Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Buitenland Weinige voortgang in de Italiaansch-Engelsche besprekingen. Abessynië blijft de twistappel. Engelsche concessies aan Italië. HANDELSBESPREKINGEN MET ITALIË. Zonder resultaat gebleven. NIEUWE INVAL BIJ DE INTERBANK. KljKEIl isKO/tPEn tij CLOECK INWIJDING VAN DE PRIORIJ TE EGMOND. Sneeuwbal-zwendel. <- ft fe Ir yi"!! ONWEER OVER OOST-BRABANT. De fraude te Wormerveer. Woensdag 26 Juni 1935. SGHAGËR 78ste Jaargang. No. 9750 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoinend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTKNi TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsnö* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DUITSCHLAND ZWEERT DE ONBEPERKTE DUIKBOOTOORLOG AF. De besprekingen tusschen Eden en Mussolini vlot ten blijkbaar niet al te best, althans de gepubliceerde verklaring, die de Britsche minister gaf is weinig zeggend. Hij verklaart slechts, dat Mussolini en hij het eens zijn over de mogelijkheid om het werk van de pacificatie in Europa voort te zetten overeenkomstig de leidende beginselen van het Londensche commu niqué van 3 Februari en de resolutie van Stresa. Kan het soberder? Het mankeert er nog maar aan dat ze het zelfs «over die m o g e 1 ij k h e i d niet meer eens zijn. Italië's boosheid. Dat Mussolini ernstig boos is wegens het afslui ten van de Engelsch—Duitsche vlootovereenkomst mag niet worden aangenomen. De versterking der Duitsche vloot zal Engeland en Frankrijk nopen een grooter aantal schepen op de Noordzee samen te trekken, waardoor Italië automa tisch heerscher wordt van de Middellandsche Zee. Abessynië, de twistappel. -*•» v V i Eerder is het aan te nemen, dat de koele ontvangst en de weinige voortgang dér bèsprekingen wortelt in de ontstemming over de Engelsche houding in de Abessijnsche kwestie. Dit is een buitengewoon teer punt en Mussolini is nog allerminst vergeten, dat juist Eden te Genève zoo heeft aangedrongen op verzoening en arbitrage. Het blijkt, dat deze netelige zaak toch ook tus schen de beide Staatslieden ter sprake is geweest, doch dat geen enkel voorstel werd gedaan, noch eenigerlei overeenkomst werd verkregen. Intusschen schijnen de Italiaansche burgers zoo langzamerhand Abessynië te gaan verlaten, zoodat het spel van roof en doodslag straks kan gaan be ginnen. Duitschland ziet af van een onbeperkten duikbootoorlog. De Engelsche Minister van Marine, Sir Bolton Eyres Monsell heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat Duitschland bereid is de regels voor den duikbootoorlog, zooals die uiteengezet zijn in het vierde hoofdstuk van het Londensche Vlootverdrag. te aanvaarden, onafhankelijk van het feit of zij aan vaard worden door alle andere mogendheden. Dit beteekent dus, dat Duitschland nimmer meer zijn toevlucht zal nemen tot het torpedeeren van koopvaardijschepen. Uit een algemeen menschelijk oogpunt is deze be lofte natuurlijk ten zeerste toe te juichen, doch het is jammer, dat b.v. Frankrijk en Italië deze zelfde Verklaring nimmer hebben afgelegd. Ook onder deze volkeren zijn beestmenschen, als de oorlogsopwinding haar invloed eenmaal doet gelden! Reuter meldt uit Rome: Italië schijnt de bespreking van het luchtpact te willen doen samengaan met een bespreking van alle andere quacsties, vermeld in het Engelsch-Fransche communiqué van 3 Februari. De onverdeelbaarheid van het algemeene vredes-vraagstuk zou een der vaste punten der Italiaansche politiek blijven. Ro me zou dus niet het Engelsche standpunt aanvaar den, dat eerst het luchtvraagstuk wil oplossen, en daarna tot de anderen overgaan. De „Daily Herald" meldt uit Rome: Er bestaat re den om aan te nemen, dat da Engelsche regeering be reid is, Italië economische voordeelen te bieden in verband met den aanleg van een dam aan het Tsana- meer in het Noorden van Abessynië. De watervoorziening van den Soedan zal gewaar borgd blijven, maar Engeland zal practisch afzien van zijn vroeger