Gemeenteraad Bergen» E conomische Kroniek Waar is het einde De aandeelen der wapenfabrieken stijgen! Geen speciaal verbod op het rijden met racefietsen en ook geen maxi mum-snelheid. - De heer G. J. N. Fijn benoemd tot waarnemend- Gemeente-secretaris. - De heer Den Das over slechte leiding bij de werkverschaffing. Donderdagmorgen om 9 uur kwam de Raad dezei gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: Wethouder J. Apeldoorn, loco-burge meester. Aanwezig zijn alle leden. De Voorzitter deelde mede, dat in den toestand van den burgemeester eenige verbetering is ingetreden, doch dat het herstel zeer langzaam gaat. Notulen. 1. Vaststelling der notulen van de openbare ver gadering van 31 Mei j.1. Deze werden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken. 2. Van de aan den Raad gerichte stukken, vermel den wij behalve die welke werden opgenomen in ons blad van Dinsdag j.1. nog de navolgende: 1. Bericht van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het plan voor de verbetering van den Heeren- weg. B. en W. stellen voor, dit bericht voor kennisge ving aan te nemen. Conform besloten. 2. Schrijven van het Gemeentebestuur van Alk maar, houdende mededeeling dat de Minister van Economische Zaken in verband met het bij de Staten- Generaal aanhangige bezuinigingsplan, overweegt o.a. tot samenvoeging van de gebieden der Kamers van Koophandel cn Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier te Alkmaar en voor Westfriesland te Hoorn over te gaan; omtrent den zetel der Kamer voor het vereenigde gebied is nog geen beslissing genomen. In genoemd schrijven wordt aan het Gemeentebe stuur van Bergen gevraagd, evenals dit voor Alkmaar is gedaan, tot den Minister van Economische Zaken het verzoek te willen richten, bij samenvoeging van de gebieden der bovengenoemde Kamers van Koop handel cn Fabrieken, als plaats van vestiging der Ka mer, de gemeente Alkmaar aan te wijzen. B. cn W. stellen den Gemeenteraad voor aan het .verzoek gevolg te geven. 3. Adres van den heer J. Verhagen, houdende ver zoek het daarheen te willen leiden, dat althans voor de bussen op de lijn Egmond, een andere plaats dan die in de Station straat voor hotel-pension „Erica wordt aangenomen. B. en W. stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen om advies. De lieer Zeiler (Middenbl.), meende, dat het zeer moeilijk zou zijn in de gemeente een geschikte plaats aan te wijzen. Spr. hoopte echter, dat aan den wensch van adressant zou worden tegemoet gekomen. De Voorzitter zeide, dat de bus in de verste verte niet voor het pension stond. Toch zouden B. en W. zeker wel moeite willen doen een andere plaats te .vinden. Conform werd daarna besloten. Dc heer Zeiler (Middenblok) zeide, zich volkomen met dit schrijven te kunnen vereenigen. Besloten werd daarna het advies te volgen. Benoembaarheid en bezoldiging Gemeente veldwachters. Het Bergerbosch. 7. Voorstel van B. en W. om den termijn, waarbin nen de gemeente het recht heeft een plan te maken van den sub. 2 laatste lid der ingevolge d.d. 30 Aug. 1930 verleden notarieele akte van koop en verkoop van een gedeelte van het Bergerbosch bedoelden weg en dan aan te wijzen, welk gedeelte van dezen weg zal loopen over het door den heer Jc. van Reenen aangewezen terrein met 5 jaar te verlengen. In hun prae-advies zeggen B. en W. o.m. het volgen de: In verband met het feit, dat de noodzakelijkheid op dit oogenblik van dit recht gebruik te maken ons in zien niet aanwezig is, doch B. en W. het aan de gemeente toegekende recht niet gaarne voor goed zouden willen prijs geven (van het recht moet vóór 30 Augustus 1935 gebruik