50 JAAR AAN DE ZAAK. Aardschok in Baden Geen ree, varkens, spek en znirel- producten naar Rusland. Nieuwe huwelijkswetgeving. Ernstig verkeersongeluk in Duitschland. Moord aan boord van de „Statendam" Ontploffing in Poolsche spiritus-fabriek. Kersen-eten werd hem noodlottig. Werelduurrecord. EEN JUBILEUM BIJ DEN HOUTHANDEL EECEN TE OUDKARSPEL. Vijftig jaren achtereen, van zijn elfde tot zijn een en zestigste jaar, is de heer J. van Hout thans werk zaam bij de firma J. Eecen Gz., houthandel te Oud- karspel. Dit feit, dat 2 Juli a.s. feestelijk zal worden her dacht, was voor ons aanleiding, den heer Van Hout een bezoek te brengen, om van hem eenige herinne ringen te vragen uit dit jarenlange dienstverband. De jubilaris was hiertoe wel bereid, al gevoelde hij er niet zoo heel veel voor, als „feestvarken" te wor den gebombardeerd. Het zal hem echter, wanneer het eenmaal zoo ver is, toch wel goed doen, dat hij door zoo velen wordt gewaardeerd. Op onze vraag, hoe hij eigenlijk op zoo jeugdige leeftijd al bij de firma in dienst kwam, antwoordde de heer Van Hout, dat op een goeden dag de oude heer J. Eecen, de vader van den tegenwoordigen eige naar de heer M. Eecen, bij den hoofdonderwijzer van zijn school kwam, of deze misschien een geschikte jongen voor hem had. G. Bakker, de schuitenmaker van Noordscharwoude, en Jan van Hout kwamen hiervoor volgens den onderwijzer in aanmerking. Bakker, die voorbestemd was schuitenmaker te wor den (dat hij nu ook is) viel hierdoor uit en bleef alleen Van Hout over. Hij werd dus vóór zijn tijd van school genomen en zou privaatles hebben van het Hoofd der School. Zoo deed Van Hout, elf jaar oud, dus nog een kind, zijn intrede in de zaak van den heer Eecen. Dat was op 2 Juli 1885. Na de bloeiende 70er jaren waren de 80er jaren heel minnetjes. De fabriek bestond toen uit een wind molen en een paar kleine loodsjes. Er was acht man personeel. Dus een heel verschil met den tegenwoor digen omvang van het bedrijf. Er werd altijd heel prettig samengewerkt op de werf, waar de tegenwoordige eigenaar ook de han den uit de mouwen wist te steken. In den beginne was het Van Hout's werk, den ouden heer Eecen overal heen te brengen met paard en wagen, naar den trein, naar Schagen, enz. De heer Van Hont aan zijn dagelijksche arbeid op het kantoor van de fa. J. Eecen Gz. Later werkte hij op de werf en op kantoor, pre cies zooals dit het beste uitkwam en daaraan heeft de jubilaris het te danken, dat hij zoo goed overal in thuis is. Hij is betrekkelijk overal ingegroeid, met de zaak mee. Behalve de laatste jaren heeft de heer Van Hout steeds opbloei en uitbreiding van de zaak meege maakt. Men had, voordat de crisis kwam, wel een3 meer dan honderd man aan het werk bij den houtop slag. De firma beslaat dan ook een heel uitgestreat rayon. Vroeger had men houthandelaren in Barsic- gerhorn, Nieuwe Niedorp en Spanbroek. Die zijn nu allemaal weg. Van de vijftig jaren is de heer Van Hout ongeveer 25 jaar heelemaal op kantoor en heeft nu zes man kantoorpersoneel onder zich. Het kantoorwerk heeft zich sterk uitgebreid. Alles is ook veel gejaagder geworden, met die telefoon. Vroeger, toen de telefoon er nog niet was, ging het veel anders. Alles moet nu vlug, vlug gaan. Toen ging alles veel gemoedelijker toe. Telegrammen moesten heel van het station Noordscharwoude ko men. De stationschef had een paar jongens, die deze telegrammen heelemaal loopende naar hier moesten brengen. De klantenkwamen toen meestal zelf. Nu moet je er zelf achteraan. Ziehier eenige van de herinneringen, welke de heer Van Hout in het onderhoud ophaalde, waaraan wij nog toevoegen, dat de naam Van Hout reeds 65 jaren achtereen aan