standpunt, dat Noord-Abessynië een Britsch invloed-gebied is, dat beschermd moet blij ven tegen de economische indringing van Italië. De „Daily Express" meldt uit Addis Abeba: de Italiaansche Legatie heeft Maandag de nog in Abes synië wonende Italiaansche burgers gelast, binnen tien dagen het land te verlaten. Verder heeft de Legatie en nota overhandigd aan de Abcssynische regeering, waarin Abessynië ervan beschuldigd wordt, te streven naar de souvereiniteit over het Sultanaat van Jimma, DE DELEGATIE ZAL TERUKEEREN ZONDER DAT EEN OVEREENKOMST TOT STAND IS GEKOMEN. De onderhandelingen over een regeling van de handelsbetrekkingen tusschen het Ko ninkrijk der Nederlanden en Italië, welke sinds vijf weken te Rome door de Nederland- sche delegatie worden gevoerd, hebben een ongunstige wending genomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de delegatie terugkee- ren, zonder dat een overeenkomst zal zijn tot stand gebracht. Twee personen door de politie gearresteerd. In ons land weinig of geen slachtoffers gemaakt. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van malversaties, gepleegd bij de N.V. Interbank (Bank voor intermediaire credieten) te 's Graveri- hage. Naar destijds werd meegedeeld, was de directie van de bank, bestaande uit buitenlanders, op de vlucht gegaan, kort voordat de politie een inval ten kantore van de N.V. kwam doen. Dezer dagen is de heer S. B., de voornaamste van de leden der directie, te Weenen gevat, toen hij daar aankwam. Aangezien hij Oostenrijker van nationali teit is, kan hij door Oostenrijk niet worden uitgele verd. Hij zal te Weenen wegens de malversaties, waarvan hij wordt verdacht, terecht moeten staan. Het bewijsmateriaal, dat de politie tegen de leden van de directie, o.w. den aangehoudene in handen heeft, is overstelpend. Gisteren heeft de politie opnienw een in val gedaan. De bank had haar praktijken voortgezet. Bij de Hollandschc Bankinstelling voor het inter mediair credietbedrijf Interbank N.V. 's-Gravenhage is gistermiddag opnieuw een inval door de poltiie gedaan. De politie werd ditmaal vergezeld door den substituut-officier van Justitie, mr. P. J. Blok en den rechter-commissaris, mr. A. L. Paulus. De politie zelf stond onder leiding van commissaris A. Paré. Bij het onderzoek werden opnieuw alle boekeii en bescheiden van de bank in beslag genomen en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Het bleek al spoedig, dat de bank zich opnieuw schul dig heeft gemaakt aan haar vorige practijken, n.1. door schoonklinkende beloften in circulaires geld trachten los te krijgen, hoofdzakelijk van buitenlan ders. Inplaats echter van dit geld, zooals in uitzicht werd gesteld, voor speculatieve beleggingen te ge bruiken, werd het te eigen bate aangewend. De politie heeft twee aanhoudingen gedaan, n.1. de Duitsche remissier L. en een Nederlander, in België gevestigd en hier tijdelijk verblijf houdende. Van de buitenlandsche directeuren, die indertijd de wijk naar het buitenland hebben genomen, was natuurlijk weer niemand aanwezig. De gearresteerden zullen voor den rechter-commis saris worden geleid. In ons land zijn door de praktijken dezer heeren weinig of geen slachtoffers gemaakt. De bank, hier gevestigd, werkte in Frankrijk en Luxemburg, en heeft daar velen door haar praktijken gedupeerd. De laatste klacht, welke inkwam en die aanleiding werd tot de huiszoeking van gistermiddag, kwam uit Luxemburg. Er bestaat ook thans vermoeden van op lichting en verduistering. De administratie is in be slag genomen. De kas was echter niet aanwezig. GEDOOD DOOR BIJENSTEKEN. Te Leveice (Bohemen) kwam een man temidden van een zwerm bijen terecht. In zijn doodsangst zwaaide hij wild met ziin armen, om te trachten, zich de bijen van het lijf te houden, doch dit maak te de diertjes kwaad, zoodat het slachtoffer door tal van bijen werd gestoken en binnen korten tijd overleed. Honderden angels werden in ziin lichaam aangetroffen. Gisteren geschied