gemaakt worden) heeft hel College zich met den eigenaar in verbinding gesteld, welke laatstgenoemde zich bereid heeft verklaard ge noemden termijn met 5 jaar te verlengen, alzoo tot 30 Augustus 1940. In de akte van koop en verkoop is de voorwaarde opgenomen: „dat op het terrein geene zijwegen aan gelegd mogen worden, uitgezonderd die, thans voor komende op het Provinciale Wegenplan of in de plaats hiervan een weg volgens een nabij komend tracé." Indien de gemeente van het hierboven genoemde recht gebruik maakt, verbindt de heer Jacob van Reenen zich om binnen 6 maanden na de aanwijzing aan de gemeente Bergen kosteloos (met uitzondering van de kosten van overdracht welke voor rekening der gemeente zullen zijn) af te staan voor weg en strook grond ter breedte van ten hoogste 20 Me ter van het hiervoor bij de akte aangewezen ter rein. B. en W. stellen den Raad voor van de bereidver klaring, onder dankzegging, gébruik te maken. De heer Voute (Middenblok) zeide niets geen be zwaar tegen deze vijf jaar te hebben, doch zou er zich steeds tegen verzetten als daar een weg kwam. De Voorzitter zeide, dat dit ook niet de bedoeling was. De heer Hemelrijk (S.D.A.P., meende, dat het dan 't verstandigst was, dit recht prijs te geven, de Raad geeft daarmede op ondubbelzinnige wijze te kennen, dat hij daar geen weg wenscht. De Voorzitter antwoordde, dat met het prijsgeven van hef recht, de gemeente haar toegang in het Na tuurreservaat afsloot. De heer Dingerdis (R.K. Arb.): Prikkeldraad er om heen! (Gelach!) Mevr. Dekker (V.D.): Wel ja, eon stukje meer of minder geeft niet. De heer Zeiler (Middenblok) was van oordeel, dat er niets veranderde. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) meende, dat er ook geen direct gevaar was. De eenige mogelijkheid dus om te zorgen, dat er geen weg komt, is dan later dien grond te koopen. Maar daarmede hebben wij thans weer 5 jaar den tijd. Het voorstel werd daarna goedgekeurd. Benoeming waarn. Gemeente-Secretaris 8. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot de benoeming van een waarnemend Gemeente-Secretaris. De motieven welke B. en W. ertoe hebben geleid met dit voorstel bij den Raad te komen, publiceerden wij reeds in ons blad van Dinsdag j.1. B. en W. bieden nu den Gemeenteraad de navol- de voordracht aan: 1. G. J. H. Fijn; 2. Mr. Q. Rovers. De heer Zwaag (Middenblok) was van meening, dat f75.salarisverhooging in dit geval niet noodig was. Het gold hier toch immers een vervanging bij afwezigheid van den secretaris. De Voorzitter zeide, dat het hier geen salarisver hooging was, doch een vergoeding voor de meerdere werkzaamheden van den heer Fijn. De heer Zwaag kan er zich toch niet mede vereeni gen; spr. bleef van oordeel, dat een verhooging niet noodig was, als iemand moest worden vervangen. Wij hebben een nieuwen ambtenaar aangesteld, omdat wij niet wensohten, dat het secretarie-personeel aan z'n maximum werkuren toekwam. De heer Voute (Middenblok) was het met den heer Zwaag eens. Wij particulieren krijgen ook geen extra-vergoeding als we eens wat extra werk moe ten doen en de particulieren hebben het veel beroer der dan de ambtenaren. (Gelach.) De heer Zeiler (Middenblok) constateerde, dat de fractie uit elkaar viel. Spr. was niet tegen deze ver hooging, te meer daar ze slechts f75.per jaar be draagt en het een blijvende functie geldt. Het voorstel werd daarna in stemming gebracht en aangenomen met 6 stemmen voor en 5 tegen. Tegen stemden de heeren: Voüte en Zwaag (Mid denblok); Den Das en Hemelrijk (S.D.A.P.) en mevr. Dekker (V.D.). Hierop werd tot benoeming van een waarnemend Gemeentesecretaris