De besprekingen te Rome vastgeloopen. De fraude te Wormerveer. KIJKER is KOjDPEfl tij CLOECK Verkiezing in de groote steden. Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 12 PAGINA'S. Buitenland Italië wenscht een protectoraat over Abessynië. Winst voor de S.D.A.P. Koopers weigeren de stukken af te staan. DE MOORD TE WILDERVANK. De moord op den Schiedamschen commissaris. De Nederlandsche deken-industrie. Donderdag 27 Juni 1935. SCHACER 78ste Jaargang. No. 9751 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent Vbewij3üÓ4 inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. OPLOSSING DER CRISIS IN JOEGO-SLAVIë. Moeilijkheden in België op komst. Reeds gisteren gaven wij als onze meening ten beste, dat niet de EngelschDuitsche vlootovereen- komst, maar de Abessynische kwestie het geschilpunt zou blijken te zijn, dat Engeland en Italië van el kaar verwijderd houdt. Thans nu Eden Rome heeft verlaten en alweer in Parijs is om nog eens even met Laval na te praten, blijkt dit gezichtspunt juist te zijn geweest. De besprekingen tusschen Eden en Mussolini zijn vastgeloopen op het Abessynische vraagstuk, terwijl de weg tot regeling van de zee- en luchtvlootkwesties nader is uitgestippeld en waarschijnlijk wel vlot zal y.erloopen, Mussolini's eischen. Italië eischt Het vreedzame bezit zijner koloniën in Öost-Afrika, het recht om spoorwegen, wegen en brug gen in Abessynië te bouwen en er scholep te openen en daarenboven Het recht om door „een goede Itali- aansche invloed" Abessynië te beschaven. Men weet thans in Addis Abeba precies waar men aan toe is. Daar de Negus herhaaldelijk heeft ver klaard in geen geval politieke concessies te zullen toestaan, is dus het ergste te vreezen. Oorlogszuchtige stemming in Italië. Mag men de berichten uit Italië gelooven, dan Heerscht daar een geestdriftige lees oorlogszuchti ge stemming. De jonge kerels gaan juichend en zingend aan boord der transportschepen, die hen naar donker Afrika zullen vervoeren. Dat ieder Italiaan zich echter van ganscher harte achter het Afrikaansche avontuur plaatst is moeilijk aan te nemen. Mocht de verovering van Ethiopië niet zoo vlot van stapel loopen als Mussolini en zijn raadgevers den ken, dan kan het wel eens zijn, dat de ongetwijfeld zeer sterke positie van den duce aan kracht zal in boeten. De booze geesten, die thans door den Italiaanschen dictator worden opgeroepen, kunnen wel eens niet zoo gemakkelijk zijn te bezweren. De terugkeer van Zuid-Slavië naar het parlementarisme is moeilijk. Nu voorloopig de politieke crisis ïn Joego-Slavië is opgelost en Stojadinowitsj als premier fungeert, blijkt, dat de steeds groeiende ontevredenheid over de wijze waarop de jongste verkiezingen zijn gehou den, aanleiding is geweest tot de val van de regee ring Jeftitsj. Dit is geen wonder, als men weet, dat de oppositie een millioen stemmen kreeg tegen de regeering 1.7 -1 millioen en zich toch slechts 50 zetels zag toegewe zen tegen de regeering 300 zetels. Van tevoren stond de overwinning van'de regee ring als vast en houdt men dan nog rekening met de, door de jarenlange dictatuur, verbitterde stemming onder de oppositie, dan begrijpt men levèndig de moeilijkheden waarvoor de regeering kwam te staan. Zij heeft weinig plezier beleefd van haar, door corruptie en handigheidjes indertijd behaalde zege. Langzaam maar zeker gaat Joego Slavië weer te rug naar het parlementaire stelsel. Helaas kan men niet zeggen, dat het proces zonder schokken verloopt. Het gaat onze Zuiderburen niét voor den wind. De devaluatie, die België de sluikende welvaart| zou hergeven, gaat op een mislukking uitloopen. In geheel het land .ontstaat groeiende ontevreden heid over de stijgende levensstandaard. Vooral In werknemerskringen begint de actie tot loonsverhoo-j ging het hoofd op te steken en komt.men.de arbei-J de'rs