiuister, te Parijs. Zeer onverwacht is de regeering Jeftitsj in Joego slavië afgetreden. Jeftitsj zelf heeft dit spoedig einde allerminst voor zien, want nog geen twee dagen geleden sprak hij van een reis naar Rome, terwijl de conferentie dei- Kleine Entente, die te Belgrado zou worden gehou den, tegen vandaag was uitgeschreven. Het is duidelijk dat de Jocgo-Slavische regeering zelf door de plotseling losgebroken crisis is verrast. Verdere afbraak der dictatuur. Alles wijst er op, dat deze crisis het gevolg is van de steeds sterker wordende kracht der Kroatische boerenpartij en van de democratie in het algemeen. Het is dan ook wel opvallend, dat de Prins-Regent Paul gisteren een langdurig onderhoud heeft gehad met Dr. Matsjek, de leider der Kroatische Agrariërs, die min of meer in ongenade was gevallen en sinds Januari 1929 het uitroepen der Koninklijke dic tatuur niet meer in audiëntie was was ontvangen. Dit is werkelijk een groote gebeurtenis als men rekening houdt met de tot nu toe heerschende op vattingen in regceringskringen. Het is bijna niet te verwachten dat Prins Paul de vorming van een ministerie aan Dr. Matsjek zal op dragen, noch dat hem een plaats in de regeering zal worden aangeboden. Toch is dit niet geheel onmogelijk, want de afbraak van de Koninklijke dictatuur heeft de banen der ge- lijdelijkheid verlaten en een plotselinge ineenstorting moet worden gevreesd. Ethiopisch conflict verscherpt. Met veel ophef maken de Italiaansche bladen mel ding van de beweerde annexatie door Abessynië van het autonome sultanaat Ginnua, wel eens genoemd „het paradijs van Abessynië." Dit vruchtbare gebied, dat de suprematie van den Negus erkent, maar sinds het overlijden van Sultan Abba Gifor in begin van dit jaar zonder souverein is, valt onder de Italiaansche invloedsfeer. Het is be grijpelijk, dat Rome er weinig voor gevoelt om hier de vorst van Abessynië als hccrscher te zien binnen treden en liever een of ander zwart potentaatje op den troon van Gimma zou zetten, die bereid was naar de pijpen van Mussolini te dansen. Of keizer Selassi werkelijk tot deze ontactische daad is overgegaan valt moeilijk vast te stellen. Alle berichten, die uit Rome komen zijn sterk ge kleurd en weinig betrouwbaar. Het wil ons intusschen toeschijneft, dat de verhou ding tusschen Italië en Abessynië in een zeer ge vaarlijk stadium is gekomen. De Volkenbond voor moeilijkheden. Overigens ïs de door den Negus tot dusver gevolg de tactiek verre van dom. Integendeel! Deze zwarte heerscher tracht met groot beleid de tegengestelde belangen van Engeland - en Italië ten eigen bate te benutten en slaagt daarin tot dus verre wonderwel. Thans heeft hij zich wederom tot Genève gewend met het verzoek om door een onpartijdige commissie de grensgebieden van Abessynië te doen onderzoeken. Reeds direct daarop kwam de Italiaansche verkla ring dat men zich uit den Volkenbond zou terugtrek ken, als Genève al te veel zou gaan neuzen in de Ita- liaansch—Abessynsche kwestie. Natuurlijk werd het veel voorzichtiger en in meer bedekte termen gezegd, maar het kwam in wezen op hetzelfde neer. De relsminister Eden in Parijs. Eden heeft reeds met Laval gesproken. Natuurlijk op de meest vriendschappelijke ma nier! Maar dat neemt niet weg, dat Laval na afloop der Ergens tusschen Katwijk en Leiden Een Haagsche aannemer heeft Woensdag ,jl. rijdende per fiets van Leiden naar Kat wijk. een portefeuille verloren, inhoudende een bedrag van ruim 10.000 gulden aan bank papier. Tot dusver is er nog geen enkele vin der komen opdagen. De man was van Katwijk gekomen op de fiets, via Oegstgeest en naar Den Haag teruggereden. Hij bemerkte, nadat hij Katwijk-Binnen gepasseerd was, dat hij zijn portefeuille met ruim f 10.000.