overgegaan. Benoemd werd de heer Fijn met 7 stemmen. De heer Rovers verwierf derhalve 4 stemmen. De Secretaris leidde daarop de heer Fijn binnen. Deze verklaarde de benoeming te aanvaarden en legde daarop in handen van den Voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. De Voorzitter wenschte den heer Fijn geluk met z'n benoeming en hoopte, dat de samenwerking met hem een aangename mocht zijn. De heer Fijn dankte den Voorzitter voor zijn woor den en den Raad voor het in hem gestelde vertrou wen. Rondvraag. De werkverschaffing bij de opslagplaats. De heer Den Das (S.D.A.P.) wilde er op wijzen, dat bij de opslagplaats en de leiding der werkverschaf fing treurig is. De minst krachtige werkkrachten worden er niet te werk gesteld en de menschen wor den daar ronduit gezegd: gepest. Dan wilde spr. er op wijzen, dat er een verschillend loon wordt uitbe taald voor eenzelfde werk. Van het Raadhuis wordt gezegd, dat de menschen f2.25 krijgen voor het hak ken van het hout, maar de opzichter heeft daar ma ling aan en geeft gewoonweg f 2.Dat is een schan daal! De Voorzitter antwoordde, dat toen het houtzagen begon, het loon oorspronkelijk werd vastgesteld op f2—, dit werd later verhoogd tot f2.25, om een dag loon van 30 cent per uur te benaderen. Toen echter onlangs de heer Roggeveen er kwam zat een der houtzagers niets te doen en de andere zat te slapen Dat ging natuurlijk niet en daarvoor dienden te men schen te worden gestraft. Spr. wist niet, of de heer Den Das deze ergerlijke dingen had gehoord. De heer Voüte (Middenblok): Ik ben blij, dat u het zoo heeft uitgelegd. De heer Den Das (S.D.A.P.) zeide, dat hij er nog wel eens op zou terugkomen. Daarna sluiting.^ 3. Voorstel van B. en W. om de verordening, rege lende de eischen van benoembaarheid en de bezoldi ging van de gemeenteveldwachters, opnieuw vast te stellen, waarbij zij de mededeeling doen, dat zij met de wcnschen van den Raa<l, in de vergadering van 31 Mei j.1. naar voren gebracht, rekening zullen hou den. De salarissen blijven derhalve ongewijzigd. Zonder discussie goedgekeurd. Verordening op het heffen van vergun- ningrecht. 4. Vaststelling eener verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein, in de gemeente Bergen. Het geldt hier een administratieve wijziging; de vergunningsrechten blijven hetzelfde. Zonder discussie vastgesteld. Het rijden op z.g. raoe-fietsen. Het advies van B. en W. aanvaard. 5. Adres van den heer W. Rensink, houdende ver zoek de Alg. Politieverordening aan te vullen met «le navolgende bepalingen, en overtreding dier bepa lingen strafbaar te stellen. a. verbod tot het rijden met rijwielen met neerge bogen stuur (z.g. race-fietsen) op den openbaren weg (waaronder begrepen rijwielpaden); b, verbod om in de kom van het dorp met een rij- of voertuig een grootere snelheid te ontwikkelen dan 25 K.M. per uur. B. en W. adviseeren, afwijzend op dit adres te be schikken, omdat de door adressant gevraagde ver bodsbepalingen reeds zijn verwerkt in de Motor- en Rijwiel wet. De heer Zeiler (Middenblok) was met B. en W. van oordeel, dat een en ander reeds bij de wet was geregeld. De maximum-snelheid noemde spr. een on ding en had absoluut niets te maken met de onvoor zichtigheid van vele rijders. Spr. kon zich dan ook met het advies van B. en W. vereenigen. De heer Blank (R.K.) vroeg, of er nu op onver antwoordelijk rijden werd toegezien? Het is een schande, zeide spr., hoe automobilisten cn motorrij ders door de gemeente vliegen. De Voorzitter antwoordde, dat momenteel daarop door do politie zeer streng werd togezien. Conform het prae-advies van B. en W. werd dan