Reisminister Eden bij Mussolini De zuivering van Oss t CLOECK Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Zijn moeilijke taak. Een der leiders in handen. KAMERS VAN KOOPHANDEL EN BEZU1N1GINGS0NTWERP. Oceaanvlucht mislukt. Een goed examen Geen sirenen in het Hooggebergte van Algiers. Kind sprong van een wagen. Dinsdag 25 Juni 1935. SGHAGER 78ste Jaargang. No. 97 49 COURANT. Dit blad verschijnt 'dagelijks, behalve Vrijdags. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.E. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent 'ADVETCTEN- -TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, Iedere regel meer 15 cent i"bewijsno. Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. IS ER TOENADERING TUSSCHEN ENGELAND EN IERLAND? Zoowel Abessynië als China spartelen tegen bij tle pogingen hem eenige vette brokken af te nemen. Eden heeft geen prettige taak. Nadat hij geprobeerd heeft in Parijs de zeer onaangename indruk weg te nemen, die de eenzijdig door Engeland met Duitsch- land gesloten vlootovereenkomst daar had gewekt, is hij naar Rome vertrokken om Mussolini van Britan- nics eerlijke bedoelingen te overtuigen. Daar zal het heelemaal wel niet meevallen. Want in Italië is men toch al niet bijzonder inge nomen met de Engelsche politiek van den laatsten tijd en speciaal de Britsche houding ten aanzien van de Abessynsche kwestie heeft veel kwaad bloed gezet.. Deze ontstemdheid van Mussolini bleek al bij de ontvangst. Geen leger van hooggehoede dignitaris sen, Geen schare van goudbeplakte hooge militairen, geen vlaggen, geen muziek, maar slechts een poli- tieafzetting en een officieel vertegenwoordiger. En Ethiopië? 'Als Mussolini' denkt, dat deze koele ontvangst eenige invloed op Engelands vertegenwoordiger zal hebben, slaat hij de plank mis. Een goede Britsche diplomaat en dat is Anthony Eden weet een beleediging met een glimlach te slikken. Een Brit lijdt niet aan een nationaal minder waardigheidscomplex en is niet gemakkelijk door een affront van zijn bedoelingen terug te houden. Eden zal dan ook door hartelijke besprekingen trachten de Italiaansche vriendschap te herwinnen. Of hij het daarom zal wagen om ook over Abessy nië te beginnen is een andere zaak. Dit zal zijn taak natuurlijk zeer, zeer verzwaren en hoewel men daar in Londen in sommige gevallen niet tegen opziet kon het toch wel eens zijn, dat men thans vóór alles de hechte band van Stresa weer wil herstellen. Van Rome weer naar Parijs. Na liet bezoek aan Mussolini zal Eden nog weer even bij Laval aanwippen om nog wat na te praten. De bedoeling is duidelijk. Eden kon het met Laval niet geheel eens worden ên zal 't nu op zijnt erugweg naar huis nog eens pro- becren, terwijl Laval wel wat nieuwsgierig zal zijn te hooren hoe vriend Mussolini over de Engelsche escapade denkt. Toenadering tusschen Ierland en Enge land? Halsstarrig blijven allerlei geruchten melding ma ken van „vredes"onderhandelingen tusschen Londen en Dublin. Zoo erg verwonderlijk zou dit niet zijn. De Valera moet zoo langzamerhand gaan inzien, dat zijn land grootere belangen heeft bij een samen- gang met Engeland in het groote Britsche imperium dan in een mokkend zich afzijdig houden, waarbij hog komt dat het Protestantsche deel van Ierland, Ulster, niet bereid blijkt zich bij de Valera aan te sluiten, zoodat de totale afscheiding niet alleen een economische ineenstorting zou brengen, maar bo vendien waarschijnlijk een bloedige burgeroorlog. Zekerheid over de gevoerde onderhandelingen is niet te krijgen, het zijn slechts loopende geruchten, die daarenboven worden tegengesproken. Dit laatste zegt natuurlijk niets. Ook in de politiek is een jokkentje om bestwil ge bruikelijk, Abessynië wijst Italiaansche eischen af. De Negus van Abessynië denkt er blijkbaar niet aan om de vlag te strijken voor de Italiaansche groo te mond. Althans de Abessynsche regeering heeft de door Italië opgeworpen aanspraken op spoorwegindustrie