hierin niet tegemoet dan zullen conflicten op de arbeidsmarkt zeker niet uitblijven. De regeering heeft thans zelf officieel erkend, dat het prijspeil is gestegen. Het door haar genoemde percentage klopt echter heelemaal niet met cijfers, die ons uit particuliere bron bereiken. Veilig mag men aannemen, dat de stijging schommelt tusschen 10 en 15 met welk percentage dus de loonen automatisch zijn verlaagd. Met belangstelling wachten wij af hoe de regeering Van Zeeland de moeilijke vraagstukken, waarvoor zij geplaatst wordt, zal trachten op te lossen. Het wil ons intusschen voorkomen, dat ook „het geval België" een treffend bewijs is van de op het dezer dagen gehouden congres van de Internationale Kamer van Koophandel verdedigde standpunt, dat de devaluatie ten eenen male heeft gefaald, als gene zing brengende factor in het economisch ziekte proces, doch integendeel de chaos nog heeft ver ergerd. Amsterdam en Rotterdam beide een roode meerderheid. Gister zijn in de groote steden de verkiezingen ge houden voor den gemeenteraad. Wij laten hieronder volgen de uitslagen van Am sterdam en Rotterdam. Te Amsterdam. Partijen Oude Nieuwe Winst of Raad Raad verlies Lib. 4 3 1 V.D. 2 1 1 S.D.A.P. 16 16 A.R. 3 3 C.H. 4 3 1 R.K. 7 7 Chr. Dem. 1 1 Nat. Herstel 1 1 Middenstand 3 1 2 Rev. Soc. 1 1 Communisten 4 7 3 de Hartogh 1 1 45 45 In de hoofdstad is de roode stroom dus sterk ge wassen: van de 21 zetels, die S.D.A.P., communist* n en rev. soc. partij (groep Kitsz) vier jaar geleden hadden gekregen, zijn zij op 25 gekomen: 17 S.D. A.P., 7 communisten, 1 rev.-soc. Een meerderheid dus in den gemeenteraad, die 45 leden telt Te Rotterdam. Een voorbeeldige sprong in het koele nat. Partijen Oude Nieuwe Winst of Raad Raad verlies Lib. 7 3 4 V. D. 1 0 1 S. D. A P. 15 20 5 A. R. 6 5 1 C. H. 4 3 1 R. K. 8 7 1 Staatk. Ger. 1 1 Nat. Herst. 1 1 Lijst van Burin!- 1 2 1 Rev. Soc. 1 1 Comm. 1 2 1 45 45 Ook hier heeft rood dus met 25 zetels de meerder neid in den raad. Het vervaardigen der zinkstukken voor den grooten dam, die gebouwd wordt aan den mond van de rivier de Ouse in Norfolk bij de Wash baai. Deze dam wordt geheel geconstrueerd volgens hetzelfde systeem als bij de Zuiderzeewerken. Verblijfplaats van den voortvluchtigen kas sier nog steeds niet bekend. - Het in beslag nemen der be leende effecten. V Ofschoon het onderzoek naar den nog steeds voort vluchtigen kassier S. met kracht wordt voortgezet is" er tót heden nog geen énkele zekerheid omtrent zijn verblijfplaats. Mh'andag en Dinsdag hebben, onder leiding van den Commissaris van politie te Wormer veer, enkele rechercheurs een verder onder zoek bij de Amsterdamsche bankinstellin gen gedaan en daar weer op tal van gestolen effecten beslag gelegd en voor zoover moge lijk, in beslag genomen. Ook deze stukken zijn bij den Officier van Justitie in bewaring gegeven. Dinsdagavond had ten gemeentehuize een door den Burgemeester uitgeschreven vergadering van gedupeerde Safehouders plaats, waar aan de hand van de door-gedupeerden te verstrekken mededeelin- gen in vergelijking met de tot nu toe door de politie verkregen resultaten, de stand van zaken werd na gegaan. Fantastische berichten. Naar aanleiding van het bericht in het Bel gische „Laatste Nieuws" waarin werd mede gedeeld, dat Sch. zich in Ostende zou bevin den, heeft de redactie van „Het Volksblad" te Wormerveer zich telefonisch tot de politie te Ostende gewend, waar echter niets om trent de aanwezigheid van den heer S. be kend was. Ook de berichten, als zou de voortvluchtige bankier zich in Duitschland ophouden, be rusten op geen enkelen grond. Alle bij de politie ingekomen mededeelingen van particulieren worden vanzelfsprekend onderzocht, doch mochten tot dusver tot geen volgbaar spoor leiden. Het bericht in het Belgische blad, als zou de heer S. zich regelmatig per