besloten. Verbreeding Heerenweg. G. Voorstel van B. en W. om van den heer Jc. van Reenen cn van de N.V. Bouw-Exploitatie Maatschap pij Bergen aan Zee voor de som van f 1.in eigen dom en onderhoud over te nemen de voor de ver- breeding van den Heerenweg en den aanleg van een rijwielpad langs dien weg, aangeboden gronden op de voorwaarden, zooals die na overleg van B. en W. met de gedelegeerden der Bouwmaatschappij door laatstgenoemden nader zijn vastgesteld. Wethouder Macdonald (Middenblok) wilde van de gelegenheid gebruik maken om te zeggen, dat er geen plaats was aan te wijzen, waar het prikkeldraad langs het fietspad op den Heerenweg een halven me ter van het pad afstond. Dat heeft in de vorige ver gadering mevr. Dekker gezegd. De heer Zeiler (Middenblok): De afstand was 2Vfe meter. Mevr. Dekker (V.D.): Ik had het toen niet gezien, wel later. De heer Zeiler was van oordeel, dat het boter was geen debat meer te openen over dit prikkeldraad. Het voorstel werd daarna aangenomen. Grondnationalisatie en wat we zien in Rusland. Dat we leven in een wonderlijk wereldje, is een opmerking, die al honderden malen is gemaakt en die dus voor niemand ook maar eenig nieuws bevat. Maar hoe komt het, dat we er niet eens wat ver betering in vermogen te brengen? Niet één enkele natnnrwet gaat volko men op! Wanneer ik daar antwoord op zou moeten geven, zou ik zeggen: Dat komt omdat er in de natuur niet één wet is, die volkomen opgaat, terwijl de mensch daarentegen uiterst geneigd is om het tegendeel aan t6 nemen en daarnaar te handelen. De bewering, dat niet één wet volkomen opgaat, klinkt menigeen stellig heel bout in de ooren. Voor zoover velen er echter vreemd van ophooren, blijkt daaruit meteen, dat menigeen zich deze gedachte nog allerminst eigen heeft gemaakt en dus bereid is zich te laten leiden door bepaalde leerstellingen, die zonder voorbehoud worden aanvaard. Deze leer stellingen groeien uit tot een ideaal, waarvoor men leeft en dat het eenig juiste en eenig ware in de wereld zou zijn. Idealen honden geen rekening met de werkelijkheid. Welk een betrekkelijke waarde dergelijke idealen hebben, kan dikwijls blijken uit de omstandigheid, dat er anderen zijn, die een precies tegenovergesteld inzicht huldigen, terwijl de vraag of men aanhanger is van de eene, dan wel van de andere richting, meestal wordt bepaald door de persoonlijke voor- of nadeelen, welke men er van verwacht. Zoo zijn er menschen, die meenen, dat alle maat schappelijke misère tot het verleden zou behooren, wanneer de collectivistische maatschappij werd in gevoerd, anderen echter zweren bij privaat-bezit. En de vraag, aan welke der beide opvattingen iemand den voorkeur geeft wordt weliswaar niet altijd, doch in verreweg de meeste gevallen uitsluitend bepaald door de mate. waarin hij met aardsche goe deren gezegend is. De leuze „De grond aan de gemeenschap" trekt nog velen. Een geheel afzonderlijke groep ten aanzien van het collectivisme vormen de menschen, die uitsluitend de grond aan de gemeenschap willen brengen. Al lerlei economische denkers, wier namen later een meer of mindere bekendheid hebben verworven, hebben zich met dit vraagstuk bezig gehouden en nog altijd tellen sommigen onder hen talrijke vol gelingen. Dit is o.a. het geval met Henry George. Flürscheim Bellamy. En het behoeft geen verwondering te wekken, dat in veelbewogen dagen als die, welke we thans be leven, deze groepen af en toe een ongewone activi teit ontwikkelen. Er wordt zooveel geëxperimenteerd, zoo met de muts gegooid, dat ook zij begrijpel ijkerwij- ze een kansje wagen om hun idealen te verwezen lijken. De voordeelen, welke