en landbouwconcessies van de hand gewezen. Zij weigert niet principieel om aan Italianen en Andere buitenlanders concessies te verleenen, maar wenscht in dat opzicht zelf de concessiebepalingen .vast te stellen. De zwartjes willen dus baas blijven in eigen huis! S4lf De verhouding ChinaJapan. Ook in het verre Oosten spartelt het slachtoffer te gen. China is door het losser verband zijner samenstel lende deelen, door zijn minder gecentraliseerd be stuur een gemakkelijker prooi dan Abessynië, maar toch bedankt de eene Chineesche generaal-gouver- neur na de andere om zijn' handteelcening te zetten onder een overeenkomst tot vergrooting van de gede militariseerde zone. Zij begrijpen zeer goed, dat deze tactiek slechts ©en smoesje is om straks diezelfde zone te gaan be zetten en bedanken er voor om de Japansche over weldiger, in de kaart te spelen. Overigens is de toestand in China weinig overzich telijk. Aan alle kanten kwesties, geharrewar, muite rij en strubbeling. En als straks het scherm op gaat dan zullen wij wel weer de zonen van de Rijzende Zon als trium- phators in een mooi vet stuk Chineesch land als nieuwe bezitters gevestigd zien. Het recht van de sterkste beheerscht nog steeds He wereldpolitiek; De volgende maand viert het Italiaansche koningspaar zijn 35-jarig regeeringsjubileum. Hierboven: Koning Viktor Emanuel en Koningin Helena. Opnieuw twee beruchte- individuen gear resteerd. - Licht in den roof-overval te Maren. De politie te Oss zet haar strijd tegen da misdaad met onverminderde kracht voort. Thans zijn, zooals reeds elders in dit num mer in het kort gemeld, opnieuw twee ar restaties verricht. De 27-jarige M. de R. en de circa 30-jarige V. O., bijgenaamd Het Schoentje, zijn van hun bed gelicht en op het politiebureau te Oss opgesloten, verdacht van medeplichtigheid aan den overval met be- rooving op den kassier van de boerenleen bank te Maren (N.B.) in het jaar 1930. In genoemd jaar oefende een beruchte bende een terreur uit over Oss en omstreken. Algemeen werd M. de R., een groote en sterke kerel, als de leider beschouwd; te zijnen huize zouden de misdadige plannen worden beraamd. De politie kon evenwel nooit vat op hem krijgen, daar hij steeds met zijn trawanten uiterst geraffineerd te werk placht te gaan en alle leden bij eventucele aanhoudingen zwegen als het graf. In genoemd jaar had de bende een plan beraamd om den heer Otten, die de gelden der boerenleen bank te Maren onder zijn beheer hacl en in een groote brandkast bewaarde, te overvallen en te be- rooven. Daar men er van op de hoogte was, dat de brandkast van flink formaat was, zou men den overval met zijn vier plegen, terwijl een vijfde per soon op den uitkijk zou blijven staan. Op een nacht in September van het jaar 1930 drongen de man nen, die hun gelaat met maskers hadden bedekt, de woning van den kassier in het rustige dorpje Maren binnen. Zij verschaften zich toegang tot het perceel, door verbreking van een raampje aan de achterzijde, doch door het gestommel, dat hierij werd gemaakt, ontwaakte de kassier. Daar hij onmiddellijk onraad vermoedde, begaf hij zich gewapend met zijn geladen revolver naar beneden, om te zien wat er aan de hand was. Op hetzelfde oogenhlik dat hij het ge maskerde viertal ontwaarde, werd hem de revolver uit de hand geslagen. De kassier was niet tegen de overmacht opgewassen en moest zich overgeven. De indringers bonden hem met touwen en dwongei hem onder bedreiging met zijn eigen revolver, d< brandkast voor hen te openen. O. moest hieraan we. voldoen en de bandieten maakten zich van den in houd, welke meer dan twee duizend gulden aan con- tanten bedroeg, meester. Na hun slachtoffer nog eens stevig met touwen te hebben gebonden, kozen zij met medeneming van de aanzienlijke buit ijlings het ha zenpad. Reeds spoedig na het misdrijf koesterde de politie ernstige verdenking tegen de R., en zijn trawanten. Bij een huiszoeking werden zelfs in de jas van de