— aan bankbiljetten miste. Zooals hij te Leiden verklaarde, had hij te Kat wijk het politie-bureau niet kunnen vinden. Der halve was hij doorgereden naar Leiden, waar hij op het hoofdbureau aan de Zonneveldstraat aan gifte heeft gedaan van de vermissing. Hier ver telde liii ook. dat hij te Katwijk bii de Rogersbrug van zijn rijwiel was gestapt, de fiets aan den berm van den weg had gelegd en zelf eenige ooeenblik- ken in het gras was gaan liggen. L. veronderstelde, dat de portefeuille hem hier uit den zak gegleden moet zijn. Op een vraag van de politie of hij niet dadelijk naai* de plek was teruggekeerd om daar zelf een grondig onderzoek in te stellen naar het verloren geld, antwoordde de man. dat hij den weg naar die plek niet meer terug had kunnen vinden. De Leidsche politie heeft vanzelfsprekend onmid dellijk de politie der omringende gemeenten, waar L. gepasseerd was. in kennis gesteld van de ver missing en de Katwiiksche politie verzocht ter plaat se. waar L. zegt in het gras gelegen te hebben, een grondig onderzoek in te stellen. Dit alles is tot dus verre zonder resultaat gebleven. Van het vele geld, dat L. klaarblijkelijk wel op zeer nonchalante wilze bii zich moet hebben gedragen en dat hij on zoo raadselachtige manier is kwijt geraakt. ..is tot op, heden geen spoor gevonden. Naar de man be weerde, was het geld ziin eigendom-. conferentie verklaarde dat de vroegtijdige regeling 1 der Duitsche vlootbewapening de oplossing der ove rige kwesties moeilijker maakt. Deze woorden toonen nog niet op bereikte over een stemming. Men zal de resultaten dienen af te wachten. Niet vergeten mag worden, dat Londen wel niet zonder tegenprestatie aan Duitschland de 35 tonnenmaat heeft toegestaan. Wat heeft Hitier betaald? Deze kant van de zaak is wel eens teveel uit het oog verloren, toen algemeen de tot standkoming van dc Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst als een overwinning van Hitier werd bezongen. Het is niet aan te nemen dat de gewiekste Engel sche onderhandelaars een dergelijk kostbaar pand aan Von Ribbentrop in handen zouden hebben ge speeld zonder eenige compensatie. Wij weten er natuurlijk niets van, maar nemen aan. dat Duitschland zijn politieke zege dik heeft moeten betalen. Het zou ons in het geheel niet ver wonderen als terugkeer naar Genève, toetreding tot garantieverdragen of iets dergelijks de prijs is ge weest die Hitier heeft moeten neertellen. En met deze Duitsche concessies zal dan Eden de harten van zijn Fransche en Italiaansche vrienden moeten verteederen. BEZWAREN VAN S. D. A. P. EN N. V. V. In een adres aan de Tweede Kamer wordt door de S.D.A.P. en het N.V.V. een aantal bezwaren naar voren gebracht tegen het wets-ontwerp tot. ver laging van de openbare uitgaverw De bezwaren van adressanten tegen de regeerings- voorstellcn berusten voor een belangrijk gedeelte op de overtuiging, dat met de methode, in dat wets ontwerp gevolgd, het financieel evenwicht niet kan worden verzekerd, daar die methode, indien zij al voor een oogenblik de begrooting sluitend maakt, nieuwe tekorten in de toekomst te voorschijn roept, wijl zij het economisch leven uitput. Adressanten ziin van meening. dat de eenzijdige aanpassingspolitiek der regeering niet heeft beant woord aan het doel dat de regeering ermee na streefde: de bevordering van economisch herstel, of, op zijn minst, het verhoeden van verdere economi sche inzinking. De economische toestand des lands is steeds slech ter geworden. Het bedrijfsleven is steeds meer ver lamd. De werkloosheid is. afgezien van geringe seizocnschommelingen. steeds grooter geworden. Desondanks wenscht de regeering op denzelfden weg verder te gaan. Door adressanten werd reeds eerder betoogd, dat ter verheffing van het bedrijfsleven uit de econo mische depressie moet worden overgegaan tot ver meerdering op groote schaal van de werkgelegen heid. niet slechts door de onderneming van groote openbare werken, maar ook door bevordering van bedrijvigheid in de industrie. Adressanten vragen thans opnieuw voor deze me thode van crisisbestriiding de aandacht der Kamer. De ervaring heeft bewezen, dat wel door positieve crisispolitiek, door uitgebreide werkverruiming, het economisch leven kan worden bevrijd uit verlam ming. In hooge mate bedenkelijk achten adressanten het o.m., dat de bezuinigingen, welke de regeering beoogt, voor een zeer groot gedeelte ten koste van het onderwijs zullen worden verkregen. Met groote ongerustheid hebben zij voorts kennis genomen van de plannen der regeering met betrek king tot de sociale verzekeringen. Adressanten betoogen, dat het voorstel der regee ring, om de Warenwet geheel of gedeeltelijk bui ten werking te stellen, de volksgezondheid met ern stig gevaar bedriegt. Tegen het canitulantenstelsel hebben adressan ten onoverkomelijke bezwaren, evenals tegen den wcnsch der regeering. om te worden