zij verwachten van een natio nalisatie van den bodem, waartoe het oogenblik thans zoo. gunstig zou zijn door de betrekkelijk goed koopte van het grondbezit, zijn natuurlijk legio. Flürscheim gelooft o.a., dat het tevens het middel zal zijn om een eind te maken aan de kapitaal-rente waartegen steeds van vele zijden werd en wordt geageerd omdat het kapitaal, bij gebrek aan de mogelijkheid om het in grond te beleggen, geen kant meer heen zou kunnen. Op zichzelf is dit een theorie, die vrij gemakkelijk te weerleggen valt, doch we achten het overbodig daarop hier dieper in te gaan De Amerikaan Henry George wilde niet bepaald de grond nationaliseeren, doch daarop een belasting heffen, gelijkstaande met de pachtwaarde. Ging men op deze wijze te werk, dan dat ligt voor de hand zou het bezit van grond voor den grondeigenaar zinloos zijn geworden, aangezien hij er hoegenaamd geen vruchten van zou kunnen plukken. Ten slotte zou men dit plan geleidelijk kunnen doorvoeren, men zou de belasting successievelijk kunnen ver zwaren. In Rusland is hei privaat bezit weer in eere hersteld. Dat we deze verschillende gedachten even in her -"ring brengen, vindt ziin aanleiding in een be richtje, dat we korten tijd geleden konden lezen en waarin werd meegedeeld, dat in Rusland in het vervolg door officieele acten het recht van iederen boer op het duurzame bezit van eenmaal verkregen gronden zou worden gewettigd. Theoretisch is collectiviseering van den grond stel lig op allerlei motieven te verdedigen. Even goed als het is te bestrijden. Zooals dit echter steeds in de wereld het geval is. komen, zoolang over het vraagstuk gedebatteerd wordt, voor- en tegenstanders geen stap nader tot elkaar. Men gelooft elkaar niet, men laat zich niet overtuigen. Iets wat geen waarde heeft wordt meest al verwaarloosd. Voor het onrecht, dat een zonder meer afnemen van eenig bezit beteekent, deinzen velen niet terug Maar dan is men er dan? Een bezwaar, dat we! eens !s aangevoerd tegen de theorie van George, is, dat hij de grond wil maken tot iets zonder waarde en dat over 't algemeen met waardelooze dingen zeer slordig en onverschillig wordt omgegaan. Bij iedere nationaliseering wordt ten slotte de prikkel EEN ONBEDRIEGELIJK BEELD VAN DEN HUIDIGEN TOESTAND. Parijs (A.T.P.). De oorlogszuchtige geluiden, die op het oogenblik overal in de wereld weerklin ken, doen den harten der menschen pijn, uitgezon derd dan van enkele „patriotten", die bij dit alles een gevoel van welbehagen en vreugde niet kunnen onderdrukken. Iederen avond zweven hun teedere blikken over de courantenpagina's, waar de koers van hun papieren der wapen-, metaal- en chemische industrie de navolgende zeer veelzeggende koers stijgingen ondergaan: Ondernemingen: Koersen: Januari Juni Schneider Co., metaal fabrieken 1,332 1.7*4 Hotchkiss, metaalfabrnieken 1.145 1.400 Chatillon-Commentry, metaalfabr. 8S0 1.205 IJzer- en Staalfabrieken der Marine 265 365 Gnome Rhöne, vliegtuigmotoren 483 618 Kleurstoffen, chemische producten 809 1.000 Saint-Gobain, chemische producten 948 1.495 Péchiney, chemische producten 758 978 Rhono-Poulenc, chemische producten 784 935 Kuhlmann, chemische producten 470 579 Wanneer men bedenkt, dat het hier slechts Fran- sche industrieën betreft., die, zooals gebleken is, geen leveranties gedaan hebben aan Paraguay, Bo livia, Japan, China of eenigen anderen oorlogvoe renden staat, kan men zich zoo ongeveer voorstellen, hoe de verschillende koersstijgingen er in landen als Engeland en Amerika zullen uitzien. Zoolang de aandeelen der wapenfabrikanten stij gen is dit een onbedriegelijk teelten voor de