R een aantal bankbiljetten, welke van diefstal af komstig moesten zijn, gevonden. De verdachte bleef evenwel hardnekkig ontkennen en daar er mede in verband met de befaamde Ossche stilzwijgendheid geen wettig bewijs geleverd kon worden, ging de R. vrijuit. Voor de laatste maal triomfeerde de bende, waarvan hij de leider was. Spoedig daarna zou een nieuw misdrijf hem in den val doen loopen en het feit, dat hij deswege verscheidene jaren in de gevan genis heeft doorgebracht, is oorzaak geweest, dat de R., die eens de schrik van Oss was, den laatsten tijd niet meer op den voorgrond is getreden. Eenige maan den na dezen gcruchtmakenden overval besloot het complot een nieuwe groote zaak op touw te zetten, die eveneens Ycel geld zou opleveren, wanneer zij gelukte. Een nieuwe slag. De bende had van welingelichte zijde bericht ont vangen, dat de heer M. H. te Oss, in een nacht van Vrijdag op Zaterdag nog al veel geld in huis zou heb ben, daar hij dan de gelden voor uitbetaling van zijn werklieden thuis zou bewaren. Onmiddellijk werden plannen beraamd om den heer H. van deze gelds waarden te ontdoen en een inbraak werd op touw gezet, die uitgevoerd zou worden door de R. en ze kere B., uit Oss. De politie had evenwel van deze plannen de lucht gekregen en zij besloot extra waak zaam te zijn. In den nacht van 27 op 28 November 1930 stelden zich een aantal marechaussee's en politie agenten op en wachtten op de dingen, die komen zouden. Inderdaad geschiedde, wat men vermoed had. Door verbreking van een ruit wisten de beide inbre kers zich toegang tot het perceel te verschaffen, waarna zij behoedzaam nacler slopen, teneinde uit een kast de begeerde buit te bemachtigen. Inderdaad wisten zij zich meester te maken van een geldkistje, doch op hetzelfde oogenblik zagen zij zich ontdekt. Zij wilden ijlings de vlucht nemen, doch de politie mannen sprongen naar voren. De roovers losten ver schillende schoten uit hun revolver en een hevige schietpartij volgde. Een der marechaussee's werd door een schot in de polsslagader getroffen en de R. wist van de verwarring, die hiervan het gevolg was, handig gebruik te maken, door in de duisternis te ontsnappen. Drie maanden in een hol. Onmiddellijk werd alles in het werk gesteld om den vluchteling op te sporen. De R., die zich gedurende 3 maanden in een hol op de heide verborgen moet heb ben gehouden, werd door zijn trawanten, die hem van voedsel voorzagen, geholpen en de klopjachten van de politie hadden geen succes. De R. slaagde er dan ook in zich gedurende 3 maanden schuil te houden. Doch toen werd tengevolge van de koude zijn toe stand zóó critiek, dat hij zich te voet naar 's-Hertogen- bosch begaf en zich daar bij het Paleis van Justitie aanmeldde. Ondanks het feit, dat hij zich vrijwillig overgaf, deelde hij mede, dat hij volkomen onschul dig was aan de inbraak. In weerwil van alles bleef hij alle schuld ontkennen en zelfs in de rechtszaal hield hij dit vol. Hij werd evenwel met zijn medeplichtige voor 4 jaar opgeborgen en door zijn veroordeeling werd tevens een einde gemaakt aan het misdadig be drijf van een bende, waarover hij het bewind voerde. Korten tijd keerde toen te Oss de rust weer. Bij de behandeling van de rechtszaak te 's-Hcrtogen- bosch, in Maart 1931, heeft mr. Vermeulen destijds Officier van Justitie aldaar de onveiligheid te 1 :-i. I De „Oehoe'' is Maandag per zolderschuit van Waalhaven naar Amsterdam overgebracht, teneinde ingescheept te werden In het s.s. „Boskoop" met bestemming veer West-Indië» Hei voorstel wordt teruggenomen. Naar de „Limb, Koerier" verneemt, zal het voorstel om de iaarliiksche bijdragen, ver schuldigd door de ingeschrevenen in het Handelsregister aanzienlijk te verlagen, ten gevolge waarvan een groot aantal Kamers van Koophandel zou moeten worden opge heven, uit het ontwerp van wet tot verla ging der openbare uitgaven worden gelicht. De Regeering blijkt volgens het blad bij nader inzien van