die van de firma Eecen verbon den is. Een oom van den jubilaris, de heer W. van Hout, werkte al 15 jaar bij de firma, toen J. van Hout in dienst trad. Deze traditie hoopt men voort te zet ten. De jongste zoon, Jacob, is eenigen tijd geleden bij de firma in betrekking gekomen. Het zal den heer Van Hout, die een zeer geziene persoon is, zoowel bij het personeel en de klanten, als in de gemeente zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. Op verschillende plaatsen de huizen aan het slingeren. Voetgangers voelden den grond onder zich bewegeen. In geheel Baden ls Donderdag een aard schok waargenomen, die zoo hevig was dat de seismografen van het Geodactisch In stituut te Karlsruhe den maxiroalen uitslag registreerden. Op verschillende plaatsen gin gen de huizen aan het slingeren. Voetgangers voelden onder zich de grond bewegen. Vooral sterk is de aardschok waargenomen in het Murydal en wel zeer sterk in Rotenfels. Uit Freiburg wordt gemeld, dat daar om 18 uur 21 twee tamelijk sterke aardschokken zijn waargenomen Hetzelfde wordt gemeld uit Offenburg, waar de duur van do schokken 2 seconden bedroeg. Bijzonder hevig schijnt de beweging- van den grond te zijn geweest in het Hegau- en Bodensee- gebied. Er staat echter nog niet vast of de haard van de aardbeving inderdaad in dit gebied heeft gelegen, zooals vroeger ook reeds het geval is ge weest. Volgens een bericht uit Singen, am Hohentwiel werden daar 5 tot 6 vrij hevige aardschokken met een totalen duur van 5 seconden gevoeld. De beving was niet golfvormig, doch had den aard van schok ken. In verschillende woningen sprongen de deu ren open en meubelen verschoven van hun plaats. Gelijkluidende berichten komen uit het Bodensee- gebied. In Loerrach werden slechts twee korte schokken gevoeld. Over materieele schade is tot dusverre uit de genoemde gebieden niets gemeld. De aardbeving in Wurtemberg. Stuttgart, 27 Juni. Alhier is de aardbeving vooral krachtig gevoeld op de omliggende hoogten. In Balingen (Schwaebische Alp) was de aardschok zoo krachtig, dat de inwoners in hun eersten schrik voor een deel hun huizen verlieten In Heidenheim a. d. Brenz en in Steinheim voelde men eerst een lichte en daarop een zeer krachtige aardschok. Kas ten, deuren en vensters kwamen in heftige bewe ging. Men kon zelfs duidelijk een heen en weer zwaaien der kerktoren waarnemen. In Biberach in Ober-Schwaben werd de beving begeleid door een op donderen gelijkend rumoer. In verschillende straten vielen schoorsteenen haar beneden. Ook Stuttgart registreert aardschokken. Stuttgart. Het seismografische instituut heeft gisteravond een aardschok geregistreerd. Men is hier tot de conclusie gekomen, dat de haard der beving in het gebied der Zwabische Alpen ligt. Het seismologisch instituut te Munchen deelt me de, dat het bij de aardschokken van heden gaat om de sterkste aardbeving die door het instituut sedert 16 November 1911 is opgeteekend De aardschor was zoo krachtig, dat de naalden van het buitenge woon gevoelige apparaat, dat voornamelijk dient voor de aanteekening van verre aardbevingen, zoo krachtig doorsloegen, dat slechts het begin van de grondbeweging, werd genoteerd. Op tal van plaatsen in Zuid-Beieren zijn inmiddels berichten ontvangen over de aardschokken. In Memmingen ging aan de beving een op donder gelijkend rommelen vooraf. Er zijn geen berichten ✓ntvangen over noemenswaardige schade. Aardschokken ook in Oostenrijk gevoeld. Weenen. In verschillende deelen van Oosten rijk zijn heden vrij sterke aardschokken waargeno men, die echter, voorzoover thans bekend is, geen schade hebben aangericht. In de Zuidelijke Alpen was reeds eenige dagen geleden een schok gevoeld. Ook