vliegmachine naar België heb ben begeven, berust eveneens op pure fantasie. De effecten-kwestie. Op de Amsterdamsche beurs heeft het inbeslagne- men van de honderden beleende effecten groote be roering gewekt. Een der Amsterdamsche instellingen had voor de speurende rechercheurs haar een bezoek brachten, de bij haar door den heer S. in onderpand gegeven stukken in veiling gebracht Dit was nauwelijks geschied of de recherche stond bij de betreffende instelling voor de deur, zoo meldt het Amsterdamsch Effectenblad, om het onderpand in beslag te nemen, evenwel slechts om te vernemen, dat het juist te laat was. Alles wat men den heeren van den langen arm kon aanbieden was de lijst van hen, die op de veiling gekocht hadden en aan de hand van die lijst is men vervolgens op weg getogen, om aldaar beslag te leggen. Volkomen terecht echter hebben deze koopers ge weigerd de stukken af te staan, anders dan teger betaling van de koopsom. Zij toch hebben niet bi onderhandsche transactie hun bezit verkregen, doe! in een openbare executie. Een zaak, ter beurze uit gevoerd heeft het karakter van een onderhandse!)" afdoening Heeft deze plaats gevonden en blijkert de gekochte stukken gestolen te zijn, dan is de koo- per gedurende een tijdsverloop van drie jaar ver plicht ze terug te geven zonder vergoeding. Bij openbare veiling gekochte stukken echter behoeft men niet af te staan, anders dan tegen vergoeding van de koopsom. Vandaar dat de koopers alle reden hebben om in hun standpunt te volharden. Ook een deel van deze stukken is onder leiding van den Commissaris van politie te Wormerveer achterhaald, en, alhoewel deze niet in beslag kon den wórden genomen, is toch door beslaglegging^ voor komen, dat deze effecten verder in circulatie wor-< den gebracht. Over de afwikkeling van deze buitenge woon ingewikkelde kwestie loopen zelfs in juridische kringen, de meeningen zeer sterk uiteen. Klaarheid zal er dan pas komen, als een volledig overzicht van de positie der bank, zoowel voor wat safehouders als deposito en crediethouders betreft, door den thans ten kantore zittenden aéeou-^-ii zal zijn opgemaakt. Nieuw onderzoek van de Justitie. Ver* hooren en arrestaties. Naar het schijnt, heeft de justitie weer eenig spoor gevonden inzake den moord op den alleen wonenden Kroeze te Wildervank. Gistermiddag was een zeer sterke politemacht in en bij de woning van Kroeze aanwezig. Ook de of ficier van justitie te Groningen was daar evenals de inspecteur der recherche de heer Kraayenga te Gro ningen. Er werden een paar personen in verhoor genomen en voorloopig in arrest gesteld. Bij een buurman van den vermoorde werd een huiszoeking gedaan. Politie nofh justitie wenschen zich echter omtrent de motieven van dit nieuwe onderzoek uit te laten, evenmin als omtrent de resultaten van de verhoo- ren en de huiszoeking. Straf met drie jaar verzwaard. Het Haagsch Gerechtshof heeft gister uitspraak ge daan in de zaak tegen den gewezen hoofdagent van politie C. C. v. d. K., uit Schiedam, thans gedetineerd, die door de Rotterdamsche rechtbank wegens dood slag, gepleegd op den Commissaris van politie te Schiedam op 1 December 1934, is veroordeeld lot twaalf jaar gevangenisstraf. Door den advocaat-generaal was in hooger beroep een gevangenisstraf van twintig jaar geëischt. Het Hof heeft v. d. K., veroordeeld tot "vijftien jaar gevan genisstraf. Toenemende concurrentie Groote voor raden. In de gister gehouden vergadering van obligatle- 'ïouders der Kon. Nederl. Fabriek van Wollende kens v.h. Zaalberg Zn.'werd o.a. medegedeeld, dat Ie voorraad van alle Nederlandsche detfenfabrie- ken op het oogenblik voldoende was om de geheele 'unnenlandsche behoeften in 1935 te dekken. De toeneming der voorraden was een gevolg van deri zachten winter en de toenemende concurrentiei

Schager Courant | 1935 | | pagina 1