door mgr. Aengenent. Gisteren heeft mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, het eerste werk van den herbouw van de abdij van Egmond, de priorij, ingewijd. Aan deze inwijding ging een kerkdienst in de open lucht op den Sint Adelbertus-akker vooraf. Pastoor W. Nolet heeft een toespraak gehouden over de geschiedenis van den Adelbertus-akker en.de abdij van Egmond. Omstreeks 11 uur begaf men zich naar het terrein van de abdij. Onder de honderden genoodigden uit alle deelen des lands merkten wij daar o.a. op jhr. Lh. Ruys de Beereubrouck, eere-voorzitter van het r.k. comité voor den bouw van 'n Benedictijner kloos ter te Egmond; den voorzitter van dit comité mr. dr. L. G. Kortenhorst, oud-minister Marchant, mr. Karnp- schoër, jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar; burgemeester G. C. Bos, van Egmond- Binnen, de Tweede Kamerleden Van de Bilt en Stein metz, prof. van der Ileyden, uit Nijmegen en vele geestelijke autoriteiten. De priorij is nog niet gereed en het zal nog eenige maanden duren alvorens de Benedictijnen haar kun nen betrekken. Zelfs de raamkozijnen ontbreken nog, die worden eerst later in het metselwerk geplaatst. 'Na afloop van de godsdienstige plechtigheden heeft mgr. Aengenent, staande op het bordes, van de priorij, een toespraak gehouden. Hij noemde het een dag van historische beteeke- nis, zoowel in de geschiedenis van ons vaderland, als van de katholieke kerk van Nederland. In dc geschiedenis van ons vaderland, omdat op de plek waar men zich bevond, eens het mausoleum was van de graven en gravinnen van Holland. Van Egmond ging. een kracht uit voor de cultuur en beschaving der gouwen. Daarom is de herbouw een daad van piëteit. Reden tot vreugde geeft daarbij het feit, dat ook andersdenkenden één zijn in de vreugde over dezen dag. Tevens is het een dag van historische beteekenis voor de geschiedenis der katholieke kerk in Ne derland. Bijna acht ecuwen geleden stond hier op dezelfde plaats ook een Ilollandsche bisschop, Heri- bertus, aartsbisschop van Utrechtaldus spr. In 1943 zal het 800 jaar geleden zijn, dat hij de nieuwe abdijkerk te Egmond inwijdde. De geschiedenis zegt dat vele edelen, w.o. Dirk VI van Holland met zijn gemalin Sophia, Alewijn, burggraaf van Leiden en de bekende Gerrit van Teijlingen, alsmede een groo te schare volks aanwezig waren. Mgr. Aengenent prees zich gelukkig, dat hij Gods zegen over deze plaat3 mocht alsmeken en mocht bidden dat de abdij weer een centrum van cultuur zou worden. Voor de inwijding werd juist 25 Juni gekozen, om dat het de feestdag is van Sint Adelbcrtus, schuts patroon van de oude abdij. De nieuwe abdij wordt nu weer onder zijn bescherming gesteld. Bij de klokwijding werd het Evangelie-verhaal van Maria en Martha gelezen. Evenals Maria zal immers straks de klok roepen: Eén ding is noodig, de heilig making der ziel. Moge ook in anderen zin, zoo besloot mgr. Aen genent deze klok beteekenis hebben, namelijk als symbool van den oproep tot heel ons land om mede te werken aan den herbouw der abdij, opdat deze in afzienbaren tijd geheel voltooid zal zijn. De hoogwaardige abt Dom J. de Puniet de Parry, abt der Benedictijnen van de Sint Paulus-abdij te Üosterhout, dankte den. bisschop. De monnikenzang, die eeuwen verstomd was, zal nu weer klinken. Ook dn oude klok verstomde, maar de nieuwe roept ons nu op en knoopt de banden met het verleden, die voorgoed verbroken schenen, weer aan. Dank bracht de abt ook aan jhr. Ruys de Beeranbrouck en zijn medewerkers .en aan architect A. J. Kropholler, die met fijnen kunstzin een ontwerp maakte voor den herbouw der abdij, die van natuurlijke baksteen zal worden opgetrokken. Hiermee was de plechtigheid ten einde. Terwijl de genoodigden de priorij bezichtigden, begon de klok, die inmiddels in den toren van de kerk gehesclien was, te luiden. Men schrijft aan de „N.R.Ct.": We werden dezer (lasrcn verblijd met een sneeuwbal, die klaarblijke lijk alleen uit winstbejag