aardschokken in Zwitserland. Bern. Ook in verschillende deelen van Zwit serland, vooral in Bazel, Zuerich, Bern, Oost-Zwitser- BOERDIRU. PERSOONLIJK CONTACT VAN DRIE DESKUNDI GEN HAD VOORLOOPIG GEEN SUCCES. Gelijk bekend, hebben zich eenigen tijd geleden in opdracht van het College van Re- geeringscommissarissen der Landbonw-Cri- siswet 1933, drie terzake deskundige perso nen naar Rnsland begeven, teneinde te on derzoeken of en in hoeverre mogelijkheden bestonden om tot exportzaken met de Sowjet- Unie te geraken. Het College van Regeeringscommissarissen achtte dit rechtstreeksche contact gewenscht, nadat pogin gen om door middel van tusschenpersonen tot han delstransacties te geraken, niet tot resultaat hadden geleid. Naar het „Hsbl." verneemt is uit de thans bij ge noemd College ingekomen rapporten gebleken, dat op dit oogenblik nagenoeg geen mogelijkheid bestaat voor het totstandbrengen van nieuwe handelstrans acties met de Sowjet Unie ten aanzien van producten, welke onder de Landbouw-Crisiswet 1933 vallen, meer in het bijzonder dus ook niet ten aanzien van vee, varkens, spek, rundvleesch in blik en zuivel producten. Intusschen kon door het thans tot stand gekomen rechtstreeksche contact met de bevoegde Russische instanties beter de aandacht gevestigd worden op onze importmogelijkheden, hetgeen, indien de be langstelling voor onze producten mocht toenemen, van belang kan zijn. De aandacht van het College van Regeeringscom missarissen blijft, evenals vroeger, bij voortduring gevestigd op iedere mogelijkheid om tot export ook naar Rusland te geraken. Geen qelijke behandeling van man en vrouw. Bangkok. In Siam zal met ingang van 1 October a.s. een nieuwe huwelijkswetgeving worden inge voerd. De 'nieuwe wetten benalen o.a. dat de man be schouwd wordt het hoofd van het gezin te zijn, ter wijl huwelijken, willen zij rechtsgeldig zijn. inge schreven dienen te worden. Echtscheiding zal aanzienlijk worden vergemakke lijkt. Zij zal kunnen worden verkregen met weder zij dsch goedvinden of on last van de rechtbank. Ontrouw van de zijde van de vrouw is reden voor echtscheiding, doch hetzelfde is niet het geval wan neer de man ontrouw is. Nadat de echtscheiding is uitgesproken, mag de man direct weder trouwen, doch de vrouw zal als regel 310 dagen moeten wachten voor zij opnieuw mag huwen. Uitstroomend nas uit afgeknapte lan taarnpaal vliegt in brand. Te Vohwinkel is een tram in botsing gekomen met een vrachtauto. Een lantaarnpaal werd vernield, terwijl de vrachtauto in brand vloog, tengevolge waarvan het gas dat uit den kapotten lantaarnpaal vloeide eveneens ging branden. Het gelukte een der twee personen die zich op den vrachtwagen bevonden, eraf te springen, de tweede werd door de met razende snelheid om zich heen grijpende vlammen gevat en verbrandde levend. De vracht wagen verbrandde geheel. De passagiers van de tram bekwamen geen letsel. land en het centrum ls de 18.20 u. een aardschok waargenomen, die ongeveer vier seconden duurde. Te Zuerich, Bazel en St Gallen kon de schok in de huizen duidelijk worden gevoeld. Berichten over materieele schade zijn niet binnengekomen. Aardbeving te Heerlen waargenomen. Heerlen (Zuid-Limburg). Donderdag avond te omstreeks zeven uur is door den seismograaf van het Geologisch Bureau al. hier een ernstige aardbeving waargenomen, die naar alle waarschijnlijkheid in Noord- Italië heeft plaats gehad. Waar Pilsoedski's grafmonument komt. De Poolsche ministers storten aan het einde van den offic' eelen rouwtijd zand op de verhooging, waar een grafmonument voor den overleden maarschalk komt. Bovenstaande radiografisch overgebrachte foto geeft een beeld van den bokwedstrijd