meening te zijn. dat de handels- en in dustrie-ondernemingen. welke de lasten van het Handelsregister en van de Kamers van Koophandel hebben te dragen, zich hierover moeten kunnen uit spreken voordat in dezen een definitief voorstel kan worden gedaan. Bovendien dient men. vóór de reorganisatie der Kamers tot stand komt. rekening er mede te hou den, dat de Kamer van Koophandel wellicht een be langrijke. nieuwe functie kunnen krijgen bii de cor poratieve ordening, die ook in ons land komen de is. Oss geschetst. In zijn requisitoir liet de officier uit komen, dat de bewoners in angst en vreeze den nacht tegemoet gingen. Hij memoreerde den overval met roof te Maren (N.B.) en vestigde er de aandacht op, dat bij een huiszoeking bij den verdachte de R. destijds in een jas in zijn woning een groot bedrag aan bankpapier was gevonden. Spr. beschouwde dan ook de R als den leider der bende. Uit alles blijkt, dat de politie thans met deze aanhoudingen een goe de vangst heeft gedaan. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang en nieuwe arrestaties worden tegemoet gezien. Het vliegtuig der gebr. De Monteverde neergestort. New York: Markies Gcorge de Monteverde en zijn broer, graaf Alfred de Monteverde, zijn na eenige weken van uitstel, gisterochtend van het Floyd Ben- nett vliegveld nabij New York gestart voor hun non- stopvlucht naar Rome. De beide Portugeesche vliegers hebben het echter niet ver gebracht. Reeds kort na hun vertrek is hun Btllanca-toestel van geringe hoogte neergestort. Markies George bleef ongedeerd, terwijl graaf Al- fred een zenuwschok heeft gekregen. doet Ge, als Ge rustig kunt nadenken, zonder angst-gevoel, zonder gejaagdheid, zonder hoofdpijn. Neem daarvoor 'n „AKKERTJE". Zoo'n metalen zakdoosje met 3 stuks voor slechts 20 cent is voor U bijzonder geschikt. Overal verkrijgbaar- Wel overblijfselen van vroegere be schaving. Parijs. Twee Fransche Alpinisten en onderzoe kers, kapitein Maurice Coche en Roger Frison, die in opdracht van de Algerijnsche regeering een we tenschappelijke expeditie naar het Hoggar-gebergte aan den rand van de Sahara hebben ondernomen, zijn in de hoofdstad Algiers teruggekeerd en heb ben mededeelingen gedaaij, dat zij de geruchten, als zou in het nog bijna nooit betreden gebied van dit bergland een stam van schoone blonde vrouwen wonen, die de mannen, die er verdwaald raken, na eenigen tijd dooden, hebben gecontroleerd en onjuist bevonden. Zij hebben in het bedoelde gebied in het geheel geen bewoners gevonden, doch wel teeke- ningen, uitgehouwen, in rotsen, schilderingen en an dere sporen, die wijzen op vroegere bewoning door volksstammen uit drie beschavingsperiodes. Waar schijnlijk hebben deze oude bewoners aanleiding gegeven tot de thans nog de ronde doende legenda rische geruchten. Onder een der wielen geraakt en ge dood. Gistermiddag tegen een uur had aan de Kaptein- laan te Groningen een ernstig ongeluk plaats. Twee zoontjes van resp. 9 en 7 iaar van den agent van politie T.. mochten met instemming van den voer man een eindie meerijden op een vierwieligen met halen suiker beladen wagen. Bii de Kapteinbrug sprong het oudste fongetie van den wagen. Het kleinste poogde dit ook te doen. maar kwam daarbij te vallen. Het rechter- achterwiel ging over het lichaam van het ventje heen. In zorgwekkenden toestand werd de kleine opgenomen. Korten tijd later is hij overleden. ONWEER BOVEN ASSEN. Bliksem slaat in ©en villa. Tijdens een kort onweer is de bliksem in den schoorsteen geslagen van een villa in de Emma- straat te Assen, bewoond door de familie P. B. Het rieten dak vatte vlam en weldra was het huis een brandende fakkel. De brandweer tastte het vuur met drie stralen od de waterleiding aan. In ver band met het rieten dak was het blusschingswerk moeilijk. Het mocht 'de brandweer evenwel gelukken de benedenverdieping te behouden.'Huis en inboedel waren verzekerd.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1