is bedacht. Het motto luidt: ..Met een dubbeltje f 15G2.50 verdienen.". Ze heet ontstaan te ziin in Amerika, waar nieuw post- personeel moest worden aangenomen wegens de drukte, erdoor veroorzaakt! De opzet is deze: Iemand, dien we A zullen noe men. heeft 5 brieven geschreven aan 5 menschen. die we rubriek B zullen heeten; doordat allen het zelfde moeten doen. telt rubriek C 25 menschen. D 125. enz. en rubriek G reeds 15625 menschen. De personen, uit rubriek G vinden boven aan hun'brief 6 namen van vorige afzenders, dus A, 1 mensch uit Een indrukwekkende fotostudie nit de Metropool New-York, de stad der wolkenkrabbers, y B, 1 uit C enz. Deze 15625 menschen zenldcn leder een dubbeltje aan A. die dus f 1562,50 ontvangt maar nu van de lijst der namen afvalt. Menschen: uit rubriek H vinden bovenaan de namenlijst iemand uit rubriek B. die dus alle dubbeltjes uit rubriek H ontvangt, dus ook weer het genoemde bedrag. Iedereen krijgt dus ziin beurt, zegt dc brief: als iedereen binnen 2 dagen ziin 5 brieven verzendt, kan hii over 10 dagen den stroom van dubbeltjes ontvangen. Dat dit spoedig vastloopt en menschen uit ver dere rubrieken wel 10 ets. betalen, maar niets terug ontvangen, en dat zullen er millioenen ziin. is dui delijk, maar wordt door velen niet bedacht, anders zouden ze niet mede willen doen aan dozen sneeuw bal. die meer. heeft van oplichterii dan van „barm hartigheid". Zwaar weer boven verschillende plaatsen Gepaard gaande met hagelbuien. Gisteravond ontlastte zich boven een ge deelte van Oostelijk Noord-Brabant een he vig onweer. In den Dungen hield het nood weer niet lang aan. De bliksem sloeg evenwel in de boerderij van den landbouwer R. van der Steen op de Keer In 'n minimum van tijd brandde de stalling als een fakkel. Het tal rijke gezin kon zich ternauwernood redden. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed met eenige stralen de vuurzee. Het achterhuis met stalling zijn geheel in de asch gelegd. Het woongedeelte liep groote water schade op. Een aantal kippen is in de vlam men omgekomen. De schade wordt door ver zekering gedekt. Te Berlicum ,(N.Br.) ging het onweer gepaard met zwaren hagel, waardoor groote schade werd aange richt aan de te velde staande gewassen. De bliksem sloeg in het woonhuis van den groentenkweeker v. d. l-Ieyden op den Dijk, zonder evenwel brand te veroor zaken. Het dak van het woonhuis werd gedeeltelijk vernield. Voorts werd eenig vee in de weide gedood. Felle hagelslag in de Betuwe. Gisteravond omstreeks zeven uur heeft boven de Betuwe een zwaar noodweer gewoed. Nadat reeds den geheelen middag onweer had gedreigd, brak te gen zeven uur de bui in volle hevigheid los; Merk waardig was, dat het onweer een plaatselijk karak ter droeg, zoodat b.v. Dodewaard ervan bleef bevrijd, maar de aangrenzende dorpen Zetten en Hemmen, de volle laag kregen Hier kwamen kort na elkaar twee buien tot uitbarsting. Het onweer ging hier gepaard met een hevige wolkbreuk en een zware hagelbui, waardoor aan het fruit en het te velde staande ge was hier en daar aanzienlijke schade werd aange richt. Boven Andelst woedde een buitengewoon zwaar onweer met hevigen bliksem, waardoor de electri sche geleiding getroffen werd en bij tientallen men schen de lampen werden stukgeslagen. In dit dorp viel zoo goed als geen regen. Het onweer dreef in Noordelijke en Oostelijke richting af. Het Fransche watervliegtuig „Croix du Sud" heeft een nieuw record voor vliegbooten over langen afstand gevestigd. Het record stond tot nog toe op naam van de Italianen. Sedert verleden Zaterdag is er geen nieuw licht in de fraudezaak te Wormerveer gekomen. Alle naspo- ringen naar de verblijfplaats van den gevluchten bankier zijn vruchteloos gebleven. De bijeenkomst van gedupeerden, die gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Draayer in het gemeentehuis is gehouden en waar twintig safe-houders aanwezig wa ren, leverde geen bijzonderheden op.

Schager Courant | 1935 | | pagina 1