tusschen den neger- bokser, Joe Louis en den Italiaanschen boksreus, Camera. Hierboven het moment, waarop in de zesde ronde Camera door een technische knock-out down gaat. Lid der bemanning neergestoken. Ver dachte stoker te New-York aangehouden. Rotterdam: Te Rotterdam is bekend geworden, dat aan boord van het s.s. „Sta- tendam" van de HollandAmerika-lijn een moord is gepleegd op een der schepelingen. Kort voor het vertrek van het schip uit New York is aan boord een der opvarenden, de 40-jarige olieman P. de G., wonende te Rotterdam, met een mes neergestoken en overleden. Een stoker K. genaamd en even eens uit Rotterdam afkomstig, werd als ver dacht van dezen moord aangehouden door de New Yorksche politie, die ook het lijk in heeft genomen. Tengevolge van het inslaan van den bliksem. Danzig: In DanzigNeufahrwasser is in een spiritusfabriek tijdens een onweer de bliksem inge slagen, tengevolge waarvan twee groote, met spiritus gevulde ketels tot ontploffing kwamen. In een groo- ten omtrek sprongen alle vensterruiten stuk. In totaal zijn 200.000 L. spiritus vernietigd. Niet medegedeeld werd of ook persoonlijke ongelukken hadden plaats gevonden. Vruchten waren met middel teaen in secten bespoten. Het vijfjarig: zoontje van den landbouwer Th. Salet te Leeuwen-Boven is onder tragische omstan digheden om het leven gekomen. Het knaapje was in een boomgaard kersen en bessen aan het eten. Hij plukte de vruchten van de boomen en de strui ken en at ze zonder ze te reinigen op. Toen hij zich een poosje daarna naar huis begaf, werd hij onge steld. De iongen kreeg hevige pijnen en direct moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Kort daar na is hij overleden. De geneesheer constateerde, dat hij vergiftigd was. Bij onderzoek bleek, dat de vruchtboomen en bessenst.ruiken in den boomgaard, waar de iongen vertoefd had. eenige dagen te voren waren bespoten met een middel tot verdelging van schadelijke insecten. „Hsbl.". TE HOOGE PRIJZEN VOOR AARDAPPELEN. Twee groothandelaars te Düsseldorf In arrest. De receeringspresident in Düsseldorf heeft op aan gifte van het bureau voor prijscontrole twee groot handelaars in aardappelen in arrest doen stellen, daar zij te hooge prijzen vroegen. Reeds een maand lang In de lacht. Meridian (Miss.). De gebroeders Fred en Al Keys. die reeds bijna een maand onafgebroken met hun vliegtuig in de lucht hebben vertoefd, zullen, indien zij tot hedenavond in de lucht blijven, het wereld-duurrecord voor vliegtuigen hebben ver beterd. Het oude record is in 1930 gevestigd door de ge broeders John en Kenneth Hunter, die 553 uur. 41 minuten en 30 seconden onafgebroken 'boven Chi- cago hebben gevlogen. Een vlucht van 647 uur en 20 minuten, uitge voerd boven St. Louis door Dale en Jackson in 1930, is door de National Aeronautical Association niet erkend, daar de instrumenten niet van te vo ren in orde waren gebracht De gebroeders Keys zijn nog volkomen fit alhoe wel Al eenige dagen zeer geplaagd werd door kiespijn. Het dnurrecord In de lacht verbeterd. Nader uTt New-York: Uit Meridian in den staat Mississippi wordt gemeld, dat de gebroeders Fred en Al Key Donderdag te 5.12 uur New-Yorksche tijd 553^ uur met hun eendekker ..Ole Miss" onaf gebroken in de lucht waren en daardoor het wereld record van ruim 23 dagen onafgebroken in de lucht met bijvulling van brandstof met bohulp van andere vliegtuigen, dat vijf jaar geleden door de gebr. John en Kenneth Hunter werd gevestigd, op Lun naam hebben gebracht Het is echter de bedoe- jli"g der gebroeders Key. ook het. onofficieele record 'te slaan en zij willen nog minstens vier dagen in de lucht blijven.

Schager Courant | 1935 | | pagina 16