voorzien van volmachten voor de regeling van een aantal aan gelegenheden. Adressanten meenen, dat in het belang van het Ncderlandsche volk moet worden gehoopt, dat het wetsontwerp tot verlaging der openbare uitgaven, zal worden verworpen. Volgens een mededeeling van het Kon. Met. Weersinstituut te De Bilt, is in het et maal van 19 tot des avonds 20 Juni in Noord-Holland ten Noorden van Alkmaar en te Hoorn en verder op de Zuid-Holland- sche eilanden en het midden van het land, de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. Er is zeker wel f 600.000 verduisterd, doch bij verschillende Amsterdamsche banken heeft de politie ongeveer 5 ton aan effecten kunnen achterhalen. Het is gebleken, dat de fraude door den bankier S. te Wormerveer gepleegd, veel erger is, dan men eerst dacht. Zeker wel f600.000 moet vermist worden Nog steeds komen nieuwe gevallen aan het licht. Donderdag bleek 'o.m. dat het geheele grondkapitaal van de stichting Werkmanssteun- en ziekenfonds is verdwenen, evenals een aanzienlijk bedrag van de gelden van het Wilhelminapark, die de firma onder haar beheer had. Ook de fondsen van het Weeshuis zijn tot een bedrag van f40.000 verdwenen. Vele neringdoenden bevinden zich in groote verle genheid, evenals tal van werkbazen en kleine fabri kanten, die vandaag moeite zullen hebben om hun personeel te betalen. Nader vernemen wij, dat het de justitie gisteren is gelukt bij diverse Amsterdamsche banken een bedrag aan effecten van 5 ton te achterhalen, dat hoogstwaarschijnlijk aan de rechtmatige eigenaars zal kunnen worden uitgekeerd. Naar alle waarschijnlijkheid, is de politie den voortvluchtige nu op het spoor en men vermoedt, dat de aanhouding een kwestie van tijd is. Deze banken hadden maatregelen getroffen om tot executie ter beurze van deze onderpan den over te gaan. Bedoelde effecten waren uit verscheidene safeloket ten afkomstig. De inhoud van de safe van de N.V. Stroomverkoopmaatschappij „Zaanland" werd, zooals men zich herinneren zal, reeds eerder in beslag ge nomen, zoodat thans vrijwel al de verdwenen stuk ken gerechercheerd zijn. Er moeten nog een paar safeloketten gecontroleerd worden. Juiste gegevens om trent de waarde van de vermiste stukken bestaan nog niet, doch de politie heeft den indruk gekregen, dat het bedrag tusschen de drie en vier ton ligt. De accountants, welke door de familie zijn aange steld, zijn bezig een overzicht samen te stellen in verband met een eventueele aanzuivering. Politie te Wormerveer ontvangt anoniem schrijver. Voorts wordt gemeld, dat de commissaris van po litie te Wormerveer, de heer Dc Groot, gistermiddag l een anoniem schrijven van een inwoner van een dei Zaansche gemeenten, heeft ontvangen. De commissaris, die meent, dat hieriji belangrijke mèdedéelmgen voorkomen, zal in ëép der Zaansche bladen een^ advertentie plaatseny waarin de naarn- looze briefschrijver dringend Wordt Verzocht zich na der met hem in verbinding te 'stellen. Omtrent, de verblijfplaats van den voortvluchtige heeft men nog geen aanwijzingen. Men gelooft stel lig dat hij zich nog hier te lande bevindt. Vandaag zullen de burgemeester en de commissaris van politie een onderzoek in Den Haag instellen. Een vergadering. Op initiatief van den heer Alberts is gisteravond in de nieuwe sociëteit te Wormerveer een vergade ring belegd, die alleen toegankelijk was voor gedu peerden bij de bankfraude. Tégen 9 uur waren een honderd personen aanwezig. Ook burgemeester Draaijer en de commissaris van politie, de heer De Grpot, waren aanwezig. De burgemeester nam het eerst het woord en gafden aanwezigen in overwe ging niet langs den weg der sensatie in deze treu rige zaak te werk te gaan. Er waren andere middelen om het gewenschte doel te bereiken en deze middelen worden thans door de justitie toegepast en niet zon der succes. De zaak is in goede handen. Wilde men verder nog naar den heer Alberts luisteren, dan kon men dat doen, maar men zou daarmee niets berei ken. De" aanwezigen waren hetdaarmee blijkbaar volkomen eens en verlieten op een drietal personen na de zaal. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Barometerstand op Zaterdagochtend 8 uur: 771 mM. Temperatuur: 18 gr. C. is 64 gr. F. Verwachting: Zwakker wind in Zuidelijke richting, licht be wolkt. Verdere vooruitzichten: goed weer, iets warmer. Terlep's Likdoorntinctuur, verhoogt de levenslust bij 't uur. Prijs per flacon f 0.35. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL. HOOGZIJDE E 103, SCHAGEN. f30.000 aan effecten te Amsterdam In be slag genomen. Gisteren is op last van de Haarlemsche rechtbank door de Amsterdamsche justitie huiszoeking verricht bij de Twentsche Bank te Amsterdam ter inbeslagneming van fond sen ter waarde van f 30.000, welke door den chef-commies L. te Haarlem van door hem ten nadeele van de Ned. Spoorwegen ver duisterde gelden zouden zijn gekocht. Deze huiszoeking moest op last van de justitie plaats vinden, aangezien de directie van de Twentsche Bank niet bereid was de fond sen vrijwillig af te geven. Naar het Volk voorts meldt, heeft de Haarlem sche recherche een nieuwen stap ondernomen, nl. het in beslag nemen van de boeken en bescheiden aan het plaatskaartenkantoor aan het station al daar, ten einde de oplossing van de zaak te bespoe digen. Voor de ambtenaren van de spoorwegen, die met de controle bélast zijn, levert dat moeilijkheden en vertraging in hun arbeid op. Inmiddels wordt L., die zich in het bureau van politie in arrest bevindt, nog voortdurend aan ver- hooren onderworpen, naar aanleiding van nieuwe ontdekkingen, die gedurende het onderzoek aan het licht komen. Talrijke slachtoffers. New York. Uit Kansas City wordt gemeld, dat door hevige stormen in talrijke streken van het Mid den-Westen opnieuw groote schade is aangericht. Te Shields in Noord-Dakota is een vrouw «loor het noodweer gedood, terwijl twee personen gewond zijn Te Texarkona, in Texas, zijn drie personen door een wervelstorm gedood en 15 gewond Talrijke huizen werden beschadigd; de hangars op het vliegveld wer den vernield, evenals de vijf vliegtuigen, die daarin waren opgeborgen. In een groot deel van de Mississippi-vallei is de oogst verwoest, terwijl auto- en treinverkeer werden stilgelegd door ernstige overstroomingen. In het zuidwesten van Missouri heeft, een tornado gewoed; bij Joplin is een vrouw door den bliksem gedood. Te Duneweigh in Missouri zijn eenige arbeiders gedood, die bezig waren met het herstellen van een spoorbrug. Vechtpartij in de hoofdstad. Slacht- over naar het Tesselschade Ziekenhuis vervoerd; de dader voortvluchtig. In een benedenhuis van een perceel aan de Zies- seniskade te Amsterdam heeft gisteravond om streeks acht uur een vechtpartij plaats gehad tus schen den bewoner, een 35-jarige man en zijn buur man, iemand van 38 jaar die daar beiden wonen met een vrouw, zusters van elkander, die het echter alles behalve met elkaar kunnen vinden. Een ruzie tus schen beide vrouwen is dc aanleiding geweest dat onk de mannen het met elkaar aan den stok kregen. De 35-jarige heeft bij de vechtpartij gebruik gemaakt van een koperen ploertendooder. Met dit voorwerp heeft hij zijn tegenstander een gat in het hoofd ge slagen,terwijl deze ook een ribfractuur opliep. Zijn toestand was van dien aard dat hij naar het Tessel schade Ziekenhuis moést worden vervoerd. De dader heeft de vlucht genomen, doch daar de politie hem kent, zal zijn arrestatie waarschijnlijk niet lang uit blijven. Het gebeurde heeft onder de omwonenden neg al beroering gewekt. RECHTBANK Bestuurder van Dieseltrein veroordeel tot voorwaardelijke hechtenisstraf en tel boete. Amsterdam, 21 Juni. De treinbestuurder bij de Nederlandsche Spoorwegen W. C. J. L., die terecht had gestaan terzake, dat het aan zijn grove schuld te wijten is geweest, dat op 5 Aug. van het vorig jaar een door hem bestuurde Dieseltrein bij het Wees perpoortstation in botsing is gekomen met een stoomtrein, tengevolge waarvan het eerste rijtuig van den Diesel aan één kant geheel werd opengescheurd, Ven verscheidene personen geworden werden, is gis- ter door dc Vierde Kamer der rechtbank te Amster- j dam veroordeeld tot een maand hechtenisstraf voo - waardel ijk, met een proeftijd van drie jaren en tot zestig gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Het O. M. had een maand hechtenisstraf geeischh „Spektakel om Jolanthe". Een scene uit de nieuwe Lumina-film van dien naam, de verfilming van h-.t bekende tooneelspel, dat eenigen tijd geleden hier te lande werd opgevoerd, en van welke film Vrij dag te Maastrioht de premiere voor ons land ging.

Schager Courant | 1935 | | pagina 9