alge- meene onzekerheid, die er in de wereld heerscht. Eerst wanneer deze papieren weer in koers zakken, zal de vrede gered zijn. Daar echter in vele landen de wapenfabrieken voor een goed deel slechts met bestellingen worden overstelpt om daarmede tege moet te komen aan de groote werkloosheid, is het einde vooralsnog niet te zien. De werkloosheid is voor een niet gering gedeelte aan den wereldoorlog te wijten. De werkloosheid noodzaakt tot wapen productie, d.w.z. tot productie van goederen, die niet bohoeven te worden afgezet. Daar het bezit van war pens echter steeds mede den oorlog heeft te voor schijn geroepen, leidt dus de werkloosheid opnieuw tot een conflict. Wanneer zal men eindelijk uit de zen circulus vitiosus geraken? van het eigenbelang weggenomen. Tegenwerpingen als deze, we weten het, verwekken in den regel bij den volbloed collectivist een meewa rig hoofdschudden. Hij meent het heel goed, zonder dat eigenbelang te kunnen stellen, acht het moge lijk den mensch te veranderen in een soort machine, die werkt op commando. Met menschelijlce neigingen wenscht hij geen rekening te houden. Het moet echter duidelijk zijn, dat zulke leerstel lingen weinig meer zijn dan grauwe theorie, die, in practijk gebracht, ook inderdaad enorme moeilijk heden blijkt op te leveren. Houdt rekening met de menschelijke eigenschappen! Aangezien met collectivisten in den regel niet van hun dwaling vermag te genezen, door theoreti sche tegenwerpingen, door er op te wijzen, dat ze re kening houden met andere menschen dan die, welke op deze wereld bestaan, is het wel eens goed te zien naar de practische resultaten welke in Rusland met de collectiviseering van den grond zijn bereikt. Dat alles is gegaan op de meest doortastende wijze, daar aan zal wel niemand twijfelen. De Russische regee ring maakte de boeren tot nummers, ze hield niet de minste rekening met overwegingen van eigenhc- lang noch met eenige andere menschelijke neiging en ze heeft de door haar voorgestane idealen met groote kracht doorgezet. De voortbrenging van agrarische produc ten in het rijke land der zwarte aarde baarde steeds zorg. Niettegenstaande alles is het resultaat geweest, dat de voortbrenging van landbouwproducten ern stige zorgen baarde, af en toe heerschte er hongers nood in het land, dat vroeger de graanvoorraad- schuur van Europa was. En slechts door geleidelijk de scherpe kantjes van het collectivisme weg te ne men heeft ze de tegenwerking van de boeren weten te breken en de productie tot het allernoodzakelijk ste weten op te voeren. Zoo ging het onder Lenin, zoo gaat het nu onder Stalin. De gemeenschap kan het niet stellen zonder voe dingsmiddelen en dus ook niet zonder den boer als hoofdleverancier daarvan. Ten koste van alles moest hij tot activiteit worden aangezet. Dit is in Rusland ook inderdaad geschied, maar de gedachte, dat de opbrengst van den bodem aan de gemeenschap zou komen, werd opgegeven. De boer kreeg meer en meer de beschikking over zijn productie terug. Thans is daaraan toegevoegd het „bezit" van grond door den boer. Geen „eigendom", maar het begint toch aardig die richting uit, te gaan. In 't kort: de productie werd gered door het col lectivisme weliswaar nog niet geheel op te geven, maar toch een heel stuk te besnoeien. Wellicht dat een en ander een vingerwijzing in houdt voor de vele theoritici, die men ten aanzien van grondnationalisatie ook bij ons nog aantreft. Hun theorie mag heel schoon zijn, de praktijk leert het anders. En daarom is het te hopen, dat de experimcfiten, waarop ze aandringen, niet zullen worden begonnen,

Schager Courant | 1935 | | pagina 14